8urgerL Standen Loop der bevolking Gemengd Jiieuws. JÏÏarklbertehlen I De Parker Duofold De Zeeuwsche Koerier Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. den aan deze zaak langs de geheele Christe lijke linie zal worden gearbeid, hetwelk onge twijfeld zal leiden tot meerdere verheffing, ver edeling en bescherming V&n het gezin. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 8 April. Krijn Adriaan Jolijt (van Breskens) 33 jaar jm en Elisabeth Tanneke van Es, 31 jaar jd. Geboorten. 3 April. Elizabeth Hendrika Aga tha, d van Hidde Reinder Jan van der Veen en Maria Johanna Duvekot. 6 April. Ludovicus Jacobus Anthonius, zoon van Anthonius Hier- onymus Simons en Wilhelmina Johanna Hen- drica Weijts. 8 April. Nelli Georgina, d. van Cornells Jacobus de Fouw en Maria Hulsens. 9 April. Hubertus Edmondus, z. van GUstavus Camillus Petrus Vanhijfte en Rosalia Sophia Notte. Pieternella, d. van Suzanna Verhelst. 10 April. Godefridus, z. van Edward Snoek e.n Ma ria Anna Meertens. Overlijden. 4 April. Martina Scheele, 58 jaar, wed. van Pieter Verhelst. 6 April. Augustus van Ooteghem, 69 jaar, weduwn. van Mathilde De Maet. 7 April. Florus Seegers, 74 jaar, wedn. van Anna Maria Coolsen. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. A van Kouteren, schipper, Martinus Eijke straat 7 van Burght (B.) A. De Wandel, venter, Zandstraat 10, van Antwerpen. A B van Hoeve, werkman, Piersenspolder- straat 20a Sluiskil, van Westdorpe. M L Erpelinck, diensbotde, Van Steenbergen laan 11 van Boschkapelle. Vertrokken: W F Harting, bankwerker, Dijkstraat 71, naar Haarlem. M. Verhelst, bootwerker, Rosegracht 18 naar Zaamslag. M E Cové, dienstbode, Schelde kade 26 naar Axel. A A F. Baiwir, schildersknecht, Steenkamp- laan 109, naar Vlissingen. A. van Warendorp, zonder, le Verbinding straat 3, naar Wemeldinge. J J Hergarten, zonder, Kazernestraat 19, naar Rotterdam. M M Lammens, dienstbode, N. Kerkstraat 22 Sluiskil, naar Koewacht. het puikje op het gebied J| 4 van vulpenhouders is ver- krijgbaar in den Boekhandel j| Auto over den kop geslagen. Nabij overboom reeds een auto uit Tilburg in een sloot en sloeg over den kop. In de auto bevonden zich een Pater en Broeder Trappist uit Tilburg, waarvan eerstgenoemde vrij ern stig werd gewond. De broeder kwam met den schrik vrij. Inbraak met schietpartij. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Baarland ingebroken in de hofstede bewoond door de weduwe G. S.„ met haar dochter. Met een ijzeren koevoet heeft de inbreker getracht een der deuren te forceeren De man heeft daar bij enkele schoten uit een revolver gelost op de bewoonsters, die inmiddels door het ge stommel waren gewekt, doch deze schoten trof fen geen doel. De dochter vluchtte daarop door een anderê deur, waarop de man het huis bin nendrong. Met de revolver in de hand dwong hij de bejaarde vrouw, die achter gebleven was, de plaats aan te wijzen, waar zij haar geld had geborgen, hetgeen zij echter weigerde. Daar in middels hulp kwam opdagen, ging de man ijlings op de vlucht, waarbij hij zijn lijwiel ach terliet. De politie heeft een onderzoek ingesteld Auto in Drentsche Hoofdvaart. Vier inzitten den verdronken. Zondagavond reed op den Rijksweg Meppel- Assen tusschen Hoogersmilde en Hijkersmilde in de richting Assen een auto, waarin vier per sonen waren gezeten. Een auto reed hen ach terop en passeerde. Op een gegeven oogenblik zagen verschillende personen eerstgenoemde auto slingeren, tusschen de rails van de tram geraken, waarna tenslotte de wagen in de Drentsche Hoofdvaart terecht kwam. Eenige jongelui schoten te hulp. Eenige man nen sprongen in een boot en wisten door mid del van scheepshaken een gat in de bovenwand van de auto, die intusschen gezonken was, tc maken. Na verloop van eenigen tijd wisten zij de vier inzittenden