50 Jaar Rijkspostspaarbank* Stadsnieuws. OudersavoDd E. J. V. Kerknieuws. Jtandelsherichten Provineienteuws Een belangwekkend Gedenkschrift Den eersten April 1931 zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank in werking trad. Ter her denking van dat feit heeft de Directie der bank een gedenkschrift het licht doen zien, dat in een vijftal hoofdstukken, voorafgegaan door een inleiding, een overzicht .,eeft van verschillende wetenswaardigheden omtrent die instelling. In de inleiding wordt de aandacht gevestigd op de groote ontwikkeling van het financieel- economisch leven in de afgeloopen 50 jaar, in het bijzonder op den opbloei van bedrijven, welke aan de Rijkspostspaarbank min of meer nauw verwant zijn. Door de betrekkelijk lage rente van 2,64 ten honderd, door de Postspaar bank vergoed, waren de andere spaarbanken in de gelegenheid zich krachtig te ontwikke len. Daarnaast kwamen in 1901 de boerenleen banken op. Gewezen wordt voorts op de groote vlucht van het verzekeringswezen, op de toe neming van liet aantal spaarkassen en op de Voor het sparen remmende werking van het afbetalingsstelsel. Ofschoon de economische verhoudingen hier ckor wei veranderden zog tcch de Postspaar bank het aantal harer inleggers en het bij haar ingelegd kapitaal gestadig toenemen. Vervolgens wordt In een eerste hoofdstuk de oprichting van de Rijkspostspaarbank bespro ken. Het denkbeeld om de postadministratie aan het sparen dienstbaar te maken, heeft zoo wordt daar vermeld niet direct tot de oprichting van een dergelijke Rijksinstelling geleid. Aanvankelijk bepaalde de tusschen- komst van de posterijen zich tot het verlee- nen van bemiddeling voor het inleggen in- en verkrijgen van terugbetalingen uit particuliere spaarbanken, waaromtent een Kon. Besluit van 1875 voorzieningen inhield. Eerst het mis lukken van dezen maatregel is aanleiding tot de oprichting van de Rijkspostspaarbank ge weest. Aan de behandeling van het desbetref fend wetsontwerp in de Staten-Generaal wordt in dit hoofdstuk de noodige aandacht gewijd. Merkwaardig is de krachtige oppositie van principieelen aard, welke tegen de oprichting is gevoerd door overtuigde aanhangers van de Manchester School. Het volgend hoofdstuk geeft een beknopt historisch overzicht van de voorschriften en de administratie der bank. Behandeld worden de rentevergoeding, het rentegevend maximum en de voornaamste wettelijke bepalingen om trent inleg en terugbetaling. Voorts is ge tracht zonder te veel in technische details af te dalen, een inzicht in de administratie te geven. Zoowel de centralisatie van den dienst te Amsterdam als de organisatie van de cen trale directie, de techniek van het boekings- werk en de controle daarop worden besproken, terwijl ten slotte nog liet een on ander over de huisvesting en het personeel te Am.s ter da; n wordt medegedeeld. Hierna volgt in een derde hoofdstuk een schets van de ontwikkeling van het bedrijf. Zooveel mogelijk is daarbij gestreefd den lezer voor cijfers te sparen. Waar voor cijfermate riaal de aandacht moest worden gevraagd, is het verloop der cijfers door een grafische voor stelling in den tekst overzichtelijk gemaakt. Behandeld worden hier eerst de spaarbank boekjes, waarvan er ultimo 1930 2,1 millioen in omloop waren; vervolgens de inleggingen en terugbetalingen, welke ult0 1930 in aantal rèsp 2,5 en 1,3 millioen en in bedragen resp. f 149 en f 134 millioen beliepen. Meer in het bijzon der wordt evenwel aandacht gevraagd voor in de provincie Levadia, ligt de sneeuw hier en daar een halven meter hoog. De woelingen in Spanje. De minister van binnenlandsche taken ver klaarde, dat de regeering besloten was, de orde ten koste van alles te handhaven. Tot dit doel had zij brandspuiten gekocht, die met traan verwekken de gassen manifestan ten zouden uiteen jagen. Winter