Tifishthim RU KOL Burgert. Standen Loop der bevolking Rechtszaken. Gemengd Jtteuws. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. "...1_J Zonder bodemwarmte komt men in de meeste gevallen voor flinke knol- en bleekselderij te laat. De Zeekool-plantjes kannen ontdekt worden, doch wenschelijker is het, om er de eerste paar dagen bij soms dreigende nacht vorsten een weinig beschutt'ng aan te bren gen. Wil men nieuwe planten, dan kunnen ook deze nu worden gezaaid. Heeft men veel oude planten, dan kan men ze nu ook door middel van scheuten vermenigvuldigen Indien u niet voldoende grond omgesp11 heeft, dan kunt u het zaad van worteltjes, in een kleine hoe veelheid, 2 X 24 uur in 't water zetten en daar na in een pot of kistje met zand in een war men bak. Na ongeveer een dag of acht is het zaad ontkiemd, daarna zaa:t men het uit en men heeft hierdoor den oogsttijd traks -zeker 14 dagen vroeger. Zoodra we de worteltjes gezaad hebben werpen we een weinigje sla zaad er op. Zoo'n slaplantje hier en daar hin dert niet zooveel en ze zijn altijd nog eens ge makkelijk, om hier of daar uit te planten, dus voor opvolgers van de eerste buiten gezaaid. Bonte Chili of Zwart Duitsch kunnen onder meer worden aanbevolen. De slaplanten uit den kouden bak worden geplant voor een deel op d ekisting, voor een ander deel op het veld tusschen de vroege bloemkool-weeuwen en eenige voor de schutting. Zoodoende blijven we aan 't oogsten, hetgeen voor den 'liefheb ber de meeste aanbeveling verdient. De kool wordt nu ook gezaaid, zooals de „witte", waarvan wij b.v. kunnen nemen de Brunswij ker; Savoije groote gele) en de roode Utrecht- sche. Omdat wij op deze kleigronden vaak te klagen hebben over de aardvloo, is het raad zaam om steeds zoo'n hoekje voor de schutting over te houden. Ook Bloemkool kunnen we nu zaaien, zoowel gewone Utrechtsche als Veitch en Eclips. Van de Utrechtsche moet men zich echter niet te veel voorstellen, 't is net of zomerbloemkool niet overal goed wil. De ande re twee soorten zijn voor 't najaar en dan zijn ze weer best. En nu geachte lezer (en leze res!) ga den tuin in bij mooi voorjaarsweer en haal uw hart op aan de Lente. Gegroet, o gegroet met uw klanken en kleuren, Gij lachende Lent' in het goud van uw zon. O jubel mijn hart en geniet van uw weel de, Veel bloemekens brachten uw droomen weerom. Inqesonden Mededeelinq. (10) Het Doorzitten bij Wielrijden L en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ci. Bij Apoth. en Drogisieo (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Maait. Willem Riemens, 29 jaar jm. en Levina Adriana Kolijn 22 jaar jd. Johannes van Ham, 39 jaar, geseh. en Stephania Mathilde de Block, 30 jaar.gesch Geboorten. 22 Maart. Hendrik, zoon van Da vid Machielsen en Johanna Jonkman. Fran- clscus Mechiel, zoon van Peter Daniel van de VeldS en Catharna Cornelia Meijer. 24 Maart. André Bernardus, zoon van Petrus August van den Bulek en Julia Maria Robijn. Jan Willem, zoon van Louis Jan van Tatenhove en Pieter- nella Catharine de Bree. 26 Maart. Jacomina Sara, d. van Jan Michiel Jurrij on Jacomina de Vos. Overlijden. 