Verandering van woonst. U moet „Ata" zelf probeer en! Savaanstraat 62. Stadsnieuws. Prooincienieuws. Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. Dr ARTHUR DE SMET Neemt U eens een proef, U zult het niet meer willen missen! Slechts 13 cent kost deze handige strooiflesch. Alles blijft als nieuw door Eenig Importeyr E. Ostermann Co s Handel Mij., Amsterdam Fabrikante Henkei Cie. A. G., Düsseldod O 00 te houden. Dat is onmogelijk. Toch voelen zij er evengoed voor als de meer gegoeden. Ik geloot, dat het mogelijk zou zijn, een belasting naar draagkracht te treffen en dat cTe dan evenveel zou opbrengen. Wat het teveel aan honden betreft, aldus spr. dat kan ik wel een beetje onderschrijven, doch ik kan het niet goedvinden, dat steeds dezelfde klasse wordt gedupeerd. Teveel is niet goed doch geen omderscheid maken tusschen de bezittende en de niet-bez:ttende klasse ook niet Dan zag ik nog liever een vroeger voorstel van den heer Verschaf fel aangenomen om namelijk alle honden aan een band te houden. Als B. e nW. niet met een gewijzigd voorstel komen in den geest, als zooeven aangegeven, zal ik zelf daarmee komen De voorzitter: De heeren hebben het voorstel gehoord. De heer Stouthamer: Kunnen B. en W. hun voorstel niet nog eens aanhouden en in de volgende vergadering met een ander voorstel komen? De voorzitter. Ik meen, dat iemand, die graag een hond houdt, de belast:ng toch wel kan be talen. De werkende klasse verkeert hier in een gunstiger conditie dan in veel andere plaatsen. De heer de Leux: Dat kan ik niet onder schrijven. De voorzitter: Toch is dat zoo. De heer de Ujnx: De arbeiders zijn er hier niet beter aan toe dan elders. Spr. betoogt dan, dat ook met hen, die buiten de kom wonen, re kening dient te worden gehouden. Ook in an dere gemeenten is de belasting niet zoo zwaar. De heer Stouthamer: En ook daar worden de straten toch niet zoo cnve'lig gemaakt omdat de belasting er laag is. Ik weet niet, aldus spr., wat B. en W erin zien, om niet tot een wijzi ging te willen besluiten. Zij hebben nu tc-ch reeds meermalen het gevoelen van den Raad gehoord. Op het oogenblik zijn er verschillen de liefhebbers onder de arbeidende klasse, die er zelfs werk van maken om rashonden te kwee ken en die dat tenslotte zullen moeten nalaten wijl de belasting van f 10 per jaar te hoog is. De voorzitter: Ik meen dat de discussies rijp zijn om tot stemming over te gaan. Ik breng het voorstel van B. en W. in stemming. De secretaris deelt dan mede dat wordt voor gesteld, het kohier vast te stellen op 49 hon den le klasse en 85 honden 2e klasse, in totaal f 660.— In stemming gebracht, wordt dit voorstel verworpen met de stemmen van de heeren de Leux, de Mul, Stouthamer en TJssbaert tegen. Wethouder Neeteson: Nu betalen ze dus niets De heer Stouthamer: Ik wou vragen of B. en W. in de volgende vergadering met con voor stel zouden willen komen om een belasting op honden naar draagkracht in te voeren. De voorzitter. Ik zou het jammer vinden als die draagkracht gevonden moest worden bij de meer gegoeden. Die zijn toch reeds zwaar be last. Ik zou het betreuren als de meer kapitaal krachtigen dat weer zouden moeten opknappen De heer Stouthamer: Ik herinner me nog een gezegde van den heer Neeteson toen een vorig maal gesproken werd over het heffen van een belasting op de honden naar draagkracht Deze heeft toen gezegd: „Het gaat niet om die enke le guldens". Ook bij mij gaat het daar niet om, aldus spr. Ook is het er mij niet om te doen, de meergegoeden meer te laten betalen. Wij wenschen slechts de minder gegoeden minder te belasten. De voorzitter: Dat zal toch niet gaan als men uit deze belasting dezelfde inkomsten wil blij ven trekken. De heer Stouthamer: Als we aan het zelfde bedrag willen komen, niet. Maar ik stel ook voorop, dat het hier niet gaat om enkele gul dens meer of minder. De voorzitter: Dan is het ook