No. 3745 Vrijdag 20 Maart 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Kameroverzicht. BnilenlOverzicht Binnenland, Buitenland VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING HG. 52419. De Nederlaudsclie Jaarbeurs. De Parker Duofold Gemeenteraad van Sas van Gent Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De Zeeuwsche Koerier DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT (Van onzen parlementairen medewerker). De Octrooiwet in de Kamer. Minister Verschuur boekt weer een succes. Met groote meerderheid is het wetsontwerp tot verlenging van den duur der octrooien van 15 tot 18 jaar, terwijl de begintermijn zal wor den geacht te zijn ingegaan op het moment dat het octrooi verleend wordt, aangenomen. Practisch komt nu de duur van het octrooi op 21 a 22 jaar neer, daar tusschen aanvrage en verleening een tijdsduur van een jaar of drie vier pleegt te liggen. Eigenaardig wel, dat, terwijl men in „Het Volk" dag in dag uit kon lezen, dar aanneming van deze wet voor de firma Philips te Eindho ven een winst van millioenen beteekende, aile soc!aal-democraten en voor hebben gestemd! Zoo eet men van twee wallen. In de krant gaat men tegen een groote firma te keer, zet men de arbeiders tegen die firma op en tegen den minister, die zulk een firma de millioenen in den schoot werpt; in de kamer geeft men een stemmig aan het wetsontwerp van dien minis ter zijn steun, omdat men de rechtmatigheid van dat voorstel ten volle erkent. Minister Verschuur had met de verdediging groot succes. Geen enkel amendement kon liet tot een beteekenend aantal stemmen brengen Slechts eene kleine wijziging werd, op voorstel van den heer Kortenhorst, met zijn volledige toestemming in het ontwerp aangebracht. Ten slotte waren het alleen de meeste n'et eens alle christelijk-historiselien die hun steun aan de wetswijziging onthielden. Met hen stemden de heeren van Hellenberg Hubar en Guit, beiden Katholiek, en Floris Vos, die de kunst heeft geleerd om altijd op de verkeerde plaats te staan, tegen het voorstel. De aanneming geschiedde met 57 tegen 10 stemmen Buitenlandsche successen en binnenlandsche moeilijkheden van de Engelsche regeering. De Duitsche socialisten in een moeilijk p&'ket. Heeft met haar buitenlandsche politiek de Engelsche regeering een door alle onbevooroor- deelden erkend succes, met het binnenland staat het voor haar niet zoo gunstig. Tusschen tijdsche verkiezingen en ook vernieuwingen van gemeenteraden wezen uit, dat het getij voor haar verloopen is. Een aantal van de meest links-staande labour-afgevaardlgden hebben de partij verlaten en in het Lagerhuis lijdt het kabinet de eene nederlaag op de andere. Dat zijn nu allemaal wel geen doodelijke ge vallen, zeker niet in Engeland, waar men het Pransche voorbeeld om van regeering ongeveer even druk te verwisselen als van hemd, niet volgt; maar op den duur wordt zoo toch het gezag van de regeering ondermijnd, haar pres tige ondergraven. Kon nu Mac-Donald maar nieuwe verkiezingen uitschrijven; maar die zouden den toestand voor haar slechts moei lijker maken, want het lijdt geen twijfel of nieuwe verkiezingen zouden de labourpartij op ernstige verliezen komen te staan. Zoo zal het vermoedelijk in het binnenland een sukkelen blijven, totdat een verbetering in den econo- mischen toestand het de regeering mogelijk maakt met een bevredigend sociaal program voor den dag te komen en de labours het aan durven met de conservatieven er om te vech ten wie in normale omstandigheden de sterk ste ls. In Dultschland is het niet de om de krachti ge figuur van Bruning zeer geziene regeering, welke in moeilijkheden zit, maar zijn het de socialisten, die, zij het dan noodgedwongen de regeering steunen, welke voor een moeilijk ge val staan. Op de begrooting voor de rijksweer- baarheid staat een post voor den bouw van een tweeden pantserkruiser. Tegen dien eersten kruiser hebben de