De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 6 Maart 1931, De as. Derde Blad. ii De verkiezingsprocedure. Schoonmaak Loep der bevolking HEERENBAAI Landb en Veeteelt Gemengd Jtienws. Boeken Cijdschr. 45e Saargang. No. 3739 (6) Dwaze voorkeur van ons publiek voor vreemde waar. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. van I. Enkele weken nog scheiden ons van de ver- k'ezingen voor de Provinciale Staten en allicht kan het zijn nut hebben, nog eens in enkele algemeene trekken uiteen te zetten, hoe de ver nieuwing van het bestuur onzer Provincie wel ke op til is, tot stand komt. Zooals men weet worden onze besturende li chamen gekozen volgens het stelsel der Even redige Vertegenwoordiging. Dat wil zeggen, de kiezers, in een partij gegroepeerd worden in die lichamen vertegenwoordigd in evenredigheid, i, nverhouding tot het aantal stemmen dat zij hebben uitgebracht en in evenredigheid tot het aantal stemmen, dat andere kiezers, die zich in een andere partij gegroepeerd hebben, wisten uit te brengen. Nemen we maar dadelijk een voorbeeld. Bij de Statenverkiezing van Zeeland worden uitgebracht 98.000 stemmen, Stel dat er zeven partijen zijn en dat ze alle zeven 14.000 stemm enop zich vereenigen, dan krijgen ze elk een zevende van het beschikbare aantal zetels. Dat aantal is voor de Zeeuwsche Sta ten 42, dus elke partij legt op 0 zetels beslag Men kan het ook anders zeggen. Er zijn 98000 stemmen uitgebracht; er zijn 42 zetels te ver geven; deel ik 98000 door 42, dan zie ik dat zulks 2333 keer gaat. Dat cijfer 2333 is dan de kiesdeeler. En elke partij krijgt zooveel zetels toegewezen, als het aantal door haar behaalde stemmen door dien kiesdeeler deelbaar is. Een partij dus die 11665 stemmen op zich zou heb ben vereenigd, wat pree',es vijfmaal 2333 is, zcu vijf zetels krijgen. Tot zoover is het allemaal heel eenvoudig cn bevattelijk. Maar er zijn nog een aantal bijkom stigheden, die het geval wat ingewikkelder ma ken. Om, wat bij Evenredige Vertegenwoordi ging toch al zoo moeilijk is, cenigen band te handhaven tusschen kiezers on gekozenen, is de provincie, evenalshet land voor de Tweede Kamerverkiezingen, in een aantal kieskringen verdeeld. Voor deze provincie bedraagt dit aan tal zeven. Welnu voor elk van dié zeven kies kringen wordt een afzonderlijke candidatenlijst gemaakt. De verschillende partijen dienen hun candidaten in bij het hoofdstembureau van den kieskring. Zoo zullen er dus voor de Staten verkiezingen van April in Zeeland zeven Ka tholieke lijsten moeten zijn, een namelijk voor elke kieskring, zeven anti-revolutionnaire lijs ten, zeven christelijk-historische lijsten, zeven socialistische enz. enz. Die lijsten van een bepaalde partij kunnen in alle kieskringen gelijkluidend zijn. 't Zijn vooral de kleinere partijen, die in alle kieskrin gen, of in een deel daarvan gelijkluidende lijs ten indienen, omdat zij toch maar weinig can didaten gekozen krijgen. Zulke gelijkluidende lijsten gelden bij de vaststelling van den uit slag voor één lijst, dat wil zeggen, ae stemmen op die lijst inde verschillende kieskringen uit gebracht en de stemmen uitgebracht op elk der candidaten, werden bij elkaar geteld. Men kan ook gelijkluidende lijsten indienen in een deel der kieskringen en dan geldt ook weer bovenstaande Zoo dienden bij de Kamerver kiezingen van 1929 de Katholieken in de echt- tien verschillende kieskringen des lands slechts 8 verschillende lijst in. Zijn de lijsten welke een partij in de verschil lende kieskringen heeft ingediend, niet gelijk luidend, dan kan men die niet gelijkluidende lijsten verbinden, of ze onverbonden laten. In het eerste geval worden voor het aantal toe te wijzen zetels (niet voor de vaststelling van de namen der gekozenen) de stemcijfers op de verbonden lijsten uitgebracht, bij elkaar ge teld. Niet-gelijkluidende, niet verbonden lijsten gelden voor de bereking van den uitslag als een geheel zelfstandige lijst van een afzonderlijke partij. Veronderstel bijvoorbeeld, dat in Zee land de Katholieke partij de lijsten van zes kieskringen verbindt en die van den kieskring Hulst de voornaamste, afzonderlijk laat staan dan worden bij de beregening van de toewijzing van de zetels de stemcijfers der zes andere kieskringen bij elkaar geteld, mair het stern- cijfer van Hulst apart genomen. Zoodat dan de mogelijkheid bestaat, dat aan twee candi daten nog elk een zetel zou worden toegewezen men echter anderszijds ook de kans beloopt, dat twee overschotten verloren gaan, die samen nog een zetel hadden kunnen opleveren. Ingesendeii Meéedeeling. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purcl. Millioenen naar het buitenland en onze pro ducten gaan ten onder! De industrieelen klagen, de landbouwers kla gen, de tuinders klagen, de middenstandcis klagen.... alles klaagt! Het gaat allen slecht vanwege de wereld- malaise. (Maar daar zouden we niet meer ever praten En toch: het ligt toch ook wel een beetje aande dwaasheid onzer consumenten, die met buitenlandsche waar dwepen, ook al is d e slechter en duurder dan onze eigen pro ducten. We moeten buitenlandsche japonnetjes, bui tenlandsche hoeden liefst ook Panama hoeden, die heelemaai niet uit Panama kernen! buneniandsche stofzuigers, buitenlandsche eetwaren en zelfs bultenlandsch fruit! Zoo werden in 1929 in Nederland belang rijke hoeveelheden overzeesche appels inge voerd, in totaal 9620 ton, voor een waarde van 2.323.000 gulden. En in 1930 za l't bedrag ook wel ongeveer zoo zijn. Zoodat we mogen concludeeren, dat Neder land per jaar rond 2 millioen gulden uitgeeft voor overzeesche appels. De „R. K. Boerestand" bespreekt deze cijfers en zegt dan o.m.: „Nu kunnen wij er vrede mee nebben dat allerlei luxe-producten ingevoerd worden, als wij ze zelf niet hebben. Maar in dit geval, om dat we weten, dat onze eigen heerlij ke goud- reinetten elk oogenblik van het jaar veel beter zijn dan het geïmporteerde fruit, „dat in smaak en geur min of meer aan een kappers winkel doet denken", zoals laatst iemand het uitdrukte, vinden we dezen toestand van za ken bedroevend. „En waar ligt de verklaring? Bij ons zelf. Laatst vroegen wij in een flinken fruitwinkel appels: direct een kist op tafel, keurig verpak te, glimmende, smettelooze waar. „Maar hebt U geen Nenderlandsche appels?" Na eenig zoe ken werd een kersenmandje te voorschijn ge haald, waarin er een stuk of tien lagen, klein, gekneusd, onsmakelijk er uitziend Prijs als van het Amerikaansche product: 50 cent per kilo. We hebben ze gekocht, de smaak was slecht, de geur slecht, het was een appel, waar van waarschijnlijk nooit iemand den naam heeft geweten Feitelijk is het eenige afdoende middel dat de verkoop van dergelijke rommel verboden wordt, want dit betreft grondig den naam van ons heele product. Maar ook de teler en de handel kunnen veel doen: door met volle kracht aan verpakking en sorteering de uiterste zorg te besteden Eerst als er in Nederland bij wijze van spreken geen kilo minderwaardig fruit meer in den consumpt ehandel komt, kan de kweeker met een gerust hart ook in het binnenland de in slaande reclamespreuk voeren, als: „Het Nederlandsche fruit is beter dan elk ander". Tot zijn eigen voordeel!" V Inderdaad, hier wordt de vinger op één wonde gelegd. De buitenlanders maken hun m ndere waar aanlokkelijk door de verpakking Laten onze boeren en tuinders daar een lesje aan nemen. Maar een andere vinger mag ook op een an dere wond gelegd: de dwaze voorkeur van ons publiek voor buitenlandsche waar moet er uit. Laat men toch in deze moeilijke tijden rltijd en overal Nederlandsche producten voor trek ken. Men zal er geen spijt van hebben, want onze waar staat nog altijd bovenaan. Een stikstofmest voor de kleigronden. I. De voordeelen van een kalkhoudende sal petermeststof worden meer en meer door de landbouwers erkend. In verband hiermede neemt de nieuwe stikstofmeststoffen Kalksal- peter I G een zeer belangrijke plaats in. In de laatste jaren is het gebruik zeer sterk toege nomen, dank zij de goede werking, de verbe terde uitstrooibaarheid en den lagen prijs. Wan neer wij zien, dat in 1924 in Nederland slechts 20.000 zakken werden uitgezaaid en dat dit ge tal in 1926 tot 399.000 zak is gestegen, terwijl drie jaar later in 1929 het verbruik reeds was gestegen tot 893.000 zak, dan blijkt hier wel ten duidelijkste uit, dat Kalksalpeter I G een bui tengewoon goede meststof moet zijn. De