Het Wit-Gele Kruis te Westdorpe Bij Hoesten Buitenland. Herdenking van het tienjarig bestaan. Ingezonden Mededeellng (15) Mijnhardt's Poeders Inleiding: door den voorzitter Zooals reeds in ons vorig nummer in 't kort gemeld, heeft de bloeiende afdeeling Westdor pe van het Wit-Gele Kruis in haar Zaterdag 28 Februari jl. in het Patronaacsgebouw te Westdorpe gehouden druk bezochte jaarver gadering het heugelijke feit van haar tien jarig bestaan herdacht. De wakkere voorzitter, de heer Ed. Vervaet, gaf in zijn inleidingswoord een historisch over zicht van het betaan der afdeeling. Historisch overzicht. De eigenlijke datum van oprichting was 29 December 1920. Toen werd op initiatief van kapelaan van der Maden een voorloopig be stuur gevormd, bestaande uit kap. v. d. Ma den, geestelijk adviseur, de dames J. v. Waes, Peuleman-Kieboom en Cammaert van Acker en de heeren Joh. Gilissen, Ed. Vervaet en C. van Waes. Aanvankelijk werd de nieuwe vereeniging met eenige reserve gevolg van onbekendheid met haar doel en werken ontvangen en het duurde drie jaar (tot 1 Juli 1923) voor een de finitief bestuur kon worden samengesteld. Pre sidente werd Mejuffrouw J. van Waes, secre taris de heer Joh. Gilissen, toenmalig ambte naar ter Gemeente-secretarie; penningmeeste- resse Mad. Peuleman-Kieboom, leden Mad. L. Hamerlinck-Geilleit en de heeren Ed. Vervaet en C. van Waes. Eerst op 20 Mei 1925 gelukte het de zevende bestuursplaats aan te vullen. Wijkzuster was destijds de Eerw. Zuster Ursula uit het klooster te Moerdijk, welke op 1 Sept. 1924 werd vervangen door de Eerw. Zuster Agatha, van de Recollectinen Poenl- tenten uit Roosendaal, met welke orde een contract werd gesloten, nadat het oude met Moerdijk was afgeloopen. In zijn vergadering van 15 October 1925 be sloot het bestuur, in de maanden Januari en Februari 1926 een moedercursus te houdeh. In de bestuursvergadering van 26 Mei 3926 verklaarde Mej. J. van Waes, in de alg. verga dering van 3 Juni 1927 haar functie van presi dente te willen neeleggen, hoewel zij deel zou blijven uitmaken van het bestuur. In diezelfde vergadering werd ook een Commissie voor T.B.C.-bestrijding benoemd, bestaande uit de dames J. de Bakker-Talboom, Mad. Peuleman- Kieboom en de heeren Ch. Dhert, Ed. Vervaet en den tegenwoordigen secretaris, den heer J. Gilissen. Laatstgenoemde Commissieleden zijn allen nog in functie behalve Mad. Peuleman, die ontslag nam en vervangen werd door den heer A. Pladet. n de plaats van Mej. J. van Waes werd de heer Ed. Vervaet tot voorzitter der vereeni- ging gekozen. Sindsdien mocht 't ledental zich voortdurend in stijgende lijn bewegen. Eind 1926 besloot het bestuur een ligtent te doen bouwen voor T.B.C.-lijders. In de bestuursvergadering van 16 December 1926 werd de ZeerEerw. Heer Pastoor P. Mij nen, door Z. H. E. den Bisschop van Breda tot geestelijk adviseur der vereeniging be noemd, als zoodanig geïnstalleerd. Voorts werd Dokter J. Puylaert tot medisch adviseur benoemd. In de algemeene vergadering van 25 Febr. 1927 werd voor een stampvolle zaal de film „Achter de wolken schijnt de zon" vertoond. Op 24 Februari 1928 nam. Mej J. van Waes ontslag als bestuurslid; zij werd als zoodanig vervangen door den heer R. Vercauteren. Dato 18 Maart 1928 werd op het congres van Wit-Gele Kruis-afdeelingen in Nederland te Utrecht de afdeeling Westdorpe door den voor zitter vertegenwoordigd. Met voldoening mag voorts van het feit worden gewaagd, dat op 18 Mei 1928 Dokter Puylaert tot schoolarts werd benoemd. Hij was de eerste schoolarts die in het Bisdom 3reda in een kleine gemeente werd aangesteld en ook de eerste in de provincie Zeeland. Den 23sten Sept. 1929 werd door het bestuur een collectieve brandverzekering geslot?n met het hoofdbestuur betreffende de in het maga zijn aapwezige verbandmiddelen en verple- giiigö«*i^K^iên. Jn hetzelfde jaar werden door den secretaris statuten ontworpen, lie Bis schoppelijk en