Stadsnieuws. Sport en Spel. Posterijen Loop der bevolking De arbeid „Ons Electrciteitsblaadje" 110 20 uitgave van de P.Z.E.M., meldt dat onderhandelingen om trent overneming worden gevoerd met de ge meenten Hontenisse, Cadsand, Zaamslag en Oostburg. Mogen zij in het belang der gebruikers spoe dig slagen. Prov. Statenkieskring „Sluis" Naar wij vernemen zou bij de voorverkiezin gen voor de Kath. Lijst de heer de Miiliano als eerste cand'daat uit de stembus gekomen zijn. Als nummer 2 werd de heer Corthals genoemd. Te IJzendijke behaalde de heer Corthals 56 stemmen tegen 43 op den heer de Milliano en 23 op den heer Aernoudts. TEK NEUZEN. Gemeenteraad. De zitting van gistermiddag had een vrij vlot verloop, al ontbrak het niet aan de gebruikelijke schermutsel ngen. Bij de Ingekomen Stukken opende de heer Colsen een kannonade op B. en W. naar aan leiding van het voorstel van dit College om het verslag der Commissie van Toezicht op het L. O. voor Slu skil en Driewegen alsmede een adres van de Oudercommissve der O.L. school D te Sluiskil, waarin wordt aangedrongen op den bouw van een nieuwe school, zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. Spr. had van B. en W. verwacht, dat ze aan die kwestie thans toch wel eens aandacht zouden ^eschon ken hebben. Drie of viermaal is dienaangaande nu reeds gerequestreerd. Toen spr. indertijd aandrong op verbetering werd gezegd: Colsen is nog te vroeg; we zullen daar later op terugkomen. Tót dusverre echter is er niets ge beurd. Spr. is dat nu moe. Handhaven B. en W. hun voorstel dan zal spr. den Raad voor stellen, B. en W. op te dragen om met plannen te komen. De toestand is onhoudbaar. Het lijkt daar wel een varkenshok. In den gang der school kan de regen vrij neerpiassen, de privaten rieken alleronaangenaamst, het tocht geweldig, de verwarming is zeer onvol- doen enz. enz. Een en ander lokte een vrij langdurige dis cussie uit, waarbij o.a. de heer Hamelink voorstelde aan B. en W. op te dragen op kor ten termijn een nauwkeurig onderzoek in te stellen en zoo noodig met plannen te komen voor het bouwen van een nieuwe school. De voorzitter verklaarde ten slotte, dat in een na afloop der openbare zitting te houden commissorale vergadering verschillende ge wichtige kwesties ter sprake zouden komen, waarmee belangrijke uitgaven gemoeid zijn. Hij zeide, dat ook B. en W. van meening wa ren dat er een neuwe school dient te k unen. Men dient echter kalm aan te doen en te zor gen, dat men blijft binnen de perken van de inkomsten. Is men na afloop der geheime ver gadering nog van meening, dat op korten ter mijn de schoolkwestie moet worden opgelost, dan kan men altijd nog met een desbetreffend voorstel komen. Het verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim voor Sluiskil en Driewegen 1930 werd voor kennisgeving aangenomen Van een ter kennisgeving aan den Raad toe gezonden rapport van de Z. L. M. betreffende de Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling in den Landbouw .verd door den heer v. d. Bulck afschrift verzocht voor alle raadsleden. Hiervoor zal gezorgd worden. De rekening der Commissie tot v/ering van Schoolverzuim voor Sluiskil en Driewegen over 1930, sluitend met een batig saldo van f166,09 werd goedgekeurd. Een verzoek van A. de Zeeuw om afwijking van art. 10 der bouwverordening werd in han den gesteld van B. en W. voor advies. De voorzitter deed dan het voorstel om de Baandijk gedeeltelijk te rioleeren en hiervoor f 900 uit te trekken. Zulks werd goedgevonden. Eveneens ging de Raad accoord met een voorstel van B. en W. om de boomen aan de Axelsche Straat publiek te verkoopen en al daar "goede boomen te planten. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling lag om fri de te houden corn- missionale vergadering het Rapport betreffen de Sluiskil aan de orde te stellen benevens voorttellen inzake verbeteringen aan den Roe'ersgang enz. De volgende agenda passeerden hierna zon der noemenswaardig commentaar de hamer: Voorstel van B. en W. tot verxoop van een perceel gemeentegrond aan P. J M 3 A Stan- daert; Idem tot aankoop van een perceeltje grond met daarop staande woning van de Gerefor meerde kerk alhier, gelegen aan de de Jcnge- staat; Idem om afwijking te verleenen van artikel 10 der Bouwverordening aan de Gebr. A. J. Faas en Wed. M S Millenaar; Idem tot wijziging van artikel 6 der bouw verordening; Idem tot wijziging van de vergunning ver leend aan de Zd. Ned. Radio Distributie Mij te Vl'ssingen voor het distribueeren van radio uit zendingen. Bij punt 8, voorstel tot vaststelling van een nieuwe steunregeling, werd door den yoorzitter opgemerkt, dat van den minister een nieuw ont werp was ontvangen en da twerd voorgesteld dit goed te keuren en het aanvankelijk door den Raad samengestelde ontwerp in te trekken De heer Hamelink wees er op, dat ht nieuwe ontwerp verschillende verslechteringen inhoudt in vergelijking met het eerste ontwerp. Zoo is de leeftijdsgrens van 65 tot 60 jaar verlaagd terwijl de vastgestelde normen voor uitkeering geen rekening houden met de groote gezinnen. Spr. had voornamelijk bezwaar tegen art 8 van de Ministerieele verordening luidend als volgt: De steun aan gehuwden en ongehuwde kost winners mag nimmer meer bedragen dan 65 pCt. en aan kostgangers niet meer dan 55 pCt. van het loon, dat zij bij 48-urige arbeidsweek in het bedrijf, waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienen. Juistgenoemd bedrag wordt voor de trans portarbeiders vastgesteld op f 19 voor de bouw vak- en fabrieksarbe'ders f 18, en voor de land arbeiders op f 15. Zijn voorstel om de daarin genoemde normen vast te stellen voor transportarbeiders op f 24 voor bouwvakarbeiders op f 24 voor fabrieks arbeiders op f 22 en voor landarbeiders c p f 15 werd ten slotte met de stemmen van de liee- ren Bedet, De Jager, Scheele en Dekker tegen aangenomen. De heer Bedet stelde nog voor, in de verordening vast te leggen, dat de steun trekker die in een café wordt aangetroffen niet meer voor uitkeering in aanmerking zal komen, welk voorstel o.a. door den heer Scheele bestreden werd, die opmerkte dat het nood zakelijk kan zijn, dat een steuntrekker een café bezoekt. Een andere kwest:.e zou het zijn, als men den'betrokkene dronken aantrof. De steunregeling, ten slotte in haar geheel in stemming gebracht werd met de stem van den heer Bedet tegen aangenomen. De heer Hamelink merkte dan op, dat de nieuwe regeling een groep valide arbeiders uit sluit nl. die, tusschen 60 en 65 jaar. Spr. dient 2 moties in, de eerste houdende een verzoek aan het Burg. Armbestuur o mbij te verleenen steun aan genoemde valide arbeiders aenzelt- den maatstaf toe te passen die ook bij de steun regeling geldt, de tweede beoogende dat zoo lang de steunregeling door den minister nog niet is goedgekeurd, bij de uitkeeringen bij het B. A. dezelfde normen zullen worden gevolgd als bij de steunregelingen gelden. Na een vrij vinnig debat tusschen de leden van de socialistische fractie en den heer Bedet trekt tenslotte de heer Hamelink zijn moties in opmerkend, dat als met de door hem geuite wenschen geen rekening ,mocht worden gehou den hij andere middelen zal beramen. Da navolgende punteh gaan weer vrijwel zon der op of aanmerkingen ongewijzigd onden den hamer door: 9. Idem tot vaststelling van eene verordening op de heffing en invordering van rechten op het ruimen van privaatputten en -tonnen in de gemeente Ter Neuzen. 10 Idem tot het garandeeren van de rente en aflossing der geldleening groot f 30.000 door de woningbouwvereniging „Werkmansbelang" alhier voor den bouw van 9 kleine midden standswoningen. 11 Idem tot vaststelling van het voorschot- op de gemeentelijke vergoeding ingevolge de Lager Onderwijswet 1920, over 1931. 12 Idem tot vaststelling van den pensoen- grondslag van den burgemeester op f 5500 in gaande 1 Januari 1931; 13 Idem tot aankoop van rentegevende stuk ken tot een maximum bedarg van f 11 024.60. 14. Idem tot wijziging van het raadsbesluit van 22 Mei 1930, inzake beleen',ng van effec ten bij de Nederlandsche Bank. 15 Idem tot wijziging van het raadsbesluit van 22 Mei 26 Juni 1930 inzake aangaan geld leening voor de vern'euwing van de Grenu- laan e nde Schoolweg. 