JL De Zeeuwsche Koerier Woensdag 15 April 1931. Tweede Blad. Gemengd Jlteuws. Oaze eeuw, de eeuw van hel schoothondje. De Bedelares van Saint" Sul pree. r van 45e Daargang. No. 3755 FEUILLETON. Ingezonden Mededeeling Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spruto!. Bij alle Drogisten Ui! het Binnenland. Ui! he! Buitenland. 4 Aan deze misselijke vertooning geeft Amerika per jaar alleen aan voeding 182.500.000 dollar uit! De Maasbode wijdde in haar interessante „Bonte Waereld-rubriek" een artikel aan de schoothondjes-plaag. We laten het hier vol gen: Een tiental jaren geleden sprak reder een over dé eeuw van het kind Het kind stond in het centrum van aller belangstelling. De huismoe der en de geleerde bestudeerden het probleem van het kind. Niemand echter had in de ga ten, dat het probleem van het kind feitelijk het probleem van de ouders was en is. Men had het oude spreekwoord van den appel, die verre van den boom valt, heelemaal vergeten en het resultaat is geweest, dat talrijke vrou wen, die door de een of andere schoolwijsheid tot de hoogte van supervrouw meenen gekomen te zijn, zich van het probleem van het kind, dat zoo moeilijk op te lossen viel, hebben af gemaakt, door niet te trouwen of tot de mid delen over te gaan waarover reeds veel is ge zegd en waarvoor het hier niet de plaats is, nader er op in te gaan. Maar talrijke vrouwen, die kinderen 'n te lastig probleem vonden, hebben hun troost ge zocht bij een hondje en aldus is de eeuw, die tien jaar geleden de eeuw van het kind was, de eeuw van het schoothondje geworden. Het is treurig, maar waar. We hebben heden ten dage onze goed verzorgde hondenkerkhoveh en vooral in de sentimenteele Angelsaksische landen verheugen zich vele jongejuffrouwen in de zekerheid, dat schoothondjes en derge lijk gedierte hun eigen dokters hebben, hun eigen pensions en hun eigen ziekenhuizen, al lemaal instellingen van menschen, die in staat zijn, jarenlang over den dood van een schoothondje te klagen en duizenden arme kinderen in de donkere krotten onzer gedegen de wereldsteden laten. Deze eeuw is de eeuw van het schoothondje. Ondernemende lieden hebben hiervan g/bruik gemaakt, om een rendeerende business in schoothondjes en andere honden op te zetten. En sommigen koopen schoothondjes, zooals an dere antiquiteiten inslaan. Een goed boerend New Yorksch zakenman pochte onlkngs op zijn vier witharigen, ras echte fox-terriers die van vijf honderd tot der tig duizend dollar waard waren. En in een ge zelschap vertelde mevrouw Henrietta Proc tor Donnell, een dame uit de New Yorksche so ciety, dat ze voor elk pond, dat een Chihuahua hondje woog, maar eventjes vijftien honderd dollar had betaald. In Amerika concurreeren de schoothondjes met luxe-jachten, luxe-automobielen en zooals gezegd, met antiquiteiten. De millionnairs, die met hun geld geen raad weten, drijven er een windhandel mede, precies zooals onze dwaze voorvaderen uit den pruikentijd met de bloem bollen deden. Het zijn speciaal Engelsche hondenfokkers, die van de nieuwste Amerikaansche dwaas heid profiteeren. Ze hebben hier en daar in de Vereenigde Staten kennels gebouwd, die honderdduizenden kosten en waar de honden een leven als een prins leiden en spotten net de ouderwetsche spreekwijze van „een leven als een hond". Eén zoo'n kennel moest Intusschen kort ge leden gesloten worden, wegens gebrek aan in komsten. De eigenaar had de fokkerij te ver van New York gebouwd en ofschoon hij 's Zon dags toch nog een bezoek van gemiddeld twee duizend personen kon boeken, floreerde de zaak niet. Hij zat te ver van de stad af en kon de echte „doggy", hondjesenthousiastrm niet be reiken. De bezoekers waren over het algemeen menschen, die zich toevallig