MIJNHArd-ts JOaxG&t; Gemengd Jlteuws. Burgert. Standen Loop der bevolking Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. Ingezonden Mededeeling Zuurstofcylinder uit elkaar gesprongen. Op de Prins Hendrikkade te Amesterdam is Maandagmorgen bij het inladen van zuurstof- j cylinders in een pakschuit ter hoogte van de Kromme Waal een zuurstofcylinder uit elkaar gesprongen De explosie gaf een donderenden slag en met een geweldige kracht werd een der .stukken van den cylinder weggeslingerd over de St. Nicolaaskerk heen. Het stuk plofte op den Zeedijk neer, zonder evenwel iemand te treffen. Een der werklieden die bij het inla den der cylinders behulpzaam was, kreeg de wegspattende stukken ijzer in het gezicht. Ern stig gewond moest hij met de bobt van den G.G. D. naar het Binnengasthuis worden vervoerd. Het ongeluk is te wijten aan de slordigheid van den chauffeur, die bij het afladen der cy linders van zijn auto deze te hard op straat zet te. Door den schok is een der cylinders gespron gen, De bovenste helft welke werd weggeslingerd, heeft bij het neerkomen op den Zeedijk schade aangericht aan het perceel der firma de Gruy- ter, waar het stuk ijzer door een dik houten luik is geslagen. De chauffeur van den auto kreeg behalve wonden aan het gelaat, ook diepe snij wonden in zijn voeten. Als je fazanten koopt. Op een te Amersfoort gehouden inboedelvei ling was als kooper of kijker tegenwoordig de onbezoldigd Rijksveldwachter K. Voor den i^rijs van f 5 kocht daar C v d P. een fazantenpaar In een mand gepakt plaatste v d P zijn fazan ten op zijn rijwiel en wilde zich naar hius be geven. Doch toen hij zich nog maar enkele meters had verwijderd, werd hij door genoem den veldwachter aangehouden, die proces-ver baal opmaakte wegens het vervoeren van fa zanten in gesloten tijd. De inhoud der mand behoefde niet gecontroleerd te worden, daar K. getuige was geweest van den koop en het in pakken, zonder evenwel te waarschuwen. Ook de deurwaarder had v. d. P. niet ingelicht. De mand met inhoud werd in besiag geno men. Door van der P. is een klacht ingediend bij den Minister van Justitie over dit optreden van den veldwachter. Aan de gevolgen overleden. De 79-jarige A. de Hullen uit Caclzand, die op 26 Februari te Zuidzande door de stoomtram werd aangereden, is in het ziekenhuis te Oost- burg aan de gevolgen der bekomen verwondin gen overleden. Het auto-ongeluk aan het Wolfaartdijsche veer Ten aanzien van het ongeluk aan het Wol- faartsclijksche veer, waarbij de heer Schippers uit Oostburg, het leven verloor, kan nader wor den gemeld, dat gebleken is, dat de remmen van den auto niet in orde waren. De afschuwelijke bokssport. Maandagavond is tijdens de bokswedstrijden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen aan den Schiedamschen Singel te Rotter dam een ernstig ongeluk gebeurd. In de zesde ronde van den wedstrijd tusschen de beroepsboksers (halfzwaargewicht) Michiel de Brons chauffeur uit den Haag, en Willem van der Veer, is Brons plotseling bewusteloos neergevallen. De boksers hadden lijf aan lijf in de touwen gestaan en weken juist uit elkaar op het oogen blik, dat de Brons viel. Hij is, nadat men hem even had laten liggen naar een achterzaal vervoerd, waar dr. Fraen- kel slechts den dood kon constateeren. Uit het verloop van het onderzoek bleek, dat in het betrokken gevecht geen zware klappen zijn gevallen, dat bij het lijf aan lijfwerk op het oogenblik, dat de