De Leipziger Messe. Groepsbelangen ter Nederlandsclie Jaarbeurs. De Parker Duofold Zeeuwsche Koerier I V- Negotie van daar gewëeken, doch zints den Ooriog bloeid er wederom een welvarende Ne- go&e, er woonen ook verscheiden Kooplieden, waeronder zelis van een deftig vermoogen. Teiiens bequam zy haare jaarmis, weike nana over hana geworaen is een vooinaame kcop- piaats des Ryks, Commercie dryvende op meest aue bekende uewesien aes Aardbodems. Een Koopman, aie AmDiue bezn, en wao groots w.J. woraen verzuimt noyt aeese jaarmis te hezoe- ken; zyn veroiyf aiaaer is een gestadige bez.g heid en zyne Affaires betrachtende diverceerd Hy zig zonder dat hem de grootste eiver een last is. Het s de plaatse waar gy den Koop handel in desseifs verschillende gedaantens, deeien en Toepassingen beschouwen kunt. Door het frequenteeren der jaarmis vorderd men in aigemeene kundigheden, men leerd er zijn waereld door kennen, men ieerd alles opmer- cen, men ziet Menschen, men noord nun cor- aeei, men kan er met vernuft ge en eivaare Lieden raisonneeren, men maaüt over alles zyne Remarkes en het gezond Verstand scha kelt alle de denkbeelden, die het geheugen heeft opgegaêrd, aan een en doet die herden ken. Eene uitwisselinge van ondervindingen kan veel kennis te weeg brengen en niets is er dat den schranderen Koopman zoo veel on dervind ng schaft, dan het visiteeren van een jaarmis. En daarhi moet gy niets uw aan dacht ontslippen laaten, want alles is U leer zaam, alles zegt U iets, dat gy nooit te voeren geweeten hebt en dit gade te slaan en rii.et uit het gezigt te verliezen, en moet alleen het oog wit zyn van Uw gaen naer Uitregt. Een bezoek aan de Jaarmis is uw eigen belang. Eigen be lang ts de kaart waarna een Koopman stierd; voorzigtigheid, doorsleepenheid en slimheid zyn zyne zeilkompassen; en de hoop tot rykdom is de noordstar waarop hy, inzonderheid als men daalpg vreesd, toehoud. Ik zal U dan nu de nodige zaaken zeggen, daar gy acht op moet slaan bij Uw frequenteeren van de jaarmis te Uitregt; volgt deezen en Gy zult U niet kwalijk bevinden. Voor het bloeien van Uwe Negotie is voor allen dingen nodig, dat gy het regte Kanaal weet, van waar gy de nodig hebbende materiaalen bekoomen kunt. Gy moet dus wel agt geven bij 't inkoopen of 't een artikul is dat reeds in zwang gaat, waarin goeden af trek blijkt te zyn of waar gy z;ch anderzeits geneigd toe vindt. Bereidt U voor op uw reis naar de jaarmis gelyk een Veldheer, eér hy kampeert, een Plan maakt van zyne Legering; een Zeeman zyne Togten en Koursen op de kaart bevoorens aftekend en zyne bestekken neemt; en een Bouwmeester, voor dat hy aan 't werk gaat, eerst ontwerpen en schetsen vormt, waarnaar hy zich gedragen zal. zo ook maakt een Koopman, die ter Jaarmis reist, een voorzigtig overslag en een Plan, hoe hy zyn bezoekens daar wil inrichten. Het is barre Zot heid zaaken te onderneemen die ooven uw vermogen gaan, de ondervinding deed zulks veelen te laat zien; misgissingen verzwakken de beantwoording aan de hoope van een toe- koomend geluk; om hooger te vliegen als de vleug'len reiken, is niet alleen losheid en dreigd ramp, maar krenkt Reputatie, ja, is vol ge vaar. En de Reputatie en 't Krediet is neffens een zeker Grondkapitaal, de slagader van de Negotie. „Wilt Gy wys zyn onderneemd niets boven uw kragten en Gy zult weldoen", zei Aristides tot zyne Leerlingen en tot zich zelf. Past deese kernspreuk een