No. 3752 Woensdag 8 April 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Binnenland^ Buitenland. JTieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. DE ZEEUWSCHE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertant iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRINQ li, V 1 ""iU - - - IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Stemmen in een andere gemeente De „Maasbode" wijst, naar aanleiding van een verzoek, nog eens op de gelegenheid, welke de Kieswet biedt, om bij de Provinciale Staten verkiezingen zijn stem uit te brengen in een andere gemeente dan in die, op welker kiezers lijst men voorkomt. Het kan gebeuren, dat een kiezer op den stem mingsdag uitstedig moet zijn voor zaken, we gens familie omstandigheden of om andere re den, zoodat hij niet in staat is in eigen woon plaats te stemmen. Hij wordt dan in de gele genheid gesteld zijn kiezersplicht te vervuilen in de gemeente, waar hij dien dag vertoeft, mits deze in dezelfde provincie is gelegen, waar in hij thuis hoort. Om van deze bevoegdheid gebruik te kunnen maken, gaat hij in persoon naar een stadhuis dit behoeft niet dat zijner eigea gemeente te zijn, deelt daar den burgemeester of den ambtenaar, die dezen vervangt, zijn wenschen med* en geeft op zijn naam en voornamen, da tum en plaats zijner geboorte, cle gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen gel dende kiezerslijst voorkomt, de gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen, en een zoo nauwkeurig mogelijk adres in laatst genoemde gemeente, waaraan de oproepings kaart moet worden gezonden. Van zijn mededeelingen wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, die geteekend wordt, waarop den kiezer een afschrift wordt uitgereikt. Verder heeft hij niets te doen Hij zal te zij ner tijd aan het adres, door hem rpgegeVen de oproeping voor de stemming ontvangen. Men is dan echter ook gehouden in de nieu we gemeente zijn stem uit te brengen. Mocht men, bijvoorbeeld door omstandigheden ver hinderd, op den stemmingsdag niet zijn woon plaats verlaten, dan kan men daar niet stem men. Vierde eeuwfeest geboorte Prins Willem den Zwijger. Met den minister van staat minister van Binnenlandsche zaken en landbouw, ihr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van den raad van ministers, als eere-voorzitter heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt eene nationale herdenking voor te bereiden van het vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem den Zwijger (24 April 1933). Het comité is samengesteld als volgt: jhr. mr. dr. A. Roell, commissaris der koningin in de provincie oord-Holland, Haarlem, voorzit ter; mr. G L de Vries Feijens, kantonrechter te Amsterdam, secretaris; mr. Chr. P. van Eeghen, directeur N. I. Handelbank, Amster dam, penningmeester; A. Asscher, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland, Amsterdam. F. E. H. Ebels lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en van de Provinciale Staten van Groningen, Nieuw-BeertaC. de Monchy, lid van de firma M. en R. de Monchy, Rotter dam; prof. jhr. mr B. C. de Savornin Lohman, lid van de Eerste Kamer der Staten -Generaal Utrecht; mr dr W. G. A. Vattier Kraane, direc teur der N. V. Nederlandsch Indische Steen kolenhandelmaatschappij, Amsterdam; W C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, 's-Gra- venhage; mr J A de Wilde, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wethouder, 's-Gia venhage. Dit uitvoerend comité zal zich eerlang wen den tot een groot aantal ingezetenen des lands, ten einde te geraken tot de samenstelling van een eere-comité en van eene algemeene belang stelling voor zijne plannen te wekken. Ongelooflijke vervuiling te Moskou. Onder het opschrift „Het kasteel op de vuil nisbelt" bracht dezer dagen een Moskousch ar beidersblad een artikel over werkelijk vreemde toestanden in een arbeiderskoloma. Een jaar geleden was de Nowaja Dcroga d.w.z. nieuwe weg) te