Stadsnieuws JTandelsbenehlen Sport en Spel. Gemengd Jlteuws. Uit he? Binnenland. Uit hef Buitenland. Ernstig spoorwegongeluk in Engeland. goeneerlng der productie over de geheel e we reld. Onze Regeering heeft thans vrij laat een voorstel ingediend tot ondersteuning van de cultuur en industrie. Of die voorgestel de steun, indien zij de goedkeuring der Staten Generaal zal verkrijgen, waaraan ik onder de tegenwoordige omstandigheden niet twijfel, tot het gewenschte resultaat: het bieten zaai en en het draaien der fabrieken zal leiden, staat echter, als men de verschllende beoor deelingen over het ontwerp nagaat, nog Jang niet vast. Voor het bestaan van onze Zeeuw- sch-Vlaamsche bevolking, die percentsgewijs van ons land wel het meest daarbij betrok ken is, is het te hopen dat men het daarheen zal kunnen sturen, dat de thans nog open vraag bevestigend zal kunnen worden beant woord. Voor de te Sas van Gent gevestigde stijfsel en glucosefabriek was de toestand niet be moedigend en ook de toekomst ziet er niet rooskleurig uit. Een en ander :s een gevolg van de algemeene depressie, de hevige con currentie van de zijde der aardappelfabrie ken en de hooge bedrijfskosten, ook r.ls gevolg van verschillende wettelijke maatregelen. De in-exploitatie gekomen nieuwe onderne ming, de textielfabriek „Zelandiawerkte vrij geregeld. De teHulst gevestigde fabrieken voor tri cotages en wollen stoffen werken nog steeds niet zonder succes, doch de concurrentie en de wisseling der mode vergt het uiterste be leid van de ondernemers. De ondernemingen voor biscuits en suiker werken te Breskens ondergingen ook den druk van den tijd. Bovendien ondervinden zij, aan gezien zij ook aangewezen zijn op export naar het buitenland, moeilijkheden door bestaande of ingevoerde hoogere tarieven. Zeer ernstige concurrentie ondervinden de ondernemingen die naar Indië exporteeren, door de lage prij zen waarmede Japan daar zooals op veler lei gebied in die artikelen komt concur- reeren. Een te Utrecht gehouden tentoonstel ling van artikelen die door het buitenland in Indië worden ingevoerd bewees wel dat die in vele gevallen minderwaardig zijn, en onze in dustrie dergelijke waar niet zou weuschen af te leveren, maar ondertusschen wordt de con currentie met die waren door zeer vele in dustrieën ernstig gevoeld. Ondertusschen wis ten de bedrijven te Breskens zich het afge- loopen jaar nog vrijwel op peil te houden. Niet te klagen had in het afgeloopen ;aar de mosselcultuur. Er was naar het artikel groote vraag en daardoor liepen de prijzen op Voor de garnalenvisscherij te Breskens uit geoefend was het jaar niet ongunstig. Sar- dijn werd niet aangevoerd. Ook verschillende visschers van Walcheren voeren te Breskens hun vangst aan, hetgeen den handel ten goe de komt. Door de vischmeelfabrieken is de economische toestand der vischersbevolking zeer verbeterd. De opbrengst van „puf" was zeer aanzienlijk. De aanvoer daarvan is ech ter sinds 1 Januari van dit jaar verboden. Dit is weer een nadeel, dat alleen Nederlandsche visschers treft. Immers, die bepaling is niet internationaal en daarom vermindert die maatregel ter bevordering van den visch- stand sterk in beteekenis. De Belgische vis schers mogen b.v. op de gezamenlijke visch- plaatsen vrij „puf" visschen, waar het aan en ze visschers verboden is. Belanghebbenden heb ben den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw verzocht, deze kwestie nog eens ernstig onder de oogen te zien. Voorts wer den ook de vischmeelfabrieken bedreigd door een te veel, en daardoor gebrek aan grond stof en duurdere exploitatiekosten voor de bestaande. De klompenindustrie, die voornamelijk te Clinge en Koewacht wordt uitgeoefend, en waarvan ook een inrichting voor fabriek matige bewerking te Sluiskil is gevestigd, ver