No. 3754 Maandag 13 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de stad van het Vaticaan Binnenland Nerveus Buitenland. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND 1°"' FEUILLETON. Do Bedelares van Saint-Sulpico. POSTREKENING Ha. 52419. Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Zenuwtabieiten (Wordt vervolgd). DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT (Van een bijzonderen reiscorrespondent) ROME, 3 April i93f. U wist misschien nog niet dat het heel moei lijk is om uit de oudste en («gelijkertijd de jongste staat een hartelijken groet te itnden? Er is geen enkel hotel en geen enkel café en op straat staan schrijven is niet iedermans werk. En ik ben nog niet brutaal genoeg om een rustig plekje te gaan vragen op de Re- dactie-bureaux van de Osservatore Romano, en de bibliotheek waaraan Pius XI een nieuwe wit-marmeren ingang heeft laten maken, is nog gesloten. Wat nu begonnen? Ha, in het kleine Vaticaansche Postkantoor waar twee vriendelijke beambten bijna niets anders doen dan postzegels plakken, vind ik nog wel een plaatsje. Daar het nog vroeg in den morgen is, zit ten er nog slechts twee menschen aan de schrijftafel: zij zenden tal van brieven en an- zichtskaarten naar vrienden en kennissen in het vaderland: zij trachten een volledige serie Vaticaansche Postzegels op hun corresponden tie te plakken. Dat brengt heel wat werk mee. want er zijn dertien verschillende Vaticaan sche „Francobolli" waarvan zes met de beel tenis van den roemrijk regeerenden Paus. Ge woonlijk laat men brieven en kaarten aan- teekenen opdat ze niet verloren zouden gaan. Zou het met hun correspondentie gaan zccals met mijn brieven van de Noordkaap die i£ aangeteekend verstuurde? De brieven kwamen wel terecht maar de postzegels waren verdwe nen. Slachtoffers van de woede der postzegel verzamelaars. Aan de poorten van den Vaticaanschen staat, die met een kunstig hekwerk gesloten zijn, (die overdag echter openstaan) ziet men vaak vreemdelingen slenteren, die eenigszins be angst naar de Zwitsers met hun hellebaarden kijken en die, bang voor douane en pussen- controle, niet verder durven gaan, totdat de bont gekleede zoon der Zwitsersche bergen vriendelijk lachend vraagt om binnen te komen. Over al zijn metselaars en straatmakers bezig, cm herstelwerken uit te voeren en nieuwe ge bouwen op te richten. Alle plekjes grond, die nog niet bebouwd zijn, worden thans benut: de nieuwe gebouwen zijn als paddestoelen uit den grond gerezen: het paleis van den gouver neur, de Pauselijke munt, de Mozaïekschool, het paleis van Justitie, het spoorwegpaviljoen, allemaal nieuwe, stijlvolle gebouwen, eenvoudig van bouwtrant, opgetrokken van zandsteen met marmer versierd, die zóó rond den St. Pieter gegroepeerd zijn, dat zij de rust niet versto ren. Het zal een heerlijke aanblik zijn, als al het stellingswerk zal opgeruimd zijn en vrien delijke plantsoenen deze schitterende gebou wen omlijsten. 47) Dan wilt ge mij niet begrijpen, omdat het voorstel u niet aanstaat, maar dar zal u wei nig helpen, kameraad. Het vaderland heeft mannen noodig en het is de plicht van ieder burger onder de wapenen te komen als hij daar toe geschikt is. Wilt ge geen officier zijn, ook goed, dan pakt ge maar een geweer op en zet u onder de manschappen in het gelid. Ge krijgt dan dertig borrels per dag bene vens kleeding en voeding op kosten van het gouvernement. Maar officier of soldaat mee doen moet ge. Servais had zich nu zoo duidelijk verklaard dat Gilbert niet langer kon veinzen hem niet te begrijpen, hij zeide daarom: Dus gij komt mij voorstellen weer dienst te nemen? Juist dat is zoo ongeveer mijn bedoeling, al leen heb ik er prachtige voorwaarden bij te voegen. De commandant van het 57e is een re- actlonnair, een schelm die verdient tegen den muur gezet te worden, hetgeen