No. 3738 Woensdag 4 Maart 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Buitenland. Landb en Verteelt 9+ i ""n8KK0R0,;KaRAJiHT,0i VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND FEUILLETON. De Bedelares van Salnt-Sulplce. i Bij Scheren POSTREKENING Ha. 52419. Ingezonden Meleéeeltog (10) (Wordt vervolgd). DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs J 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent ien 20 cent per regelbij contract lager it ii i i l i - i "l™" 1 IT8TEKEND QE8GHIKT VOOR PUBLIOITEIT Steun aan suikerbietverbouwers. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ngediend tot wijziging van hoofdstuk XI der ijksbegrooting (uitkeeringen ten behoeve van erbouwers van suikerbieten). Na overleg met de organisaties van suiker- jroducenten heeft de Commissie, ingesteld in erband met de heerschende crisis in de akker- touwbedrijven, een regeling ontworpen welke ien grondslag heeft gevormd voor de .^teun- erleening, waartoe de regeering heeft beslo- en. Zij strekt, om voor de campagne 1931 aan de .eetwortelsuikerfabrieken een gelimiteerde en bepaalden, stijgenden suikerprijs afnemende arant?e met betrekking tot den suikerprijs te erleenen, teneinde een zóódanigen oietenprijs ïogelijk te maken, dat uitgaande van de noodzakelijkheid van inkrimping van den bie- enbouw en zoo zuinig mogelijke verwerking en redelijk in stand blijven van de bietenteelt oor dit jaar te wachten is. De garantieverklarin^. In het plan van uitvoering zijn algemeene ijnen neergelegd volgens welke de garantie- 1 erklarlng zal kunnen geschieden. Bij het aardappelmeel heeft de regeering een rediet aangevraagd met het doel voorschot- j en aan de veenkoloniale aardappelverbouwers p volgende uitkeeringen mogelijk te maken n hen tevens te helpen hun tijdelijken opge- ioopten voorraad aardappelmeel te financi eren en geleidelijk te liquVleeren. Weliswaar loopt de Staat hierbij een zeker isico, maar elke subsidiegedachte is aan deze aaatregel vreemd. Dij; beginsel kan bij de uikerbieten niet anders dan een zeer getem perde toepassing vinden. De verhoudingen zijn lier nl. anders, daar suiker een der voornaam- te wereldartikelen ig, op welker prijsvorming le Nederlandsche beetwortelsuikerproductie liet den geringsten invloed vermag uit te oe- enen. Van een tijdelijk onverkoopbaren, bij ce iroducenten opgehoopte voorraad suiker is dan ok geen sprake. De productie uit de campagne 929 is verkocht en het verlies is geleden. Niet- emin is er in beide gevallen overeenstemming a dien zin, dat de regeeringshulp haar cenige echtvaardiging vindt in het vertrouwen dat innen beperkten tijd de prijs van hes eind- roduct weder een loonende cultuur zal moge- ijk maken. Zonder dat vertrouwen mist de Staatshulp lie in dat geval slechts zou leiden tot ver waring der Overheidslasten zonder eenig blij- end resultaat, eiken rechtsgrond. Hieruit vloeit n het voor de suikerbieten gekozen stelsel oort, dat de in redelijkheid na de depressie te '.1) De graaf d'Areynes kon een gebaar van ver wondering niet onderdrukken. Hij wilde iets zeggen. j De vicaris van Saint-Ambroise het hem er ien tijd niet toe. Val mij niet in de rede, waarde oom, wat ik i verzoeken mag zelde hij. Sta mij toe ten ein- le te lezen en stel uw aanmerkingen zoolang üt. Hij hervatte. bestaande in meubelen, vaste goede- en en verschillende effecten, waarvan de ei gendomsbewijzen berusten bij mijn notaris, neester Pinguet, verblijf houdend te Parijs, rue es Pyramides no 18 en die te zamen een zui- ere rente afwerpen van honderd-zeventig-dui end francs. Dit onaantastbaar kapitaal van vier miilloen ijf honderd duizend fres is bestemd voor het .and dat geboren moet worden uit het huwelijk 'an nicht Marie Henriette d'Areynes met Gil- Dert Rollin. Wanneer dit kind levend ter wereld komt, :al het alleen in het vruchtgebruik gesteld wor ien op den dag dat