LIMBURGSCHÊ BEDEVAART PUROL Onderwijs Boeken Gijdschr. Gemengd Jiieuws BurgertStanden naar Lonrdes Kerknieuws Marktberichten A* Ingezonien MedeleeliDg (6) Winterhanden Wintervoeten Winterteenen Uit hef Binnenland. Uit het Buitenland. Vertrekt 24, 25 en 26 Juni Prospectus en inlichtingen bij: Eap. P. DRIESSEN GRONSVBLD (L OOSTBURG, 11 Maart Tarwe f5—7. chevalier 6,25, haver f4,00, erwten 8,00 bruine boonen 8. MIDDELBURG, 12 Maart. L 'A brengen. Men vreest voor zijn leven. Plechtige H Communie. Op Passie Zondag zul len alhier 34 kinderen (jongens en meisjes; hun plechtige H. Commun'e doen, onder de H. Mis van acht uur. Een verblijdend teeken. Aan de nieuwe fa briek zullen een paar Rijnschepen afgeladen worden, welke aan de cokesfabriek gelost heb ben. Dit zijn de eerste schepen, die geladen worden. R.-K. Werkliedenvereeniging. Op 19 Maart a.s., St. Josephsdag, houdt deze vereeniging zijn jaarvergadering en patroonsfeest, om 7 uur in de zaal van het jongenspatrnaat. Weer een derde postbestelling. Tot nroote vol doening van velen is hier weer de derde post bestelling Cs avonds plm. half zeven) ingevoerd Voorheen kregen enkelen, deze post maar te- steld. LAMSWAARDE. Patronaat. Het Kerkbestuur van Lamswaar- de heeft de oude openbare school aangekocht om deze, na verbouwing, in te richten tot pa tronaat. Doos 30 cent Bij Apoth en Drogist Bij Kon. Besluit is aan A C Muste op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Neuzen. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* „De Wonderbaarlijke avonturen van Bartje Kokliko" De firma de Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam zond ons dezer dagen het 3de en laatste deeltje van het door haar uitgegeven boekwerkje „De Wonderbaarlijke avonturen van Bartje Kokliko" door Johan Fabricus met penteekeningen van den auteur zelf. In dit laatste deeltje vinden wij Bartje avonturen onder de kermisreizigers geboek- staaft, en verhaald hoe tenslotte de oude ka bouterhoofdman hen tot een normaal mensch omtooverde. Ook dit laatste deeltje zal door ons jeugd g volkje ongetwijfeld gretig worden gelezen en waarschijnlijk later nog wel eens worden her lezen. Zoo'n kabouterverhaal blijft voor onze jongens en meisjes nu eenmaal altijd aantrek kelijk. Zooals reeds vroeger vermeld, vormen deze boeken, ook om hun keurige uitvoering, voor de kinderen een zeer aantrekkelijk bezit. Wie ze in eigendom wil verkrijgen, zendo voor elk deel 60 achteretiketten van Van Nel- le's Pakjes Koffie aan de Rotterdam scha firma in. (Postbus 817). Nieuw Dagmissaal. De Liturgische boekenmarkt is kortgeleden wederom verrijkt met een keurig Dagmissaal, bewerkt door J P en voorzien van een inlei ding van de Benedictijner Pater Dom Beekman uit Oosterhout. Met recht wordt door de .iit- gevers, de firma J R van Rossem te Utrechtge wezen op den duidelijken letter en de keu rige papiersoort welke voor dit boek is ge bruikt en die het voor velen alleen hierom reeds aantrekkelijk maken. Ook de inhoud echter ver dient allen lof. De Nederlandsche vertaling is met de grootste nauwkeurigheid verzorgd waar bij er speciaal op gelet is het latija zoo nauw keurig mogelijk weer te geven zonder dat de zinsbouw gewrongen werd. Doordien men de latijnsche constructie zooveel mogelijk behield, kreeg de vertaling een meer verheven karakter In het gewone vaste gedeelte der H. Mis zijn geen onnoodige uitleggingen of bemerkingen opgenomen, die de aandacht afleiden van de Misgebeden zelve. In het