socialisten met alle parlemen talre middelen tot het alleruiterste gevochten. Hij kwam er. Als zij zulks nu willen komt pant serkrulser B. er niet maar dan valt minister Groener en wellicht het heele kabinet. Wat er dan gebeuren moet, met zoove3l nationaal-so cialisten en Duitsch-nationalen en communis ten, die bijna de helft van den Rijksdag uit maken, weet niemand. En omdat niemand dat weet en geen socialist daarvoor de verantwoor delijkheid zou willen dragen, zullen straks wel wegen gevonden worden, welke het den socia listen mogelijk maken te stemmen voor den pantserkruiser, dien ze hartgrondig verfoeien. Deze voorjaarsbeurs drukker dan de vorige. In een onderhoud, dat een redacteur van „De Maasbode" had met den secretaris-gene- raao vlan de Ned. Jaarbeurs, den heer W. Graadfc van Roggen, vertelde deze dat er cp de voorjaarsbeurs zeer veel zaken werden gedaan en de standhouders, de tijdsomstandigheden In aanmerking nemend, over het algemeen te vreden huiswaarts keerden. Wat het bezoek betreft, werd medegedeeld, dat deze voorjaarsbeurs drukker bezocht ls dan die van 1930, hoewel men de eerste dagen nog aanleiding had om te vermoeden, dat het aan tal belangstellenden dit keer een malaisebeeld zou vertoonen. De secretaris-generaal zag in deze uitkomst een nieuw bewijs voor de redelijkheid van zijn opvatting, dat van het onderling contact, waar toe de Nederlandsche Jaarbeurs voor de be drijven en handelshuizen in ruime mate de gelegenheid openstelt een belangrijke stimu- leerende werking uitgaat. Belgisch bezoek. Nadat he tgezelschap Belgische autoriteiten en industriëlen Maandagmiddag door het Ge meentebestuur van Utrecht officieel ontvan gen was, vereenigden de Belgische bezoekers zich met een aantal Nederlandsche autori teiten en vertegenwoordigers van Nederland sche werkgeversverenigingen en van de Belgi sche en Nederlandsche pers aan een maaltijd n Hotel des Pays Bas als gasten van het Jaar beursbestuur. De voorzitter van de Nederland sche Jaarbeurs, de heer F. H. Fentener van Vlissingen, opende de reeks redevoeringen met een dronk op den Koning van België, welke onmiddellijk beantwoord werd door den Belgi schen gezant met een dronk op de Koningin. In een uitvoerige rede schetste daarop de heer Fentener van Vl'ssingen de t.aak der jaar beurzen in het internationale handelsverkeer en memoreerde daarbij de overeenkomst, welke tusschen de Jaarbeurs te Brussel en die te Ut recht gesloten zou worden ter bevordering van de handelsbelangen van beide landen. Na den voorzitter der Jaarbeurs sprak, als vertegen woordiger van den Minister van Arbeid, Han del en Nijveheid, die door ambtsbezigheden verhinderd was den maaltijd hij te wonen, de heer Heringa, die met vreugde deze bijeen- het puikje op het gebied van vulpenhouders is ver krijgbaar in den Boekhandel komst begroette en er de aandacht op vestigde hoe 't werk der kleinere mogendheden te Oslo de overeenkomst om elkanders belangen te ontzien thans op het punt staat, dank zij het particulier initiatief der beide jaarbeurs- besturen, op het gebied der praktijk weder een stap verder gebracht te worden door de over eenkomst tusschen de jaarbeursinstellingen van Brussel en Utrecht, welke beoogt elkanders 'be langen te bevorderen. Na den heer Heringa sprak de Belgische gezant, Z.Exc. Ch. Maskens, die namens den Belgischen Minister van Han del Z.Exc. Heijman, zijn groot leedwezen er over uitspraak, dat Z.Exc. door staatsaange- legenheden verhinderd was de Nederlandsche Jaarbeurs te bezoeken, doch met groote waar deering volgde de ontwikkeling der vriend schappelijke betrekkingen tusschen de Belgi sche en Nederlandsche Jaarbeurs. Z.Exc. be schouwde dit bijeenkomen van zakenmenschen in de zakelijke sfeer van het internationale Jaarbeurswezen als een verheugend verschijnsel en twijfelde met aan de gelukkige gevolgen van een dusdanige samenwerking. De voor zitter der Brusselsche