No. 3739 „De Zeeuwsche Koerier" Vrijdag 6 Maart 1931 Tweede Blad üiilü IHiü sssssi ■H ütlliHiiil lüüi II lij! j jjjjj :jj!!j SS ai iiüjj sll jjK! liüï üi ill in SSSlissigig De XXIVe Nederlandsche Jaarbeurs. Brief van een J8en Eeuwschen koopman. lis b m JToar Utrecht! Jaarbeursnummer ■■■•Bil !!S!S!SÏSÜ [SIJ!!"*?1 •'•■■■■■•■••■■■■■I liSiïiiiSÏHHnüü Nog enkele dagen slechts en de hoofdstad van het aloude Sticht, zal voor de 24ste 'naai op de gestadig imposanter aanblik biedende terreinen van het Nederlandsche Jaarbeurs instituut een collectie herbergen van de beste en nieuwste producten, welke door handel en nijverheid zoowel uit binnen- ais uit 'luiten- land aan de markt worden gebracht. Crisis en malaise schijnen voor den gang van zaken te Utrecht geen beletsel te vormen. Integendeel. Hier blijkt het practisch en evident, dat dc vooraanstaanden op handels- en industriëcl gebied juist in de depressie een prikkel vinden om te trachten met grooter energie nog dan in gunstiger tijden, voor hun artikelen en voort brengselen, belangstelling te wekken bij landge noot en vreemdeling. Want ondanks de door opening van het 2a:: vaste Jaarbeursgebouw met de semirperma nente hal belangrijk toegenomen pxpositie- ruimte, is er ook thans weer plaats te kort om aan alle aanvragen om stands te voldoen en om de plannen tot verdere doorvoering dei groepsvorming van het Jaarbeursbestuur ten uitvoer te leggen. Utrecht docet. Op de Nederlandsche Jaarbeurs kan men leeren, dat alleen door taaie volhar ding, bruisenden ondernemingsgeest, aanpassingsvermogen, onwankelbaar zelf vertrouwen en tal van andere eigen schappen, welke den echten koopman en in- dustrieël sieren, over den ongunst der tijden kan worden gezegevierd. Thans meer dan ooit is het dan ook noodig, dat de Nederlandsche koopman en industrieël ter Jaarbeurze te Utrecht academisch en prac tisch de leering gaan opdoen, hoe hun oedrijf door de crisisperiode heen te loodsen naar de betere tijden, welke de toekomst ontwijfelbaar brengen zal. Talloozen uit alle deelen van Nederland ge ven reeds regelmatig aan de periodieke op roep van het Nederlandsch Jaarbeursinstituut gehoor. Alleen Zeeuwsch-Vlaanderen bleef tot dus verre vrijwel voor dien roepstem doof. Door Ministers en vooraanstaande persoon lijkheden op handels- en industrieel gebied, werd in vorige Jaarbeursnummers van „De Zeeuwsche Koerier" bij herhaling het belang óók voor onze streek van een innig mee leven met de Nederlandsche Jaarbeurzen be pleit, en het Jaarbeursbestuur zelve gaf mede meermalen bij monde van zijn eminenten se cretaris-Generaal, den heer W. Graadt van Rog gen van zijn bijzondere interesse voor Zeeuwscli Vlaanderen in onze kolommen blijk en heeft op tal van wijzen zoo onlangs nog door het inrichten van een Jaarbeursstand ter tentoon stelling te Hulst getracht, voor de Utrecht- sche beurzen bij onze Zeeuwsch-Vlaanmsche zakenmenschen belangstelling te wekken. Wij hebben al deze pogingen steels krachtig gesteund, overtuigd, van het groote nationale zoowel als economische belang, dat hierin voor onze streek gelegen was. En al zagen we tot dusverre ook practisch nog niet het beoogde doel bereikt, zoo zullen wij niet nalaten onze propaganda in deze richting onverzwakt voort te zetten. Wij vertrouwen daarbij op den vteun en de medewerking van allen, die het met net Z.- Vlaamsche volk goed meenen, in 't bijzonder van hen, die quabtate qua geroepen zijn, des- zelfs belangen in den ruimsten an des woords te behartigen. En dan denken wij onwillekeurig allereerst aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, die reeds éénmaal het door ons gelanceerde denkbeeld van een Zeeuwsch-Vlaamsche vertegenwoordi ging ter Nederlandsche Jaarbeurze met sym pathie tegemoet trad, doch tot heden klaar blijkelijk nog niet het middel heeft weten te vinden om dat denkbeeld in een daad om te zetten. Aan den vooravond van deze 24ste Jaarbeurs wdlen wij handeldrijvend en industrieël Z. Vlaanderen door deze speciale éditie nog eens krachtig opwekken tot groote aandacht aan datgene, wat te Utrecht voor ons zakenleven te leeren valt. Al moesten wij ons ditmaal door verschillen de omstandigheden