aanhangsel zijn zeer veel gebeden opgenomen. O.a. biecht Com munie-oefeningen lofgebeden, Kruisweg en ver schillende litanieën. Hierdoor is dit Dagmis saal te allen tijde te gebruiken. Wij mccnen danook niet te veel te zeggen, als wij beweren, dat dit missaal een echte aanwinst is. De prijs varieert al naar gelang den band van f 4.00 tot f 8,00 INHOUDSOPGAVEN Het Gezin, orgaan van den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen van 1 Maart 1931 bevat het volgende: Mededeelingen van het Hoofdbestuur. Agenda's Gezinsbelangen: J W F van Mee geren: Het Werkloosheids-Debat in de Tweede Kamer J W F van Meegeren: Het 3elgische Woningfonds IV Voor 't Christelijk Huis gezin: Eenig zoontje Op de Bres: J W F van Meegeren: Moderne Herodessen Boekbespre Mng Kroniek Onze Uitgaven. DE MAASBODE is voor den zakenman de ideale courant. De laagste temperatuur van Maart overtroffen. Volgens mededeeling van het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Instituut te De B'lt daalde in den nacht van 9 op 10 Maart te De Bilt de temperatuur tot 11,3 graden C. onder nul, dus weer bijna twee graden lager dan den vorigen dag. Thans blijkt, dat dien nacht in het Oosten het minimum nog veel lager was. De waarnemer te Warnsveld meldt 17.8 graden C. onder nul en een dergelijke temperatuur werd ook bij Spankeren waargenomen. Hier mede is de laagste tot dusverre in ons land in Maart waargenomen temperatuur verre over troffen. Deze was 14,5 graden Celsius onder nul te Winterswijk op 1 Maart 1929. Kindje in de wieg verbrand. Ten huize der familie H. in de van Waer- schutstraat te Rotterdam is een wieg, waarin een kind van acht maanden lag; in aanraking- gekomen met de kachel en in brand geraakt. Men vond het kind overdekt met brandwonden van zóó ernstigen aard, dat het vrij spoedig aan de gevolgen overleed. Vrienden in den nood. In het Brabantsche dorp Zeelst was J. S. door de politie in het gevang ofwel het brand- spuithu's opgesloten. Maar zijn vrienden waakten; haalden de pannen van het dak en verlosten hun makker uit de duisternissen van den kerker. Daarna braken zij de deur open, haalden de twee brandspuiten te voorschijn en bracht, deze naar twee ver uit elkaar liggende punten van het dorp. Daar werden zij in alle vroegte opgemerkt door kerkgangers, wier nieuwsgierigheid naar mogelijke nachtelijke branden geen grenzen kende. Bij het boomensnoeien gedood. De arbeider v. d. L. te Standdaarbuiten kreeg bij het snoeien van boomen een grooten tak op het hoofd. Geestelijke en medische hulp was spoedig aanwezig, maar mocht met baten; het slachtoffer overleed na korten tijd. Moeder redt haar kind uit het ijs. Woensdagmiddag is het 12-jarig dochtertje van de fam. H. te Terbregge, om den weg near huis te bekorten dwars over het ijs van den boezem geloopen. De moeder die juiss achter op het erf stond, en haar dochter zag aanko men, zag hoe haar kind door het ijs zakte. Zij *s het onmiddellijk nagesprongen en zag kans het kind uit het water te halen. De moeder •zelf kon zich hierna niet meer uit het ijs bevreiden en begon luid om huio te schreeu wen. Hoewel het daar ter plaatse niet diep is, heeft zij bijna een kwartier in het ijskoude wa ter gestaan, voordat zij met behulo van haken kon worden gered. Moeder en dochter zijn hier na onder de wol gestopt en hebben geen let sel gekregen. Drie inbrekersbenden achter slot en grendel. Door de bekentenis van den op 24 Mei .930 bij een inbraak te Dortmund gearresteerden 