Mo. 3746 Maandag 23 Maart 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EU ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN En de Commissie voor Liefdewerken dan? Binnenland Buitenland frooineienieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Nd. 52419. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spruto!. Bij alle Drogisten. FEUILLETON. De Bodolaros van Saint-SuÊpice. Ingezonden Mededeeling De economische toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Naar aanleiding van ons vorig artikeltje waarin wij aanspoorden tot oprichting van bizondere commissies voor werkloozen-onder- steuning, ontvingen wij een paar brieven van trouwe lezers. De inhoud komt hierop neer, dat men zulke bizondere commissies niet noodig acht, waar reeds commissies van Liefdewerken bestaan. Wij gaan hiermede geheel accoord. Onze standsorganisatie moest eigenlijk zoodanig zijn ingericht, dat het niet noodig is, spe- ciaje commissies te vormen, indien aan in moeilijkheden verkeerende arbeiders hulp moet worden verleend. Deze hulpverleening behoort tot de taak der commissies voor Liefdewerken. Voor bijzondere gevallen als de uitgebreide werkloosheid van thans, kun nen deze commissies ook bijzondere maat regelen nemen, maar het is overbodig en dus organisatorisch fout om hiervoor nieuwe commissies in het leven te roepen. Maar.... wij weten maar al te goed dat in de meeste werkliedenvereenigingen of Volks bonden die commissies voor Liefdewerken nog niet bestaan. Daarom gaven wij den raad, om in den grooten nood van dezen tijd dan maar werkloozen-comitéV op te richten. Wij hadden er bij kunnen voegen, dat dit natuurlijk niet noodig is, waar goed georganiseerde en goed werkende commis sies van Liefdewerken bestaan. Dat wij dit verzuim nu door de opmerkingen van die trouwe lezers herstellen kunnen, stemt ons tot denkbaarheid. In een van onze eerste artikeltjes hebben wij uiteengezet hoe noodig en nuttig de be oefening van liefdewerken in onze stands organisatie is. Hiermede wordt, zouden wij kunnen zeggen, al het anderehet werk der vakorganisatie voor goede arbeidsvoor waarden, het verzekeringsstelsel en de eco nomische taak der Werkliedenvereenigingen aangevuld. Altijd blijven er bizondere nooden te lenigen, waartegen g^en voorziening te treffen is en naast reglementaire aanspraken op uitkeeringen moet onze solidariteit, onze christelijke gezindheid, zich ook en vooral uiten in de liefdedaad Makkers, die door ziekte, werkloosheid of andere tegenspoeden getroffen zijn, moeten onze warme deelne ming ondervinden. In bizondere hulp, waar dit noodig is, maar steeds in daden en woorden van troost en opbeuring, welke de kameraadschap versterken. De zieken be zoeken, hen op de hoogte houden van onze beweging, voor de werkloozen doen, wat wij de vorige maal beschreven en tal van andere soortgelijke liefdewerken moeten in onze werkliedenvereenigingen worden beoefend. Dit ligt in de lijn van onze beginselen. Hiertoe zijn noodig commissies van Liefde- werken, die voor hare taak, door voort- durende oefening, beter berekend zullen zijn j dan toevallig en inderhaast samengestelde nood-commissies. H. Minimumlengte van dienstplichtigen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de mi nimumlengte voor dienstplichtigen van 1.55 M. wordt verhoogd tot 1.60 M. Zij die bij de eerste keuring langer dan 1.55 M., doch kleiner dan 1.60 M. zijn, worden geacht slechts tijdelijk ongeschikt te zijn. Van de personen, Ingeschreven of inge lijfd voor de lichting van 1931 of van een vroeger jaar, worden slechts diegenen on geschikt voor den dienst op grond van hun lengte geacht, die kleiner zijn 1.55 dan M. 39) XXII. Hoewel de nationale