twee belangrijkste grondstoffen voor de fabricatie van Kalksalpeter I G zijn salpeter zuur en kalksteen. Het salpeterzuur bevat de stikstof en de kalksteen levert de kalk. Deze twee stoffen laat men op elkaar inwerken, zoo dat een kalksalpeteroplossing ontstaat, die na een zuiveringsproces als een vast, mooi strool- baar product in de bekende nieuwe speciale zakken in den handel wordt gebracht. Aangezien Kalksalpeter I G thans de goed koopste salpetermeststof is en in vergelijking met de jaren vóór 1914 veel en veel goedkorper dan de stikstof in dien tijd, bestaat voor den landbouwer de mogelijkheid, om met behulp van een goed gebruik van dit goedkoope pro ductiemiddel zijn producten tegen een lagen kostprijs te verbouwen. Op den prijs der pro ducten zelf kan de boer weinig invloed uitoe fenen, alleen is het hem in het algemeen moge lijk, een verlaging van den kostprijs van zijn producten te bereiken, o.a. door gebruik te dia ken van de goedkoope luchtstikstofmeststof- fen, bijvoorbeeld van Kalksalpeter I G. Wan neer hij bijvoorbeeld 17,000 K.G. aardappels van één H.A. zou halen zonder een Kalksal- peterbemesting en 25.000 K.G. met toediening van ru m 500 K.G. Kalksalpeter I G per H A„ zoo zal hem iedere H.L. aardappelen in het laat tste geval minder kosten om ze voort te bren gen, dan ieder mud, dat hij voortbrengt zonder een kalksalpeterbemesting. Zoo is het ook met de andere landbouwproducten. Indien men dus met lage prijzen der gewassen moet irkenen, dan heeft diegene, die lage productiekosten per H.L. graan of aardappels, of per 1000 K.G. bieten heeft, de meeste kans op winst en de geringste kans op verlies. IngazoDdeu Meéeéeeliug (35) WESTDORPE. Gedurende Februari 1931. Ingekomen Johan Jacobus Cammaert en gezin van Nordgauwe. Petrus Johannes Emil'e Corveleyn van Ter Neuzen. Johanna Gornelia Geleyn van Vlissingen. Jacobus Petrus Corveleyn van Vlissingen. Jan Francies Corveleyn van Vlissingen. Albertus Mullwyk van Alblasserdarn. Bernardus Petrus Stephanus de Koeyer van Ter Neuzen. Vertrokken. Irena Anna Taalman, geb. Dhert naar Graauw. Oscarina Eduarda Louisa Bogaert naar Bre da. Martha Maria Thomas naar Zuiddorpe. Otto Franz Jung naar La Louvière. Het drairia in den toren. Het onderzoek in het bekende drama in den toren der Gerardus Majellakerk aan het Am- bonple'n, zou, naar de „Avondpost" meldt, zeer bezwarende feiten aan het licht gebracht heb ben tegen den in voorarrest zittenden leidek kerspatroon M„ die er van verdacht wordt zijn compagnon L. Arkenhout van het leven te heb ben beroofd. Onder leiding van den deskundige, dr. Hulst, heeft een onderzoek op het opgegraven lijk van het slachtoffer Arkenhout plaats gehad. D t onderzoek heeft tengevolge gehad, dat de deskundigen tot de conclusie zijn gekomen, dat er inderdaad sprake is van moord. Onom- stootelijk is vast komen te staan, dat Arken hout is neergeslagen door een goedgerichten slag met een leidèkkershamer. Of het slacht offer hierdoor onmiddellijk gedood werd, is niet zeker. Wel staat vast, dat de wond afkomstig is van een leidekkershamer, daar de spitse punt duidelijk uit den vorm van de wond was te herkennen mede door de zeer eigenaardige wond zelf. Slechts twee personen zouden als daders van dezen moord in aanmerking kunnen komen. Een ervan is de leidekkerspatroon M., die alle schuld erkent. De ander is de vroegere mees terknecht van M., nl. W., te Vught, die tegen zijn vroegeren patroon zeer bezwarende verkla ringen heeft afgelegd. Wi.e van beiden de werkelijke schuldige is, zal het onderzoek ter openbare terechtzitting- moeten uitmaken. Deze zitting heeft vermoedelijk reeds in April a.s. plaats. Verpleegstersstaking. Een bericht uit Londen maakt melding van een ongewoon geval, dat zich te Middles'oourgh heeft voorgedaan, waar 38 verpleegsters van het North Bidding Ziekenhuis in staking zijn gegaan, als protest tegen een volgens haar on gemotiveerd ontslag van de huishoudster. Nadat zij het werk hadden gestaakt, ver klaarden zij, toen zij met het ontslag werden gedreigd, het ziekenhuis te zullen verlaten. Het gerucht van de staking was in het stadje spoedig bekend en een menigte van duizenden menschen verdrong z'ch voor het ziekenhuis, waar