het zijn een-en twintigste laar bereikt of op den dag van zijn huwelijk, n dit laatste geval op uitdrukkelijke voor waarde dat van dit huwelijk een contract zr.l worden opgemaakt, waarbij scheiding van goe verwachten wereldprijs van het eindproduct j het uitgangspunt zoowel als de volstrekte be- j grenzing der Staatshulp vormen. Ging men hierboven uit dan zou de maat regel het karakter gaan verliezen van atslui- lend crisismaatregel en elementen «.aan be vatten van gansch anderen aard. Vandaar het gekozen stelsel van eene garantieverlening Elke garantie moet uiteraard aan een ma ximum zijn gehouden, dat rekening moet hou den met het belang, dat voor den Staat aan het instandhouden van dezen bedrijfstak is verbon den. Mede volgens de Commissie voor de Hco- nomische Politiek zou d't op een bedrag van f 4.50 per 1000 K.G. bieten te hoog zijn gesteld. De garantie is mitsdien beperkt tot een bedrag overeenkomende met f 4 per 1000 K.G. bieten. Onder de gegeven omstandigheden moet 't gemiddelde niveau, waarop de suikerprijs in 1929, vóór de crisis, zich bewoog, als uiterste grens, worden aangemerkt tot welke de garan tie z'ph zou kunnen uitstrekken. Het bedoelde niveau in 1929 vóór de crisis komt overeen met een gemiddelden suikerprijs, Hamburgsche pariteit, van f 12,41. De de voorgestelde regeling aanvaarde grens, waarbij de garantie geheel vervalt is f 12,36. De bietenproductie. Wat de inkrimping der bietenproductie be treft, wordt gewezen op de wenschelijkheii van cene beperking van de teelt tot 90 pCt., zulks ter vermijding van kunstmatige vermeerdering van uitzaai en ter eventueele opneming van onder andere omstandigheden naar het bui tenland geleverde bieten. Hierbij aansluitend kan worden geëischt, dat de uit garantiebieten vervaardigde suiker in beginsel niet wordt uit gevoerd. Hoe meer de productie zien bovendien aan de binnenlandsche consumptie aanpast, hoe vollediger 't compenseerend invoerrecht tot uitwerking kan komen. Wil men inderdaad met verwerking hier te lande van alle garantiebieten de binnenland sche productie dichter tot de stijgende con sumptie doen naderen, dan zal het in aanmer king genomen, dat de consumptie gemiddeld n de laatste jaren 78 pCt., van de binnenland sche productie van beetwortelsuiker bedraagt, gewenscht zijn, de hoeveelheid garantiebieten te beperken tot 80 pCt. van de gemiddeld in de laatste jaren geleverde bieten. In de regeling aan de opbrengst van oulp cn melasse eenige ruimte egge ven en leze op brengst tot een bedrag van f 3 gerekend per 1000 K.G. bieten aan de belanghebbenden ge laten, terwijl boven deze grens de helft in min dering komt van de garantie. Het gemiddelde van de totale blnnenland- sche bietenproductie over de laatste drie jaren bedraagt ongeveer 2140 millioen K.G. bieten. Tachtig procent hiervan, bedraagt 1710 in'I- lioen K.G. bieten. Mitsdien is het maximum der garantie op rond f 6.850.000 te stellen Naar het schijnt is de kans groot, dat van de tot dus ver naar het buitenland verkochte bieten, niet 1 tegenstaande zij aan de garantie deel hebben, ook in dit jaar een belangrijk deel naar het buitenland gaat. Mocht hierdoor de hoeveel heid garantiebieten niet onbelangrijk dalen,, dan "óndergaat het maximum der garantie eveneens eene niet onbelangrijke verminde ring. Ford-fabriek te Amsterdam. Naar gemeld wordt, is het thans zeker dat de Ford Mij. te Amsterdam een fabriek zal bouwen. Zooals bekend, lag het eerst l,n het voorne men deze fabriek te Rotterdam te vestigen. langrijke belasting-vermindering voor de groo te gezinnen wist te bewerken. De bond ontving reeds een voorschot van acht nrjlioen francs voor den bouw van goed- koope woningen voor groote gezinnen ter is een bedrag van 100 millioen toegezegd.) Ook werd er voor de groote gezinnen een aanzienlijke aftrek toegepast op de provinciale en gemeentelijke belastingen. In het afgeloopen