garde bij de wapenstil stand niet ontbonden, noch ontwapend werd had Gilbert Rollin toch zijn ontslag als kapi tein genomen en zich weer gewijd aan weinig eervolle zaken, waar hij ter nauwerncod ge noeg mee verdiende om er van te leven. De kleine kamer waar wij hem op een avond met Servais Duplat het geld zagen deelen, dat zij op de soldij der compagnie aan het rijk ont stalen, zag er thans uit als het kantoor van zaakwaarnemer. Langs de wanden had hij oude planken ge timmerd waarop kartonnen doozen stonden een wankelende kantoorlessenaar met een manken kantoorstoel stond in het midden en in een hoek stond iets dat eenigszins ».p een brandkast geleek. Gilbert Rollin rangschikte een stapeltje ge zegeld papier en aan de tafel zat Henriette, bezig met het maken van kindergoed, toen de abbé Raoul aanbelde. D, jonge vrouw stond op en deed open. Toen zij haar neef zag uitte zij een vreug dekreet. Raoul. Gilbert keek met een hatelijk lachje, van gijn gezegeld papier op. (6) Een hittegolf. Donderdag heerschte te Londen een hit tegolf, zooals sinds 1848 in dezen tijd in Engeland niet is voorgekomen. De Lon- densche, parken zijn gevuld met Londenaren, die verkoeling komen ztoeken. Nu het week end aanbreekt begeven zich duizenden naar de badplaatsen. De temperatuur steeg in de schaduw tot 25 graden eu in den zonne schijn tot 37. Anti Godsdienst universiteit te Moskou Naar de „Osservatore" uit Kowno verneemt, is Zondag, 15 Maart jl. te Moskou een „anti godsdienstige universiteit geopend. Doel van deze universiteit is, de leerstelling- van alle godsdiensten ter wereld te be strijden en te weerleggen. Wegenbelasting in België. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat aan houders van motorrijtuigen, die in ge volge het K. B. van 17 Februari 1931, hcuden de vrijstelling van wegenbelasting voor in Bel gië wonende of gevestigde houders van motor rijtuigen, aanspraak hebben op bedoelde vrij stelling, een kostelooze belastingkaart wegen belasting no. 14, no. 15 of no. 16 wordt uitge reikt door den ontvanger te wiens kantore een daartoe strekkend verzoek verzoek wordt gedaan. Voordat wordt aangenomen, dat de houder Hoe is het met oom, met onzen lieven oom? vroeg Henriette, nog voor Raoul den tijd had gehad een woord te spreken. Zeg mij spoedig of hij al buit3n gevaar is. Stel U gerust, Henriette, antwoordde de jonge priester, alle gevaar is nu geweken. Goddank! riep de jonge vrouw op een toon van oprechte vreugde uit. Zij sloeg haar armen om den hals van haar neef en kuste hem op beide wangen. Mijnheer de graaf d'Areynes is nu cus bui ten gevaar? vroeg Gilbert Rollin. Ja. Én iser geen tweede aanval meer te vreezen? Ongelukkiger wijze kan ik daar geen gerust stellend antwoord op geven. De dood, die thans van het kasteel Fenestranges verdreven is, kan elk oogenblik terugkeeren. De eerste aanval is zeer ernstig geweest en wij mogen ons niet ontveinzen, dat onze oom, op zijn leeftijd en ondanks zijn sterk gestel, bloot staat aan een tweeden aanval en weinig kans heeft ook dien te weerstaan. En vroeg Gilbert Rollin met een lichte aar zeling, zou het onbescheiden zijn wanneer ik u vroeg wat er tijdens uw verblijf op Fene stranges is voorgevallen? In geenen deele, ik kom zelfs hier met het doel, u en Henriette dat mee te deelen. Sedert wanneer zijt gij in Parijs terug? Eerst sedert een paar uren. En wanneer zijt gij van Fenestranges ver trokken? Gisteravond. Gilbert Rollin schoof een stoel bij voor Raoul. op vrijstelling van wegenbelasting hier ie lande aanspraak heeft, dient hij te hebben aangetoond, dat hij in België woont of ge vestigd is zonder hier te lande een domicilie of woonplaats of vaste inrichting te hebben en dat het