Wsnsciisn en Wenken. Kerknieuws Boeken Cijdsehr. Gemeenteraiid van Sas van Gent ver openspert. Dan springen de tanden uit den huidzak, waarin ze verborgen liggen en hun beet is van krachtige uitwerking. In dit geval was de cobra door het herhaal delijk uit de mand nemen geprikkeld, zoodat haar beèt onda.nks de uitgetrokken giftanden, zijn uitkerking niet miste. Bankroof te Philadelphia. Elf gewapende bandieten, voorzien van au tomatische geweren, een machinegeweer en een revolver hebben kans gezien bij een over val op de City National Bank and Trust Com pany te Philadelphia twee politieagenten en acht bewakers en employé's op te sluiten en de bank te berooven van een bedrag van 40.000 dollar. Met vijf anto's, blijkens het nummer af komstig uit den staat New-Jersey, arriveer den zij voor het bankgebouw. Vijf gewapende roovers hielden het publiek voor het gebouw op een afstand, terwijl cle zes anderen het gebouw binnendrongen, (ie bewakers en politieagenten opslot3n en het be drag ontvreemden. De roovers wisten met den buit te ontkomen Anarchist aan 't werk Uit Acron (Ohio) wordt gemeld, dat de mon teur Paul Kassey, die bij den bouw van het nieuwe Amerikaansche marineluchtschip werk zaam was, in hechtenis is genomen, omdat hij zich aan sabotage heeft schuldig gemaakt. Hij moet schroeven uit het geraamte van het luchtschip losgeschroefd hebben, teneinde zoodoende de constructie te verzwakken. Bij het onderzoek is gebleken dat Kassey, die Hongaar van geboorte is, aan de revolutie in Hongarije heeft diefslgenomen en thans tot de anarchistische vakvereenigi.ng behoort Radio in de Vereenigde Staten. In een door het ministerie van handel ge publiceerde brochure wordt het aantal draad looze ontvangtoestellen in de Vereenigde Sta ten op rond 10 y2 millioen geschat. Het juiste aantal zal pas bekend zijn, wan neer de resultaten van de in het afgeloopen jaar gehouden volkstelling volledig zijn be kend, daar iedere vragenlijst onder andere ook de vraag bevatte, of de gestelde een ontvang apparaat heeft. Wild Bill" vermoord. William Rooney, gedurende 16 jaar één dei- voornaamste leiders der arbeidersbeweging in Chicago, die bekend stond onder den naam van „Wild Bill", is voor zijn woning ver moord. Hij stond voor zijn huis te wachten, toen een blauwe „Sedan" naderde, van waaruit met een automatisch geweer een aantal schoten op hem werd gelost, waardoor hij bijna onmid dellijk werd gedood. Rooney was gehuwd en had drie kinderen. 50 dooden, 3000 gewonden per dag. Volgens cijfers van de nationale vereeniging „Safety first" worden door ongelukken in En geland dagelijks bijna 50 personen gedood en 3000 gewond. Viervoetige collectant gestorven In de straten van Londen vooral in de om geving van het Charing Cross- en Victoria- Station, kon men reeds jaren geleden talrijke honden ontmoeten, welke groote, aan riemen bevestigde, blikken collecte bussen droegen, met een opschrift, dat het doel der inzame ling aangaf. Meestel zijn de binnenkomende giften voor blinden-inrichtingen, hospitalen kindertehui zen enz. bestemd en zelden verzuimt een voor bij ganger een kleine bijdrage in de spleet der bus te werpen, als de smeekende oogen van den viervoetigen bedelaar hem aankijken. Nu is weer een van deze trouwe helpers der armen heengegaan. Yelverstone was zijn naam afgekort Yel. Het was een Alredale-terrier eigendom van commandant Davenport. Hij heeft groote sommen voor liefdadigheidsdoel einden gedurende zijn „hondenbestaan" inge zameld en „eigenvoetig" naar de bank ge bracht, waar hij een eigen op zijn naam staand, conto had. Men kende het dier daar natuurlijk reeds heel goed en met een op de bank berustenden duplicaatsleutel werd de bus geopend en de inhoud er uit genomen en geboekt. Yel werd onder den oorlog ook op schepen gebruikt waar hij giften inzamelde voor de hospitalen der zeelieden. Hij kreeg voor die werk