in de buurt bevon den en daarom eens een kijkje in het honden paleis wilden nemen. Maar honden koopen wil den ze niet. De Engelsche ondernemers haddon <en strop, maar andere varen wel bij hun handige cxploi tatie van het snobisme der Amerikaansche mil lionnairs. Dit blijkt uit de cijfers, die de Ame rikaansche schrijver William S. Dutton on langs publiceerde. Hij schatte het óantal hon den in de Vereenigde Staten op vijf millioen. Den gemiddelden koopprijs van een hond op vijf dollar taxeerend ,kwam hij op een bedrag van vijf en twintig millioen dollars En aan nemend, dat een hond per dag in doorsnee voor tien cents per dag opeet, becijferde hij, dat het land per jaar maar eventjes 182.500.00'> dollar voor de honden uitgeeft. Dit zegt cp zich ten slotte nog niet veel, doch er zijn nog andere uitgaven, die direct onder de luxe-uit gaven vallen. De Amerikaansche Kennel Club registreerde verleden jaar vijftig duizend hon den, voor welk voorrecht hun eigenaars in tot aal honderd duizend dollar moesten betalen. Er werden drie honderd tentoonstellingen en snelheidswedstrijden gehouden, die duizenden dollars aan prijzen en organisatiekosten ver slonden. Alles en alles bijeen genomen, komt de hondenliefhebberij van zijn kinderen Uncle Sam op twee honderd millioen dollar eer jaar te staan. Waar haalt het Engelsche woorden boek den moed vandaan, om ons spotgoedkoop met „dogccheap" te vertalen? Men mag het gelooven of niet, maar er be staat in New-York een etablissement, waar honden gemanicuurd worden en permanent wave krijgen. Een shampoo kost er drie tot vijftien dollar, nageltjes knippen een dollar, permanent wave vijftien dollar en haar bij werken twee dollars. Als mevrouw haar hondje volledig oner handen wil laten nemen, kost haar dit bagatel een vijftien dollars. En ze be taalt dat met een luchtig gemoed Behandel de dieren met zachtheid, nietwaar? Het ergst maakt de reeds genoemde mevrouw Donnell het met haar hondjes, die ze in haar buitenverblijf in de Hudson Highlands met de liefderijkste zorgen omringt. De lieve dieren beschikken over een complete garderobe van rugdekjes etc. etc. die te Parijs in een zaak in de Rue de la Paix speciaal volgons teekening zijn vervaardigd. Personeel van een paai man zorgt, dat het gebroed het zijn e?* twintig niet te kort komt, 's morgens op tijd op staat, een wandelingtje maakt, een heilzaam middagdutje doet en vooral niet in den regen raakt of op den tocht staat. Als mevrouw op reis gaat, naar Europa of zoo, neemt ze een paar van haar lievelingen mede, die het best hebben opgepast en heel zoet zijn geweest Mevrouw Donnell stelt zich intusschen met slechts twintig schoothondjes tevreden. Ze is eigenlijk bescheiden vergeleken met den ban kier John G. Bates, die op zijn buitenverblijf te Morristown bij New York honderd veertig honden als kostgangers heeft. Het schijnt, dat financiën en intelligentie niet vele met elkan der uit te staan hebben. Hoe Üs het anders mo gelijk, dat rijke menschen, die hun geld over het algemeen toch ook hebben bijeen moeten schrapen, zóó dwaas kunnen zijn? (7) Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep' 60 ct. 48) Ja, kwaadschiks. Ge hebt maar te kiezen: gehoorzaamheid of anders tegen den muur; wij maken daar zooveel omslag niet mee. Hë, hé, tijdens het beleg waart gij zoo trotsch niet, burger Rollin, toen wij te zamen grabbelden in het linnen zakje van onze compagnie en menigen franc aan de maat en den strijkstok lieten hangen. Toen vondt ge het wel aardig als ik op de rekening van het gouvernement met dubbel krijt schreef en de stem van uw ieege maag sprak duidelijker dan de stem van uw geweten, een geweten van elastiek, waar men wel bre- j teiles van zou kunnen