Een net WOONHUIS Jtandelsberichten Sport en Spel Gemengd Jtieuws. Kerknieuws Sociaal JTieuws Laatste berichten Marktberichten Advortontlën. TE KOOP1 U»t het Buitenland. MIDDELBURG, 19 Maart. Antonius Augustimis de Maesscbalck Set van Gent, Oostdam 16. SLUISKIL. Buiten gevaar. De werkman H. uit Spui, die enkele dagen geleden, ernstig aan het hoofd gewond werd op de nieuwe fabriek en opge nomen in de R.-K. Verpleging alhier, is ge lukkig aan de beterhand en het gevaar ge weken. Consultatie-bureau. Dinsdag 24 Maart a.s. zal des avonds 6 uur het consultatiebureau voor zuigelingen, gevestigd in de R.-K. Ver pleging, officieel geopend worden. Het bureau zal naar reeds eerder gemeld is, onder leiding staan van doketr A. van Loy alhier. Geslaagd. Aan de de R.-K. Universiteit te Nijmegen slaagde Donderdag voor het Candi- daatsexamen Nederlandsche Taal en Letter kunde den heer A. W. A. van der Bilt v.in hier P.'iurtvereeniging „Eensgezindheid" Tot be- stuursl d van deze vereeniging werd in de le denvergadering van Donderdagavond in de plaats van wijlen J. Smiës, gekozen de heer H. Colsen. AXEL. Wit-Gele Kruis. In de Zondag jl. gehouden jaarvergadering werd het jaarverslag uitge bracht. Het ledental bedroeg per 1 Februar 1931 223. Groote lof werd gebracht aan de Eerw Wijkverpleegster, Zr. Nicoleta, die in 22 gezin nen 700 bezoeken bracht. Het batig saldo over 1930 bedroeg f 9.64, het kassaldo f 266.92. De aftredende bestuursleden werden herko zen. Tot leden van de kascommissie 1391 werden benoemd de heeren C. Kesteke en B. Seghers. HULST Kerkrestauratie. Naar gemeld wordt, zal reeds binnen enkele dagen de aanbesteding- plaats vinden van 't eerste gedeelte der res tauratie van de St. Willibrorduskerk. BRES KENS. De Jaarbeurs. In een vergadering van de V. V. V. te Breskens verklaarde de voorzitter dat de Z. VI. Jaarbeurs, die dit jaar te Breskens ge houden zal worden, geen winkelweek zal zijn, doch een trachten der vereeniging om in het belang van handel en industrie voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen werkzaam te zijn. Hij wees de leden op het enorme succes, dat de ver eeniging reeds mocht boeken De beschikbare standruimte (600 M2) is op enkele meters na reeds verhuurd. Reeds nu staat het bestuur in onderhandeling om gebouwen bij te huren. Nog steeds komen aanvragen om standruimte bin nen. BIERVLIET. Gouden Huwelijksfeest. Het echtpaar B do Krijger-Termont hoopt op 27 April a.s. zijn gou den bruiloft te vieren. Scheepsbouw. Dezer dagen had op de Noord de goedge slaagde proefvaart plaats met de nieuwe stoom sleepboot „Cornelia", gebouwd door bemidde ling van den scheepsmakelaar P. A. van Bou- chaute, te Ter Neuzen, voor rekening van den heer R. P. Meeusen, te Ter Neuzen. Deze boo)/, waarvan het casoo is gebouwd op de werf van den heer W. Mulder, te Stadskanaal, is lang 20,30 M., breed over alles 5,16 M. en hol 2,30 M. De voortstuwingskracht wordt ontwikkeld door een triple expansie stoommachine van 180-200 I.P.K. welke gevoed wordt door een cilindrisch liggende ketel met een „Morison" uitneembaar vuurkanaal en een verwarmend oppervlak ^an 66 M2.; machine- en ketelinstallatie zijn gele verd door N.V. Machinefabriek „Bolnes" te Bolnes. Eenigen tijd geleden had de aflevering plaats van een dito boot, genaamd „Eona Spus II", gebouwd voor rekening van den heer H. Ver meulen, te Dordrecht. Beide booten zijn