Filosoof? zeker, zy past ook vooral eenen Koopman. In alles moet Ge U toeleggen dat ge voorzigtig en schrander zyt. In den Inkoop van Goederen op de jaarmis moet Ge de beste gelegenheden om voordeel te doen, in acht neemen. Ind'en ge waaren koopt, zo moet de hoedanigheid en het doelwit dier Entreprize de regelmaat daar van zyn. Ziet vooral op koerante Waaren en koopt meest nu het een laage Markt is; men kan met lang wachten niet altoos winnen. Steekt U egter niet al te diep in enigen Han del. Wat uwe leveranciers aangaat met wie gy ter Mis contact kryge, dat gy elkander niet te sterk inwikkele, door breed opgeeven misleide De heden in Leipzig begonnen voorjaarsbeurs is met zorg en bijzondere belangstelling ver beid. Met zorg, omdat vrijwel in alle landen geklaagd wordt over slapte in zaken en de pessimistische stemming, die alom lieerscht. onwillekeurig de vraag deed stellen, of de deel nemers in dezen ongunstigen tijd een eenigs- zins behoorlijk resultaat konden verwachten. Van den anderen kant met groote belangstel ling, daar de Leipziger Messe een vrij nauw keurige weerspiegeling geeft van den econo- mischen toestand en dus een betrouwoare maatstaf is bij de beoordeeling van hetgeen op handelsgebied te wachten staat. Dit is van veel gewicht. Op de eerste plaats voor de 7863 Duitsche en 1157 buitenlandsche exposanten, die tot de Voorjaars-Messe zijn toegetreden en met prijzenswaardigen moed hun best doen om aan de moeilijkheden het hootd te bieden. Doch verder is het ook van be teekenis voor allen, die de functie van de Le'pziger Messe in den wereldhandel kennen en haar verloop ge regeld volgen. Het zou natuurlijk onvoorzichtig zijn reeds nu, nadat de deuren van de jaarbeursgebou wen nauwelijks geopend zijn, een oordeel te willen vormen. Scharen van bezoekers zijn neg in aantocht en de velen, die reeds arriveerden, gebruiken zoo'n eersten dag gewvionlijk om zich op de hoogte te stellen van prijzen en aanbod. Intusschen mag als voorloopige meening ge zegd worden, dat vermoedelijk zij gelijk zullen of te langwylig \tforde, maar dat men mal- kaer steeds inboezeme: dat van weerskanten voorzigtig en behoedzaam zyn en den anderen rigtige en korte Rekening doen, de oeste vrind schap is. Weest omzigtig in Uwe zaaken en vertrouwd niemand te veel dan die van be proefde trouwe is; laat Uwe schranderheid en uitzigt de verrekykers gelyk zyn, die gewoon woon zyn van verre te doen zien. Hoe veele Loopjes zyn er n;et in oneindige omstandig heden van Negotie? Hoe veele misleidingen, tot uitstroozels van onwaare x,ydingen en ge- rugteh inkluis? Hoe veele Konstgreepen, In trigues, Finesses en Chikanes vinden er al niet plaats om anderen te verschalken1? Ik wil egter niet zeggen, dat alle Negocianten en Fa- briqueurs zo doen, neen, dit te denken ging mijn oogmerk verre te buiten, in ieder tak van Commercie vindt men eerlyke lieden. Maar tog: kykt uit uwe kykers en zet uwe ooren weid open. Maakt Kalkulatien wanneer Gy enige Entreprize doet. Vergeet geene Aan- teekeningen te doen van Uwe Bedryyen ter Jaarmis; het Noteeren is 't roer van de Negotie en het behoorlyk Boeken te verwaarloozen is zo wel een zekere schade als de krekheid even zekere Winst is. Negligent te zyn ruineerde menig Handelaar. Let op de iileenste kleenig- heid in de Commercie; maakt dat op alle uwe onderneemingen toepasselijk, gedenkende aan het cierlyk zeggen van een bekend D'chter: „Veracht ook nimmer