Rechtszaken. Sociaal JTieuws. Sport en Spel. Landb en Veeteelt Gemengd Jtieuws. Laatste berichten Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. 6. Idem tot aanschaffing van een nieuwe beerschuit; 7. Idem tot benoem'ng: A. van een iid van het stembureau te Driewegen wegens bedan ken van den Heer A Moggré. Aanbevalen wordt de Heer J. F. de Cooker. B. van een plaatsvervangend lid van het stembureau in de ambachtsschool wegens bedanken van den Heer A. Dees Aanbevolen wordt c!e Heer K. de Vries. C. van een plaatsvervangend Lid van het stembureau in school C, wegens benoeming van den Heer de Cooker tot lid van dat te Drie wegen. Aanbevolen wordt de Heer A. A. Hame link.; 8. Idem tot benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het lager onder wijs in de Kom. Aanbevolen worden: a. De heer I van de Sande; b. J. J .C. van Sprang. 9. Idem om gelden uit de gemeentekas be schikbaar te stellen aan de Roomscne Katho lieke School in de Kom, voor de aanschaffing van nieuwe schoolbanken. 10. Idem aan de N.-H. School alhier, voor den bijbouw van een nieuw schoollokaal enz. 11. Idem tot wijziging van de gemeente-be- grooting dienst 1930. 12. Idem tot aanschaffing van een nieuwe motor brandspuit en tot wijziging van de ge meente-begrooting d:enst 1931, in verband daarmede. 13. Idem tot wijziging van de begroeting van het Woningbedrijf dienst 1931. 14. Idem om eene tegemoetkoming uit de ge meentekas te verleenen ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan den Heer P. F. de Nijs alhier. 15. Idem tot conversie van verschillende Rijksvoorschotten, verleend in het belang van de volkshuisvesting. 16 Idem tot goedkeuring van de Rekening- der Gezondheidscommissie alhier, dienst 1930. Ontvangsten f 1579,12%; Uitgaven f 1089,25 Batig saldo f 489,87. 17: Ontheffing schoolgeld 1930. Gemeenteraadsverkiezing. De officieele can- d'daatstelling voor leden van den gemeente raad heeft plaats op Dinsdag 12 Mei a.s. Door Burg en Weth. van Ter Neuzen is de stemming bepaald op Woensdag 10 Juni a.s. Gemeentewerken Tot tijdelijkn opzichter bij den dienst der gemeentewerken te Ter Neu zen is benoemd, de heer J. Bruijnooge te Schoondijke. HULST Kerkrestauratie. Onder leiding van architect Ir. Jos Cuijpers uit Roermond had Woensdagna middag in het St Aloysius-patronaat te Hulst de inlevering der inschrijvingsbiljetten plaats voor de gedeeltelijke restauratie werkzaamhe den van de St. Willibrorduskerk. Ingeschreven werd in een percentage van de aannemingssom. De uitslag was als volgt. Fa. P. Verlinden St. Michiels Gestel 61 pet, met restrictie en 6.9 pet zonde: Jan van der Walle Hulst 6.2 pet Gebrs. Dekkers, Roosendaal 6.55 pee. Gebdrs. Struijcken, Breda 7,20 pet L en Th. de Bruijn, Hulst 7,325 per. Ch. Biesbroeck, Hulst 7.4 pet. W .Thunissen, Heemstede 7.7 per. Fa. Metselaar, Haarlem. 8.14 per. Gebrs. d'Hondt, Hulst 8.95 pet. P Everaerd, Hulst. 13,375 pel. Het werk is nog niet gegund. Overplaatsing. Wachtmeester de Putter is met ingang van 1 April a.s. van hier overge plaatst naar Axel. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 21 Maart was o.a. edagvaard: M M, huisvrouw J P de V, 44 jaar zonder beroep wonende te Breskens, wegens eenvou dige beleedïging te Schoondijke d.d. 3 Febr. 