Breede perspectieven voer de kerk in Japen. No. 3755 Woensdag 15 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Binnenland Verstopping - z Buitenland De revolutie in Spanje. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND - PDSTRE1EHINE Na. 52419. DE PAUSELIJKE MUNTEN Dit de ll.-K. Staatsparlij. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Mijnhardt's Laxeerfabletten DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentien 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHT IQ E LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Er zijn verschillende kenteekenea, die er op wijzen, dat de katholieke kerk in Japan een nieuw tijdperk ingaat. Het is een oekend feit, dat de katholieke missioneering in dit land geen groote vorderingen maakte en dat het aantal doopsels, dat werd toegediend, gering was in vergelijking met andere landen. Wat was hiervan de reden? Toen Japan eenige jaren geleden zijn poor ten openzette voor het Westen, meende de leiding-gevende staatslieden, dat de eenige ma nier om de onafhankelijkheid te bewaren, hier iri bestond, dat men zich spoedig aanpaste bij de westersche beschaving en industrialisatie. De mogendheden, waarmede Japan het meest had te maken, waren protestantsche naties: Groot Brittannië, de Vereenigde Staten en Duitschland. Deze meenden, dat het hun voor beeld moest navolgen. Het land werd overstroomd met protestant sche zendelingen en Japan maakte van hunne aanwezigheid gebruik om de Engelsche taal en westersche beschaving te leeren. Het was dus vanzelfsprekend, dat een groot deel der be volking ook met den godsdienst van hun leer meesters wilden kennis maken. Vandaar, dat het protestantisme een groot aantal bekeerin gen boekte. Het protestantisme was „in de mode". Het katholicisme had met groote vooroor- deelen te kampen. De missionarissen hadden een harden strijd te voeren en het succes leek gering. Het kon aan een groot deel van de be volking niet ontgaan, dat de economische om standigheden van de meeste katholieke naties slechter waren dan die van de protestantsche landen. Dan kwam de na-oorlogsche depressie en de aardbeving van 1923. Ondertussehen hadden de bolsjewisten hun agenten naar het Oosten gezonden om de werkende klasse tegen het kapitalisme op te zetten. Behalve tegen de eco nomische en sociale problemen had Japan bo vendien nog te kampen met politieke moeilijk heden Het feit, dat Japan voor zooveel moeilijk heden werd geplaatst, had tot gevolg, dat men een reeds lang verouderde standpunt ging in nemen tegenover het katholicisme. Het pro testantisme had nooit een diepen invloed in de ziel van het Japaneesche volk gekregen, cm dat de belangen gericht waren geweest op ma- terieele vooruitgang; bovendien is het moder ne protestantisme weinig geschikt om eeh ant woord te geven op de meest dringende levens vragen. Het protestantisme begint dan ook in Japan langzamerhand terrein te verliezen Het katholicisme daarentegen met zijn dui delijke leerstellingen, zijn gezagstheorie en zijn flink standpunt op moreel gebied, moet indruk maken op iemand, die een oplossing zoekt naar de problemen van den dag. Het gevolg is, dat de oude vooroordeelen tegen het katholicisme langzaam aan het verdwijnen zijn. Zelfs een groot gedeelte der protestanten staan cr oym pathiek tegenover. Ook is onder hunne rangen een grooter aantal bekeeringen. Jammer is het, dat tot voor eenige jaren Ja pan geen katholieke scholen had. De scholen, die er zijn verheugen zich in een groote p( pu- lariteit. Het gouvernement begunstigd deze in stellingen, omdat het er bolwerken tegen het communisme in ziet. Het groeiend