Laatste berichten. Marktberichten De Parker Duofold Uit het Buitenland. I ff. De Zeeuwsche Koerier Slager bij het varkens slachten gedood. Maandagmorgen heeft in de slagerij van den heer E. te Hoensbroek een noodlottig on geluk plaats gehad. De 27-jarige Serviër G. was met twee zijner collega's bezig met het slachten van varkens. De d eren werdén door hem geschoten. Plotse ling hoorde men G roepen, dat hij geschoten was. Hij deed nog een paar stappen doch stort te toen neer en vijf minuten later gaf hij den geest. Men vermoedt, dat het schietapparaat, door dat het varken wilde wegloopen een verkeerde r'chting heeft gekregen en dat zoodoende de kogel den man heeft getroffen. Een meevaller. Naar het „Overrijsselsch Dagblad" verneemt, is tengevolge van een boekhoudkundige fout in de administratie van de gemeentelijke gasfa briek te Zwolle een overschot ontstaan, dat •n den loop der jaren een bedrag van vier a zes ton bereikt zou hebben. De commissie van bijstand voor de gasfa brieken zoekt thans naar een weg om aan deze kapitale som een bestemm'ng te geven. Sneltrein BrusselBazel ontspoord. De sneltre.'n Brussel-Bazel is Zaterdagmor gen om 10 u, 45, enkele minuten i>a het ver laten van het station Namen ontspoord. De locomotief kantelde om en eeri derde- klassewagen reed op den postwagen in. Daar detrein slechts een matige vaart had, werd niemand gewond, doch de materieele schade is nogal aanzienlijk. (Msb.) Zweepslagen voor mishandeling Te Baltimore in den staat Maryland werd een zekere John Kawalski, die terecht stond, omdat hij zijn vrouw had geslagen, door den rechter veroordeeld tot het ontvangen van tien zweepslagen op den naakten rug, welke straf tot groote tevredenheid der bevolking werd voltrokken. Zeven kinderen in de vlammen omgekomen. Te Holderness in New Hampshire brak brand uit in de greote boerderij van den landbouwer Avery. Toen de brand ontdekt werd, had het vuur reeds ver om zich heen gegrepen. Van de zestien kinderen van het echtpaar Avery kon den er zeven niet meer gered worden on kwa men in de vlammen om. Zoowel de vader als de moeder deden heldhaftige pogingen, om de kinderen te redden. Drie kinderen liepen ern stige brandwonden op en worden verpleegd in het ziekenhuis te Plymouth. Ook voor hun leven wordt gevreesd. De boerderij werd door het vuur geheel ver nield. Met een brandspuit verongelukt. In Pennsylvania is een brandspuit, die op weg naar een brand was, over den kop ge slagen. Negen man werden gedood en 5 ernstig gewond. Een gevecht tusschen Zigeuners Boedapest (K.W.P.) In de buurt van Pesterzsbet zwerft reeds ge durende geruimen tijd een troep zigeuners rond die heel de streek onveilig maken. Ge regeld is er ruzie onder deze wagenbewoneis en dag en nacht wordt er gevochten. Verle den Zaterdag werd de 19-jarige zigeuner Jo-_ sef Sztojka in de onmiddellijke nabijheid van zijn woonwagen door meerdere zigeuners over vallen en halfdood geslagen. Deze aanslag heeft in de kolonie een geheele opschudding teweeg gebracht en kort nadien is er een wild gevecht ontstaan waar bij de zigeuner,s Ste fan en Alexander Kozak levensgevaarlijk wer den gewond, terwijl vijf andere woonwagen kamp-bewoners meer of minder gevaarlijke wonden bekwamen. De politie moest tenslotte krachtdadig ingrijpen en een einde maken aan den strijd. Er werden acht vechtersbazen in arrest gesteld, terwijl de zwaargewonden naar het Sint Stefanus hospitaal werden over gebracht. De autoriteiten zullen de noodige maatregelen nemen dat die gevaarlijk broei nest der zigeuners binnen den kortst moge lijken tijd uitgeroeid zal worden. Een strijd met een haai. Sydney (K.W.P.) Toen de 18jarige Stanley Roser bij Yeppon in de buurt van Brisbane (Australiër ongeveer op 600 meter afstand van de kust zich oefende voor een zwemwedstrijd werd hij door een haai overvallen. Roser wist zijn tegenwoordig heid van geest te bewaren en met alle kracht stiet hij het monster zijn duimen in beide oogen, waarop de haai onmiddellijk zijn