De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 27 Maart 1931. Tweede Blad. Het resultaat der Leipziger Voorjaars-Messe. M Do Bodolaros van Saint-Sulpico. van 45e Uaargang. No. 3748 FEU I LLETON. -^ep, -wv***.:r~ DE BOOT-RACE. Zaterdagmiddag is op het traject Putney-Mortlate de 83ste race verroe id tusschen de ploegen der Universiteiten van Cambridge en Oxford. Links: Cambridge voorop bij de Hamsmith-brug. Race-roe-en bij de Burmese-inlanders. Llpf&vsi^S*- De in het begin dezer maand gehouden Leip z.-ger Messe is door meer dan 150,000 perso nen bezocht. Het internationale karakter is opnieuw door het groote aantal der buitenlandsche deelne mers geaccentueerd. Van het totaal der ex posanten, zijnde 9017, waren 12,8 pCt. uit het buitenland afkomstig, van de bezoekers onge veer 17 pCt. Behalve Duitschland zelf waren nog 23 naties vertegenwoordigd, waarvan Noor wegen en Finland voor het eerst met een col lectieve inzending. De overige naties waren: België, Britsch-Indië, Bulgarije, Denemarken, Engeland, Estland, Frankrijk, Hongarije, Ita- l'ë, Japan, Nederland, Oostenrijk, Polen, Ru- menië, Spanje, Tsjecho-Slowakije, de Vereenig de Staten, Yoego-Slavië, Zweden en Zwitser land, waarvan een gedeelte collectief had in gezonden. Andere landen, zooals het onze, had den het echter beter geoordeeld, de in Leip zig vrijwel algemeen toegepaste indeeling vol gens branche te volgen. Er waren ook peci- ale inlichtingendiensten, o.a. van de Ver. Sta ten. De binnenlandsche inzenders behoorden tot alle deelen van het Duitsche rijk: 2/5 waren u t Pruisen, 1/4 uit Saksen, 1/10 uit Beieren en 1/10 uit Thüringen. Het geheel verschafte een imposant beeld van de voortbrengselen der industrie. Aan de algemeene groepen hadden 6891 firma's deelge nomen, in hoofdzaak waren het: 2621 exposanten van huishoudelijke en l.eu- kenbenoodigdheden, metaalwaren, verlicht'ngs artikelen, meubelen, g£as, porselein, aarde werk en voortbrengselen van kunstnijverheid. 1047 exposanten van galanterieën, leder waren en bijouterieën. 1010 exposanten van speelgoederen, sport artikelen en muziekinstrumenten. 765 exposanten van text'elgoederen. 746 exposanten van papierwaren en kan toorbehoeften. In overeenstemming met de tijdsomstan digheden waren de deelnemers bescheiden gr weest in hun verwachtingen. Het was voo*" hen een voldoening te mogen constateeren dat het verloop gunstiger was dan '.ij ver moed hadden. De binnenlandsche handel be paalde zich hoofdzakelijk tot hetgeen nood was ter aanvulling van de, na het Kerstfeest en de groote uitverkoopen, sterk gcslonko: voorraden dergrossiers en detaillisten. Met h: buitenland kwamen in verschillende r.fdeeim gen belangrijke exportzaken tot stand. Op de Techn sche Messe met de aanver wante af deeling voor het bouwbedrijf waren 2126 exposanten aanwezig. Over het verloop aldaar kan medegedeeld worden, dat er veei vraag was en dat over het geheel genomen de afdoeningen goed, ten deele zelfs zeer bevre digend geweest zijn. In het bijzonder was er veel belangstelling voor alle soorten machi nes. In verschillende stands werden alle ma chines, zooals zij opgesteld stonden, van de hand gedaan. Textielmachines zijn verkocht naar Nederland, Spanje en Italië, kantoor machines naar Amerika, Italië en Spanje, werktuigmachines naar Tsjecho-Slowakijë, Zwitserland, Frankrijk, Rusland en Amerika, radio-apparaten naar Tsjecho-Slawakijë, Zwe den, Noorwegen, Denemarken, Frankrijk, Ita lië, etc., bouwmachines naar Turkije, Ital'ë en de Balkanstaten. Bovendien waren ook de verkoopen aan het binnenland vanbeteekenis, vooral ten dienste van kleine en middelmatige bedrijven. Deze Messe heeft belangrijk tot verruiming van de werkgelegenheid bijgedragen. Ten volle zal het resultaat eerst blijken, indien in de eerstvolgende maanden een verbetering van den economischen toestand intreedt en vele op de Leipziger Messe gehouden besprekingen toch niet armzalig is, dat zult gij moeten toe stemmen. XXIII. Wat bedoelt ge daarmee? vroeg Gilbert Rol lin. De abbé antwoordde: Dit. Een som van zeventig duizend francs per jaar moet u toch wel voldoende schijnen om aan al uw behoeften, uw neigingen, ja zelfs uw grillen te voldoen. O! zeker, meer dan voldoende! riep Hen- riette u:t. Laat uw echtgenoot spreken, Henriette, zei- de vicaris van Saint-Ambroise, :k verwacht zijn antwoord. Gilbert zegt halflu'd. Zooveel is zeker dat men met een inkomen van zeventig-duizend francs kan leven, zon der zich al te veel te moeten ontzeggen Welnu, beste neef, reken nu zelf maar eens uit, hoe gemakkelijk het u moet vallen u een onafhankelijk kapitaal te verschaffen, gij