maken. Andere tijden, j andere menschen. Ge versmaadt nu de soldij van commandant die ge eerlijk zoudt kunnen verdienen zeker omdat uw miilionairsfamilie u een zakgeld gestuurd heeft, maar hun beurt zal ook wel komen, wacht maar, wanneer we maar eerst de Versaillanen onder de knie heb ben, dan zullen we hun rekening eens opma ken, maar op 't oogenblik hebben we mannen nóodig, die de twee bressen bewaken en geen verraders, die ons in moeilijke tijden in den brand laten. Aan den muur met kerels zooals gij en twaalf kogels in hun corpus! Gilbert beefde. I Gaandeweg had Servais Duplat luider ge sproken, de laatste woorden schreeuwde hij uit en het kon niet anders of Henriette en Raoul moesten die verstaan hebben. Wat had Gilbert niet gegeven wanneer hij den ellendeling, die eens zijn medeplichtige was, het stilzwijgen had kunnen opleggen, maar hij durfde hem niet in de rede vallen, uit vrees zijn woede nog meer op te wekken en in plaats van het schandaal te vermin deren, het nog erger te maken. Hij maakte gebruik van een oogenblik dat Servais Duplat noodig had om tot adem te ko men en zeide: Komaan, geef mij dan ten minste den tijd er eens over na te denken. Er valt hier niet na te denken, hernam de gewezen sergeant-fourier heftig, er moet hier dadelijk een besluit genomen worden, ja of neen, verstaat ge en geen uitvluchten, wij heb ben burgers noodig, die de handen uit de mou wen kunnen steken en wij hebben officieren noodig die onze mannen kunnen aanvoeren in den strijd tegen die schelmen van Versaillanen Die flinke burgers, die offcieren kiezen wij uit het volk van Parijs en zij moeten met ons mee doen, of ze willen of niet. Ik geef u nu de keus, de sabel van Commandant of het geweer en de ransel van gemeensoldaat. Neem een be sluit of anders aan den muur en leve de vrij heid! Terwijl Servais Duplat deze woorden <prak of liever uitbrulde, maakte hij allerlei woeste en dreigende gebaren. Gilbert Rollin, had zeer goed begrepen dat de opstand der Commune nooit een blijvende Juweliers-firma voor f.2700 opgelicht. Een bekende juweliersfirma uit Rottrdam werd Vrijdagmiddag opgebeld door iemand aie zich voor een goede klant van de firma uit gaf Hij verzocht een aantal ringen op zicht te zen den naar zijn adres aan de Nieuwe Haven. De juweliersfirma, die kort te voren een sootgelijke bestelling van de familie aan de Nieuwe Haven had gekregen, vermoedde niets kwaads en zond op het afgesproken uur, des avonds te half 8, een bediende met de siera den naar de Nieuwe Haven. Deze man kwam daar iets over tijd en werd met een standje over zijn te laat komen ont vangen door een meneer die in de geopende deur van het huis stond. Dit huis is beneden ingericht als pakhuis, waar ook een kantoortje gevestigd is, terwijl de boven gelegen étalages door de bewuste fa milie als woning gebruikt worden. De meneer nam, toen hij aan het einde van zijn booze speech gekomen was, den bediende mee naar het privé-kantoor, liet hem de zen ding uitpakken en stuurde hem daarna met een kwartje fooi voor zijn moeite weg. Eerst na een paar dagen kwam de oplichting aan het licht. De juweliers-firma belde toen de familie aan de Nieuwe Haven op en kreeg daarbij tot haar groote ontsteltenis te hooren dat leze van de heele zaak niets afwist Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die met kracht het onderzoek ter hand heeft genomen. De ontvreemde zending bestond uit 20 bril janten ringen, 30 gladde ringen en 14 armban den, tezamen een waarde van 2700 gulden ver tegenwoordigend Een brutale smokkelaar aangehouden. De kruik gaat zoolang te watsr Voorloopig is aan de avontuurlijke verrich tingen van een bekenden smokkelaar, zekeren C. R. zonder vaste woonplaats, paal en perk ge