zeker gebeurd zou zijn, als hij niet naar Versailles was ge vlucht. Als we hem te pakken krijgen, dan zal zijn rekening spoedig opgemaakt zijn, meer zeg ik u niet. Zijn plaats moet nog ingeno men worden. Men kent u by het bataillon, men weet dat gij een kranig officier zijt, die niet bang is als het er op aan komt en daar Binnen de muren van de stad van het Va ticaan bevinden zich een massa Pauselijke in stellingen, te veel om op te noemen. Maar er zijn toch nog zeer veel gebouwen die aan den H. Stoel toebehooren en die buiten het grond gebied van den Pauselijken staat gelegen zijn: ofschoon ze feitelijk op Italiaanscü grondge bied liggen, worden ze als extra-torriaal be schouwd en ze zijn ook vrij van alle belastin gen. Voor een leek zou het al heel moeilijk zijn om te begrijpen wat al die Pauselijke instel lingen beteekenen en waarvoor ze dienstig zijn, maar hij moge daaruit besluiten hoe veel om vattend de Pauselijke werkzaamheden zijn waardoor het bestuur van de geheele wereld geregeld wordt. Als men alle gebouwen bin nen de muren van de stad van het Vaticaan had willen onderbrengen, dan had men wel Amerikaansche wolkenkrabbers kunnen Dou wen hetgeen een hemeltergende barbaarsch- heid zou geweest zijn tegenover de heerlijke pracht van den Sint Pieter. Juist in dezen Paaschtijd nu de bezoekers uit alle werelddeelen veel talrijker zijn dan anders is het wel duidelijker te bemerken dat Rome als wereldstad in de betrekkelijk kleine Citta del Vaticano leeft en werkt. Zeker, de oude kunstschatten van het eerbiedwaardige Rome die men thans aan de bezoekers Iaat zien zullen steeds veel toeristen en kunste naars aantrekken. En ook het nieuwe Rome dat met alle andere moderne wereldsteden kan concurreeren heeft tal van bezienswaardig heden. Maar de bezielende kracht van Rome is en blijft de godsdienstige, de katholieke gedachte. Het verdrag van Lateranen heeft de grondslag gelegd voor een nieuwen Vaticaanschen staat, maar uiterlijk is de aanblik van de Eeuwige Stad weinig veranderd. Maar de resultaten van dit verdrag, de samenwerking tusschen Italië en den H. Stoel, zullen later wel blijken. Intusschen is het aantal bezoekers in het Vaticaansche postkantoortje, waar ik zit te schrijven, aanmerkelijk grooter geworden: Ik zal hen mijn plaats aanbieden, ze hebben blijk baar haast. Een zalig Paschen wensch ik U vanuit de Eeuwige Stad ik zou haast zeg gen vanuit mijn vaderland! DE TARWEWET. Verschillende maatregelen besproken. De Commissie van Advies inzake de Tarwe- wet hield na hare installatie een vergadering, waarin zij besloot uit haar midden een „Com missie van Voorbereiding voor de aan den mi nister te geven adviezen omtrent de te tref fen maatregelen" samen te stellen. Tot plaatsvervangend voorzitter werd be noemd prof. Minderhout te Wageningen. De voorzitter des Commissie, ir. Louwes,, gaf een overzicht van de reeds genomen maai- regelen ter verzekering van een spoedige en zoo practisch mogelijke wetuitvoering, zoome de van de gehouden besprekingen met de ver tegenwoordigers van de verschillende belan gengroepen bij de uitvoering der wet betrok ken. Met hunne belangen zal, binnen het ra&m der wet, zooveel mogelijk rekening worden ge houden. Onder meer kwamen ter sprake de oprich ting van gewestelijke tarwe-organisaties; van een uit die organisaties te vormen Centrale voor de levering van inlandsche tarwe en de stappen om te komen tot een Centrale organi satie uit de meelfabrieken, dorpsmolenö en vlakmolens, voor afname van tarwe. (M.C.) Rijkshengstenkeuringen In de Staatscrt. van 9 April is opgenomen een nominatieve opgave van gekeurde heng sten, benevens van de eigenaars met de woon plaatsen. (7) en overspannen, onrustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen dezenuwstillendeen zenuwsterkende Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Storm