te voorschijn te halen. De levensgeesten bleken reeds gewekon. De vier slachtoffers zijn de 23-jarige onge huwde G. Kamst, de ongeveer 22-jarige onge huwde J. Lanting, de 30-jarige ongehuwde J. Uiterwijk en de 50-jarige weduwnaar Steen- bergen De slachtoffers hadden een tochtje gemaakt naar Koekange, waar een dezer dagen Steenher gen, die bakker is, een nieuwe bakkerij zou ope nen. In den tot bakkerswagen verbouwden Ford auto waren zij op den terugweg naar Gieten, waar allen woonachtig zijn. De Dusseldorfsche moordenaar. Maandag is in de groote gymnastiekzaal van de vroegere infanteriekazerne te Dusseldorf 't proces tegen den beruchten massamoordenar.r en brandstichter, Peter Kürten begonnen. Bijna een jaar heeft men noodig gehad, om het omvangrijke belastende materiaa) te ziften. Twaalf duizend sporen, die door het publiek waren aangegeven, moesten worden nagegaan en honderden personen gearresteerd worden. Hoewel Kürten tijdens zijn arrest opvallen de bekentenissen heeft afgelegd, is men thans nog steeds niet zeker, of hij wel alle door hem gepleegde misdrijven heeft bekend. Kürten zal zich te verantwoorden hebben wegens negen moorden, zeven pogingen tot moord en dertig gevallen van brandstichting. Negen maanden lang heeft Kürten Dussel dorf in rep en roer gebracht, totdat hij door een toeval den 24sten Mei van het vorig jaar kon worden gearresteerd In totaal heeft de politie ongeveer tien duizend brieven in den loop van den tijd over hem ontvangen. De psychiaters zijn van meening dat Kürten voor zijn misdaden verantwoordelijk is. Hij zelf beweert uit wraak jegens de menschheid gehandeld te hebben, daar hij jarenlang in een tuchthuis heeft, gezeten. Ongeveer twee honderd getuigen zijn opge roepen. Om liet aantal getuigen echter niet grooter te maken dan het al is, is in ongeveer vijf en veertig gevallen van brandstichting geen aanklacht ingediend. De oudste man ter wereld op de „Bremen". Aan boord van de „Bremen", van den Nord- deutschen Lloyd, die op weg is naar Europa, bevindt zich een passagier, die waarschijnlijk de oudste man ter wereld is. Het is de Turk Zara Agu, die, naar hij zegt, 156 jaar oud is. Eenigen tijd geleden ging hij naar de Ver- eenigde Staten om er propaganda te maken voor de prohibitie. De man beweert zijn gezegenden ouderdom te hebben bereikt, doordat hij nooit een drup pel alcohol heeft gebruikt. Boekarest-Berlijn onder den D-trein,. Donderdagochtend werd door het stations- personeel van den Schlesischen Bahnhof te Berlijn een 22-jarig jongmensch gearresteerd. Geheel met stof bedekt en met gescheurde kleeren werd hij op het perron aangetroffen. Het bleek te zijn een Roemeenscli soldaat uit Boekarest, die gedeserteerd was en het geheele traject, BoekarestBerlijn liggende op een wa gen-onderstel van den D-trein had afgelegd. Hij is door de politieke politie in hechtenis ge nomen. Botsing tusschen een Engelsch oorlogsschip en een Fransch passagiersschip. Een botsing tusschen het Engelsche oorlogs schip „Glorious" en het Fransche passagiers schip „Florida" heeft meer dan dertig men- schen het leven gekost. Deze rarno speelde zich in enkele oogenblikken af. Een Antwerpenaar, David Kesner, die zich aan boord van de „Flo rida" bevond, vertelt daarover in de „Nieuwe Gazet:" „Met het mooiste weer, dat men zich maar kon denken, zette de „Florida" op den dag van het ongeluk koers naar Barcelona. Onder de passagiers heerschte een opgewekte stemming. Bijna iedereen bevond zich aan dek om van het niet alledaagsche schouwspel eener ma noeuvre der Engelsche vloot te genieten. Oor logsbodems waren te zien aan stuur- en bak boord, vliegmachines in de lucht, het waren vreedzame oorlogstafereelen. Plotseling kwam de „Florida" in een mist terecht. De damp hing zoo laag, dat het leek op een kunstmatigen mist, welke