Moskou nog onbewoond en leeg. Twintig nieuwe huizen van vier ver diepingen doen een kleine, zwakke poging, den woningnood weg të nemen. Zelfs werden een kinderhuis en een eetlokaal opgericht. In deze huizen wonen arbeiders, hoofdzake lijk uit de electro-technische fabriek. Alles zou goed zijn, als deze huizen maar niet op een vuilnisbelt stonden Werkelijk, het is niet teveel gezegd: een echt afval- en vuiluisterrein om geeft de arbeiderswoningen. In de nieuwe straat staat geen enkele lan taarn. Hieraan zijn voor de terugkeerende be woners in den winter steeds verrassingen ver bonden, bij de in 't vroege avonduur vallende duisternis en met het oog op de bergen afval. De vuilniswagens en clozetrelnigers komen 's nachts in lange rijen uit het centrum van Moskou en laden hun onwelriekende vracht bij de drempels der huizen af. De rijweg en de trottoirs zijn een meter hoog met dit vuilnis bedekt, 's Morgens kan men dikwijls de deur niet openen, omda't ze door het vuil versperd is. De menschen kruipen door het raam en gra ven een doorgang naar hun woning. Dit is dus meer dan landelijk. De arbeiders dezer kolonie kregen genoeg van deze toestanden, wat men hun ten slotte ook heelemaal niet kwalijk kan nemen. Zij be sloten 's nachts een razzia te orgariiseeren. En zoo werden twee clozetreinigers gepakt, juist op het oogenblik, dat zij het resultaat van hun dagelijkschen arbeid uit de vaten wilden schud den, precies op de plaats van het kindertehuis De „misdadigers" werden naar een nabijge legen wachthuis gesleept, maar daar beriepen ze zich op de formeele toestemming van de be trokken autoriteiten. Er was dus niéts aan te doen. Frankrijks verdedigingswerken. De Fransche vestingwerken bij Verdun, die tijdens de oorlog vernield waren, zijn thans voor het grootste gedeelte weder hersteld, in het bijzonder de forten van Douaumonr, en Vaux. De Pa,us naar Castel Gandolfo? Naar de correspondent van de „Journal des débats" meldt, zal de H. Vader zich naar alle waarschijnlijkheid in de zomermaanden naai zij n buitenverblijf te Castel Gandolfo begeven. De laatste Paus, die hier zijn vacantia door bracht, was Pius IX (nl. in 1869) Zuid-Frankrijk door wolkbreuken geteisterd. In Zuid-Frankrijk hebben wolkbreuken bui tengewone schade aangericht. Vulkaanuitbarsting in Japan. Volgens een bericht uit Tokio is de vulkaan Koeohierabe in het Zuiden van Japan Donder dagavond onverwacht gaan werken. Er had een hevige uitbarsting plaats. Volgens nog niet nader bevestigde berichten moeten talrijke per sonen daarbij om het leven zijn gekomen, ter wijl ook het aantal gewonden groot moet zijn. Gratie aan ter dood veroordeelden. Volgens oude traditie, verleende de koning tijdens de plechtigheden in de kapel van het koninklijk paleis op Goeden Vrijdag gratie aan eenige ter dood veroordeelden, door de zwarte linten, die aan de doodvonnisen worden be vestigd, door witte te vervangen. Het hiuwelijk van den graaf de Paris. Naar het Spaansche blad, „El Mati" meldt, zullen bij het aanstaande huwelijk van den graaf de Paris met de prinses van Orleans Bra ganza, de volgende vorstelijke personen als ge tuigen optreden: voor den bruidegom, prins Charles van Bourbon als vertegenwoordiger van den koning van Spanje, en de hertog van Puglia; voor de bruid: de hertog van Orleans Braganz en prins Adam Czartoriski. 335 leden van den Franschen adel zullen met een speciaal stoomschip van Marseille naar Palermo op Sicilië reizen, om Aanwezig te Kun nen zijn bij het huwelijk. Gedurende hun verblijf te Palermo zullen de gasten aan boord van hun schip leven, dat ge heel als een modern hotel is ingericht. Onder de bruiloftsgasten bevinden zt:h ock leden van koninklijken bloede, o.m. prinsen van Griekenland, Denemarken, Roemenië en Portugal. Opnieuw aardschokken te Manugua. Gemeld wordt dat te Managua opnieuw vijf personen door een aardschok zijn gedood. Zij werden bedolven onder een omvallende muur, toen zij trachtten uit hun