Koninklijk werden goedgekeurd. Om verschillende redenen werd het locaal dat de vereeniging destijds bij den 'neer Mar- kusse in huur had, verwisseld met een ruimere localiteit bij den heer Antonissen, waar de vereeniging thans nog is gevestigd. Vermeld mag voorts worden, dat eind 1929 door Mejuff. van Bambost het bakerdiploma werd behaald, hetgeen een groote aanwinst beteekende. Op advies van den schoolarts werd in de vergadering van 21 Aug. 1930 besloten, een kind voor den tijd van 6 weken naar een va- cantie-kolonie uit te zenden. Practisch zijn thans bijna alle gezmnen te Westdorpe lid van het Wit-Gele Kruis. Vermeld dient tenslotte dat begin Januari 1931 het bestuur besloot, deel te nemen in een consultatiebureau, dat inmiddels te Sas van Gent is opgericht en op de zegenrijkste wijze in het belang van moeders en hare zuigelingen werkt. Aan het einde van zijn historisch overzicht bracht de voorzitter warmen dank aah de Eerw. Zuster wijkverpleegster en aan Dokter Puylaert voor de onvolprezen wijze, waarop deze hun taak steeds hebben vervuld. Voorts werd hulde gebracht aan Burgemeester en Wet houders en aan de leden van den Gemeente raad, van wie steeds alle steun en medewerking is ondervonden. Spr. besloot met de mededeeling, dat men den eigenlijken oprichter der vereeniging, den ZeerEerw. Heer van der Maden, thans Aalmoe zenier van den Arbeid te Breda, had uitge- noodigd, ter herdenking van het :0-jarig be staan der vereeniging een feestrede te komen houden. Zijn Zeereerw. had echter in verband met drukke werkzaamheden aan deze uitnoo- diging geen gevolg kunnen geven. Van hem was echter een hartelijk schrijven van geluk- wensch binnengekomen. (Krachtig applaus). Notulen en Jaarverslag. De secretaris, de heer J. Gilissen, las alsnu de notulen der vorige alg. vergadering welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Daarna bracht hij zijn jaarverslag uit over 1930, waaiv aan wij het volgende ontleenen: In het afgeloopen jaar werden één algem. vergadering en elf bestuursvergaderingen ge houden. Door het Dag. Bestuur werden her haaldelijk met B. en V/. besprekingen gevoerd. De Eerw. Zuster wijkverpleegster legde 1020 be zoeken af in 150 gezinnen, waarbij dan telkens het noodige verpleglngsmateriaal werd ver strekt. Op 31 December jl. telde de vereeniging 374 leden. Er traden 37 nieuwe leden toe, terv/ijl 11 leden van de lijst werden afgevoerd, hetzij wegens opzegging van het lidmaatschap, het zij door verhuizing of sterfgeval. Kon in het vorig jaar worden medegedeeld, dat te Sluiskil-een bakercursus was georgani seerd, thans kan met voldoening worden ge constateerd, dat Mej. van Bambost haar diplo ma als zoodanig heeft behaald en in de ge meente werkzaam is. In het midden des jaars legde de bode der vereeniging zijn functie neer. Jn zijn plaats werd benoemd Mej. O. van Avermaete op een jaarlijksch salaris van f 30.00. In het afge loopen jaar hebbén zich in de gemeente geen buitengewone ziektegevallen voorgedaan. Wat de T.B.C.-bestrijding betreft kan v/orden mede gedeeld, dat nog aan 3 patiënten versterkende middelen, zooals melk, vleesch en spek, worden verstrekt. Eén patiënte is weer evenals het vorig jaar eenigen tijd op kosten der T.BC.- bestrijding verpleegd in het ziekenhuis te Slu's kil, zulks, naar de medische adviseur verklaar de, met buitengewoon gunstig resultaat. Ten behoeve van de T.B.C.