door de oor logsschepen ter camoufleering was verwekt. Aanhoudend weerklonk de stoomfluit. Kort na dien trok de mist weer op om echter, nadat da passagiers het opstijgen en dalen der vlieg tuigen van het moederschip hadden aan schouwd, nogmaals en nu in heviger mate te komen opzetten. De passagiers zochten hun troost in de ka juit, waar het een en al gezelligheid was. Over al kaartende clubjes, gezellig koutende ihen- schen, totdat plotseling een hevige schok die het geheele schip deed daveren, allen deed' bp schrikken. Eenige heeren vielen om, terwijl an deren, die op stoelen zaten, er letterlijk van af werden gegooid. Ik zelf, om welke reden weet ik niet, beeldde mij plotseling in, dat een der vliegtuigen den voormast had geraakt en op het dek was neer geploft. Aan boord gekomen zag ik dwars \an de „Florida" een groot plat dek, bijna op de zelfde hoogte als het dek van ons schip. Het bleek de „Glorius" te zijn, waarvan de voor boeg tot in het midden van ons schip stak. De „Florida" begon reeds eenigszins te hel len. Geroep en gekerm weerklonk. Snel liep ik terug om mijn dochter en schoonzoon te halen Eenige oogenblikken later bevonden wij ons aan boord van de „Glorious" met tal van an dere passagiers. Den menschen, die zich nog aan boord van de „Florida" bevonden, werd toegeroepen zich te redden en op het Engelsehe schip over te gaan. Een Fransch kind van vijf jaar, dat de reis alleen had gedaan, werd door een oficier op de „Glorious" gebracht. Angstig klonken de stoomfluiten van de beide schepen. Bekomen van den eersten schrik en opwin ding, dacht ik aan mijn geld en waardevolle papieren, die op de „Florida" waren achterge bleven. Ik mocht echter niet terug om het een en ander te halen. Mijn hutjongen wist echter mijn hut te bereiken en geld, papieren en de juweelen van mijn dochter te redden Een op offerende daad van een eenvoudigen steward. Intussch enwerden de gewonden overge bracht aan boord van de „Glorieus" en docr een Spaanschen geneesheer werd de eerste hulp verleend. Hoeveel slachtoffers er waren, was nog niet met zekerheid te zeggen. Het was een merkwaardig gezicht, de honderden passagiers der „Florida" op het hooge dek zonder leeling van de „Glorious" vereenigd te zien; mannen vrouwen en kinderen der verschillende klassen liepen dooreen, de meesten gekleed, zooals zij op het oogenblik van de botsing waren. Overal heerschte diepe verslagenheid. De „Glorious" duwde de passagiersboot nog steeds zachtjes voor zich uit, teneinde de bres dicht te houden Verschillende kruisers waren naar de plaats des onheils gekomen. De „Glo rious" verwijderde zich nu eenigszins en twee torpedojagers gingen langszij van de „Florida" liggen terwijl een derde als sleepboot dienst deed. Nu eerst ko nmen zich rekenschap geven van de grootte van het gat. Er was een lires van meer dan twintig meter geslagen. In de diepte er van zag men een hoop verwrongen ijzeren platen dooreen liggen met de overblijf selen van een groote hoeveelheid bananen, die in het gat terecht waren gekomen en fijn ge malen. Aan boord van de „Glorious" beleefden wij e ennieuwe sensatie. Plotseling zonk het dek onder ons weg. Eenige angstkreten weergalm den. Het bleek niet ernstig te zijn: het was een voudig de groote elevator voor vliegtuigen, waarop wij stonden die ons naar het binnenste van het schip bracht. De behandeling op de „Glorious" was uil- stekend. De officieren stonden hun hutten af aan de passagiers van de eerste en tweede klas, terwijl de derde klas passagiers in de kwartie ren van de ondergeschikten werden onderge bracht. In den vroegen ochtend kwamen wij aan de kleine baai waaraan Malaga ligt. Den heeien nacht hadden wij, evenals de meeste officieren* op dek doorgebracht, het oog op de „Florida" houdend, waar nog zooveel aan boord was, dat ons