De Jaarbeurs en de Malaise* ProuincieniQums. sP roeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Rede van den heer W. Graadt van Roggen, Secretaris-Generaal van de Ned. Jaarbeurs. Ingezonden Mededeeling. (6) Iftel Walerleidiug Vraagstuk. Maandag heeft op de gebruikelijke perscon ferentie en des avonds nog eens voor de mi crofoon, de heer W. Graadt van Roggen, secre taris-generaal van de Ned. Jaarbeurs, een rede gehouden, welke wel in de eerste plaats ten doel nad, de taak te schetsen, die de Jaarbeurs in tij oen van economische depressie, zooals we ihans beleven, te vervullen heeft. Volgens den heer Graadt van Roggen, zou op grond meer speciaal van ervaringen op het gebied der jaarbeurswerkzaamheid, van eenig positief antwoord op de vraag of wij ons moe ten voorbereiden op nog erger tijden dan wel op verbetering de verantwoordelijkheid niet kunnen worden aanvaard. Ook andere aanwij zingen geven geen richtsnoer. Zelfs het ijverig conjunctuur-onderzoek van zooveel weten schappelijke mannen en vrouwen heeft wel elk hoekje en gaatje belicht van het landschap, dat achter ons ligt, maar den grond vlak vóór onze voeten nog totaal in het duister gelaten. Langdurig ziekbed. Wat wij weten en dan ook zee - positief weten is, aldus de secretaris-generaal, dat het ditmaal, voor den algemeenen economi- schen toestand, een langdurig ziekbed gewer den is en dat de doktersreken-ng hoog zal zijn. Bij elke langdurige ziekte echter komt er 'n moment, waarop het voor den patiënt en voor de omstanders beter is, dat er maar niet te veel over de ziekte en over de ziekteverschijn selen wordt gepraat. Dat is gemeenlijk het oogenblik, waarop zooals de leeken zeggen de natuur het verder maar moet zien te bol werken. De heer Graadt van Roggen heeft het gevoel, dat handel en industrie aan dit oogenblik toe zijn. Toch kan, wat ons land betreft, nog iets meer aangaande den economischen toestand worden gezegd. Dat de malaise buiten onze grenzen veel erger is en dat ons land economisch in de luwte ligt, is bekend en het is te verwonderen, dat deze economisch-klimatoligsche ligging van ons land nog zoo weinig geleid heeft tot het inzicht, dat het plicht is reëel en zakelijk den toestand ten onzent onder de oogen te zien en niet op voor ons land veelal ongemoti veerde heftige wijze het koör der klagers te versterken en aldus mede te helpen tot bederf van de kalme, bewuste houding, die den reëe- len zakenman past en vooral op grond van den economischen toestand ten onzent, den Ne- derlandschen zakenman plicht is. Dat is een opmerking, die met des te meer klem naar voren gebracht wordt, omdat bij de voorbereiding van deze jaarbeurs wederom zeer sterk de indruk bevestigd is geworden, dat onze industrie en onze handel in de kern gezond zijn. gezond van opzet en gezond van ontwikkeling en dat bei de in ons land geschraagd worden door un ge tond bankwezen en een gezonde publieke opi nie. Een gezonde kern. Zorgen kennen onze handel en indutsrie thans óók en zij mogen niet worden onder schat; maar hetgeen buiten onze grenzen ge schiedt, oefent ook op ce Nederlandsche con junctuur een grooten invloed uit. Maar zij om geven per saldo een gezonde kern, zij hebben als zoodanig het wezen zelf van onzen handel en industrie niet aangetast. Een optimisme, dat daarin gelooft en dat daarin bemoediging vindt voor de toekomst, acht spr. verantwoord. De Jaarbeurs heeft, zoo vervolgde de heer Graadt, bij de voorbereiding van deze voorj aars beurs; van de malaise vóór alles bemerkt een verhoogde activiteit bij handel en industrie. Slechts een paar gevallen hebben zich voorge daan"^ dat firma's zich teruggetrokken hebben op grond