Vergeet niet Sociaal JTieuws. Gemengd Jiieuws Loop der bevolking Rechtszaken. Van onze Adverteerders. Ingezonden MefledeeUng (9) tijdens de schoonmaak Uit het Binnenland. R. K. arbeidersorganisaties. Zondag vergaderden te Axel de besturen der R. K. Werkliedenverenigingen van Sas van Gent, Westdorpe, Zu'ddorpe, Koewacht, Ter Neuzen, Sluiskil en Axel. Philippine was niet vertegenwoordigd. De aalmoezenier van den Arbeid, de Weleerw heer v. d. Maden, hield een voordracht over ontwikkeling van den arbeider terwijl «le lieer Norbaert, lid van het hoofdbestuur, de taak der bestuursleden uiteenzette. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, meer dergelijke bijeenkomsten te organisee- ren. Heropening ijzerhandel D. de Jager Jr. te Middelburg. Vrijdag jl. is aan de Lange de L't te Middel burg ue bekende yzernandei van de lirma D. ae Jager Jr., die by de groote brand het vorig jaar totaal vermeid weru, feestelijk heropend. Wy lezen hierover in de Mida. Crt. o.a. het volgende Toen ten twee uur het nationaal dundoek was ontplooid en de nette étalages geopend, begonnen de belangstellenden htm opwachting te maken en dit heeft geduurd toe des avonds toe. Hunne gelukwenschen boden o.a. aan het dagelijksch bestuur der gemeente, het Bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, het bestuur van Handelsbelang en dat van den bouwkring Walcheren. Het aantal bloemstukken, die ook evenveel gelukwenschen beteekenden, was enorm (,root. Even voor de opening hield de heer H. J. Kruijder Sr. een toespraak tot het gezamenlijk personeel, den architect, den aaunemer en al.en die aan den nieuwbouw hebben medegewerkt, en bracht hij grooten dank ,ian Uien De boekhouder, de heer R. H. H Siegers, sprak namens het personeel. De nieuwe winkel is op de modernste wijze ingericht. Aan de eene zijde is de afdeeling ijzerwaren, gereedschappen enz. onder gebracht en daar tegenover de afdeeling huishoudelijke artike len en de cassa. Enkele treden voeren naar show rooms, waar alle artikelen in ontelbaar aantal zoo geschikt zijn, dat men makkelijk keuze kan doen, waarbij evenals vroeger de modelkeuken een eerste plaats inneemt, maar ook in verder gelegen af deelingen wordt ge demonstreerd hoe men nuttige zaken, tegen billijken prijs verkrijgbaar, moet benutten, wij denken o.a. aan toiletten en lergelijke. Wij hebben alle af deelingen voor détail en gros verkoop de laatste is verreweg het voor naamste onderdeel doorgeloopen.en wij wa gen ons niet aan eene opsomming, want dan staat vast, dat wij wat zullen overslaan. Van het sousterrain tot de bovenste ver dieping komt men in inpakruimten, en in practische ingerichte bergplaatsen met zeer grooten voorraad in alles wat maar eenigszins in de branches der firma mag worden ver wacht. Een groote verbetering is het doen aanbren gen van twee liften; een ruime, electrische ge drevene voor zware pakken en voorwerpen een kleinere, die met de hand wordt bewogen en die voor kleinere artikelen is bestemd. De bouw is grootendeels uitgevoerd in beton en ijzer en ook andere onderdeelen, zooals bijv. de centrale verwarming zijn van solied mate riaal gemaakt. Was vroeger de kantoorruimte in deze zaak vrij bekrompen, deze is tharts veel verbeterd en dit was mogelijk omdat besloten werd het geant. r' Gilbert Rollin haalt een lijst uit zijn zak. Een fakkeldrager plaatst zich naass hem cm hem bij te lichten. Nu heerscht er ademlooze stilte; ieder wacht vol angst het appèl na den veldslag. Een naam wordt afgeroepen. Present. Een jubelkreet, een soldaat ligt in de armen zijner vrouw Weer een naam. Gesneuveld