-bestrijden:* werden in 1930 de navolgende subsidies ontvangen: f 112,00 van het Rijk; f 200 van de Gemeente; f50.00 van de Provinciale Vereen'ging. De Em- mabloemcollecte bracht f 30,00 op. In totaal had deze onderafdeeling een oatig saldo van f 37,43. De vergadering dankte den secretaris met applaus voor diens keurig verslag, hetwelk door den voorzitter nog met eenige woorden van hartelijken dank werd onderstroept. Laatst genoemde deed daarbij een beroep op de mede- werkihg en offervaardigheid van alle inwoners der gemeente, in het bijzonder ook van de vereenigingen, welke door weldadigheidsuit voeringen enz. er zoo krachtig toe kunnen bij dragen om de bestrijding der vreeselijke tuber culose te bevorderen en het lijden der onge lukkige slachtoffers te verzachten. Spr. deelde mede, dat bereids van een dui- venmaatschappij de toezegging was ontvangen voor het houden van een liefdadigheidsprijs- vlucht. Jaarverslag penningmeester Vervolgens was het woord aan de penning- meesteresse, die een gedetailleerd verslag uit bracht van de ontvangsten en uitgaven in 1930. Wij vermelden hieruit, dat in totaal aan contributie f 672,25 werd ontvangen terwijl van de boerenleenbank een gift binnenkwam van f 37,27. De totaal ontvangsten bedroegen f 1291,41, de uitgaven f 1021,04, zoodat het ba tig saldo per 1 Jan. 1931 f 270,37 bedroeg. Op verzoek van den voorzitter verklaarden zich de dames Hendr kse en Verhaegen be reid, staande de vergadering de kasbeschoiden te controleeren en, nadat gerapporteerd was, dat een en ander in orde was bevonden, werd de penningmeesteresse gedechargeerd, onder hartelijke dankzegging voor het gevoerde ac curate beheer. Bestuursverkiezing. Daarna kwam de verkiezing van bestuurs leden aan de orde. De per'odiek aftredende be stuursleden, de heeren Ed. Vervaet en R. Ver cauteren, werden bij acclamatie herkozen, ter wijl in de plaats van Mad. Wed. L. Hamerlinck (niet zooals wij abusievelijk in ons vorig num mer vermeldden, Mej. J. van Waes) Mej. L. Bouwmans op voordracht van het bestuur tot- bestuurslid gekozen werd. Door de heeren E. de Martelaere en Prud. van Bambost werd uitbreiding van het be stuur bepleit met 2 leden van de onderafdeeling der Werkliedenorganisatie „Herwonnen Levens kracht'" teneinde zoodoende nauwer contact tot stand te brengen tusschen d* beide orga- nisat'es, die de tuberculose bestrijden. De voor zitter verklaarde, hiertegen geen bezwaar te hebben, doch wees erop, dat hiervoor waar schijnlijk statutenwijziging en m verband daar mede Bisschoppelijke goedkeuring noodig zou zijn. Na eenige discussie werd ten slotte over eengekomen, dat de beide genoemde heeren 1 in 't bèstuur zitting zouden nemen onder het door den voorzitter gemaakte voorbehoud. De "voorzitter bracht dan nog dank a on het afgetreden bestuurslid Mad. Hamerlinck voor hetgeen door haar in het belang der vereeni ging was verricht. Diverse voorstellen Hij deed vervolgens het voorstel, dat zij. die zonder geldige reden de vereeniging verlaten, na 1 April a.s. bij wedertoetreding contributie zullen moeten betalen over de jaren, liggende tusschen het tijdstip van bedanken eu weder toetreden, terwijl zij, die na 1 April a.s. ais n'euw lid toetreden, bij wijze van> entrée behalve de contributie van het loopende ver- eenigingsjaar 5 jaar extra contributie zul len hebben te voldoen. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Ten slotte deed spreker nog een voorstel c m ter gelegenheid van het t'en jarig bestaan der vereeniging voor de levende en overleden leden op een nader te bepalen datum een H. Mis te doen lezen. Ook hiermede ging de vergadering accoord. Spr. gaf vervolgens het woord aan Dokter Puylaert tot het houden zijner causerie met lichtbeelden. Causerie Dokter Puylaert Dames en Heeren, Het bestuur van het Wit-Gele Kruis van Westdorpe heeft mij weer verzocht .p Uw al gemeene vergadering een spreekbeurt te hou den. Het is zoo langzamerhand een gewoonte geworden en als zoodanig wordt het door mij als een aangename plicht gevoeld om U bij zoo'n gelegenheid verder in te lichten over de nieuwere behoeften op sociaal-hygiënisch ge bied. Vorige jaren werd een lezing met licht beelden over tuberculoos gegeven. Daarna kwam de film „Achter de wolken scheen de Zon"; vorige jaren gaven wij U een geillusfrreer de lezing over het schoolartsen-vraagstuk. Bij cursussen over zuigelingverpieging is U uit voerig gesproken over moeder en 't kind be neden het jaar. Nu rest ons nog (J een perspec