Preuineiemeuws. Stadsnieuws Sport en Spel. 956e Staatsloterij Jfandehberichlen ste alinea van het Huishoudelijk Reglement Dioc. Bond als volgt te laten luiden: De reiskosten der afgevaardigden komen ten laste der Bondskas, vermeerderd met f 3,50 voor verblijfkosten terwijl indien de afgevaar digden noodzakelijk moeten overnachten dit bedrag met f 3,50 wordt verhoogd. EventueeJe verletkosten worden door de betreffende af- deelingskassen gedragen. Met deze nieuwe re geling is op de begrooting reeds rekening ge houden. 13. Voorstel I afd. Nieuw-Borgvliet; De afd. Nieuw-Borgvliet stelt voor om re glementair vast te stellen, dat de leden welke ziek of werkloos zijn en geen bronnen van in komsten meer hebben vrij te stellen van con tributie R.K.W.V. TOELICHTING: Dagelijks komen er aanmerkingen van or ze leden, dat bij verschillende afdeelingen der R.K.W.V vrijstelling van contributie bij ziekte of werkloosheid wordt verleend (wat o.i. dan stilzwijgend geschiedt). Vandaar onze regle mentaire vaststelling. PRAE-ADVIES CENTRAAL BESTUUR: Centraal Bestuur vindt het minder juist, dat N. Borgvliet thans weer met een voorstel komt om vrijstelling van contributiebetaling tijdens werkloosheid en ziekte, daar deze zaak ook op de laatste Centrale Raadsvergadering een agen dapunt heeft uitgemaakt. Het prae-advies werd toen door de Centrale Raadsvergadering aan genomen. In dat prae-advies werd toen o.m. gezegd: De leden ontvangen thans 80 pCt. van hun loon aan uitkeering tijdens ziekte; bij on geval gedurende de eerste 6 weken volledige invaliditeit eveneens 80 pCt. en na de 6 weken volledige invaliditeit 70 pC&, terwijl wanneer iemand werkloos is, daardoor de betrokkene nog niet onvermogend behoeft te zijn. Zeker er zijn gevallen, waarin men be zwaarlijk van den betrokkene contributiebe taling kan vorderen en in verband daarmede, spoorden wij reeds vroeger de afdeelingen aan in het leven te roepen een Commissie „Hulp in Nood". De leden die, naar het oordeel van die Commissie bezwaarlijk hunne contributie kunnen betalen, krijgen dan hun contributie betaald uit de kas van „Hulp in Nood" of de Commissie betaalt aan den betrokken pen ningmeester van het lid diens contributie. Deze Commissie zou ook voor andere om standigheden verband houdende met de hulp behoevendheid der leden, zeer goed werk kun nen doen. Wij herhalen, dat wij vertrouwen dat onze afdeelingen overeenkomstig het boven staande zullen werken en handelen. Dat onze Dioc Bond vrijstelling verleent van contributiebetaling bij werkloosheid en ziekte is practisch zonder contributieverhooging niet mogelijk, immers, wanneer wij het werkloos heidscijfers stellen op gemiddeld 15 (den laat sten tijd is het véél hooger) dan be teekent zulks, dat 1800 leden geen contributie zouden betalen, hetgeen een minder contributie ont vangst be teekent van f 3744. Noodzakelijke contributie verhooging zou hiervan het ge volg zijn om de financiën in evenwicht te kun nen houden. Wij verwijzen ook gaarne naar die afdeelingen die een dusdanige contributie heffen, dat leden die zonder inkomsten ver- keeren in de betaling der contributie kunnen geholpen worden, terwijl in die afdeelingen ook steeds naar het werkelijk aantal leden aan den Dioc. Bond contributie wordt betaald. Wij stellen die afdeelingen gaarne tot voorbeeld aan die, welke voor een goed organisatieleven een veel te lage contributie heffen. En juist die te lage contributie is doorgaans de reden, dat men voor zijn leden die geen Inkomsten hebben ten aanzien van de contributiebeta ling niets kan doen en het ergste Is vaak, dat die te lage contributie de oorzaak is van veel krakeel in de afdeelingen en elk initiatief in in het belang der leden reeds bij voorbaat mis lukt, omdat de noodzakelijke financieele mid delen, om het initiatief uit te werken, onbie- ken. Centraal Bestuur ontraadt aanneming van het voorstel. 