Daarop volgt een luide jammerklacht, ge schrei van kinderen. Het appèl wordt voortgezet. De antwoorden klinken Present. Vermist Gewond Gevangen Gesneuveld. De teruggekeerden geven antwoord voor hun kameraden, die achtergebleven zijn. Helaas de meeste antwoorden luiden: Gesneuveld Gewond! Vermist! De tanden van Jeanne klapperden als zij hoort afroepen: Paul Rivat. Een kameraad, die Paul heeft zien vallen, antwoordt. Gesneuveld. Op dit oogenblik weerklinkt een luide gil. Jeanne strekt de beide armen uit en valt be wusteloos op den grond, ondanks de moeite die moeder Veronica doet om haar te onder steunen. Hulp, hulp, hierheen! roept de oude vrouw^ Men neemt Jeanne op, men draagt haar naar de wagens, die de gewonden stadswaarts bren- bovénwoonhuïs te laten vervallen. Hierdoor kwam ruimte vrij, die voor flinke kantoren is gebruikt. Boven voor heeft men een klérken- kantoor, een typistenkamer en boven de poort een privé-kantoor. Verder op is nog een kan toor dat meer voor den winkel is bestemd. Nog even terugkeerende naar de magazijnen, zij gemeld, dat deze achter verschillende pan den in de Langedelft door loopen en aan de bewoners van een daarvan door een gang, die in een der magazijnen is weggewerkt toegang gegefen wordt tot hun tuin. De firma heeft bij de gelegenheid van den herbouw ook een eigen safe-inrichting laten aanbrengen, voor de boeken enz., waardoor zij tevens de gelegenheid heeft de aandacht op dit onderdeel harer zaak te vestigen, daar zij de vertegenwoordiging der firma Lips beeft Nog enkele bijzonderheden willen wij melden, en wel, dat een huistelefoon alle afdeeliage.n verbindt en het afwikkelen van zaken ten zeer ste bevordert, dat een verklikkerssysteem is aangebracht en ook een automatische uitscha keling der etalagebchten. De architect, die den bouw voorbereidde, de architect, onder winens toezicht hij werd uit gevoerd, de hoofdaannemer en alle andere uit voerders van onderdeelen, mogen met trots op hun werk terugzien en dit mag zeker niet mui der de heer H. J. Kruijder, de eigenaar der zaak, welke op 1 April 1938 honderd jaar zal bestaan en die op 29 October 1899 door ge noemden heer is overgenomen, toen zij nog ge vestigd was op de Markt, waar nu de rtielk- salon „de Nieuwe Landbouw" is. Uw handen ook vooral 's avonds in te wrijven met Purol, dan blijven ze, ondanks al het natte en ruwe werk, toch gaaf en zacht. PUROL doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Auto met drie geestelijken door locomotief ge grepen. Dinsdagavond te ongeveer half zes heeft op den onbewaakten overweg van den locaalspoor - weg tusschen Neede en E:bergen, ongeveer 20 minuten van Neede een ontzettend auto-onge luk plaats gehad. Een luxe-auto, bestuurd door den weleerw. heer J. H. Krabbenborg, kapelaan te O roenlo, waarin voorts gezeten waren de zeereerw. heer Deken J. P. P. Oosterbaan en de weleerw. ka pelaan A. M. van Soest, beiden eveneens uit Groenlo, werd door een van Neede komenae losse locomotief, die in volle vaart reed ge grepen. Hoewel de bestuurder nog; heeft geremd, mocht dit niet meer baten. De auto werd een eind weggesleurd en totaal versplinterd, terwijl de bestuurder, kapelaan Krabbenborg, bijna onmiddellijk werd gedood. Zijn lijk werd een 25 tal meters van de plaats van het ongeval verwijderd, ernstig verminkt gevonden. De zeereerw. heer Deken had tengevolge van den hevigen schok, ernstige verwondingen aan hoofd en arm bekomen, terwijl kapolaan van Soest wonder boven wonder met lichte kneu zingen bleek te zijn vrij gekomen. Beiden werden in een naburige woning bin nengedragen, waarna