tief te openen over de zorg voor de kinderen tusschen één en vijf jaar. De zorg voor den kleuter willen wij hier inluiden. De moeilijk heden om plaatjes te bekomen over dit onder werp waren groot, ja, nergens hebben wij zo kunnen vinden. Derhalve waren wij verplicht ze zelf te vervaardigen. Van verschillende moe ders heb ik typische foto's ter leen gekregen om daarvan plaatjes te laten maken en zelf zijn wij aan het fotografeeren gegaan. Op deze plaats wil ik hen, die mij hierin geholpen heb ben, van harte dankzeggen. Wij zullen beginnen met U de kleuters te laten zien, die het „klein-schooltje" bezoeken. Deze groep kinderen is tot heden van genees kundige controle verstoken. De moeders krijgen nog geen voorlichting hoe ze hun schatten moe ten behandelen om hen gezond te houden of om beginnende ziekten te bestrijden. ter voorkoming van zekten is verblijf in de buitenlucht zeer noodzakelijk; derhalve dient de kleine zoo gauw mogelijk dagelijks, als het weer het eenigszins toelaat, zijn wandeling te maken, hetzij in een wagen of op den *rm. Kan het kind reeds loopen, dan laat men het k'nd met eindjes meetippelen. Wordt het kind moe, laat het dan weer verder in den wagen meerijden. De kleeding dient men te regelen naar het weer; ook bij sneeuw, als de lucht juist erg zuiver is, mag de kleine gaan wande len en de groote kinderen late men lustig zich vermaken met sneeuwballen gooien, ..slieren" en sleetje rijden. Beschikt men over een tuin, ais is deze nog zoo klein, dan late men de kleine mits naar omstandigheden gekleed, daarin zoolang moge lijk spelen. Men kan daarin een zandbak ma ken, waarin de kinderen graag verblijven en waarin men hen rustig kan opsluiten zoodat zij niet weg kunnen en zich niet aan moeders wakend oog onttrekken. Vooral op boerderijen, is een afgezette ruimte gewenscht om de kin deren voor de vele dreigende gevaren te vrij waren. In een kie nen tuin geeft een hangmat mits goed geplaatst, een geschikte gelegen heid om den kleinen licht en lucht te ver schaffen. Kleine kinderen kan men ook buitfn plaatsen in hun stoel of schommelpaard. Voor grootere k'nderen is speelgoed om al hun spieren In beweging te houden zeer ge wenscht b.v. driewielfiets, vliegende Hollander mits goed gebruikt schommel, ringen, rekstok, voetbal etc. Verder toon ik U eenige lichtbeelden om U het nut van het baden, zoowel thuis in de badkuip als in open water, te illustreeren. Verblijf aan strand kan, voor hen die het kun nen betalen, zeer aanbevolen worden. Wat de voeding betreft zij hier in het kort opgemerkt dat de kinderen een gemengde voe ding moeten hebben; zij moeten zooveel mo gelijk mee eten met de ouders, maar dienen wel nog extra melk toegediend ce krijgen. Kin deren mogen pas van de 15de maand een ci en pas van de 18de maand vleescn gebruiken. Pikante spijzen dienen vermeden te worden; groenten en vruchten moeten hen speciaal voorgezet worden. Een keurige verzorging en u'terste reinheid bevorderd de eetlust en de algemeene gezondheid. Nerveuse kinderen behandele men niet te streng en met omzichtigheid. Zoo handelend zal men er in slagen om de kle'ne kinderen te behoeden vooral voor En- gelsche ziekte (rachitis) en tuberculose. Maar ook worden de kinderen sterk gemaakt ona de vele kinderziekten, die hen belagen (zooals mazelen, roode hond, roodvonk, diphtherie, bof en waterpokken en ook kinkhoest) met succes te doorstaan. Het geneeskundig onderzoek op de kleuter school zal zich vooral bezighouden met het onderzoek naar goede groei en ontwikkeling, eetlust en gewicht. Het zal trachten te ontdekken besmettelijke huiduitslagen, beginnende afwijkingen aan 't beenstelsel vooral ruggegraat afwijkingen aan oogen en ooren. Ook zullen speciaal die kinderen in het oog gehouden worden die uit omgeving zijn waar tuberculose voorkomt. Ook de aangeboren syphilis zal vroegtijdige ver zorging vragen om ernstige, anders onoverko melijke afwijkingen te voorkomen. De schoolartsen-commissie zal in nauw .'er- band staan met de T.B.C.