juist, wat de heer Neeteson zei: „Nu betalen ze niets". De heer de Leux: Ik ben het daar niet mee eens. Als de Raad van gevoelen is, dat er een belasting moet komen naar draagkracht en B. en W. komen niet met een desbetreffend voor stel, dan zullen we zelf een voorstel Indienen. Wat de voorzitter zegt, dat het niet aangaat om de meergegoeden meer te laten betalen, daar sta ik lijnrecht tegenover. Wie f 10000 inko men heeft, zal beter belasting kunnen betalen dan iemand, die slechts f 1000 inkomen geniet. Ook bij een inkomen van f 5000 tot f 10000 zal het geen bezwaar opleveren, om wat meer belastJng te betalen Voor den arbeider daaren tegen met een Inkomen van f 1000 is dat zeer zeker een bezwaar en die kan toch ook een die renvriend zijn Daarbij wil ik opmerken, dat Sas niet de eenige plaats zou zijn, die naar draag kracht zou belasten. Ik zou zelfs graag zien, dat alle belastingen gebaseerd werden op de draagkracht der belastingbetalers. De heer de Mul: Ik wil mijn tegenstemmen hiermede motveeren, dat ik het niet billijk acht dat een werkman, die ook graag een hond houdt, het zelfde moet betalen als iemand, d e het goed missen kan Wel voel ik het be zwaar dat men last zal krijgen van meer hon den. Wethouder Neeteson: De heele bedoeling van het voorstel kan niet anders zijn dan dat er meer menschen een hond zullen kunnen hou den. Dus komen er meer honden. Dat was juist het bezwaar van B. en W. Bij B. en W. zat de bedoeling voor, het aantal honden te beper ken. Het gaat niet om de opbrengst der belas- ting. De heer de Mul: Een werkman kan ook graag een hond willen houden. Hij kan ook iieren- vriend zijn. Wethouder Neeteson,: Wij willen voorkomen, dat er een teveel komt. Wethouder Marquinie: Naar ik hoor, zou men de belasting willen geregeld zien naar het inkomen Ik heb cok in B. en W. naar voren gebracht om een andere regeling te treffen. Het zou mij evenwel spijten als er een belasting naar draag kracht werd ingevoerd. Wel zou ik me ermee kunnen vereenigen, dat men terugkeert tot de vroegere regeling en de belasting terugbrengt tot f 5 voor iedereen. Vóór 10 jaar was dat zoo. Destijds werd daar niet zooveel gebruik van gemaakt. Ook in de vergadering van B. en W. heb ik een en ander naar voren gebracht. Men heeft er toen echter op gewezen, dat er mogelijk teveel honden zouden komen. Toen heb ik ervan afgezien. Ik meen, ciat f 5 een billijke regeling zou zijn, ook voor den werk man. Ik zou daarom liever zien, dat men op de oude regeling terugkwam. Voor oen bandhond betaalde men toen, naar ik meen, f 2. De heer de Leux: Ik ben het niet eens met den heer Marquinie. Dan zou ik het liever hou den, zooals het nu is, want ook f 5 is voor een arbeider teveel. Dan is het niet noodig, dat de gemeente die inkomsten mist. Ik geloof overi gens, dat bij een belasting naar draagkracht het aantal honden maar hoogstens met een 15-tal zou toenemen. De voorzitter: Dat zal heel wat meer zijn. Het blijft bij geen 50. Spr. wijst er dan op, dat het toenemen van het aantal honden een schrik zou zijn voor de kinderen. De heer Stouthamer haalt een voorbeeld aan van een andere gemeente, waar een belasting naar draagkracht bestaat. Daar betaalt men bij een inkomen van f 1000 f 3, van f 1300 f 3,50, f 1300—1600 f 4, f 1600—f 1900 f 4,50, f 1900—f 2200 f 5, f 2200—f 2500 f 5,50, f 2500- f 3000 f 6,25, f 3000—f 3500 f 7, f 3500—f 4000 f8, f 4000—4500 f9, f 4500—f 5000 f 10, f 5000f 5500 f 11, daarboven f 12. Er zijn voorts enkele uitzonderingen vastgesteld. De voorzitter: Dan verkeeren zij, die een in komen hebben van f 25000 tot f 30000 in een gunstiger conditie dan de mindere man. Zij die een inkomen hebben van f 3000 tot f4000 meest middenstanders die hard moeten ploeteren worden het zwaarst getroffen. De heer Stouthamer: De mindere man kan bij die regeling toch ook een hond houden. Hier s dat uitgesloten. De voorzitter: Het is toch het werk van den Raad geweest. De heer Stouthamer: Ik wil nog eens vragen of B. en W. bereid zijn, in de volgende verga dering met een voorstel te komen, waarbij het den minderen man mogelijk wordt gemaakt om een hond te houden. Het is niet de be doeling geweest van de tegenstemmers om geen belasting te heffen doch om een billijke rege ling te treffen. Ik zag gaarne, dat B. en W. in de volgende vergadering met 'n billijker re geling kwamen. De voorzitter: Ik kan dat thans nog niet direct beloven. Ik moet hierover eerst overleg plegen met de heeren wethouders. VII. Vaststelling pensioensgrondslagen van F. Barbiers en L. Boogaert. De voorzitter: Mejuffrouw Barbiers 'S vroe ger aangesteld geweest als verloskundige te Sas van Gent op een salaris van f 1500 plus vrij wonen. Ingevolge de nieuwe pensioenwet van 1922 moest de pensioengrondslag die bij raadsbesluit van 15 Dec. 1920 Nr. X was be paald op f 1700 worden vastgesteld op f 1500 plus 15 pCt. (voor vrije woning) f 1725, zulks met ingang van 1 Juli 1922. Wat betreft den heer Bogaert, deze genoot als keurmeester van het marktvee wisselval- l'ge inkomsten. Vanaf 1915 is door den oorlogstoestand, geen aanvoer meer ter markt geweest en heeft hij tot zijn ontslag (1 Mei 1925) niets meer genoten. Bij het inwerking treden van de pensioenwet G. O. 1913 op 1 Oct. 1913 is diens pensioengrondslag vastge steld op f 364.75. Ofschoon door Boogaert na Aug. 1914 niets meer is genoten, bleef hij toch ambtenaar in den zin van de pensioenwet tot 1 Mei 1925 (datum ontslag). Om de 5 jaren moet de pensioengrondslag herzien worden. Deze had dus ingaande 1 Jan 1913 en 1 Jan. 1923 moeten herzien zijn en bevestigd tot bo venstaand bedrag. Dit is verzuimd (.enerzijds door den oorlogstoestand, anderzijds door in uitzicht gesteld ontslag wegens niet herleving der veemarkt. B. en W. stellen daarom voor de pensioen grondslagen der betrokkenen in overeenstem ming met de bepalingen der pensioenwet als nog vast te stellen. Z. h. st. gaat de Raad h'ermede accoord. VIII. Voorstel tot geldig verklaring strafver ordening als bedoeld in art. 176 der Gemeente wet. De voorzitter.: Krachtens het be paald bij artikel 178 dergemeente wet moet de Raad tenminste eenmaal in de 5 jaar verklaren, welke verordeningen, tegen welker overtreding straf Ls bedreigd, als nog als geldende zullen worden aangemerkt. Van de Gezondheidscommissie te Neuzen is be richt ontvangen, dat harerzijds geen oezwaar bestaat tegen vaststelling van het opgemaakte ontwerp-beslirt. B. en W. stellen danook voor, de bestaande strafverordeningen nog geldend te verklaren. Z. h. st. hecht de Raad hieraan zijn goed keuring. IX. Voorstel tot wijziging raadsbesluit van 3 Februari 1931 tot aangaan geldleening groot f 30.000. De voorzitter: In ons Raadsbesluit van 3 Fe bruari jl. is opgenomen een jaarlijksehe af lossing van tenminste f 500. Ged. Staten wij zen er evenwel op, dat zoodoende de aflos- singstermijn te lang zou worden. Zij verklaren, wèl genoegen te kunnen nemen niet een jaar lijksehe aflossing van f 750. B. en W. zien hier in geen bezwaar en stellen daarom voor het desbetreffend besluit in te trekken en alsnog de aflossing op f 750 's jaars vast te stellen. De heer de Leux: Ik moet zeggen dat ik het heel eigenaardig vind, dat Ged. Staten zich met dergelijke interne aangelegenheden van de gemeente bemoeien. Waar blijft op die ma nier de bevoegdheid van de gemeente? ik zou willen voorstellen, daarop niet in te gaan. Langzaamaan wordt het anders erger en zou de Raad op den duur geen enkel besluit meer kunnen nemen of Ged. Staten zouden aan merking hebben. Ik ben van meening, aldus spr., dat een aflossing van f 500 mogelijk is. Waarom zouden we dan f 750 vaststellen We hebben bij ons aanvankelijk besluit overwogen dat het nageslacht van de desbetreffende trans actie ook zou profiteeren. Op deze wijze