prcoi losliet, onder water dook en den jongen man met veel geweld uit het water slingerde. De menschen, die vanaf het strand getuigen wa ren van dien gruwelijken strijd, hebben Roser verlost en naar het hospitaal vervoerd. Zijn verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. Latijn de beste taal voor de radio. Londen (K.W.P.) In het liberale orgaan van de B. B. C. (Britsch Broadcoasting Company) „De Luis teraar" wordt de volgende beschouwing ge geven over de Latijnsche Radio-rede die de H Vader heeft uitgesproken. Een radio-rede in het Latijn is werkelijk een zeldzaamheid. Zij herinnert ons aan het roemrijk verleden van deze taal, toen het Latijn nog het mid del was voor het internationaal verkeer. Of schoon de Paus met een Italiaansch accent sprak dat voor ons eenigszins vreemd klonk en enkele woorden onduidelijk waren, was het toch mogelijkom geheele volzinnen duidelijk te verstaan. De zuiverheid en duidelijkheid der Latijnsche taal maakt haar wonderbaar goed geschikt voor Radio - doeleinden't is scholen studieclubs opgericht, die te samen i de groote Missie Liga van Studenten vormen. I |||j VASTENTIJD IN DE EEUWIGE STAD. Een d er vastenprocessie's, die te Rome gedurende den vastentijd alle dagen, telkens bij een an dere kerk gehouden worden. De stoet op weg naar de kerk, achter de Termen van Caracalla heel goed mogelijk dat voor het doen van internationale mededeelingen door de micro foon voor de Latijnsche taal een nieuwe toe komst is weggelegd". Een voorbeeld dat navolging verdient. New-York (K.W.P.) De Methodistische Episcopale Kerk in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft maar amper 5 millioen leden. Toch heeft zij voor de Miss'e in het binnenland en voor de voortplanting des geloofs in het jaar 1931 een bedrag van 24 millioen gulden bijeengebracht. Het aantal katholieken in de Vereenigde Staten isbijna vijfmaal zoo groot, maar ei is geen sprake van dat de katholieke kerk in één jaar een dergelijk groot bedrag voor de binnenlandsche missie zou kunnen samen brengen. Vermeld zij nog dat van deze 24 millioen er bijna 2 millioen bestemd was voor het bou wen van nieuwe methodistische kerken en in stellingen. Een boycot der Schoonheidskoninginnen. Boedapest (K.W.P.) De Voorzitter van den Bond van Studenten verenigingen in Debreczen, Hongarije, heeft besloten om alle jonge meisjes te boycotte n die nog aan schoonheidswedstrijden zullen deel nemen. Deze boycot kan eventueel ook uitge breid worden tot heel de familie, wanneer mocht blijken dat deze niet de noodige maat regelen zouden treffen om een deelname van hun familielid aan een dergelijk heidensch en menschonteerend gedoe te verhinderen. Dankbaarheid jegens de missionarissen. Parijs (K.W.P.) Het bestuur van den Bond van oud-kolo nialen in Frankrijk heeft aan den Franscben minister van koloniën een verzoekschrift over handigd waarin verschillende gunsten ge vraagd worden voor de missionarissen. Deze organisatie dringt er bij den minister op aan het puikje op het gebied van vulpenhouders is ver- f U krijgbaar in den Boekhandel dat aan de Fransche missionarissen die oen diensttijd van 5 jaar in de koloniën hebben doorgebracht zonder uitzondering een vrije overtocht terug naar Frankrijk te geven, zoo wel voor de reis vanaf hun missiepost naar de boot als voor overtocht op zee. Ditzelfde vcor recht wordt ook gevraagd voor missionarissen die ziek geworden zijn, die verplaatst worden of een nieuwe benoeming krijgen. Verder wordt ook aan den minister in overweging gegeven om de missieoversten het recht te verleeuen om in hun district de noodige requisities te doen. Van de zijde der regeering en van het koloniaal bestuur moet aan de missie &lle hulp worden verleend die bevordelijk is om hun liefdadige doeleinden te bereiken De geneesheeren tegen hypnose. Parijs (K.W.P.) De Academie der geneesheeren te Parijs heeft bepaald dat er voortaan geen openbare hypnotische seances meer gegeven mogen woi den. Tevens heeft zij een