liep over het afgeloopen jaar tamelijk goed Het minder gunstige weer was daarop naar het schijnt van invloed. De klompenbeurs te Clinge werpt goede vruchten af, die men daar om hoopt te kunnen bestendigen. De vorkoops prijzen zijn echter nog niet evenredig aan de houtprijzen. In de bouwvakken en den ha adel in bouw materialen bestond vooral in het eerste deel van het jaar een zekere levendigheid, wat niet zeggen wil, dat de winsten daarmede gelijken tred hielden. De concurrentie is sterk. Ook de middenstand wordt gedreven onder zware concurrentie. Vooral is dit het geval in de kruideniersbranche, die zich naar twee zij den heeft te verdedigen, eenerz'qds tegen de meer en meer toepassing vindende coöperatie anderzijds door de filialen van grootbedrijven die in "Zeeuwsch-Vlaanderen worden gesticht Meerderen trachten door energiek werken en scherpe prijsregeling hun terrein te behouden Aangezien werkloosheid pas in de laatste maanden voorkwam, was er door goeden om zet in de eerste maanden voor den midden stand wel te verdienen. De omzet in auto's was zeer gering, die in rijwielen was niet bepaald druk te noemen, maar gaf toch geen reden tot klagen De graan- en meelhandel gaf door de sterke daling der prijzen aanleiding tot verliesen. De meelhandel, die in den beginne nog goed kon genoemd worden, ondervond in de laatste maanden ook den terugslag. De aarappeihandel was het geheele jaar door vrij normaal. De prijzen, die na het rooien laag waren, werden later beter. De handel in kunstmeststoffen liep achter uit. De vraag naar het product was minder en geer veel wordt coöperatief ingekocht. Ook liepen de prijzen steeds terug. In het bankwezen was de gang van zaken nog bevredigend. De vraag naar crediet was vrijwe lgelijk, doch de deposito's werden lager In vreemde munt ging minder om. Er zijn verchillende teekenen die er op wijzen, dat, zijn overigens in Nederland vele instellingen en particulieren het slachtoffer geworden van den aanhoudenden koersachteruitgang. Zeeuw sch-Vlaanderen daarop een uitzondering maakt. Speciaal worden hier goudgerande te- leggingsobligaties gekocht, die eerder in koers zijn gestegen dan gedaald. Opmerkelijk is het ook, dat niets te bespeuren viel van een drang tot verkoop van effecten. (Wordt vervolgd) Prov. stoombootdienst. Met ingang van 1 April hebben Ged. Staten benoemd tot stuurman bij den Prov. Stoom bootdienst op de Westerschelde, den heer P. J. den Outer, thans dekknecht bij dien dienst. R.K. Zuigelingenbescherming in Zeeuwsch- Vlaanderen. Woensdag 25 dezer des n.m. 2l/2 uur zal in het Patronaatsgebouw te Ter Neuzen een ver gadering worden gehouden van de Commissie v. R. K. Zuigelingenbescherming in Zeeuwsch Vlaanderen met de Afgevaardigden van alle Wit-Gele Kruis-afdeelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen. De agenda luidt als volgt: 1. Opening door den voorzitter. 2. Verslag van den Secretaris over 1930. 3. Verslag van de Enquêtrice over 1930. 4. Mededeelmgen inzake Prov. Bond van Wit-Gele Kruisafdeelingen in Zeeland. 5. Rondvraag. Na deze vergadering zal de Edelachtbare Heer W. A. van der Meulen, Burgemeester van Ter heyden, eene lezing houden over Jiet school artsen-vraagstuk. Tot het bijwonen der Vergadering zijn ook uitgenoodigd alle Z.Z. Eerw. Heeren Pastoors, leden van Procinciale Staten en Burgemeesters en Wethouders in geheel Zeeuwsch-Vlaande- ren. AXEL Maréchaussée. Met ingang van 1 April onder gaat de brigade der maréchaussée alhier een groote verandering. Met uitzondering van den opperwachtmeester, die hier voorloopig nog blijft, worden dan alle manschappen ver plaatst en vervangen door politie ,e oaard. (Ax. Crt.) HULST. R.