in Hongarije, ïn een groot gedeelte van Hongarije heerscht winterweer. In het Hongaarsche wijnbouwge- bied is sneeuw gevallen. Carlie Chaplin gedecoreerd. Aan Charlie Chaplin is door den secretaris generaal van den Quai d'Orsay het kruis van het Fransche legioen van eer overhandigd. Aardbeving in Italië. Uit de provincie, Ferrara, wordt gemeld, dat Zaterdagmorgen een aardschok werd waarge- nomen, die meerdere seconden duurde. Onder de bevolking ontstond een hevige pa niek. Een aantal oude huizen werd beschadigd en eenige muren stortten in. De „Gazette du Franc"-affaim De elfde kamer van strafzaken heeft vonnis gewezen in de zaak van de „Gazette du Franc" Mevrouw Hanau is tot twee jaar gevangenis straf en een boete van 3.000 francs veroordeeld, haar medewerker en vroegere echtgenoot La- zare Bloch tot 18 maanden gevangenisstraf en 3.000 boete en haar adviseur Hersant tot 3.000 francs boete. Pierre Audibert, de redacteur van de door mevrouw Hanau gestichte „Gazette des Na tions" is vrijgesproken, evenzoo het iid van den raad van beheer de Courville. den groei van het inleggerskapitaal. Dit kapi taal, thans 375 millioen gulden, Is ontstaan uit hetgeen in den loop der jaren meer is inge legd dan terugbetaald en uit de van dat saldo gekweekte en niet terugbetaalde rente. De sterke schommelingen van de overschotten jaar voor jaar worden uitvoerig besproken, waarbij er op gewezen wordt hoe wijzigingen in den rentestand (wisseling in de conjunctuur) duidelijk in het beloop van de cijfers der jaar lijksche overschotten zijn waar te nemen. In tijden van dalenden rentestand als b.v. in de jaren 18851895 ziet men de saldi sterk stij gen. Ook het abnormaal hooge saldo van ruim f 15 millioen over 1930 wijst in dezelide rich ting. Aan den invloed van andere factoren op de saldi-cijfers wordt mede aandacht gewijd. Aldus is getracht de cijfers zooveel mogelijk te verklaren. De ontw:kkeling van verschillen Je onder- deelen van het bedrijf wordt in een vierde hoofdstuk besproken. Aan de orde worden daar in de eerste plaats gesteld: het sparen dcor middel van zegels en de spaarbankboekjes voor het marinepersoneel. Voorts enkele on derwerpen, welke buiten het eigenlijke spsar- bedrijf vallen: belegging van gelden tot zeker heid van voogdij beheer, de staangeldboekjes, be legging van gelden van m'ndèrjarigen alsmede aankoop van Nationale Schuld en de Staats schuldboekjes. Vooral beleggingen van kleine sommen voor minderjarigen en inschrijvingen op de Staatsschuldboekjes zijn van beteekenis geworden. De inschrijvingen op laatstgeneem de boekjes bedroegen ulto 1930 f 42 millioen nominaal. Het laatste hoofdstuk behandelt de beleg ging van gelden en de bedrijfsuickomsten. De wettelijke grenzen van het beleggingsveld zijn sinds de oprichting der bank vrijwel dezelfde gebleven. Ook de wet van 29 December 1928, waarbij voor de belegg'ng van gelden van alle Rijksfondsen nadere regelen zijn gesteld, heeft in het beleggingsveld niet veel verandering gebracht. De kern der belegging is ten allen tijde geweest Nationale Schuld en Schuldbrie ven van publiekrechtelijke corporaties. Bespro ken worden de resultaten, welke deze uiterst solide doch eenzijdige belegging over een halve eeuw heeft opgeleverd. In perioden van stijgenden rentestand als van 1895 tot 1900 «:n van 1910 tot 1920 werd de bank getroffen door sterke waardedaling van haar effectenbezit, waartegen de gecumuleerde bedrijfsoverschot ten niet opwogen. In de laatste periode van dalenden rentestand na 1920 kwamen echter de bedrijf so verschotten geleidelijk tot hun recht, zoodat uit0 1929 de waarde van net ef fectenbezit de vordering van de Inleggers met f 46 millioen overtrof. Deze gunstige finsn- cieele positie der bank was het, welke ten vori gen jare aanleiding gaf tot het voorstel om in de wet dq