32-jarigen arbeider Franz Kitta is het de Dort- mundsche politie gelukte, drie inbrekersben den van in totaal 21 personen op het spoor te komen. Deze benden werkten samen. Iedere afdee- ling had een goed georganiseerde bende helers achter zich. Alle 21 betrokkenen bevinden zich thans achter slot en grendel en hebben de hun ten laste gelegde daderi bekend. In totaal konden 550 inbraken en 25 auto diefstallen opgehelderd worden. Een groot deel van het gestolen goed kon nog in beslag genomen worden. New-Yorksche schandaalzaken. Terwijl de eerste burgemeester van New- York, Walker, zich op een ontspanningsreis in Californië bevindt, is in de breeie kringen der burgerij oppositie ontstaan tegen het stadsbe stuur, dat beschuld'g wordt van een weinig serieuze houding bij het onderzoek van de schandaalaffaires van den laatsten tijd. De noodig sensatie werd teweeggebracht dooi den onvoorwaardelijken eisch van de New- Yorksche Kamer van Koophandel, dat van staatswege een omvangrijk onderzoek dient te worden ingesteld. De burger-unie, een invloedrijke corporatie, zal vermoedelijk het verlangen van Ge kamer ondersteunen. Aangezien de actie tegen het stadsbestuur dermate om zich heen grijpt, zullen de staats- autoriteiten waarschijnlijk wel gedwongen zijn, een onderzoek in te stellen. Millionnairsdochter als spionne voor Rusland. Te Athene is, naar de „K. W. F." meldt een zekere Orevine Levy, gearresteerd, wier vader mdlionnair is, doch die zich, als arbeidster ver momd, in dienst had gesteld van Moskou als spionne en propagandiste. In haar woning werd een lijst gevonden, waarop de namen stonden van alle communis ten-leiders op den Balkan, en allerlei mededee lingen, die bestemd waren voor Boedapest, Weenen, Praag en Berlijn. Toen het huis nauwkeurig werd onderzocht,' vond men achter een dubbelen v/and in een dichtgemetselde kamer een neeten voorraad bommen, revolvers, geweren, munitie, ja zelfs patronen voor machinegeweren, alles afkomstig uit de wapenmagazijnen van het Grieksche leger. Orevine Levy heeft te Athene in verschil lende fabrieken gewerkt onder de namon van Anthony Cathy, Maria Asemakopulo en Maria Aspropulo: overal was zij bezig om de commu nistische beginselen onder de fabrieksmeisjes te verspre'den. Zij spreekt vloeiend Fransch, Duitseh, En- gelsch en Grieksch. Na hare arrestatie weigerde zij hardnekkig om nog eenige mededèelingen te doen. Men is nog wel te weten kunnen komen dat zij door een zekere Oscar in het „vak" werd opgeleid. Sedert geru'men tijd was deze Oscar v.uziek- leeraar in Athene, waar hij bekend stond pis een der meest beruchte Russische spionnen. GRAAUW EN LANGENDAM. Gedurende de maand Februari 1931. Huwelijks-aangiften. 4. René Franciscus van Overloop, 27 jaar jm (van Clinge) en Angela Rosalia van Laer, 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17. Hypolitus Jo- sephus van Mol, 38 jaar, jm en Martha Mathil de Mar'a Verbist, 34 j., jd. 27. van Overloop en van Laer voornoemd. Geboorten. 3. Petrus Johannes, zoon van Jo hannes de Rooy en Rosalia Durinek. Irma Jo hanna, d. van Gilles Verschuren en Mathilda Phillippina Verschelden. 5 Albert Theodorus Henri, zoon van Honorius Wilhelmus Dalmijn en Maria Philomena van den Eeckhout. 8. pe- trus Johannes, zoon van Desiré van Geertruy en Eliza Maria de Koning. 19. Theresia Maria, d. van Jan Francies Buys en Elisabeth Cappen dyk. Overlijden. 2. Apolonia Burm, 83 jaar, wed. van Petrus Ciaassens. 