De Statenverkiezingen, No. 3739 Vrijdag 6 Maart 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Kameroverzicht Overwerkte Zenuwen Buil ent. Overzicht Binnenland Buitenland DE 0FF1CIEBLE UITSLAG VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - POSTREKENING Ho. 52419. Verlossing uit het Protetariaot. F E U I L L E TO N De Bedelares van Sai n t- Sulp ice. Mijnliardts Zeiiuwtabletten Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Ingezonden Mededeeliog DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent ien 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE80MIKT VOOR PUBLIOITEIT Dit is de leuze van ons R. K. Werkliedenver bond. Hoe deze verlossing te bereiken? W?j vragen op de eerste plaats meer waarborgen voor de rechten van den arbeid. De geesten en de omstandigheden worden hiervoor rijp ge maakt door onze sociale organisaties. En dan zal het tot den wetgever doordringen, dat, evengoed als de eigendomsrechten met aller lei waarborgen omgeven zijn, ook, en zeker op even billijke gronden, de rechten van den ar beid moeten worden beschermd, zóó, dat aan de overheersching van de kapitaalleiders in het economisch leven een einde wordt ge maakt. Onder de „rechten van den arbeid" verstaan wij dan de rechten van ieder, die nuttigen arbeid verrichten, zoowel dus die van de arbeiders als van de ondernemers, bedrijfs leiders, ingenieurs, bedienden enz. Wij zijn nog niet zoover, dat al deze produ centen het met elkander ééns zijn. Er is nog scheiding tusschen werkgevers en werknemers. Maar nu de kapitaalbezitters al langer zoo meer een derde partij gaan vormen, eene par tij, die eigenlijk buiten de productie staat, maar deze toch meer en meer wil beheerschen, zal de natuurlijke solidariteit van den arbeid gaan spreken en ontwikkelen zich de onder linge verhoudingen tot bedrijfsorganisatie. Dat is een en wel het voornaamste middel tot verlossing, van den loonarbeider uit het proletariaat. Daarnaast moet worden gestreefd naar meer verspreidiig van kapitaalbezit. Ook de erbei- der moet eigenaar worden, hetzij van een te goed op de spaarbank, hetzij van een eigen woning, een eigen stukje land of een eigen aan deel in het bezit van de onderneming, waar'\n hij werkt. Dit vermeerdert zijn zelfstandigheid, verhoogt de zekerheid van zijn bestaan en geeft hem meer gevoel van eigenwaarde. Voor wat het laatste betreft: het aandeel houderschap van den arbeider i.n de onder neming, denken wij niet aan oude, maar aan nieuwe vormen, welke uit de bedrijfsorganisa tie kunnen voortkomen. Bedrijfsbanken b.v., die den bankier van de zeggenschap over de ondernemvng uitsluiten en waarheen zoowel de ondernemerswinsten als de besparing ,p de loorien kapitaal zullen vormen voor de toe komst, zijn volstrekt niet ondenkbaar. De proletariër of niets-bezittende loonarbei der ziet dan zijn arbeid verbonden met eigen dom. Hij verkrijgt dan zekere beschikkings rechten, die vanzelf meer zelfstandigheid ver zekeren. 32), Dus zfjt getevrecien? Ja/ uitgezonderd "één punt. Wat dan? Dat gij de helft van mijn nalatenschap niofc wilt aannemen, die u tóch van rechtswege toe .kómt. Hetgeen ik hezit is voor mij ruimschoots vol doende én ik zou mij er een verwijt van ma ken iets aan te nemen ten nadeele van het kind, dat zal geboren worden. Wknneer dit kind leeft, hetgeen,ik hoop, dan zal ik al mijn invloed aanwenden om er een nuttig mensen van te.maken, opdat uw fortuin niet in han den van een onwaardige zal vallen. Mag ik nog eens een aanmerking maken? vroeg dokter Pertuiset. Zeker, zei de de graaf. Mijnheer de abbé heeft niet gedacht aan uw oude bedienden, die u reeds