van de malaise. Zelfs het binnenko men der huurpenningen had regelmatig plaats Voor het overige kenmerkte zich de voorbarei- ding van deze beurs door een groote animo om deel t enemen, een streven om op de komen de beurs goed voor den dag te komen en een zeer uitgesproken tendenz bij de industrie cm zich aan de gewijzigde toestanden aan te pas sen, teneinde op de voorjaarsbeurs zoo eoncur- reerend mogelijk aan de markt te zijn. Een verhoogde activiteit, die beantwoordt aan de de eischen van het oogenbl'k en het natuur lijke middel is om zich tegen de malaise schrap te zetten. Juist nu een helpende hand. Het zijn de moderne jaarbeursinstituten, die daarbij het handelsverkeer de helpende hand bieden, omdat juist in malaise-tijden meer naar voren treden de voordeelen van die func ties van het jaarbeurswezen, die het interme diair der jaarbeurs onderscheiden van andere methoden in het handelsverkeer: de aanwezig heid van een veelvuldig en veelzijdig aanbod, het persoonlijk contact tusschen producent en wederverkooper, waarmede beide partijen haar voordeel kunnen doen om het evenwicht tus schen vraag en aanbod te trachten te herstel len en het samenzijn op een centraal punt van produceerende en distribueerende zakenmen- schen, waardoor onderling overleg, gedachten- wisseling en samenwerking ontstaan, die den zakenman nieuwe gezichtspunten openen en een sfeer vormen, waarvan onwillekeurig een opwekkende invloed uitgaat. Er heeft zich bij de voorbereiding /an deze Jaarbeurs het eigenaardige geval voorgedaan. dat de openvallende plaatsen, d.w.z. de exposi tieruimten, die niet werden ingehuurd door de deelnemers die aan de vorige voorjaarsbeurs hebben deelgenomen, voor een zeer grooz ge deelte ingenomen zijn door firma's, d e tot nog toe alleen aan de najaarsbeurzen hebben deel genomen en nu ook aan de voorjaarsbeurs deelnemen. Gebleken is, dat dit deelnemen oók aan de voorjaarsbeurs in de meeste gevallen de bedoeling had om voortaan aan beide beur zen te blijven deelnemen en wel "als gevolg van het grootere belang, dat de Jaarbeurs vcor deze deelnemers gekregen had door de in het vorige jaar plaats gehad hebbende uitbreiding, De Jaarbeurs in haar oude formaat bood, in aiie af deelingen, te weinig verscheidenheid; de samenstelling thans is zoo danig, dat ook de groote winkeliers, de coöperaties, de warenhui zen bijv., belang hebben gekregen bij de Jaar beurs en de handel over het algemeen zich voor den inkoop op de jaarbeurs kan concentreer en. Vandaar, dat de deelnemers, die tot nog toe alleen aan de najaarsbeurzen deelnamen, ook de voorjaarsbeurzen willen meemaken, omdat hun cl ëntèle beide beurzen bezoekt en zij met deelneming éénmaal per jaar niet meer kun nen volstaan. Op Vrijdag 13 Maart zal, zoo deelde spreker mede, aan de Jaarbeurs een bezoek gebracht worden door een aantal Nederlandsche diplo matieke en consulaire ambtenaren daartoe docr bemiddeling en onder medewerking van het Departement van Binnenlandsche Zaken uit- genoodigd. Het ligt in de bedoeling om telken male een andere groep Nederlandsche consuls en diplomatieke agenten tot een bezoek aan de voorjaarsbeurs uit te noodigen, zoodat deze heeren uit eigen aanschouwing de jaarbeurs te Utrecht leeren kennen en daardoor beter in de gelegenheid zullen zijn in hunne rayons de buitenlandsche zakenmenschen omtrent onze Jaarbeurs in te lichten en ons voor te lichten omtrent de wijze, waarop in den vreemd? op de beurs in daarvoor in aanmerking komende krin gen de aandacht kan worden gevestigd. Buitenlandsche deelneming Op het gebied der buitenlandsche deelneming aan de komende voorjaarsbeurs moge in het bijzonder gewezen worden ditmaal