No. 3747 Woensdag 25 Maart 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Uit de Pers. Wat een Prachthanden! PUROL Binnenland Buitenland. Kerknieuws. Sociaal JTieuws Onderwijs. Prooinciettieums. Welk een enorme rol Je duiten'' spelen VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Nd. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De wereld wil bedrogen worden en dat tijdens de schoonmaak a DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING Men krijgt alles en nog wat cadeau! En het groote publiek gelooft waarlijk, dat er één zakenleider voldoende gemis aan koop manschap heeft, om iets weg te geven, dat niet op een of andere wijze betaald wordt. Met stomme verbazing, schrijft de Nieuwe Courant, hebben wij waargenomen, welk een magische aantrekkingskracht het uitzicht, cm bij het gekochte ook nog wat geschenken te krijgen, op het publiek uitoefent. Wij hebben werkelijk de handen erover in elkaar gesla gen, toen we waarnamen, hoe voor eik filiaal van de firma De Gruijter nog vóór de ope ning van den winkel een dichte schare gedul dig stond te wachten om binnengelaten te worden en hoe een pootige kerel als tijdelijk portier dienst moest doen om geregeld een portie kooplustigen binnen te laten en ver volgens de rest der schare buhen de deur te houden tot er weer wat ruimte was geko men. We willen de firma niet een woord van hulde voor haar menschenkennis onthouden, aldus teekent de Middenstandskrant hierbij aan. Of echter die menschenKennis ook be- teekent menschenwaardeering, is zeer zeker nog de vraag, want het pleit toch, goed be schouwd, niet voor de schranderheid van de kooplustigen, dat zij met het uitzicht op het z.g. gratis verwerven van een snuisterij of een ander huishoudelijk voorwerp, de lijdzaam heid hebben een kwartier, zoo niet langer, in weer en wind voor een gesloten winkeldeur te staan, om ten slotte al dringend en wringend binnen te komen. Wanneer zij dan ten slotte zekere hoeveelheid koffie, thee of andere krui denierswaren hebben ingeslagen, worden zij beloond met het zoo hevig begeerde geschenk dat zij triomfantelijk huiswaarts brengen. Er zullen onder de koopers ongetwijfeld tal van personen geweest zijn die zich de uitgave hei3 ben veroorloofd, hoewel de noodzakelijkheid van den inkoop niet vaststond, maar 'dj waren zoo verblind door het vooruitzicht op een ca deau, dat zij totaal vergaten, dat wat hun r-oo genaamd geschonken werd door henzelf is be taald Gelooft men dat niet? Men informeere maar eens bij de leiding der onderneming, die, als zij openhartigheid wil betrachten, toch zeker met de wedervraag voor den dag zal komen, of het goede koopmanschap mag heeten Jets weg te geven, zonder dat op andere wijze wordt vergoed! Het ligt toch voor de hand, dat de prijs van het zoogenaamde geschenk wordt teruggevon den in den prijs van het verkochte. Het is niets meer dan een rekensommetje: de koop waar heeft een winkelwaarde van zeggen we, 10, het cadeautje heeft een inkoopwaarde van zegen we 2. Welnu, de prijs van de koopwaar wordt op 12 gesteld, het cadeautje gaat er bij en de zaak is in orde! Dit is de eenvoudige voorstelling van de zaak; in de praktijk is het wel iets ingewikkel der; in ieder geval echter staat het als een paal boven water, dat de kooper zijn eigen cadeautje betaalt, en als wij ons over iets heb ben verbaasd, dan is het groote publiek daar voor met blindheid is geslagen Men kent de geschiedenis van het Russisch graan, dat hier geweerd werd, omdat de Sov jets de prijzen drukten, mede doordat zij den arbeiders geen behoorlijk loon betaalden. Men wilde dat „besmette" graan niet, ook al, omdat in Rusland zelf velen honger leden. Toen echter Bulgarije en Roemenië de prij zen verhoogden en men voordeeliger in Rus land terecht kon, waren alle mooie motieven, om Rusland's graan te boycotten, verdwenen