De Zeeuwsche Roerier Vrijdag 3 April 1931. Tweede Blad. De Bedelares van Saint-SuÊpice. van 45e (Jaargang. No. 3751 De verboden handel in verdoovende middelen. FEUILLETON. Een rusteloos bestrijder van deze smokkelaars De geheimzinnige passagier en het vergif in 't melkglas Misdadigers-fiims zijn op het cogenblik in de mode en in alle Europeesche theaters wor den crimineele drama's opgevoerd. Het succes dat een schrijvr als Edgar Wallace te beurt is gevallen, moet worden toegeschreven *.an de enorme belangstelling, welke er voor gerech telijke zaken bestaat. Maar soms is het leven nog vindingrijker dan de fantasie van den geroutineerdsten schrijver, Er kan zich dik wijls door de groote wereld niet eens opge merkt, een drama afspelen, dat we op het too neel al te fantastisch en stuitend zouden moe ten verwerpen. Aantrekkelijk als een colpor tage roman is de tragische geschiedenis van den Spaanschen dokter Antonio Pagador, een weldoener der menschheid, die kort geleden onder de afgrijselijkste pijnen gestorven is. Antonio Pagador heeft zijn leven aan slechts één doel gewijd. Hij wilde nl. den verboden handel in verdoovende middelen beperken en zoo mogelijk uitroeien. Hij ontzag moeite noch arbeid om tot dit doel te geraken. Zonder r,ar zelen deed hy daarvoor een schitterende prak tijk aan den kant. Pagador had gemakkelijk veel geld kunnen verdienen, want ver buiten Spanje was hij zelfs beroemd om de succesvolle geneeswijze, die hij op narcotica-gebruikers toepaste. Van heinde en ver kwamen patiënten, die zich on der zijn behandeling wilden stenen. Naar Gcnève Maar Pagador begreep, dat dit maar half werk was. Hij wist, dat hij zijn doel alleen be reiken kon, als hij het kwaad bij den wortel aantastte en u't de wetenschap trok hij zijn gevolgtrekking. Hij deed z'n praktijk aan den kant en reisde naar Genève. Daa>* wendde hij zich tot den Volkenbond én omdat men wist dat Pagador een deskundige op gebied van ver doovende middelen was, nam men hem op in de commissie, die zich met het opiumverbod bezighield. Spoedig speelde Pagador daarin een leiden de rol en ten sfotte droeg de Volkenbond hem op als zijn vertegenwoordiger naar Amerika te gaan, om daar den ongeoorloofden handel in bedwelmende middelen te bestudeeren. Dat was des te meer noodig, omdat juist in de Ver eenigde Staten concerns van handelaren in ver doovende middelen waren opgericht die door machtige personen gefinancierd werden. Voor alles moest de heele kust van den Stil len Oceaan, van San Francisco tot Valparaiso worden nagegaan. Tevens moest men echter ook in New York nauwkeurige nasporingen doen, want daar is deze handel bijna uitslui tend in handen der kleurlingen, die in geheime bonden georganiseerd zijn en die de politie, douane en justitie met aanzienlijke sommen probeeren om te koopen. Dr. Pagador stond voor een zeer moeilijke taak. Hij wist, dat hij ze slechts kon volbren gen, wanneer hij een gelijksoortige tegen-orga nisatie in het leven zou roepen. Maandenlang reisde hij van New-York naar Valparaiso heen en weer, om 'n juist inzicht te krijgen in de organisatie der smokkelaarsbenden. Daarbij was het voor hem een groot voordeel, dat hij 44) Waarom gaat uw buurvrouw dan niet naar het hospitaal? vroeg Gilbert. Als men haar daar heen bracht, zou het haar dood zijn. Het hospitaal jaagt haar vrees aan. Zoo zijn sommige menschen, ten rechte of ten onrechte, er zijn er zelfs zeer veel, die niet naar het hospitaal willen en ik