Jaarbeurs, de heer Jacmain, wethouder der stad Brussel beant woordde de redevoering van den heer Fente ner van Vliss'ngen en bracht aan de Neder landsche autoriteiten de groeten over van cie stad Brussel, waarna Ir. J. Kalff, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche werkge vers een overzicht gaf van de ontwikkeling der Nederlandsche industrie. Dinsdagdorgen brachten de Belgische gasten onder leiding van het bestuur der Nederland sche Jaarbeurs een bezoek aan de Jaarbeurs, waarbij verschillende afdeelingen werden be zocht. Alvorens de rondwandeling over de beurs aan te vangen, had in de vergaderzaal van den Raad van Beheer de onderteekening plaats van de vriendschappelijke overeenkomst tus schen de beide Jaarbeursinstellingen. De tekst was gedrukt op een gecalligrapheerd perka ment en behelsde de grondslagen van het ac- coord, beoogende over en weer van Jaarbeurs- deelneming van die groepen van Industrieën, die in het eigen land weinig 0f niet vertegen woordigd zijn en bevordering van het bezoek van die groepen van inkopers, die bij het meer speciale product van een der De'de landen be lang hebben. Na afloop van het bezoek aan de Jaarbeurs waren de Belgische bezoekers de gasten van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, waarna een rijtoer gemaakt werd in de omstreken der stad en o.m. bezocht werd het Belgische Monument te Amersfoort. Hierna vertrokken de heeren naar den Haag, alwaar de Belgische gezant hun in zijn gastvrije wo ning eén thee aanbood. Koning Gustaaf van Zweden gewond. Koning Gustaaf van Zweden, die zich te Mon te Carlo bevindt, is bij het tennisspelen licht gekwetst. Koning Gustaaf speelde een partij tegen de Duitsche tenniskampioene Cilly Aussem. Op een gegeven moment trof hem een harde bal tegen een der oogen, ten gevolge waavan zijn bril versplinterd werd. De koning viel op den grond, doch herstelde z ch een oogenblik later. Het oog zelf bleef on gedeerd, doch 's koning gelaat werd door de glassplinters verwond. Zitting van Dinsdag 17 Maart 1931, n.m. 6 uur. Voorzitter, burgemeester L. W. G. Hoefnagels Mede aanwezig de beide wethouders, A. A. Marquinie en P. A. Neeteson alsmede de leden J. J. de Leux, Ch. C. A. de Mul, A. Stouthamer, V. Verschaffel, P. J. P. IJsebaert en de secre taris F. P. J. Stubbé. De voorzitter opent ten circa half 7 de open bare vergadering en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen. De secretaris leest de notulen der jongste vergadering, gehouden 3 Februari 1931. Deze worden ongewijzigd vastgesteld Hierna wordt overgegaan tot behandeling der agenda. I. Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris leest een ber'cht van Ged. Sta ten, waarbij vrijstelling wordt verleend voor een termijn van 2 jaren van de verplichting tot het geven van onderwijs in het vak „Li chamelijke oefeningen" vermeld onder lstterJ. in art. 2 der L. O.wet 1920 onder voorwaarde, dat althans onderwijs wordt gegeven in de in art. 2 onder J der wet van 1878 vermelde „vrije en ordeoefeningen der gymnastiek". Dit stuk wordt voor kennisgev'ng aar ge nomen. II. Aanbieding verslag van het Armwezen over 1930. In dit verslag wordt o.a. vermeld, dat, be halve een gering bedrag in natura, een over groot deel in geld en verplegingskoscen is be deeld. Alleen ouden van dagen, zieken en wedu wen en weezen zijn moeten bedeeid worden. Met de burgerlijke instellingen van weldadig heid heeft geregeld samenwerking plaats ge had. Ten aanzien van dubbele bedeeling werd een regeling getroffen. Ook deze bedeeling be droeg niet meer dan het hoogst noodzakelijke. De voorzitter: Dit verslag wordt den Raad aangeboden en voor de leden ter lezing neer gelegd. III. Aanbieding verslag ingevolge irt. 58 der Woningwet over 1930. Uit dit verslag blijkt, dat in 1930 door het Rijk aan de Gemeente de onderstaand»» be dragen zijn verleend in de betaling der annuï teiten ingevolge art. 38, le, 2e en 