mogelijkheid te openen de rente vergoeding te gelegener tijd op 3 pCt. te bren gen. Het gedenkschrift bevat ten slotte een af beelding van het gebouw, waarin de admini stratie in 1881 werd aangevangen, verscha lende foto's van het in- en uitwendige van het administratiegebouw aan de van Baerlestraat, alsmede de portretten van de vroegere direc teuren der bank Mr. A. Kerdijk, A. P. Th. Sassen, P. J. F. Dubois en van den 'nrdigen directeur Mr. J. H. C. Busing. Als bijlagen zijn opgenomen lijsten van de leden van den Raad van Toezicht, directeuren en onderdirecteuren van 1881 tot heden alsmede de wetten, die de bank thans beheerschen. Het accoord IrwinGandhi. Het execut'eve comité van het Pan-Indisch congres heeft een resolutie aangenomen, waar door de overeenkomst Irwin-Gandh: met een verpletterende meerderheid van stemmen wordt geratificeerd. Loonsverlaging bij de Engelsche sporen. Op de vergadering van het nationale vak verbond van spoorwegarbeiders werd met 49 tegen 31 stemmen het voorstel van de rationa le looncommissie, om de loonen te verlagen, aangenomen. Mgr. Schrijnen. De Pauselijke Internuntius te 's-Gravenhage Z-Exc. mgr. L. Schioppa heeft aan mgr. Schri, nen mededeeling gedaan van een telegrafisch bericht, waarbij Z.H. de Paus zijn bij zonderen zegen schenkt aan den Bisschop met zijn beste wenschen voor het herstel en de belofte van gebed. Mgr. Schrijnen was bij het vernemen hier van zeer getroffen door dit blijk van genegen heid van den Heiligen Vader. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties; Uitgesproken: 23 Maart. Cornelis Louwerse Stoffelszoon, landbouwer, Serooskerke (Walcheren) R.c. Mr. J. W. Zijlstra. Cur. Mr. W H T C Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, Middelburg Zondagavond gaf de Me sjes K.J.V. in het Patronaat alhier haar eerste uitvoering en op treden naar buiten. Verschillende ouaers en andere belangstel lenden waren in de groote Patronaatszaal aan wezig, toen om even over 7 uur Kapelaan Adriaansens de bijeenkomst opende en de aan wezigen, vooral Directeur van Campen uit Breda, een hartelijk welkom toeriep. Daarna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van een Beeldenspel uit het Evan gelie. Dit spel, dat uit 7 tafereoten oestond met verschillende prologen werd keurig u tge- voerd. De speelsters waren getooid in een E- vangelistische kleedij, terwijl lichtschakeerin- gen het noodige effect sorteerden op het too- neel, zoodat een en ander bu tengewoon tot z'n recht kwam. De tafereelen bestonden uit: „De boodschap des Engels", „De Begroeting van Elisabeth aan Maria", „De boodschap des Engels aan de herders", „Maria en het Kindje", „De aanbid ding van het Kindje Jezus", „Mater Dolorosa onder het Kr us" en „Maria patrones van h«:t arbeidende meisje". Na elk tafereel, dat met Evangelische ge zangen werd opgeluisterd en zeer treffend werd opgevoerd, hadden de vertolksters >en dave rend applaus in ontvangst te nemen. Na de opvoering van dit beeldenspel kwam de Weieerwaarde heer van Campen, directeur van het E.K. huis te Breda aan het woord, die in een betoog van bijna een uur, de werking, het doei enz, van de Katholieke Jeugdbeweging uiteenzette. De gewijde spreker begon met zijn vreugde erover uit te spreken, dat de K.J.V. te Sas van Gent op een waardige wijze voor den eersten keer naar buiten Is getreden. Na hetgeen hij gezien heeft van het Evangelisch spel, zoo juist opgevoerd, zal spreker gaarne nader de K.J.V.