Herinnert 0 zich Mo. 3748 Vrijdag 27 Maart 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD) VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Kameroverzicht. Overzicht Binnenland Buitenland Provincienteuws. POSTREKENING No. 52419. „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid in Uw huis". VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Techn. Bar SMEDENBORGH, Postbns 394, AMSTERDAM Giro No. I273IO. Officieels opening van een Consul'atie- bureau voor Zuigelingen. Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij éóntract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT (Van onzen parlementairen medewerker). Wijziging der wet op het notariaat. Ophef fing Rijksopvoedingsgesticht. Lceningcon versie en wijziging Locaalspoor en Tramweg- net. Conclusies op verzoekschriften. De Woningwet gewijzigd. De Tweede Kamer heeft zich den laatsten tijd veel met kleingoed bezig gehouden. Zoo werd de wet op het notariaat gewijzigd; de voornaamste verandering was wel deze, dat no tarissen voortaan geen borg meer mogen blij ven. Besloten werd voorts tot opheffing van het Rijksopvoedingsgesticht Veldzicht te Avereest; meer en meer komt, naar den opzet der kinder wetten, particuliere opvoeding op den voor grond. De 5 percent-leening 1918 groot 44 miliioen zal tot een lager rentetype worden geconver teerd. De Locaalspoor- en Tramwegwet zal voor taan de mogelijkheid scheppen dat op bepaal de trajecten buiten de drukke punten met een grooter snelheid dan 45 K.M. kan werden ge reden. Dan waren er nog een aantal conclusies op verzoekschriften en tenslotte van de Kamer een wijziging van de Woningwet, onder handen Met name over de onteigening in het algemeen belang liep hier de discussie. Het blijkt nog al vaak voor te komen, dat vooral groote ge meenten, die er uitbreidingsplannen op na houden, met het oog op die plannen tot ont eigening op groote schaal overgaan, zonder dat die onteigening op het oogenbiik waarop ze ter hand wordt genomen, reeds gewettigd is. Voortaan zal een bepaling in de wet daaraan een rem leggen. Onteigening ten behoeve van een uitbreidingsplan zal voortaan alleen kun nen plaats hebben, wanneer zulks noodig is „teneinde uitvoering te kunnen geven aan zoo danig plan." Vaak blijven uitbreidingsplannen jaren en jaren liggen, komen ze zelfs nooit tot uitvoe ring en daaro mzou onteigening- dan ook vol komen overbodig zijn. Ze kan dan ook nu niet meer plaats vinden, als de gemeente niet on middellijk voor de uitvoering van haar uit breidingsplan staat. De particuliere eigendom krijgt hier een al leszins gerechtvaardigden waarborg. De Duitsch-Oostenrijksche tol-unie en hoe men daar elders over denkt. Het gesprek van den dag aan alle depar tementen van Buitenlandsche Zaken is onte- genzegelijk de laatste dagen geweest de af sluiting van de tolunie tusschen Duitschland en Oosterijk, waardoor de tarief muren tus schen die beide landen zijn weggevallen, ze in economisch opzicht voortaan als één land moeten worden beschouwd. 't Spreekt vanzelf, dat daarmee de economi sche macht van Duitschland weer heel wat aan sterkte gewonnen heeft en waar economische macht zoozeer met politieke macht is door weven in dezen tijd, dat ze vrijwel niet van el kander te scheiden zijn, zal stellig ook naar buiten het aanzien van Duitschland er door worden verhoogd. In de andere landen wordt deze onverwachte zet van de beide Duitsch-sprskende landen op het politiek schaakbord op verschillende wijzen opgenomen,Terwijl men in Engeland en Amerika hem opvat als een gelukkigen stap om geleidelijk van Europa een economische een heid te maken, en Italië zijn houding nog niet bepaald heeft, verheelt men in Frankrijk en in Tsjecho-Slowakije, waar men in het weg vallen der douane-muren den eersten stap meent te zien tot de politieke aansluiting, zijn ontstemming niet. Men beschuldigt er Oosten rijk zelfs van, dat zijn economische aanslui ting aan Duitschland eenschending van ge van de onlangs gehouden tentoon stelling van het T. C. B.