sedert zooveel jaren trouw ter zijde staan. Dat is waar, zeide Raoul, gelukkig is dat ver zuim niet onherstelbaar, wij kunnen er voor hen nog een clausule bijvoegen. Ik had het ook opgemerkt, zeide de graaf d'Areynes, maar vond het niet noodig er op le wijzen, daar ik voor die brave menschen al ge zorgd heb. uur verzekeren, en die daarvoor oneindig veel Maar aan het vraagstuk zit nog meer vast. Dat zien wij een volgende maal. H. iVan onzen parlementair^ medewerker). Indische Begrooting. Rechtspleging en werk loosheid. De Indvsche rechtspleging is een onderwerp, waar velen over praten, maar weinigen met kennis van zaken. Men moet de Indische men taliteit door en door kennen, alsmede het In dische gewoonterecht om hier niet glad mis te grijpen. Kenners van Indië als de heer Fe- ber en de heer van Kempen drukken zich dan ook heel wat voorzichtiger uit, dan bijvoorbeeld een heer Kuipers, d?e gezellig in de ruimte fantaseert, om van den communist Wijnkoop maar niet te spreken. De poenale sanctie of strafrechtelijke bekrachtiging waaraan koelies onderworpen zijn die in de Buitenbezittingen een arbeidscontract hebben aangegaan, was zooals alle jaren, een onderwerp --an langdu rige discussie. Het instituut dier poenale sanc tie heeft niemands sympathie, en een nieuwe koelie-ordonnantie, nog niet zoo lang geleden in werking getreden, beoogt tot geleidelijke af schaffing te komen. Rotanstraf, huwelijksrecht, van groot be lang vooral voor Europeesche vrouwen die met een Mohammedaan trouwen, en reorgani- sat'e van de rechterlijke macht passeerden nog de revue, waarna de aandacht werd gespannen door het werkloosheidsvraagstuk, dat ook in Indië ernstige afmetingen heeft aangenomen. Er zijn alleen reeds een 4000 Europeesche werk loozen. Er is een centraal steuncomité opge richt door particulieren. Aan het bedrag dat dit comité weet bijeen te brengen zal de re geering de helft bijpassen tot een maximum van honderdduizend gulden. En voorts biedt zij de helpende hand bij de centrale arbeids beurs en de plaatselijke arbeidsbeurzen, waar van er ook speciaal voor inlandsche arbeids krachten bemiddelen. Het zal van de ontwik keling van den economischen toestand afhan gen of met deze bescheiden hulpmiddelen kan worden volstaan. (8) kalmeeren en worden gestérkt door de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth: en Drogisten De vlootconventie. Een schitterend succes van de Engelsche diplomatie. De vrede in Britsch-Indië. Twee feiten van groote beteekenis treden bij In mijn brandkast ligt nog een kapitaal van driehonderd-duizend francs, dat ik voor hen heb bestemd. Daarmee zullen we het verzuim van mijn neef herstellen zonder dat er iets aan zijn arbeid veranderd behoeft te worden. Die som, mijn beste Raoul, zal ik u ter hand stellen, met een aanwijzing, hoe ge haar ^er- deelen moet. Pierre Renand, miin oude kamer dienaar, die van kind af bij mij in dienst ge weest is, ontvangt honderd-duizend francs, Raymond is nog niet zoolang bij mij maar de dienst, die hij mij nu bewezen heeft, stelt hem met Pierre Renand gelijk en daarom zal hij eveneens honderd-duizend francs ontvangen. Het overige moet onder de verdefe bedienden verdeeld worden naar gelang den tijd, dien zij op. het kasteel zijn geweest en op die wijze hoop ik elk tevreden te stellen. Wat hem betreft, mijn ouden vriend, hierbij wees de graaf op dokter Pertuiset, hem zal ik iets beters geven dan geld waar hij toch zoo weinig waarde aan hecht. Ik vermaak aan hem een gedachtenis, dezen ring, een familie stuk. Met deze woorden schoof de graaf ^ar. zijn linkerringvinger een gouden ring niet een eroo