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d.h. De politierechter heeft Dinsdag een groot aantal belastingzaken behandeld: Wegens het niet vertoonen van een bewijs van aanmelding inzake inkomstenbelasting stonden terecht: C. J. K, schippersknecht op de Odelo, P J M, schipper op de Tranport 26, J G A H, schipperknecht op de Belly. Eisch f 10 of 4 d.h. uitspraak f 5 of 2 d; J P M schip persknecht op de Rival, P A G v B, knecht cp de Victor, J v B, schipper op de Victor eisch f 20 of 8 d., uitspraak f 10 of 4 d.,; FT schip- uer op de Anna. C M v D, knecht op de St. An- tonius, M E, knecht op de Louwina, J P Ph, knecht op de Isis, C H, knecht cp de Verlanie, C W K knecht op de Josepha, eisch en uit spraak f 5 of 2 d, S de W, knecht op de Actief eisch f7,50 of 3 d, uitspraak f 5 oï 2 d, J P v D knecht op de Fluviale 13, C P V knecht ap de Delsarto, J H N schipper op de Atlas A W knecht op de Stella Maria, J MR knecht op de Malintaag, nog eens J M R, J de L, knecht op de Atlas, P C H, knecht op de Robert, W H knecht op de Willem, A A V, schipper cp de Sani 13 allen eisch en uitspraak f 10 of 4 d, H C J A E, knecht Dido, eisch en uitspraak f 15 of 6 d„ M v P, knecht op de Schelde, eisch f 15 of 6 d. uitspraak f 10 of 4 d. E J A L knecht op de Isis, eisch f 25 of 1 dd, uitspraak f 10 of 4 d„ H M, schipper op de Vertrouwen, eisch f 25 uitspraak f 10 of 4 d.h; wegens rijden op een rijwiel zonder belas ting merk J W, 47 jaar, katiaalkoopman te Hansweert eisch en uitspraak f 10 of 4 d, A S 23 jaar los wrekman, Middelburg, eisch en uit spraak f 5 of 2 d; wegens frauduleuse invoer of ongedekt ver voer werden veroordeeld: H H, 26 jaar arbei der Selzaete f 10 of 4 d. J G B, 30 jaar, koop man te St. Jansteen 2 maal 14 d gevangenis straf F M V vr. van A P F P Hulst f 20 of 4 d. J H 33 jaarkoopman Schore f 50 of 25 d. Arr.-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 24 Maart werden o.a. de volgende belasting zaken behandeld. Tegen C A, 40 jaar, E J van A 38 jaar beiden Wachtebeke (B) A G v E, 23 jaar F H, 52 jaar F A A 23 jaar C E B 30 jaar, allen Mcerbeke (B) allen wegens frauduleuse uitvoer van run deren te Oversla gdd.. 26 Maart 1929 Eisch ie der f 50 boete en verbeurdverklaring van de runderen C D, 25 jaa r,landbouwer wonende te Mcer beke (B.) A de R, 59 jaar winkelier wonende te Kemseke (B), beiden wegens poging to frau duleuze uitvoer van een rund te Koewacht d.d. 28 Maart 1929. Eisch ieder f 50 boete en verbeurdverklaring van de runderen; e F A A, 27 jaar arbe'der te Moerbeke (B), we gens poging tot frauduleuse uitvoer van run deren te Overslag d.d. 13 Juli 1929 Eisch ieder f 50 boete en verbeurdverklaring van de runderen. Geen verlenging van den uitkeeriugsduur voor de werkloozenkassen. Op een telegram van N.V.V., on ON.V. en liet R.K. Werklieden Verbond aan den minister van Arbeid om verlenging va nden uitkoerings duur voor verschillende werkloozenkassen heeft de minister naar de „Volkskr." verneemt, tele grafisch geantwoord: Tot verdere verlenging uitkeeringsduur werk loozenkassen op grond crisisregeling die ver zekeringskarakter te zeer zou verbreken, kan ik niet overgaan. Voetbalwedstrijd Nederland-België In de gisteren in net Amsterdamsche Sta- d'on gespeelden voetbalwedstrijd Nederland- België heeft hec Hollandsche team welverdiend met 3-2 gewonnen Het spel was zeer interessant en het publiek was geweldig enthousiast. Onderlinge Veeverzekerings-Maatscliappij in het voormalig Ve District van Zeeland. De rekening en verantwoording, loopende van 1 Januari31 December 1930 vermeldt: Afdeeling paarden: Ontvangsten: tegoed postrekening op 1 Januari 1930 f 6, ,>remiën f 17913,18, inleggeldenen schattingsloon f 718 opbrengst 24 onteigende paarden f 2721, provi sie Maatschappij „Groningen" f 5.80, Nabij- drage f 4486,13, polis-zegels f 139,50, kwitantie zegels f 57,70, opgenomen gelden f 1590.90. Totaal f 27638,21 Uitgaven: terugbetaling opgenomen gelden f 4985,19, kosten drukwerk, porti enz f 335.02, schattingskosten, presentiegelden