24 Maart. Cornelia de Mul, 81 j., wed. van Jan Versluijs. Louis Meulenberg, 45 behoeften voorzien. Moeder Veronica stak het geld, een vijf- francsstuk, in haar zak en zei de inet bevende stem: O! mevrouw, mevrouw, wat zijt gij goed, ik kan werkelijk geen woorden vinden om u te bedanken, maar mijn hart is vol dankbaar heid. Daarna verwijderde zij zich, overgslukig zoo goed geslaagd te zijn bij den gewezen kapitein van het 57e bataljon der Nationale Garde. De afstand van de rue Servan, waar Gilbert Rollin woonde, naar de rue Saint-Maur is niet groot. Een paar minuten later trad zij het huis no. 157 van d iestraat binnen. In de gang ontmoette zij een man, die de uniform der Nationale Garde droeg. Zij wilde hem zwijgend laten voorbij gaan maar hij bleef voor haar staan en riep: He, kijk eens aan, daar hebben we moeder Veronica. Het was vrij donker in de gang, cm moeder Veronica had den man, die haar aansprak, niet goed aangekeken, maar thans vestigde zij haar oogen op zijn gelaat en herkende hem Op een toon dié bewees, dat deze ontmoe ting haar verre van aangenaam was, riep zij: Zoo, zijt gij hier, mijnheer Servüs Duplat? Het was inderdaad de sergeant-fourier van de 3e compagnie. Om u te dienen, moedertje, antwoordde hij. Daar dient ge mij in het geheel niet mee. Niet? iaa Zijt gij misschien bij de weduwe Rivat ue~ jaar, ëctg. van Ele'zabeth Janna van Dijke. 25 Maart. Joost Klaassen, 71 jaar, echtg. van Ma ria Leijs. Jan Willem van Tatenhove, oud 10 uren, zoon van Louis Jan en Pieternella Catha rina de Bree. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A M van Driel, schipper, a. b., Tholensstraat 72 van Bergen op Zoom. J. Klapthor, schipper, Donze Vissërstraac 65 van Duisburg. P A Dav-dse, bakker, Noördstraat 41 van Middelburg. K Davidse geb. De Jonge, zonder, Noord straat 41 van Vlissingen. A. C. Pijpelink, dienstbode, P 53 van Rotter dam. J. Kolijn, schipper, Baandijk 19, van Duis burg (ambtshalve). Vertrokken: M P Verduijn, dienstbode, Nieuwstraa"; 10, naar Amsterdam. J F Gijsel, werkman, Verbindingstraat 22, naar Vlissingen. H Pijpelink, dientbode, E 15, naar Hoek. J J A van Rossum, zonder, Dekkerstra at 42, naar Hontenisse. R. L Duflot, ingenieur, Westkolkstraat 8 naar Parijs (ambtshalve). M. Crombeen, dienstbode, Dijkst.raat 71 naar Boschkapelle. A P Wilhelm, kleermaker, Nieuwediepstraat 59, naar Oostburg. M. Ruijsaard, dienstbode, Axelschestraat 58, naar Hoedekenskerke. H Graf, monteur, Benedenweg 23, Sluiskil, naar Duitschland (ambtshalve). C. E Thomas, dienstbode, Benedenweg 23, Sluiskil, naar Duitschland (ambtshalve). Arr.-Rechtbank te Middelburg. Aanslag op een Rijksveldwachter. De Rechtbank behandelde Vrijdag de zaak gteen den 37-jarigen tijman H. M. te Ter Neu zen, verdacht van poging tot doodslag op den Majoor van de Rijksveldwacht Heijboer te Zaamslag, op 2 October 11. in het jachtveld on der de gemeente Zaamslag. Uit de op de te rechtzitting voorgelezen dagvaarding bleek, dat toen de rijksveldwachter, verdachte op den bewusten datum in het jachtveld ontmoette, en hem naar zijn jachtacte vroeg, verdachte zijn geweer in aanslag had gebracht en 't op den politieman had gericht hem dreigende hem te zullen doodschieten. De rijksveldwach ter had toen het geweer gegrepen doch tijdens de ontstane worsteling zou verdachte kans ge zien hebben het geweer af te trekken, waar door de politieman een schot n den voet had bekomen. Verdachte was verschenen en werd rechts kundig bijgestaan door mej. mr. A. Bolle. Als deskundige hoorde de rechtbank den dok ter die de wonde behandelde en die verklaar de dat het schot een breuk van het midden voetsbeen had tengevolge gehad en dat het cp zeer korten afstand moet zijn gelost. De rijksveldwachter-majoor Heijboer, ver klaarde, dat hem bekend was dat verdachte op den bewusten datum aan het jagen was. Toen getuige bij hem kwam, zag hij hem ook in ja gende houding loopen. Toen verdachte bij hem was gekomen, vroeg getuige om de jachtver gunning, waarop verdachte zeide, „die heb ik", dat weet je eok wel, moet je weer tegen mij ageeren? Plotseling nam verdachte het geweer van den schouder onder den uitroep: „ik