De Zeeuwsche Koerier Woensdag 8 Aptii 193!. Tweede Blad. Uit onze Oost. Jtandelsberiehten De Bedelares van Salnt-Sulpico van 45e Oaargang. No. 3752 FEUILLETON. Brutale krokodillen in Bandjei masin. 45) Toen ving een tijdperk van teugellooze woest heid aan, een soort van bloedig carnaval met zijn eigengemaakte groote mannen en gene raals, die zich tooiden met de potsierlijkste uitmonsteringen gelijk" aan de narren en hans worsten van den Vastenavond. Men plunderde, men brandde, men moordde Altaren werden verwoset, priesters vervolgd als wilde dieren, de kerkgebouwen veranderd in bergplaatsen voor krijgs- en mondvoorraad of in vergaderlokalen der verschillende clubs van communards. Die clubs bestonden uit de laagste klassen der bevolking, 't graauw, opgezweept door ge- wetenlooze volksleiders, of liever volksver leiders, die de bestaande heerschers wilden verdrijven om op hun beurt heerschers te worden. De gelegenheid werd hun aangeboden en daar maakten zij gebruik van. Servals Duplat bevond zich onder de eer sten, die zich bij de Commune aansloot Hij bezat alle eigenschappen om hem een welkom lid van de revolutie-partij te doen zijn. Van eenvoudig sergeant-Jourler, wat hij bij de Nationale Garde was, werd hij nu eens klaps tot kapitein bevorderd en vol trots •pronkte hij met zijn roode sjerp en zijn uni formjas, overladen met goudgalon. In de buurt waar hij woonde, ioeg hij alle eerlijke burgers-schrik aan; hij dwong de weer bare mannen zich voor de Commune te laten aanwerven en hen, die durfden weigeren, dreig de hij met den dood. Het was een schrikbewind, even bloeddorstig als in 1793. De abbé Raoul d'Areynes had niet op ziin post kunnen blijven, want de kerk Saint-Am- broise was, evenals de anderen kerken, het eigendom der Commune geworden. Even moedig als de aartsbisschop had Raoul evenwel geweigerd uit Parijs te vluchten, daar hij zijn armen en zijn beschermelingen niet in het gevaar alleen wilde laten. Bovendien, vluchten voor het gevaar, dat was een lafheid, waartegen zijn oud adellijk bloed in opstand kwam. Hij was inderdaad te Parijs omringd door gevaren, want de priesters wekten in hevige mate den haat op van die woeste honden dei- Commune, maar vol minachting voor dat ge vaar begaf hij zich naar allen die lichamelijk of geestelijk zijn steun noodig hadden, naar de hongerigen die hij voeden naar de sterven den die hij den bijstand van den godsdienst verleenen moest. Hij verzuimde evenwel de noodige voor zorgsmaatregelen niet, vermeed elke onvoor zichtigheid, vooral des avonds of des nachts als hij uitging om zich daarheen te begeven Waar de plicht hem riep. Alleen stemde hij er niet in toe zich te ver mommen, daar hij dit beneden zijn waardig heid achtte. Hét was de 15e April. Reeds gedurende 'n maand was Parijs in de handen van de oproerlingen, die zich tegen de regeeringstroepen van Versailles verweer den. Dezen richtten hun aanvallen voornamelijk- op de poort van Èassy, waar de artillerie een bres had geschoten, evenals bij het fort van Issy. Raoul d'Areynes was niet naar Uollin en Henriette teruggekeerd, niet omdat hij hen vergeten had, maar omdat de gebeurtenissen het beletten. Nu hij toch drie duizend francs aan Hen riette had gegeven, maakte hij zich over hen niet ongerust wat de zorg voor het bestaan betreft. Niettemin kwelde hem een andere onge rustheid. Hij kende Gilbert Rollin door en door en vreesde, dat deze zich bij de oproerlingen zou hebben aangesloten en daar door de ernstig ste gevaren zou gebracht hebben over zich zelf en zijn vrouw, wanneer, wat zeker ge