kleen gewin Want dat brengt groote Schatten in". Bedenkt, myn Naneef! in mynen Tyd was een Koopman het nuttigste Meubel en het nodigste en eerwaardigste Beroep in een vry Gemeenebest. Er'nnerd U dit voorledene, let op het tegenwoordige en voorziet zo veel moog lyk zy het toekomende; groot vooruitzigt maakt groote Koopliên. Deeze aigemeene Precepten en Observatien wensch ik dat U, geeerde Heer! van veel nut moge wezen in deese Tyd, nu de welvaard is aan 't verslappen, hand werk en frabfpq kwynen, de handel ganselyk overhoop leit, de Koopbeurs verwezen en ver- zuft staat en de inlandse nering wankelt in de hoop van 't beteren der tijden. Deeze Aan merkingen zullen U mooglyk bij U zeiven zeg gen: Hoe! zal ik op alle deeze kleinigheden acht geeven, waar toe is dat nodig? Zo Gy dus redeneerd, Mijn Naneef, zo zult Gy niemand dan U zeiven bedriegen. Neen, volg een beter Leidsman dan deeze Bedriegreeden, spiegel U aan anderen. Zo Gy hier in myn voorbeeld van Oud-Hollandscch Koopman volgt en deeze Vermaaning en Waarneemingen U ten nutte maakt, zo ben ik verzekerd en Gy kunt zulks ook gerustelyk van U zeiven zyn, dat Gy niet zonder voordeel ter Uitregtsche Misse zult ge reist hebben, maar dat Gy in Uw Vaderstad zult wederkeeren met een voordeel, dat U on schatbaar is, en dat Gy my voor niyne heil zame Raadgeevyigen en voor dat Onderricht schrift veel dank zult weeten. Trek hier meede op Reis naer Uitregt, myn Naneef! en vol breng die gelukkig, den Hemel zij Uw Ge- leidsman, en de voorzigtighe'd, de bestendig heid en het gezond verstand, Uwe Geheim- Raden. Ick blyva, enz. Moeilijkheden bij de indeeling. Het aantal aanvragen, waaraan, wegens plaatsgebrek, niet kan worden voldaan is dit maal buitengewoon groot en niet minder groot schijnt bij de afgewezenen de teleurstelling daarover te zijn. Sommige firma's gevoelden zich verongelijkt en meenden, dat het jaarbeurs bestuur dit keer afgeweken was van zijn ge wone systeem van indeeling en veronderstelden bij het jaarbeursbestuur een zeker willekeur: Nederlandsche firma's beklaagden er zich over, dat hun geen plaats was toegewezen, ter krijgen, die de toekomst niet al te donker in zien. De aigemeene stemming /alt mee, al wil dit niet zeggen, dat een snelle en ingrijpende verandering ten goede reeds nabij is. Een cri sis, die zoo ernstig en lang van duur was, zal niet plotseling in het tegendeel verkeeren. En het stemt hoopvol, dat het Instituo für Kon- junkturforschung, hetwelk zich zeker niet ui ten zal dan na ernstig onderzoek, eenige ver betering aanstaande acht. Ongeveer eenslui dend hiermede is het even bezadigde als in teressante sthtwoord, door den Oostenrijkschen Bondsminister van Handel en Verkeer gege ven op een tot hem gestelde vraag. Deze mi nister, de Heer Eduard Heinl, zegt: „Ik geloof, dat wij in den winter van 1930/31 het hoogte punt overschreden hebben van de economische wereldcrisis en dat het jaar 1931 een waarneem bare verandering ten goede zal brengen, welis waar slechts langzaam en in de afzonderlijke landen op een verschillend tijdstip, doch alle kenteekenen dragend van een omkeer der conjuctuur. Een volledige verbetering mag ik evenwel eerst in het volgende jaar verhopen" Het gaat er nu maar om, dat de zwartkijkers hun klaagliederen staken en allen medewer ken tot het herstel. Het groote gevaar is toch in zulke tijden, dat teveel gesproken en fe wei nig gehandeld wordt. Dit houdt de verbete