interesse voor het katholicisme moedigt de ondernemingsgeest der katholieken In Japan aan. De katholieke pers is in het af- geloopen jaar gereorganiseerd. Op de verschil lende universiteiten zijn katholieke clubs opge richt. Aan de lagere scholen en in verschillende steden worden lezingen en cursussen gehouden over katholieke onderwerpen. In de t.ijdschrif ten verschijnen belangrijke artikelen over den katholieken godsdienst. Een filmmaatschappij in Japan heeft in voorbereiding de verfilming van het martelaarschap van de eerste Japa neesche martelden, de 26 martelaren van Na gasaki, die in f697 gekruisigd werden. Wat Japan op het oogenblik noodig heeft is 1929 is het aantal bezoekers bijna verdubbeld; l; I de maatregelen in den loop der jaren genomen om het bezoek van particulieren aan de :eurs i te beperken en dat van zakenmenschen te be- l i vorderen, beginnen goede vruchten te dragen, i Er heerschte ter beurze een opgewekte stem- I ming, er werd veel, ook voor Indis;he en bui- I tenlandsche rekening, gekocht en er is van deze beurs een gezonde prikkel op den handel uit gegaan. Een gezelschap Belgische lutoriteiten en industrieelen bezocht ditmaal officieel de beurs ter gelegenheid van de onderteekening van de vriendschappelijke overeenkomst op 16 Maart gesloten tusschen de Belgische en Ne- derlandsche Jaarbeurs. Het aantal bezoekers overschreed de 100.000. De Najaarsbeurs 1931 wordt gehouden van 3 tot en met 17 September. De Statendam op een zandbank. Het Nederiandsche stoomschip „Statendam" j van de Hoiland-Amerika-lijn, dat Zondagmor gen van Rotterdam naar New-York was ver- j trokken, is in den mist tusschen 'Jalshot en Cowes in de nabijheid van Southampton cp een zandbank geloopen. Men verwacht dat bij den aanstaanden vloed, sleepbooten het stoomschip weder vlot zuilen kunnen sieepen. Het weer is kalm. Een later Reu ter-telegram meldt, dat sleep booten getracht hebben, om den stcomer vlot te sleepen, maar dat zij daarin niet vijn ge slaagd. De schroeven steken boven water uit. 1 Maandagavond om acht uur, twee uur eerder 'dus dan gehoopt werd, is het schip vlot geko men. Acht sleepbooten met een gezamenlijke kracht van 10.000 P.K. zijn er bij opkomend tij in geslaagd de Statendam uit de modder te trekken. De schroeven van het schip zelf na men daarbij bovendien nog een werkzaam aan deel. 4 Volgens bij de Maatschappij te Rotterdam ingekomen bericht zou om elf uur Maandag avond de reis naar Amerika worden-voortgezet Op 69-jarigen leeftijd is te Nijmegen over leden de heer C. A. Vieweg, oud-directeur- hoofdredacteur van de Prov. Geidersche en Nil meegsche courant, oud-voorzitter van de Ne- derlandsche dagbladpers. Wij geven hierboven een speciale foto van de nieuwe Pauselijke munten,.die dezer da gen in omloop zijn gebracht. 100 lire: beeldzijde: Pausbuste met pluviale; keerzijde: Christus Koning. 10 lire: beeldzijde: Pausbuste met stool; keerzijde: O. L. Vrouw van den Vrede. 5 lire: beeldzijde: als lire 10; keerzijde: De H. Petrus, stuurman der Kerk. 2 lire: beeldzijde: Paus met tiara en sleutels; keerzijde: De Goede Herder. 1 lire: beeldzijde: als lire 2; keerzijde* De Onbevlekte Ontvangenis. 50 cent: beeldzijde: als lire 2; keerzijde: De Aartsengel Michaël. 20 cent: beeldzijde: als lire 2; keerzijde: Buste van St. Paulus. 10 cent: beeldzijde: Pius XI met tiara en sleutels; keerzijde: Buste van den H. Petrus. 5 cent: beeldzijde: als 10 cent; keerzijde: De Olijf boon. een groot aantal katholieke scholen en chari tatieve instellingen. Moge God de breede perspectieven, die voor de Katholieke kerk in Japan geopend zijn, in vervulling doen gaan. POLITIEKE BIJEENKOMST TE AMERSFOORT Druk bezocht. Zaterdag en Zondag jl. is in het Pensionaat „St. Louis" te Amersfoort, onder leiding van mr. C. M. J. F. Goseling, voorzitter van de R.K.