schiet je dood". Get. zegt, toen onmiddellijk het geweer te hebben gegrepen en met ver dachte aan het het worstelen fce zijn geraakt, waarbij getuige door verdachte onder den uit weest? De weduwe Rivat? herhaalde de fourier. O ja, nu weet ik het de vrouw van dien kerel, die 's morgens in de kerk van Saint-Ambroise is gaan bidden, wat hem niet veel geholpen heeft, want bij Montretout heeft hij niettemin zijn huid verspeeld. Ja, en het is ongelukkig genoeg, dat «ij er zoo goed afkomen zijt, want zijn huid honderd maal meer waard dan de «we. Vindt ge? Och, dat is maar een verschil van opvatting, ik hecht aan mijn huid meer don aan één ter wereld. Zoo, zoo, woont de v/eduwe Rivat hier in huis, jawel ik wist het, maar ik had er toch niet aan gedacht. En woont gij h:er ook in die arke Noachs? Ja, hindert u dat? Hinderen? Waarom? Ik vind het juist aardig, want dan zijn wij buren. Veronica kon een beweging van misnoegen niet onderdrukken. Buren? herhaalde zij. Wij met u? Zeker, gij met mij. Is dat zoon wonder? Ik heb ju'st een kamer gehuurd op de vierde verdieping en de huur tot April vooruit be taald. Zoudt gij voor mijn huishouden willen zorgen. Gij hier in huis! riep moeder Veronica uit,, zonder op zijn vraag te antwoorden, gij hier in huis, dat ontbrak er nog aan. Men zou zeggen, dat gij het niet pleizierig vond. Dat zal ongeluk over het huis brengen. Ongeluk? Waarom? Ben ik dan zoo'n onge luksvogel? roep: „ik schiet je nëër", in den voet werd ge schoten. Get. zegt toen zijn revolver te hebben getrokken, waarop verdachte achteruitsprong en opnieuw zijn geweer in den aanslag bracht. Get. heeft toen een revolverschot op verdachte gelost, welk schot verdachte eveneens in den voet wondde. Verdachte, door den President ondervraagd, ontkent dat de zaak zich heeft toegedragen zooals door den rijksveldwachter wordt ver klaard, doch geeft toe, dat er een worsteling is ontstaan en het geweer is afgegaan. Eenige getuigen komen nog verklaren dat zij op een afstand de worsteling tusschen de bei de mannen hebben waargenomen, en een twee tal schoten hebben hooren vallen. Verdachte, nogmaals door den President rn dervraagd, blijft ontkennen opzettelijk op den rijksveldwachter te hebben geschoten, en het geweer ook niet op dezen te hebben gericht Het is afgegaan in de worsteling omdat ik geen lust had mijn geweer af te gevin, zegt verdachte. De Officier van Justitie aan het woord ko mende, was van oordeel dat zaak eenvoudig, doch hoogst ernstig is. Spreker acht voldoende bewijs aanwezig. Als de politieman verdachte had doodgeschoten, zou het diens eigen schuld zijn geweest. Het betreft hier een ernstige po ging tot -doodslag op een rijksveldwachter in het jachtveld, en spreker eischt één jaar ge vangenisstraf. In tegenstell'ng tot den Officier, was ver- dachte's verdediger van oordeel, dat het be wijs in deze zaak, niet is geleverd, /erdachte is volgens pleiter meer dan voldoende gestraft door het langdurige voorarrest dat hij heeft ondergaan en verwacht dat de Rechtbank ver dachte zal vrijspreken. Voorts werd o.a. de volgende zaak behan deld: A. C., 45 jaar, ingenieur te Ter Neuzen, was door den kantonrechter aldaar op Jan. 1931 veroordeeld tot tweemaal een dag hechtens. Hem was in eersten aanleg \en laste gelegd dat hij op 15 Oct. 1930 te Sluiskil als hoofd van een fabriek niet heeft zorg gedragen dat was voldaan aan de bepalingen van het Veilig heidsbesluit 1916,o.a. was een boormachine van een hoogte van 15 m. naar beneden gevallen, vlak langs personen, die daar werkten. De ver dachte was in hooger beroep gekomen. E'sch 2 maal f 100 of 2 maal 10 d.h. De verdachte