14. Voorstel II. afd. Nieuw-Borgvliet: De afd. N. Borgvliet stelt voor om reglemen tair vast te stellen een algeheele parochiale in deeling der R.K.W.V. in ons Bisdom. TOELICHTING: Het komt de afd. N. Borgvliet gewenschte voor te moeten ingaan zooals in andere Bis dommen reeds geschiedt met parochiale in deeling o.a. Tilburg. Het is dan vanzelf spre kend dat elke afdeelings-bestuur een Geeste lijk Adviseur krijgt, welke dan een betere kijK op de zaak krijgt dan een Adviseur van een groote afdeeling bv. een groote stad met zijn verspreide leden en kunne zij beter achterhalen welke in verkeerde richting zijn georganiseerd of misschien in het geheel niet, alsmede met het oog op de jeugdorganisatie en .Jonge Werk man" en H. Familie, wat tenslotte alles op parochieele indeeling is gebaseerd. PRAE-ADVIES CENTRAAL BESTUUR. Het Centraal Bestuur onderschrijft gaarne de wenschelijkheid en zelfs de noodzakelijk heid van parochiale indeeling voor een vrucht baar werken der R.K.W.V. De doorvoering stuit echter vaak op practische moeilijkheden en ook wel eens op onwil van hen die de in voering zouden moeten bewerkstelligen. Ook in andere Bisdommen loopt het niet zoo vlot als N Borgvliet meent. Tilburg kent parochiale secties, doch naar wij meenen, voornamelijk haar leiding on stuw kracht ontvangen van de plaatselijke R.K.W.V. (Van uit één Centraal punt). Het is beter in de statuten niet iets bindend vast te leggen, waar van zoo goed als vast staat dat dé eerste jaren practische bezwaren de uitvoering in den weg staan. Aan parochiale indeeling op papier heb ben wij niets Daar komt bij, dat niets verbiedt tot parochiale indeeling over te gaan, zoodat de afdeelingen die de practische mogelijkheid aanwezig achten, gerust tot parochiale indoe- ling kunnen overgaan. Zij kunnen hierbij re kenen op den steun van ons Centraal Bestuur Wij onderschrijven derhalve den wensch der afdeeling N. Borgvliet, doch ontraden de r.aro- chiale indeeling imperatief in de Statuten vast te leggen. 15. Voorstel afdeeling Terneuzen: De afd. Terneuzen stelt voor o mde bestaan de kringen in Z.-Vl. met één uit te breiden met als zetel voor dezen kring b.v. Oostburg. De bestaande kring Philippine te veranderen en deze over te brengen naar een anders af deeling b.v. Sluiskil. TOELICHTING: Het komt ons zeer gewenscht voor, deze kring op te richten in belang voor de afdeelin gen in Z.-Vlaanderen. Voor deze afdeelingen is het bijna niet doenlijk om een kringverga dering die te Philipine wordt gehouden, bij te wonen. Dat de zetel van den Krng Philippine alsdan wordt veranderd is bijna vanzelfspre kend, omdat Philippine dan de uiterst afge legen afdeeling is van dezen Kring. Prae-advies Centraal Bestuur. Centraal Bestuur verwijst naar zijn voorstel onder punt 11 der agenda. 16. Behandeling en vaststelling der begreo- ting 1931. 17. Rondvraag en Sluiting. De rekening en Verantwoording van den Bondspenningmeester, A. P. Romson over het boekjaar 1930, vermeldt een saldo ner 31 Dec. 1930 van f 4446,13. Het zuiver vermogen per 31 Dec '30 bedroeg f 8773,12, zijnde een vermeerdering van f 3512,91 in vergelijking met 31 Dec. 1929. De begrooting 1931 geeft een eindcijfer van f 23725 Het Paasch-congres der S.D.A.P. Zaterdag jl. en de beide Paaschdagen is te Arnhem het Paaschcongres der S.D.A.P. ge- nouden. In zijn openingsrede noemde de voorzitter de heer Oudegeest, de positie der arbeidersbe weging in Nderland verheugend. Telde de S.D. A.P. op 1 Januari 1929 53,395 leden, op 1 Janu ari 1930 bedroeg dit aantal 61,162 en op 1 Jan. 1931 was het ledental der partij gestegen tot 69,263. Wanneer de cijfers van het ledental op 31 Maart zijn uitgewerkt zullen de 72,000 ver overschreden zijn. 