toebehoorde. Zou men er in slagen het schip vlot te houden? In de haven werd de „Florida" aan den grond gezet en kregen wij vergunning cm ons reis goed te redden. Terwijl wij ons reisgoed bijeen zochten, helde het schip wat meer over. Toen werd besloten niemand meer aan boord te laten Toen wij de „Glorious" verheien, kon den wij goed zien, hoe de voorboeg ook onder dek was ingedrukt. Wij zagen in de holte over blijfselen van bananen, alsmede bloedige plek ken. De meeste slachtoffers stonden immers tusschen de reeling n de opeengehoopte bana nen, waartegen zijn doodgedrukt werden. Te Malaga hadden wij gelegenheid de jaarlijk sche beroemde processie der stille week te zien Een ander minder opwekkende stoet was die van de 32 dooden die ontscheept werden. Het noodlottige werk der Vrijdenkers in Oostenrijk. Op de jaarvergadering der Vrijdenkers van Weenen werd medegedeeld dat de organisatie der Weesche Vrijdenkers met behulp van de Sociaal-democraten had weten te bewerken dat in het afgeloopen jaar 10.000 personen uit hun kerkgenootschap zijn getreden, zoodat er op het oogenblik in Weenen 120.000 personen zijn die tot geen enkel kerkgenootschap be- hooren. Uit deze cijfers blijkt echter dat desondanks in het afgeloopen jaar talrijke personen den weg naar de oude Moederkerk weer hebben teruggevonden, want in 1929 werden reeds hoo gere cijfers genoemd. Voorzitter Ronzal deelde verder mede, dat er op de lagere en middelbare scholen in Wee nen 10.000 kinderen waren die tot geen en kele godsdienstige gezindte behooren. cn in het industriegebied van Stiermarken 958. Al werpen deze cijfers een droevig licht op het godsdienstig vervaltijdperk dat Oostenrijk heeft meegemaakt, toch mogen we verheugd constateeren dat deze cijfers verre overvleugeld worden door het ledenaantal der katholieke kindervereenigingen, en dat de parochiale bla den geregeld een grooter aantal mannen be vat van leden die tot de Katholieke Kerk zijn teruggekeerd dan die der kerk den ,ug heb ben toegekeerd. In plaats van het godsdienst onderricht geven de Vrijdenkers les in de kunst om te leven. Op 38 verschillende plaatsen wol- den thans in Weenen 83 cursuss m gegeven. In Weenen bestaat ook een zangvereeniging van Vrijdenkers die ook een eigen biscoop bezit ten. De Vrijdenkers en de vereeniging tot be vordering van lijkverbranding werken een drachtig samen. Het is wel merkwaardig dat de katholieke Vrouwenbond in Oostenrijk een aanklacht en rechtsvervolging heeft ingesteld tegen den Voorzitter van deze Vrijdenkers be- wegingRonzal vanwege de godslasterlijke pu blicatie van een boek; terecht vestigt de Vrou wenbond er de aandacht op dat het de taak van den landsadvocaat ware geweest om amots halve een aanklacht te dienen. 127-jarige overleden. In de gemeente Prokuplje is de oudste vrouw van Joego Slavië, een boerin van 127 jaar, over leden. Artillerie officier inbreker. Zaterdagnacht hoorde een 70-jarige eigenaar van een buitengoed plotseling eenig geluid, dat van achter de deur van de slaapkamer scheen te komen. Hij begaf zich naar het vertrek naast zijn slaapkamer en stond plotseling voor een gemaskerden inbreker, die zich op hem wierp. Ondanks zijn hoogen ouderdom, slaagde hij er in, na een worsteling, die bijna een uur duurde, de revolver te bereiken, die op een stoel in zijn slaapkamer lag. Hij loste twee schoten, waardoor de indringer op slag ge dood werd. Toen de gendarmerie arriveerde, bleek uit de papieren, dat de inbreker de zoon van een in de omgeving wonend grondbezitter was cn ais officier dienst deed bij een artillerie regiment. Men vermoedt, dat de jongeman schulden had en toen tot dit middel zijn toevlucht bad genoomen, om aan geld te komen. Waarschijnlijk gaat de oude heer vrij uit, aangezien uit alles blijkt, dat hij uit noodweer gehandeld heeft. Waanzinnige Zwitser doodt vier kinderen. In het dorpje Teufenbacht, nabij Horgen (aan het meer van Zürich) heeft een 35-jarige kantoorbediende Zaterdagavond, blijkbaar in een vlaag van waanzin, zijn twee zoontjes, 4 en 6 jaar oud, en twee meisjes uit Zürich, van 5 en 8 jaar, die bij hem te logeeren waren, met een revolver doodgeschoten. Daarna dood de de ongelukkige zichzelf met een militair ge weer. Reusachtige brand te Maubeuge. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak te Maubeuge een brand uit in een groot waren huis. Het vuur greep spoedig met groote snel heid om zich heen. De brand, die in den dakstoel begon, bereik te spoedig de vierde verdieping, die bev/oond wordt door het interne verkoopsterspersoneel van het warenhuis De bewoonsters konden zich slechts met moeite redden. De geheele brandweer van Maubeuge werd gealarmeerd, maar ondanks de krachtige blus schingspogingen bereikten de vlammen spoedig de lager gelegen verdiepingen, waar zich veel brandbaar materiaal bevond. Inmiddels had men ook de assistentie van de brandweer uit de naburige gemeenten in geroepen, en met vereende krachten slaagde men erin, de in de onmiddellijke nabijheid van het brandende gebouw gelegen kathedraal St. Pierre tegen het vuur te beschermen. Politie en soldaten hadden de geheele om geving afgezet en hielden het talrijke publiek op een afstand. Van het warenhuis zijn slecht3 de muren overeind blijven staan. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De aange richte schade echter is zeer groot en bedraagt eenige millioenen francs. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f6,oo a 7,00 rogge f4 a 4,50 wintergerst f6,oo, a f7,00 zomergerst f 6,oo a 1 7, haver f 4, a 4,50 erwten f 7, a 8,00 paardenboonen f a dui- venboonen fo a bruineboonen f a lijnzaad f9 a 10, groen vlas f2,a 5, gebookt vlas f3,00 a f6,00 gezwingeld vlas f 0,35 a 0,40, aardappels f5,75 a 6,00, stroo f 10 a 12, boter f 1,50 a 1,55, eieren f 3.40 a 4 HULST, 13 April. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 5 a 6,50, rogge f4 a 5,00. wintergerst f 5 a 6, zomergerst f 5 a 6,00, haver f 4 a 5,00, erwten \y a 8,50 br. boonen f 7,00, a 8,50, duivenboonen^f 8,00 a 9, paardenboonen f7 a f8,oo Boter per kgr. f 0,00. Eieren 26 stuks f0,91. Slachtvee aangevoerd 12, verkocht 7. Varkens aangevoerd 54, verkocht 40. GOES, 14 April. Boter f0,70, eieren f3.10 Aanvoer V.P.Z. 44.958 stuks, per 100 stuks f3,10. ROTTERDAM, 13 April Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 451 vette runderen, 285 vette en graskalveren, 87 schapen en lammeren, 1704 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit t 0,90 a 1,00, tweede f 0,80 a 0,85, derde f0,70 a 0.75; kalveren ie kwaliteit 1,60 a 1,70 tweede f 1,00 a 1,30, derde f 0,80 a 0,90 schapen eerste kwaliteit f 0,65 a 0,80, tweede f0,50 a 0,60, derde f0,45 a 0,50; lammeren fo,8o a 1,00 varkens eerste kwaliteit f0,36 a 0,40, tweede f0,30 a 0,35, derde f0,25 a 0,30, export 0,40—0,42. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 4500 K.G. prijzen 0.50—0,85 van Holl geel 6400 K.G, prijzen 0.650,80; van dauwrood 6150 K.G, prijzen 0.420,47. Kleine aanvoer, geheel verkocht. Lijnzaad: voer f710, blauwbloei 13 14, blauw maanzaad 2628, karwijzaad 27 29, kanariezaad 12 14. Aardappelen ZeeuwSche blauwe en bonte f6—6.75, poters 3.50—5.25, Zeeuwsche Eigenheimers 4,25—4,80, Frieschè idem 5 5.40, Brielsche 5-5.75, Bravo's 2,—2,50, Red Star 5,25 6,00, Malta (winter) 5 16, Industrie 4,4,80. Aanvoer redelijk, handel kalm. Binnenlandsche granen. Tarwe f5,506,25 uitgezochte partijtjes f7-f"9.5o, gerst (che valier) f5,5o—6.75, haver f4.50—5,50| blanke daarboven betaald; erwten, kleine groenen f6,509, schokkers fu 16,50, bruine boonen f69.50» soms iets meer.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3