en salaris sen f 1766,96, uitkeering 27 onteigende paarden f 9400, uitkeering 42 doode paarden f 10938,75 Kamer van Koophandel en Fabrieken Terneu- zen voor Handelsregister f 5, bijdrage tentoon stelling f 10, rekening-courant rente f 43.36, zegels f 139,50, te goed postrekening f 14.43. Totaal f 27638,21 Het aantal deelgenooten bedroeg op 31 De cember 1930, 580, die te zamen verzekerden 1445 paarden voor een totale waarde van f 558.650of gemiddeld f 385 per stuk. Deze cijfers waren op 31 December 1929 res- pestievelijk 592, 1548, f 599.470 en f 390. Uit gekeerd werd totaal f 20.338,75 Afdeeling Rundvee: Ontvangsten: in kas op 1 Januari 1930 f 5623.35, premiën f 7925 19, schattingsloon f 234,50, opbrengst 28 stuks vee f 767,50 rekening-courant rente f 156.82, polis zegels f 81,30, kwitantie-zegels f 29,40. Totaal f 14818,06 Uitgaven: uitkeering f 7720, schattingskos ten, drukwerk porti, salarissen enz. f 1342,16, zegels f 81,30, te goed postrekening f 32,01 in kas f 5642,59. Totaal f 14818,06. Het aantal deelgenooten bedroeg op 31 De- czmber 1930, 344, die te zamen verzekerden 880 stuks rundvee voor een totale waarde van f 271,225, of gemiddeld f 310 per stak. Deze cijfers waren op 31 December 1929 res pectievelijk 349, 898, f 260.560, en f 290. In totaal werd uitgekeerd f 7720. Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geïllus treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond ,,De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van «De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. De bloemenvaas als brandstichtster. De heer F. O. te Niersen, kwam dezer dagen tehuis en ontdekte bij het open doen van de deur een brandlucht. Dit bevreemdde hem te meer omdat zijn echtgenoote dien dag in Apel doorn vertoefde. In de huiskamer gekomen zag hij, dat de helft van het tafelkleed wss verbrand, terwijl de op de vloer gevallen stuk ken ook het vuur aan het tapijt hadden mede gedeeld. Oorzaak? De heer O. was dezer dagen ver rast met een glazen ballon, waarin eenige bloe men. Deze ballon stond in het helder stralend voorjaarszonnetje en werkte ongevraagd als brandglas, dat het tafelkleed in vlam had ge zet. Indien de bewoner eenige oogenblikken later ware thuis gekomen, was het wellicht 011 mogelijk geweest den brand te blusschen. Onpleizierig avontuur van een deurwaarder. Voor een huis op de Potjeskade te Amster dam is sinds geruimen tijd een vaste politie post geplaatst. In het bewust huis is nl. vror eenigen tijd iemand beroofd. De dader en de daderes zijn toen op last van de officier van justitie opgesloten in het huis van bewaring. Thans is echter gebleken dat het huisraad van deze menschen nog niet was voldaan. Daarom begaf een deurwaarder zich naar het bewuste perceel ten einde den inboedel in beslag te nemen. Bij het betreden van de woning wachtte hem echter een onaangename verrassing. Na dat de huisdeur, die zwaar gegrendeld bleek te zijn, was opengebroken, sprongen twee ver vaarlijke Duitsche doggen, die zien nog in de woning bevonden op den deurwaarder toe. De ze wist niet hoe hij de deur, die met veel moeite was geopend, gauw genoeg dicht kon trekken. Hij belde het asyl op en personeel daarvan slaagde er na geruimen tijd in de honden uit de won ng te lokkan en voorloopig onschadelijk te maken. Toen kon de deurwaarder met zijn werk be ginnen en nauwelijks een uur later was 'de wo ning leeg. Ernstig spoorwegongeluk. De personentrein no 702, die Woensdagmor gen vroeg van Orlov aan de Poolsche grens naar Eporjes vertrokken is, is tusschen de sta tions Sabinow en Lipjan bij het overschrijden van de rivier Turosch