Tegenover den „vreemdeling". No. 3753 Vrijdag 10 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Neptunus-badtoestel H. H. Doktoren Bnitenl. Overzicht Binnenland Buitenland VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND P0STBE1EKIH6 Ho. 52419. „Een bad-toeslel thuis, „Gezondheid in Uw huis". Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. en de meening van Tecbn. Bor. 8MEDENB0RGH, Postbns 394, AMSTERDAM. Gird No. I273IO. 102 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie cn Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING U IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Ook voor onze Commissies van Liefdewerken geldt het woord, dat geen Liefdewerk haar vreemd mag zijn. Daarom kunnen wij bij de aanwijzing harer taak niet afdalen in bijzonderheden In verband met onze tijdsomstandigheden, meenen wij echter op een paar punten de aan dacht te moeten vestigen. Op de eerste plaats op onze plichten tegen over katholieke makkers, die zich van elders in onze woonplaats vestigen. Deze makkers worden helaas! maar al te dikwijls als „vreemdelingen" beschouwd en be handeld. Zeiven gevoelen zij zich reeds vreemd in. hun nieuwen levenskring, in industriecentrum of groote stad, waar men, verlaten en onbekend, zich werkelijk eenzaam kan gevoelen, eenza mer dan in de gemeenschap van een gehuchtje op de hei. Wat er van zulke makkers terecht komt, of zij trouw zullen blijven aan den godsdienst, waarin zij door hunne ouders zijn opgevoed, of zij niet verdwaald zullen geraken in de socia listische of communistische organisaties, dit is Voor een groot deel afhankelijk van den eer sten vriend, dien zij ontmoeten en die zich over hen bekommert. Welnu, die vriend moet zijn een lid der Com missie van Liefdewerken! Op allerlei wijzen moeten wij trachten te weten te komen, waar „vreemde" arbeiders gaan werken en wonen. Wij moeten hen dan aanstonds en geheel belangeloos onze diensten aanbieden, hen raad en hulp verschaffen, waar die noodig blijken. Hiermede veroveren wij hunne harten. Zij zullen altijd dankbaar blij ven voor de hulp en den steun, welke zij in zul ke omstandigheden hebben ondervonden. Zij worden door ons aangetrokken en gaan niet verloren in het stadsgewoel met zijne groote gevaren en verleidingen, waarmode zij mis schien voor het eerst in aanraking moeten ko men,. Hier denken zij aan de ervaringen van Dr. Sonnenschein in de groote wereldstad Berlijn Aan het graf van een katholiek Rijnlander, zonder kerkelijken bijstand overleden over woog deze priester-apostel: „Hij was één van de velen. Een verdord blad. Misschien reeds vroeg van den boom gevallen. Had de ziel zorg hem bereikt bij zijn aankomst in de ftad? Had zich eene vereeniging, een collega of een vriend over hem bekommerd? Had iemand hem ooit een woord van godsdienst toegespro ken? Of was hij de vreemde onder de Meem- delingen? Was zijn adres zelfs wel bekend aan de onzen? Of ging hij, zooals zoo velen, verlo ren in de eenzaamheid van de wereldstad? Iedere vraag moet ons hier in de ooren klin ken als een verwijt, wanneer wij ons in gelijke omstandigheden niet om onzen broeders in Christus hebben bekommerd. Ons verzuim kan dan mede oorzak zijn van hun val. Dit overwegende, zal men beseffen, v;elk een heerlijk liefdewerk hier te verrichtten valt. In Kleinere plaatsen gaat dit al zeer gemakkelijk Daar leert men den „vreemden" makker al spoedig kennen. In grootere kan men hier en daar geregelde inlichtingen bekomen bij een katholiek bevolkingsbureau. Waar dit niet het geval is, moeten de leden onzer werklie denverenigingen, die in de omgeving van hunne woning of in de werkplaats „vreemde" arbeiders ontdekken, zich zeiven met het hier bedoelde liefdewerk belasten of althans de Commissie van Liefdewerken met hunne ont dekking in kennis stellen. „Vreemd" mogen wij tegenover ^een enkel arbeiders staan, dus zeker niet tegenover een geloofsgenoot. Deze moet in eene hem onbe kende omgeving het eerst aantreffen zijn broeders, die hem in christelijke liefde willen dienen. Dit Liefdewerk zal de heerlijkste Vluchten dragen, ook voor onze kaholieke arbeidersbe weging. h. DE MAASBODE is voor den zakenman de ideale courant. In onze vorige annonce schreven wij dat de eerste bestelling op een Neptunus-badtoestel, na de T.B.C.