zou de zelfstandigheid van de gemeente heelemaal worden opgeofferd. Ik stel voor, aan Ged. Sta ten te laten weten, dat wij met hun verlangen niet accoord gaan. De voorzitter: Ged. Staten hebben bij hun desbetreffend schrijven niet de bedoeling ge had, die U daarin meent te zien. Het gaat hier om het aanleggen van straten en riolen. Als het eigendommen had betroffen zouden zij hoogstwaarschijnlijk geen aanmerking hebben gemaakt. De betreffende straten en riolen ech ter zijn mogelijk binnen 50 jaar versleten. Dit in het oog huodend, meenen B. en W. dat er geen bezwaar bestaat aan den wensch van Ged. Staten gevolg te geven. De heer de Leux: Ik kan er toch niet mee accoord gaan, dat Ged. Staten zich in zulke kleinigheden mengen. Ik geloof dat ons be sluit wel door den beugel kan en zal dan cok mijn stem aan het voorstel van B. en W .niet geven. De voorzitter brengt dan het voorstel van B. en W. in stemming. Het wordt met de stem van den heer de Leux tegen aangenomen. X. Voorstel tot het geven van namen aan nieuwe straten. De voorzitter: in verband met de uitbrei ding der gemeente moeten we aan enkele n'euwe straten namen geven. Voorgesteld wordt aan de straat, aanvangende bij de Em- malaan en loopende naar het terrein, dat nu wordt afgevoerd langs het Molenwater te noe men „Watermolenstraat" en de straat, daar van links afwijkende, die samenkomt met de Flankstraat, den naam te geven van „Dijk- straat". Z. h. st. goedgekeurd. XI. Voorstel tot intrekking van landpachten. De voorzitter: Het betreft hier 2 perceelen nl. van Vereecken en Nelen, op de Wal, die thans wordt afgevoerd. De heer de Leux: Het is eigenaardig dat thans een voorstel tot intrekking dezer land pachten komt terwijl men al volop bezig is met afvoeren. Zijn de betrokkenen daarvan niet in kennis gesteld? De voorzitter: Officieus wel, maar nog niet officieel omdat het desbetreffend raadsbe sluit nog niet was genomen. De oppervlakte is er nog. De menschen hebben geen schade. De heer de Leux merkt op, das het afvoe ren zonder waarschuwing groote moeilijkhe den met zich brengt met betrekking tot het wegruimen. Spr. acht deze manier van han delen verkeerd. De voorzitter zet uiteen, dat hier geenerlei onwil van de zijde van B. en W. in het spel is Men moest daar vroeger beginnen dan men aanvankelijk had gedacht. Z. h. st. gaat de Raad dan met het voorstel accoord. (Wordt vervolgd) Ingezonden MededeeUng. (15) Het geneeskundig Kabinet (vel, bloed en waterziekten) van is sedert 21 MAART verplaatst van KORTE MEIRE i, BENT, naar Tel.: 13080. Oprichting Tooneelclub Alhier is Woens dagavond een tooneelclub opgericht van leer lingen en oud-leerlingen der Openbare School A. Deze vereeniging heeft ten doel om ieder jaar eenige uitvoeringen te geven. Staande de vergadering gaven zich 34 leden op De contributie werd vastgesteld op 5 cent ftr week. De vereeniging bestaat uit vrouwelijke en mannelijke leden. Tot bestuur werd gekozen: de heer G. Hoefmans voorzitter, de heer F. Leroux penningmeester en de heer R. Stouthamer secretaris. De volgende vergadering zal plaats hebben in Mei a.s. De club draagt de naam „Vrijheid en Blijheid" i Ponton te Vlissingen. De Provincie Zeeland heeft aanbesteed den bouw van een ponton met toegangsbrug te Vlissingen voor den provincialen stoomboot- dienst Minste inschrijvers waren Penn en Ban duin te Dordrecht voor f 84.875. TER NEUZEN. Geslaagd. Bij het dezer dagen vanwege de modevakschool, E.N.SA.I.D. alhier giehouden examen voor knippen (systeem snelapparaten) slaagden de volgende dames: J. van Tatenhove-Van Tatenhove; C. Mar- siljeDees; L. van MinnenMichielsen; Maria Loof; Jacoba Sol; Catharina Leunis, allen te Ter Neuzen; Levina Scheele en Cornelia van Doeselaar te Sluiskil; Paulina Dees te Zaam- slag; allen lleerlingen van mej. Marg. Mattelé, gediplomeerd leeraxes.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2