beuren moest, het wettige bewind weder de macht in handen krijgen en de muiters straf fen zou. Alle eerlijke menschen wenschten vurig en verwachten vol ongeduld den val der Com mune. De vicaris van Saint-Ambroise, die zag noe de zaken liepen, besloot eens te gaan onder zoeken, wat Gilbert Rollin deed, om hem, in geval hij werkelijk deel had genomen aan de beweging, daaraan te onttrekken indien het nog tijd was, teneinde de vergelding, die bij het heroveren van Parijs door de regeerings troepen zeker volgen moest, zoo mogelijk nog van hem af te wenden. Bovendien had hij tijding ontvangen van Fenestranges, die hij aan Henriette wilde over brengen Tegen het vallen van den avond ging hij uit en begaf zich naar de rue Servan. Op het oogenblik waren de wijken Saint- Ambroise en la Roquette betrekkelijk rustig, de voorbijgangers werden op straat niet lastig gevallen, maar niettemin zeiden 'n paar win keliers, die den jongen priester zagen uit gaan tegen elkaar: Wel, wel, mijnheer de vicaris is toch een man die durft. Het is eigenlijk een roekeloos heid, zoo in priesterkleed rond te loopen, ter wijl al de anderen gevlucht zijn of zich ver bergen. Op een oogenblik dat men er het minst op bedacht is, zullen zij hem aanvatten. Ja, en al weet iedereen ook, noeveel goed hij in de buurt doet, dan zal hem dat toch wei nig baten. Een dronken patrouille-comman dant behoeft hem slechts te zien cn die schel men van communards zetten hem tegen den muur om hem te fusilleeren. Dat gaat tegen woordig maar zonder vorm van proces. Raoul d'Areynes liep kalm voort en bekom merde zich evenmin om de verbaasde en be wonderende blikken, die zijn parochianen op hem wierpen, als om de gevaren, die hem wee kelijk van alle kanten dreigden. Eenigen tijd geleden, zaten twee jonge vis- schers in den kampong Benoea Anjar, Bandjei rnasin, 's avonds omstreeks elf uur in een kleine prauw, teneinde met een vverpnet viseii te vangen, zoo vertelt men aan de Nieuwe Soet Crt. B.ij helderen maneschijn staken uj de groote rivier over, die daar wei honderd meter breed was en in het midden van de kali ge komen, waarschuwde de achterzittende loeier zijn kameraad, die met het net in „ijn handen voorop stond, dat een groote krokodil naar hun prauw zwom, waarop de voorman njn roei spaan greep, om het naderend watermonster daarmede een flinken slag op den kop te kun nen geven. Het dier, dat de bedoeling scheen te begrij - pen, dook echter tijdig onder, maar gaf de kleine prauw zoo'n geweldigen stooo dat ze om kantelde en beide inzittenden te water ge raakten, waarop het voor den krokodil eene kleine moeite was, om den achterman die het dichtst bij hem was, te grijpen en mee in de diepte te sleuren terwijl de andere visscher door zwemmen, ongedeerd den oever wist te bereiken. Eerst twee dagen later, werd het lijk van het slachtoffer, een weinig gehavend, en kele kilometers verder in de rivier drijvende gevonden. Eenige dagen te voren, werd een tienjarig inlandsch meisje, toen zij zich 's middags bij een kleine sloot waschte in den kampong Telok Dalam, niet ver van het centrum van Bandjir masin, plotseling bij de dij gegrepen door een niet al te grooten krokodil, die haar naar de kleine, ondiepe sloot trok. Het kind wist door tegen te spartelen en tt schreeuwen den menscheneter te verschrik ken, die haar losliet en toen opnieuw haar been wilde grijpen, dat zij tijdig wist terug te trek ken, terwijl het haar gelukte weg; te loopen Naar het hospitaal gebracht, bleken de doo> de tanden en nagels van den krokodil toege brachte wonden gelukkig