Brons viel eveneens geen ern Wanneer dat zoo is, dan mag ik ook hopen dat mijn echtgenoot aan het moordende dood van den vijand zal ontkomen, want ook wij ver wachten de geboorte van een kind. Houd dan maar goeden moed mevrouw, zei- de Paul Rivat, want die hebben de vrouwen evengoed noodig als wij, mannen. Wanneer mijn kapitein toch een ongeluk overkomen en ik er voor bewaard mag blijven, dan beloof ik u, dat ik bij u zal komen om u zijn laatsten groet over te brengen. Het is een moeielijke taak, die ik op mij neem, dat weetik, maar toch beloof ik u, dat ik haar naar beste weten zal Volbrengen, ofschoon ik hoop, voor u zoowel als voor mij, dat het niet noodig zal zijn. Ik dank u mijnheer, ik dank u uit den grond van mijn hart. Henriette stak den soldaat de hand toe. Paul Rivat nam de kleine, gehandschoendc hand en drukte er vol eerbied zijn lippen op. Daarna ging zij heen. XX. De 19e Januari 1871 was een historische da tum in het beleg van Parijs. Om zeven uur 'smorgens begon de slag. Ditmaal, in plaats van te zeggen naar welke zijde de uitval gericht zou worden hetgeen men tot zijn groote nadeel reeds bij verschil lende uitvallen had gedaan had men alle maatregelen genomen om zulks geheim te houden. Ten einde te voorkomen dat de Duitschers het plan doorzagen, werden talrijke bataljons van den nationale garde naar het Oosten ge zonden terwijl in den nacht honderd-veertig VOOR DE VERLICHTING VAN PALESTINA. Aan den Jordaan wordt momenteel een groot krachtstation gebouwd, om Palestina van electriciteit te voorzien. Om de kracht van den stroom te benutten heeft men de historsiche riv.'cr omgelegd. stige klappen zijn gegeven. Vermoedelijk heeft de Brons een hartver lamming gekregen. Hij is voor den wedstrijd gekeurd en werd goedgekeurd. Het lijk is naar het ziekenbus Coolsingel overgebracht. Locomobiel uit elkaar gesprongen. Gisteren hoorden de bewoners uit de omge ving van het station te Slochteren plotseling een hevigen knal. Bij onderzoek bleek, dat de locomobiel van een dorschmachine, vermoede lijk door bevriezen van den manometer, welke locomobiel, stond bij de boerderij van en in huur was bij den heer W. Velt man, uit elkaar was gesprongen. Stukken ijzer vlogen in het rond. In deschuur ontstond brand, en niet lang daarna stond de heele boerderij in vlam men. De auto-brandspu'-t van Slochteren was spoedig ter plaatse, doch kon tegen den fei len brand niets uitrichten. De boerderij brandde tot den grond toe af. De inboedel kon nog door de familie gedeeltelijk worden gered. Teen het ongeluk gebeurde, stonden bij de dorschma chine de drie arbeiders Holman, van Timme ren en Doorenbosch Jr., die allen licht werden gewond. Dr. Wester uit Slochteren verleende de eerste geneeskundige hulp. waarna de ge troffenen naar hun woning werden gebracht Bomaanslagen in een kerk. Naar de „Osservatore" mt de stad Mexico verneemt, zijn in de kathedraal van Jalapa, de oude hoofdstad van den staat Veracruz, op 6 Maart jl. tijdens een H. Mis twee bommen ont ploft, die daar, naar men vermoedt, door twee vrouwelijke communisten waren neergelegd. In de kathedraal bevond zich een groot aan tal kinderen, die hun eerste H. Communie zou den doen. Tal van personen werden gewond, voor het meerendeel vrouwen, van wie drie ernstig. De doktoren, die zich in de kerk bevonden ver leenden de eerste hulp. De geestelijke op den preekstoel trachtte de menigte te kalmeeren. Velen werden echter onder den voet