in krijgsdienst, waarbij hij ook een paar keer in het vuur ge raakte de „dapperheidsmjfedaille". Drie befaamde Italiaansche vliegers omgekomen Drie der beste Italiaansche vliegers, kolonel Maddalena, kapitein Cecchoni en luitenant Damonte zijn waarschijnlijk doodelijk veron gelukt. Vermoedelijk is hun vliegtuig tusschen Marina da Pisa en Livorno in zee gevallen. Visschers die zich in de buurt bevonden, heb ben het vliegtuig zien neerstorten, doch het toestel is tot nu toe niet gevonden. Evenmin heeft men de lijken gevonden. De 3 vliegers hebben deelgenomen aan de vlucht naar Brazillië. Maddalena en Cecchoni waren houders van talrijke records Maddalena heeft zich ook zeer onderschei den bij het reddingswerk van de Nobile-expe- ditie. Cecchoni heeft indertijd het af stands- en duurrecord op zijn naam gebracht. Slachtoffers van vergiftigden alcohol Te Raton (Nieuw-Mexico stierven zes perso nen na het gebruik van voor de consumptie ongeschikt gemaakten alcohol. Een zevende verkeert in zeer kritieken toestand en een. achtste persoon is gearresteerd, in afwachting dat een onderzoek zal worden ingesteld. Kerkbericht van Sas van (lent. (Herplaatsing wegens misstelling). Dinsdag 24 Maart, om 7 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Jozef; om 8 uur gezon gen H. Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker en overleden ouders. Woensdag 25 Maart, feestdag van Maria Boodschap om 7 uur gezongen jaargetijde voor mej. Bertha van den Enden; om 8 uur gezon gen H. Mis voor mej. Francisca Maria Pau wels. Donderdag 26 Maart, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Joseph de Roeck-Danckers om 8 uur gezongen jaarge tijde voor den heer Ferdinandus Ludcvicus Bockstael. Vrijdag 27 Maart algemeene Paaschcommu- nie der schoolkinderen; om 7 u. gezongen jaar tijde voor mej. Paulina Vercauteren; om 7,45 uur Kruisweg en om 8 uur gezongen H. Mis voor mej. Irma Wauters. Zaterdag 28 Maart, om 7 uur gezongen H. Mis ter eere van de H. Teresia van het Kind Jezus om 8 uur gezongen jaargetijde voor den jongenheer Pierre Stubbé Zaterdagavond biechthooren van 5 tot 8 uur en om 6 uur Lof. Zondag 29 Maart .Palmzondag, om 7 uur de Vroegmis voor het Geestelijk en ftoifelijk wel zijn der parochie; om 9.45 uur palmwijding en om 10 uur de Hoogmis als jaargetijde voor madame Maria Hamerlijnck-Martens. Onder de H. H. Missen collecte met open schaal voor het H. Land. H. Land. De geloovigen worden beleefd verzocht, om niet allen te wachten met de vervulling hun ner Paaschplichten tot in de Paaschweek maar reeds zooveel mogelijk van af heden Zondag 22 Maart tot de H. H. Sacramenten te naderen, en daarbij liefst des namiddags te komen biechten. P. DOENS, pastoor. Het Bolsjewisme en de ware bestrijding ervan. Mgr. Dr. Seipel, een van Europa s grootste staatslieden, zegt het volgende: „Er heerschen onder de staatslieden der Sovjet-republieken twee verschillende meen in gen, of nl. het bolsjewisme de wereld moet ver overen over het Oosten of over het het Westen Maar hierin stemmen allen overeen, dat allen de wereldrevolutie de laatste redding van het bolsjewisme kan' zijn. De poging om deze te stichten zal dan ook zeker aan den ondergang der Sovjet-republiek voorafgaan." Combineeren we dit met het woord van Pater Muckerman S.J., dat voor ons allen bedoeld is: „De christelijke naastenliefde in praktijk gebracht, dat is het groote, misschien vtel het eenige middel, dat we tegen het Bolsjewisme kunnen aanwenden." Ter overweging Wij moeten allen steeds in gedachten houden dat de Priester mensch is en een „werktuig", waardoor Christus zelf in de H. Kerk leert, hei ligt en heerscht; dat zelfs de Paus slechts een werktuig is van "Christus, want de Paus moet niet zijn eigen schapen weiden, maar die van Christus; dat de Katholieke Kerk geen hemel op aarde is, geen stukje overschot van het aardsche paradijs, maar