PASCHEN Herinnert D zich No. 3751 Vrijdag 3 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. yêtftnisct Jkare(i Af""# Amsterdam Buitenl. Overzicht VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND PQSTBEKENIH6 Ko. 52418. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. BERICHT. Techn. Bar. 8MEDENB0RGH, Postbus 394, AM8TERDAM. Giro No 127310. „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid iu Uw huis". na DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT WEGENS HET HOOGFEEST VAN PASCHEN ZAL MAANDAG A.S. DE ZEEUWSCHE KOE RIER NIET VERSCHIJNEN. HET EERSTVOLGEND NUMMER VER SCHIJNT WOENSDAG 8 APRIL. door F. MU C KERM ANN „De dood en het leven worstelen oeiden in wonderlijken strijd. De Heer des Levens ge storven, heeft leven en heerschappij verwor ven". Dat is de flauwe weergave van eeii vers uit de Paaschhymne der H. Mis „Mors et vita duello conflixere mirando: dux vitae mortuus regnat vivus" een vers, dat 2igenleik niet In woorden weergegeven kan worden, zóó gewich tig is het. Wipo, de hofkapelaan van Koenraad II heeft het geschreven Deze Wipo zal in den strijd ook wel nu en dan zijn man gestaan hebben, wan neer het ridderbloed hem meesleurde en zijn geestelijk kleed vergeten deed. Zeker, hij wist wat strijd was. Maar destrijd van Christus was er toch èen, waarvoor zelfs de grootste en hartstochtelijke kampioen stil en verlegen werd Men voelt als het ware hoe Wipo de woorden te kort schieten. Hier streden immers geen sterfelijke wezens met elkander, hier traden leven en dood zelf in het strijdperk. En hier zou voor eeuwig beslist worden, wie van beiden nu overwinnaar bleef. Hoe sterker de helden zijn, die elkander ontmoeten, hoe zwaarder de strijd. Hier echter stonden de sterk sten tegenover elkander, hier gold het een over weldigenden strijd. Maar dat was nog niet Jiet verwonderlijkste. Het meest ongehoorde, wat alle~begrip te boven ging was dit: In dien het Leven stierf, overwon en begroef het de Dood De schilddrager van het leven, die daar stierf enomdat Hij stierf het leven ten heerschsp pij voerde. Moet men dus sterven om te kunnen leven? Ja, dat moet men en daar ligt Juist de betee- kenis van 't Paasch-allelujade MENSCH moet sterven, opdat de CHRISTUS zou leven. De beteekenis van Paschen is niet: „Wees ge troost, Hij heeft het volbracht!" rnaar „Hij deed het, volgt Hem nu na!" Het gaat niet aan den Goeden Vrijdag over het hoofd te zien en zich alleen aan de Paaschvreugde te hou den. Dat loopt altijd uit op een mislukkng. Wat echter eenmaal waarheid is, blijft waar heid, ook in alle andere omstandig heden, als het gaat om dood en leven, de waar heid blijft tot het laatste bittere einde En wederom luiden de klokken deze waarheid over de beproefde wereld die 2en strijd voert om zijn bestaan. Is er nog iets van dien held- haftigen geest van Wipo in ons1? Ach, wat zou dat noodig zijn Want, nog eens wij voeren een strijd om ons bestaan! En daar staat dan streng en waardig het „Dux vitae mortuus". De Heer van het leven is gestorven Er is geen anderen uitweg. Het gaat over het sterven Maar het komt er vooral op aan, WAT dan sterven moet. En daarom is het van zoo gtoote beteekenis WAARÓM wij strijden. Niet, om wat wen ZÉGGEN, waarom wij streden maar om datgene waarom wij werkelijk strij den. iedereen keere nu eens in zich zeïvon en ondérzoeke zich eens o pdit puntEn wan neer het ons ernst is, moeten wij dit sterven in de waagschaal stellen, dat is een dringende noodzakelijkheid. En juist dat.... willen wij niet, dat willen wij nog niet.... althans nog niet alleen.. Want't schijnt de dood te zijn. En toch moet juist die dood en de gehechtheid daaraan sterven en dan zullen wij tot een nieuw, een geheel nieuw verworven leven ko men. Maar er zijn toph nog zooveel kleinzeerige menschen. Owij willen geen Pharizeïsch wöord uitspreken over hen, die totaal verplet terd zijn onder den molensteen van deze cri- cistijden. En toch, er zijn nog zooveel klein- aeerige menschen.... Behooren wij daar ook van de onlangs gehouden tentoon stelling van het T. B. C.