No. 3750 Woensdag 1 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Leekenapostolaat. Buitenland, Prooineienteuwz. De Bedelares van Safnt-Su/pico. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - POSTREKENING No. 52 419. FEU I LLETON. DE ZEEUWSCHE ERIEF1 Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maande of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UIT8TEKEND OE80H *T VOOR PUBLIOITEIT Tot de voornaamste Liefdewerken van ónzen tijd behoort ongetwijfeld het leekenaposto laat. Voor dit apostolaat heeft de kerkelijke over heid zelfs speciale organisaties opgericht. Deze zijn onze priesters behulpzaam bij het paro chiewerk. De priester kan in dezm tijd, vooral in grootere plaatsen, het verheven werx der zielzorg alléén niet meer af. Hij moet gehol pen worden door geschikte en geschoolde lee- ken. Deze vkunnen in aanraking komen met personen en gezinnen, die helaas reeas schuw zijn geworden van den priester. Zij moeten die personen en gezinnen met taktiek weer te rugbrengen op het goede pad. En zij kunnen den priester in andere moeilijke gevallen hulp verleenen. Ook arbeiders kunnen zich aansluiten bij dit leekenapostolaat. Zij vooral kunnen er dik wijls goed werk mede verrichten. Maar ook onze Commissies voor Liefdewei- ken vervullen 'n leekenapostolaat. Ook zij wil len behalve stoffelijke, ook geestelijke nooden lenigen. En vooral deze laatste nooden zijn ontzettend groot in den arbeidersstand van onzen tijd. De geestesstrooming van het so cialisme heeft bij honderdduizenden het gods dienstig leven verstikt. Wij weten het uit er varing. Socialistische arbeiders zijn vervreemd van de Kerk. Dit was, eenige jaren geleden, reeds zoodanig als regel geconstateerd, dat de Kerk hiertegen strenge tuchtmaatregelen moest nemen en hare genademiddelen onthield aan hen, die zich aansloten bij socialistische organisaties. Deze vervreemding van den godsdiens theefi veel levensgeluk verwoest. Socialisten, die dit ten slotte gingen inzien, noemden iet een- ver schrikkelijk feit, dat honderdduizenden waren „zonder geestelijk dak boven het hoofd" en stichtten zoogenaamde „religieuze" vereeni- gingen. Op deze wijze, door dat namaaksel van hoo- ger geestelijk leven, kan echter niet worden vergoed de weldaad van den godsdienst. Ook het zieleleven van den „religieuzen" socialist blijft onbevredigd. Wij staan op het standpunt, dat de arbeider, krachtens menschenrecht, niet alleen aan spraak heeft op een aandeel in de stoffelijke rijkdommen der wereld, maar dat sok zijn geestelijk voedsel, om het zoo uit te drukken, geen ersatz, maar van de eerste en beste kwali teit moet zijn. Anders verhongert zijn ziel en kan hij ook in stoffelijke welvaart geen geluk vinden. Zielshonger, wij herhalen het, is er thans bij honderdduizenden. Die geestelijke nood moet den christen ontroeren. Willen wij dus Liefdewerken beoefenen, dan ligt hier een onmetelijk terrein van dankbare 43) Ons kind zal wel in leven blijven, ik heb meed en vertrouwen in de toekomst. Het lieve schepseltje, dat wij beiden zullen beminnen als het licht onzer oogen, zal eenmaal rijk zijn schatrijk. Wat kunnen wij meer verlangen? Berg dit geld op, Gilbert. Gilbert nam de bankbiljetten aan zonder iets te zeggen. Hij zag er zoo somber uit. dat Henriette toen zij hem aankeek zich ongerust voelde. Zijt gij niet voldaan? vroeg zij met verwon dering en droefheid tevens. Wat hadden wij dan het recht nog meer te verwachten? Niets dat is zeker en het is hoofdzakelijk aan mijn neef, dat wij dien onverwachten rijkdom te dan ken hebben. Ik ken mijn oom te goed om niet te begrijpen, dat het Raoul groote moeite zal gekost hebben nog zooveel van hem te verkrij gen. Wij zijn hem een oneindige dankbaarheid verschuldigd. Hij heeft gelijk, mijn lieve Gil bert, wij kunnen zonder eenige moeite honderd duizend francs