16. Idem tot vaststelling van de zekerheid van den gemeente-ontvanger. 17. Idem tot benoeming van leden voor de stembureaux. RONDVRAAG. De heer Scheele verzocht B. en W. te willen overwegen bij aanbestedingen zooveel mogelijk het werk aan inwoners der gemeente op te dragen. Dit verzoek lokte een korte discussie uit, jwaaruit bleek, dat gezien de consequensies deze kwestie ingewikkelder is dan ze ztch oppervlakkig laat aanzien. De heer de Bruyn informeert naar het werk aan de Koedijk. De voorzitter antwoordt, dat zulks nog in voorbereiding is. De heer Colsen wenschte samenwerking met Hulst om te komen tot een systematisch weren van Belgische arbeidskrachten. Do voorzitter ontraadde zulks gezien de te verwachten re presaillemaatregel. Opgemerkt werd, dat de commissie van werkverruiming wellicht bij de patroons zou kunnen aandringen op het te werk stellen van zooveel mogelijk Nederland sche arbeiders. Hierna werd de openbare zitting geschorscht en ging de Raad in geheime vergadering. Naar wij vernemen werd in deze vergadering een crediet gevraagd voor verbetering van den alg. toestand van wegen enz. te Sluiskil van circa f 12.000. Voorts werd machtiging ge vraagd tot het doen opmaken van plannen tot verbetering van de waterloozing van het be nedengedeelte der stad tot een maximum van f 40.000. SLUISKIL. Ontslag aan de Cokesfabriek. Zaterdag zijn ook aan de cokesfabriek plm. 20 arbeiders ont slag aangezegd. Naar we vernemen, zijn dit meestal de arbeiders, die enkele weken gele den, ook gedaan hadden gekregen, doch weder waren in dienst genomen voor de afbraak der oude gedoofde ovens. Neomist. Zaterdag werd de Eerw. frater Ant. Kaas van hier van de Congregatie der Priesters van 't Aller Heiligste Sachament te Brussel pries ter gewijd. HULST. Kiesvereeniging. In een vorige week gehou den vergadering van de Katholieke Kiesver eeniging voor den gemeenteraad wérden 62 nieuwe leden geballoteerd. De iftredendo be stuursleden mej. Phine van Waesberghe en de heeren Ls van Waesberghe en Jos. van de Walle werden herkozen. AXEL. Gemeenteraad. De agenda voor de a s. D ns- dag te houden Raadsvergadering vermeldt de volgende punten: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van 4 leden van de Schattings commissie, ingevolge de Rijks-Inkomstenbe lasting, wegens periodieke aftreding van de heeren J. M. Oggel, J. de Feyter LzC. Th van de Bilt en Iz. de Feyter. 4 Benoeming van leden en plaatsverv. leden van het Hoofdstembureau voor jie verkiezing- van leden van den gemeenteraad. 5. Benoeming van leden en plaatsverv. le den van de stembureaux ten behoeve van de a.s. verkiez'ngen. 6. Benoeming van een Onderwijzer aan de O. L. school in de vacature van den heer C. Dij kwel. 7. Adres van de Besturen van de Harmonie vereeniging „Concordia" en Zangvereeniging „Orel',0" om een repetitielokaal in de O. L. school. 8. Voorstel tot het aangaan van een geld leening van ten hoogste f 40.000 voor den bouw eener R. K. school. 9. Rekening en veranwoording van den heer J. A. van Hoeve van de Fröoerschool ever het jaar 1930, met verzoek het nadeelig slot te dekken van het laatste jaar. 10. Vaststelling comptabiliteitsbesluiten 1930 en 1931. GRAAUW Boerenleenbank. In de jongste vergadering van den Boerenleenbank, alhier, werden de jaarverslagen uitgebracht. De stand der spaargelden bleef onveranderd f 292000. De winst bedroeg f 1302. Het reserve fonds steeg tot f 18,261. De aflossing op de voorschotten was aan merkelijk minder dan in 1929. Zij bedroeg circa f 18000. Het saldo der loopende rekeningen on derging belangrijke wijziging. Het debetsaldo steeg met f 16000, terwijl het creditsaldo daal de met f 7000. In omloop zijn 305 spaarboekjes. Het .'tantal houders van loopende rekeningen bedroeg 43. De heer J. F. Verstraeten werd herkozen als lid van het bestuur, en de heer F. J. van Cam- pen als lid van den Raad van Toezicht. Machtiging werd verleend aan het bestuur om aan een viertal leden di,e buiten het gebied der bank zijn gaan wonen en in geenerlei op zichten in relaties staan