't Aantal afdeelingen groeide van 1 Jan. 1930 tot op dit oogenblik met 38, zoo dat dit thans 683 bedraagt. Aangenomen werd een motie waarin de par tij 't als een harer voornaamste plichten be schouwt de Indische Volksbeweging op doel matige wijze te steunen in haar strijd naar on afhankelijkheid. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het optreden van den linkervleugel in de partij. In een door het partijbestuur ingediende re solutie wordt voorgesteld dat de linkervleugel is opgetreden als een organiseerende groep in de S.D.A.P, welk optreden onvereenigbaar is met het lidmaatschap der partij. Van de on derteekenaren wordt de openlijke verklaring geëischt, dat zij zich uit de gevormde combi natie terug trekken, terwijl in de resolutie wordt voorgesteld, dat de groep van .„De So cialist" optreedt op een wijze, die in strijd is met de resolutie van Nijmegen 1922. In de zitting van Zondag heeft ir. Albarda uitvoerig het standpunt van het partijbestuur in de militaire kwestie toegelicht. Hij deelde daarbij o.a. mede, dat de Tweede Kamerfrac tie zoo spoedig mogelijk na dit congres bij de Kamer een voorstel zal indienen tot wijziging van artikel 187 van de Grondwet, waarbij de Kamer beslist over mobilisatie, alvorens bet mobilisatiebesluit kan worden afgekondigd. Verder zal worden voorgesteld dat cie Bijz. Vrijw. Landstorm niet gemobiliseerd zal kun nen worden zonder de goedkeuring van het Parlement en verder het verbod van alle ge wapende korpsen die niet behooren tot de ge wone militaire organisatie In de vergadering van Maandag werd een resolutie aangenomen, waarin van de Neder- landsche regeering zoodanige deelneming aan de Ontwapeningsconferentie wordt verlangd, dat de gevoelens van het groote volksdeel, dat ontwapening wenscht, zoo sterk mogelijk tot uitdrukking worden gebracht en dan tot de verst mogelijke beperking van de bewapening wordt medegewerkt. Voor Nederland wordt, afgezien van de voor uitzichten en de resultaten der internationale ontwapening, zelfstandige ontwapening ge ëischt. Het congres blijft rekening hcuden met de mogelijkheid, dat onder bepaalde omstandig heden een mobilisatie van beperkten omvang, op den voet van een veiligheidswacht, ook door de partij onvermijdelijk kan worden geacht ter bescherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen, de bevolking van ons land blootstelt, of ter voldoening aan vol kenbondsverplichtingen In het dag. besuur werden herkozen de hee- ren E. Boekman en J. W. Matthijsen terwijl in de vacature van den heer A B. Kleerekoper gekozen is dr. F M Wibaut. De heer Kleerekoper werd benoemd tot lid van den partijraad. Nog werd aangenomen een resolutie betref fende werkloozenzorg, waarin o.a. verlangd wordt spoedige wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering, en dadelijke verlenging der uitkeeringstermijnen voor rekening van het rijk. TER NEUZEN. Werkloozenste^un. Doorgiet Burg. Armbestuur is besloten den norm voor uitkeering aan werk loozen (al of niet georganiseerd) te bepalen op de bedragen, zooals die door den gemeente raad zijn vastgesteld. Gementeraad. Bij opening van de Donderdag gehouden Raadszitting wenschte de voorzitter zijn wethouder de Jager geluk ter gelegenheid van diens 25-jarig raadslidmaatschap. Spr. prees den jubilaris om de wijze, waarop hij zijn departement steeds beheert heeft en om zijn trouw aan zijn beginsel. Door den Raad werd den jubilaris een bloemenhulde gebracht terwijl een fotograaf de plechtigheid op de ge voelige plaat vastlegde. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het bekende adres van de gemeente Zaamslag inzake herziening der jaarwedden van de burgemeesters enz., waarop inmiddels door Ged. Staten afwijzend is be schikt, werd door den heer Scheele voorgesteld aan Ged. Staten te verzoeken, om de salaris sen van het hoogere personeel te verlagen. Ged Staten moeten dat telkens weer te hooren krij gen, meende genoemde heer. Zijn voorstel werd met meerderheid van stemmen aangeno men. Bij het agendapunt: voorstel tot het bouwen van zes arbeiderswoningen te Sluiskil werd er door den heer van Driel op aangedrongen, hier bij alleen bouwvakarbeiders uit Terneuzen te werk te stellen. Besloten werd, een nieuwe beerschuit aan te schaffen. Tot lid der Commissie van Toez. op het L.O. in de kom werd. benoemd de heer I. van de Sande. De voorstellen a. om gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen aan de Roomsche Katho lieke School in de Kom, voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken. b. aan de N.-H. School, voor den bijbouw van een nieuw schoollokaal enz. en c. tot wijziging van de gemeente-begroo ting dienst 1930 werden aangenomen Over de aanschaffing van een nieuwe motor brandspuit bleken de meeningen uiteen te loo- pen. De heer Colsen en v. Aken wenschten een nader onderzoek terwijl de heer Bakker het bedrag te hoog vond en de heer Bedet wilde wachten tot de nieuwe begrooting. B. en W. zagen echter ten slotte hun desbetreffend voor stel tot aanschaffing met 7-4 stemmen aange nomen De voorgestelde tegemoetkoming aan den heer P. F. de Nijs werd goedgekeurd. De overige in een onzer vorige nummers ver melde agendapunten passeerden zonder noe menswaardige discussie de hamer. Bij de rondvraag interpelleerde de heer Col sen over de uitlatingen aan zijn adres van den heer Geelhoed in de vorige zitting. De laatste verduidelijkte zijn beweringen met cijfers en feiten. Over de door den heer Colsen ingediende vragen (zie vorig nummer) zal binnenkort een rapport verschijnen. SLUISKIL. Nog een wijzerplaat. Door ons kerkbestuur is besloten op den toren nog een wijzerplaat te laten aanbrengen en wel aan de Noordkant ten gerieve van de menschen in de Pierssens- polderstraat etc. Kolentransport. Voor de Cokesfabriek kwa men gedurende Maart in lossing 8 stoom- en 18 Rijnschepen, met een inhoud van plm. 49100 ton kolen. Nog maar ontslag!. De directie der cokesfa briek heeft weer aan een negental arbeiders, ontslag aangezegd. Eerste H .Mis. Zondag a.s. zal de Eerw. Pater Ant Kaas, alhier zijn eerste H. Mis opgedragen Even voor 10 uur zal de neomist plechtig de kerk binnengeleid worden. Het koor zal voor deze gelegenheid uitvoeren de meerstemmige Mis van Ludovicus Ebner en de feestcantate „Priestérglorie" van A. Dobbelsteen. Allen pa rochianen wordt verzocht, ter gelegenheid van deze heuglijke gebeurtenis de vaderiandsche driekleur te laten wapperen. Tragisch. Zondagmorgen onder de H. Mis van half zeven voelde de heer A. O. zich onwel en verliet het kerkgebouw. In het portaal ge komen, zakte de man ineen en was spoedig een lijk. O. was den laatsten tijd sukkelend. Ernstig motorongeluk. Toen Maandagmiddag ten ongeveer half drie, de heer T. W. uit Zaam slag, zich met zijn motor uit Selzaete huis- waart begaf, kwam hij aan de Bltkstraat Sluis kil) erftstig te vallen. De heer W. werd met een lichte hersenschudding opgenomen De duo-passagier kwam er wonder boven wonder zonder schrammen af. Een en ander is te wijten aan een scherpe bocht en de groote snelheid waarmede de heer