commissie gevormd, die alle pogingen in het werk moet stellen om voor Frankrijk een wettelijk verbod te krij gen van het houden van hypnotische en spiri tistische seances. Katholieke bibliotheken voor schepen. Brussel (K.W.P.) Pater Eugen Boogaers heeft van kardinaal van Roey pdracht gekregen om in Antwerpen het Apostolaat der Zee te organiseren en om voor de matrozen katholieke bibliothekëh op te richten. Op het oogenblik zijn er» op 38 schepen reeds katholieke leesbibliotheken. De katholieke ingenieurs in Frankrijk. Parijs (K.W.P.) De Bond van katholieke ingenieurs in Frank rijk heeft dezer dagen haar jaarvergadering gehouden. Uit het verslag van den secre taris bleek dat het aantal katholiek georgani seerde ingenieurs in de laatste 10 jaar geste gen is van 1100 tot 7500. De katholieke bond is op het oogenblik de grootste ingenieurs- organisatie van Frankrijk. Geen vrouwenkiesrecht in Japan. Het wetsontwerp, dat tot strekking had, aan de vrouwen hetzelfde kiesrecht toe te ken nen, dat de mannen uitoefenen, voor de ge meentelijke en prov'nciale besturen, is door het hoogerhuis verworpen. Zooals men weet, is bedoeld ontwerp wel door het huis van afgevaardigden aangeno men. De groei der Katholieke sociale organisaties. Marionnhill (K.W.P.) Ongeveer v er jaar geleden hebben de Ta ters van Marionnhill een katholieke organi satie in het leven geroepen voor Negerarbei ders. Zoowel de blanken als de negers waren een beetje huiverig voor deze proefneming. Maar bij de laatste sociale cursus die gegeven werd bleek dat deze organisatie zich steeds verder uitbreidt. In negen m'ssievelden zijn reeds af- deelingen gesticht; er zijn no gvier andere Vicariaten die in een algemeen secretariaat zijn ondergebracht. De sociale studieweek voor de leiders der arbeidersbeweging werd bijge woond door 120 Negers en 60 Europeanen. Na de H. M^s werden iederen dag een toespraak ge houden en dan begonnen de lezingen en voor drachten over staathuishoudkunde, volksge zondheid, economische samenwerking enz. Ook de bond van Katholieke Onderwijzers en de vereeniging van katholieke boeren hielden hun congres om de belangen van hun stand en beroep te bespreken. Kerkvervolging in Roemenië. Boekarest (K.W.P.) Door de Orthodoxen wordt on het oogen blik weer een algemeene aanval voorbereid op de Katholieken. Vooral in dé pers worden door het Roemeensche Telegraafbureau ge heel ten onrechte allerlei beschuldigingen ge uit aan het adres der katholieken: er wordt beweerd dat de katholieken de godsdienstwet ten zouden hebben geschonden, zij zouden een apostolische administrator hebben benoemd van den Armeenschen Ritus: zij zijn heele- maal overgeleverd aan buitenlanders; de ge ünieerde katholieken hebben naast 3asih'anën ook Franciscanen en Assumptionisten toege laten. De aartsbisschop van Boekarest lieeft den titel aangenomen van „Latijnscn Metro poliet". Omdat men bang is voor den steeds groeienden invloed van de katholieken, wordt telkens opnieuw beweerd, dat de katholieken trachten om te Orthodoxen te vernietigen. Missieactie onder de Katholieke studenten. Parijs (K.W.P.) Tot voor enkele jaren hadden de" katholieke intellectueelen in Frankrijk nog zeer weinig aandacht besteed aan de gesch'edenis en ont wikkeling der Katholieke Missie. Maar thans gaat hierin verandering komen. Evenals in Duitschland, Holland, België en de Vereenig de Staten zijn er in Frankrijk aan de hooge- Men heeft geen nieuwe veceerng'ngen ge- r: eht maar men tracht de missie-idee ingang te deen vinden bij de reecis bestaande studen tenorganisaties. De L ga wil alle organisaties aansporen en behulpzaam zijn om de kennis van het Missievraagstuk te verbreiden en ver i diepen. Daarom lieeft men thans een perma- nent comité gesticht, waar n vertegenwoor digd zijn de verschillende studentenorganisa ties, en de voornaamste missie-instellingen, alsmede eenige deskundigen op het gebied van missiezend ng, zooals Georges Gayau. De lei ding van dit comité berust bij den voorzitter