jaar werd ook verkregen, dat aan de werklooze huisvaders van groote gezinnen een gezinstoeslag werd uitgekeerd. Opstand in Peru. Naar gemeld wordt, heeft de Peruaansehe vloot zich bij de opstandelingen aangesloten De president is reeds afgetreden. geen stukgaan en pijn meer en ook geeri naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts, een weinig deren is bepaald. Van dit vruchtgebruik zal men het kind, wan neer het meerderjarig is geworden, een lijf rente ultkeeren van twaalf-duizend francs en bate van zijn vader en zijn moeder of den over levende van hen beiden. De graaf d'Areynes maakte een afwerend gebaar. z Neen zeide hij met kracht niets aan den va der. Maar oombegon de abbé weer. De graaf liet hem ditmaal niet aan het woord Neen, herhaalde hij op een toon die geen tegenspraak dulde, niets aan den vader, niets aan diien man, schrap het door. Raoul haalde de pen door de laatste woor den en zette de lezing van zijn ontwerp-tes- tament voort. In geval het kind van Marie Henriette Rol lin, geboren d'Areynes niet lang eenoeg zal leven om het vruchtgebruik van dit kapitaal van vier millioen vijf-honderd-duizend francs te genieten, blijft dat kapitaal onaangetast en Marie-Henriette Rollin zal tot aan haar dood er de rente van trekken. Na den dood van Marie Henritte Rollin zal dan het kapitaal m vier gelijke deelen worden gesplitst en uitbetaald als volgt: Een vierde aan de gemeente Fenestranges. Bij het hooren van dezen regel richtte de graaf zich weer in zijn stoel op en maakte een afwerend gebaar. Neen. neen, dat niet, Raoul, zeide hij heftig. Waarom niet? Omadt ik het niet wil. Gij zijt op Fenestranges geboren merkte Afnemende werkloosheid in de Ver. Staten. De werkloosheid in de V. S. begint eenigs- zins af te nemen. Volgens de opgaven der vak vereenigingen waren er begin Februari onge veer 100,000 werkloozen minder dan een naand geleden. Poltiebiaden ongewenscht in België. Wij hebben destijds gewezen op het gevaar dat bestaat, vooral voor de jeugd, in het lezen van de z.g. „poliUe'-bladen, die aanvankelijk uit Frankrijk kwamen later ook in België gere digeerd werden. De inhoud van deze kranten was een voort durende als prikkel bedoelde analyse van mis daden van allerlei soort. Thans heeft de regeering besloten, dat voort aan deze organen niet meer per spoor in Bel gië mogen vervoerd worden. Verschillende gemeentebesturen cn ook an dere administraties hadden reeds eerder be sloten, dat deze bladen niet meer openlijk moch ten geëxposeerd worden. Het thans genomen besluit beteekent geluk kig den genadeslag voor de verspreiding van deze zeden-verwilderende literatuur in België. (Msb.) Voor het groote gezin. De bond voor het Christ, gezin in België is in het afgeloopen jaar, naar de „K.W.P." meldt, geweldig vooruitgegaan. Op 1 Januari 1930 be droeg het aantal leden 102,000 en een jaar later was het ledental gestegen tot 130.650, dat is ongeveer 37 pCt. van het aantal huisgezinnen van het geheele land. Pater Fallon S.J. is de ziel /an deze orga nisatie, die in het afgeloopen jaar weer een be dokter Pertuiset aan, waarom zoudt ge uw ge boorteplaats niet in uw laatsten wil beden ken. De oogen van den graaf fonkelden terwijl hij antwoordde: Gij vraagt waarom, Pertuiset? Zijt gij aan vergeten dat de Duitsche legers die Frank rijk vernietigd hebben, op Parijs aanrukken en dat de hoofdstad in hun handen zal vallen zoo er geen wonder gebeurt? Frankrijk zal dan op genade of ongenade aan Quitschland zijn overgeleverd, de DuTtschers zal in ons arme va derland als meester heerschen en er zijn wil voorschrijven. Elzas en Lotharingen waarop men aan gene zijde van den Rijn reeds sedert zoolang begeerige blikken heeft geslagen, zul len van ons dierbaar Frankrijk worden afge sneden en de buit van den overwinnaar wor den. Zoudt gij dan willen, dat ik den buit der vijanden van mijn vaderland nog rijker maken