No. 3743 Maandag 16 Maart 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Kameroverzicht. Binnenland, Bij Kiespijn Buitenland VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Na. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingezonden Mededeellng (15) Mijnhardt's Poeders DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of J 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE IEZERSKRINQ IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT (Van onzen parlementaire medewerker). Aanneming van het Nijverheidsanderwijswetje verzekerd. Verhooging der Spaarbankrente mogelijk. Een wijziging van de Octrooi wet. Het Nijverheidsonder wijs wet je is op de stem ming na, de Kamer gepasseerd. Dat het aange nomen wordt, is aan geen twijfel onderhevig. Een poging om de financieele rem uit de wij zigingswet te lichten had geen succes meer. Zonder hoofdelijke stemming werd na eenige discussie het wetsontwerp aangenomen waarbij de rentevergoeding van gelden, belegd op de Rijkspostspaarbank, bij algemeenen maatregel van bestuur kan worden veranderd van 2.64 percent in ten hoogste 3 percent. Het rente- gevend maximum werd tegelijk van f 1200 op f 2500 gebracht. Er was een amendement om dat cijfer 3 te veranderen in 4, en daar werd stevig over ge vochten. Het heeft echter na de bestrijding van minister Reymer, die betoogde dat de re serve zulk een verhooging niet toelaat, dat de rente niet in dalende lijn beweegt en dat de Rijkspostspaarbank ook verliezen lijden kan, de meerderheid niet kunnen halen. Een aanvang werd dan nog gemaakt met een wijziging in de Octrooiwet, waardoor de duur der bescherming van gepatenteerde uit vindingen met vijf jaar, van vijftien op twintig, wordt verlengd. De opinies stonden hier wel zeer scherp tegenover elkaar. Eenerzijds werd betoogd dat met deze verlenging een volstrekt onnoodige bevoordeeling van groote onderne mingen, vaak nog buitenlandsche, wordt ver schaft; onderzij ds werd met klein er op gewe zen, dat er een sterke stimulans moet zijn, om de uitgaven voor vaak zeer dure onderzoekin gen te doen, omdat anders die onderzoekingen en dus ook de uitvindingen niet worden ge daan. En het zijn juist de uitvindingen welke de wereld vooruit brengen. Daarbij werd ook het nationale belang der groot-industrie o.a. door den sociaal-demo craat v. d. Waerden, die met de verdediging- van het voorstel lijnrecht tegenover „het Volk" stond sterk op den voorgrond gebracht. Aanneming van het voorstel is vrijv/el ver zekerd. Wijziging der Kieswet. Volgens de bestaande voorschriften van de Kieswet doen groepen of partijen die den kies- deeler niet halen, bij de verdeeling der rest zetels mede, indien zij drievierde van den kies- deeler op hare candidaten hebben vereenigd. Wij vernemen nu, dat op het departement van Binnenlandsche Zaken wordt gewerkt aan een wijziging der Kieswet waardoor zal worden be paald, dat in de toekomst negentiende van den kiesdeeler noodig zal zijn voor groepen en par tijen die aan de eerste zetelverdecling niet meer doen, om bij de tweede verdeeling in aan merking te komen. Voorts wordt aan B. Z. overwogen, op de een of andere wijze het stellen van candidaten door particulieren of onbeteekenende groepen, tegen te gaan. In Engeland moet, zooals be kend, ieder® partij per candidaat een cautie stellen die aan den Staat vervalt, als een pattij niet het voorgeschreven minimum aantal stem men behaalt. Op welke wijze onze regeering de quaestie hoopt op te lossen, staat nog niet vast. Oud-Minister de Waal Malefijt overleden. Te Katwijk aan Zee is op 79-jarigen leeftijd, overleden de heer J. H. de Waal Malefijt, oud- minister van Koloniën, oud-lid van de Tweede en Eerste Kamer en oud-burgemeester van Kat wijk. De heer Nivard Eerste Kamerlid. Het Centraal Stembureau heeft van den heer P. L. D. Nivard te Rotterdam bericht ontvan gen, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer (vacature wijlen J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst) aanneemt CHARLIE IN BERLIJN. -- Een groote menigte ontving Charlie Chaplin bij zijn aankomst