Uit Jtet Parlement Uit de Pers Buitenland Previneienieuws HARNAST UWE KINDEREN Versnippering van hel Jaarbenrsvvezen. tegen de onrustbarende toekomst Maakt sterke werkers van hen, staalt hun lichaams-, geest- en werkkracht met VOLVITAMINE LEVERTRAAN JECOVITOL - BROCAPHARM door Prof. L. K. Wolff, Rijksuniv., Utrecht, na onderzoek G E IJ KT minstens te bevatten: 50 eenheden Vitamine A en 250 eenheden Vitamine D. N.V. v.h. Brocades-Stheeman Pharmacia A'dam Trouw innemen - Waarborg voor succes. zoo'n vaart zal loopen. Voor heel Engeland, dë conservatieven inclu s, moet het een verade- j ming zijn als het Aziatische milUoenenrijk in goede verstandhouding' met heü moederland staat en de vrede het tot ontwikkeling brengt. Opende de vlootovereenkomst tusschen Frank rijk en Ital'ë een gunstiger vooruitzicht voor de ontwapeningsconferentie van het volgend jaar, dat uitzicht is nog meer verbeterd, door dat men te Genève tot de conclusie is geko men, dat de mogelijkheid bestaat tot oeper- k ng der bewapening te geraken door beper king der defensie-budgetten. Nog altijd had men daarmee onoverkomelijke moeilijkheden. De een wilde hier niet bezuinigen, de ander daar n'et en er was geen kans op overeenstem ming. De moeilijkheden schenen te groot. Kan men nu een accoord bereiken nopens beper king van de uitgaven met sterke controle natuurlijk dan is er heel veel gewonnen en mag de hoop worden gekoesterd, dat de ont wapeningsconferentie een u'teindelijk succes wordt. Steun aan de bietenteelt. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van hoofdstuk V der Rijksöegrooting voor 1931 (uitkeeringen ten behoeve van ver bouwers van suikerbieten). Daaraan ia ont leend: Vele leden achtten den thans voorgestelden maatregel bijzonder goed gekozen. Zonder hulp van regeeringswege zou deze cultuur verdwij nen. Andere leden gaven als hun meening te ken nen, dat in het bijzonder voor het bedrijf, waarvan hier sprake is een anderen vorm van steunverleening verkieslijker zou zijn. Deze le den zouden de voorkeur geven aan de invoe ring van een z.g. schaalrecht op ruwe suiker tot een bedrag, gelijk aan het verschil tus schen den wereldprijs en een nader vast te stel len loonenden prijs voor het product. De hier verdedigde invoering van een schaal recht op suiker werd van andere zijde onge- wenscht genoemd. Van meer dan één zijde werd critiek ge oefend op de wijze, waarop hij de oplossing van het onderhavige vraagstuk de medewer king der Staten-Generaal is gezocht. Zeer vele leden verklaarden hst te betreuren, dat de regeering nog in verschillende opzich ten heeft afgedongen op het voorstel der eom- missie-Lovink, waarvan royaliteit toch reeds niet het kenmerk was. Tegen de verlaging van het maximum der toe te kennen premie met f 0.50 bestond bij de hier bedoelde leden ernstig bezwaar. Verschei dene leden zouden er de voorkeur aan geven, dat in het geheel geen maximum zou worden gesteld. Tegen de beperking van de steunver leening tot 80 pCt. der normale productie in plaats van 90 pCt., gelijk de commissie-Lovink had voorgesteld, bestond bij deze leden even eens overwegend bezwaar. Ook met de verla ging van den suikerprijs, waarbij de steun 'al vervallen, van f 14 tot f 12,36 konden deze le den zich niet vereenigen. In dit opzicht zal de regeling niet aan de verwachting voldoen. Andere leden achtten noch voor verhooging van het maximum bedrag der premie, noch voor verhooging van de limiet, waarboven do steun vervalt, reden aanwezig. Eenige leden drongen erop aan, dat ook de N. V. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent in de regeling zou worden betrokken. In ver band hiermede werd opgemerkt dat in deze fabriek vele Belgen werken. Wellicht bestaat thans gelegenheid invloed te doen gelden op dat bij deze fabriek zooveel mogelijk Neder- landsche arbeiders worden te werk gesteld. In het jongste nummer van „De Jaarbeurs", orgaan van de vereeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland, treffen wij het vol gend protest aan tegen de versnippering van het Jaarbeurswezen: Een jaarbeurs moet voor een land een econo misch centrum zijn. Gedurende de beursdagen staat dit centrum in