de ijlings gewaarschuwde doctoren uit Eibergen en Neede spoedig ter plaatse waren om het eerste verband te leg gen. Ook de burgemeesters van Neede en Ei bergen, maréchaussée en politie waren wei gen. Veronica wijkt niet van haar zijde. Een der voorlieden vroeg: Waar woont die arme vrouw. Rue Saint-Maur, no 157, antwoordde Veroni ca. Ik moet naar de ambulance van het elfde ar rondissement, hernam de voerman, ik zal haar thuis brengen. Hij nam Jeanne in zijn armen, legde haar in den wagen naast de gewonden neer. Kom maar bij mij op den bok zitten, moeder tje, ging de brave man voort. Veronica liet zich dit geen tweemaal zeggen Gilbert Rollin zette het appèl voort, terwijl de wagen met Jeanne en Veronica, de stad in reed. Op de honderd-vijf tig man ontbraken er tachtig. Den 28 Januari, dus negen dagen aa den mis lukten uit val werd te Versailles een wapenstil stand gesloten en het verdrag daarvan getee- kend door Jules Favres en den graaf Von Bis marck. In den morgen van den 30en werden afdruk ken van dit verdrag overal in Parijs aange plakt De regeering had er de volgende regels bij gevoegd: Met gebroken hart hebben wij de wapens neergelegd. Parijs heeft een zwaar offer gebracht, maar de Parijzenaars kunnen zich voor het minst troosten, hun plicht gedaan te hebben. Zij hebben niet gezwicht voor de overmacht van den vijand, zij hebben den dood op het f veld van eer niet gevreesd. Slechts de honger dwingt ons tot de over- dra aanwezig. Bij het vernemen van ue ramp begaven vele ornwonenuen zich naar ae plaaos aes onheils. Naaat. ae gewonden waren verbonden, wer- aen zij naar net St. Vincentius-gasthuis te Groenlo overgebracht, waar de doctoren Spuyt uit Arnhem en Wentholt uit Groenlo verdere hulp verleenden. ook het stoffelijk overschot van kapelaan Kraboenborg is later naar genoemd zieken- hu s overgebracht. Nader vernemen wij, dat het uitzicht by den onoewaakten overweg goed is. De eerw. lieeren geestelijken waren op weg naar Neede, om aldaar de plechtige sluiting van het veertig-uren gebed bij te wonen. bij het vernemen van dit tragische onge val, waren de parochianen van Groenlo zeer onder den indruk. De toestand van den zeereerw. Deken Ooster baan was Dinsdagavond ernst: g, hoewel er geen direct levensgevaar bestond. Het slachtoffer van dit ongeluk, de weleerw. heer J. H. Krabbenborg, was dertig jaar oud, in 1926 priester gewijd, terwijl hij sinds 14 Oct. 193U te Groenlo werkzaam was. Voordien stond kapelaan Krabbenborg te Beek (bij Didam). De correspondent te Groenlo van „De Maas bode meldt nog, dat de drie in den auto zit tende geestelijken tevoren in beide richtingen van den overweg hebben uitgekeken of een trein naderde. Zij hebben de losse locomotief niet opgemerkt. Op het laatste oogenbl.'K zagen zij echter het groote gevaar en hoewel uit alle macht werd geremd, was het ongeluk onver mijdelijk. De Zeereerw. Deken Oosterbaan was met zijn beide kapelaans te ongeveer 5 uur voor een con ferentie naar Neede vertrokken. Te ongeveer half zeven uur drong het ontstellenas nieuws in de parochie door en een aangrijpende vei- slagenheid maakte zich de parochianen meester. Uren lang stonden dichte drommen voor het St. Vincentius-Gasthuis de berichten omtrent den toestand van hun herder af te wachten. Kapelaan Krabbenborg, die bij het ongeluk het leven heeft gelaten had 's-mor- gens nog een bezoek gebracht aan zijn bejaarde moeder, die dezer dagen van de laatste H. Sa cramenten was voorzien. Het lijk van kapelaan Krabbenborg was niet verminkt. In den loop van den avond werden reeds vele betuigingen van deelneming en belang stelling ontvangen, waaronder die van Z. H. Exc den Aartsbisschop, d:e telefonisch zich met het Gasthuis in verbinding stelde. De toestand van deken Oosterbaan was Woensdagmorgen naar omstandigheden redelijk goed. Kapelaan van Soest, maakte het uitste kend, doch Z.Eerw. moet nog een paar dagen in het Gasthuis blijven. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J R. C. van Liefferinge, dienstbode, Grenu- laan 33, van Overboulaere (B). G. Blemdinger, monteur, Westkolkstraat 18, van Neurenberg (D.) M. Raas. koopman, Bovenw. 50, Sluiskil, van Axel. G. W. Roth, huishoudster, Westkolkstraat 48, van Hillegersberg. K. G. Gazan geb. Van 't Hoff, zonder, Van Bovenstraat 21, van Axel. G. A. A. Destombes, dienstbode, Stations weg 23, van Boschkapelle. J. S. C. van Ham, cafébediende, Stationsweg 61, van Vlissingen. gave. Wij hebben tot het uiterste volgehouden, maar nu is er geen brood meer in de geheele stad, het laatste eetbare dier is geslacht, wi. moge het arme volk niet langer folteren. Niettegenstaande onzen hopeloozen toestand, hebben wij getracht nog zooveel van onze eer te redden, als slechts mogelijk was. Sedert Maandagavond worden de onderhan delingen gevoerd en vanavond zal hes verdrag geteekend worden, waarbij de Nationale Garde gehandhaafd blijft en haar de wapens behoudt Het leger, krijksgevangenen verklaard, mag Parijs niet verlaten. De officieren zullen hun deg.?ns behouden. De nationale vergadering is bijeengeroepen. Frankrijk is ongelukkig, maar niet verne derd. Het heeft zijn plicht volbracht en behoeft zich niets te verwijten. Terwijl de bewoners van Parijs deze procla matie lazen, zagen zij de wagens .net levens middelen de stad binnen rijden. Thans zouden zij zich kunnen herstellen van de ontberingen den honger dien zij gedu rende de honderd-zeven-en-dertig dagen van het beleg te doorstaan hadden. Tegen het einde van Febrauvi waren alle spoorweglijnen hersteld en voor het verkeer heropend. De abbé d'Areynes was nog altijd op hetkas- steel Fenestranges, want zoolang het beleg duurde had hij niet naar Parijs terug kunnen keeren, hoe gaarne hij zich ook te midden van zijn parochianen had bevonden om hun moed in te spreken en hen te troosten in hun lijden, j Zoodra echter het bericht van den wapen stilstand op het kasteel bekend werd, wilde hij de terugreis aanvaarden, maar graaf Emma- Vertrokken: E. Rardusch, smid, Tholensstraat 56, naar Duitschland. A. Kleber, bankwerker, Tramstraat 24 naar Duitschland. W. Vogt, bankwerker, Korte Kerkstraat 17 naar Duischland. E. Pitz, koopman, Van Steenbergenlaan 18, naar Duitschland (ambtshalve). A. Heijens, dienstbode, Noordstraat 5, naar Ossenisse. A. Scheele, slager, Dekkerstraat 50, naar Axel. J. Szesny, fabrieksarbeider, Dijkstraat 44, naar Duitschland. C. Bondewel geb. Tollenaar, zonder, Tram straat 12, naar Axel. J. M. Willemsen, dienstbode, Grenulaan 33, naar Oostburg. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 13 Maart werden de vol gende zaken behandeld: C. J v V, kantoorhouder bij de Posterijen te Zaamslag, werd ten laste gelegd dat hij in 1330 als kantoorhouder der Posterijen te Zaamslag verschillende bedragen, stortingen op cheques van den Post-chèque en Girodienst tot een ge zamenlijk bedrag van ongeveer f 800, heeft ver duisterd, o.a. door dit geld te gebruiken voor de verantwoording en verrekening van vroeger ge dane geldstortingen, subsidair werd hem ten lasté gelegd dat hij in qualiteit van kantoorhou der geldstortingen tot genoemd gezamenlijk bedrag, toebehoorende aan een ander, en welke gelden hij op de