verongelukt. Toen de trein in volle vaart over de brug reed, liep de locomotief uit de rails en stortte met een dienstwagen en twee personenwagens in het water. Tot dusverre zijn er drie dooden waaronder de machinist, en de stoker. Voorts werden 7 personen gewond. De doodelijke draad. Berlijn (K.W.P.) Door de geweldige uitbreiding van het boven grondsch electr'sche hoogspanningsnet is er voor de vogels een groot gevaar ontstaan. Op tal van plaatsen heeft men tal van doode vo gels gevonden die juist onder de draden van het hoogspanningsnet lagen. Waarschijnlijk vinden zij daar hun dood doordat groote vo gels tegen een draad vliegen en daardoor de eene draad met den andere*! i naanraking brengen. Gaan de kerktorens verdwijnen? Parijs (K.W.P.) Naast de meeste kerken rijst een slanke to ren als een waarschuwenden vinger naar den hemel. Maar thans dreigen de torens 't slacht offer te vallen aan de moderne techniek. Uit technisch oogpunt zijn de torens onzer ker ken alleen noodzakelijk om het zware gewicht der klokken te dragen. Men heeft thans voorgesteld om de eerbied waardige klokken te vervangen door groote luidsprekers, zoodat ook die massale torens overbodig zouden worden Want met behulp van dezen reuzen luidspreker zou met het klokkengeluidat op een gramafoonplaat is vast gelegd kunnen uitzenden. Men zou ook het ge luid van een klokkenspel, dat met de hand be speeld wordt door middel van oen microfoon en versterker kunnen overbrengen. Of het zoover nog ooit komt? Een prachtig reliekscrijn voor den Sint Pieter Rome (K.W.P.) Bij de laastgehouden Statie in Sint Pieter is het aan de bezoekers opgevallen dat er in de processie met de Reliquieën van deze hoofd kerk een schitterend reliekschrijn werd meege dragen dat door de Beiersche Provincie van de Minderbroeders Capucijnen ten geschenke werd gegeven. Dit schrijn bevat kostbare rel- quieën van den Zaligen Conrad von Pazzham, die het vorig jaar tot de eer der altaren werd verheven. Op een kleine urn staat en zuil die de beeltenis draagt van de H. Maagd Maria de Patrones van Be:eren Op den voet van de urn zijn vier Engeltjes aangebracht en op de zijwanden het wapen van Beieren en het v. a- pen van de orde der Capucijnen. In een 1&- tijnsch opschrift werd de herinnering vastge legd aan de schenking van dit prachtig relie k schrijn. De verdiensten van een priester herdacht Praag (K.W.P.) Tegenover de vaak geuite beweringen van de tegenstanders van den godsdienst dat ka tholieken geen goede vaderlanders kunnen zijn, mag weer wel eens de aandacht gevestigd worden op het volgende. Dezer dagen hebben de Tsjechen de gedachtenis gevierd van den Dichter en Nationalen Held Boieslav Jablons- ky, d e 50 jaar geleden was gestorven. Deze pionnier voor Tsjechow-Slowakije was een Praemonstratenser-monnik uit Stift Stahuw bij Praag. Bij deze gelegenheid brachten de bladen zeer waardeerende artikelen over de groote verdiensten van dezen priester. In Stra hov werd te zijner eere een tentoonstelling ge houden, waarbij off'cieele huldigings-feesten plaats vonden. De „Schrik der Lucht" Reuter seint uit New-York: Bij de Fokker fabrieken is thans een nieuw militair vlieg- tu'g in aanbouw, de „Schrik der Lucht" ge naamd. Uit dit vliegtuig kunnen uit vier machine geweren, die buiten de vleugels uitsteken, dre duizend kogels per minuut worden afgevuurd Het vl'egtuig zal een maximumsnelheid van 200 mijlen per uur kunnen bereiken. Een nieuwe „Verzekeringsmoord" Verleden Zaterdag in de vroegte werd de 50 jarige echtgenoote van den schrijnwerker Ba- sche in haar woning te Friedenau aangetrof fen met ernstige verwondingen aan het hoofd Zij was