tot een meer beknopte uit gave dan anders beperken, zoo hopen w ijtoch dar. ook deze poging ertoe zal mogen bijdragen om-de belangstelling voor het Utrechtsen gebeu ren os verlevendigen. Mochten wij hierin slechts slagen, dan zal de stap om te komen tot een Zeeuwsch-Vlaam sche vertegenwoordiging te Utrecht spoedig gezet zijn. De energie en het organisatietalent enzer Zeeuwsch-Vlaamsche zakenlieden, gepaard aan de reeds meermalen gebleken tegemoetkoming van het Nederlandsche Jaarbeursbestuur, staan ons hiervoor borg. Zal wellicht de „zilveren" jaarbeurs in 't najaar 1931 dit heug'lijk feit te aanschouwen geven? Aan U het antwoord, Zeeuwsch-Vlaamsche Zakenlieden.! De opbouw van XXIVe Nederlandsche Jaar beurs te Utrecht is in de maand Januari be gonnen. Het Vredenburg vertoont de gebruike lijke bedrijvigheid van het oprichten der hou ten paviljoens en rijen monsterkamers. Ket plaatsen der spanten van de groote hal voor de groep Bouwmaterialen trok bijzondere aan dacht en gaf zelfs eenige persorganen grif aan leiding tot het lanceeren van een bericht, als zoude reeds begonnen zijn met den bouw van het derde jaarbeursgebouw. De houten hal heeft echter met de uitbreiding van den vasten jaarbeursbouw weinig uit te staan; zij maakt slechts deel uit van het complex houten ge bouwen, dat voor de voorjaarbears 1931 p het plein vóór het vergroote jaarbeursgebouw op gericht moet worden ter voorziening in het gebrek aan expositie-ruimte in de permanente jaarbeursgebouwen. De paviljoens <;n stands in de open lucht zullen op de aanstaande jaar beurs, die van 10 tot en met 19 Maart 1931 te Utrecht wordt gehouden, een veel belang) ijker rol spelen, dan in de laatste jaren het geval was, toen zich het jaarbeursbsdrijf meer con centreerde in het vaste gebouw, terwijl thans in alle geval voor bepaalde groepen het jaarbeursgedeelte in de open lucht zeker niet blinder belangrijk zal zijn dan hetgeen bin nenshuis geboden wordt. Wij hebben hier spe ciaal het oog op de groep Werktuigen en Ma chinerieën en de groep Bouwmaterialen en We genbouw, tezamen vormende de Technische Af- deeling van de Nederlandsche jaarbeurs. De afdeeling Bouwmaterialen en Wegenbouw, wel ke als groep, uitsluitend aan de voorjaarsbeur zen deelneemt, heeft zich in de laatste jaren sterk ontwikkeld en de industrialisatie van ons land is ongetwijfeld aan de groep Werktuigen en Machinerieën zeker niet minder ten goede gekomen, dan de ontwikkeling va.i het Bouw vak en de krachtige ontplooiing van den We genaanleg in Nederland zakelijke belangstelling hebben weten te wekken voor de veelzijdig- vertegenwoordigde groep Bouwmaterialen en Wegenbouw. Onmiddellijk bij deze groep sluit zich aan de inzending automobielen, meer in het bijzonder de vrachtwagens, welke afdee ling zich niet speciaal tot een bepaalde cate gorie van bezoekers richt, maar voor alle za kenmenschen van belang kan zijn, want de belangen van handel en verkeer zijn nauw aan elkaar verbonden. Het jaarbeursbestuur had gaarne op deze voorjaarsbeurs voor den dag w'llen komen met de nieuwe groep „Machine rieën en Werktuigen voor de Wasscherij in dustrie", maar ook hier verijdelde plaatsge brek de reeds ver-gevorderde plannen en we derom zullen ditmaal de wasscherij-machines verspreid ter jaarbeurs aanwezig zijn. In het gebouw zelf onder „gebouw" te verstaan het eerste en tweede jaarbeursgebouw met de semi permanente hal zijn de voorbereidende maat regelen beëindigd, welke vóór elke beurs r.co- dig zijn om de deelnemers te.kunnen ontvan gen. In verschillende gedeelten van het gebouw zijn, o.m. op aanraden van de commissies van advies, kleinere of groote veranderingen aan gebracht, terwijl in de hal en het trappen huis van het eerste gebouw een ingrijpende verbouwing heeft plaats gehad, noodig gewor den door de uitbreiding en andere indeeling van verschillende diensten expeditie, bu reau Ned. Spoorwegen, post, telegrafie en tele foondienst in verband met de grootere eischen, welke aan deze diensten door de uit breiding van het jaarbeursgebouw en van het aantal deelnemers worden gesteld. Nog meer dan tijdens de voorjaarsbeurs 1930 wordt elke ruimte, welke maar eenigszins