modern ingericht en voor zien van een ijssteven, zoodat zij kunnen die nen als ijsbrekers. Rotterdamsche Bank vereeniging N.V. Aan het Jaarverslag over 1930 der Hotter- damsche Bankvereeniging N.V. ontleenen wij het volgende: „In overeenstemming met het voorschrift van artikel 28 der statuten hebben wij de eer U hiermede verslag uit te brengen over den gang van zaken der vennootschap en over te leggen de balans en winst- en verliesrekening ever het jaar 1930, zooals die door ons zijn opge maakt, thans conform de bepalingen van de nieuwe wet op de naamlooze vennootschap De economische depressie gedurende het jaar 1930 veroorzaakte een verlaging van den rentevoet; voornamelijk daardoor bleef de door ons behaalde winst bij die van het vorig jaar ten achter. Ten laste van de winst- en verliesrekening is de gebruikelijke voorziening getroffen voor de pensioenregeling en voor afschrijving op gebouwen. Voorts hebben wij ook dit jaar de N.V. Ban kierskantoor onder beheer van Determeyer Weslingh Zoon in de gelegenheid gesteld een bedrag van f 2.500,000 af te lossen op de dooi de amortisatiebewijzen gedekte vordering der Nederlandsche Bank, welk bedrag in onze boe ken is afgeschreven. Er kan dan wederom een dividend van 5 pCt. worden uitgekeerd". De balans vertoont de volgende cijfers: Debetzijde: Kas, kassiers pn callgelden f 15,406,348,72; Wissels f 103,454.728,64, Banken en bankiers f 40,995,462,64, Prolongatie gege ven en voorschotten tegen effecten f 72,676,781,59, Effecten f 7,099,329,41, Syndi caten f 2,193,458,73, Deelemingen in financieele Instellingen f 1,208,979,50, Debiteuren in ieke- ning-courant f 140,639,433,69, Vorderingen we gens gestelde borgtochten f 19,214,576,67, Ge bouwen f6,900,000, Saldo in verband met termijn zaken f 1,431,59, te leveren fondsen f 1,545,151,62. Creditzijde: Kapitaal f 50,000,000, Reserve f 20,000,000, Geadviseerde wissels f 1 749,659,96. Geaccepteerde wissels f 33,924,008.66, Door der den geaccepteerd f 4,606,029,24, Voor derden rp prolongat e uitgezet f 595,500, Deposito's f 81,734,231,81, Crediteuren in rekening-cou rant f 195,295,257,22, Te ontvangen fondsen f 1,515,908,34, Gestelde borgtochten f 19,214„576,67, Dividend 1930 f2,500,000, Saldo op nieuwe rekening f 201,010,00. Het winstcijfer van rente en wissels bedraagt f 9,497,022,70, dat der provisie f 5.578.124.59 en der effecten en syndicaten f 128.410.86 De debetzijde der winst- en verliesrekening vertoont de navolgende cijfers: Bedrijfsor.kos- ten f 8.230.600.56 Garantie tegenover de Neder Bank f 405.154.40, Pensioenfonds f 626.159.27 Afschrijving gebouwen f 729.251.09, Afschrij ving ter zake van amortisatiebewijzen £2.500.000 Dividend 5% f 2.500.p00, Dividendbelasting f 226.250. Saldo op nieuwe rekening f 201.010.90 Voetbal Z. V. B. Wedstrijdprogramma voor Zondag 22 Maart. ie Klasse B. Breskens-Sassche Boys 2 uur (Huybrecnts) Clingé-Rood Wit 3 uur (Stroecken) Hulst 2-Terneuzen 2 3 uur (Odem) 2e Klasse B. Terneuzen 3-Axel 2 2,15 uur (Harms) 2e Klasse C. Rood Wit 2-Phivo 1 3 uur (Hoegen) Breskens 1-Sassche Boys 1 Deze wedstrijd is thans voor de zooveelste maal vastgesteld op Zondag a.s. Het is te ho pen dat hij thans in het belang van het ver der verloop der competitie zal kunnen door gaan. Wij zijn overtuigd dat d't de belangrijkste wedstrijd is die de Boys nog te spelen hebben Wanneer zij er in slagen deze te winnen dan