per jaar besparen en als ens kind den leeftijd heeft, dat het in het bezit van zijn vermogen gesteld zal worden dan zijn wij ook rijk. Gilbert Rollin glimlachte minachtend. Rijk, herhaalde hij met bitterheid .terwijl hij de schouders ophaalde zoover zijn wij nog niet. actie. In den evenmensch en dit spreekt nog sterker, wanneer hij onze werkmakker is en zich in nood bevindt moeten wij onzen broe der, moeten wij Christus zeiven zien. Dan na deren wij hem met die eerbiedige liefde, die wel eens ondankbaarheid mag ondervinden, maar die toch zoo onweerstaanbaar is, dat zij alle harten verovert. De socialistisch georganiseerde arbeider staat dikwijls tegenover ons met haat in het hart. Maar niet hij alleen draagt hiervan de schuld. Ook wij zijn schuldig. Staan wij niet dikwijls veel te ver van hem verwijderd? Nade ren wij hem vaak niet meer met vruchtelooze d sputen dan met christelijke liefde? Kan hij in ons het aantrekkende voorbeeld zien, de uit den godsdienst levende hulpvaardigheid en echte broederschap? Zelve moet ieder voor zich deze vragen be antwoorden en hij zal gaan beseffen, hoe hij in dezen tijd tegenover die arbeiders kan ver vullen een leeken-apostolaat. Wij zullen het nog nader aantionen. H. Een „tempel" van het atheïsme. Naar de „Osservatore" uit Riga verneemt, is den 20sten Maart jl. het nieuwe groote anti godsdienstige museum in de beroemde Isaac- kathedraal te Leningrad in tegenwoordigheid van de voornaamste autoriteiten der sovjet unie geopend. Het museum is ingedeeld in verschillende secties. Iedere godsdienst heeft zijn eigen sec tie. Op den openingsdag moesten alle bolsjewis tische jeugdorganisaties een bezoek brengen aan dezen nieuwen tempel van het atheïsme. In den loop van den dag werden tal van re devoeringen gehouden tegen den godsdienst door leden van den bond „zonder God". Provinciale Statenverkiezing. Wij laten hieronder de in Zeeland ingedien- diende lijsten van candidaten voor de Pro vinciale Staten in de volgorde, waarin zij op de oproepingskaarten en de stembiljetten zullen voorkomen, volgen, waarbij zij opgemerkt, dat no. 1 alleen zal voor komen in de kieskringen Sluis en Hulst en lijst 10 alleen in den kies kring Hulst, lijst 10 alleen in den kieskring Hulst. Lijst 1: in de kieskring VI Sluis: P. Bauwens te Hulst en in den kieskring VII, Hulst: P Bauwens, Hulst; J J Hemelaar, Hulst; A E J I' Begheijn, Ter Neuzen en E L M de Moor, Westdorpe. Lijst 2: Hij trok de lade van zijn lessenaar open en wierp er onverschillig de bankbiljetten In. Dat is waar hernam Henriette, maar tot zco lang zullen wij geduld hebben en samen wer ken, tot wij zullen genieten van het geluk dat ons wacht. Het geluk dat ons wacht, herhaalde Gilbert Zal dat ooit komen? De toekomst ligt nog zoo ver. ik geloof slechts aan het tegenwoordige en gij zult moeten toestemmen, veronderstel ik, dat het tegenwoordige er verre van rooskleu rig uitziet. Waarom twijfelt ge toch zoo? vroeg Hen riette. Gilbert werd driftig. Hij antwoordde Henriette op barschen toon: Daar zullen wij later wel eens over spre ken. Gij stelt veel te veel vertrouwen in de mooie woorden van uw neef, in zijn huichela rij, in zijn geveinsde edelmoedigheid. Achter dat alles steekt maar al te dikwijls een valstrik en wie niet oppast loopt er in, ik wantrouw hem. Wat voor valstrik? vroeg de jonge vrouw, waarom wantrouwt gij mijn neef? Genoeg heb ik gezegd, het is zelfs al te veel viel Gilbert haar in de rede, doe mij het ge noegen en ga naar uw kamer, ik moet hier nog werken en bij gevolg heb ik rust noodig en eenzaamheid. Henriette wilde heengaan, het hart tot bar stens toe vol en haar echtgenoot zette zcih aan zijn lessenaar om zijn werk op te vatten, dat door het bezoek van den vicaris van Saint-Am broise gestoord was, toen er weder gebeld werd Wie duivel komt mij nu weer storen? riep