voor expositie- gelegenhe'd in aanmerking kan komen, benul om tegemoet te komen aan het, ditmaal bui tengewoon groote tekort aan uitstalruimte. Te vens zijn verschillende maatregelen genomen om het practische nut en de bruikbaarheid van het jaarbeursgebouwencomolex te verhoo- gen. Inmiddels ;',s ook reeds de propagan da-cam pagne voor het bezoek begonnen. De serie jaar beurslezingen, welke in de maand Februari in alle deelen van het land is gehouden, is ingezet met een lezing te Maastricht, waar, door be middeling van de R. K. Vereeniging Maastricht sche Middenstand een jaarbeursavond werd georganiseerd; als spreker trad op Je secreta ris-generaal der Nederlandsche jaarbeurs met het onderwerp: „Welk belang heeft de zaken man bij de jaarbeurs?"; na afloop der lezing werd de jaarbeursf'Jm gedemonstreerd, welke film kijkjes geeft op verschillende beurzen te Utrecht reeds gehouden. Tijdens de lezing had de vertooning plaats van een aantal lantaarn plaatjes, illustreerend het historische, alge- meene gedeelte der voordracht. De ^ereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft het plan opge vat op Donderdag 12 Maart voor leden en ge- introduceerden een gemeenschappelijk bezoek aan de jaarbeurs te organiseeren, terwijl de se cretarissen van de in ons land gevestigde Ver- eenigingen ter bevordering van het Vreemde lingenverkeer op Zaterdag 14 Maart in de zaal der Stichtsche Industrieele Club (in het jaar beursgebouw) zullen vergaderen. Door bemidde ling van het Departement van Buitenlandsche Zaken te 's-Gravenhage zal tijdens de komen de voorjaarsbeurs een aantal Nederlandsche consulaire ambtenaren een gezamenlijk be zoek aan de beurs brengen. De stijgende bui- oenlandsche belangstelling voor het Nederland sche jaarbeursinstituut maakt het ook in het belang der Nederlandsche export-industrie wenschelijk, dat de Nederlandsche ccnsu-c 'aire ambtenaren in den vreemde uit eigen ervaring inlichtingen kunnen verschaffen wan neer deze bij hen worden ingewonnen. De da tum van het bezoek dezer heeren is nog niet- vastgesteld. Een „Belgische dag" -- bezoek van een groep autoriteiten en vooraanstaande ver-- tegenwoordigers van industrieele- en handels kringen in België is in voorbereiding; ver moedelijk zal deze excursie op Dinsdag 17 Maart de jaarbeurs bezoeken. Bovendien wordt het bezoek verwacht van Sir Edward Crowe, inspector general van het Department of Over seas Trade of the Board of Trade te Londen. Zoowel het bezoek der vertegenwoordigers van het Comité consultatif des Exposit'ons et des Foires te Brussel als van die van het Depart ment of Overseas Trade houdt Verband mét het voornemen tot het vormen van een Belgi sche en Engelsche deelnemers-groep ter Utrechtsche voorjaarsbeurs 1932. „De Jaarbeurs" Aan zijn achter-achter-kleinzoon, die in Maart 1931 de 24e Nederlandsche Jaarbeurs zal gaan bezoeken. Ge-ëerde Heer, welmeenende Neneef, 't Zal niet onnodig zijn, dat ik U jn de om- standens en konjunkture van deese Tyd, nu de Stoffe aller Discoursen thans is wegens dt groote Knak van onze Negotie, eeh'ge losse ge. dagten teffens eenige leerregelen en nuttige aanmerkingen schrijve, die betrekking tot.de. Commercie en tot uw voornemen hebben cm - naar de jaarmis te Ultregt te reisen; deese syn de volgende: Begind uwen Handel ter jaar marekt met voorzigtigheiddoet ?een stap van belang zonder overleg; een welbedagten raad, gegrondvest op ondervinding en vooruitzlgt, verzelle U; vermetele Entreprizes en hst roek loos waagen en alle losheid en zorgloosheid fij aan uwe Koopbedryven ontzegt; laat de voor zigtigheid en bestendigheid altoos en alomine de Hoofdpunten en Sieraaden van uwen Kóóp handel op de Jaarmis te Ultregt syn. Uitregt en Koophandel! Dit zal hier bij veelen vreemd luiden, van het grys en gemyterd Uitregt een Koopstad te maaken; 't is evenwel zo: Immers was zy al in de Lente des Batavisen Koophan dels een Stapelhuis en Steiger der Romeinen on Batavieren, een Overtogt van den Rhyn, om -Ie Overzending van allerlei Goederen ende voornaame Koopmanschappen heen en weder te bevorderen. Zedert is wel veels jaren ds

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5