kan het kampioenschap hen bijna niet meer ontsnappen. Wanneer de Sassenaars echter met hetzelfde spel uitpakken als in de laatste wed strijden zal ook Breskens wel aan hun meerder heid moeten gelooven Vertrek aan het lokaal om 12 uur. TUUR DE SUPPORTER. Plaatskaarten wedstrijd HollandBelgië. De K. N. V. deelt mede, dat de plaatskaarten voor bovengenoemden wedstrijd in omloop gaan Alle kaarten zijn op de rugzijde gemerkt met den naam van de Vereeniging, van den Bond of dein) persoon aan wie zij zijn uitge reikt. Het publiek wordt dringend verzocht, Indien kaarten te koop mochten worden aangeboden, het Bureau van den K N. V. (van de Spiegel straat 21, den Haag) schriftelijk in kennis te willen stellen met den naam, de rang, de rij en het nummer, voorkomende op het betreffende plaatsbewijs. De Zesdaagsche te Berlijn. De 25ste Berlijnsche Zesdaagsche is door Pijnenburg-Schon gewonnen. De eindstand luidt als volgt: 1 PijnenburgScon 312pt; 2 Tietz—Thol- lembeek 152 p. Op 1 ronde: 3 Gobel-Dinale 351 p; 4 Rieger Maczinski 143 p. Op 3 ronden: 5 KrugerFnda 212 p; 6 Man theyNickel 183 p; 7 Faudet-Marcillac .143 p. Op 4 ronden: 8 van KempenEhmer 353 p. Op 5 ronden: 9 van Hevelvan Bruggenhout 143 p. In de 144 uur werden afgelegd 3244 K.M. De laatste dag van deze Zesdaagsche ken merkte zich nog door een tragische bijzonder- he!d. De bekende masseur Kees van Maaswijk is nl„ plotseling overleden. „Chemisch brood." Havas seint uit Parijs. In antwoord op een verzoek der Fransche regeering om advies inzake de broodbereiding heeft de académie de médecine zich uitgespro ken tegen de toevoeging van z.g. producten tot verbetering van het meel, of chemische stof fen voor het „witter maken" van het brood. Hoe Engeland zijn beste schip verloor. Een der meest interessante episoden uit den wereldoorlog, welke pas langzamerhand uit dagboekbladen en publicaties in haar bijzon derheden bekend worden, is het lot van den dreadnought „Audacious", die in den morgen van 27 October 1914 voor de Iersche kust zonk Tot het verlies van het toentertijd sterkste schip der Engëlsche oorlogsvloot heeft een dér moedigste manoeuvres van een Duitschen hulpkruiser bijgedragen, maar niet minder de noodlottige vertraging van een telegram aan admiraal Jelbcoe. Het verlies van dit schip was voor de En- gelsche admiraliteit zoo pijnlijk, dat zij het wekenlang geheim hield tot het bericht in de Amerikaansche bladen terecht kwam. en zoo ook in Duitschland bekend werd. In September 1914 besloot de Duitsche vloot leiding aan 33 schepen voor troepentransport, welke van Canada aan de monding van de Clyde verwacht werden een mijnenveld in den weg te leggen. De hulpkruiser „Berlin" van de „Norddeut- sche Lloyd", welke onder commando van kapi tein Pfandhelier stond, werd u'tgekozen om dit gevaarlijk plan aan de Schotsche last ten uitvoer te brengen. Den 21en September voer de „Berlin" de Weser af. Het doel van den tocht wérd streng geheim gehouden. Tachtig zeemijlen achter Helgoland moest het schip van koers veran deren, daar in plaats van den verwachten herfstnevel een helder zonneschijn over de Noordzee lag, zoodat de onderneming onder de ze omstandigheden geen succes beloofde. Den 16en October werd de poging herhaeld en de hulpkru'ser „Berlin" kreeg opdracht te zamen met den mijnenlegger „Nautilus", voor het voornaamste steunpunt der Engelsche oor logsvloot de „Firth of