W. reed. e PHILIPPINE. Schattingscommissie. Bij raadsbesluit van 31 Maart 1.1. zijn tot leden der schattingscommis- sie herbenoemd de heeren P. A. Rammeloo, Em. Rammeloo, P. A. Rammeloo en Ed. de Graeve. r HULST. Eervol ontslag. Aan mej. W. J. Braber, Klerk ten kantore der Reg. en Domeihen alhier is op haar verzoek eervol ontslag verleend uit hare betrekking en wel met ingang van 16 April a.s. Ambachtsschool Donderdag jl. had in de Ambachtsschool alhier bij het beëindigen van het schooljaar de uitreiking der Diploma's plaats, waarbij ook tal van ouders van uun be lahgstelling deden blijken. Gememoreerd werd het feit, dat in Novem ber van dit jaar het 25-jarig bestaan der school zal worden gevierd. Diploma. Mejuff. L. Oole slaagde te Zwolle voor het practijk-diploma Fransche handels correspondentie. Zij genoot hare opleiding voor dit diploma aan het Instituut Pont te 's-Gra- venhage. Stuiver-kermis. Naar wij vernemen is de ker mis in de wijk Stuiver afgeschaft, waarmede ook de gelegenheid tot dansen in de kermis periode aldaar zal komen te vervallen. Gevonden in hèt Park op Maandag, tweeden Paaschdag, een damestaschje. Terug te beko men aan de Maréchaussée-kazerne alhier. Wielrennen. Bij de Maandag jl. gehouden openingswedstrijdèn op de wielerbaan te Gin- neken behaalde onze renner Ranschaert met zijn koppelgenoot C. Bogaert in een 50 fc.M koppelwedstrijd de overwinning voor Pijnen- burg-Valenteijn en meerdere bekende renners. Koningschieting. Bij de gebruikelijke jaar lijks gehouden schieting om den koningstitel van de schuttersvereeniging „Nut en Vermaak' gelukte het J. v. Landschoote, alhier, de hoog vogel af te schieten, waardoor hij koning weid van genoemde vereeniging over 1931. Werkloozen. Ter Arbeidsbeurze alhier waien heden als werkzoekend ingeschreven: 75 Fabrieksarbeiders. 1 Chef monteur. 1 Machinist. 1 Timmerman. 1 Schilder. 1 Machinebankwerker. 1 Electr. lasscher. Tooneel te Selzaete. Naar wij vernemen, is de door de Gemengde Chorale „Kunstmin" te Selzaete op de beide Paaschdagen gegeven op voering van de operette „Het Vrouwtje van Stavoren" een groot succes geworden. Het spel werd zeer geloofd en ook het muzikale ge deelte was uitnemend verzorgd. Verschillende Sassenaars, die een der uitvoeringen bijwoon den, verklaarden, over het gepraesteer le ten zeerste voldaan te zijn. De zaal was beide ma len geheel bezet. Wie het interessante spel nog niet gezien heeft, kan hiervan Zondag a.s. alsnog profi- teeren. Dan komt het voor de derde en laatste maal voor het voetlicht. Men zie de annonce in dit nummer. De Sassche Boys te Parijs Naar wij vernemen heeft het eerste elftal van de Sassche Boys beide te Parijs gespeelde wedstrijden gewonnen en wel die tegen St. Gobain Sportif op len Paaschdag met 4-2 en die tegen Club Athlétique op tweeden Paasch dag met 5-1. (Nader verslag volgt) Tweede Klasse Eerste Lijst Trekking van 7 April, f 20.090 No 17234 «<- f 2000 No 10742 f1500 No 4290, 4714 f 1000 No 8799, 14677 f 400 No 1041, 1817, 3238, 6667. f 200 No 1805, 7820, 11262. f 100 No 2701, 8028, 8137, 10340, 11125, 15726 Onderlinge Verzekeringsmaatschappij tegen Hagelschade in Zeeland. Aan het verslag over het 40e boekjaar is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar was wederom schade aan de verzekerde gewassen te boeken. De schade bedroeg: f .2267,46^ Hierbij waren betrokken 5 deelgenooten, waar van 1 te Graauw, 3 te Hulst en 1 te St. Jan steen. De schade strekte zich uit over: 1 gemèt 100 roeden aardbeien; 4 gemefc Erwten; 1 gemet 150 roeden Duivenboonen; 5 gemet 150 roeden Uien; 8 gemet Vlas en 4 gemet Zomerkooi-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2