-Museum de uitneembare bad-inrichting, die zonder aansluiting aan gas- en waterleiding in ieder vertrek van Uw huis kan worden opgesteld Het toestel kost slechts f25,en wij zenden het U franco huis, inclusief alle kosten, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met ver hooging der rembourskosten. Is het niet prettig, thuis een bad te kunnen nemen, U lichamelijk en geestelijk te kunnen verkwikken en verfrisschen De eerste bestelling, die wij na de T. B. C.-Tentoonstelling ontvingen was van een arts uit Zeeuwsch-Vlaanderen Zegt U dit niets Zendt nog heden f25,per post wissel of op onze post-girorekening 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. 102 sloten verdragen beteekent. Wel eigenaard'g is het, dat liet steeds Frank rijk geweest is, dat zelf zijn erfvijand nullen we 't maar noemen sterk heeft gemaakt. Na poleon hief de kleine Duitsche staatjes en de ontelbare zelfstandige - steden in Duitschland op, zoodat er slechts enkele krachtige staten en een drietal vrije steden overbleven. De Fransch-DU'.tsche oorlog van 18*70 smeedde de eenheid van het Duitsche Rijk. Het vreds- verdrag van Versailles verschrompelde het oude Oostenrijk zoo sterk, dat, wilde het le vensvatbaarheid hebben, het wel aansluiting bij de Duitsch-sprekende broeders zoeken moest. Het vredesverdrag van Versailles heeft Oos tenrijk in Duitschland's armen geworpen! Nederland-België-wedstfijd. Naar gemeld wordt, zal de K.R.O. den inter nationalen voetbalwedstrijd Nederiand-België welke Zondag a.s. in het Stadion e Amsterdam wordt gespeeld, door een ooggetuige per radio op golflengte 298 meter doen uitzenden. De Kon. Ned. Voetbalbond heeft bereids zijn toestemming verleend. Katholieke Vredesactie. Het comité van actie tot ontwapeningspro- paganda, onder leiding van den R. K. Vredes bond, hield Woensdagmiddag een vergadering in Huize Voorhout te 's Gravenhage. Besproken werden verschillende middelen, o.a. een motie, waarin, op basis van het Pause lijk vredesprogram, de ernstige wil der katho lieken wordt uitgedrukt om tot internationale ontwapening te komen. Ook de mogelijkheid van een volkspetition nement werd met instemming behandeld. Verschillende ondercommissies werden ge vormd: voor de algemeene leiding, voor de binnenlandsche propaganda, voor de buitten landsche verbindingen, voor de pers en de financiën. Professor dr. Kors leidde de vergadering. Het Drankverbod in de Ver. Staten Uit New-York wordt gemeldVolgens een gepubliceerden statistiek zijn in het afgeloo- pen jaar 12095 personen door het gebruik vaïi ondeugdelijken alcohol om het leven gekomen De onrust in Spanje Naar Havas uit Madrid meldt, is het tus schen de politie en studenten van de medi sche faculteit in het studentenkwartier tot een vuurgevecht gekomen. Voor zoover be kend zouden drie studenten en een lid der „Guardia Civil" gedood zijn. Een kapitein werd ernst'g gewond. De leden van het Spaansche studentenver bond hebben besloten, een proteststaking van vier en twintig uur af te kondigen. De onlusten breiden zich over geheel Spanje uit. Ook uit Sevilla en andere steden vorden studentenonlusten gemeld. Een serum, dat kankergezwellen kan ver nietigen. Het „American Journal of Cancer" bevat een artikel van dr. Thomas Lumsden, directeur van het proefnemingsinstituut van het „Lon don Hospital", te Londen, over een ontdek king, die van belang wordt geacht in verband met de bestrijding van kanker. Dr. Lumsden verklaart een serum ontdek fc te hebben, dat de eigenschap bezit kankerge zwellen te vernietigen, zonder de overige weef seis te schaden. Het serum wordt uit het bloed bere'd van dieren, bij welke kunstmatig kanker 's ver wekt. SLUISKIL. Op een Dinsdagnamiddag ten zes uur door het Bestuur van het Wit Gele Kruis belegde vergadering is het hier gestichte consultatie bureau voor zuigelingen officieel geopend in tegenwoordigheid o.a. van dokter J. van Ma ren Bentz v. d. Berg, inspecteur voor de hygiëne van het kind in Zeeland, Kinderarts te Middel burg, dokter van Lierop uit Hulst, voorzitter, den heer W. Poppel, secretaris, en Zuster van de Walle Enquêtrice der R. K. Zuigelingenbe scherming te Hulst, dokter van Loy,. den toe- komstigen leider van het bureau, medisch ad viseur, den Geestelijken