ten, kostbaren diamant en gaf dien aan den geneesheer met de woorden: Ziedaar, mijn goede Pertuiset, gij zult dien ring zorgvuldig bewaren en in eere houden, daar ben ik zeker van, hij zal u herinneren aan uw besten vriend, wiens leven gij genoeg verlengd hebt öm hem de noodige maatrege len te doen nemen, die hem een rustig stervens een beschouwing van het buitenlandscn poli tieke nieuws van de afgeloopen v/eek op den voorgrond. Het eerste is de overeenstemming, vrij on verwacht nog, tusschen Frankrijk en Italië om treilt de vlootaangelegenheid. Die overeen stemming is verkregen op een basis, waarop beide landen concessies hebben gedaan, maai waarmee ze tenslotte toch niet mokkend, maar van harte hebben ingestemd, 't Is de Engelsche regeering, welke daarbij haar goede d'.ensten bewezen heeft, en het resultaat is dan ook een succes en een vermeerdering van prestige voor het Kabinet Mac Donald. Waar officieus de Vereenigde Sstaten en Japan reeds hun instemm ng met het accoord hebben betuigd, mag worden verwacht, dat de drievoudige vlooi, conventie tot een vijfvoudige wordt uitgebreid. De overeenkomst is niet slechts daarom van zoo groot gew!,cht, omdat een punt van zeer ernstige wrijving tusschen Frankrijk en Italië daarmee van de baan is geschoven, maar ook omdat de vooruitzichten omtrent de ontwa peningsconferentie voor volgend jaar zooveel gunstiger geworden zijn. Er is een stap gezet op den weg naar den wereldvrede en up den weg naar beperking der bewapening. Het tweede feit, dat aller aandacht verdient, is dat de onderkoning van Britsch-Indië en de Indische leider Gandhi tot een definitief accoord zijn gekomen. Het verluidde al reeds, dat de wagen stokte, dat men op het doode punt was geraakt, maar die geruchten zijn door het verheugende bericht, dat de vrede in Britsch-Indië is geteekend, spoedig achter haald. m Bij deze feiten valt een revolutietje in Peru of het aftreden van kabinetten in Finland en Letland in het niet. Vermeld moge nog worden, dat in Rusland een nieuw, geruchtmakend sa- botageproces is begonnen. Hofbericht. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses stellen zich voor zich morgen voor uenigen tijd naar het Loo te begeven. Deensche badplaats door springvloed verwoest. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, is de badplaats Juelsminde aan het Kattegat cioor een krachtigen springvloed volkomen geïso leerd. In de plaats zelf zijn vreeselijke verwoes tingen aangericht. Schepen, welke in de haven werden losgeslagen liggen in de straten van de stad. Gedeelten van zomerverblijven werden ver het land ingespoeld. De bewoners moesten zich in veiligheid brengen op de hoogste ver diep' ngen van hun huizen, soms zelfs op de aan u verplicht is. De dokter nam den ring vol cerbie 1 aan, schoof hem terstond aan zijn vinger en drukte den graaf, tot tranen geroerd, met warmte de hand,"terwijl hij zeide: Heb dank, mijn oude vriend, heb dank. De graaf d'Areynes hernam: Thans moet dit testament tweemaal over geschreven worden op het gezegeld papier, dat -Pertuiset heeft meegebracht, een afschrift blijft hier in mijn brandkast, liet andere worde door Raoul meegenomen naar Parijs en in han den gesteld van mijn notar's. Wilt ge zoo good zijn u met dat overschrijven te belasten, mijn beste Raoul? De abbé zette zich terstond aan het schrij ven en dokter Pertuiset las hem halfluid het ontwerp-testament voor, terwijl de graaf naar hem luisterde en nu en dan nog eens goed keurend met het hoofd knikte. Aan den voet van elk afschrift plaatste Raoul nog de woorden: „Gedaan op het kasteel Fenestranges den 20 September 