I Anti-rev. in kieskring I Middelburg: J W van 't Hoff, St Lauiens; J Bosselaar, Aegteker ke; L van Andel, M ddelburg; W A den Hollan der, Middelburg; J F Héemskerk, Middelburg; K Huizenga, Middelburg; A D Littooy, Middel burg; C Louwerse, Grijpskerke; L J van Voort huijsen, Domburg en H Dronkers, Veere. In kieskring II, Vlissingen: G v ei. Putte, VFssingen; P G Laernoes Vlissingen; „A Bak ker, Koudekerke; C Polderman, Biggekerke; F de Rijke, Koudekerke; L Simonse, Biggerkerke; W de Buck, Meliskerke; A Melis, Sousburg; J Suurmond Pzn., Sousburg, en J. Marijs, Vlis singen. In kieskring III, Zierikzee: W de Boer, Zisrik zee; W van den Berg Dz., Bruinisse; J de Bruij ne, Brouwershaven; W de Kam Zierikzee; C W den Boer, Brouwershaven; S W Vos, Haam stede; L Quant, Zierikzee; Jac van Splinder Wz., Zonnema're; F Verbeek, Zierikzei en M J Stoutjesdijk, Nieuwerkerk. In kieskring IV, Thoien: C J Sonke, St. Maar tensdijk; J. van Dis, Colijnsplaat; A J v d Hoe ven, Thoien; A Wisse^ Anna Jacobapolder: J G Hamer, Oud-Vossemeer; P H den Boer, Wis- sekerke; H Goosen Thoien; P Vogelaar, Anna Jacobapolder; M K Krijger, Poortvliet; P J Dees, Kortgene. In Kieskring V. Goes: C P Vogelaar, Krab- bendijke; J A Domin'cus, Wemeldinge; P A Dominicus, Wemeldinge; P A Schwartz, Ril land; L W B A Mulder, Ovezande, A de Lange, Goes; C Haverhoek, Krabbendijkemr. J W Goedbloed;, Goes; J Houmes, Nieuwdorp; J Wisse Kapelle en JB C Sliggers, Goes. In den Kieskring IV Sluis: H van Mazijk, Sluis; P de Bruijne, Oostburg; J Ramondt, Schoondijke; L de Putter, Retranchement; M J Quaak, IJzendijke. In den kieskring VII Hulst: mr. P Dieleman Middelburg; D. Scheele Azn, Terneuzen; S van Hoeve Zaamslag; J AI Oggel en A E de Ruijter beide Axel. Lijst 3. S.D.A.P. In kieskring I, Middelburg: L On- derdijk, Middelburg; C de Baare Vlissingen; M Overhoff, Goes; A C de Pauw, Terneuzen; J Catshoék, Zierikzee; Ch Bank, Mddelburg; H J C van der Snoek, Middelburg; J P van Riel, Middelburg; W P Cornelisse, Middelburg en L M de Kok Biervliet. In kieskring II, Vlissingen: A C de Baare; L Onderdijk; A M Overhoff; A C de Paauw, J Catshoek; J de Prester, Souburg: J de Meij; A R Konig; I J Luteijn; A C van Hal, alle Vlis smgen. In kieskring III, Zierikzee: J Catshoek, A M Overhoff, L Onderdijk, A C de Pauw, A C de Baare, J H Pik, Zierikzee; J A Hubregtse, Burgh; J P Priem, Brouwershaven; P v d Lin de Wzn., Dreischor; A Hooze, Zonnemate. In kieskringen IV, V en VI, Tholcfi: Goes en Sluis: A M Overhoff, A C de Pauw, L Onder dijk, A C de Baare, J Catshoek, L M de Kok, Biervliet; H v d Veen, Goes; B P Burkink Hansweert; J Overbeeke, Thoien; P J NoteJ Gilbert uit, op driftigen toon. Moet ik open doen? Ja, doe open. Wanneer het een lastige be zoeker is, zal ik hem wel weg zentien. Henriette deed open. Op den drempel vertoonde zich de oude buur vrouw van Jeanne Rivat, moeder Veronica De vrouw van Gilbert herkende haar ter stond. Moeder Veronica herkende mevrouw Rollin niet zoo spoedig, want haar oogen waren min der goed en haar geheugen niet zoo scherp. Ik ben hier immers wel terecht bij mijn heer Gilbert Rollin niet waar? vroeg zij. Ja juffrouw, kom binnen als ik u verzoeken mag. Veronica trad binnen. Herkent ge mij niet? Neen. Het is toch niet de eerste maal dat wij ei kaar zien. De buurvrouw van Jeanne Rivat zag de spreekster oplettend aan en riep eensklaps uit: Ja, dat is waar, nu schiet het mij te binnen O ik herinner het mij nu zeer goed, wij heb ben elkaar in de kerk van Saint-Ambroise ontmoet. Op den morgen van den slag bij Montrc- tout. Veronica zuchtte Ja. ja, zeide zij triestig, gij kwaamt daar bidden dat de goede God uw man zou sparen Ik was er gekomen met een jonge vrouw, die hetzelfde kwam doen voor haar man. Gij hebt meer geluk gehad dan zij, die arme vrouw Wat dan? De joilge man die haar vêrgezelde