3. Cesar Theodorus Boo- gaert ,zoon van Petrus Jacobus en Clementina Kegels. (10) Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 15 Maart, om 7 uur de Vroegmis voor mej. Coleta Johanna Feyen als lid der H. Fa milie met algemeene H. Communie na de preek dezer leden; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie. Na de Hl-I. Missen de reliquie van den H. Jo sef. Om 2,30 uur Lof en Lijdensmeditatie. Maandag 16 Maart, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor een overledene; om 3 uur gezongen jaargetijde voor den heer Floris Bijlevens. Dinsdag 17 Maart, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Leopold van de Cotte-Vereecken; 0 m8 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Amand Gustave fttubbé Woensdag 18 Maart om 7 uur de H. Mis ter eere van den H. Jozef; om 8 uur ge zongen H Mis voor den heer Louis Renique en madame Adelaida Groothaert. Donderdag 19 Maart, feestdag van den H. Jo zef, om 7 uur de H. Mis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie; om 8 uur ge zongen H. Mis voor mevrouw Maria Louisa Puylaert-Cattoir. Vrijdag 20 Maart, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer August Florent Marie de Meijer en overleden ouders; om 7,45 uur Kruisweg en om 8 uur gezongen H. Mis voor mej. Francisca Wauters Zaterdag 21 Maart, om 7 uur de H. Mis voor mej. Emelie de Krom-de Causemaeker en over leden ouders; om 8 uur gezongen jaargetijde voor den heer August Bijlevens. Zaterdagavond b'echthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 22 Maart, Passiezondag en begin van den Paaschtijd; om 7 uur de H. Mis voor den heer Jacobus Bonaventura Franciscus Slock; om 8 uur gezongen H. Mis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie met Plech tige H. Communie der kinderen; om 10 uur de Hoogmis voor den heer Alphons van Assche. Des namiddacs om 2,30 uur Lof met proces- s'e in de kerk. De parochianen worden verzocht, om op Zon dag 22 Maart onder de H. Mis van 8 uur en onder het Lof de 6 eerste rijen stoelen en ban ken aan den middengang vrij te laten voor de familileden der kinderen die hun plechtige H. Communie doen. Op Woensdag 1 April. Eerste H. Communie der k'nderen, die daartoe bekwaam bevonden zijn. Het gebruik van vleeschspijzen is deze week alleen op Vrijdag verboden. Van Zondag 22 Maart tot en met Zondag 12 April is het Paaschtijd, waarin de geloovigen, na hun eerst H. Communie verplicht, zijn, waar dig de H. Communie te ontvangen, liefst in hun eigen parochiekerk. Zij, die niet in staat zijn om naar de kerk te komen, kunnen hun Paaschplieht vervullen tot en met den tweeden Zondag na Paschen. Wij achten ons verplicht erop te wijzen, dat hun Paschen niet kunnen houden, tenzij zij blijken geven van oprechte bekeering o.a.: Ie Zij, die lid zijn van eene socialistische of communistische vereeniging, of van eene vereeniging die met eene socialist'sche of com munistische vereeniging is verbonden of deze metterdaad steunt, b b.v. het Neder- landsch Verbond van Vakvereeniging of NVV zoolang zij dat lidmaatschap niet hebben opge zegd, of ten minste niet het vast voornemen hebben dat lidmaatschap zoo spoedig mogelijk op te zeggen; 2e Zij, die het huwelijk ontheiligen door be perking van het kindertal; 3e. Zij, die na Paschen 1998 hun huwelijk met een Protestant of een anderen niet-Katho liek niet voor den pastoor hebben voltrokken en dus in eene onwettige zondige samenlev ng voortleven; 4e Zij, die verkeering hebbeu met een Pro testant of een anderen niet-Katholiek. 