motorrijtuig, waarvoor afgifte van een kostelooze wegenbelastingkaart wordt ver langd, in België is ingeschreven als toebe- hoorende aan een houder, die daar te lande woont of gevestigd is. Wervelstorm in Oklahoma. Tengevolge van een wervelstorm werden te Klinton in den staat Oklahoma drie personen gedood en achttien gewond waarvan zes zeer ernstig. Honderd zeven en twintig schoolkin deren ontkwamen ternauwernood aan den dood, doordat zij het schoolgebouw verlieten, even voor dat het instortte. De storm vernielde e engroot deel der stad. Moordaanslag te Brussel. 1 Vrijdagmorgen is een moordaanslag ge il pleegd op een 29-jarigen Italiaan op het oogen blik, dat deze zijn woning in de Collegestraat in de Brusselsche voorstad Elsene wilde bin nentreden. De schoten werden gelost uit een voorbij rij denden auto. Onmiddellijk na den aanslag reed de wagen met groote snelheid weg. De Italiaan werd in de borst getroffen en verkeert in levensgevaar. Waarschijnlijk be treft het. hier een politieken aanslag. Woensdag had te Brussel een schietpartij tusschen Italianen plaats, terwijl te Chate- lineau dien dag een Italiaan door een onbe kende werd vermoord. REDE uitgesproken door den Voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, te Ter Neuzen in de algemeene vergadering dier Kamer op 14 Maart 1931. (Vervolg). Het publiek profiteerde er ook door, daar de Maatschappij op het traject Ter Neuzen Sel- zaete terstond het hooge passagiers-tarief liet vervallen en dit verving door liet voor hare lijn Mechelen-Ter Neuzen geldende. Ik i\eet niet of ook andere factoren daartoe hebben meegewerkt, maar een feit is het toch, dat- het reizigers-verkeer op dat traject het af- geloopen jaar drukker was dan daarvoor. De Ter Neuzensche scheepsbouwwerf haa, dank zij de orders voor nieuwbouw die zij oc- zat, en de vele reparaties voortdurend werk. Orders voor nieuwbouw zijn thans evenwel niet gemakkelijk te krijgen, en dan tegen lage prijzen. Ga zitten, beste neef, zeide hij en laat hoo- ren wat gij ons te vertellen hebt, wij stellen er veel belang in, dat zult ge wel begrijpen. De vicaris van Saint-Ambroise bleef staan. Gilbert vervolgde: De graaf d'Areynes heeft zeker r..ijn testa ment gemaakt? Ja. Maar waarschijnlijk weet gij niet wat dat testament inhoudt? vroeg Gilbert op spotten den toon. Daarin vergist ge u, antwoordde de abbé koel, ik ken woordelijk den inhoud van het testament, want mijn oom heeft mij omtrent alle bepalingen geraadpleegd. Ja, jm'st, hij had u verzocht bij hem te ko men, ten einde uw raad in te winnen. Dat is zoo, en het spijt mij, o.at hij niet al mijn raadgevingen opgevolgd heeft. Zoo, zeide Gilbert Rollin wantrouwig, en met gefronste wenkbrauwen, heeft hij niet al uw raadgevingen opgevolgd? Neen. Dat wil zeggen, hij heeft mijn vrouw ont erfd? Neen. Wat dan? Het testament van mijn oom is zeer in net voordeel van uw êchtgenoote, maar er zijn be palingen aan verbonden, die door niets ter wereld gewijzigd of ontdoken kunnen worden. Aha, is het zoo ernstig? Ik heb alles gedaan wat in mijn vermogen was om haar belangen te behartigen en voor- deelen, die ik voor haar behaald heb, hebben mij niet weinig moeite gekost. De Tegelfabriek van de Bouwmaterialenrnaat schappij „De Hoop" had te lijden onder de concurrentie, ontstaan door overproductie en de oprichting van vele kleine fabr ekjes. De fabricage moest in de laatste maanden tot een derde der volle capaciteit worden terug gebracht en bij den aanvang dezes jaars ge heel stop gezet worden. Fabricage van beton- buizen en trottoirbanden gaf voortdurend werk. De te Ter Neuzen gevestigde Zeeuwsch- Vlaamsche Stoomwasscherij en strijkinr.'chting blijkt in een behoefte te