-K. Kiesvereeniging. Vrijdag hield de R.K. Kiervereeniging voor den Gemeenteraad een vergadering, die vrij goed was bezocht Er werden 22 nieuwe leden aangenomen, waardoor het ledental is gestegen tot 757. Be sloten werd, een Katholiek gemeenteprogram te ontwerpen. Als leden van de Commiss'e ad hoe werden aangewezen de heeren Kapelaan Dekkers, Mr van de Ven en Geerts, Lockef eer als vertegen woordiger van het Gemeentebestuur, en H. Ver wilghen als Voorzitter van de Hanze. In zijn slotwoord zeide de voorzitter o.a. dat de verkiezing voor de groslijst een voorbeeld moet zijn. De katholieke Raadsfractie moet zijn een alzijdige vertegenwoordig1 ng van de Katholieke bevolking. Zooals deze thans reeds is samengesteld, moet men die zien te behou den en nog te verbeteren GROEDE. Bevolkingscijfer. Het voorloopig door het ge meentebestuur vastgestelde bevolkingscijfer, naar aanleiding van de 11e algemeene tien- jaarlijksche volkstelling is, dat op 1 Januari 1931 in de gemeente woonachtig waren 1145 mannen en 1164 vrouwen, alzoo 2309 zielen. SCHOONDIJKE. Meisje aangerand. Dinsdagavond heeft een tot nog toe onbekend manspersoon zich ver grepen aan een meisje van 10 jaar. Het kind woont onder Schoondijke en bezoekt de na bijgelegen school te Oostburg. Het individu heeft het kind eerst aangeboden het per fiets naar huis te brengen. Toen het kind weigerde, is hij haar blijkbaar gevolgd. Midd. Crt.) Goed afgeloopen. Zaterdagnamiddag ge raakte de circa 7-jarige W. W. alhier al spe lende in een moddersloot nabij de Rozenlaan Zijn broertje en een makkertje, die in de nabi. heid waren, schoten opzijn hulpgeroep toe en slaagden erin, het ventje, dat inmiddels geheel in het vieze modderwater dreigde weg te zakken, op het droge te trekken. Zonder het kordaat optreden van deze jongen, zou het on geval ongetwijfeld een droevigen afloop heb ben gehad, daar zich op dat oogenblik overi gens niemand in de omgeving bevond. Prijsschieting. Bij de gisteren gehouden prijsschieting op de liggende wip, gegeven door de schuttersvereenigmg „Nut en Vermaak" gevestigd bij P. Goethals, alhier, was de uit slag alsvolgt: Hoogvogel J. Coene. Zij vogels: Michiels, Zuiddorpe en L. Dhaene alhier. Er namen 21 schutters deel. De firma Ls van Waesberghe-Janssens te Hulst sloot met de gemeente Axel eene obli gatie-leening groot f 30.000 aan eene rente van 4 Voetbal Z. V. B. Breskens ISassche Boys I 41. Een ongeluksdag voor de Sassen aars. Gisteren had bovenstaande wedstrijd plaats voor de le klasse B van den Z.V.B. De Boys leden hun eerste nederlaag doch deze is uit sta'tend te wijten aan 'n ongelukkigen samen loop van omstandigheden Toen nl de wedstrijd moest aanvangen bleken de keeper en de spil, die per motor de reis maakten, niet aanwezig te zijn, zoodat de Sassenaars met 9 spelers moesten begijinen. Het was natuurlijk uitge sloten dat op deze wijze stand kon gehouden worden en de rust ging ook in met 20 voor Breskens. De beide ontbrekende spelers waren toen nog niet aangekomen. Na de thee had den twee invallers de ontbrekende spelers ver vangen, maar het moreel was gebroken en het einde kwam met een 41 overwinning voor Breskens. We vertrouwen echter, dat de ze nederlaag voor den uitstekenden geest, die in het elftal heerscht, geen verdere nadeelige gevolgen zal hebben. De Boys hebben hun lot tenslotte in eigen handen en we rekenen er op, dat de beide resteerende weistrijden twee schitterende overwinningen worden. Na den wedstrijd vernamen we, dat de cen ter-half driemaal motorpech heeft gehad. TUUR DE SUPPORTER. DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid. Angstig avontuur. Met het Duitsche s.s. „Imbros" is Vrijdag te Rotterdam in de haven aangekomen de 15- jarige loopjongen J. Dijkhuizen uit Scheve- ningen, d e een wel zeer wonderlijk en niet minder angstig avontuur, beleefd had. De jongen was Donderdagavond met een roeibootje in de Scheveningsche haven