5e. Zij, die geregeld zonder wettige redenen des Zondags de H. Mis verzuimen. Aan allen, d e hun Paaschplicht niet vervullen en in dien zondigen staat sterven, worden de kerkelijke begrafenis met de* openbare gebeden der H. Kerk geweigerd. De godvruchtige gebeden der geloovigen worden verzocht, opdat alle paro chianen n den Paaschtijd waardig de H H Sa cramenten mogen ontvangen. P. DOENS, pastoor. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag dezer week en Zondag, Donderdag en Za terdag der volgende week geen aud ëntie ver- leenen. Benoemingen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot Kerkmeester te Stoppeldijk den heer J. Hamelink, bevestigd de benoeming van den heer P. Hiel tot Armmeester te Ossonisse. (Sancta Maria). Kerkelijke Titulatuur. De Tijd schreef dezer dagen: Naar aanleiding van het decreet d.d. 31 Dec. 1930 en afgekond'gd in de „Osservutore Roma no" d.d. 24 Jan jl., betreffende het verhoogde eerbetoon aan kerkelijke waardigheidsbeklee- ders, wordt ons gevraagd, of de nieuwe titula tuur ook practische veranderingen brengt in het gebruik, zooals dit in ons land heeft ge golden. Met name wordt gevreesd, dat de titu latuur „Zijne Hoogwaardige Excellentie Mon seigneur (Sua Eccelenza Reverendissima Moo s'gnore)" voor Bisschoppen en met hen gelijk gestelden verwarring zou wekken, daar in de nieuwsbladen de jongste dagen afwisselend de oude en de nieuwe titulatuur wordt gevolgd. Het schijnt ons toe, dat in deze quastie he* volgende moet worden gehouden. In geen der kerkelijke organen van onze Bis dommen is eenig officieel voorschrift afgekon digd, dat de naleving van het bedoelde decreet voor onze Kerkprovincie verplichtend stelt voor zoover het de letterlijke Nederlandsche verta ling van de daarin gegeven Italiaansche titula tuur betreft. Zelfs blijven genoemde organen den Ord'narius van hun diocees in officieele berichten nog steeds aandienen als Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid. Uit een en ander mag men op goeden grond besluiten, dat in ons land het titelgebru'k, het welk tot dusver heeft gegolden, wordt voortge zet. Ook in herdrukken van handboeken als de Pius-Almanak en de Nederlandsche Woorden boeken zal e,r naar wij vernemen, geen veran dering in worden aangebracht. Ongetwijfeld zou deze of gene, die de adressee ring aan een B'sschop ging inrichten volgens de vertaling der Italiaansche titulatuur, gege ven in het jongste decreet, dit men goed recht kunnen doen. Maar ter wille van den alge- meenen regel en de eenheid in de practqk, schijnt deze u tzonderlijke toepassing minder gewenscht. Acht Geestelijke liederen door Jan Barteisman. Bij F. Deirkauf te 's-Gravenhage verscheen een bundeltje van 8 geestelijke liederen voor sopraan of tenor, met orgel- of pianobegelei ding, door Jan Bartelsman, „hoogachtend ooge dragen aan Jo Vincent". De prijs bedraagt f 1,50. Veilingsvereeniging Avilcultura». Aan voer 108 K.G. boter, prijs f 1,071.77. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Tarwe f5 7»5o» lange bruine boonen 8— 11, witte boonen 11 15, kroonerwten 8 <0 12,maanzaad f2728. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter fo,8o, kipeieren f4,10. poelje fo eendeieren 14,50 Aangevoerd door handelaren: boter f071: kipeieren f4,00, poelje f3,50. Part. prijs: boter f0,87%, kipeieren f5,__ poelje f4,eendeieren f5,00. Op de veiling waren 48000 eieren aan gevoerd.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3