op de Zwit- sersche groep, op de derde verdieping van het Jaarbeursgebouw, een collectieve inzending van Zwitsersche industrieën, die voor de tweede maal aan de Jaarbeurs deelneemt in vergroote samenstelling. Onderhandelingen met Italiaan sche autoriteiten over de vorming van een Italiaansche sectie ondervonden stagnatie om de plannen te kunnen volvoeren in den om vang als zij waren opgezet; de bhans op de tweede verdieping tezamen gebrachte collectie Italiaansche kunstnijverheid kan beschouwd worden als de voorloopster eener Italiaansche sectie. Ditmaal is wederom na een lange tus schenpooze de Finsche industrie op de voor jaarsbeurs vertegenwoordigd, terwijl voor de eerste maal de voornaamste Duitsche werkge- versvereenigingen een informatiebureau ter Jaarbeurze hebben ingericht, eveneens met de bedoeling, dat mettertijd dit bureau het cen trum zal vormen van een afzonderlijke Duit sche sectie. De deelnemers en vooral onze Nederlandsche industrie hebben ditmaal veel werk gemaakt van hun stands, zorg besteed aan hunne in zendingen, een naar buiten toe getuigend ver schijnsel, dat correspondeert met het streven om niet alleen technisch, maar ook wat prijsberekening, leveringsmogelijkheden, enz. betreft commercieel goed voorbereid ter Jaarbeurs te komen. Te midden van de alge- meene malaise is deze Jaarbeurs een toonbeeld van technische leerkracht, commercieele weer kracht en economische veerkracht. Nieuwe uitbreiding. Het Jaarbeursbestuur heeft besloten onmid dellijk na afloop van deze voorjaarsbeurs een aanvang te maken met den bouw van een derde jaarbeursgebouw over vijf verdiepingen, een herhaling van het tweede Jaarbeursgebouw, dat juist een jaar geleden voor de eerste maal in gebruik werd genomen. De financiering van dit derde gebouw is bereids verzekerd. Internationale samenwerking. Op internationaal gebied is de Nederiandsche Jaarbeurs een nieuwe phase ingetreden. Het Utrechtsche Jaarbeursbestuur heeft in het af- geloopen halfjaar het oogenblik gekomen ge acht om toe te treden tot de Union des Foires Internationales. Tevens is onder de oogen ge- z'en de mogelijkheid van internationale sa menwerking op jaarbeursgebied en als gevolg van daaromtrent plaats gehad hebbende be sprekingen zal tijdens den duur van deze jaar beurs een vriendschappelijk accoord gesloten worden tusschen de Brusselsche en de Utrecht sche Jaarbeurs, speciaal wat betreft de bevor dering over en weer van Jaarbeursdeel neming van die groepen van Industrieën, die in het eigen land weinig of niet vertegenwoor digd zijn en ter bevordering van het bezoek van d'e groepen van inkoopers, die bij het meer speciale product van een der beide lan den belang hebben. Juist waar in dezen tijd de tarief muren nog steeds hooger worden opgetrokken en de inter nationale samenwerking op economisch gebied wordt bemoeilijkt, kunnen op de internatioiale Jaarbeurzen de grondslagen gelegd worden voor een tegenactie om ook op het gebied van den Europeeschen economischen oorlog tot een mil dere wijze van oorlogvoering te komen. De vooruitzichten van het bezoek zijn, zoo zei de heer Graadt van Roggen ten slotte nog voor de a.s. Voorjaarsbeurs gunstig; het aan tal aangevraagde kaarten is voor deze beurs ongeveer 30 pCt. hooger en van verschillende handels- en middenstandsvereenigingen zijn be richten binnengekomen, dat zij excursies naar de Jaarbeurs hebben georganiseerd. Speciaal moge er op gewezen worden, dat uit de verder afgelegen provincies en ditmaal in het bij zonder uit Limburg verschillende excursies zijn aangekondigd. Hoe het derde gebouw zal worden. Na het exposé van den heer Graad; van Rog gen ontrolde de architect der