De Zeeuwsche Koerier Maandag 16 Maart 1931 Tweede Blad. Gemengd Jiieuws. Eenvoud ven leven. Voor de Vrouwen VARIA. Voor de Plechtige H. Communie ontvingen wij een keurige collectie artikelen als Boekhandel „De Zeeuwsche Koerier", Sas van Gent. De Bedelares van Salnt-Sulplce. ▼an 45e Oaargang. No. 3743 Uit net Buitenland. KERKBOEKJES, ROZENKRANSEN, ROZENKRANSDOPJES, WIJWATERBAKJES, SCHILDERIJTJES, MISSAALTASCHJES (het nieuwste op dit gebied), BEELDJES, CHRISTOFFELMEDAILLES voor rijwielen, enz. enz. ZIET ONZE ETALAGE. FEU I LLETON. In Sancta Maria treffen wij de volgende be- hartenswaard ge vermaning aan: Reeds hebben we uit christelijke naasten liefde gevraagd om in den noodtoestand, waar in wij thans leven, de werkzaamheden te la ten verrichten, die toch binnen niet te langen tijd zullen uitgevoerd worden. Laten we, zoo veel in ons vermogen is, de werkloosheid voor komen, die nadeelige gevolgen na zich sieept zoowel op geestelijk als op tijdelijk gebied. Gedreven door christelijke naastenliefde, hebben we ook een beroep gedaan op aller me dewerking om de eigen industrie te bevoordee len en onze inkoopen te doen bij eigen land- genoóten. Daaraan mogen we nog een derde verzoek toevoegen. Ieder klaagt over de slechte tijden. Overal ontwaart men achteruitgang van zaken, werkloosheid, gebrek, diepe armoede. Vordert nu de echt christelijke geest niet, dat degenen, die zich nog ruim kunnen bewegen, zich loeren beperken, vaarwel zeggen aan een weelderig leven, zorgvuldig geldverspilling vermijden en zich toeleggen op bezuiniging en eenvoud van leven. Wij zijn er zeker van, dat niemand het ons ten kwade zal duiden, als wij openlijk weekla gen over de verregaande weelde, welke in alle standen is doorgedrongen. Zeer velen zoeken te genieten alwat de wereld te genieten aan biedt. Mogen in deze benarde tijden allen tot be zinning komen en beseffen, dat bezuiniging cn eenvoud des levens dringend gevorderd wor den, nu zoovelen aan gebrek en armoede ten prooi zijn. Laten dienen, die door God rijkelijk met aardsche goederen zijn gezegend, zich in chr.'s telijke versterving veel ontzeggen om wat zij daardoor hebben bespaard, uit christelijke naastenliefde; aan hun arme mélemenschen af te staan. Begrijpen wij goed den plicht, die ons door de ongunstige tijdsomstandigheden wordt cpge legd, en geven wij bereidwillig van onzen over vloed aan den arme. j De Bisschop van Breda t P. HOPMANS. Raadgevingen voor de moeders en de a vaders. 1. Geef aan het kind niet alles, waarom het vraagt. „irv liACH ME SLAP!" - Enthousiaste vrouwelijke supporters langs de lijn tijdens een rugby-wedstrijd te Londen. 2. Spreekt in zijne aanwezigheid nooit over zijne vermeende goede hoedanigheden. 3. Weet hem zoo noodig op het juiste c-ogen blik en op de meest natuurlijke wijze te te- straffen. 4. In tegenwoordigheid van het kind moeten vader en moeder het steeds eens zijn en ver schil van inzicht weten op te schorten. J>. De vader dient den eerbied voor de moe der bij de kinderen aan te kweeken en omge keerd de moeder voor den vader. I 6. Ga na, met welke vrienden en vriendin - Inetjes Uw kinderen omgaan. 7. Laat het kind niet alles zeggen, wat het wil. 8. Let op uw kinderen, ook als zij zich ver maken. 9. Spaar geen geld voor Uw kind zon der het goede beginselen in te prenten, en geeft het vooral niet te vroeg geld in handen. 