-beweging aan een beschouwing onder werpen. Men kan de jeugd praktisch in twee perio den onderbrengen, nl. de periode tot ongeveer 16 .tot 17-jarigen leeftijd, de periode van het spel; en de periode na dien leeftijd, de zooge naamde periode van de rijpere jeugd en van emsf.. Tot het zestiende jaar houdt de jeugd zich hoofdzakelijk met het spel bezig. Het meisje en de jongen worden geheele dagen door de gedachten aan het spel ingenomen. Het meisje speelt met pop en tracht zooveel mogelijk mee der na te apen; de jongen houdt zich bezig met houten paardje, met kruiwagen enz. en voltrekt in zijn spel zooveel mogelijk de uit oefening van de taak van zijn vader. Dank r/\ onze bijna overal bestaande katholieke scho len, wordt gedurende dezen leeftijd het meisje en den jongen door middel van het Katholiek lager onderwijs het noodige geesteiijk en maat schappelijk voedsel bijgebracht. De ouders heb ben hierbij een zeer gewichtige taak te ver vullen en kunnen méér nog dan de onderwij zers en de geestelijken in de klas en in de ca techismus, het kind opvoeden volgens de re gelen van ons Katholiek geloof. Anders echter komt de zaak ervoor te staan, wanneer een leeftijd van zestien a zeventien jaar wordt bereikt. Dan gaan zich voor den geest van het kind problemen ontvouwen, waar bij een speciale waakzaamheid en tact van de opvoeders wordt vereischt. Immers op dezen leeftijd, dien men noemt de „rijpere jeugd", bemoeien de kinderen zich veelal niet meer met het onschuldige spel van voorheen. Dan worden pop en kruiwagen aan de vergetelheid prijs gegeven; dan komt de gestage omgang met vrienden en vriendinnetjes, dan komt de drang naar „leven", naar ontspanning en ver maak in anderen zin. Dan ziet men vaak de hedendaagsche jeugd trekken naar kermissen, dansgelegenheden, carnavals en andere verma ken, waar de reine kinderziel ernstig in het gedrang wordt gebracht en niet zelden ietterr lijk aan flarden wordt gescheurd. En juist dit moet met alle macht en kracht worden voor komen. Daarvoor speciaal is de K.J.V. ge sticht. Met vele voorbeelden uit het practisch leven maakt spreker zijn rede duidelijk en over tuigend. Spreker vertelt vervolgens hoe de K.J.V. voor de meisjes thans reeds zóóver gevorderd is met dé voorbereiding van het meisje voor het verdere gezins leven, dat practische re sultaten bereikt kunnen worden. De K.J.V. in Brabant b.v. geeft de meisjes kosteloos onder wijs in huishoudkunde geeft naaicursussen, heeft een spaarsysteem gest:cht, waarbij den ouders in overweging wordt gegeven één gul den van het loon van het meisje af te staan. Bovendien wordt den werkgever ow de werk geefster verzocht 20 ct. daarbij te voegen. Op deze wijze wordt een spaarfonds voor het meis je verkregen, dat op gezette tijden flinke uit- keeringen waarborgt en waardoor het meisje bij later huwelijk e enflink bedrag ontvangt om een eigen huisje te garneeren enz. Spreker haalde ten slotte nog aan, hoe leeds proeven zijn genomen met meisjes-leden van de K.J.V. in Brabant, die in het Noorden tus- schen fabrieksmeisjes enz. werden tewerk ge steld, in een millieu, waarvan 70 a 80 procent geheel voor den Godsdienst en het huisgezin als verloren konden worden beschouwd en hoé daar de eenvoudige Brabantsche K.J.V. meisjes die afgedwaalden door voorbeeld en stichtend leven en propaganda, weer terug brachten in den schoot der Moederkerk. Met een schitterende peroratie besloot Di recteur van Campen zijn réde, d'e doorkneed was van practische wenken en voorbeelden en waaruit ten volle bleek, welke groote nractijk deze Directeur van het E. K.werk bezat. Kapelaan Adriaansens sprak het slotwoord, dankte bizonderlijk den spreker en de Meisjes K.J.V. van Zuiddorpe, de jeugdleidster van Sas van Gent en de aanwezigen voor de belang- stell'ng. Spreker hoopte, dat deze eerste de monstratie van de Sassche K.J.V. spoedig aan leiding zou zijn tot uitbouw en groei der plaat selijke afdeeling. Het was bijna tien uur, toen deze leerrijke en genoeglijke avond werd besloten. Drenkelingen. Gisteren werd alh'er nabij de fosfaatfabriek in het kanaal het lijk drijvende gevonden van een manspersoon, die blijkens op hem gevonden paspoort, bleek te zijn een zekere