gcan roeien en had zich, daar de zee zeer kalm was buiten de pieren begeven. Daar is hij waar schijnlijk door een van de verraderlijke stroo mingen afgedreven en steeds verder zeewaarts gevoerd. Den geheelen nacht van Donderdag cp Vrij dag heeft de jongen alleen op zee rondgedob berd. Men kan zich voorstellen, welk een uit komst het voor hem geweest moet zijn, toen er tenslotte gistermorgen omstreeks tien uur een stoomschip opdoemde. Door te roepe^i en met zijn armen te zwaai en, wist de jongen, die radeloos was van angst de attentie te trekken van het scheepsvolk, dat hem tenslotte met boot en al op onge veer 15 mijl uit de kust, aan boord heeft ge- heschen. Het schip heeft daarna zijn reis naar Rotter dam vervolgd en na al zijn omzwervingen is de jongen behouden aan wal gebracht. Op het bureau van rivierpolitie te Rotterdam heeft men gezorgd, dat hij naar de ouderlijke wo ning te Scheveningen werd overgebracht. Ernstig vliegongeluk op schiphol. Zaterdag middag omstreeks twee uur is op het vliegveld Schiphol een ernstig ongeluk ge beurd. De luitenant-vlieger Wulfers was met het toestel F 32 opgestegen voor het maken van een proefvlucht. Het toestel vloog op eenige honderden me ters hoogte toen het plotseling in een vrille geraakte. Op het vliegveld althans zag men het nagenoeg loodrecht omlaag storten. Hevig ontsteld snelde het personeel van Schiphol toe. Het toestel lag midden op het vliegterrein en was totaal vernield. De be stuurder andere passagiers zaten niet in het toestel, moet op slag dood zijn geweest. De verongelukte was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. Boerderij afgebrand. Te Ruinerwolde is de boerderij van H van Noort door brand geheel vernield. Uit het ach terhuis kon n'ets worden gered. Vijftien stuks vee kamen in de vlammen om. Vermoedelijk is het spelen met lucifers door kinderen de oorzaak. Droevig slot van een landstormrede. Te Emmen werd in hotel M. Groothuis een propaganda-avond gehouden van den Bijzon deren Vrijwilligen Landstorm. De heer de Bruyn, sécretaris van den Ge westelijken Landstorm hield een propaganda rede. Aan het slot werd, naar „do Asser Crt." meldt, de rede geheel onverwacht afgebroken, doordat de spreker zijn bewustzijn verloor. De vergadering werd direct gesloten en in allerijl werd de dokter ontboden. Helaas mocht geeneeskundige hulp niet meer baten. De heer de Bruyn is niet meer bij gekomen en kert na het in zwijm vallen overleden. Brand in een mouterij te Selzaete. Hedenochtend ten circa 1 uur brak door on bekende oorzaak brand uit in een der gebou wen van de groote mouterij van de Gebrs. de Clercq te Selzaete. Waar de gemeentelijke brandspuit niet bruikbaar scheen te zijn werdj terstond de brandweer te Gent gealarmmeerd. Toen deze ter plaat se verscheen had het vuur echte reeds een zoo l danigen omvang aangenomen dat het branden de gebouw niet meer te redden viel. Men slaagde er evenwel in te voorkomen dat de be lendende perceelen eveneens door het vuur werden aangetast. Het aangetaste gebouw brandde geheel uit en stortte ten slotte in. Een groote hoeveelheid grondstoffen ging in vlammen op. De schade is aanzienlijk doch wordt door verzekering gedekt. Ten circa 8 uur kon de Gentsche biandweer inrukken. Zondagochtend is de groote expres-trein van Londen naar Schotland nabij het station Le'ghton ontspoord. Volgens de laatste be richten zijn er zes dooden en talrijke gewon den. Onder de ernstig gewonden zou ?ich ook bevinden professor van Hogteren, directeur van het Laboratorium voor bloedonderzoek te Lisse. Een ander Nederlander, die in den gederail leerden trein zat is op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt doordat hij door den vloer op de spoorbaan was gevallen. Hij liep slechts enkele kneuzingen op. Een kras ceremoniemeester. Dezer