Forth" een mijnenveld te leggen. Nadat ze door Duitsche slagschepen tot Dog gersbank begeleid waren, kwamen ze na een gewaagden tocht, tot op 100 mijl van de Schot sche kust, doch zagen zich toen voor een ster kere strijdmacht geplaatst, zoodat ze z/ich moesten terugtrekken. De hulpkru'ser „Berlin" voer nu in een gioo ten boog naar de Noord-Iersche kust ea legde daar de mijnen. Het ongelukkig gesternte der Engelsche oorlogsvloot voerde een tweede flotille onder commando van admiraal Warrender in de laatste dagen van October voor schietoefenin gen naar de Iersche kust. Den 27en October om kwart voor negen lie pen de beste Engelsche schepen „Audacious", „Ajax" en „King George V" op het hun on bekende mijnenveld. Enkele minuten later werd de „Audacious", met meer dan 1000 n an aan boord, door een mijn, die nogal diep onder den waterspiegel lag, uit elkaar geslagen. On danks de wanhopige pogingen om den trots van de Engelsche vloot te redden, zonk liet schip met 250 leden der bemanning. Zooals uit een publicat'e van Chatterton (The Sea Raiders) nu pas bekend wordt is de ondergang der „Audacious" grootendeels te wijten aan het te laat bekend worden van het vergaan van de vrachtboot „Manchester Commerce", welke den dag tevoren reeds cp hetzelfde mijnenveld was gezonken. Door een fout in de overzending bereikte deze tijding pas den 27en October om 2 uur 's middags admiraal Jellicoe dus „es uur, na dat zijn slagschip door een mijn vernield werd. Gestorven terwijl hij een lijkrede uitsprak. In het dorpje Hazinelle bij Charleroi, had de begrafenis plaats van den veldwachter. Voor de geopende groeve sprak de dorps dokter een lijkrede uit, toen hij plotseling in elkaar zakte en overleed aan een hartverlam ming. Brand in een zuigelingenteiiuis In het zuigelingentehuis Wild Oak te Taun ton in Somerset brak vroeg in den morgen brand uit. Het vuur breidde zich sne ulit en met de grootste moeite slaagde men ciin, de kinderen nog uit de wiegen en bedjes r.aar buiten te brengen. Vier zuigelingen, die in een aparte kamer sliepen, waren bijna niet meer te bereiken. De 18-jarige zoon van een brandweerman Coles genaamd wist echter door het glazen dak van de waranda in te slaan, de kamer binnen te komen en nog één der kinderen te redden. De drie anderen waren echter reeds om het leven gekomen. Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 22 Maart, Passiezondag cn begin van den Paaschtijd; om 7 uur de Vroegmis voor den heer Jacobus Bonavertura, Franciscus Slock; om 8 uur gezongen H. Mils voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie met Plechtige H. Communie der kinderen; om 10 uur de Hoogmis voor den heer Alphom us van Assche. Na de H. H. Missen de reliquie van O.L. Vrouw. Om 2.30 uur Lof met processie in de Kerjc, waaronder vernieuwing der doopbeloften, op dracht aan O.L. Vrouw en Te Deum. Maandag 23 Maart, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor een overledene; om 8 uur de H. Mis voor mevrouw Hoefnagels-Pontenagel. Dinsdag 24 Maart, om 7 uur gezongen H!*M s ter eere van den H. Jozef; om 8 uur gezon gen H. Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker en overleden ouders. Woensdag 25 Maart, feestdag van Maria Boodschap om 7 uur gezongen jaargetijde voor mej. Bertha van den Enden; om 8 uur gezon gen H. Mis voor mej. Francisca Maria Pau wels. Donderdag *26 Maart, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Joseph dn Roeck-Danckers om 8 uur gezongen jaarge tijde voor mej. Paulina Vercauterenom 7,45 uur Kruisweg en om 8 uur gezongen H. M s voor mej. Irma Wauters. Zaterdag 28 Maart, om 7 uur gezongen H. Mis ter eere van de H. Teresia van het Kind Jezus om 8 uur gezongen jaargetijde voor den jongenheer Pierre Stubbé Zaterdagavond biechthooren van 5 tot 8 uur en om 6 uur Lof. Zondag 29 Maart .Palmzondag, om 7 uur de Vroegmis voor het Geestelijk en toifelijk wel zijn der parochie; om 9.45 uur palmwijding en om 10 uur de Hoogmis als jaargetijde voor madame Hamerlijnck-Martens. Onder de H. H. M'ssen collecte met open schaal voor het H, Land. De geloovigen worden beleefd verzocht, om niet allen te wachten met de vervulling hun ner Paaschplichten tot in de Paaschweek maar reeds zooveel mogelijk van af heden Zondag 22 Maart tot de H. H. Sacramenten te naderen, en daarbij liefst des namiddags te komen biechten. P. DOENS, pastoor. Audiëntie. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal a.s. Zaterdag en Zondag geen audiëntie verlee- nen. Het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland heeft benoemd tot voorzitter van het hcc.fd- bestuur van de Katholieke Verkenners deh hoogedelgestr. heer prof. Dr. Alfons Steger. Het Nederlandsch Priestercollege te Rome zal tegen Mei betrokken worden Bij gelegen heid der Rerum Novarum-herdenking als hun Hoogw. Excellenties Mgr. Jansen. Mgr. Diepen en Mgr. Aengenent te Rome zullen verblijven, zal het College plechtig' worden in gewijd nl. op Zaterdag, den 16n Mei. (Sancta Maria.) R.-K. KINDERBESCHERMING Het 25-jarig bestaan. Het comité tot herdenking van het 25-jarig bestaan der R.-K. Vereeniging /oor Kinderbe scherming van het bisdom Breda, dat onder de hooge bescherming staat van Z. II. Exc. Mgr. Hopmans, bisschop van Breda, deelt ons mee dat de feestvier'ng zal plaats hebben op Zon dag 26 April e.k. De feestdag wordt ingezet met oen pontifica le H. Mis in de Kathedrale Kerk. Om half een volgt een vergadering der com'té's in een der zalen van het St. Willi- brordusgesticht, waar aan het oestuur der ver eeniging het geschenk van het diocees van Bre da een kapel voor voornoemd gesticht zal worden aangeboden. Mgr. Hopmans en andere autoriteiten zullen deze bijeenkomst met hun tegenwoordigheid vereeren. Van 1 tot 2 uur houdt het bestuur der ver een'ging receptie. Sigaretten-accijns De heffing van opcenten op den sigaretten accijns is door de 2de Kamer goedgekeurd. 008TBUR8, 18 Maart Tarwe f6 7, chevalier 6,25, haver f4,00, erwten 7,00 bruine boonen 8. Op de graanmarkt was de aanvoer matig. Tarwe f5,50—8, lange bruine boonen 8 11, witte boonen 12 15,50, kroonerwten 8,50 12,maanzaad f2729. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,80, kipeieren f3,80, eendeieren f4,00, ganseieren f 14. Aangevoerd door handelaren boter f0,75 kipeieren f3,50, eendeieren f4, ganseieren f 14. Part. prijs: boter fo,87'/s, kipeieren f4,75 poelje f3,50, eendeieren f5,00. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Grootvader, Schoonbroer, Oom en Neef den Heer betuigen wij onzen oprechten dank. In het bijzonder zij ook warme dank gebracht aan de Eerw. Zuster Agatha voor haar onvolprezen toe wijding. Uit aller naam, Wed. A. DE MAESSCHALCK 20 Bockstael. Sas van gent, 20 Maart 1931. met goed beklante winkel. (9)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3