het volle licht der belang stelling van handel en nijverheid. Handel en nijverheid concentreeren hun krachten voor in- en verkoop op dat ééne centrum waar de grootst mogelijke verscheidenheid van aanbod de voor deeligste keuze waarborgt. Tegen versnippering op het gebied van het jaarbeurswezen, zoowel wat betreft het oprichten van afzonderlijke vak beurzen als het organiseeren van gewestelijke Jaarbeurzen is van den aanvang af gewaar schuwd en op internationaal gebied heeft dit onderwerp reeds een punt van onderzoek uitge maakt op de Parijsche conventie tot regeling van het internationaal jaarbeurswezen. Wij brengen dit onderwerp ter sprake nu de Ver eeniging van Vreemdelingenverkeer te Bres- kens een 1ste Zeeuwsch-Vljaamsche Jaarbeurs aldaar aankondigt. Uit de paperassen, die deze onderneming de wereld ingestuurd heeft, blijkt dat men met een gewestelijke tentoon stelling te maken heeft. Wij teekenen dan ook protest aan tegen het gebruik van het woord „jaar beurs" en vertrouwen dat de deelnemers ons «uilen steunen in onzen strijd tegen deze in den beginne wellicht onschuldig geoordeelde doch au fond gevaarlijke versnippering van het jaarbeurswezen in Nederland. Zoo op eéhJg gebied geldt op het terrein van het jaarbeurs- wezen: „Eendracht maakt macht". De werkloozen-steun in Frankrijk. De financieele commissie van den senaat heeft met 14 tegen 10 stemmen het ciediet voor de werkloozen, dat door de kamer tot 100 millioen francs was verhoogd, weer tot 25 mil- lioen teruggebracht. Na zeven maanden droogte. Na een droogte van ongeveer zeven maan den is in de Spaansche provincie, Badajoz, de eerste regen gevallen. De regen werd met uit bundig gejuich begroet. Arbeiders, die zich in een café bevonden, hieven een daverend applaus aan en organi seerden onmiddellijk feestvergaderingen. Door de boerenbevolking werden in verschillende dorpen bals georganiseerd. De overstroomingen in Frankrijk. In geheel Frankrijk is het weer buitenge woon slecht. Op sommige plaatsen heeft het 23 graden gevroren. In den hoogen waterstand van de Seine is nog steeds geen verandering gekomen, zoodat nog groote oppervlakten in de omgeving van Parijs onder water staan. Voor verscheidene huizen bestaat gevaar van instorting. Ook de Loire en de Somme zijn op verschil lende plaatsen buiten haar oevers getreden. Uit Grenoble wordt gemeld, dat in Savoye vele lawines naar beneden komen. Twee hui zen zijn ten gevolge van het vallen der lawnies ingestort. Daarbij werden verscheidene personen ge wond, twee zóó ernstig, dat zij op sterven lgi- gen. De schoonheidskoninginnen. Het pauselijk orgaan de „Osservatore" spreektzijn afkeuring uit over de zoogenaamde schoonhe'dswedstrijden, welke het blad kwali- cifeert als „heidensche wedstrijden van ijdel- heid, naaktheid en schaamteloosheid". Deze afkeuring is een gevolg var: het ver schijnen van een advertentie in een Romeinsch blad, waarin meisjes gevraagd werden om deel te nemen aan de aanstaande schoonheids wedstrijden te Nizza en San Remo. De „Osservatore" raadt deze deelneming met den meesten nadruk af, en wijst er op, hoe het reeds met verschillende der „koninginnen" mis geloopen is. Een nieuwe radiorede van den Paus? Volgens de „Giornale dTtalia" zal de Paus Zaterdag voor Paschen een nieuwe lede voor de radio houden. Verkiezing voor de Provinciale Staten. In aansluiting aan het korte berichü in c-ns vorig nummer laten wij hieronder de voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten bij den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring Hulst ingediende candidatenlijsten volgen: Anti-Revolutionaire -lijst. Mr P. D:eleman, Middelburg; D. Scheele Azn. Ter Neuzen; S. van Hoeve, Zaamslag; J. M, Oggel, Axel; A. P. de Ruijter, Axel. Christelijk-Historische-iijst. A. de Feijter, Zaamslag; C. A. Kaan, Ter Neuzen; W. Bedet, Ter Neuzen; Mr. ït. M van Dusseldorp, Middelburg. Lijst-Vrijheidsbond. L. J. Geelhoedt, Ter Neuzen; C. Wind van Merkesteyn, Ter Neuzen; J. van der Peijl, Ter oo Neuzen; J C Vink, Axel, A. A. Marquinie, Sas van Gent; H. Wolfert, Axel; J. D. de Feijter, Hoek; J. Meertens Janz., Hoek. Vrijzinnig-Democratische-lijst. Mr J Adriaanse, Oostkapelle; A. Sta verman, Vlissingen; E. Bergsma geb. Bergsma, Zcute- lande; E. J. van den Broecke geb. De Man, Aardenburg; R. Gerritsen, Zierikzee; W. de Graaf, Middelburg; P. J. Blaas, Thol?n; W. Karelse, Schore; M. J. Harts, Vlissingen; W. Kik, Zierikzee; B. de Jonge, Kapelle; J. C. Peeman Middelburg. Lijst Katholiek Sociale Partij. J. C. Coppenolle, St. Jansteen. Lijst S.D.A.P. A. C. de Pauw, Ter Neuzen; L. Onderdljk, Middelburg; A. C. de Baare, Vlissingen; A. M. Overhoff, Goes; J. Catshoek, Zierikzee; C. Ha melink Kz., Axel; J. N. 