dagen vierde de hertog Giovanni Bat- tista Borea d'Olmo, paleis prefect en opper- ceremoniemeester aan het koninklijk hof te Rome, zijn honderdsten verjaardag. De hertog is te Genua geboren en was in zijn jeugd page van koning Karei Albert van Sardinië. Hij leerde het diplomatenvak in de school van Caveur en heeft tot meerdere gezantschap pen in Europeesche hoofdsteden behoort. Sinds 1864 is hij als 'ceremoniemeester in dienst van het hof. Hij is de elegantste, re- presentatiefste en de meest opgewekte persoon lijkheid op het Quirinaal. Nog steeds loopt hij, niet door den last der jaren gebogen, kaarsrecht en behendig over het parket, een meester in de etiquette. Men prijst hem nog steeds om zijn „elegan ce". Op dagen van hoog bezoek is de edelman, vertegenwoordiger van twee eeuwen, in aijn trotsch gala-uniform nog steeds present. Als men hem dan vraagt, welke de beste dier eeuwen is, wijdt hij uit over 't sehoone van beide; hij is trouwen van oordeel, dat 1931 enl850 in den grond niet zoo veel ver schillen. En ten slotte moet hij het toch wel weten Millionairs in Duitschland Volgens de nieuwste statistieken zijn er in Duitschland 2465 personen die een fortuin be zitten van meer dan een millioen mark. Er zijn 115 menschen, die meer dan 5 mil lioen rijk zijn, en 40 rijkaards die een kapitaal van meer dan 10 millioen bezitten. Het is wel belangwekkend om te vermelden, dat, ondanks de ongunstige economische om standigheden, het aantal millionailrs in Duitschland met 130 is gestegen. Bijna op straat gezet; thans millionair. De zwijnenhoeder Hey werd tot nog nis de armste man beschouwd van Scorbach bij B'tsch (Lotharingen). Dezer dagen zou hij wegens achterstallige huur en wanbetaling uit zijn woning werden gezet. Maar plotseling kwam fortuna hem begun stigen. De burgemeester van Scorbach liet Hey nl. bij zich roepen en deelde hem mede, dat één van zijn bloedverwanten in Amerika was gestorven, die hem een kapitaal van 2.400.000 francs had nagelaten. Door een „ontgiftigde" slang vergiftigd. In de steden in het Zuiden van Indië zijn slangenbezweerders geen ongewone verschij ning. Zij hurken met hun rieten korven ergens op het plaveisel neer en prijzen den voorbij gangers hun „met besliste zekerheid werkend middel tegen slangengif" aan. Eén dezer kunstemakers verzamelde onlangs te Rajban een nieuwsgierige menigte om zich heen. Toen hij een paar honderd toeschouwers voor zich had, greep hij een sterke cobra uit een der manden en liet zich voor aller oogen bijten. Vervolgens legde hij zijn veelgeprezen mid del op den mond, lachte en voelde zich blijk baar zoo lekker als ooit. Toen er zich ook na een half uur geen ver- giftigingsverschijnelen voordeden, waren de omstanders van de werkzaamheid van zijn mid del overtuigd. Daaraan kon ook het tusschenbeide komen van een Europeeër niets veranderen, die ver klaarde, dat de slangenbezweerder een oplich ter was en de cobra zeker de giftanden had uitgetrokken. Een Indiër was daarentegen zoo enthousiast, dat hij zelf gebeten wilde worden, om dan de uitwerking van het tegengif aan eigen lijf te ondervinden. Hij liet zich twee keer door de cobra bijten, om dan het middel op den mond te leggen. Helaas verliep het experiment voor beide betrokkenen niet naar wensch. Want de In diër stierf een kwartier later onder groote pij nen en de toovenaar werd door de politie inge rekend. Een deskundige, om wiens oordeel door de politie gevraagd was, kon het raadsel spoedig oplossen. De cobra waren werkelijk de gif tanden uitgetrokken en haar eerste beet deed niemand eenige schade. Maar iedere cobra heeft twee reservetanden, welke slechts dan hun dienst vervullen, als de slang sterk ge prikkeld wordt en daarbij den bek ongewoon,

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2