-Museum de uitneembare bad-inrichting, die zonder aansluiting aan gas- en waterleiding in ieder vertrek van Uw huis kan worden opgesteld Het toestel kost slechts f25,en wij zenden het U franco huis, inclusief alle kosten, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met ver hooging der rembourskosten. Is het niet prettig, thuis een bad te kunnen nemen, U lichamelijk en geestelijk te kunnen verkwikken en verfrisschen De eerste bestelling, die wij na de T. B. C.-Tentoonstelling ontvingen was van een arts uit Zeeuwsch-Vlaanderen Zegt U dit niets Zendt nog heden f25,per post wissel of op onze post-girorekening 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. 102 niet toe? Tot hen, die jammeren om eau z.g. lateren tijd, die zich vastklemmen aan de over blijfselen van betere tijden en er zich niet van los willen rukken. „Wij moeten sterven en daardoor tot het le ven komen" Hoe ver en zwak klinkt dat en toch was het eenmaal een woord vol macht en kracht. Een der Russische anarchisten der vijitiger jaren. Bakoenin meen ik, bekende van zich zeiven, dat hij, die steeds bereid was om met een bomaanslag ook zijn eigen leven in gevaar te brengen, het waarschijnlijk niet verdragen zou om in de gevangenis zijn tabak te moeten missen. Zijn niet velen van ons,met betrekking tot verschillende dingen van dezelfde meening? En toch, een volk leeft niet van rijkdom en behaaglijkhe'd, niet van machtsvertoon en den baas kunnen spelen, niet van het zalig genot van een veilig bestaan en van de oorlogswinst makers van duizend gemakken. Het leeft ten slotte van de kracht, die gelegen is in het kun nen ontberen, in het laten afsterven van dit alles, het leeft vooral van de offervaardige trouw, die iedereen afzonderlijk voor het alge meen welzijn aan den dag legt. En deze trouw moet sterk genoeg zijn, om niet alleen te of feren, wat men graag offert, maar wat tijd en omstandigheden eischen. Geschiedt dat niet, dan sterft het land werkelijk en geen Paasch- klok is luid genoeg, om het wederom ten leven op te wekken. „Wie zijn leven zoekt zal het verliezen", zegt hij, die het weten moest en het zelf ook waar gemaakt heeft. Wij staan voor het oogenbiik, dat wij alles op alles moeten zetten. Wie dezjn laatsten in zet van ons verlangt, die is in waarheid onze vriend. Wie echter onze geheciitheid en ons oogenblikkelijk heimwee naar de vleesehpot- ten van vroeger welvaren streelt, die is onze vijand, al wil hij dat ook duizendmaal niet zijn. Nog eens: „Christus" strijd en triomf is het beslissend voorbeeld voor eenieder. De verza digden gaan ten onder, wie echter weet te ont beren komt er boven op. Leven is dood tn dood is levendat is de beteekenis van het lui den der PaaschklokkenWie haar Bood schap begrijpt, die bidt met Wipo en zijn ge bed is als een eed: „Wij weten het, Van de ban den des doods, is de Heiland waarlijk verre zen. O triomfeerende Koning, wij armen, bid den u om kracht en erbarming". De Duitsch-Oostenrijksche Tol-unic. Fransch misbaar. Een verklaring van Briand. Aan wie de schuld? Naar den vrede in Britsch-Indië. Ghandi overwint de oppositie. De tol-unie, gesloten tusschen Duitschland en Oostenrijk heeft heel wat kanselarijen en heel wat pennen in beweging gebracht. In Frankrijk is die nauwere aaneensluiting tus schen de beide landen als een donderslag ge weest bij helderen hemel. Briand, de knappe Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft in de Kamer verklaard, dat hij, ver trouwde hij niet op den Volkenbond, aan w en de zaak zal worden voorgelegd, zijn heele po litiek als een mislukking zou moeten aanvoe len. Die politiek was er op gericht, den vrede te handhaven, Europa weer tot ontwikkeling en bloei te brengen, maar onder de hegemonie van de Fransche republiek. Een Euvcpeesche unie, een Vereenigde Staten van Europa wa^ zijn ideaal, maar onder Fransche leiding. Dat dit laatste een mislukking worden zal, een mis lukking worden moet, is aan geen twijfel on derhevig. Als gevolg van den oorlog leeft Frankrijk nog steeds politiek ver boven zijn stand. Daar komt ontegenzeglijk geleidelijk verandering in, maar elke verandering is ren klap voor het Fransche prestige. En als die klap door Frankrijk gevoeld wordt, dan moet het de schuld daarvan zoeken in den vrede van Versailles, die een vrede was van het oogen blik, maar geen vrede van de toekomst, die dus ook geen vrede was van vooruitziende po litici. Het Indische Congres heeft zijn