ring tegen. Activiteit en vertrouwen op herstel kunnen nu van veel nut zijn, al blijft het ver standig zich te wachten voor overdrijving. Een bemoedigend teeken is ook, dat zoovelen uit ons land ter Leipziger Messe aanwezig zijn, of daar in de komende dagen nog heen zul- wijl buitenlandsche firma's wel ëenposltté- ruimte ter beschikking was gesteld; builen- iandscne industrieën daarentegen gaven te ken nen, dat het jaarbeursbestuur ten hunne koste voorkeur gegeven zou hebben aan Nederland sche mschrijvers. Noch het een, r.och het ander is waar: het jaarbeursbestuur heeft zich hij de toewijding der expositieruimte strikt gehouden aan het sedert jaren gevolgde systeem. Een groothandel in electi\sche artikelen te Amster aam heeft van hare ongemotiveerde ont stemming blijk gegeven in een artikel in een der grootste bladen en deed dit in de volgende bewoordingen: „Reeds tweemaal heeft onze firma bij de di rectie der Nederlandsche jaarbeurs voor een stand aangevraagd, doch zij is beide malen af gewezen. Bij de laatste najaarsbeurs kon ik 14 dagen voor den aanvang der beurs nog een stand krijgen, maar er was natuurlijk lang geen tijd genoeg om de zaken voldoende te re gelen. Nu vraag ik, waarom verschillende bui tenlandsche industrieën wel een plaats op de Nederlandsche jaarbeurs wordt toegezegd, ter wijl er voor de Nederlandsche industrie geen plaats is en dit nog wel in een inrichting, wel ke subsidie van Utrecht en verschillende faci- l.teiten van het rijk geniet. Waarom worden aan de buitenlandsche industrie niet voorloo pige stands verhuurd om zoodoende de Neder landsche industrie de voorkeur te geven? Of is deze jaarbeurs er niet ter bevordering van de Nederlandsche industrie?" Naar aanleiding van deze grieven informeer de de redactie bij het jaarbeursbestuur; wij laten hieronder volgen de inlichtingen, welke omtrent bovenstaand geval, in December wer den verstrekt: „Vooropgesteld moge worden, dat het jaar beursbestuur het zeer betreurt, niettegenstaan de de dit jaar plaats gehad hebbende uitbrei ding van het jaarbeursgebouw, door gebrek aan plaatsruimte niet in de gelegenheid te zijn aan alle Inschrijvers voor de komende T oorj aars beurs een stand ter beschikking te kunnen stellen. De plannen om onmiddellijk na de voor jaarsbeurs 1931 tot den bouw van een derde jaarbeursgebouw over te gaan, bewijzen, dat het jaarbeursbestuur alles in het werk stelt om zoo spoedig mogelijk aan dit bezwaar in zake de plaatsruimte tegemoet te komen. Door bijzondere maatregelen: beschikking over het geheele terrein Vredenburg, rantsoeneering der plaatsruimten, eenige verbouwingen, het be schikbaar stellen van lokalen, welke oorspron- kleijk niet voor expositieruimte waren bedoeld, enz. heeft het jaarbeursbestuur nog getracht aan het gebrek aan plaatsruimte eenigermate tegemoet te komen. Bij de toewijzing der olaat sen voor voorjaarsbeurzen gaan vóór: de deel nemers aan de vorige voorjaarsbeurs, onver schillig of dit binnenlandsche dan wel buiten landsche industrieën zijn; daarop ^olgen de deelnemers aan de laatstgehouden najaarsbeurs en vervolgens komen -de inschrijvers aan de beurt, die noch aan de voorafgaande voor- of najaarsbeurs hebben deelgenomen. Daar oijna alle deelnemers aan de voorjaarsbeurs 1930 wederom zich voor de voorjaarsbeurs 1931 had den opgegeven, bleef er voor degenen, die alleen aan de najaarsbeurs 1930 hadden deelgenomen en voor de nieuwe