Adviseur, den Zeer Eerw. Pater Gardiaan, de Eerw Moeder Over ste der R. K. Verpleging, waar het bureau ge vestigd is, de Eerw. Zuster Nicoleta, wijkver pleegster, de EedAchtb. Heeren de Bruine en Colsen, leden van den Gemeenteraad en ae bestuursleden van het Wit-Gele Kruis. De heer R. Simoens, voorzitter van het Wit- Gele Kruis opende de vergadering met den Christelijken groet en sprak daarna een wel komstwoord. Spr. schetste in korte, trekken de beteekenis van de nieuwe stichting, dankte allen, die tot de totstandkoming hadden me degewerkt en sprak den wensen uit, dat God het nieuwe werk zou mogen zegenen en vrucht baar maken voor de bevolking. Nadat berichten van verhindering waren voorgelezen van de heeren dokter Veeger, in specteur der Volksgezondheid en de Bakker en v. d. Bulck raadsleden van Terneuzen, sprak dokter v. Maren Bentz v. d. Berg woorden van haxtelijken gelukwensch tot het Wit-Gele Kruis-bestuur, daarbij den wënsch voegend, dat het consultatiebureau zeer ;nuttig zal mo gen werken. Dokter van Lierop, alsdan he twóord ver krijgend, dankte op de eerste plaats het be stuur voor de eer, die hem te beürt viel om, dit 5e consultatie-bureau in Z. Vlaanderen te mogen openen. Spr. meende de' ritste toe komst, al mogen thans dé vooruitzichten door de tijdsomstandigheden niet zoo goed genoemd worden, toch een groote uitbre&mg van dit industriecentrum te mogen vérwaphten. Wij moeten, aldus spr., de hygiëne v*m 'het kind verbeteren, om zoodoende later 'arbeiders te krijgen, die sterk genoeg zijn hun werkzaam heden te kunnen verrichten, warrt onder aeze categorie bestaat de grootste ziektek&ns. Wij hebben bij de grootere plaatsen en steden een geweldigen achterstand in te halen. Ik weet, aldus spr., dat hier bij het bestuur van het Wit-Gele Kruis een warm hart klopt Voor dit moo:e doel. Met echt-Roomsche blijdschap stond de Eerw. Overste een plaats voor dit bureau af. Moge God uw werk zégenen en de bevolking van Sluiskil Uw streven^-Voor het kweeken van een sterk en gezond geslacht waardeeren. Dat Uw bureau het völgënd jaar moge prijken op de eerste plaats :wat het be zoek betreft. Moge dokter van Loy er een ruim arbeidsveld in vinden en het zich in een ge- Stad'gen bloei verheugen. Dokter van Loy, het woord verkrijgend, zei- de: Ons consultatiebureau is er dus. Onlangs hoorde ik mijn collega, dokter van Lierop, te recht noemen „de vader van het zwakke kind" U was het, geachte collega, die ook hier v.eer den grooten stoot gaf om dit consultatiebu reau op te r chten. Ook Uw ijverigen mede helper en helpster den heer vah Föppel en. Zuster van de Walle, onzen dank. Ook Moeder Overste voor de wijze, waarop zij ons consulta tiebureau zoo aantrekkelijk mógelijk -wist to maken. Spr. vertelt dan een en ander over de voorbehoedende geneeskunde, die zich ten doel stelt om ziekten te voorkomen Wij .moeten een sterk geslacht aankweeken aldus spr. Het is van het allergrootste belaug, de gevaren voor ziekten te bestrijden en het gezondheids- peil hier op Slu'skil te versterken. Een instel ling als deze zal danook aller waardeering wegdragen. Met een beroep op de goedheid van den Grooten Barmhart!gen Samaritaan, be sloot spr. zijn met applaus begroette toespraak Hierna wijdde nog de heer Golsen waardee- rende woorden aan den voorzitter, dokter van Lierop de Eerw. Zusters en Zuster van de Walle. Vervolgens sprak de Zeereerw. Pater Gar- d aan als hoofd der parochie een hartelijk woord. Hij wees op de vele goede werken, wel ke hier op christelijk charitatief gebied leeds zijn tot stand gebracht. En ook nu weer. wordt voor het kind gezorgd. Wij als .geestelijke lei ders, aldus spr., appricieeren alles, w#t voor het kind gedaan wordt. Ik juich ten zeerste toe, dat het bestuur van het Wit-Gele Kruis niet bij de pakken is blijven neerzitten doch dat het met zijn tijd weet mee te gaan.-en wett aan te pakken. Blijven wij steunen op God en ons succes voor de toekomst zal verzekerd zijn Moge ons consultatiebureau groeien en^bloeicn Bij monde van den voorzitter weri aan alle sprekers hartelijk dank gebracht.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1