-ten- toonstelling, ons werd gezonden door een Arts uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit behoeft niet te verwonderen. Het Neptunus-badtoestel wordt gebruikt door verschillende H.H. doktoren, die in hun huis geen gelegenheid hebben vooreen complete badkamer-installatie met geyser, en zij bevelen het toestel eveneens aan hun patiënten. Het Neptunus-badtoestel is practisch goedkoop, eischt weinig plaatsruimte. Het behoeft niet aan gas- en waterlei ding te worden aangesloten, en kan in elk vertrek van Uw huis worden op gesteld en in enkele minuten weer worden weggenomen. Het toestel kost compleet met alle toebehooren f 25,franco Uw huis incl. alle kosten. Stort nog heden f25,op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. Een opklaring in Engeland's binnenlandsche politiek. De liberalen stemmen Mac Donald Revolutie in Venezuela Het huwelijk van den Graaf van Parijs. De laatste dagen is er in de Engelsche bin nenlandsche politiek een opklaring gekomen, welke tot vergemakkelijking van het parlemen taire werk leiden moet. D e liberale partij heeft zich vrij stevig aan het Kabinet Mac Donald verbonden. Misschien kan van een vaste over eenkomst niet worden gesproken, maar de be trekkingen zijn toch heel hartelijk geworden cn de kans dat het Kabinet in dezen tijd, waarin als vanzelf de oppositie den win 3 in de zeilen heeft, een beroep op het land zou moeten d< en een beroep waarvoor beter normale tijden kun nen worden afgewacht, is al heel klein gewor den. Daartegenover heeft de conservatieve op positie ook haar krachten samengetrokken. De dreigende splitsing, bij verschillende tusschen tijdsche verkiezingen reeds tot uiting gekomen in afzonderlijke candidaten, is afgewend. Lord Beaverbrook, de krantenkoning, die in ver schillende belangrijke punten met het cffici- eele program verschilde en zlcli een groote aanhang had verworven, is tot de partij terug gekeerd, zoodat de eenheid in de machtige cc n servatieve partij is hersteld. Krachtige samen hang van de regeeringspartij, eenheid Jn de op positie, 't is de beste waarborg voor vruchtba ren parlementairen arbeid. De lente doet op het warme Zuid-Ameri- kaansche bloed haar invloed al weer gelden. Was het vorig jaar Venezuela een van de wei nige republieken in dit werelddeel, die van re volutie gespaard bleven, thans is het er ge ducht aan het rommelen. Het Zuidelijk deel der landen moet in handen van opstandelin gen zijn, en de regeering roept in allerijl be trouwbare contingenten bij elkaa-: cm het ge vaar, voor het wellicht te laat is, te bezweren. Woensdag zijn te Palermo in het nuwelijk getreden de graaf van Parijs, de Fransche troonpretendent, met prinses Isabella van Orleans Braganza. Dit huwelijk was een groot sche plechtigheid, die door heel wat persoon lijkheden van den hoogsten adel werd bijge woond. Men mag misschien wat lachen om en pre tentie op den Franschen troon, maar we leven in een wereld, waarin de politieke aardkorst aan een geweldigen druk onderhevig is. Wat daaruit ontstaan kan, in weinige 'jaren kan groeien, we weten het niet, maar zooveel weet ieder er wel van, dat het niemand verwonderen zou, als over zeg 25 jaar ons oude Europa in politiek opzicht er heel anders zou uitzien dan op het oogenblik. Een wie zegt, dat de repu blieken van thans dan geen koninkrijken en sommige koninkrijken van nu dan geen ïepu- blieken zullen zijn? 