niet levensgevaarlijk te zijn. Vreeselijke drama's Eenige Chineezen in de tangsie voor Chi- neezen te Pladjoe hielden zich onledig rnet het Mah Jong-spel. De Chinees Lie Hin werd door de anderen een beetje in de maling genomen en aanvan kelijk dacht men slechts aan een beetje pla gerij, zonder dat hij zich daar veel van aan trok. Plotseling echter sprong hij op en stak met een plso blati onverwacht een vijftal per sonen dusdanig dat vier Chineezen vrijwel cp slag dood waren en de Inlandsche politie-cp- passer van de particuliere politie der B.P.M. Kassan Achmad, binnen enkele aren de geest gaf, meldt het Nbl. van Plbg. De onverlaat verwondde vervolgens nog 3 Chineezen en 1 Javaan. De kwetsuren dezer laatsten bleken gelukkig niet levensgevaarlijk te zijn. De dader stortte zich na het volbrengen van zijn vreeselijke daad in de Moesi met de be doeling zelfmoord te plegen. Hij werd echter opgepakt door een particulieren waker ran de B.P.M. en een agent der algemeens politie, die EEN VOORPROEFJE VAN DE POOLREIS. Tijdens zware sneeuwbuien werd de onderzeeër Nautilus, waarmede Wilkins binnenkort naar de Noordpool hoopt te gaan, overgebracht naar de vloothaven van Brooklyn, waar de cfficieele doop zal plaats hebben. toevallig buiten dienst daar vertoefden. De moordenaar werd gevangen gezet. Zooals begrijpelijk is, verwekte dit ontzet tende drama veel consternatie. Er was juist openlucht-biscope en gus wei nig bewaking, anders had de man waarschijn lijk nooit zoo veel slachtoffers kunnen maken. In de dessa Soembér Redjo in Zuid-Malang gelegen, had een vechtpartij plaats, die in een waar bloedbad eindigde, meldt de Óosth B. Acht inwoners van de kampong, verdeeld in twee partijen kregen oneenigheid over een schuld van f 160 die met het oog op de poe- asa natuurlijk minstens het dubbele der waai de vertegenwoordigde. Van het eene woord kwam het op het andere en voordat de desagenooten wisten, wat er fei telijk gebeurde, hakten de twistenden metgroote arits zoo op elkaar in, dat binnen korten tijd vier dooden en twee zwaar gewonden op het gevechtsterrein neerlagen. De desapolitie kwam te laat, om in te grijpen. Een der vech tersbazen wist te ontsnappen, de andere, die niet gewond werd, werd gearresteerd Het gebeurde maakte begrijpelijker wijze in Soember Redjo diepen indruk. De politie nam de noodige maatregelen orn eventueele „nawerking" van het gebeurde te voorkomen. N.V. Stoomtram Maatschappij Breskens-Maldeghem. Aan het 44ste jaarverslag, over 1930, is het volgende ontleend. Terwijl in begin 1930 zoowel het personen- als het goederenvervoer de normale Ontvang sten opleverden, vertoonde zich in de tweede helft van het jaar een sterke daiing in de ent- vangsten. De aanhoudende regenval en de Ant werpsche tentoonstelling deden het bezoek aan de Belgische badplaatsen ten zeerste afne men. De algemeene crisis deed zich ook in het bedrijf der N.V. gevoelen ;n den vorm van eene afmane van het goederenvervoer In de reserve kwam dit jaar geen verande ring. Het reserve- en vernieuwingsfonds is groot f 247,051, het vernieuwingsfonds bedoeld in de overeenkomst met den Staat f 180,154 D e gebouwen der maatschappij werden deug delijk onderhouden en verkeeren in goeden staat. De baan met toebehooren werd regel- mat'g onderhouden en verkeert in goe.I» n, be drijf swaardigen staat. OM DEN GRAND NATIONAL. Onder groote belangstelling zijn te Aintree bij Liverpool de grootste hinder- nisrennen der wereld gehouden om den Grand National. Aan de eerste hindernis.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5