jaarbeurs, ir. J. de B e Leuvelink Tjeenk, de plannen, welke hij voor „het derde in den bond" der beursge bouwen had opgesteld. Blijkens met lantaarnplaten verluchte mede deelingen zal het derde Jaarbeursgebouw naast het tweede en daarmede direct aansluitend wor den gebouwd. Het zal, evenals het tweede, een grondoppervlakte beslaan van ongeveer 1500 M2. Uitwendig zal het geheel gelijk worden aan het tweede, inwendig zal op de verdiepingen door versmalling van de groote hal meer grond vlak beschikbaar komen. Het is gebleken, dat voor monsterkamers de maat van 14 a 16 M2. de geschiktste is; deze zal in het nieuwe ge bouw zooveel mogelijk worden aangehouden. Het aantal monsterkamers van deze maat, dat het derde gebouw zal bevatten, bedraagt ïuim 300. Evenals vroeger is er in het bijzonder naar gestreefd, dat alle kamers even gunstig zullen liggen. In afwijking van het tweede gebouw dat een gewapend-betonbouw is, zal het derde gebouw- een staalskele tkrijgen met vloeren en balk- omkleedingen van gewapend 'beton. Ir. de Bie Leuveling Tjeenk en het hoofd van den Technischen Dienst, ir. W. Terpstra als uitvoerend ingenieur, hopen den bouw in 10y2 maand tot stand te brengen, zoodat het ge bouw met de Voorjaarsbeurs in 1932 in ge bruik genomen zal kunnen worden. dlfels per slee plaats. Een monument VOor duiven.» In tegenwoordigheid van kroonprins Leopold is Zondag te Brussel een monument ^onthuld, ter eere van de duiven in het algemeen en van de z.g. „oorlogsduiven" in het bijzonder. CMsb.) Groot visscherij-congres te Parijs. In Juli zal te Parijs het congres internatio nale de Pêche et d'Aquiculture worden gehou den. De voornaamste visscherijlanden der we reld zullen eraan deelnemen, ook de Neder landsche regeering zal zich doen vertegenwoor digen. Behandeld zullen worden onderwerpen, welke voor de visscherij en bijzonderlijk voor de zee- visscherij van economisch belang zijn; een deel van het congres zal gewijd zijn aan zaken van practisch belang voor de visscherij-nijverheid, als motoren, koeltechniek, enz. Verwacht wordt, dat dit congres een groote stap zal beieekenen op den weg naar interna tionale samenwerking op visscherij-gebied. Smokkelhandel in granen. Naar uit Brussel wordt gemeld, is de politie te Hae'sebroek een uitgebreiden smokkelhandel in granen op het spoor gekomen. Het graan werd door Belgische boeren naar Frankrijk ge smokkeld, waar hoogere prijzen gelden. Een groote hoeveelheid gerst is in beslag genomen. De loonsvermindering in België. De regeeringspartijen der Belgische kamer zijn overeengekomen, om de vergoeding voor de afgevaardigden, die per jaar 42.000 francs per afgevaardigde bedraagt, met 10 pCt. te ver minderen. Dit besluit houdt verband met de beslissing der regeering, om een algemeene salarisver mindering van 6 pet. toe te passen. Aantal deelnemers. Nederland 951 België 26 Denemarken 1 Duitschland 184 Engeland en Schotland 57 5 Frankrijk 21) Italië 3 Oostenrijk 34 Tsjecho-Slowakië 1 Zweden 6 Zwitserland 30 Afrika 1 Amerika 30 Totaal aantal deelnemers i349 Historisch overzicht. Aantal deelnemers le Beurs 690 2e 1062 3e 1276 4e 1046 5e 1508 6e 909 7e 539 8e 706 9e 755 10e 827 He ,68 12e 891 13e 764 14e 933 15e 781 16e 978 17e 807 18e 1089 19e 881 20e H5i 21e 890 22e 1298 23e 1012 24e 1349 De zomertijd in Frankrijk. Deligne, minister van openbare werken, heeft den ministerraad een decreet ter onderteeke- ning voorgelegd, waarbij de zomertijd wordt ingevoerd In den nacht van 18 op 19 April en eindigt in den nacht van 3 op 4 October. Engeland onder sneeuw. Een groot gedeelte van Groot-Britannië is met een dikke sneeuwlaag bedekt. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het hevig gevroren, waardoor het verkeer sterk belem merd werd. In het Noorden van Engeland en in Schot land zijn tal van wegen door de sneeuw geblok keerd. Te Londen woedde Maandagmiddag 'n sneeuw storm zóó hevig, als sinds lang niet meer is voor gekomen. De scheepvaart op het Kanaal werd gestremd door een hevigen sneeuwstorm. In Engeland heeft de koude twee slachtoffers geëischt. Ook veel vee is omgekomen. In Schotland heeft het verkeer thans grooten Naar wij vernemen zijn - nu de bexende circu iaire van de Z.Vi. Waterleiding^ Mij, waarmede de aanvankelijk toegetreden gemeenten nog eens m de gelegenheid werden ge steld zich definitief er over uit te spreken of zij hun vroeger gegeven woord al dan niet gestand wenschten te doen, in vrijwel alle gemeenteraden is be handeld de werkzaamheden van het bestuur der Maatschappij om te komen tot een nplos- sing, voortgezet. Waar, door de beslissingen van de evengenoemde gemeenteraden, de uit voering van het oude, groote plan voor het oogenblik onmogelijk is geworden, en, zooals bekend, ook het 8-gemeentenplan door de wei gering van Sluis en Biervliet niet kan door gaan, gaat het thans nog slechts om de uit voering van het plan Oost, omvattende de ge meenten Ter Neuzen, Hulst en Sas van Gent. Vrijdag jl. vonden hieromtrent preliminaire be sprekingen plaats in den Raad van Commis sarissen der oude Maatschappij. Naar wij van betrouwbare zijde vernemen gaat het er om of de N.V. Z. VI. Waterleiding Mij. zal worden ontbonden dan wel gereorganï seerd. Ingeval van ontbinding zou een geheel nieuwe Maatschappij moeten worden opge richt om het 3-gemeentenplan bovenbedoeld tot stand te brengen, wat beteekenen zou, dat men wederom voor al het voorbereidende werk zou komen te staan, hetwelk ook bij oprichting der oude Maatschappij was verricht. Het iaat zich danook begrijpen, dat er in het bestuur stemmen opgingen om de oude Maatschappij doch dan gereorganiseerd natuurlijk te laten voortbestaan en deze met de uitvoering van het nieuwe plan te belasten. De vorige week werd deze kwestie aangehouden. Naar wij vernemen, zal hierover thans in een Vrijdag a.s. te houden 2de vergadering van den Raad van Commissarissen worden beslist, resp. zul len Commissarissen beslissen, of een voorstel tot reorganisatie dan wel tot ontbinding der bestaande Maatschappij aan de binnenkort te houden vergadering van aandeelhouders zal worden voorgelegd. Wij vernemén voorts, dat hoe de beslissing ook moge uitvallen, in elk geval bij de uitvoe ring van het plan Oost met de toekomstplan nen ook van West Z.-Vlaanderen rekening zal worden gehouden en dat met name de ge meenten Aardenbrug, Breskens en Oostburg, die zich vóór het tot stand komen van het 8 gemeentenplan uitspraken, doch door de hou ding van Sluis en Biervliet werden gedupeerd, in de' toekomst niet zullen worden geschaad. Prov. Statenverkiezing. Gisteren heeft in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren de candidaatstelling plaats gehad voor de Provinciale Staten-verkiezing. Candidatenlijsten wertien ingediend door de R.-K. Staatspartij de heeren Coppenolle Van Dalsum en Bauwens ^dissident-katholiek), de vrijzinnig-democraten, anti-revolutionairen, christ.-historischen, aociaal-democraten, staat kundig gereformeerden en den Vrijheidsbond. TER NEUZEN. De a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Dcor de Staatkundige Geref. partij alhier zijn voor de a.s. verkiezing voor leden van den gemeenteraad candidaat gesteld de heeren P. van Cadsand. Fr. Dekker (aftr.), G. Klaassen, Joh. Muller Jr., Mar. Dieleman en S. I. de Braai.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2