ben daar ook niet voor. Dus. Dus ben ik eens bij u gekomen, mijnheer. Waarom? Om van u raad en steun te vragen, mijn heer. Van mij? Welke raad en welke steun? Moeder Veronica antwoordde niet dadelijk. Zij zocht naar haar woorden en hoewel zij anders nogal rad van tong was, aarzelde zij nu toch. Henriette kwam haar te hulp door -e zeg gen: Spreek maar vrij uit, goede vrouw, mijnheer Rollin zal alles doen wat in zijn vermogen is om van dienst te zijn, daar sta ik voor in. Tegelijk schoof Henriette een stoel bij en zeide: Qa zitten. Die welwillende woorden moedigden moe der Veronica aan en zij begon weer: zich als afgevaardigde van den Volkenbond van den steun deroverheid con verzekeren. Het gelukte hem, deze nieuwe verscherpte po litie maatregelen, ja, in verscheidene staten zelfs nieuwe wetten tot bestrijding van den handel in narcotica te doen invoeren. Slechts een enkele staat, namelijk Peru, maakte be zwaren, want de toenmalige president Le- guia wilde er z'ch niet toe leenen den sluik handel krachtdadig tegen te gaan. Toen Le- guia echter afgetreden was, ondersteun 1o men ook in Peru den ijverigen bestrijder der smok keiaars. Vermoord. De concerns konden dezen gang van zaken niet rustig aanzien. Daar ze wisten, dat Pa gador n'et was om te koopen, besloten ze hem uit den weg te ruimen. Zij deden dit juist op het tijdstip, dat hun slachtoffer op het punt stond, zijn werk te voltooien. Dr. Pagador wil de naar Peru reizen om daar de laatste voor bereidingen te treffen tot een kracht'ge be strijding van den handel in verdoovingsmid- delen. Vele vrienden vergezelden hem tot a:-n het schip. Juist toen dit z'ch in beweging wil de zetten, sprong er nog een man aan boord. Niemand lette in het begin op dezen bijna te laat gekomen passagier. De reis verliep nor- maai en dr. Pagador verkeerde klaarblijkelijk in de beste gezondheid. Toen het schip echter Colon bereikte, waar het kolen innam, dronk de dokter aan land een glas melk. Van dit oogenblik af vertoon den zich vergiftigingsverschijnselen. Hij leed veel pijn. Daar hij deskundige was op dit ge bied, stelde hij de diagnose. Hij was vergiftigd en wel met een geheimzinnig Oostevsch ver gif, dat pas langzamerhand gaat uitwerken, het lichamelijk geleidelijk verwoest en waar voor nog geen tegengif bekend is. Toen het schip in Peru aankwam, stierf dr. Pagador. De passagier, die in de nabijheid van den dokter was, toen deze de noodlott'ge melk dronk, werd gearresteerd. Men kon weliswaar aantoonen dat hij in dienst stond van een wijd vertakte organisatie van handelaren in verdoovende middelen, maar het was zelfs door grondige verhooren niet mogelijk een bekente nis los te krijgen. Intusschen werd achter het; onderzoek voortgezet en de Spaansche, Peru- v'aansche en Chileensche overheid verzamelde eveneens haar materiaal en droeg het aan den Volkenbond over. Iedere twijel aan het feit, dat Pagador op bevel der organiasatie van handelaren in verdoovingsmiddelen vergiftigd, werd, kan men thans laten varen. De Volken bond heeft zelf de zaak in handen genomen Men meent het levenswerk van dezen man het best te kunnen voortzetten, door in de j toekomst met nog meer energie den handel in bedwelmende middelen te bestrijden. (Nadruk verboden) Nog enkele momentopnamen van de Nederland—België-voetbalwedstrijd in het Ann,v,.idim- sene öcacuon op Zonuag ji., die met een verdiende 6-2 overwinning voor Nederland eindigde Wat elke maand te doen geeft. 