geloopen door de menschenmassa, die zich aan den uit duizend man zich in 't Westen verzamelden. De Duitschers lieten zich door deze tactiek misleiden en toen zij talrijke troepen aan den oever van de Marne zagen samentrekken, ver wachtten zij e enaanval van die zijde, zonden er eenige regimenten heen en openden terstond e envrij hevig artillerievuur. Opgelukkig toon de het weder zich niet zeer gunstig voor het samentrekken der troepen in het Westen. De lucht was bewolkt, het was volkomen duister en de glibberige grond leende zich zeer slecht voor het marcheeren der soldaten. Ht Fransche leger verdeelde zich in drie korp sen, die gelkijtijdig de stelling van den vijand moesten aanvallen, die hem was aangewe zen. Reeds in den aanvang hadden de Fransehen met tegenspoed te kampen. De troepen van den rechtervleugel, gecom mandeerd door generaal Ducrot kwamen niet en hun was juist het zwaarste werk opgedragen Zij waren te Saint-Denis uitgerukt en moes ten, bij het aanbreken van den dag snel over het schiereiland Gennevilliers trekken. Een onvoorziene hindernis hield hun marsch op. Een Pruisische batterij, opgesteld te Car rières- Saint-Denis, veegde den weg schoon over een afstand van minstens twee-duizend zeven-honderd meter en de Fransche veldartil lerie moest spoedig voor dat vuur zwichten. Het wTas onmogelijk onder dien regen van vuur voort te trekken. Toch moest het. In de verte hoorde men reeds het knallen van de geweerschoten en het rollen der mitrail gang verdrong. De bommen waren in de nabijheid van een der hoofdaltaren gedeponeerd en ontploften 'n kwartier na elkaar. Na de eerste ontploffing slaagde de geeste lijke, die de H. Mis opdroeg, er nog in, de ge moederen te kalmeeren, maar bij de tweede ont ploffing ontstond er een geweldige paniek. Het was e engelukkig toeval, dat twee hon derd kinderen, die hun eerste H. Communie zouden doen, nog buiten de kerk waren en al dus ongedeerd bleven. Een dappere piloot. Een N.T.A.-telegram uit Point Barrow maakt melding van een vliegtocht door een hevigen sneeuwstorm en over het bevroren bergland van Alaska, uitgevoerd door de piloot, Joe Cros- son, die aldus den dood trotseerde, om anti- toxine te brengen aan dit dorp, dat door een d phtheritis-epedemie geteisterd wordt. Crosson maakte Zondag de vlucht van uit Fairbanks in vijf uur en twintig minuten. Met een hondenkar zou de reis twee maanden ge duurd hebben. (13) werken zonder kramp of pijn Doos 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten Nadruk verboden TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 6 Maart. Marinus Moer land, 28 jaar jm en Geertje Baars, 23 j., jd. Geboorten. 27 Febr. Jan Gerardus, zoon van Francois van Tatenhove en Janna Adriana de leuses„ Langs de Duitsche batterij liep een spoor lijn en de Fransche commandant beval, dat men een gepantserde locomotief, bewapend met een veldstuk, daar over zou laten rijden om te trachten den Duitschen kanonnen het zwij gen op te leggen. De weg was vrij. De Franschen konden voortrukken maar zij hadden twee uur oponthoud gehad en rooveel is dikwijls nies eens noodig om de krijgskans ten goede of ten kwade te doen keeren. Bij het aanbreken van den dag begon de strijd. De linkervleugel, bestaande uit zouaven, een linie-regiment en eenige bataljons der natio nale garde, tastte den vijand moedig aan. De heuvel van Montretoiit werd bezet, men veroverde de Saint-Cloud, maakte elf kanon nen buit en deed