toen reeds aan het bekomen letsel bezweken. De echtgenoot, die de polit e de eerste mede deeling kwam doen, werd in arrest genomen. Bij het verhoor sprak hij zichzelf op tal van punten tegen. Hij bleek op zijn vrouw eenige maanden geleden een verzekering te hebbe.n gesloten van omstreeks 800 Mark. Basche werd er twee jaar geleden reeds van verdacht in zijn woning brand te hebben gé- sticht. Men neemt nu aan( dat hij- zijn vrouw gedood heeft om z*ch in het bezit te stelle" van de verzekeringsuitkeering. Geheimzinnige „bloedregen" Te Kiskoros in Hongarije werd dezer dagen een „bloedregen" waargenomen, waarvan de bewoners aanvankelijk de oorzaax niet begre pen. Ervaren iemkers constateerden echter, dat 't opzienbarend verschijnsel van bijen afkom stig was, die bij het intreden van het zachte lenteweer de korven hadden verlaten en wel ker afscheidingen den grond rood hadden ge kleurd. Het vocht bevlekte huizen en schuren en kleurde ook de op de bleek liggende wasch rood. Theater-brand te verviers. Woensdagnacht is het Théatre du Manége te Ververs door een geweldigen brand verwoest. Alleen de buitenmuren bleven staan. Men schat de schade op 1% a 2 millioen francs. Naar men vermoedt, zou een kortsluiting de oorzaak zijn van de ramp. Rendieren door de treinen gedood. Volgens een officieele mededeeling van de Zweectsche staatsspoorwegen zijn gedurende het afgeloopen jaar door ertsen treinen van den electrischen spoorweg in Lapland niet min der dan 1021 rendieren gedood. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen kan niet worden voorkomen dat de treinen nu en dan op kudden rendieren inrijden. De spoorwegen hebben in 1930 voor gedoode rendieren 40.000 kronen schadevergoeding betaald. 44 jaren onder de melaatschcn. Uit Honoloeloe wordt gemeld, dat op het Mo lokai-eiland op 87-jarigen leeftijd is overleden Pater Joseph Dutton. Pater Dutton begaf zich 44 jaren geleden naar het eiland Molokai, (Hawaii-eilanden) waar een isolatiekamp voor leprozen is. Gedurende al die jaren heeft Pater Dutton zich gewijd aan de verpleging der melaatschcn zonder zelf door de vreeselijke ziekte te wor den aangetast. Slachtoffers van het verkeer. Het aantal verkeersongevallen met doodelij- ken afloop in de Vereenigde Staten bedraagt over de laaste anderhalf jaar 50.900, dat is meer dan het totaal der Amerikaansche ver liezen in den wereldoorlog. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redacteur, In een der vorige nummers van „De Z. K." las ik een berichtje over den werkman H. die te Sluiskil door een transportband werd gegre pen 't Heeft misschien zijn nut er even te wij zen dat getroffene zijn ieven uitsluitend te dan ken heeft aan de bu tengewone tegenwoordig heid van geest en den moed van August Engels uit Sas van Gent. Deze heeft zich langs een steile trap prac- tisch naar beneden laten vallen en heeft den transportband stil gezet. Zonder dit snelle handelen was de dood van H haast onver mijdelijk geweest. Reden te over om den heer Engels geluk te wenschen met zijn flinke moedige daad. Met dank voor plaatsing, ADH. V. L. Dr. Willem Mengelberg. Zaterdag heeft Dr. W'llem Mengelberg, de groote leider van het wereldberoemd Amster damsche concertgebouw-orkest zijn 60-stcn verjaardag gevierd. De jubilaris ontving bij die gelegenheid tallooze blijken van belangstelling en hulde uit binnen- en buitenland. Gisteren vond na afloop van de uitvoering der Matthaus-Passion in de foyer van het con eertgebouw een recept!e plaats. Bij die gelegen held werd den heer Mengelberg namens een 120-tal vereerders een auto aangeboden.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3