als sneeuw voor de zon. „In „De Morgen" stelt Quaeritur dit spel letje op de volgende wijze aan de kaak: ,t Is alweer een heele tijd geleden, dat ik hem tegenkwam met geestdriftig bliksemende oogen en vastberaden mond. En hij vertelde mij van het grootsche plan, om die schurken van bolsjewiki eronder te krijgen. We nemen het niet. Geen korrel komt ons land binnen! We geven dien bandieten en moordenaars geen cent! Daar zijn we veel te fatsoenlijk voor! Met het bloed van slaven worden de Russische gewassen besproeid, dat accepteeren we nimmer! De beschaving en de orde zijn ons veel te lief. De reeks van exclamaties was nog veel langer en ik liep maar stil-bewonde - rend te luisteren, Ja, ja, als ze er allemaal zóó over dachten, zou 't wel gauw genoeg gedaan zijn met het bolsjewistische gevaar. Als zoo veel vastberadenheid en beginselkracht maar eens gemeengoed werd in de wereld, zou spoe dig het einde van den Russischen jammer da gen. Toch wel een heerlijk gevoel, dat ons kleine land weer het groote voorbeld gaf. En toen de geestdrift was uitgeprait, heb ik met enkele gepaste woorden deze mijn gedachten tegenover hem vertolkt. Dezer dagen kwam ik hem weer tegen. Zoo, en hebben jullie de bolsjewiki er al onder? was mijn eerste vraag. Hij keek mij verwezen en niet. begrijpend aan: D'r onder? Hoe be doel je dat? Reuzekerels zijn t die bolsjewiki daar kunnen we tenminste nog eens goed- koope gerst van krijgen. Die Boelgaren en Roemenen denken ons te kunnen nemen. Louw kans hoor! D'r zijn nog zakenlui in Moskou.. Ennezoo waagde ik schuchter, hoe zit 't met de beschaving en de orde en de met bloed besproeide gewassen? Ga nouw gauw beduidde een welsprekend schoudergebaar en hij was eensklaps in de menigte verdwenen. Inqeaonien BSeflefleeliPfl(9) En dit alléén door ze 's avonds in to wrijven met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Verhooging van den steenprijs. Naar gemeld wordt is in een te Arnhem ge houden vergadering van baksteenfabrikanten besloten, den steenprijs opnieuw met tenmin ste f 1 per 1000 te verhoogen. Aanslag op een Gezant. Op den gezant van Zuid-Slavië te Brussel is een aanslag gepleegd, toen deze in de buurt van Luik vertoefde om zijn landgenooten een Zuid-Slavische vlag te overhandigen. Op den terugweg van de bijeenkomst wer den plotsel:ng 2 schoten op den gezant gelost die echter misten. De dader werd terstond aar. gehouden. Het is een Zuid-Slaviër, die bij zijn verhoor verklaarde, dat landgenooten hem dronken hadden gemaakt, een revolver in de hand ge drukt en aangespoord hadden op den gezant te schieten. Een nieuwe „Raad van Vlaanderen" Naar het Vlaamsche blad „De Schelde" mede ddelt, is onder voorzitterschap van Dr. Borms te Antwerpen een „Raad van Vlaanderen" ge vormd welke ten doel heeft de autonomie van Vlaanderen voor te bereiden. De Graal. Op Tweeden Paaschdag zdllen in het Am- sterdalsrhe Stadion 2500 Graalmeisjes het spreekkoor „Het Koninklijke Paaschkruis" op voeren. De voorbereiding is in vollen gang. Het be looft, een grootsche, indrukwekkende Katho lieke manifestatie te worden. Mgr, Schrijnen. Naar gemeld wordt, is Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond,, op eigen verzoekvan de laatste H. Sacramenten voor- z'en. Sedert geruimen tijd reeds liet de gezond heidstoestand van den bisschop te wenschen over, hetgeen Hem noodzaakte, zijn veelvuldige bezigheden te beperken. Nationale Bedevaart naar Lourdes. Naar wij vernemen zijn er eenige wijzigin gen gekomen in de samenstelling van het Co mité der Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten. Pastoor C. Windhausen die als geestelijke voor het Bisdom Roermond in het Comité zit ting had en de functie van Aalmoezenier der Zieken bekleedde, verzocht van zijn functie's ontheven te worden en werd tot Eere-lid van het Comité benoemd. Het Aalmoezenierschap