inschrijvers slechts een ge ringe kans. De indeeling der niet aan de laat ste twee gehouden beurzen deelgenomen heb bende nieuwe inschrijvers geschiedde boven dien naar volgorde van het binnenkomen hun ner aanvragen en daar de bovengenoemde groothandelaar voor de voorjaarsbeurs 1930 eerst op 5 December 1929 en voor de voorjaars beurs 1931 eerst op 11 December 1930 den wensch te kennen heeft gegeven om deel te nemen, kon hem nóch voor de voorjaarsbeurs 1930, nóch voor de komende voorjaarsbeurs, helaas meer een plaats in zijn bedrijfsgroep ter beschikking worden gesteld. De inzender vergist zich, wanneer hij meaedeeit, dat hij len gaan. Hun aantal mag zeker wel op 2000 gesteld worden, hetgeen zeer bevredigend is. De vrees, dat er een teruggang zou zijn in ver gelijking met andere jaren, is ongegrond ge bleken. Met Hollandsche omzichtigheid heeft men eerst nog wat afgewacht, totdat de ope ningsdatum begon te naderen; toen werd de vraag naar toegangskaarten en reisbiljetten opeens enorm groot. Men heeft gegist hoe dit mogelijk was, bij de toch zeker niet rooskleu rige omstandigheden ten onzent. Hieromtrent valt vooreerst te zeggen, dat vele bezoekers geen enkele Messe althans geen voorjaars beurs zullen overslaan, daar zij dit in strijd met hun belangen achten. De overigen zullen er evenmin voor gevoeld hebben, bij de pak ken te blijven neerzitten. Het zijn de vooruit- strevenden, die in Leipzig nieuwe ideeën willen opdoen, om aldus hun zaken op gang te hou den. Het Le'pziger Messamt heeft een enquête ingesteld, waarbij gebleken is, dat er nu op de voorjaarsbeurs meer nieuwigheden zijn dan ooit te voren. Onder leiding van hun directeur, den Heer A. Handels, vertoeven hier op het oogenblik een aantal studenten van de te Tilburg ge vestigde Textielschool. Het zijn meest toe komstige fabrikanten, wier opleiding met deze korte studiereis gebaat is. In het kader van de aigemeene Messe is een groote speciale af- deeling voor textielgoederen en in de techni sche groep kunnen zij textielmachines van de allernieuwste construct'e in oogenschouw ne men. Bovendien staat een bezichtiging van de Kammgarnspinnerei Stöhr Co. A. G., Leipzig voor de najaarsbeurs 1930 nog 14 dagen voor de beurs een stand kon krijgen, maar dat er toen lang „geen tijd genoeg was om de zaken voldoende te regelen". Hem werden op 30 Juni 1930 de najaarsbeurs begon op 3 -September 2 monsterkamers aangeboden, doch dit aan bod werd door hem afgewezen*omdat het jaar beursbestuur in verband met bovenstaande wijze van indeeUng aan inzender niet voor de voorjaarsbeurs 1931 dezelfde ruimte kon ga randeeren". Groep Bouwmaterialen. In overleg met de nijverheidsconsulenten en den directeur van het nijverheidslaboratorium te Delft heeft het jaarbeursbestuur een stand in de groep Bouwmaterialen beschikbaar ge steld voor een collectieve inzending van smids werk; de expositie, welke beoogt door een over z chtelijke verscheidenheid van producten be langstelling te wekken voor deze belangrijke tak van klein-industrie, zal omvatten: gewoon smeedwerk, kunstsmeedwerk, laschwerk, hek werk, plaatwerk, constuctiewerk enz., kortom alles wat door den smid vervaardigd kan wor den en het hoogstaande peil van het smi.dswerk in ons land demonstreert. Groep Voedings- en Genotmiddelen Aan de groep Voedings- en Genotmiddelen gaan de stormen der depressie veelal minder heftig voorbij dan aan andere groepen Voe dingsmiddelen en