aldus het verkeer belemmerd werd. Toen de verpleegsters ht ziekenhuis gezamen lijk verlieten, werden zij luid toegejuicht door het publiek, dat dadelijk partij voor de staak- sters had gekozen. Enkele werkwillige verpleegsters werden, toen zij zich naar het ziekenhuis begaven, door de menigte verontwaardigd begroet met „Black leg" het Engelschc scheldwoord voor „onder kruiper" Ontsnapte leeuwen In het Oost-Vlaamsche dorp Watervliet, vlak bij de Nederlandsche grens zijn twee leeuwen van de menagerie Tranco-Belge, op het cogen blik, dat de avondvoorstelling zou beginnen, one snapt. De dieren waren er in geslaagd ten gat te graven in den bodem van hun kooi er» daar langs de straat te bereiken. Op het dorpsplein ontstond een geweldige paniek en aile zich daar En ben ik dan thuis gekomen Gauw myn pypje uitgeklopt: Even Radio genoten En een versche pijp gestopt. Luie stoel,pantoffels, krantje. Da s het fynste wat ik ken; V DOUWE EGBERTS zorgt ook dan weer. Dat ik.in de wolken" ben. Clirget 20-50 ct. per ons verschaft U wolken van genot. bevindende personen vluchten hals over kop de huizen b'nnen. De leeuwen waren inmiddels in een weide te recht gekomen en hadden zich achter een paar stroom ij ten verscholen. De dierentemster trachtte vruchteloos de die ren te vangen, een der leeuwen beet haar in de wang en rukte haar een oor af. Ten slotte moesten gendarmen ontboden worden, die de leeuwen met geweerschoten afmaakten. Loterij-schandaal in Polen. Uit Warschau wordt gemeld, dat het Maan dag bij de trekking van de Poolsche staatsdol- lar-loterij tot een schandaal is gekomen. Bij een steekproef bleek, dat verscheidene nummers, die in den trommel moesten zijn, ont braken. Het publiek geraakte, daardoor In hevige op winding en slechts met groote moeite ieglukte het den voorzitter van de loterij-commissie de opgewonden menschen te kalmeeren. En serie van enkele duizenden nummers ent brak Nadat deze nummers ingevuld en in den trommel gedaan waren, kon de trekking met een uur vertraging beginnen. Zij verliep zonder verdere storingen. Hittegolf te Buenos Ayres. Buenos-Ay res wordt op het oog«3nblik getei sterd door een hittegolf, zoo hevig als man in geen twintig jaren heeft gehad. Er zijn reeds zeventien menschen tengevolge van de hitte overleden, terwijl de ziekenhuizen talrijke patiënten, die door de hitte ongesteld zijn geworden of een zonnesteek hebben gekre gen moesten opnemen. De weerberichten voorspellen cok voor de komende week dezelfde temperatuur. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* De Dietsche Gedachte van 28 Februari 1931: 1. De economische tegenstelling tusschen Noord en Zuid in 1816, door E. Besse 2 De II lustre" varkens, door Rene de Clercq 3 Een brug over de Zeeuwsche Schelde, door Mr. A. Loosjs 4 Eenzijdige ontwapening? door K. Heeroma, met antwoord van E Besse 5 Het vreemde gevaar, door Mr. W J L var; Es 6 Een werk van bevrijding uit den ban der ave- rechtsche geschiedbeschouwing, door AL 7 In Neerland vrij heel-Brabant weer hoog!! door J. A W Swane 8 Distels, door .T van Scherpenzeel 9 Boekbespreking - 10 De Raad van Vlaanderen. Ter drukkerij „Ons Blad" te Alkmaar ver scheen dezer dagen de algemeen bekende gids voor Katholiek Nederland, de „Pi us-Almanak" voor 1931. De nieuwe uitgaaf, die zooals altijd uitste kend verzorgd is, heeft enkele wijzigingen on dergaan. Voorheen waren de parochiën in Ne derland alfabetisch gerangschikt. Ove.-Wi.gt n- de, dat een Katholiek jaarboek zoo getrouw mogelijk de hiërarchische indeelingen van de H. Kerk heeft te volgen, heeft de redactie dit maal voor het eerst de parochi?n!ijst ingeder'd naar de Bisdommen en onderverdeeld naar de Dekenaten. Deze rangschikking biedt tevens het practlsche voordeel, dat men de Katho lieke gegevens van een bepaalde streek aile bij elkaar vindt. Om echter de voordeelen van een alfabetische indeeling toch te behouden, heeft de redactie direct achter de parochiënlijst een alfabetische klapper doen opnemen. Voorts is de rubriek kloosterorden en con gregaties uitgebreid en opnieuw ingedeeld. Het boek heeft door een en ander wederom belangrijk aan bruikbaarheid gewonnen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 9