der Zieken werd aan Deken J. P. Huibers te Hoorn opgedragen, ter wijl thans door Z. H. Exc. de Bisschop, van Roermond voor Limburg tot lid van het Co- m'té is benoemd Pastoor J. F. J. Ingendeel te Maastricht. Zooals reeds vermeld werd is her Bureau der Vereeniging van 's-Gravenhage naar Heer len, Lindeplein 17 verplaatst waarheen men zich voor eventueele gewenschte inlichtingen de Bedevaart naar Lourdes en L'sieux betref fende kan vervoegen. i f -- j Dreigend conflict in den ZeeuWschcn landbouw Zaterdag heeft te Goes een druk bezcclite vergadering plaats gehad van de Hoofdbestu ren der R.K. en Chr. Landarbeid ersbonden met de afgevaardigden der afdeelingen van die Bonden op Zu'd- en Noord-Beveland, in hoofd zaak ter bespreking van de vraag, welke hou ding moet worden aangenomen tegenover de dreigende of reeds toegepaste loonsverlagin gen. Algemeen was men van gevoelen, dat daar tegen krachtig verzet moet worden vreboden. Van de lage loontjes der Zeeuwsche landar beiders kan niets meer af, een meening, die blijkens de Memorie van Antwoord betreffen de het B etenwetje, ook de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw deelt. Examens Geslaagd aan de Universiteit te Nijmegen voor het candidaats-examen Nederlandsche taal- en letterkunde de heer A. W. A. v.d. Bilt te Ter Neuzen en voor het candidaatsexamen Romaansche taal- en letterkunde, de heer A. M. Th. Cornel-ssen te Kuitaart. Voor het ingenieurs-examen koloniale bosch bouw is aan de rijkslandbouwhoogeschool te Wageningen geslaagd de heer P. Risseeuw, ge boren te Schoondijke. WESTDORPE. R.-K. Werkliedenvereeniging In de Vrijdag avond gehouden jaarvergadering werden de af tredende bestuursleden herkozen. Het ledental der vereeniging bedraagt thans ongeveer 250. De heer Th. de Martelaere werd als bode- herbenoemd. Na afwerking der agenda hield de geeste lijke adviseur, Kapelaan Rombouts, een lezing over het socialisme. KLOOSTERZANDE Suikerbietencultuur. Vrijdagmiddag hielden de leden van de coöperatieve suikerfabriek Roosendaal uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. een vergadering in het hotel van Leuven te Kloosterzande ter bespreking of al of niet tot het zaaien van bieten voor de a s. campagne zou worden overgegaan. Bijna alle leden waren tegenwoordig en op een enkele uitzondering na wensohten de aan wezige leden van deze coöperatieve- fabriek onder de bekende steunverleening geen bieten te leveren. Een commissie werd aangewezen om een bespreking te houden met de directie van ge noemde fabr'ek en daarbij aan te dringen cm zoolang deze ernstige crisis duurt en geen be tere regeeringmaatregelen worden getroffen, de fabriek stop te zetten. GRAAUW. Fanfare ontbonden. Naar gemeld \frordt heeft het bestuur der Graauwsche fanfare besloten de vereeniging te ontbinden. BIERVLIET. Onderwijzeres. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres aan school A. t eBiervliet, mej. C L C de Doelder te Ter Neuzen. IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITE IT HET KOPPEL PIJNEjNBU RGSCHÖN, dat Donder dagavond eerste werd, bij het beëindigen van de Zesdaagsche te Berlijn. In 144 uur hebben zij totaal 3244 kilometer afgelegd. Krachtig hebben dei landarbeidersbonden meegewerkt, om bij de regeering steun te ver krijgen voor tarwe, bieten en vlas. En als dank daarvoor wil men de loonen verlagen. De R.K. en Chr. organisaties willen het liefst een conflict vermijdenen het geschil door con fereeren en arbitrage oplossen. Maar zelfs arbitrage weigeren de werkge vers in enkele gemeenten. Met algemeene stemmen werd besloten de verlaging niet te aanvaarden. De hoofdbestu- r enontvingen machtiging naar bevind van zaken te handelen. De ongeorganiseerden zullen krachtig be werkt worden. Binnenkort zal weer vergaderd worden.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1