der Pauselijke missiegenootschappen te Parijs Mgr. Boucher. Dit corn-'té doet mededeeling aan de studenten betreffende missions rissen die tijdelijk in Frankrijk vertoeven en die in staat zouden zijn om belangrijke wetenschap pelijke lezingen te komen houden. Verder zorgt d t comité voor de noodige litteratuur ter bestudeering van het missie- vraagstuk, zij stelt hare bibliotheek ter be schikking en zij geeft alle mogelijke inlch- tingen omtrent wetenschappelijke vraagstuk ken en gezondheidsleer in de missielanden. Er ligt nog een geheel terre'n open voor wetenschappelijke werkzaamheden, op gebied van geneeskunde, talenkennis, land- en vcl- kenkunde enz. De missionarissen kunnen aan de studenten zeer belangrijk vetenschappelijk materiaal vqj-schaffen. Iedere studentengroep ihoet minstens tens per maand een vergadering besteden aan de wetenschappelijke behandel'ng van het mis sievraagstuk. Deze Liga heeft dus geen gods dienstig of materieel doel; zij wil voorloopig alleen de intellectueelen in xar.raking bren gen met de missiegedachte. Voor het bewaren van het noodige contact tusschen de studen- tengroepen en de Liga wordt een afzonderlijk orgaan uitgegeven. Loonsverlaging in de Belgische mijnen. De gemengde nationale commissie in de mijnindustrie constateerde, dat het onderzoek van de indexcijfers van de kolenprijzen t.n de kosten van levensonderhoud, een verlaging der loonen met vijf procent rechtvaardigt. Waarschijnlijk zal deze loonsverlaging in alle Belgische kolenbassins worden doorge voerd met ingang van den eersten zondag in April. In Engeland waren den 16den dezer 2.639.633 personen werkloos, hetgeen 52104 minder is dan de voorafgaande week. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f5,00 a 6,00 rogge f4 a 4,50 wintergerst f 6,00, a f7,00 zomergerst f 6 a 1 7,00, haver f 4, a 4.50 erwten f 6, a 8,00 paardenboonen f a dui- venboonen fo a bruineboonen f a lijnzaad f9 a 12, groen vlas f2,a 5, gebookt vlas f4,00 a f6,00 gezwingeld vlas f0,35 a 0,40, aardappels f4,75 a 5,00, stroo f 10 a 12, boter f 1,50 a 1,60, eieren f 3.50 a 4 HOLST, 23 Maart. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 5 a 6,00, rogge f 4 a 5,00. wintergerst f 5 a 6, zomergerst f 5 a 6,00, haver f4 a 5,00, erwten i 7 a 8,00 br. boonen fó.oo, a 8,00, duivenboonen f9,00 a 10, paardenboonen f8 a f9,00 Boter per kgr. f 0,00. Eieren 26 stuks f0.91, Slachtvee aangevoerd 16, verkocht 7. Varkens aangevoerd 52, verkocht 31. GOES, 10 Maart. Boter f0,70, eieren f3.30 Aanvoer V.P.Z. 36239 stuks, per 100 stuks f 3,60. ROTTERDAM, 23 Maart Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 430 vette runderen, 298 vette en graskalveren, 155 schapen en lammeren, 1493 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 0,80 a 1,00, tweede f0,58 a 0,78, derde f0,48 a 0.58; kalveren ie kwaliteit f 1.40 a 1,62 tweede fi,io a 1,40, derde f0,90 a 1,00 schapen eerste kwaliteit f 0,65 a 0,80, tweede f0,50 a o,6o, derde f0,45 a L5o; lammeien fo,8o a 1,00; varkens eerste kwaliteit f0,40 a 0,42, tweede f0,30 a 0,40, derde f0,25 a 0,30, export 0,400,42. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van blauw 5050 K.G. prijzen 0.500,75 van Holl geel 6300 K.G, prijzen 0,50—0,70; van wit 600 K.G. prijzen 0,500,70. van dauw- rood 3700 K.G., prijzen o 400,45. Lijnzaad: voer fit 13, blauwbioei 9 10, idem witbloei 1214, bruin mosterdzaad 1820, blauw maanzaad karwijzaad 2627, kanariezaad 11 13. Aardappelen Zeeuwsche blauwe en bonte f66.60, Zeeuwsche Eigenheimers 5 5,40, Brielsche 5.30-5.60, PTiesche idem 6—6.30, Bravo's 5,756,25, Red Star 5—6,00, Malta (winter) 13— 14 cent per Kg., Industrie 3,50 4,30, Drielingen 4—4.25. Binnenlandsche granen. Tarwe f5,50— 6, uitgezochte partijtjes f7—f9,00, chevalier gerst f 5,50—6.75, haver f4.00—5,00, blanke daarboven betaald; erwten, kleine groene f6—9,75, schokkers f 9—11betere f 1216.50, bruineboonen f6—9,50, extra partijtjes hooger.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3