te Berlijn. Mevr. Steenberghe-Eugerinch door Z. II. den Paus in audiëntie ontvangen. Een particulier telegram uit Rome meldt ons: De Heilige Vader ontving in lapgdurige audiëntie de voorzitster van de Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden mevr. F. Steenberghe-Engerinch. Deze stelde de provinciale overste van de Eerw. zusters Ursulinen der Romeinsche Unie aan Z. H. voor. (Maasbode). Betaalbaarstelling van wachtgelden. Het Tweede Kamerlid ter Laan heeft den minister van Financiën gevraagd of de mi nister bereid is, om de noodige maatregelen te treffen, dat de door het Rijk verschuldigde wachtgelden op den eersten dag van elke maand betaalbaar gesteld worden. De vacantiekaarten. De vacantiekaarten zullen :>p de Nederland sche Spoorwegen dit jaar worden uitgegeven van 3 tot en met 8 April (Paschen), 22 tot en met 27 Mei (Pinksteren) en van 1 Juli tot en met 15 September. en ziek door gevatte koude, alsmede bj pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheid,spoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt .Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist Groote aard-lawine. In het departement Savoye hebben in de Westelijke uitloopers van de Alpen een ernsti ge aardverschuiving en bergstorting plaats ge had, waardoor 2 dorpen geheel verwoest en van den aardbodem verdwenen zijn. Daar men het gevaar had zien aankomen, waren de be woners tijdig gewaarschuwd, zoodat persoon lijke ongelukken niet te betreuren zijn. Reeds Donderdagmorgen zag men in de ge meente Chatelard, dat een gedeelte van het ge bergte langzaam in de richting van het dorp afgleed. Donderdagavond laat bewoog zich een stuk land met een oppervlakte van 40 Hectaren, in de richting van het dorp Granges voort. Korten tijd later had de geweldige aard- massa de eerste huizen van het dorp bereikt en deze als lucifersdoosjes in elkaar gedrukt en bedolven De bevolking bracht zich, met achterlating van have en goed, in veiligheid. Intusschen is de aardmassa, die geschat wordt op ongeveer 6.000.000 kubiek meter, voort geschoven met een snelheid van 150 K.M. per uur en de plaatsjes Bergues en Michand zijn volkomen van den aardbodem weggevaagd. Michand was een buurtschap, waar ongeveer tien huizen stonden, die volledig zijn verdwe nen. De geweldige aardlawine zet nog steeds haar weg voort. Men zal trachten maatregelen te treffen, waardoor de aardmassa in de richting van etn onbewoonde streek geleid kan worden. Tot nog toe zijn gelukkig geen menschenle- vens te betreuren. Mijnwerkersconflict in Frankrijk. De gedelegeerden van den Franschen mijn- werkersbond hebben in een te Parijs gehou den vergadering met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het op 13 Februari genomen besluit om ben loonsverlaging tot sta king over te gaan wordt bevestigd, nu de onder handelingen der regeering met de mijneige naars geen resultaat hebben opgeleverd. De staking zal op 30 Maart a.s. ingaan, ten zij vóór di entijd overeenstemming met de mijn eigenaars mocht worden bereikt. Gevangenen-oproer. Uit de Perzische hoofdstad Teheran wordt gemeld ,dat daar in de gevangenis een oproer is uitgebroken. De gevangenen wisten z'ch in het bezit van de in de gevangenis bewaarde wapenen te stellen en overmeesterden de be wakers. Aan 130 gevangenen gelukte het te ontsnappen, Een groot aantal hunner is ech ter weer gevangen genomen. Hevige overstroomingen en pest in Zuid-Rusland. Uit Zuid-Rusland worden hevige overstroo mingen gemeld. Volgens een officieel bericht staan negen dorpen geheel onder water. Vele huizen werden door het water ondermijnd en stortten in. De nood onder de bevolking is groot, daar de voedselvoorziening met eioote moeilijkheden gepaard gaat. Op verschillende plaatsen werden gevallen van pest gesignaleerd. De autoriteiten treffen alle mogelijke maatregelen om een pestepide mie te voorkomen, door de bevolking waar mo gelijk te evacueeren. Sneeuwstormen. Vorige week hebben in geheel Zweden, van het Noorden van Lapland tot in het uiterste Zuiden, de hevigste sneeuwstormen gewoed, die men sedert 60 jaren heeft gehad. Op vele plaatsen staat het spoorwegverkeer en ook al het overige verkeer geheel stop. Men vreest, dat de gevolgen van den sneeuw storm vooral voor den landbouw catastrofaal zullen zijn. Tengevolge van hevige sneeuwstormen was ook het geheele verkeer in Denemarken vol komen ontwricht. Vele nachttreinen konden hun reis niet voort zetten. Ook het autoverkeer in Denemarken was zoo goed als onmogelijk, aangezien de sneeuw op sommige plaatsen meters hoog op de wegen ligt. In de omgeving van Kopenhagen zijn in totaal een driehonderd tal auto's mdden cp den weg ingesneeuwd. 