43 In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. Nadruk verboden. (Ie helft April) O jubel mijn hart en geniet van uw Lente, Weer lachen er bloesems in t goud \an Uw zon En 't wazige groen met zijn hoopvolle verte Brengt glanzend van vreugde uw droomen weerom Maart bracht ons nog een wintertje, doch wat kan het in dezen tijd spoedig verkeeren, •en een paar dagen voorjaarsweer vermogen zeer veel. Was voor korten tijd alles nog met sneeuw bedekt en van ontwikkelim^ nog wei nig te bespeuren nu kunnen we overal om ons heen. de onmiskenbare sporen zien, dat de win ter voor meer lenteweer heeft plaats gemaakt De kruisbessen worden al groen de vruchtknop pen van peren en kersen zijn al aanmerkelijk gezwollen, aardbeien laten haar eerste groene blaadjes zien; alles wijst op de naderende Komaan, dan zal ik u maar in eens zeg gen wat ik bedoel. Paul Rivat is gestorven in dienst van het vaderland, hij sneuvelde op het slagveld, terwijl hij dapper streed tegen de Pruisen.Hij is de eenige niet, die in den strijd gevallen is, dat weet u en ik begrijp ook dat men met die dappere mannen geen onder scheid kan maken, maar allen die gesneuveld zijn, laten geen weduwe achter, die op het punt staat een kind ter wereld te brengen, dat nu al vaderloos is voor het geboren wordt. Dat is wel iets dat medelijden verdient, ten minste volgens mijn inzichten. Zie, onder ons gezegd, is het gouvernement niet verplicht iets te doen voor de weduwen en kinderen van hen, die hun leven gaven bij de verdediging van Parijs, mijnheer? Hebben die weduwen geen aanspraak op steun, op beschetining? Hebben zij geen recht op een schadeloosstelling, waar van zij ten minsten eten kunnen als Uj honger hebben en zich laten verplegen ü.ls zij ziek zijn? Jeanne Rivat is weduwe van een ationa len garde, die tegenover den vijand sneuvelde. Kan zij niet vorderen dat men haar ter hulp komt? Zeker, zij kan ondersteuning vragen. Tot wien moet zij zich daarvoor wenden? Tot het gouvernement, maar ik moet u mede deelen, daar gij het niet schijnt te weten, dat men reeds maatregelen heeft voorgesteld om die weduwen te helpen. Inderdaad, mijnheer, dat wist ik niet. De weduwe en dekinderen van naionale gar disten, die gesneuveld zijn, zullen een schade loosstelling ontvangen. Tap en Formenoy z'en hun aanval door ïlooydonckx gestuit; de Hagenaar kan den bal met z'n kop in de richting van het Belgische doel stuwen. lente, 't Wordt dus hoog tijd, indien we nog een en ander te planten of te verplanten heb ben, dit onverwijld te doen. Mochten soms om de een of andere reden de plaatsen waar eon te verplanten boom of struik moet komen, neg niet ter beschikking zijn dan roo:en we deze uit om ze op dezelfde plaats tijdelijk in te kuilen. Hierdoor onderbreken we den groei en kan de overbrenging naar de bestemde plaats lan ger uitgesteld worden dan wanneer de boom „vast" was blijven staan. Op die wijze kunnen we soms, Indien het weer een beetje meewerkt, tot einde April nog wel zoo'n enkelen boom overbrengen; 't spreekt vanzelf, dat bij zoo'n late verplanting de voorzorgen, die nij ver planting noodig zijn, dubbel in acht genomen moeten worden. IN DEN MOESTUINHier is alles in vollen gang, bijna geen handen genoeg om te werken, zoowel in de bakken als op den kouden grond; overal is werk. De raapsteeltjes Wanneer? Daar kan ik u niet op antwoorden. Het zal ongetwijfeld lang duren, het wetsvoostel is bij de Nationale Vergadering ingediend maar moet daar nog overwogen