10. Breng het kind eerbied bij voor zijne leer meesters en bescherm het niet op onoordeel kundige wijze tegen zijn opvoeders. een annonce van niet minder dan 17 agina's geplaatst. Deze reclame kostte 122,000 uollar, hetgeen dus een bedrag van ruim f 300.000 is. Onze Hollandsche vakbladen zullen er i.eker geen bezwaar tegen hebben, dat dit voorbeeld ook hier wordt nagevolgd. HET WERELDVERBRUIK VAN KRANTEN PAPIER. Zes millioen ton per jaar! Het is iedereen bekend, dat het papierver- bruik nog steeds stijgende is. Volgens de laat ste gegevens taxeert men het jaarlijksch ver bruik op 6 millioen ton. De totale papierproduc tie bedraagt thans ongeveer 2 millioen ton per jaar. Dit is dus y3 gedeelte van de wereldpro ductie. AMERIKAANSCHE ADVERTENTIES. Een annonce van 17 pagina's voor f300.000! Het aantal pagina's van Amerikaansche Cou ranten is onbeperkt. De meeste der dagbladen hebben de grootste ruimte voor reclame noodig en er zijn verschillende firma's die zelfs meer dan 2 pagina's voor haar annonces in beslag nemen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van een electrische gloeilampenfabriek werd onlangs in een te New-York verschijnend blad Overblijfselen uit den wereldoorlog Uit Reims wordt gemeld, dat in het dorp Nau roy, hetwelk tijdens den stellingsoorlog dicht achter het Duitsche front lag, de overblijfse len zijn gevonden van vijf Duitsche en twee Fransche soldaten, wier indentiteit nog niet kon worden vastgesteld. In een loopgraaf aan den voet van den Cornillet zijn eveneens over blijfselen gevonden van gesneuvelde soldaten, doch hierover ontbreekt nog nadere gegevens. De „oom uit Amerika" De „Echo de Paris' v'ertelt dat zekere m'sieur Hey, wonende te Lohrbach, een kleine ge meente in Lotharingen, geheel onverwacht mil lionnair is geworden. Een zijner pas overleden verre bloedverwanten te New-York heeft hem nl. 1,200.000 francs gelegateerd. Altijd de moeite van het aannemen waard! Nieuwe martelaars in China. Itschang (K.W.P.) Uit China komen nog steeds berichten over nieuwe martelaren die voor. hun geloof hun leven gaven. Te Yenkovuen werd een catechist met vier kogels door de communisten neergeschoten om dat hij trouw bleef aan zijn geloof: de cate chist bleef zwaar gewond liggen: tengevolge van zijn sterk gestel en de goede verzorging van liefdadige menschen is de catechist niet ge storven: hij zal echter wel geheel zijn Aeven invahde blijven. Een christen man die ondanks de woelige tij den een reis van 18 K.M. maakte om de II. Mis bij te wonen werd onderweg gedood. In Pa- tung weigerde een pas bekeerde christen cm communist te worden. Ondanks de bedreiging dat hij gedood zou worden bleef hij standvas tig in zijn geloof en werd op vreeselijke wijze vermoord. Een catechist maakt een voetreis van 580 KM. om een priester te gaan waarschuwen dat zijn dorp door de Roode troepen verlaten is. Wij moeten nog niet twijfelen aan het katho licisme van China. Mgr. Gubbels, de nieuwe Apostolische Vica r's van Itschang heeft op de graven van zijn voorgangers, (waaronder twee martelaren wa ren) aan God om moed en kracht gesmeekt voor zijn werk. Voor deze nieuwe Bisschop naar China ver trok had de H. Vader hem als wachtwoord mee gegeven: Volhouden tot het laatste! De dictator en de Bisschop. Kattowitz (K W P) De nieuwe B sschop van Kattowitz, Mgr. Adamski, lfleft geweigerd om het Bescherm heerschap