tot op zekere hoogte ook de genotmiddelen blijven altijd noodig; de handel daarin kan nooit worden stopgezet en op deze artikelen wordt gemeenlijk het aller laatste bezuinigd. De resultaten van deze groep ter laatste najaarsbeurs, toen de malaise al een vrij diep laagtepunt had bereikt, bevesti gen in het algemeen gesproken natuurlijk, want ook deze groep bevat uitzonderingen, die den regel bevestigen de ervaring dat in deze takken van bedrijf de handel nimmer geheel stilstaat. Zaken worden er in deze groep altijd gedaan en het „meer" of „minder", dat afhan kelijk is van de gunst of ongunst der tijdsom standigheden, ontloopt elkander niet in die dik wijls zeer belangrijke mate als bij andere groe pen. Bij de groep Voedings- en Genotmiddelen is het malaise-vraagstuk dan ook meer een quaestie van de winstmarge; ;n tijden als wij nu beleven, moet die winstmarge zoo klein mo gelijk genomen worden, wat als eisch stelt een zoo hoog mogelijk opvoeren van de omzetcij fers en een zoo laag mogelijk houden van de bedrijfskosten. Voor dit opvoeren der /erkoop- capacite!t biedt het jaarbeursinscituut in tij den van malaise een geschikte gelegenheid -- zie het artikel „De jaarbeurs en de economische crisis" ip het Januari-nummer van dit tijd schrift en het behoeft dan ook geen verwon dëring te wekken, dat de groep Voedings- en Genotmiddelen een der meest verankerde jaar- beursafdeelingen is. De groep Voedings- en Go notm'.ddelen was dan ook een van de eerstp. waarvoor de directe propaganda voor deelne ming kon worden gestaakt bij gebrek aan plaatsruimte. En ook omdat de meeste deelne mers „oude" deelnemers zijn; firma s die, af gescheiden van goede of kwade economische moessons, het intermediair der Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht in hun regelmatig verkoop systeem eens-en-voor-goed hebben ingescha keld. „De Jaarbeurs". het puikje op het gebied van vulpenhouders is ver krijgbaar in den Boekhandel Plagwitz op het programma. De kennismaking met de Leipziger Messe, voor deze toekomstige werkgevers reeds op zoo jeugdigen leeftijd be gonnen, zal niet zonder nawerking blijven, wan neer zij eenmaal de studie met de practijk zullen verwisselen. Ook zij, die nu aan het hoofd van bedrijven staan (en dit geld niet voor het textielvak alleen), zullen groot nut kunnen trekken van de Leipziger Messe, voor de bestudeering van de nieuwste werkmetho den, als kooper van goederen, werktuigen en machines, of als exposant. Vooral dit laatste wordt in Nederland nog te zeer over het hoofd gezien. Het is waar, wij hebben in Leipzig nu ongeveer 30 deelnemers en daartoe behooren firma's van aigemeene bekendheid, doch bij de beteekenis, welke onze industrie heeft, is dit cijfer nog veel te gering. Op de Leipziger Messe komen koopers uit alle wereiddeelen en een der Nederlandsche exposanten had reeds vóór de officieele opening der Messe, alsook heden in het vroege morgenuur bezoek uit ver schillende landen ontvangen. Andere naties zijn ons met haar collectieve inzendingen reeds vooruit, o.a. Noorwegen, Denemarken, Finland, Polen, Engeland, Frankrijk en Italië, om nog niet eens te spreken over de eigen gebouwen van Oostenrijk en Tsjecho-Slowa- kije, welke landen op de Leipziger Messe een ruim afzetgebied vinden. Hierin is een aan wijzing gelegen, die wij niet mogen verwaar loozen. L. H. BRAUN. Leipzig, 1 Maart 1931.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6