steld. De man reisde geregeld van België naar Ne derland en terug en zag herhaaldelijk kans flinke hoeveelheden parfumerieën aan het waakzaam oog der douane te onttrekken en over de grens te brengen Hij verstopte de smokkelwaar in het pla fond van de toiletten. De man stond hier reeds negen maal gesig naleerd voor het ondergaan van hechtenis en gevangenisstraf, tot een gezamenlijken tijd van twintig maanden en hij hield zich daarom wijselijk maar meestentijds in België op. Tot hij op een dag het brutale stukje uithaal de om zich openlijk in Rotterdam te vertoonen Hij had de waakzaamheid van de Centrale re cherche te laag getaxeerd. Donderdagnacht is hij aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Het einde van een legende. De Brusselsche correspondent van de Msb. meldt: Eenigen tijd geleden had bij Brugge een auto ongeluk plaats, waarvan een Itaiiaansche heer en dame het slachtoffer werden. Een Brusselsch blad wist te vertellen, dat deze reizigers niemand minder waren dan kroonprins Umberto van Italië en een bekende filmactrice. Dit praatje, dat wij onmiddellijk tegengesproken hebben, droeg er natuurlijk het zijne toe bij, om de dwaze geruchten over een slechte verstandhouding tusschen den kroon prins en zijn gemalin, prinses Marie José van België, te versterken. Thans zal voor de rechtbank van Brugge een proces gevoerd worden aanhangig gemaakt door een der slachtoffers, den bekenden ban kier Nardi Beltranu, directeur van de Banca overwinning kon behalen en dat hij moest ein digen met een vreeselijke vergelding voor allen die er aan deel genomen hadden. Zijn persoonlijke belangen, meer nog dan zijn overtuiging, hielden hem er van terug, er een rol in te vervullen, maar de gewezen fou- rier dreigde hem met een onmiddellijk ge vaar waarvan hij moest ontsnappen. Juist wilde hij zijn geduchten tegenstander met zachte woorden tot rede zien te brengen toen de deur van de slaapkamer geopend werd en de vicaris van Saint-Ambroise, doodsbleek maar kalm en waardig, gevolgd door Henriet- te, wier gelaat door schrik verwrongen was, te voorschijn kwam. XXVII. Bij het zien van den abbé voelde Gilbert een koude rilling door zijn leden gaan. Het gevaar dat hij wilde ontwijken werd nu nog dreigender. Op het gezicht van d enpriester sprong Ser vais Duplat vol woede op en deed een woest en dreigend gebrul hooren Raoul d'Areynes zeide tot hem: Gij hebt geroepen: Leve de vrijheid! eerbie dig haar dan, de vrijheid, die gij aanroept en dwing niemand, door geweld of door bedrei gingen, de wapens op te nemen voor uw par tij. De gewezen fourier hief beide vuisten cp. Wat, komt gij hier een zedepreek houden! schreeuwde hij met schorre stem. Ge wilt mij de les lezen, mij die slechts één woord behoef Commërciale van Milaan. De dame die hem vergezelde, mej. Lodigiana is eveneens uit de Lombardische hoofdstad afkomstig Bij het ongeluk werd haar gezicht leelijk ge schonden, haar neus werd ingedrukt, een wang afgerukte en een kaak verbrijzeld. De bankier bekwam ernstige verwondingen aan beide bee- nen. De auto, waarmede het ongeluk gebeurde, was een huurwagen. Tegen den garagehouder heeft de heer Beltranu een eisch ingediend van bijna één millioen frs. schadevergoeding Toen na het ongeluk het Roode Kruis de bei de slachtoffers (de chauffeur had slechts lich te kwetsuren) kwam opnemen, weigerde de bankier eerst, zijn naam en dien van zijn ge zellin op te geven. Dit feit heeft er veel toe bijgedragen, om deze zaak een mysterieus tintje te geven, doch bekendmaking der namen en het proces zul len thans een lasterlijke legende meer uit de wereld geholpen hebben. Burgemeester gearresteerd. De burgemeester van de geméente Herms- dorf is gearresteerd wegens vermoedelijke