te aanvaarden van een Comité dat belast is met de viering van den naamdag van Maarschalck Pilsoedski op 19 Maart a.s. als reden daarvan heeft de Bisschop opgegeven dat de feesten een politiek karakter zullen dragen, en dat het niet in de bedoeling ligt van den Bisschop om zich in politieke kwes ties te mengen. De tegenwoordige Bisschop van Kattowitz heeft in vroegere jaren Sis lid van den Pool- schen Senaat een belangrijke politeke rol om speeld. Gedurende geruimen tijd was Mgr. A- damski voorzitter van de Christelijk Democra tische Partij, die thans lijnrecht ln oppositie staat tegenover de regeering van Pilsoedski; de leider van deze oppositiepartij in Opper-Silezië Is de bekende Korfanty. Belangrijke bekeeringen van Protestanten in Japan. Fukuoka (KWP) In Fukuoka is een geneesheer met geheel zijn huisgezin alsmede de secretaris van den Angli caanschen Bisschop van Fukuoka tot de katho lieke kerk overgegaan. Zij waren tot dezen stap besloten op het voorbeeld van Dr. Ozawa, professor in het Internationale Recht aan de Keizerlijke Universiteit van Fukuoka, die kort geleden nog secretaris was van de Japansche delegatie bij de Mandatencommtssie van den Volkenbond. Dr. Ozawa besloot tot de katholieke kerk over te gaan na bestudeering van het leven en de werken van den H. Franciscus van Assisië. Dr. Ozawa las ook de boeken van Frederic Ozanam. Gedurende zijn verblijf in Europa maakte hij een pelgrimsreis naar Assissië In Januari 1929 ging hij over tot de katho lieke kerk. Sindsdien Ijvert hij geweldig voor de bekeering van zijn protestantsche en heiden sche landgenooten. Met toestemming van den schrijver heeft hij een Japansche vertaling ge maakt van de „Franciscaansche Bedevaarten" van Joannes Jorgensen, Bolsjewistische Propaganda. i Kowno (K.WP.) Heel de wereld wordt op het oogenblik over stroomd met fotographieën en nieuwsberichten over de geweldige nieuwe fabrieken, prachtige Sovjet-hu?zen, werk-paleizen, sportpaleizen er.z 36) Eenmaal meester van dit bergvlak, dat alle wegen bestrijkt, die naar Saint-Germain voe ren, konden zij hun bommen werpen rp Bougi val, Louveciennes, la Celle-Saint-Cloud en zich een weg banen naar Roquencourt. Dit plan was uitvoerbaar, gemakkelijk zelfs, Het was drie uur in den namiddag. De moed van de Franschen verflauwde niet, maar de Duitschers, die over veel grooter macht beschikten, hadden in den loop van den dag hulptroepen laten aanrukken, zij boden nu op het plateau de la Berferie een hévigen weer stand en hun artillerie richtte groote verwoes tingen aan. Opnieuw klonk het bevel, door allen her haald: De bajonet! Nu begon een strijd van man tegen man. De compagnie van Gilbert streed in het eer ste gelid. BIJ den aanval op de la Berge vie werd zij handgemeen met een Beiersche compagnie. Gilbert streed vooraan en verrichte wonderen van dapperheid. Vol woede wierp hij zich op den vijand, in de rechterhand zwaaide hij zijn degen, in de lin kerhand hield hij zijn revolver, waaruit hij tel kens vuurde Zijn voorbeeld moedigde de mannen aan. Deze losbol, verkwister, en speler, tot allerlei laagheden in staat, waar wij reeds eeriige voor beelden van gez'en hebben, bezat heldenmoed en een ware doodsverachting. Paul Rivat bleef voortdurend achter hem, hij was met stof bedekt maar nog ongedeerd. Eensklaps bulderde hij met 'n stentorstem: Leve Frankrijk. Duizenden stemmen