1870" Vervolgens legde hij de beide papieren voor zijn oom op de tafel neer en gaf hem de pon De graaf teekenae met tamelijk-vaste hand. Emmanuel d'Areynes De abbé nam de twee documenten terug, sloot ze elk in een groot couvert en schreef daarop „D'.t is mijn testament" Deze zin werd eveneens door de handteeke- ning van den ouden graaf bekrachtigd. Deze leunde daarna in zijn stoel achterover. daken, vanwaar zij later werden bevrijd en met booten weggevoerd. De nationaliteit van de gehuwde vrouw. De senaat en het Apresentanten-huis heb ben beide goedgekeurd een wetsontwerp inzake de nationaliteit der gehuwde vrouw. De nieuwe wet maakt de nationaliteit der gehuwde vrouw geheel onafhankelijk van die van haar echt genoot, zoodat een Amerikaansche die met een vreemdeling huwt n\et meer zooals vroeger de Amerikaansche nationaliteit verlies.., maar de ze, indien zij zulks wenscht, ook kan behouden De wet zal dezer dagen na door president Hoover te zijn onderteekend in werking tre den. Woensdagavond laat eerst is de officieele uit slag bekend geworden van de voor verkiezingen voor de Katholieke lijst in den Statenkieskring Hulst. Specificatie hiervan vindt men op pag. 2. In totaal zijn ingeleverd 3401 geld1 ge biljet ten met 13604 geldige stemmen, vertegenwoor digende 34010 punten. Het aantal ongeldige biljetten bedroeg 391. Als curiositeit kan worden medegedeeld, dat te Hontenisse slechts 1 (zegge één) geldige stem is uitgebracht. Algemeen had men daar gestemd op de model stembiljetten die op de achterzijde der op roepingsbrieven waren afgedrukt. Men zou zoo zeggen dat daar aan de voor lichting der k\ezers nog al een en ander ont breekt. Het door den heer A. v.'d. Cotte te Sa3 van Gent tegen de stemming aldaar uitgebracht* protest is voor kennisgeving aangenomenaan gezien het eventueel verschif in s'tenimonUl van geenerlei 'nvloed kon zijn op den :ota al- uitslag. De candidatenlijst voor de verkiezing van de Provinciale Staten van de R K. in de kies kringen Middelburg, VKssingen en Zierikzee zal luiden als volgt: 1 W P Edelman, Vlissin- gen; 2 L J Mes (aftr.j Middelburg en 3 A den Boer, Zierikzee. Daar de R.-K. in de^e comb'natie van kringen op niet meer dan één zetel kunnen rëktnen zal dus de heer Mes niet meer in de staten le- rugkeeren. - - Uitslag stemming in den Statenkieskring „Sluis Miliano *205 tegen Corthals 204 stemmen cp No 1. Corthals 204 stemmen No 1 prlus- :29' stem men op No 2. tegen Aernoudts 123 stemmen op No 1 plus 136 op No 2 te samen Z09 Verder Aernoudts met stemmen op No 1-2 en 3 totaal Ziezoo, zeide hij, het komt mij ypor, dat ik nu veel lichter om het hart ben Hij stond op, opende zijn brandk&f.t,fjie in een hoek van de kamer stond en legde er de twee couverten in, waarna hij tegen Raoul zeide: Wanneer het oogenblik daar is, dan weet gfj waar het testament vindai künt. Juist kwam Pierre Renand bitthen uVet de boodschap: Mijnheer de graaf, er '5 gediend. De graaf d'Areynes leunde ipv de armen van Raoul en den dokter en zoo beg^en zij 2ich naar de eetzaal. j XVIII. Vier maanden waren verloopeiV men schreef 18 Januari 1871. Sedert Donderdag 15 September 1870 werd Parijs belegerd. rr. Overal hebben de nederlagen elkaar ^opge- volgd. In.het Oosten had het leger van Beuibaki een toevlucht in Zwitserland moetm zoeken. In het Westen was dat van Chanzy-vernie tigd. Te Parijs, waar men met deze rampen onbe kend was, dacht men aan een grooten uitval, waarmee men een reusachtige bres zou slaan n de gelederen van de belegeraars, die naar men meende, daarop niet zouden voorbereid zijn- r (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1