voorzien.. De o.ploita tie van deze aan het eind van 1929 vergroote onderneming Verliep zeer bevredigend. In den loop van het jaar is voltooid de ver grooting van de cokesfabr ek te Sluiskil, die daardoor hare productie kon opvoeren. Onge twijfeld is dit van grooten invloed :p het ver zendcijfer van het station Axel der spoorweg maatschappij Mechelen-Ter Neuzen. Dit steeg nl. van 594,954 ton in 1929 tot 649,740 ton in het afgeloopen jaar. Ook de ontvangst op dit station maakt een mooi fguur. Van 204.613 ton in 1929 steeg dat tot 418.648 ton in 1930. Zooals reeds is aangestipt, werd aan het eind van het vorig jaar het fabriekscomplex van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote, gesticht te Sluiskil, in de gemeente Axel, vol tooid. Op 4 November meerde in de bij de fa briek behoorende haven het eerste zeeschip met pyriet. Al zijn thans de vooruitzichten niet gunst'g zoo druk ik toch de hoop uit, dat dit voor de toekomst een centrum van bedrij vigheid zal mogen worden. De exportvermindering, die reeds het jaar te voren was ingezet werd voor de spiegelglas- fabriek te Sas van Gent in den loop van liet jaar van grootere beteeken's, joodas inkrim ping der fabricage noodig bleek. De binnen- landsche omzet bleef op normaal peil. Ondanks de sterke concurrentie had de af- deeling chemische producten dier onderne ming een normale campagne. De blauwselfabriek te Sas van Gent, die een tijd buiten exploitatie is geweest, is ?p be perkte wijze weer met werken begonnen. Zij had te lijden door vemindering van afzetge bied wegens ingevoerde hooge tarieven voor haar product in het buitenland. In de afgeloopen campagne werkten te Sas van Gent weer de beide suikerfabrieken. Het zal wel niet noodig zijn, over de resultaten d er fabrieken thans nog iets in het midden te brengen. De toestand waarin de suiker indus trie en daardoor de beetwortelcultuur verkeert, door de lage prijzen van het product die oorzaak -s dat teelt en fabricage zelfs zon der den verkregen regeeringssteun niet r eer loonend zijn, zijn in de Kamer breedvoerig besproken en daardoor voldoende oekend. Ik durf mij thans niet aan een uitspraalr wagen, wat de toekomst ons in dit opzicht brengen zal. Krachtige pogingen zijn aangewend om de suikerindustrie op te heffen, door een rant Inderdaad? zeide Gilbert vol bitterheid. Gij moet thans de gevolgen va.'i uw missla gen ondervinden, waarde neef, het is geen ver wijt dat ik u doe, maar ik constateer eenvou dig een feit. De echtgenoot van Henriette richtte zich hoog op, zijn oogen vlamden van toom en vol misplaatsten trots antwoordde hij: Ikheb niets van dien man gevraagd, en ik begeer nog niets van hem. Gij hooptet toch, merkte Raoul aan. Voor mijzelven had ik niets van den graaf te hopen, dat w;st ik al te goed. Wat zijn ech ter de voordeelen, die gij voor mijn vrouw hebt verkregen? Ik zal het u zeggen. Henriette hield de oogen onafgewend cp haar man gevestigd en beefde voor de uitdruk king van toorn, die zijop zijn gelaat waarnam. De vicaris van Saint-Ambroise haalde uit den zak van zijn ambtskleed een cop;e van het testament, die hij Gilbert voorhield. Wilt ge het testament lezen? *eide hij Neen lees het ons liever voor zeide Gilbert. Men kent de testamentaire beschikkingen van den graaf d'Areynes, maar tot goed bewijs van hetgeen volgen zal, moeten wij eenige van d e bepalingen herhalen. Ga toch zitten, mijnheer de abbé, zeide Gil bert nogmaals, met merkbaar ongeduld het schijnt me nogal een lange ceel te zijn. Raoul d'Areynes fronste de wenkbrauwen. Hij nam plaats op den stoel, dien de echt genoot van Henriette voor hem bij geschoven had. (Wordt vervolgd^

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1