Ed. Raemon, wonende te Maldeghem. De man, die werkzaam was op de teerfabriek te Selzaete, werd sedert 16 Februari jl. vermist Het lijk Is door de maréchaussée alhier in beslag genomen en naar het lijkenhuisje over gebracht. Hedenmorgen werd de maréchaussée opnieuw gealarmeerd daar wederom een lyk was aange spoeld, ditmaal nabij de glasfabriek. De indentiteit van dezen tweeden drenkeling kon nog niet worden vastgesteld. Onderlinge Ziekteverzekering. Onder voor zitterschap van den heer G. Goossens hield de „Onderlinge Ziekteverzekering", afdeeling van den Bredaschen Bond, haar eerste jaarverga dering in het Patronaat op Zondagvoornrddag jl. De opkomst van de zijde der leden was zeer groot. Behoudens enkelen, waren allen aan wezig. In zijn openingswoord wees de voorzitter op den gestagen vooruitgang der afdeeling, die met 7 leden en 28 verzekerden was begonnen en nu na eenige maanden 19 leden met 66 ver zekerden telt. Spr. bracht daarvoor vooral dank aan den ijverigen secretaris-penningmeester den heer ATfr. Kindt en aan Dokter Puylaert, welke laatste waar noodig de vereeniging steeds aanbeval en propageerde. Punt voor punt werd de agenda van d al- gemeene vergadering, die op 12 April a.s. te Breda zal worden gehouden, behandeld. Op aie vergadering zal de plaatselijke Commissie be staande uit 3 leden tegenwoordig zijn, hetgeen bij reglement is voorgeschreven. Verschillende grieven en wenken werden den afgevaardigden meegegeven. Als candidaat voor het hoofdbe stuur werd voorgesteld de heer G. Goossens. Tot plaatselijk bode benoemde de vergade ring de heer Alf. de Maayer. Besloten weid om na 12 April nog een algemeene vergade ring te houden. R. K. Bond van P.T.T. De afdeeling Sas van Gent van den R. K. Bond van P.T T.-personeel „St. Petrus" hield Zondagnamiddag in hotel de Zwaan te Sas van Gent haar jaarvergadering. Secretaris R. Vercauteren bracht een goed gedocumenteerd jaarverslag uit, waaruit bleek, dat vele stukken het secretariaat zijn gepas seerd en de vereeniniging in het afgeloopen jaar werd gereorganiseerd. Gememoreerd werd o.a. het 25-jarig ambtjubileum van den heer F. Vercauteren; liet tienjarig bestaan der af deeling en de feestelijke viering ervan; een ontspanningsreis naar Knocke, het zitting ne men van den heer C. Feijen als secretaris der gewestelijke vakgroep van Middelbaar Perso neel voor Zeeland en West Noord-Brabant. Uit het jaarverslag van den penningmeester den heer J. v.d. Heyden te Westdorpe bleek, dat in totaal aan ontvangsten is geboekt f 330,51 en aan uitgaven een bedrag van f 270.861/2, zoodat een bato per 1 Januari jl. aanwezig was van f 59.64*/2 De voorzitter G. Goossens dankte de beide functionarissen namens de leden voor hun goede verzorging en ijverige werkzaamheid. Besloten werd de volgende vergadering te hou den te' Terneuzen. Provinciale Statenverkiezing. Zaterdagmorgen vergaderde het Centraal Stembureau tot het trekken van de volgorde der lijsten, zooals die op het stembiljet zullen voorkomen. De uitslag was: 1. Lijst Bauwens (alleen Sluis en Hulst)); 2. Anti-rev.; 3. S.DA.P.; 4 Staatk. Geref.; 5. Roomsch Kath.; 6. Christ. Hist.: 7. Commu- n sten (alleen Middelburg) en lijst van Dal- sum (alleen Sluis en Hulst); 8. Vrijheidsbond; 9. Vrijz. Dem.; 10. lijst-Coppenolle (alleen Hulst) TER NEUZEN. Gemeenteraad. In de openbare vergadering van den Raad op Donderdag 2 April 1931 nm. 2 uur, komen aan de orde: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan J. J. Verlinde, G. van der Bent en L de Bruijne allen alhier; 4. Idem om afwijking te verleenen van arti kel 10 der Bouwverordening aan A de Zeeuw en de Wed. A. J. van Overbeeke-Leunis alhier. 5. Idem tot'het bouwen van zes arbeiders woningen te Sluiskil, op den onbebouwden grond van het Woningbedrijf;

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2