een ernstige in stelling, die den lastigen pelgrimstocht vol trekt door de eeuwen heen, bloedend aan vele wonden door den vijand geslagen .bloedend aan nog schrijnender inwendige wonden, door eigen kinderen toegebracht, maar met een onver woestbare vlam van hoop in de oogen cn een onwrikbaar vertrouwen in Zijn Woord: „Ik zal met u zijn" en met een vast, zeker en schitterend doel: het eeuwig leven in God. Rijp voor een wereldrevolutie. „Onze tijd is rijp voor een wereldrevolutie. De demonen van het bolsjewisme zou men des noods met vereenigd wapengeweld uit de palei zen van Moskou kunnen verdrijven, maar daar mede verdrijft met „het boljewisme" niet De revolutie is enkel een „bekroning" van het kwaad. Onder de staatslieden zijn er nog maar al te veel, die met hart en ziel terugverlangen naar den toestand van voor den oorlog als naar een verloren paradijs en vergeten, dat juist op dien rotten bodem de crisis gerijpt is" Aldus het woord van Mgr. Kordac, bisschop van Praag, ter ernstige overweging. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* Bij de N.V. Verkoopkantoor preparaten «lieren arts Domicent, Rotterdam, verscheen „De Er varen Fokker" No 1 Tweede Jaargang, welke thans op vergroot formaat verschijnt. Ongetwijfeld zullen vele onzer lez*rs zich voor deze gratis interesseeren. Zij, die ze niet mochten ontvangen hebben, kunnen gratis-toezending verzoeken aan de administratie. INHOUDSOPGAVEN „Het Gezin" orgaan van den Ned. Bond voor grote gezinnen, bevat het volgende: Mededeelingen van het Hoofdbestuur Agenda's Gezinsbelangen: J W F van Mee geren: Hoe werkt het Belgische Woningfonds van den Bond der Kroostrijke Gezinnen. Bondsnieuws: Financieel Verslag over 1930. Kroniek.Inhoud 5e Jaargang. Practische Gemeentepolitiek van 15 Maart: Over de vergaderingen van den gemeente raad, I De aangelegenheid der streekplan nen - Gemeentepolitiek De gemeenteraads verkiezingen Initiatiefvoorstellen en hunne gevaren. Boekbespreking Van Hier tri Daar. Zitting van Dinsdag 17 Maart 1931, n.m. 6 uur. (Vervolg). XII. Verzoekschrift van de R. K. Woning- bouwvereeniging „Volksbelang" te Sas van Gent om 1500 M2. gemeentegrond in erfpacht en om een voorschot groot f 22000 tot het stichten van 10 arbeiderswoningen op dien grond. De voorzitter: In de vorige vergadering is in beg'nsel besloten om mede te werken. In middels is de goedkeuring van de Gezondheids Commissie binnengekomen, zoodat het thans zaak is, dat de Raad een definitieve beslis sing neemt. Spr. vraagt dan of nog iemand hierover het woord verlangt. De heer de Leux: Ik geloof d\t over deze zaak nietveel meer te zeggen zal zijn. De heer Verschaf fel: Ze is rijp voor stem ming. De heer Stouthamer: In de vorige verga dering is er reeds genoeg over gezegd. De secretaris leest dan het desbetreffend bericht voor van de gezondheidscommissie alsmede het concept-raadsbesluit, dat als volgt luidt: De Raad der gemeente Sas van Gent, Gezien het adres, d.d. 30 Januari 1931, van het Bestuur van de R.-K. Woningbouwvereeni ging „Volksbelang" te Sas van Gent, welke vereeniging is goedgekeurd bij K. B. van 16 Juni 1920, No 73, toegelatenals instelling, uit sluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, houdende verzoek om een voorschot uit de gemeentekas van ten hoogste f 22000.voor het bouwen van 10 arbeiderswoningen in de gemeente Sas van Gent. Gelet op het advies van de Gezondheids- comm'ssie, gezeteld te Neuzen d.d. 6 Maart 1931, No 78, Overwegende, dat aan woningen, als ge noemde instelling zich voorstelt te bouwen, in de gemeente inderdaad groote behoefte bestaat en dat binnen afzienbaren tijd niet is te verwachten, dat van particuliere zijde in deze behoefte zal worden voorzien: Overwegende, dat de uitgaven reeds dade lijk door de inkomsten uit de huursommen zullen worden gedekt; BESLUIT: I. Onder voorbehoud van toezegging van den door de