3e ltd der Woningwet: Woningbouwvereniging „Sas van Gent" f 3231,25 over 1928-29; idem f *232;73 over 1928-29; Woningbouwvereniging „Vooruit" f 3015,71 over 1929-30. Ter aanmoediging van het bouwen van won ngen door particulieren wordt door de Gemeente tegen een jaarlijksche vergoeding gemeentegrond in erfpacht afge staan. Van die gelegenheid werd in 1930 door 18 personen gebruik gemaakt Bouwvergunning werd verleen! voor 23 wo ningen. Bovendien voor 1 herbouw en 3 verbouw van woningen. Het aantal woningen, dat in den loop van het d'enstjaar is beschikbaar ge komen door aan-, her- of verbouw bedraagt S. De voorzitter: Dit verslag wordt eveneens den Raad aangeboden en voor de leden ter inzage neergelegd. IV. Uttloting aandeelen in de gcldleeningeu der gemeente van 1893, 1915, 1923, 1924, 1935, 1925, 1928, 1930, 1930, 1930. De voorzitter trekt de nummers. De volgende aandeelen loten uit: Geldleening 1893 f 16000,— uitgeloot nummer 12 aflosbaar 1 Mei a.s. Geldleening 1915 f 26400,— uitgeloot num mers 55 en 18 aflosbaar 1 Dec. a.s. Geldleening 1923 f 9000 uitgeloot nummer 8 aflosbaar 1 Nov. a.s. Geldleening 1294 f 8000.— uitgeloot nummer 29 aflosbaar 16 Dec .a.s. Geldleening 1925 f 20000,— uitgeloot nummer 6 aflosbaar 16 April a.s Geldleening 1925 f 6000,— uitgeloot nummer 6 aflosbaar 1 Aug, a.s. Geldleening 1928 f 5000,— uitgeloot nummer 10 aflosbaar 31 Dec. a.s. Geldleen ng 1930 f 10000,— uitgeloot nummer 16 aflosbaar 1 Maart 1932. Geldleening 1930 f 3000,— uitgeloot nummer 25 aflosbaar 1 April a.s. Geldleening 1930 f 12000,— uitfloot nummer 11 aflosbaar 1 Sept, a.s. V. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur we gens periodieke aftreding van J. P. Geirnaerdt op 1 April a.s. Op verzoek van den voorzitter 'eest de secre taris de voordracht van B. en W., die als volgt luidt: 1 Jacobus Petrus Geirnaerdt, 2 Henri Auguste Bockstael. De heer de Leux: Zou het n'et wenschelijk zijn, dat B. en W. ook eens een lid uit de ar beidersklasse voorstelden? Dc voorzitter: Daarmee is U thans te laat. Wij moeten nu stemmen De heer de Leux: Ik zou willen, dat men er dan in de toekomst eens rekening Mee wilde houden, dat er iemand uit de arbeidersklasse in komt. i' De voorzitter: Ik benoem tot stemopnemërs de heeren Verschaffel en IJsebaert. De stemming heeft tot resultaat, dat ae heer Geirnaerdt wordt herkozen met 6 hem men tegen 1 stem blanco. VI. Vaststelling kohier No. 1 der belasting op de honden over 1931. De voorzitter: Verlangen de heeren voorle zing van de namen der hondenhouders? De heer Stouthamer: Het gaat nu weer over het vaststellen van het kohier over 1931. Ik had gedacht, dat, waar reeds 3 jaar geleden hierover gesproken is en B. en W. reeds meerdere malen den wensch van den Raad héb ben gehoord,dat er een andere regeling zóu worden getroffen, B. en W. nu ook met een ander voorstel zouden gekomen zijn. Ik zag de belasting liever geregeld naar draagkracht, naar inkomen. De voorzitter: B. en W. hebben die vrijheid niet kunnen vinden. Wij gaan hiervan uit, dat sedert de belasting is verhoogd tot f 10 voor luxe-honden er heel wat honden minder op de straat worden aangetroffen. Vroeger was, naar men zegt, de straat bezet met honden. Wij had den alleen op het oog, dat te voorkomen De heer Stouthamer. Dat ls reeds telkens ge zegd doch dat neemt niet weg, dat hij, die het minder of niet kan doen, zoodoende belet worclt een hond te houden. Ik vind dat een onbillijke regeling en had liever gez'en, dat ditmaal was voorgesteld, de belasting vast te stellen naar draagkracht of naar het inkomen Dat znu hier evengoed kunnen als op andere plaatsen. De heer de Leux. Ik wil eigenlijk liever niet in herhaling treden, doch ook ik zag graag, dat deze belasting naar draagkracht werd geregeld Hij die werkman is en dierenvriend kan ziqh thans de weelde niet veroorloven om een hertd.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1