baart, Breskens; L van Girtkel, Oostburg tn M Scheele, Ierseke. In kieskring VII, Hulst: A C ie Pauw, L On derdijk, A C de Baare, A. M Overhoff, J. Cats hoek, C Hamel»nk Hz, Axel; J N 't Gilde, Neu zen en J de Leux Sas van Gent. Lijst 4. Staatkundig Gereformeerden, in alle krin gen: D. Kodde, Zoutelande; D Joziasse, 's-Gra- venpolder; C Boender, Thoien; J J van Klin ken, Nieuwerkerk; M van Fraassen, Waarde; Iz de Feijter, Axel; A C Heijböer, Oud-Vosse meer; A van der Wekken, Noordgouwe, C van den Berge, Thoien; H Gijsouw, Westkapelle; K Graveleijn, Kerkwerve; M Ringelberk, Zie rikzee; J Moens, Koudekerke; P Gijsouw, We meldinge; A M Koo'mans, Haamstede. Lijst V. Roomsch-Katholiekenin kieskringen I, Mid delburg, II Vlissingen en III Zierikzee: W P Edelman, Vlissingen; L J Mes, M! ddelburg en A den Boer, Zierikzee. In kieskringen IV, Thoien, en V. Goes: mr. J H M Stieger, Goes; A van Hootegem, Krui- ningen; J F Brooijmans, St Annaland; mr. A J J M Mes, Heinkenszand, en P Raas, 's-Heeren- hoek. In kieskring VI Slu's: A H de Milliano Wa terlandkerkje AAM Corthals, IJzendijke; A F J Aernoudts, Sluis en B J M Thomaes, Hoofd plaat In kieskring VII, Hulst: E Kalle Westdorpe; J A van Rompu, Neuzen; G J Goossens, Sas van Gent; E B Dumoleijn, Hontenisse; L F M van Waesberghe, Hulst; J W Vienings, Clinge; C E Vermeersen, Hulst; P V M Vercaüteren, Cltnge; P E M de Kort, Axel en B A Th. M. Trufrino, Hulst. Lijst 6. Christelijk Historischen: in kieskring Mid delburg: mr. R M van Dusseldorp, Middelburg; mr W F E Baron van der Feltz, Middelburg; A Abrahamse Szn, St Laurens; F J Castél, Vee re; J F Vermeulen, Middelburg; P Janse Azn, ggekerke; A S Boone, Middelburg; D de Vries Sr, Middelburg; P K van Nieuwenhuijzen, 's- Heer Arendskerke, en J Stroo Pzn, Zoutelande. In kieskring II, Vlissingen: W de Riddér Vlis slngen; mr. W J Woldringh \'an der Hoop, Westkapelle; P Janse Azn, B'ggekerke; mr. R M van Dusseldorp, Middelburg; W Hu on W.Lzn, Vlissingen; B de Jager, Vlissingen; B J de Meij, Ritthem; J Stroo Pzn, Zoutelande; G A Teunis, Vlissingen en R Boogaert West kapelle. In kieskring III, Zierikzee: G van Duim, Zierikzee; J H van Eldik, Noordgouwe; B C de Mul, Zierikzee; M den Boer, Haamstede; W. Wandel, Nieuwerkerk; W J van Schelven, Zie rikzee; M Krijger, Brumisse; A J Padmos, Re- nesse; jhr L van Citters, Haamstede en C M de Pooter, Zierikzee. In den kieskring IV Thoien: M M Schipper Wissekerke ;mr R M van Dusseldorp, Middel burg; W Dronkers, Poortvliet; W M Kloet, St Maartensdijk; J van Elsakker, Thoien; W 3 Paul Rivat. Haar man. Ja. Welnu? Hij is dood. O. God, gesneuveld in den veldslag? Ja mevrouw, en de arme weduwe is ziek en diep ongelukkig. Om haar ben ik hier gekomen om mijnheer Rollinte spreken. Gilbert keek van zijn werk op en vroeg ver wonderd Over die vrouw? Welnu wat verlangt gij? Ik zal het u zeggen, mijnheer. Hoewel zij niet bepaald gebrek lijdt, verkeert zij toch in moeilijke omstandigheden. De ouders Van h .ar man zenden haar wel nu en dan een geldelhke ondersteuning maar zoo weinig. Haar eigen moeder is een maand geleden gestorven. Bij den toestand waarin Jeanne verkeert, is de on dersteuning van haar schoonouders bij large na niet voldoende. Ik ben een arme schoon maakster en dat beroep levert vooral trgen- woordig niet veel op. Bovend'en moet mijn buurvrouw binnen een paar maanden moeder worden. Evenals ik, zeide Henriette. Moeder Veronica ging voort: Sedert zij den dood van haar echtgenoot heeft vernomen, die een braaf man w%s en waarvan zij zooveel hield, is zij er slecht aan toe. Zij is dag noch nacht buiten koorts. Gij begrijpt dat zulk een toesiand veel zorgen ver eischt, bezoeken van den dokter, geneesmid delen, dure versterkende middelen en ik kan zoo weinig doen, al is mijn wil ook goed. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1