gemeente van het Rijk te vragen geldelijken steun, aan bovenvermelde instel ling het gevraagde voorschot van ten hoogste f 22000, of zooveel minder als in verband met de uitvoering der 'bouwplannen noodig zal blij ken, uit de gemeentekas te verstrekken, voor den bouw van 10 arbeiderswoningen, onder de volgende voorwaarden a. de rente en aflossing in annuïteiten zul len gelijk zijn aan die, welke door het Rijk voor de gemeente zullen worden vastgesteld; b. bij faillissement, of bij ontbln«iing of op heffing der instelling, alsmede indien de voor waarden, waaronder het voorschot is verleend, niet worden nageleefd, wordt het voorschot of het onafgeloste gedeelte daarvan terstond opvorderbaar; c. bij vervreemding of bezwaring van on roerende goederen der instelling, zonder goed keuring van Burgemeester en Wethouders, of anders van Gedeputeerde Staten, zal het be stuur aan de gemeente verbeuren een bedrag van f 500, waarvoor de leden van het Bestuur hoofdelijk ieder voor het geheel aansprakelijk zullen zijn, onverminderd het recht der ge meente om, zoo daartoe termen zijn, in plaats van geldboete schadevergoeding te eischen en om de vervreemding of bezwaring niet als geldig te erkennen; d. de gemeente zal, zoolang het voorschot niet geheel is afgelost, met goedkeuring van Gedeputeerde Staten, of, bij weigering, met Koninklijke goedkeuring, het recht hebben al le bezittingen, met het voorschot verkregen, met de daarop rustende lasten en verplichtin gen en alle schulden der instelling, voor zoo ver die ten behoeve van die bezittingen zijn gemaakt, gezamenlijk over te nemen tegen betaling van een bedrag, door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, of, bij weigering, door de Koningin vast te stellen, met dien verstan de, dat boven het voor de verwerving of in standhouding van die bezittingen aangewen de deel van het eigen vermogen van de instel ling slechts een billijke vergoeding voor nood zakelijke met den eigendomsovergang ver band "houdende kosten wordt uitgekeerd; e. bij de uitvoering van de plannen, waar voor het voorschot wordt verleend, mogen be stuursleden der instelling niet middellijk of onmiddellijk zijn betrokken of voordeel ge nieten als aannemer, onderaannemer uitvcer der, arbeider of architect; f. de instelling zal de woningen behoorlijk onderhouden en deze voor de door deskundi gen te schatten waarde tegen brandschade verzekeren, een en ander ten genoegen van Burgemeester en Wethouders; g. de woningen mogen eerst in de laatste plaats worden verhuurd aan personen, die de hun in eigendom toebehoorende woning \rij- willig hebben verkocht, en dan alleen, indien zij een huur betalen, welke den kostprijs der woning dekt; h. de instelling zal, behoudens afwijking voor den duur van de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden, behalve aan r>ersc- nen, die ten gevolge van maatregelen tot ver betering der volkshuisvesting hun huisvesting verloren en niet in staat zijn den vollen prijs van een voor hun gezin geschikte woning te betalen, haar woningen niet verhuren bene den den prijs, welke voor woningen van de door haar gebouwde soort in het betrokken gedeelte der gemeente te bedingen is; i. de instelling zal, wanneer zulks door den Minister van Arbeid op grond van de uitkom sten van de exploitatie der met het voorschot gebouwde woningen noodig wordt geoordeeld, overgaan tot huurverhooging van alle wonin gen of van een bepaald aangewzen deel van de woningen bij de instelling in exploitatie; j. de instelling zal in de huurcontracten be treffende de met het voorschot gebouwde wo ningen een verbod opnemen om de woningen gedeeltelijk onder te verhuren of daarin kost gangers te houden; k. In de met het voorschot verkregen wo ningen zullen alcoholhoudende dranken niet ten verkoop in voorraad genomen of verkocht worden I. de instelling verbindt zich, op eerste aan zegging