Gemengd Jtieaws. Uit he! Buitenland. Auto met 6 inzittenden in c-en kanaal. In de buurt van Montpellier is de auto van den graaf van Artois, d e door den graaf zelf werd bestuurd, in een kanaal gereden. De graaf en 5 andere inzittenden zijn \erdronken De roman van een Jodinnetje. Zloczow in Oost-Galicië is sinds eenogen tijd in de hevigste beroeringgekomon. Geen wonder, want een meisje uit het stad je :s tot „majesteit" verheven. De kleermaker Brauer, die al vele jaren te Zloczow gevestigd is, kreeg in de eerste dagen van Maart bericht van een bank te Lemberg, dat hem de ronde som van 5000 p. st. was toegewezen. Het kleermakertje meende eerst, dat men hem voor den gek wilde houden, maar telefo nische navraag te Lemberg bracht de beves tiging van het bericht. Het geld werd overgezonden door n'emand anders dan Brauer's sinds 1918 verdwenen dochter Rachel, thans gemalin van den keizer van Abessinië. Een blad te Lemberg zond terstond een jour nalist per vliegmachine naar Addis Abeba, de hoofdstad van Abessin'ë. Weldra seinde de pers man ook een uitvoerig bericht over het ph&n tastisch lot der vermiste aan zijn blad. Het Jodinnetje Rachel Brauer is op het oogenblik vorstin van Abess'nië. In 1918 ont vluchtte de beeldschoone 16-jarige Rachel het voor haar te stil geworden vaderhuis ze ver gezelde een toenmalig Russisch officier naai den Balkan en, toen de Rus haar verlaten had, trad zij als variété-danseres in de Levant (.p. Een Grieksch koopman trouwde haar en vestigde zich met haar te Cairo. Na eenige jaren stierf de man en de onbe middelde, jonge weduwe keerde tot het va riété terug. De troonopvolger van Abessinië zag haar 1 ergens in een tingel-tangel, werd op 'naar vei liefd en nam haar mee naar Addis Abeba. Kort daarna werd het huwelijk gesloten. Men meene niet, dat Rachel een of andere bijvrouw van den keizer werd. In Abessinië bestaat de monogamie. Rachel Brauer, de kleermakersdochter u't Zloczow in Oost-Gali- eië, is dus wel degelijk tot „majesteit" ver heven. De bestrijding der openbare zedeloosheid in Frankrijk. Parijs (K.W.P.) Er heeft zich in Parijs een comité gevormd van vooraanstaande personen „ter bescher ming van de openbare zeden en zedelijkheid" Deze vereeniging heeft tot taak cm de open bare zedeloosheid en pornograf:e te bestrij den, overal waar deze het penbare leven aan tast, op straat, in bioscopen, schouwburgen, enz. Men heeft een oproep gedaan om aan het comité allerlei mededeelingen te doen over boeken, platen, tijdschriften en aanplakbiljet ten die in 't openbaar zijn uitgesteld cn die aanstoot geven aan de eerbaarheid. Zoodra het bericht bij het comité is bekend geworden en juist bevonden na gebleken onderzoek, wordt er door het comité onmiddellijk werk van gemaakt en stelt men bij de politie-auto riteiten den eisch dat het desbetreffende boek, tijdschrift of plaatwerk onmiddellijk zal wor den verwijderd. Dit comitéheeft de beschik king over een uitgebreiden inlichtingsdienst, die een waakzaam toezicht u-toef enen op alles wat in winkels en hallen wordt uitgestald, Ier wijl ze tevens de aanstootgevende platen en aanplakbiljetten der reclame-zuilen afscheu ren. Een verslaggever van het „Journal" betwij felde of het optreden van het comité wel suc ces zou hebben en in dit verband verwees hij naar het feit dat Abbé Bethléem reeds meer malen door de rechtbank werd veroordeeld wegens „het Willekeurig vernietigen" van be- luchtkasteelen bouwen. Die plannen zullen wel ten uitvoer gebracht worden, maar dan moet het testament ook hetzelfde blijven en niet vernietigd of gewijzigdf' worden door een acte van later datum. O! wat dat betreft neen, antwoordde de vicaris haastig, het testament