bepleitte zelf vrijspraak of ont slag van rechtvervolging. In de zitting van 27 Maart werden de vol gende vonnissen uitgesproken: schaking: E de K, 21 jaar, arbeider te Axel, gedetineerd, vjer hiaanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechteenis; overtreding motor- en rijwielwet: F. C J. du P. 3,0 jaar, autoverhuurder te Stoppeldijk, be vestiging van het vonnis van den kantonrech ter f 25 of 10 d. h.; C. F. J W., 33 jaar, inge- n'eur te Sluiskil (Axel), vernietiging \an het vonnis van den kantonrechter f 50 of 10 d. h overreding wapenwet: Fr. de M., 27 jaar, landbouwer te Zaamslag, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter f 50 of 10 d.h.; postfraude: C. J. van V., 41 jaar, kantoor houder der Posterijen te Zaamslag, vrijspraak. Carbidketel uit elkaar gesprongen. Vrijdagnacht te ongeveer kwart over een is op het terrein der Amsterdamschs Droogdok maatschappij te Amsterdam terwijl men daar bezig was met het verrichten van herstellings werk een carbidketel met een geweldigen knal in de lucht gevlogen. De ontploffing had plaats op een vlot, dat gemeerd lag langszij het s.s. „Groenlo" het welk ligplaats heeft ter zijde van het Juliana- dok. Op dit vlot waren de lasschers bezig met Een ongeluksvogel, juist dat is het ware woord. Als ik moest kiezen tusschen den duivel tot buurman te hebben of u, dan koos is den duivel. Zeer vleiend, moeder bromkous, nu, mis schien val ik u nog wel mee, ik ben zoo kwaad niet als ik er wel uitzie, doe bij gelegenheid mijn groeten eens aan juffhouw Rivat? Moeder Veronica ging heen, zonder hem nog verder antwoord waardigte keuren. XXV. Toen Parijs vernam, dat het verdrag van den wapenstilstand was onderteekend, die een einde maakte aan het beleg, dat meer dan vier maanden had geduurd, herademde Ue bevol king, uitgeput door onbeschrijflijke ontberin gen en ellende, en verlangde niets lie ver dan eenige vergoeding te krijgen voor het doorge stane leed. Men had weder broody menliep niet langer gevaar, op straat en in de hulzen verpletterd te worden onder de bommen der belegeraars, men kon z:ch weer buiten de poorten vertoo- nen, men gevoelde zich weer vrijer, men hoop te weder op de toekomst. Helaas! Alle ellende, alle angst, alle leed, dat voor een oogenblik verdreven was keerde twee maanden later nog vreeselijker terug. De ongelukkige stad was nog niet aan het einde van haar lijdensgeschiedenis, het eig- ste moest nog komen. De Commune. het verrichten van herstellingswérkzaamheden bij het roer van het schip, zij gebruikten daar bij branders welke gevoed weraen door een carbidketel, die midden op het vlot was ge plaatst. De ketel ontplofte met eeh geweldi gen knal. Een der lasschers, de 33-jarige K. ölagboom die op een ladder stond, kreeg het grootste gedeelte van den ketel tegen het li chaam, waardoor hij tegen het schip werd dood gedrukt. De eveneens 33-jarige H. Hertogs 'werd gewond en wordt thuis verpleegd. Een zijner beenen werd door een wegvliegend stuk ijzer getroffen. De derde arbeider bleef ongedeerd. Goedkoope visch. Men meldt uit IJmuiden: Als een bewijs, dat de visch bijna zoo goed als niets waard is, kunnen we melden, dat de vangst van den IJslandtrawler IJ. M. 142, wel ke bijna 1400 manden versche visch bedroeg, voor slechts f 2630 werd verkocht, zoodat één mand visch nog geen f2 opbracht. De stoom trawler IJ. M. 49 is met een vangst van circa 1600 maanden visch van IJsland teruggekeerd. Wegens de lage vischprijzen werd deze lading evenwel nietverkocht. Kinderen doodgevroren in een autobus. Het Westen der Vereenigde Staten wordt door een buitengewone koudegolf bezocht, wel ke met hevige