van Burgemeester en Wethouders voor een bedrag gelijk aan het niet afgeloste voor schot met rente op kosten der instelling eerste hypotheek op de met het voorschot verkregen onroerende goederen te verleenen ten be hoeve der gemeente, jaarlijks te verminderen met het af te lossen bedrag; m. de instelling verplicht zich, te allen tijde aan Burgemeester en Wethouders inzage van de boeken en de inlichtingen te verstrekken die zij nood:g achten voor de door hen op alle handelingen der instelling uit te oefenen con trole. n. de huurprijzen van de te stichten wonin gen worden niet vastgesteld, noch verhoogd of verlaagd zonder goedkeuring van Burge meester en Wethouders; o. met den bouw zal niet mogen worden aan gevangen vóór dat bestek en t.eekeningen zijn goedgekeurd door Burgemeester en Wethou ders die ook medezeggingsschao zullen heb ben over de aanstelling der opzichters, p. de akte van de overeenkomst tot verstrek king en aanvaarding van het voorschot zal worden verleden ten overstaan van een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen notaris, waarvan de kosten ten laste van de instelling komen; q. Voorts zoodanige nadere voorwaarden als de Minister van Arbeid zal bepalen; II. Uit 's Rijks kas aan te vragen en te aan vaarden een gelijk bedrag aan voorschot. Vastgesteld in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Sas van Gent van 17 Maart 1931. Wethouder Marquinie verklaart, or zich niet mee te kunnen vereenigen, dat in het con cept-besluit wordt gezegd, dat er in Sas van Gent zulk een groote behoefte aan arbeiders woningen bestaat en dat er geen vooruitzicht bestaat, dat van particuliere zijde hierin zal worden voorzien. Dat is niet gebleken. Van particuliere zijde zijn in de laatste 3 .i 4 jaar veel woningen gebouwd. Als net zoo voort gaat, heeft Sas van Gent niet te klagen. Ik wil volstrekt niet beweren, zegt spr., dat die woningen niet zullen worden bewoond, doch men mag niet zeggen, dat van particuliere zijde in deze gemeente niet genoeg aan woning bouw wordt gedaan. De heer de Lepx: Ik ben het met den heer Marquinie eens, dat er van particuliere zijde wel wat wordt gebouwd. Doch dat is voor ei gen gebruik en die woningen worden niet ge bouwd, om ze te verhuren. Nu is het niet ieder gegeven om een eigen woning te laten bou wen. Daarbij komt, dat er hier verschillende krotwoningen zijn, die hoogst noodzakelijk zouden moeten worden opgeruimd. Het is ge- wenscht, dat zoodra er door „Volksbelang" ge bouwd gaat worden, B. en W. beginnen met die krotten onbewoonbaar te verklaren. Wethouder Marquinie: Ik ben er niet op tegen, dat er woningen worden gebouwd cm die later te verhuren. Doch voor een arbeider, die een beetje vooruit wil, is het wel te doen om een woning te bouwen. Van particuliere zijde is er genoeg medewerking. Men s graag bereid, zijn geld in huizen te steken. Spr. ver klaart, dan te betwijfelen, dat het bouwen van de nieuwe woningen tengevolge zal heb ben, dat de krotwoningen verlaten zullen worden. Er zullen terstond weer andere lief hebbers voor zijn. Sas staat bekend als een fabrieksplaats, aldus spr., en bij de tegenwoor dige cris-'s denken velen van buiten: „daar moeten we zijn; er zal toch wel eens iets ipen komen". Ook als men 50 woningen bouwde, zouden die nog wel vol komen met menschen, die zich hier willen vestigen. Ik zie niet in, aldus spr., dat zij, die in krotten wonen, naar de nieuwe woningen zullen trekken. Eer zie k aankomen, dat menschen van buiten raar hier zullen komen om het beter te hebben. De heer Verschaf fel: De heer Marguinte zegt, dat, als er 50 woningen gebouwd zouden worden, die ook vol zouden komen doch met menschen van buiten. Dat is nooit mijn be doeling geweest. Als de thans te bouwen woningen doof vreemden bewoond moesten worden, zou ik mijn steun aan het verzoek

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3