't Gilde, Ter Neuzen; J. de Leux, Sas van Gent. Lijst Staatkundig Gereformeerde Partij. D. Kodde, Zoutelande; D. Joziasse, 's Gra venpolder; C Boender, Tholen; J J van Klin ken, Nieuwerkerk; Iz. de Feijta*, Axel; A C Heij boer, Oud-VossemeerM van Fraassen, Waarde A van der Wekken, Noordgouwe; C van den Berge, Tholen; H Cijsouw, Westkapelle; K. Gravelijn, Kerkwerve; M. Ringelberg, Zierikzee; J Moens Koudekerke; P Cysouw, Wemeldinge; A M Coomans, Haamstede. Zonder Politieke richting, z H A van Dalsum, Hulst. Zonder Politieke richting. P Bauwens, Hulst; J J Hemelaar, Hulst; A P J F Begheijn, Ter Neuzen; E L M de Moor West dotpe. Lijst R.K. Staatspartij. E. Kalle Westdorpe; J A van Rompu, Ter Neuzen; G J L Goossens, Sas van Gent; E B Dumoleyn, Hontenisse; L F M van Waesberghe Hulst; J W Vienings, Clinge; C 3 Vermeersen, Hulst; P V M Vercauteren, Clinge; P P M de Kort; B A Th M Truffino, Hulst. Kamer van Koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zaterdag a.s. n.m. 3 uur vindt een algemeene vergadering plaats in de Raadzaal te Terneuzen Behalve de j aarlijksche bestuursverkiezingen en benoemingen van commissieleden bevat de agenda nog de volgende punten: 4 Postbestelling te Aardenburg. 5 Aanlegplaats van den veerdienst te Hoe- dekenskerke. 6 Aanvoer van post te Sas van Gent in den avond. 7 Recht voor telegramadressen en busrecht 8 Reorganisatie van den dienst der directe beastingen enz. 9 Tentoonstelling voor handel en industrie te Breskens. 10 Statistiekrecht voor zendingen naar liet buitenland per post. 11 Vrachtvervoer te land. 12 Rekening der Kamer over 1930. WESTDORPE. Gemeenteraad. Donderdagavond kwam de Raad der gemeente Westdorpe in openbare zit ting bijeen. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter, burgemeester Hendrikse, open de de bijeenkomst en stelde voor, de notulen aan te houden tot de volgende zitting, waarna de secretaris, de heer l£ieboom, de ingekomen stukken voorlas. Hieronder bevond zich een verslag over den avondcursus, waaraan we ent leenen, dat deze cursus 14 weken heeft ge duurd, met 51 lesdagen en 102 lesuren. Het verzu'm der lessen door de leerlingen be droeg 16 pCt. De autobusdienst Westdorpe Sas van GentHulst vroeg een verhooging der ge meentelijke subsidie. Beide werden voor ken nisgeving aangenomen. Het verslag volgens art. 58 der Woningwet over 1930 werd den raad aangeboden. Hieraan ontleenen we, dat er 24 vergunningen tot nieuw bouw, 1 tot herbouw en 9 tot verbouw werden verleend. In totaal bevinden zich in de ge meente 526 woningen, waarvan 517 fcewoond en 9 onbewoond. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbe stuur wegens periodieke aftreding van den heer X. Janssens op 1 Mei a.s. Op de voordracht stonden: 1 X. Janssens, 2 A. van Bambost. Met algemeene stemmen werd herkozen de heer X. Janssens. Thans kwam aan de orde de verkiezing we gens periodiek aftreden van vier leden van de schattingscommissie voor de Rijksinkomsten- belasting. De heer H. Govaert, wenschte niet meer voor herbenoeming in aanmerking te ko men. Werden herkozen: Burgemeester Hen drikse 7 stemmen, Em. de Martelaere 7 st., De Jonghe 6 st., en in de plaats van den heer Govaert werd gekozen de heer A. de Beleir. Een verzoek van het Burgerlijk Armbestuur om een verhoogd subsidie over 1930 van f 453,97 werd met algemeene stemmen inge- wiligd. Inzake de vaststelling vergoeding art. 101 der L. O.wet 1920 had men een vergelijking getrof fen met de gemeenten Hontenisse, IJzendijke en Groede. De cijfers per leerling luiden resp. voor deze gemeenten f 9,43, f 7, en f 6,22. Voor Westdorpe is dit bedrag f 