't Zou niet anders zijn dan een nieuw bewijs voor wat de Franschman noemt: l'Histoire se répète: de geschiedenis herhaalt zich. Ingezonden Mededeellng (26) SB Uitvoering Tarwewet. Het betuur van de gewestelijke tarweorgani- satie van Zeeland is als volgt samengesteld: Iz. P. van der Weele, Colijnsplaat, voorzitter; C. P. Vogelaar, Krabbendijke, vice-voorzitter; C. Franse, KleverskerkeW L. Kiompe, Tho- len; A. E. Langenhorst, Hulst; J. C. van Lange raad, Dreischor; A. H. de Milliano, Waterland kerkje en Ir. J. Siebenga, Landbouwhuis, Goes, secretaris. De malaise in het scheepvaartbedrijf. Op 1 April lagen in de Rotterdamsche ha ven 58 opgelegde schepen, waaronder 37 Neder landsche, gezamenlijk metende 263,000 ton. Op 1 Maart bedroeg het aantal opgelegde schepen 60, waaronder 41 Nederlandsche. StichtingAnti-vivisectie-Bond. Dr. Pijl, arts Den Haag, deelt mede: De van 1 tot 7 dezer gehouden tentoonstelling te Alme lo op het gebied van practische dierenbesclior j ming, alwaar de Stichting: Anti-vivisectie- Bond te 's-Gravenhage ook vertegenwoordigd was, is, dank zij de feestdagen, door een over- j groot aantal belangstellenden bezocht. Tot d eCommissie van Adhaesie van de Stichting zijn, sinds de laatste berichten, toe getreden: Medizinalrat Dr. Fr. Bachmann uit Berlijn; Dr. W. Rolvink, Arts te Arnhem; en Mr. N. de Beneaitty, Rechter in de Rechtbank te Amsterdam. De Stichting licht in over, en bestrijdt, vivi sectie-proeven op mensch en dier. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besl. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremetfaille: T. M. de Smaele, arbeider in dienst van den heer F. A van Acker, landbouwer te Zwarten- hoek (gemeente Westdorpe) Frederik van Eeden bediend. Naar de Resb. verneemt heeft pastoor E. Beumer, van de St. Vitus-parochie te Bussum, aan dr. Fred, van Eeden de laatste h.h. Sacra men ten toegediend. Dr. van Eeden was reeds langen <ijd ziek, maar jl. Vrijdag, toen hij zijn 7Isten vérjaar dag vierde, is er plotseling een ornstige'Weran- dering in zijn ziekte gekomen, waarom Za terdagmorgen de geneesheer toedienen van de laatste H.H. Sacramenten noodzakelijk achtte. Naar het blad vernam, was zijn toestand op dat oogenblik van dien aard, dat het einde spoedig kon worden verwacht.- - Chicago heeft een nieuwen burgemeester. Krachtige maatregelen tegen de misdadigers- heerschappij te verwachten. Thompson, de vroegere republikeinsche bur gemeester van Chicago, js niet herkozen. Hij heeft de nederlaag geleden tegenover den de- mocratischen candidaat Cermat, die, zooals men weet, den bezem zal hanteeren tegenover alle corruptietoestanden in Chicago,. De bladen te Chicago zijn zeer vol.daan ever dezen uitslag en verklaren, dat thans een ein de zal komen aan de heerschappij van de mis daad, aan de corruptie en aan de terreur in de stad. De nieuwe burgemeester, die van Tsjechische afkomst is, zal morgen zijn ambt aanvaarden. Hij heeft reeds aangekondigd, dat overmorgen geen enkele bureauchef van den vroegeren bur gemeester meer op het stadhuis zal zijn. Uitshiiting in Noorwegen. Naar gemeld wordt, is de laatste poging van den staatsbemiddelaar, om de dreigende uit sluiting van 100.000 arbeiders in Noorwegen te voorkomen, mislukt. Monument Kard. Mercier. De inhuldiging van het monument ter ge dachtenis aan kardinaal Mercier," dat in den tuin zal komen te staan van het hoog er insti tuut voor wijsbegeerte te Leuven waarvan wij len de kardinaal een der meest eminente profes soren is geweest, is definitief vastgesteld op Donderdag 7 Mei a s. (Msb.) Verdwenen ex-burgemeester van Dinant. De oud-burgemeester van Dinant. -de heer Bribosia, die kortgeleden plotseling spoorloos verdwenen was, is thans teruggt2\*onden en wel te Lyon, waar hij verdwaald was tengevolge van algeheel geheugenverlies, Werkloosheid in Engeland,- In Engeland bedroeg het aantaF-Wferldoozen den 30sten Maart 2.581.030 d.i. 912 meer dan de voorafgaande week.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1