verwoest huis eeni ge bezittingen te redden. Tot nu toe zijn 800 personen ter aarde be steld. Paaschzondag zijn in de omgeving van de stad aan den rand van een kraterrueer de lij ken ontdekt van 40 vrouwen, die op het ""gen blik der catastrophe den wasch behandelden. Tot nu toe zijn 20 personen geëxecuteerd, die betrapt werden op het plunderen van gebou wen en woonhuizen. Een Amerikaansche marine-officier werd ge dood bij een schietpartij. Hevige aardbeving in Argentinië. Naar gemeld wordt, is Tucumun, de hoofd stad van de gelijknamige Argentljnsch* pro vincie, door aardschokken geteisterd. Een der de deel der stad is verwoest Revolutie in Venezuela. De revolutionnaire beweging in Venezuela breidt zich steeds meer tdt en heeft zich reeds over het geheele Zuidwestelijk gedeelte van den Staat verspreid. De leider der opstandelingen, generaal Ara* velo Cedeno, heeft, na hevige gevechten tegen de troepen der bondsregeering, verscheidene groote plaatsen in het gebied Apure veroverd. BREDASCHE DIOCESANE WERKLIEDEN- BOND. De beschrijvingsbrief voor de centraalc raads vergadering te houden op Zaterdag 25 April 1931 in het gebouw „De Hollandsche Tuin" te Bergen op Zoom, Huibergschestraat 14, ten 10.15 uur v.m., bevat het volgende: 1. Openingsrede door den Voorzitter. (Na de openingsrede zal het strijdlied gezon gen worden. Op het laatste blad van den beschrijvingsbrief treft men het strijdlied aan) 2 Eventueele besprekingen naar aanleidirg van de openingsrede en eventueele besprekin gen bestuursbeleid. 3 Mededeelingen. 4 Vaststellen der notulen van de Centrale Raadsvergadering van 26 April 1930 (Deze no tulen zijn tijdig toegezonden) 5. Jaarverslag over 1930 (Wordt tijdig toege zonden) 6. Financieel verslag over 1930 7. Rapport Controle-Commissie en benoe ming van een lid in deze Commissie. Aftredend is het lid van de afdeeling Hulst. 8. Bestuursverkiezing: Periodieke aftreding van den Bondsvoorzit ter C Norbart, Breda. De afdeelingen Steenbergen, Terneuzen, N. Borgvliet, Bergen op Zoom en Westdorpe stel len C. Norbart wederom candidaao. Daar geen tegen-candidaten zijn gesteld, is de Bonds-voorzitter statutair herkozen. Periodieke aftreding van de Heeren Ed. Kal le Westdorpe en M P. Franken Bergen op Zoem Candidaten: Ed. Kalle aftredend gesteld door t*e afd. Westdorpe. Ed. Kalle, M. P. Franken, aftredende», en Wilhelmus van Oers te Nieuw-Borgvliet ge steld door de afdeeling N. Borgvliet. Ed. Kalle aftredend en Gaston Goossens te Sas van Gent gesteld door de afdeeling Ter Neuzen. Ed. Kalle aftr. en M. P. Franken aftr. te Bergen op Zoom gesteld door de afdeeling Steenbergen. 9. Het Centraal Bestuur stelt voor op te richten eene afdeeling „Volksgezondheid". TOELICHTING: Door onze levensvetrzekerings -Maatschappij „Concordia" wordt telken jare sinds 1927 10 pCt. der winst gereserveerd voor de sociaal- hygiënische taak der R. K. Arbeidersbeweging. Volgens besluit der Algemeene vergadering van „Concordia" wordt die 10 pCt. der winst verdeeld voor 1/3 aan het R. K. Werklieden verbond en 2/3 aan de Dioc. Bonden naar rato van de premie-ontvangst De gereserveerde winst voor gemeld doel over de jaren 1927— 1928 en 1929 bedroeg f 5000. Onzen Bond komt van dat bedrag toe f 20,388. Op de Algem. ver gadering van „Concordia" van 3 Mei 1930 is utdrukkelijk bepaald: le dat 50 pCt. der gelden moeten worden besteed voor uitzending van bij „Concordia" verzekerden naar Sanatorium óf herstellings oorden 2e 50 pCt. maar voor hetzelfde doel gebruikt worden maar mag ook worden aangewend 1ot fondsvorming voor bovengenoemd doel. 3e De Diocesane Bonden zenden elk jaar ren gedetailleerd verslag aan „Concordia" over de besteding der gelden, zulks om de propagan distische waarde. 