aan sporing tot moord en ernstige verduistering. Burgemeester Berner zou zijn vróegeren knecht hebben aangezet tot moord op den zand groeve-bezitter Schmidt te Pleissa, om in het bezit te komen van diens levensverzekering premie van 30.000 Mark. Hiertoe zou hij den knecht in het bezit hebben gesteld van een gummiknuppel en een revolver. Intusschen is uit een onderzoek van de ge meentekas gebleken, dat er verduisteringen zijn gepleegd, die in de tienduizenden loopen. Het juiste bedrag kon nog niet vastgesteld worden. Geruimen tijd geleden is Berner al eens diciplinair vervolgd; hij is er toen met een geldboete afgekomen. 1 Ongeluk op een skitocht. Bij een skitocht, die een gezelschap van ho telgasten naar den Lauberhorn ondernam, kwam de vijf en twintig jarige Engelsche, miss Stack, de eenige dochter van den eeruge jaren geleden in Egypte vermoorden gouverneur-ge neraal van den Soedan, Sir Lee Oliver Stack, terwijl zij in volle vaart was, in botsing met den Engelschen vliegenier, Lyonel Balfour. Zij liep een doodelijke schedelfractuur op en de vliegenier bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. Drama. Donderdag heeft te Baudour in Henegouwen, een plaatsje van 1400 inwoners, een drama plaats gehad, waarbij één persoon werd ge dood en één gewond. De arbeider van B. had het vermoeden, dat er een ongeoorloofde betrekking bestond tus schen zijn echtgenoote en den NederJandschen fabrieksarbeider V. Donderdag nu is 't tot een treffen tusschen beide mannen gekomen, waar bij van B. den Nederlander met een geweer neerschoot. Daarop schoot hij het geweer op zich zelf af Hij werd op slag gedood. De toestand van V. is redelijk wel. DE NIEUWE CHINEESCHE WETGEVING EN HET HUISGEZIN. Het concubinaat zal in het vervolg worden afgeschaft en de sociale positie van de vrouw wordt gelijk met die van den man. Hongkong (K.W.P.) Het nieuwe Burgerlijke Wetboek dat bin nenkort voor China zal worden afgekondigd bevat belangrijke bepalingen die ook voor de ontwikkeling van het Missiewerk van groot belang zullen blijken te zijn, nl. de afschaf-' fing van het concubinaat en de gelijke be- rechtiging van man en vrouw. Het concubinaat was vaak een beletsel vt or de bekeering der Chineezen en heel dikwijls was het een oorzaak dat katholieken weer af vallig werden. De nieuwe wetgeving zal nog aangevuld worden met een reeks bepalingen betreffende het adopteeren van kinderen een vraagstuk dat vroeger steeds aanleiding gaf te spreken om u naar la Roquette te zenden? Ge speelt daar een gewaagd spel. Ik heb het daarstraks wel gezegd, mr. Rollin behoort tot de partij van de kerk en hij wil niet met óns meedoen, omdat gij het hem verboden hebt. Welnu, kerkrat, ik zal u wel eens leeren u met uw eigen zaken te bemoeien en niet met de onze. Zijn woede niet langer meester, rukte Ser vais Duplat eenderlange pistolen uit zijn gor del en legde op den jongen priester aan. Henriette slaakte een gil van angst en wan kelde. Gilbert die in de eerste plaats dacht aan het kind, dat zijn toekomstig fortuin uitmaakte, snelde toe om haar te ondersteunen. Servais Duplat stond op het punt vuur te geven. Raoul d'Areynes bleef kalm, maar snel als een gedachte sprong hij op zijn vijand toe, greep hem bij den arm en dwong hem, met onweerstaanbare kracht, het wapen naar den grond te richten. Bij deze beweging haalde Duplat den haan over. Het schot viel. Gelukkig drong de kogel in den grond 2on- der iemand te deren. Henriette lag bewusteloos in de armen van haar echtgenoot. De jonge priester was sterk en de vastbe radenheid verdubbelde nog zijn kracht. Servais Duplat voelde een ijzeren vuist die zijn pols omklemde als een schroef. -r-r (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5