herhaalden dien kreet: Leve Frankrijk. Servais Duplat beefde over al zijn leden, zijn angst kende geen grenzen, maar te veigeefs zocht hij naar een middel om uit het krijgs gewoel te geraken. Eensklaps slaakte Paul Rivat een doordrin genden kreet. Descherf van een bom verbrijzelde zijn rech terbeen. Hij viel. De aanvallers, dte door niets te weerhouden waren, liepen over hem heer» cn vértrapten hem: Hij stamelde: Jeanne.... mijn vrouw.... mijn lieve Jeanne. De stem van Rivat ging verloren in het krijgs rumoer. De Franschen troepen werden door den vij and teruggeslagen en opnieuw liepen de land genooten van Paul Rivat over zijn lichaam. Een dichte kogelregen daalde van den Mont- Valérien op de Franschen neer, de stellingen, die des morgens veroverd waren, vielen opnieuw in handen van de vijand en de laatste hoop, zich met de legerkorpsen in de yyovlncie te ver eenigen, verdween. De onderneming was m'slukt, do Franschen v/aren opnieuw overwonnen. Bij hun terugtocht hadden de Franschen tal rijke dooden en gewonden achtergelaten op hei slagveld en er viel niet aan te denken, laatst genoemden in den nacht terug te halen, wane Du'tsche patrouilles liepen voortdurend rond over de plaatsen waar het gevecht het hevigst was geweest. Tegén middernacht ging een afdeeling van den Duitsche ambulance-dienst, door fakkels bij gelicht, over een kleine vlakte, die vol gesneu velden lag. Aan het hoofd van dien troep liep de Beier sche officier van gezondheid dokter Blasm? Wulff, dien wij reeds tweemaal ontmoet heb ben, op het kasteel Fenestrangss en later op het kasteel Ferrières. Men doorzocht het slagveld in alle richtingen de gewonden werden opgenomccn, onverschillig" welke uir'form zij droegen en na een langen en nauwkeurigen ontdekkingstocht sloeg men den weg in naar de ambulance-wagens, waar mee de gekwetsten naar Versailles of Sa;nt- Cloud vervoerd werden. Eensklaps bleef de Duitsche officier van ge zondheid staan. Een gekerm was tot zijn oor doorgedrongen. Hij luisterde. De dragers d:e hem vergezelden, eveneens. Ditmaal was het niet meer een dof gekerm, maar een hulpkreet, die de stilte verbrak. Hierheenhierheenkomt mty te hulp., smeekte een zwakke stem. Verlaat mij niet. Blasius Wulff snelde op het geluid af en stapte over de lijken der gesneuvelden heen. Een slodaat met een fakkel ging hem voor. H'erheenhierheenherhaalde de /wnk ke stem. Men zag een arm, die zich even bewoog. De Beiersche dokter stond bij den gewonde. Een Franschman, een nationale garde, mom pelde Blasius Wulff, terwijl hij zich over den gewonde heen boog. Paul Rivat want hij was het had lan gen tijd bewusteloos gelegen, doch was nu, na het eindigen van den slag, bijgekomen en oc zucht naar zelfbehoud deed hem die hulpkre ten slaken, toen hij het schijnsel van de fakkels gewaar werd. Fransche hond, ze:de fakkeldrager halfluid terwijl hij een blik op den gewonde wierp. De officier van gezondheid Jiad hem ver staan. Hij greep den fakkeldrager ruw bij den arm en zeide: Gij zijt een lafaard! Zijn de*Franschen niet evengoed menscchen als wij? Hebben zij ooi geen moeders, geen vrouwen, geen kinderen, zoals wij. Om een gewonde, een stervende te beleedigen zonder eenige aanle'ding, moet gij wel een ellendeling zijn. Ga heen. De fakkeldrager boog het hoofd en ging een paar passen terug. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5