worden. Overwogen! riep moeder Veronica u-t, met alle kenteekenen van toenemende ungewon- denheid, dat is het juist. Daar gaan dagen, weken, maanden over heen en :n afwachting sterven zij, die gebrek? lijden, als honden van den honger. Zoo gaat het. Gilbert Roll'n haalde de schouders op tn zeide Ja, zoo gaat het, maar ik kan er niets aan veranderen. Moeder Veronica vervolgde: Zoudt gij niet, mijnheer, als de kapitein van Paul Rivat, gij d e hem voor uw oogen nebt zien vallen en die weet dat hij zich gedragen heeft als een dappere, zoudt gij niet iets voor de arme weduwe kunnen doen, haar treurigen toestand meedeelen aan een lid van de Natio nale Vergadering ten einde op die wiize te verkrijgen dat voor haar een uitzondering wordt gemaakt dat zij de ondersteuning nu vastkrijgt, voordat er over beraadslaagd is, want lieve hemel als zij daarop moet wach ten, dan kan zij in dien tijd allang dood zijn. Ik ben geen kapitein meer, Ik oehoor niet meer tot de Nationale Garde, zeide Gilbert. Wat doet er dat er toe, mijn vriend! liep Henriette uit, niets belet u toch een verzoek schrift op te maken om ondersteuning voor op weduwe Rivat, waarbij gij haar droevigen toe stand beschrijft en tevens verklaart, dat haar staan er in mijn hof al mooi op, doch de vin ken hadden het nog eerder gezien dan wij. Toen we er voor 't eerst bij kwamen hadden ze er al een massa gepeld, d.w.z. de plantjes er uitgetrokken en de zaadjes, waarom het hun... te doen was, afgepikt. Direct hebben we er- draadjes overgetrokken, waarvoor wij maar ge woon katoen gebruikt hebben, die voor het opbinden van de erwten genomen worden. Het kan wel zijn, dat zwart garen ook goed is, doch.- voor wit katoen hebben ze voldoende vrees. De selderij kan nu ook gezaaid. vVie een kas be zit, had het reeds vroeger kunnen doen, want als men groote knollen wil nebben, danis vroeger zaaien gewenscht. Aanbeveling ver- dient het om de drie soorten maar tegelijk te zaaien, als is het voor de gewone struik sel* derij nog tijd genoeg. Heeft u mischien een warmen bak, dan maar hierin gezaagd, om dan. later de plantjes op de kisting te verspenen. man zich dapper gedragen heeft en als een held gevallen is. Ja, o ja, doe dat, mijnheer, ohdersteunde moeder Veronica, met tranen in de cogen, het verzoek van Henriette, gij zult er een goede daad, een daad van barmhartigheid mee ter- richten, die u zeker geluk aanbrengen zal. Gilbert glimlachte spottend om die voor spiegeling van geluk, maar antwoordde toch: Goed, ik zal een verzoekschrift cpmakéh» juffrouw, kom het morgen maar halen. Ik dank u uit den grond van mijn hart, mijnheer. Wat is het adres van de weduwe Rivat, want men zal zeker wel onderzoek naar haar doen. Rue Saint-Maur, no. 157. Gilbert schreef het adres op. Goed, zeide hij vervolgens, dat is alles wat k noodig heb. Dus morgen komt ge het halen. Hoe laat? Om dezen tijd. Het is goed, mijnheer, tot morgen dan en nogmaals bedankt. Moeder Veronica maakte een buiging lie zij zich misschien nog uit haar jongen tijd her innerde, toen zij menuets danste op de bal$ der voorsteden van Parijs, en ging heen. - - Henriette liet haar uit. In den gang drukte zij moedor Veronica, de hand en de oude vrouw voelde tegelijk een geldstuk, dat Henriette tusschen de vingers had. Neem dit van mij aan, voor de weduwe Ri vat, flu'sterde de jonge vrouw. Het is »/el niet veel, maar hét kan ten minsten in de eersten

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5