blijfr, onveran derd. Hoe weet ge dat? Ik weet het en ik sta er voor in. Gij staat er voor in? Zonder voorbehoud, het testament blijft zooals het is, een codicil zal niet gemaakt worden. Mijnheer de graaf d'Areynes heeft waar schijnlijk een testament in duplo opgemaakt? vroeg Gilbert Rollin, bij wien reeds een mis dadige gedachte opkwam. Ja. Gilbert beet zich op de lippen. En een exemplaar wordt waarschijnlijk bh den notaris gedeponeerd? vroeg hij verder. Dat is reeds geschied. Nu reeds? Vanmorgen bij mijn aankomst te Parijs, heb'k het duplicaat in handen gesteld van den notaris Pinguet in de rue des Pyramides no. 18, het unicaat berust op het kasteel Fe- nestranges, in de brandkast van den graaf. Dan geve de hemel, dat graaf Emmanuel lang leve! riep de echtgenoot van Henriette uit met bitteren spot, dien hij niet eens tracht te te verbergen. Henriette vroeg bedeesd aan den i/bbé d'A reynes: i lil V 3 DE VOGELS VLIEGEN UIT. Op het vliegtuigdek van het Amerikaansche moe dei schip Lexington, tijdens de vloot- manoeuvres. Met de zekerheid als was het een gewoon landingsterrein, stijgen en dalen de machines. paalde tijdschriften en reclameplaten die zeer zeker aanstoot gaven. De voorzitter antwoordde daarop dat hij zich niet ontveinsde dat ook deze leden van den inlichtingsdienst wel eens veroordeeld zouden worden, maar het doel dat wij nastreven is deze straf waard. Wij zijn reeds begonnen met het „willekeurIg verwijderen en vernietigen van onzedelijke en aanstoot gevende platen en plakkaten. Als men bedenkt dat er onder de oogen van de politie iedere week :'n de kranten kiosken te Parijs geregeld 40 pornografische tijdschriften te koop zijn, die vooral door kin deren en jeugdige personen gekocht worden, dat er verder parfum- en zeepfabrieken zijn alsmede bioscopen en theaters die overal in het publiek reclameplaten ophangen, die met alleen het schaamtegevoel kwetsen, maar cie ook vooral een ongezonden invloed uitoefenen Heeft oom ook nog over mij gesproken? Ja. Hoe? Ik had liever gewild, dat ge mij daar niet naar gevraagd had, maar nu ge het doet zal ik u openhartig antwoorden. Oom Emmanu el heeft zich zeer koel over u uitgelaten. Dé diepe genegenheid, die hij vroeger voor u koesterde, is geheel verdwenen on ik vrees dat ik, zonder de verwachting, waarin gij leeft, uw belangen vruchteloos bepleit zou hebben. Gilbert sidderde. Zoo, zoo, ze'de hij, dus alleen het kind dat wij verwachten, heeft den graaf zachter voor ons, of ten minste voor zijn nicht ge stemd? Ik moet het bekennen, hij kan, hij wil het verleden niet vergeten. Ondanks uw raadgevingen? Ondanks mijn raadgevingen^ Henriette is eenigszins tegen zijn wil met u getrouwd, dat weet ge wel. Eenmaal gehuwd heeft zij u de vrije beschikking gelaten over het vermogen, dat voorzichtigheidshalve door het huwelijks contract tegen u gewaarborgd werd. Om aan u te gehoorzamen werd zij ongehoorzaam aan den ouden man, die een vader voor naar ge weest is. Haar zwakheid maakte haar schul dig aan uw dwaasheden en daarom is ook zij verantwoordelijk voor de armoede v;iarin gij geraakt zijt, dat kan oom niet vergeten. Maar, riep Gilbert Rollin uit, dan bestaat het gevaar voor een condicil, waarbij het tes tament van den graaf d'Areynes gewijzigd wordt, dat gevaar waarvan ik zooeven sprak op de zedelijke ontwikkeling der jeugd, dan is het absoluut niet te verwonderen dat de Parijsche bevolk'jig, vooral de ouders van groote gezinnen, zich genoodzaakt gevoelen om zich zelf te helpen. Een kostbaar kruisbeeld gevonden. Bombay (K.W.P.) De Indische inlandsche priester Dr. Panji- Karan heeft in de oude Syrisch-Katholieke kerk van Alengad in het Aartsbisdom Eina- culum een zeer oud