in de Japansche zee. In de Japansche Zee heeft een zware storm groote schade aangericht. Vele visscherssche- pen zijn vergaan. Men vreest, dat ongeveer 125 personen om het leven zijn gekomen. Ook aan de kust van Korea is veel schade aangericht. Chicago's nieuw regime. Donderdagmiddag te 4 uur is de nieuwbe noemde burgemeester van Chicago A. Cermat in functie getreden. Reeds een paar uren van te voren had hij den politieken bezem gehanteerd en 2200 amb tenaren, die onder het bewind van zijn voor ganger, burgemeester Thompson, waren aan gesteld, van de salarislijsten van het raadhuis geschrapt. Er zullen nog ongeveer 800 volgen, waarmede de gemeente-administratie zal zijn ontlast van 3000 personen. Van iedereen, die zich als bezoldigde in ge meentedienst bij de kas van het stadhuis aan meldt, zal in de komende maanden moeten worden onderzocht, welke functie hij heeft en welke werkzaamheden hij in dienst der ge meente verricht. Zij, die slechts op de lijsten blijven staan als politieke vrienden van wie dan ook, zullen on herroepelijk worden geschrapt. De haven van Gent. In de maand Maart kwamen in de haven van Gent binnen 191 schepen met 190,495 ton om heeft men u als commandant voorgesteld. Ik kan u zeggen, dat ik flink voor u gespro ken heb, wij kennen elkaar toch van ouds hé, kapitein. Laat nu vanavond maar het noodige goudgallon op uw uniform naaien, uw steek en sjerp zullen aangebracht worden en morgen ochtend stelt ge u aan het hoofd van het ba taillon, dat den post bekleed aan de poort van Passy, waar wij misschien nog wel het genoe gen zullen hebben knoopsgaten te 'naken in de huid van een paar roodbroeken. Gilbert bevond zich in een moeilijken toe stand. Uitvluchten zouden hier niet meer baten, hij moest rondweg aannemen of weigeren Van die twee kwaden vermeed Gilbert de ergste, op gevaar af de woede van Duplat gaan de te maken. Hij meende trouwens dat hij wel grondige redenen kon aanvoeren, om het commando, dat de communard hem kwam aanbieden, te wei geren. Dus, hij greep de koe bij de horens en ant woordde op vastberaden toon: Ik neem het niet aan. De kapitein der commune keek hem drei gend aan, maar vroeg toch op kalmen toon: Waarom niet? Omdat ik tegenwoordig niet van huis kan gaan. En wie zou u dat kunnen beletten? De toestand van mijn vrouw. Zeg toch geen domheden. De ontbering die zij tijdens het beleg meest lijden, hebben haar gezondheid ernstig be nadeeld, vervolgde Gilbert, z(j mag niet al leen blijven en daar ik niet rijk genoeg ben om een dienstbode te betalen, spreekt het van zelf dat ik thuis moet blijven, dat zult gij wel begrijpen. Ik begrijp dat het een voorwendsel is en het is integedeel een reden zoo gegrond als er maar een zijn kan. Wanneer gij ge trouwd waart en uw vrouw bevond zich in een toestand zooals de mijne, dan zoudt gij even eens handelen, dat weet ik zeker. Ik' getrouwd? Hahaha, dat zou 'n mooie grap zijn. Neen vriend, ik ben vrijgezel en ik blijf het, mijn leven lang, en handelen zooals gij, nooit! Verder? Het is alles. Dat is niet genoeg. Ik geloof dat het meer dan genoeg is cm u te doen begrijpen, dat ik uw voorstel, hoe ver eerend 't ook zijn mag, niet kan aannemen. En ge bedankt er mij niet eens voor. Zeker, ik ben u zeer erkentelijk voor de goe de bedoeling. Zoo, zoo, aan uw gezicht zou men dat an ders niet zeggen, enfin, ik weet er het mijne van, dankbaarheid, daar wordt wel eens over gesproken, maar zij bestaat niet in de wereld. Uw gegronde reden is 'n uitvlucht waar ge een schooljongen nog niet mee af zoudt sche pen. Ge zegt dat ge niet rijk genoeg zijt om een dienstbode te betalen, die u bij de burge res Rollin vervangen kan en ge weigert de sol dij van commandant waarmee ge er wel een half dozijn kunt betalen. Ik bied n een rang aan, die u tot de hoogste ambten in