7,55. In totaal werd de vergoeding vastgesteld op f 1202,34. Thans las de secretaris de steunregeling voor werkloozen artikelsgewijze voor. Bij het vast stellen der loonnorm, die op f 18, werd gesteld, stelde de heer De Jonghe voor, deze loonnorm, waarvan de uitkeering procentsgewijze zal ge schieden op f 20, te brengen. Dit zou, aldus spr., meer met de werkelijkheid overeenstem men. Spr. vindt 65 pCt. van oen loon van f20 nog „geenen vetpot". De heer Kalle is het met den heer De longhe eens, doch was accoord gegaan met een getal van f 18 om de goedkeuring van den minister niet te doen vertragen en om den werkloozen zoo spoedig mogelijk aan de regeling te hel pen. De heer De Jonghe vindt, als er niet cp getimmerd wordt, krijgt men niets los. Het voorstel wordt ten slotte gesteund door de heeren Kalle en Janssens en, na in stemming te zijn gebracht, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren Janssens, Guinau. De Jonghe en Kalle; tegen Daelman, van der Heyden en De Beleir. Ook tegen het niet in de steunregeling op- opnemen van menschen boven de 60 jaar, pro testeert de heer De Jonghe. De voorzitter is van oordeel, dat er aan deze regeling niet te tornen valt. Voor Westdorpe zijn dat toch maar 3 of 4 man. Na voorlezing wordt de steunregeling vast gesteld. Het voorstel tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting brengt in verband met de werkloosheid eenige discussies mee. De heer Daelm&n is van oordeel, dat er wel werk uit zal komen, dat de landbouwers met het slechte najaar van verleden jaar niets hebben laten uitvoeren, en dit toch zal moeten gebeu ren. De heer de Jonghe ziet de toekomst op dat gebied pessimistisch in, welk gevoelen wel eenigszins gedeeld door den heer De Beleir, die vreest voor een eventueel uitblijveni van toeslag op de suikerbieten, waardoor de werk loosheid in de gemeente veel zou toenemen. Aanvankelijk was voorgesteld om de heffing 40 pCt. te doen zijn, waardoor f 2400 ter be schikking der gemeente zou komen. Na de discussies wordt besloten, op voorstel van burge meester Hendrikse, de heffing op 50 pCt. vast te stellen, dit met algemeene stemmen. De gemeentebegrotingen 1930 en 1931 wor den z.h.st. gewijzigd, waarna de omvraag in be handeling komt. De heer De Jonghe verzoekt een afschrift van het schrijven van Ged. Staten en van den minister over de werkloozenkwestie. De voor zitter wil den heer De Jonghe wel inzage ge ven van de bescheiden, doch is niet genegen, hem daarvan afschrift te verleenen. De burge meester vindt dit bezwaarlijk. De heer Kalle verzoekt, aan alle raadsleden een afschrift van de steunregeling voor werk loozen te verschaffen, wat wordt ingewilligd. De heer De Jonghe informeert naar een eventueele verlaging der electriciteitstarieven, waarop de secretaris antwoordt, dat een ver laging der tarieven te wachten is, tegen een der komende vergaderingen. Voorts becriti- seert de heer De Jonghe het feit, dat de lei ding der werkloozen steeds aan denzelfden persoon wordt opgedragen. Spr. is ervan over tuigd, dat er meer personen zijn, die daarvoor bekwaam zijn te achten en dat Dumez, de lei der, wel eens door een ander kan worden ver vangen. De voorzitter antwoordt, dat een en ander aldus is besloten in de commissie, dat het niet mogelijk is, in alles aan iedereen zijn zin te geven en dat de commissie goed tevreden is, over de praestaties van Dumez. De heer De Beleir acht het niet goed, dat zooiets, als een leidersfunctie in korten tijd, in veel velschil lende handen komt. Voor het goede verloop van de zaak, acht hij zulks niet bevorderlijk. Thans niemand meer het woord verlangend, sluit de voorzitter de bijeenkomst. SLUISKIL» Ernstig ongeluk. Gisterennamiddag omstreeks 3 uur is op het fabrieksterrein der Comp. Neerl. de l'Azöte te Sluiskil, een ongeveer 35-jarige werkman uit Spui door een transportband voor steenkolen gegrepen en zeer ernstig gewond. Zijn borstkas werd ingedrukt, voorts bekwam hij een arm- en een beenbreuk en zware kwetsuren aan het hoofd. Dr. van Loy ver leende de eerste hulp en deed de zwaar ge wonde naar het ziekenhuis te Sluiskil over-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2