sneeuwstormen gepaard gaat. Een autbus, welke 27 kinderen naar school zou brengen, geraakte onderweg in de sneeuw vast. De chauffeur, die hulp wilde halen, is onder weg door de koude bevagen en doodgevroren. Van de 27 kinderen zijn er 5 doodgevroren. Blijkens nader berichten had dit ongeluk bij Towner in Colorado plaats. De kinderen, die in de autobus zat, hebben nog getracht, zichte verwarmen door een vuur tje te maken van de zittingen van de bus. Het vuur bleef echter niet lang genoeg brandden, zoodat, gelijk reeds gemeld, 5 kinderen dood gevroren zijn. De overige zijn door eenvlieg tuig gered, dat op verkenning was gezonden, toen men onraad vermoedde. Van de geredden moesten er echter verscheidene in ernstigen toestand naar een ziekenhuis worden gebracht De sneeuwstormen in de Amerikaansche sta ten Colorado, Nebraska, Wyoming en Nieuw- Mexico heeft 36 uren achtereen geduurd. In totaal zijn 16 personen het slachtoffer van de koude geworden, terwijl groote mate- rieele schade werd aangericht. Lang gezocht misdadiger gearresteerd. De politie te Keulen is erin geslaagd, in een restaurant op het Domplein, een lang gezoch- ten misdadiger uit Hamburg te arresteeren. Het is de zeeman Adolf Schacht, die op 6 Maart jl. e Altona met drie medeplichtigen een roofoverval op een banklooper pleegde, waarbij de aanvallers 16000 mark buit maakten Schacht was door zijn arrestatie zoo verrast, dat hij niet aan tegenweer dacht. Men vond bij hem een bedragvan 540 mark en een revolver met een 20 tal scherpe patro nen. Viervoudige moord. Zaterdagmiddag is te Engelsbrand bij Neuen berg een viervoudige moord ontdekt, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag gepleega moet zijn? Men heeft het gezin van den goudsmid Carl Zoll in den slaap overvallen en 4 personen met bijlslagen gedood, nl. den 60-jarigen Zoll en diens 58-jarige vrouw, zijn 30-jarige gehuwde dochter, benevens haar 8-jarig zoontje. Ha^ andere kind, dat slechts 4 weken oud was, is gespaard gebleven. Als vermoedelijke dader is de schoonzo on van Zoll ln hechtenis genomen, die in onmin met zijn vrouw leefde, zoodat een echtschei ding aanhangig was gemaakt. De vrouw had in verband hiermede haar intrek bij haar ou ders genomen v De gearresteerd heeft reeds een volledige be kentenis afgelegd. Op den 18en Maart brak deze opstand uit, die opnieuw dood en verderf over de stad zou brengen. De Franschman is oproerig van aard, de rampen van den oorlog, de misvattingen waar aan het gouvernement zich schuldig had ge maakt, hadden de gemoederen zoodanig ge prikkeld, dat de bevolking der hoofdstad ge lijk was aan een vulkaan, die elk oogenblik konuitbarsten. Een onhandigheid van het nieuwe gouvernement, dat na den val van de keizerlijke regeering was ingesteld, bracht de ze uitbarsting teweeg. De Nationale Garde van Pavijs wilde haar artillerie behouden, totdat de Pruisen het Fransche grondgebied ontruimd hadden en dat was haar toegestaan. Ondanks deze toe stemming wilde men de batterijen te Mont- martre en te Belleville opruimen. Dit ontlokte verzet van het volk, er vloeide bloed tn de noodlottige opstand brak uit. Het Centrale Comité van den opstand ves tigde zich op het stadhuis en de onderafdee- lingen maakten zich meester van de verschil lende gouvernementsgebouwen als de prefec tuur van politie en de maires der arrondisse menten van de hoofdstad. Het gouvernement vluchtte naar Versailles, de regelmatige troepen, na bloedige straatge vechten verdreven, trokken eveneens daarheen en met hen alle overheidspersonen en Parijs was in de handen van de oproerlingen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6