* Staatspartij, de vijfde politieke bijeen komst gehouden. Behandeld werd „Het Kapitalisme". Inleidin gen hielden prof. W. Pompe, ir. M. Bongaerts en pater dr. G. Vrijmoed O.F.M. De Zondag was aan de gedachtenwisseling gewijd De politieke bijeenkomst was druk bezocht er waren 175 deelnemers ingeschreven en had een geanimeerd verloop. Zondag was mr. T. J. Verschuur, Minister van Arbeid, IJan del en Nijverheid onder de toehoorders. De 24e Nederiandsche Jaarbeurs. De 24e Nederiandsche Jaarbeurs, die van 10 tot en met 19 Maart te Utrecht werd gehouden, is temidden van de algemeene economische inzinking een zeer goede beurs geweest. De deelneming reeds had alle verwachtingen over troffen: het nieuwe jaarbeursgebouwen-com plex en het geheele daarvóór gelegen jaarbeurs terrein waren verhuurd en 173 inschrijvers moesten nog worden afgewezen. In totaal na men aan de beurs deel 1349 firma's, verdeeld als volgt: Nederland 951 België 26 Denemarken 1 Duitschland 184 Engeland en Schotland 57 Finland 5 Frankrijk 20 Italië 3 Oostenrijk 34 Tsj echo-Slowakije 1 Zweden 6 Zwitserland 30 Afrika 1 Amerika 30 Van de 22 aan deze Jaarbeurs deelnemende bedrijfsgroepen muntte de groep Bouwmite- rialen en Wegenbouw uit door hare talrijkheid van deelnemers en veelzijdigheid van inzen dingen. Deze af deeling ontwikkelt zich nog, steeds en heeft op deze beurs een volledigheid bereikt, welke haar tot centrum gemaakt heeft van het bouwvak; van buitenlandsche zijde vooral was voor deze groep groote belangstel ling. Het technisch gedeelte van deze V001- jaarsbeurs bestond voorts uit inzendingen van de machine-indutrie, electrotechniek en metaal nijverheid. Belangrijk bezet waren vooits de groepen Meubelen en Huishoudelijke en l uxe Artikelen. Buitenlandsche collectieve inzeudin gen waren aanwezig uit Oostenrijk, Zwitser land en Italië. Het bezoek aan de Voorjaarsbeufs was in overeenstemming met de deelneming: ook dit overtrof zoowel wat aantal als qualiteit betrof de verwachtingen. Sedert de Voorjaarsbeurs Ingezonden Mededeellog (7) gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten DE KONING AFGETREDEN. Gisterenavond omstreeks 6 uur is officieel bekend gemaakt, dat Koning Alfons afstand lieeft gedaan van den Spaanschen troon zoo wel voor zichzelf als voor z'n heele familie. Als voorwaarden voor zijn aftreden heeft de Ko ning bedongen, dat hem bij zijn vertrek de militaire eerbewijzen zouden worden gebracht en dat hij de vrije beschikking over zijn parti culiere vermogen zou behouden. De Koninklijke familie is gisterenavond naar Frankrijk vertrokken. De arbeidstijd in de mijnen. Volgens bericht uit Genève heeft het inter nationale arbeidsbureau thans een ontwerp uit gewerkt voor een internationale regeling van den arbeidstijd in den mijnbouw, welk ont werp op 28 Mei ter behandeling zal worden voorgelegd. Voorgesteld wordt een arbeidstijd van 73^ u. In afzonderlijk opgesomde uitzonderingsge vallen zal de werktijd met een half uur kun nen worden verlengd, doch zoo eenigszins mo gelijk mag het aantal overuren niet meer cian 70 per jaar bedragen, terwijl voor overuren 25 pCt. toeslag moet worden betaald. Over de noodzakelijkheid van overwerk moe ten de organisaties van werkgevers en mijn werkers worden, gehoord. De overeenkomst zal in werking treden een half jaar nadat zij door twee der belangrijkste productielanden is geratificeerd. Deze landen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1