fiat gegeven op het accoord dat Ghandi met den Britschen onderkoning getroffen heeft. Er was opposit e, scherpe oppositie van eenige extremisten, maar hun aantal was toch niet zoo groot, dat een oogenbiik de leider gevaar hep. Thans zal een nieuwe conferentie, waaraan Ghandi met al zijn leidersgezag zal deelnemen, de nieuwe Grondwet voor Britsch-Indië gaan uitwerken. Ook dan zullen er ontevredenen blijven, maar alle voorteekenen wijzen er toch op, dat het volkrijke nieuwe Engelsche dominion een tijd van rust, dus van voorspoed aan de hand van eigen regeerders en in overeenstemming met het Britsche oppertoezicht tegemoet gaat. Geen pas noodig voor Frankrijk. De Fransche regeering heeft ter bevordering van het bezoek aan de koloniale tentoonstel ling, bijzondere faciliteiten verleend voor het passeeren van de Fransche grens. Buitenlanders zullen geen pas noodig' heb ben, doch het is voldoende, dat zij voorzien zijn van een identiteitsbewijs, dat door de be voegde overheid afgegeven en door den be voegden Frarischen consul afgestempeld is. De reizigers kunnen met dit bewijs niet al leen Parijs bezoeken, doch geheel Frankrijk be reizen. Juweelen van prins George, terecht. Naar de „Daily Express" uit New-York ver neemt, wordt eerst thans bekend, dat,toen pr.'ns George met zijn broer te Buenos Aires vertoefde, den 14den Maart Jl. 's avonds in zijn slaapkamer in de Britsche ambassade werd ingebroken. Volgens de „Critica", een blad, dat te Buenos Aires verschijnt, werd een aantal jujveelen van aanzienlijke waarde gestolen. Thans deelt de politie van Buenos Aires me de, dat zij er in geslaagd is, de juweelen in haar bezit te krijgen. Dezen zullen naar. prins George, die thans in Brazilië verblijft, worden doorgezonden. De dief is een vooraanstaande jonge Arïën- tljn. Ontwapening! Een Reuter-telegram uit Tokio meldt, dat de Japansche vloot met twee eenheden te ver meerderd, namelijk het moederschip v,oor yiieg tuigen „Ryuso" van 7600 ton, en een. kruiser van tienduizend ton. Protest tegen Charly Chaplin's Fransche decoratie. Naar de correspondent van den „Daily-^ex press" meldt, zijn de militaire leden van het Legioen van Eer, die hun ordeteekenen op het slagveld ontvingen, ten zeerste ontstemd over het feit, dat het kruis van ridder van_het Le gioen van Eer door de Fransche regeer>ng verleend werd aan Charly Chaplin.. Zij hebben hiertegen een officieel protest ingediend bij den groot-kanselier van. de."orde. De oud-gedienden aldus de „Action. Fran^ai- se", die gedecoreerd zijn, zien niet in,.waarom het roode ordelint van het Legioen, dat ge drenkt is in het bloed van helden,verleend moet worden aan een clown, die door zijn kunstenmakerij millioenen heeft verdiend, en waarom hij op één lijn geplaatst wordt met hen, die hun bloed voor hun vaderland ver goten. Hevige aardbeving in Nicaragua, v Naar wordt gemeld, is de stad Managua in Nicaragua door een aardbeving volkomen"7ver woest. De puinhoopen vormen een groote vuur2ee. Het aantal dooden moet zeer groot zijn Alle groote gebouwen in het centrum der stad zijn nagenoeg verwoset. In en op de puinhoopen van de verwoeste huizen ziet men overal lijken. De spoorlijnen zijn in een cirkel van 10,:nijl verwoest, waardoor het aanvoeren van liospi- taal-treineai uit Corinto wordt bemoeilijkt OriÜer 'de gedooden bij de aardbeving be vindt zich de Italiaansche consul. Er zijn 2000 dakloozen. Hun lijden wordt nog verzwaard door het gebrek aan levensmidde len en medicamenen. De stad is door de bevolking rneerende.els ontruimd. Reeds hebben 25.000 inwoners de stad verlaten. Voor de overige bewoners is èen groot kamp van tenten ingericht. Onder de puinhoopen worden nog steeds talrijke lijken, waarvan er vele verkoold zijn, gevonden. De reegeering organiseert den aankoop'.Sfen levensmiddelen ter kostelooze verdeeling onder de zestigduizend inwoners. Met koortsachtige haast wordt het readings werk voortgezet, doch men stuit daarbij cp 'on overkomelijke moeilijkheden. Men vreest, dat er als gevolg van het gebrek aan water, een epidemie zal uitbreken. De regeering van Nicaragua heeft besloten, de door de aardbeving verwoeste stad Mana gua niet weder op te bouwen. De algeheele ont

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1