verscheidene vijanden sneu velen. Het was een onbetwistbare overwinning, maar ongelukkiger wijze kon die niet over het lot van de geheele onderneming beslissen. Terwijl de linkervleugel zich meester maakte van Montretout en Saint-Cloud tastte ook het centrum den vijand aan, en ontmoette de eerste hindernis op de hoeve la Foutlleuse, tusschen Garches en Mont-Valérien, die sterk verde digd werd. Tweemaal deden de Franschen een aanval en tweemaal werden zij terug geworpen. Verscheidene bataillons der nationale yarde rukten aan en daarbij bevond zich ook t 57e bataillon, met de compagnie waarover Gilbert Rollin het bevel voerde. Reus. 1 Maart. Maatje Maria, d. van Andries Johannes Steketee en Sara Maria Magrieta de Munck. Overlijden. 2 Maart. Jacob Adriaa.i Wieles, 6 w., zoon van Gelijn en Johanna Kole. 3 Maart Cornelia Oppeneer, 66 .j, wed. van Adriaan Ja cobus de Lijser. Cornelis de Rijcke, 41 jaar, echtg. van Maria Dieleman. 6 Maart. Petrus Vaal, 73 jaar, echtg. van Catharina Dullaart. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Febr. Pieter Jo hannes de Bakker, 25 j., jm. en Amelia Rommel 24 j., jd. Geboorten. 5 Febr. Hermina Antonia, d. van Jacobus Josephus Hermans en Anna Maria Pau lina Weemaes. 6 Febr. Agnes Amelia, d. van Florent Cornelis Naessens en Rosalia van Laar 8 Febr. Dorathea Maria, d. van Jacobus van Hove en Maria de Klerk. 24 Febr. Maria Jo- sephina, d. van Jozef Marcus en Maria Cecilia Michielsens. Overlijden. 9 Febr. Hermina Antonia Her mans, 5 dagen, d. van Jacobus Josephus Her mans en Anna Maria Paulina Weemaes. .'3 Febr. Maria Eeman ,76 jaar, wed. uit het eerste huwelijk van Judocus de Loos, laatst van Pie ter Dullaart. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: D M C Vervaet, dienstbode, Kanaalweg 58 (Sluiskil) van Koewacht. J R de Blaaij, landbouwersknecht, P 104 (Sluiskil) van Philippine. A. Bareman, veldarbeider, Tramstraat 33, van Zaamslag. P v Kerkvoort, dienstbode, Noordstraat 5 van Zaamslag. M F A Pielaet, geb. Kool, zonder, Kanaal- weg 65 (Sluiskil) van Selzaete. L J Hamelink, chauffeur, Donze-Visserstraat 113 van Middelburg. J van Hoeve, landbouwer, P 26 van Hoek. A T Meulebroeck, landbouwersknecht, P 102 De kolonel beval. De bajonet op de geweren, mannen, de ba jonet! De bajonet! De soldaten tastten den vijand voor de derde maal aan. Gilbert Rollin was bleek maar toch liep hij moedig aan het hoofd van zijn compagnie. Paul Rivat volgde hem, voet voor voet, met fonkelende oogen, blakend van geestdrift. De fourier Servais Duplat bleef achter, be vreesd voor zijn huid, met het angstzweet op het voorhoofd, beklemd hart en knikkende knieën als die van een beschonkéne. Hij moest echter met den stroom mee, aan achterblijven viel niet te denken. Een moordend geweervuur begroette de Pa- rijzenaars, maar zij hadden hun aanloop en niets kon hen terughouden. De Duitschers moesten terugtrekken cn wer den bovendien in de zijde aangetast door de troepen van den linkervleugel. Het geluk bleef nog aan de zijde der Fran schen. Het kasteel en het park Buzenval werden heroverd, daarna het bosch Béranger Fontaine Villarmoins en het bosch des Quatre-Vents. Overal week de vijand en verliet zijn stellin gen. De Fransche soldaten blaakten van geest drift en als een juichkreet schreeuwden zij: Naar Versailles Alle krachten werden na samengetrokken naar één punt:' het plateau de la Bergerie. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6