wil, door er een millioen aan toe te voe gen. Waar denkt ge aan. Fenestranges maakt deel uit van Lotharingen en Lotharingen zal een Duitsch wingewest worden. Ik wil niet. Schrap het door Raoul, zoo ge wilt dat ik in vrede sterven zal, schrap dat door. Het vierde deel van mijn vermogen, dat gij aan mijn ge boorteplaats wilt doen geven, zal cp andere wijze gebruikt worden. Dit mill'oea moet ten goede komen aan de Lotharingers, bewoners van Fenestranges die weigeren zuilen den ko ning van Pruisen als hun meester te erkennen wanneer met het recht van den sterkste, Prui sen zich Lotharingen toeëigend. Dit is goed, dat is zeer goed! riep dokter Per tuiset uit, daar had ik niet aan gedacht. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. (le helft Maart). Nadruk verboden. In den moestuin: Het spitten begint geluk kig alweer. Het heeft van dezen winter ook lang genoeg gekwakkeld. Wij beginnen dan met het land, dat het vroegst bezaaid of be plant moet worden. Komt er dan ïog een nachtvorstje over heen, dan is dat best, ja vooral voor onze kleigronden onbetaalbaar. Het erwtenland is dus wel mee het eerst aan de beurt. Door menigeen wordt dit op bedden gespit, d.w.z. men neemt strooken van nge- veer 1 Meter breed en daartusschen één van zoo'n 30 c.M. Deze laatste wordt één steek diep omgemaakt, de grond wordt Dp dien kant ge legd, en daarna gedeeltelijk gevuld met mest. Sommigen nemen hiervoor opgelosten koemest, anderen weer half verteerden varkensmest. Daarna wordt het grootste gedeelte van den grond er weer opgeworpen, en hierop de erw ten hetzij gelegd of uitgeplant. Het rijs wordt cr spoedig bijgezet, om daarna de tusschen- i u mten om te spitten. Deze manier van wér ken heeft het groote voordeel, dat de grond lusschen de rijen niet zoo vast getrapt wordt, hetgeen vooral op de klei van veel waarde is. Men kan nu dezen grond bezaaien met ge wassen, welke vroeg geoogst kunnen worden. Voor den liefhebber, die vanaf begin Juni tot September jonge erwtjes wil eten, is het ge- wenscht, er op te letten, lederen keer, zoodra het laatste zaaisel ongeveer 5 c.M. hoog is, weer nieuwe te zaaien. Doch dan moeten hei dezelfde variëteiten zijn. Heeft men de 64 voe ters" eenige cent meters boven den grond, dan moeten ook de „zes voet hoog groeiende" zoo ver zijn, anders kan men niet geregeld door oogsten, en daarom verdient het aanbeveling bij de vroege soorten, die men in den bak ter voorkieming legt, ook een rijtje latere varië teiten te voegen. In den frqittuin: Er is zeker niet één voortplantingsmethode, die zoo onder het bereje van den amateur /alt als het stekken. Warmte en vocht zijn twee onmisbare Ik evenmin, voegde de jonge priester er bij, dat moet ik erkennen vol bewondering voor de vaderlandslievende gevoelens van mijn r m. Veranderd die clausule dan terstond, zeide graaf Emmanuel, schrijf op wat ik u zal voor zeggen. Raoul d'Areynes nam zijn potlood weer ter hand, schrapte den laatsten regel door en zeide: Ik ben gereed, oom. De oude edelman dacht even na en dicteer de toen. Een vierde zal verdeeld worden onder de bewoners van Fenestranges, die er geboren zijn en die ingeval Lotharingen door Duitsch- land wordt geannexeerd, hun geboorteland ver laten om Franschen te blijven. Raoul had het letterlijk opgeschreven. Nu kunt ge voortgaan, zeide de graaf. De abbé las: Een vierde gedeelte voor de gestichten voor havelooze kinderen In het departement der Seine. Een vierde gedeelte voor de ziekenhuizen te Parijs. Hiermede eindigde 't door Raoul ontworpen istament. Dit :s alles, oom, zeide hij, op deze wijze voor komt gij, dat de echtgenoot van Henriette met u.v vermogen zou doen wat hij met het zijne en met den bruidschat zijner vrouw gedaan heeft terwijl ge uw nicht levenslang voor ge brek behoedt. Ge hebt alles zeer verstandig beschikt, mijn jongen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1