Perzisch Kruis ontdekt dat achter een kalklaag verborgen was. Het be treft hier een pracht'g granieten Pahlavikr ais met opschrift dat zeker wel 1200 jaar oud is. De Archeologen kennen slecnts heel weinig- dergelijke kruisen. In het jaar 1547 hebben de Portugeezen cck een dergelijk kruisbeeld ontdekt te Madras op den Sint Thomasberg. Het kruis is 75 c.M. en dat gij geheel ter zijde hebt gezet, bestaat dan werkelijk en is zelfs zeer dreigend, Hoedat? Laten wij eens veronderstellen dat het kind van Henriette een paar dagen na de ge boorte sterft, terwijl de graaf nog in leven 's, dat is zeer goed mogelijk n'et waar? Zeker. Welnu, het medelijden dat ons alleen ter wille van het kind betoond is, zal dan voor den erflater geen reden van bestaan meer hebben. Als hij het verleden niet kan vergeten cf ver geven, als hij het als wapen tegen ns ge bruikt, als hij in één woord onverzettelijk is, dan zal hij zeker een condicil opmaken, waar bij zijn nicht het vruchtgebruik van zijn ver mogen wordt ontnomen. Is dat niet waar schijnlijk? De vicaris van Saint-Ambroise boog het hoofd Daaraan had hij niet gedacht en hij moest erkennen, dat de vrees van Gilbert Rollin zeer goed bewaarheid kon worden. De echtgenoot van Henriette kon aan het gezicht van Raoul zeer goed zien wat er in diens hoofd omging. Ziet ge wel? zeide hij. Gij moet mij gelijk geven. De abbé mompelde: Uw veronderstellingen zijn somber, neef Rollin. Somber, dat is zoo, maar zij spreken als van zelf. Ik beschouw den toestand zooals die wer kelijk is. Gij ziet den toestand te donker in, hernam lang en 60 c.M. breed, de balken eindigen, in bloemknoppen; aan de bovenste bloemknop zit een duif te pikken; maar alleen de snavel van de duif is zichtbaar. De deskundigen heb ben tot nu toe negen verschillende verklarin gen gegeven van de vertaling van het op schrift boven het kruis. Het opschrift is in de Pahlavi-letterteekens geschreven; de juiste be teekenis heeft men nog niet gevonden. Een belangrijke oudheidkundige ontdekking. Londen (K.W.P.) De vereenigde expeditie der Engelsche Mu sea die samenwerkt met de expeditie van het museum van de universiteit van Nennsylvania heeft in het land van Ur in Chaidea, waar Abraham geboren werd een groot paleis ont dekt dat koning Nabonidus, die daar regeerde ongeveer 2500 jaar voor Christus, voor zijn dochter bouwde. Dezelfde expeditie heeft cn- Raoul. Ondanks de ontberingen en het gebrek, dat Henriette tijdens het beleg geleden heeft, is zij thans zeer welvarend en niets, volstrekt niets, doet zulk een droevige gebeurtenis als waarvan gij spreekt voorzien. Het kan toch. Neen, mijn vriend, zoo iets zal niet gebeu ren, zeide Henriette met tranen in de oogen. Onze liefde zal aan ons kind de noodige le venskracht schenken, met het kind zal voor ons een beteren toestand geboren worden, het kind zal ons ten zegen strekken. Dat zijn looze verwachtingen, zonder eeni-' gen grond, zeide Gilbert. Wanneer ons een onheil treft, dan zal Raoul opnieuw onze belangen op Fenestranges gaan bepleiten. Mijn lieve Henriette, zeide de vicaris van Saint-Ambroise op bijna plechtigen toon, wees verzekerd dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen is om te zorgen, dat er niets ver anderd wordt aan het testament, qlat voor u zulke gunstige bepalingen inhoudt. Hij haalde zijn portefeuille uit zijn zak en vervolgde In afwachting breng ik u namens den graaf een som, die, hoewel bescheiden, in uw eerste behoeften kan voorzien en u in staat stellen alles te gebruiken, wat voor u noodig is. De jonge priester opende zijn portefeuille en nam er eenige bankbiljetten uit, die hij aan Henriette gaf. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6