den staat kan doen opklimmen, ik vestig de aandacht of 90 schepen en 87,928 ton *niaaer dan ini Maart 1930. Het eerste kwartaal 1931 was het aantal schepen 598 met 598.343 ton, cf 177 schepen en 201,687 ton minder dan in het eerste kwartaal 1930. Zomertijd in België. De zomertijd zal in België worden ingevoerd in den nacht van 18 op 19 April a.s. Het Albertkanaal. De Msb. vermeldt: Zooals men weet heeft men onlangs nieuwe boringen laten verrichten in de omgeving van Briegden, om bij gebleken geschiktheid van den bodem het Albertkanaal daarlangs te lei den. De boringen hebben echter een negatief re sultaat opgeleverd; het gevolg hiervan is dat het oude plan zal gevolgd worden. Valsche arbeidscontracten voor België. Sedert de bepaling in werking is, dat vreem de arbeidskrachten slechts tegen overlegging van hun arbeidscontract België kunnen bin nenkomen blijkt, dat er veel geknoeid wordt met valsche contracten, die zoogenaamd door Belgische kolenmijnen zijn verschaft. Deze papieren schijnen te worden vervaar digd door een in Nederland verbüjvenden Ser viër. Verschillende personen, die Jn het bezit van deze valsche contracten waren, zijn over de grens gezet. (Msb.) Loonsverlaging in de Fransche textielindustrie De bond van textielfabrikanten :n de streek van Roubaix en Tourcoing deelde aan de vak- vereenigingen mede, dat de fabrikanten, zich gedwongen zien, binnenkort de loonen te ver lagen. Bij deze loonsverlaging zijn 120.000 arbei ders betrokken. De bond van textielfabrikanten noodigt de vakvereenigingen uit tot een bespreking over deze kwestie. Joprnalistenhuis te Genève. Voor een journalistentehuis te Genève is thans een bedrag van ruim 60.000 francs bijeen Een gas-overstromming. Uit een 1800 meter diepe spleet bij Ploësti in Roemenië begon plotseling met groote kracht een groote hoeveelheid gas naar buiten te stroomen. Bij de eerste uitbarsting veroorzaakte de gasstroom een zoodanig geweld, dat het ge raas 15 K.M. in den omtrek hoorbaar was. De uitstroomende gasmassa's branden niet, doch zijn een gevaar voor de geheele omge ving. In paniek ontruimde de bevolking van de gemeente Szanni het stadje. De nalatenschap van de onlangs overleden beroemde zangeres Nelly Melba blijkt engeveer 1 millioen dollar te bedragen, welk kapitaal met de overige bezittingen worden geërfd door haar zoon en haar overige familie. van de leden van het Centrale Comité op u, echte, zuivere, onvervalschte vaderlanders die u rijk kunnen maken en ge stuurt mij met een kluitje in het riet, zoogenaamd omdat burgeres Rollin ziek is. Wel voor den duivel, het hospi taal is toch niet voor de honden gebouwd. Laat zij daarheen gaan, naar het hospitaal, de bur geres. Daar zal zij het zeer goed hebben en 11 niet beletten met ons mee te doen en tebe wijzen dat gij ook een echte, «uivere, onver valschte vaderlander zijt door met de broeders te roepen: Leve de Commune! Gilbert verbleekte. Een zenuwachtige rilling ging door zijn le den. Ik heb u gezegd, dat ik het niet kan aanne men, zeide hij, en daarbij blijft het. Het gelaat en de houding van Servais Du- plat werden al dreigender en dreigender. Kom er maar liever rond voor uit, dat gij de Commune niet wilt dienen, schreeuwde hij, en dat het roode vaandel u bang maakt, dat zou verstandiger zijn. Dat zeg ik niet. Maar ge denkt het, dat is al genoeg. O! we kennen u wel burger Rollin, gij zijt ten aristo craat, een reactionnair, ge hebt adellijke fa milieleden, 'n neef, die priester is. Ge wilt niet vechten tegen Versailles, dat broeinest van aristocraten dat wij met den grond gelijk zul len maken. Zoo, zoo, ge weigert het comman do over ons bataljon, des te erger voor u, dan zullen we u een geweer en een ransel geven, ge moet toch mee, goedschiks of kwaadschiks. Kwaadschiks?

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1