-commissie en samen zullen zij trachten om een sterk geslacht te kweeken uit deze kleine dreumesen. Nog wil ik een oproep tot u richten om dege ne die familieleden of buren kennen die nog geen I'd zijn van „de vereeniging het Wit-Gele Kruis, aan te moedigen om dit alsnog te wor den of bij hen propaganda te maken voor deze organisatie die zooveel goed werk verricht voor de algemeene volkshygiëne. Laten alle inwo ners van Westdorpe het z'ch tot een dure plicht rekenen lid te zijn van zoo'n vereeniging, die wil zorgen voor het wel en wee van zijn leden. Zij zorgt voor een goede deskundige voorlich ting en verpleging van de wieg tot aan het graf. Laten wij hopen dat weldra van West dorpe kan gezegd worden „hier is ieder gezin lid van het Wit-Gele Kruis". Ik heb gezegd. (Krachtig applaus) De voorzitter dankte dokter Puylaert voor diens leerzame uiteenzettingen on sloot daarna de vergadering met den chastely ken groet. ..fir- nii nrftini n.rfirm-inwwfrnwwrtrfwifcarih-ff-f'ri ten worden genomen, hield de Premier zich, aan aen voorzichtigen kant. Een onderhande- nngstanef durft de regeering op het oogen blik nog niet aan. Ze wil trouwens geen unifoime regeling, welke haar binden zou, haar heur bewegingsvrijheid zou ontnemen. Ze volgt de ontwikkeling van den toestand met groote aan dacht, en wenscht in de gelegenheid te .sijn om voor elk geval de meest gepaste maatrege len te treffen. De minister van financiën betoogde dat we terzake de inkomsten op ernstige tegenvallers bedacht hebben te zijn. Er zal groote zelfbe- heersching noodig zijn om voor 1932 en 1933 niet voor groote tekorten te komen. In alle geval zullen alle nieuwe uitgaven moeten wor den vermeden. Een interessante noot in de debatten was het antwoord van den Katholiek De Bruin op de beweringen van den sociaal-democraat Men- dels, als zou de eenheid zoek zijn in de R.K. Staatspartij. De heer De Bruin betoogde, dat die eenheid heel wat hechter is dan in de S.D.A.P., waar een Polak staat tegenover een De Kadt, „Het Volk" tegenover de socialistische „Gids", „De Blijde Wereld" tegenover De Vrij denkers. Waar zulke tegenstellingen in een partij zijn vereenigd vallen de kleine verschil len in de Katholieke Staatspartij eenvoudig in het niet. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardts Hoestpoeders Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Ver- koudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt .Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist Dertig maanden hongrsnood. Reeds meer dan dertig maanden, meldt de K.W.P. uit Peking, woedt nu de vreeselijke hongersnood in het stroomgebied van de tele rivier. En het aantal menschenlevens dat aan deze ontzettende ramp ten offer viel, is zóó groot, dat men gerust mag zeggen, dat dit de grootste catestrofe is, die zich ooit in de ge schiedenis der menschheid heeft afgespeeld. Hónderden kilometers in den omtrek zijn alle bakkerijen en magazijnen van levensmiddelen gesloten. Er is niets te koop dan 'n handvol graan, waaraan men z'n heele weekloon moet besteden. Er zijn geen spoorwegen, waarmede men de levensmiddelen van de eene naar de andere provincie kan verzenden, ook geen automobie len of andere middelen van vervoer. Want de lastdieren, die de wagens moesten trekken, zijn reeds lang geleden van honger omgekomen of door de hongerige eigenaars geslacht. De landerijen zijn absoluut uitgedroogd en verdord, want sinds maanden is er geen drup pel regen gevallen, a In sommige streken van het land heerscht 's-winters een bittere koude en de inwoners kunnen zich met hun armoedige kleeding daar tegen niet beschutten, terwijl hout en andere brandstoffen absoluut ontbreken. E ndeze noodtoestand duurt nu al meer dan twee en een half jaar. Millioenen Chineezen zien helaas, in hun hopeloosheid, geen anderen

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2