25 jaar Minister. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Aristide Briand, vierde Zaterdag het ju bilé van zijn vijf en twintig jarige werkzaam heid als minister. Den 14en Maart 1906 deed Br and, die toen drie en veertig jaar oud was, voor het eerst zijn intrede in de regeering. Sindsdien heeft hij tot vijf en twintig verschillende ministeries be hoord en >s hij elf maal minister-president ge weest. Thans is hij reeds voor de zesde maal minis ter van buitenlandsche zaken. Briand vierde zijn jubilé in alle stilte op :-.ijn landgoed in Cocherel. Geen nieuwe radio-rede van den Paus? De „Popoü di Roma" verklaart, dat Z. H. de Paus geen Paasch-boodschap tot de christen heid zal richten. Erflating aan den Paus. Naar de „Tribuna" meldt, is te Liverno over leden Thomas Pate, kamerheer met kap en degen van den Paus. Hij zou volgens het blad, zijn fortuin ten te- drage van 10 millioen aan Zijne Heiligheid vermaakt hebben en den H. Vader tot univer seel erfgenaam en executeur-testamentair heb ben benoemd. De spoorweg Gent-Ter Neuzen. De correspondent van de N. R. C. te Brussel meldt: Het Kamerlid De Backer heeft aan den mi nister voor de verkeersmiddelen de vraag ge steld, of de Belgische staat er aan denkt, de spoorwegmaatschappij Gent-Ter Neuzen over te nemen. Minister Lippens heeft op deze vraag ontkennend geantwoord. De doodende mist in het Maasdal. De officieele commissie belast met het onder zoek naar de oorzaak der geheimzinnige sterf gevallen in het Maasdal, is tot resultaat geko men, dat sommige fabrieken in het Maasdal groote hoeveelheden gevaarlijke gassen laten ontsnappen zonder voldoende voorzorgsmaat regelen te nemen. Men acht het mogelijk, dat de regeering de betrokken fabrieken voor de rechtbank ter ver antwoording zal roepen. Het doodshoofd van de H. Elisabeth. Donderdag heeft men in de sacristie van St. Gudulehoofdkerk, te Brussel, een relikwie schrijn geopend, waarvan men veronderstelde, dat het 't doodshoofd van de heilige Elisabeth van Hongarije moest bevatten, die de moeder was van een der hertoginnen van Branbant. Elisabeth van Hongarije is den !9en Novem ber 1231 te Marburg in Thüringen overleden, in den ouderdom van 24 jaar. Kanunnik Lefèvre had onlangs in de archi- ven en andere documenten van de St. Oudule, alsmede in archieven van den staat aanwijzin gen gevonden, d'e hem aanspoorden in de schatten van de hoofdkerk bovenbedoeld reli kwieschrijn aan een nader onderzoek te onder werpen. Deze relikwie zou aan de kerk rijn geschon ken door aartshertogin Isabella. Men veronderstelt, dat zij afkomstig is uit de kapel van Gray in Franche-Comte (Haute- Saöne), waar zij in 1586 werd ondergebracht na de verwoesting van het hospitaal van Mar burg, gedurende de godsd'enstoorlogen.^ Dr. Vervaecke heeft een anthtopologisch on derzoek op den schedel gedaan, in tegenwoordig heid van een gedelegeerde van Z. Em. ien Kardinaal-aartsbisschop van Mechelen er* van andere autoriteiten. Hij concludeerde tot de waarschijnlijkheid van de veronderstelling, dat m»n te doen heeft met den schedel van een jonge vrouw,- die den leeftijd van 25 jaar niet heeft overschreden, ook de documenten uit het archief zijn be vestigend. Naar verluidt, zou in de maand November deze reliek met groote plechtigheid officieel erkend worden, ter gelegenheid van de zeven - honderdsten verjaardag van het overlijden de zer doorluchtige afstammelinge van de prinsen van Thüringen. (Maasbode).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1