4e Wanneer een Diocesane Bond geen ver slag inzendt is de Raad van Commissarissen bevoegd eventueele verdere uitkeeringen te verdeelen over die Bonden welke haar verslag inzonden. Daar 't bedrag wat onzen Bond toekomt be trekkelijk klein is, hebben wij van de Directie van „Concordia" onder toestemming der Alg. verg. voorloopig vrijstelling gekregen van de zoo juist genoemde voorwaarden. Ons Centraal Bestuur stelt thans voor alle gelden die onze Bond van „Concordia" ont vangt voor gemeld doel voorloopig te reser veeren en te beleggen en niet eerder uitvoering te geven aan 't mooie doel, dan wanneer f 1000 in het fonds aanwezig zijn. Voorloopig trede het Dag. Bestuur van den Bond als beheerder van het fonds >p en zal t.z.t. met meer concrete voorstellen Komen. 10. Het Centraal Bestuur stelt voor om tot het stichten van een fonds „Eigen Bondskan- toor" over te gaan met het doel later een Bondskantoor te koopen terwijl voor dit doel jaarlijks een bepaald bedrag in dat fonds ?al gestort worden. TOELICHTING: Het huidige Bondskantoor biedt te weinig ruimte. Vandaar dat uitgezien moet worden naar een ruimere localiteit. Op de begrooting wordt daarom voorgesteld de post kantr.or- huur te verhoogen met f 200 en te brengen op f 600. Doch ook al besteden wij f 600, aan nog blijft het een huurkantoor. Gestreefd moet worden om met den tijd te komen tot een Bondskantoor in eigendom. Wanneer eenige jaren voor dat doel een bedrag op de oegroo- ting wordt uitgetrokken en gestort in een fonds, dan kan daaruit t.z.t. plus nog een lee ning onder hypothecair verband een behoor lijk huis gekocht worden. Het liefst zag het Centraal Bestuur dat in het fonds 50 pCt. der koopsom aanwezig was alvorens tot het koopen werd overgegaan, zoodat dan slechts 50 pCt. der koopsom onder hypothecair verband be hoeft geleend te worden. Het O. B. vraagt machtiging om, zoodra middelen en omstan digheden zulks toelaten, tot den koop van een behoorlijk huis over te gaan. 11. Het Centraal Bestuur stelt voor Zeeuwsch Vlaanderen in te deel/.i in 3 kringen en dien overeenkomstig art. 19 van het Huishoudelijk Reglement Dioc. Bond te wijzigen. TOELICHTING: Zeeuwsch-Vlaanderen telt thans 2 kringen nl. den Kring Hulst en den Kring Philippine. De Kringen zijn echter te uitgestrekt, zoodat het voor de verst afgelegen afdeelingen on doenlijk is om de Kringsvergaderingen bij te wonen. Vandaar dat het C. B. voorstelt een nieuwen kring te formeeren. De juiste namen der Kringen en de nieuwe indeeling van iedere Kring zullen op de Centrale Raadsvergade ring nader worden medegedeeld, daar vóór de Centrale Raadsvergadering de Kringraden in Z.-Vl. daaromtrent nog advies zal worden ge vraagd. 12. Voorstel afd. Boschkapelle De afdeeling Boschkapelle stelt voor, dat het Hoofdbestuur de middelen beschikbaar stel len om de afgevaardigden uit Zeeland naar de Centrale Raadsvergadering tot het einde toe kunnen medemaken. TOELICHTING: Telken jare blijkt, dat de afgevaardigden slechts een gedeeltelijk verslag kunnen uit brengen, daar zij, om tijdig thuis te komen, rie vergadering reeds uiterlijk half vier n.m. moe ten verlaten. Waar de leden algemeen ur:js stallen op een volledig verslag, verzoekt Bosch kapelle het daarheen te willen leiden, dat ian dezen gerechtvaardigden wensch kan worden voldaan. PRAE-ADVIES CENTRAAL BESTUUR: Het Centraal Bestuur erkent de moeilijkheid voor de afgevaardigden uit Z.-Vlaanderen om de geheele Centrale Raadsvergadering hij te wonen. Het wil echter opmerken dat ar ook afgevaardigden zijn, die, zonder dat daartoe noodzakelijke omstandigheden nopen, de Centr Raadsvergadering verlaten vóór he;t einde. Men dient te weten dat de Centrale Raadsvergade ring een werkvergadering is en dat' een be hoorlijke afwerking der Agenda een volle dag vraagt. Het is dus niet te verantwoorden, dat men reeds vroeg in den namiddag de vergade ring verlaat, hoewel men na de afwerkiig oer Agenda nog gemakkelijk thuis kan komen. Op dat de Centrale Raadsvergadering een behoor lijk verloop moge hebben en om aan de be zwaren over geringe verblijfkosten tegemoet te komen stelt het C. B. voor om artikel 12 'aat-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1