eerstvolgends afrekenings- staat aan het Hoofdkantoor te Terneuzen moest verantwoorden, heeft verduisterd. Verdachte was verschenen en werd rechts kundig bijgestaan door mr. J. Adriaanse, ad vocaat te Middelburg. Als eerste getuige werd gehoord Weisfeit, In specteur der Posterijen te Middelburg, die ver klaarde dat toen hem ter oore was gekomen dat verdachte's administratie niet in erde zou zijn ,hij daar naar een onderzoek is gaan in stellen, waarbij hij constateerde dat verdach te een aanzienlijk tekort in kas 'nad. Deze gel den zijn door verdachte aangezuiverd. Tekorten komen wel eens meer voor en daarom wordt aan den kashouder een toelage verstrekt om daaruit kleine tekorten aan te zuiveren. Ver dachte is ontslagen, doch is van die beslissing in beroep gekomen. Verdachte door den President ondervraagd, zegt te hebben bemerkt dat zijn tekorten steeds grooter werden, doch ontkent die gelden zelf te hebben gebruikt. De getuige Ter Haar, ambtenaar bij de In spectie der Posterijen, zegt op last van hcoger hand, een onderzoek te hebben ingesteld. De gelden welke verdachte voor de girodienst ent- vangt, moeten door hem genummerd achter el kaar worden ingeschreven. Wanneer daarbij stukken worden achtergehouden is .ie controle evenwel zeer moeilijk. Verdachte's administra tie bleek op dit punt niet in orde te zijn. De getuige a decharge Serrarens, besteller bij den postdienst, zegt te hebben bemerkt dat ver dachte's kassen wel eens door elkaar liepen. Ver dachte had het soms zeer druk. Meermalen ston den groepjes menschen te wachten. Verdachte heeft over die drukte op het kantoor wel eens geklaagd. Vaak hielp zijn vrouw mee. Getuige heeft het eens meegemaakt dat verdachte f 100 te veel had uitbetaald, doch dat geld is later weer terug gkeomen. Getuige Heijboer, majoor der Rijksveldwacht te Zaamslag heeft ook herhaaldelijk gezien dat verdachte het zeer druk had. Verdachte leefde gewoon en deed geen bijzondere dingen. Hij was altijd zeer hulpvaardig en hielp de men- nuel drong er zoo sterk op aan dat hy blijven zou, dat hij zijn vertrek nog eenigen tijd uit stelde. De jonge priester was er echter niet toe te bewegen, voorgoed zijn intrek op Fenestranges te nemen en den 5en Maart meldde hij zich aan. De graaf d'Areynes had geen nieuwen aan val van beroerte te doorstaan gehad, maar toch vorderde zijn herstel uiterst langzaam, want de eerste was vreeselijk geweest en Raoul had dan ook, ondanks de gerustellende verzekeringen van dokter Pertuiset, met een bezwaard hart zijn oom verlaten. De jonge priester had bij zijn vertrek een brief van den graaf meegenomen aan den no taris Pinguet benevens een verzegelde enve loppe met een afschrift van het testament dat wij kennen. De vicaris van Saint-Ambroise had een ge- heelen nacht gereisd en was 's-morgens te Pa rijs aangekomen waar hij zich eerst even naar zijn woning begaf waar hij door zijn oude dienst bode met tranen van blijdschap ln de oogen welkom geheeten werd en vervolgens naar de pastorie, om daar zijn opwachting te maken. Hij liet zijn rijtuig voor de deur der pastorie wachten en reed na het bezoek aan den pas toor, naar de rue des Pyramides, waar het kan toor van den notaris was. Hier volbracht hij zijn zending door den brief en het testament aan den neer Pinguet te overhandigen Hij begaf zich daarop weer naar huis dejeu neerde daar en maakte zich toen gereed om den l laatste plicht, dien hij op zich genomen had, te vervullen, namelijk een bezoek te brengen aan zijn nicht Henxiette en haar echtgenoot Gilbert Rollin. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6