be hoeft daartoe slechts elk jaar honderd-duizend francs over te leggen. Over twintig jaar, wan neer uw kind meerderjarig is, zult gij op die wijze, door rente op rente te stapelen, over een kapitaal van ongeveer twee en een hall millioen kunnen beschikken. Wanneer net on geluk wil dat uw k'nd minderjarig sterft dan behoudt Henriette het vruchtgebruik gij gaat voort met sparen en dan zult ge op later leef tijd, even rijk zijn als onze oom nu. Ja, dat is waar, neef Raoul heeft volkomen tot definitieve opdrachten leiden. Het was in middels interessant na te gaan, hoe de be- langwekkenderede van den president der Rijks bank dr. Luther en de ber'chten over een goed begin der Voorjaars-Messe van gunstigen in vloed waren op het verloop der beurzen. gelijk! riep Henriette uit. De abbé voegde er bij: Zoo heeft mijn^jpom gedacht, toen Lij zijn testament schreef, en ik geloof wel dat ik volgens eer en geweten heb gehandeld, door hem dezen maatregel aan te raden.' De jonge vrouw drukte den v'caris met warmte de hand en zeide vol dankbaarheid: Ja, volgens eer en geweten, Raoul, dat zal Gilbert ook moeten erkennen. Giibert Rollin haatte Raoul, die haat was niet te ontwapenen, maar hij kon hu toch de onbaatzuchtigheid van den abbé n et in twij fel trekken, doch evenmin wille hij instem men met den' lof, dien Henriette haar neef toezwaaide, hij zocht dus een u tvlucht en zeide: Zooveel is zeker, neef Raoiil, dat men j nog slechter heeft bedacht dan ons. Ik heb niets noodig en daarom heb ik ook niets willen aannemen, ze'de Raoul/ De berekening die gij met den graaf d'Arey- nes hebt gemaakt, bewijst indérdaad' dat gij de belangen hebt behartigd, zóo met'van mij dan toch van mijn vrouw. Men kan inder daad spoed'g een groot vermogen bijeenkrij gen, wanneer men elk jaar honderd duizend francs ter zijde legt, maar mijnheer de graaf d'Areynes leeft nog en kan nog lang leven. Ik hoop het, zeide Henriette, en Raoul voeg de er bij: En ik wensch het van ganscher harte. Gilbert hernam Wij kunnen dus voor het oogenblik slechts plannen in de toekomst maken, zooveel als 41) Zoo, ziet ge niet in, dat dit testament voor ons in de hoogste mate vernederd en en- rechtvaardig is? Wij ontvangen het vrucht gebruik van een kapitaal, dat men ons ont steelt ten bate van „een kind dat nog moet geboren worden. Wanneer dat kind en mijn vrouw sterven dan verdeelt men dat kapitaal onder instellingen van liefdadigheid. Inder daad, het is schandelijk! Met uw verlof, mijn waarde neef, hernam Raoul, gij let hier alleen op de clausule van het testament, gij schijnt te vergeten, dat het vruchtgebruik, dat gij zoo minacht, een jaarlijksche som van hpnderd-zeventig-dui zend francs bedraagt, die Henriette zal ont vangen tot aan de meerderjarigheid van het kind En bij de meerderjarigheid, ging Gilbert Rollin steeds heftiger voort, worden wij ge dwongen, nadat wij geruimen tijd in overvloed geleefd hebben, ons tevreden te stellen met een armzalige lijfrente, die ons kind ons zal toewerpen, zooals men een hond een been toe werpt. Wanneer uw kind sterft, behoudt Henriette het vruchtgebruik, merkte de abbé aan. En wanneer Hen riette vóór mij sterft, wat blijft er dan voor mij over? vroeg Gilbert hol- lin. Nijpende armoede, besloten met een plaats in het armenhuis of een sterfbed in het hospi taal. O! de wrok van den graaf d'Areynes is onverzoenlijk. Uw oom vervolgt mij met zijn haat zelfs na zijn dood. Gij zijt onrechtvaardig. Waarlijk? Vindt gij dat? Geeft de inhoud van dat testament mij dan niet honderdvoudig reden mij te beklagen? Onze oom heeft gevreesd ,dat, wanneer hij u meester liet over een kapitaal van vier en een half millioen gij weer dezelfde dwaashe den zoudt begaan, die reeds tweemaal uw on dergang veroorzaakt hebben. Door te bepa len dat zijn vermogen onaantastbaar moet blij ven ten gunste van het kind, of zoo het kind er niet is, ten gunste van liefdadige instellin gen naar zijn keus, maakt hij gebruik van een onbetwistbaar recht en gij hebt ongelijk hem verwijten te doen. Heb ik ongelijk? Ja, mijn oom doet u het middel aan de hand om rijk te worden. Hoe dan? Gij zult moeten erkennen dat de scm van honderd-zeventig duizend francs, die gij per jaar als vruchtgebruik zult trekken, op zich zelf voor menigeen reeds een kapitaal is. Een armzalig kapitaal, zeide Gilbert min achtend.. Goed> maar wanneer men gedurende een- en-twintig jaar, jaarlijks de som van honderd zeventig duizend francs ontvangt, dan maakt dat bij elkaar een vermogen van drie millioen vijfhonderd-zeventig duizend francs, hetgeen

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5