met de Bank het lid maatschap op te zeggen .Medegedeeld werd dat de rente voor 1931 is vastgesteld en wel voor gewone spaargelden 3 pCt. evenals de credietrente voor loopende rekening. Voor de vopr een jaar vast gedeponeerde gelden is de rente 3 y2 pCt. De rente voor voor schotten, alsmede de debet rente voor loopende rekeningen is 4 1.4 pCt. R. K. WERLIEDENVEREENIGING. De tweede Ontwikkelingsavond. Pater Vicarius uit Sluiskil spreekt ever „De Arbeid." De opkomst op d|e tweede ontwikkellngs avond, Vrijdagavond jl. door de R. K. Werk liedenvereniging „St. Petrus" m het patro naatsgebouw alhier gehouden, was niet zoo groot als veertien dagen geleden. Voorzitter van Assche constateerde zulks in zijn wel komstwoord, erop wijzend, dat deze avonden voor allen toch zoo hoogst nuttig zijn. Met enkele worden leidde hij dan den spreker van den avond, den Weleerw. pater Vicarius O.C., geestelijk adviseur van de R. K. Werklieden vereniging te Sluiskil in. Een resumé van diens leerzame, opvoedende lezing over „De Arbeid" drukken wij ten ge- bruike van de leden van „St. Petrus" hier onder af. Nadat pater Vicarius onder hartelijk ap plaus zijn lezing beëindigd had, en de voor zitter hem dank had gebracht werden een aantal exemplaren van „De Zeeuwsche Koe rier" onder de aanwezigen uitgereikt, waarin het overzicht der lezing van Kap. Jos. Adriaan sens is opgenomen. De voorzitter deelde dan nog mede, dat waar schijnlijk over 14 dagen de volgende ontwik kelingsavond zal worden gehouden, waarna hij de vergadering sloot. Ook van het nummer van ons blad van heden zullen een 50-tal nummers gratis ter be schikking worden gesteld voor de leden van „St. Petrus", die het hierin opgenomen resumé van de gehouden lezing kunnen uitknippen en bij wijze van cursusles bewaren. Lezing, gehouden door P. Victor. Door onchristelijke ideeën zijn de spreek woorden „arbeid adelt en arbeid is zalig", /oor velen holle klanken geworden. In den tegen- woordigen malaise-toestand wil men zelfs het recht van arbeid propageeren, ofschoon voor zeer velen de arbeid alle aantrekkelijkheid heeft verloren en beschouwd wordt als een last, door menschen opgelegd. Daarom is het nuttig, dat wij eens nagaan, hoe de eenig ware opvatting van den arbeid kan zijn, opdat de arbeider toch genoeg zelf- waaideering zal houden en zich door valsche profeten niet zal laten maken too een i'ad van een machine, zonder zelf boven den ai beid verheven te zijn. Want gelijk door Paus Leo XIII z.g. in zijn encyciiek „Rerüm Novarum" duidelijk gezegd worao: Heeft ae arbe d behalve het gemeen schappelijk doel, vooral ook een persoonlijk doel, het onderhoud van ieder persoonlijk. Door den arbeid moet de natiiur vruchtbaar gemaakt worden voor het levensonderhoud der menschen. Dit werk was voor de zondeval ten aange name bezigheid, een medewerken met God zelf om de natuur bruikbaar te maken. Na de zondeval is de arbeid wel in straf veranderd, zoodat hij dkwijls zwaar kan vallen, maar van zijn eigenlijke waarde heeft hij niets ver loren. Hij moet steeds aangewend worden cm de middelen tot levensonderhoud door God ge geven, bruikbaar te maken voor de menschen. De socialistische en communistische beginse len over den arbeid sluiten het persoonlijk doel van den arbeid uit. Zij stellen den mensch ge lijk met stof, met een redeloos dier, dat wer ken moet voor de gemeenschap. En de gemeen schap moet ieder gelijkelijk bedoelen. God moet vervangen worden door den Staat. Men moet werken voor den Staat, de eigen persoon en daarmede de eigenwaarde moet ver dwijnen. Door een paar voorbeelden laat spreker zien, de onhoud baarheid van hun waarde theorie van uen ar beid. En ook werken voor de gemeenschap ver heft den mensch niet, brengt geen gelijkheid van menschen want dan zouden het allen hei ligen moeten zijn. Wanneer de verkeerde op vattingen zijn aangetoond, dan laat spreker duidelijk zien, dat het christendom alleen iets gedaan heeft voor de gelijkheid der menschen. De gelijkheid der menschen steunt op het Va derschap van God, die ons den plicht oplegt te werken voor het levensonderhoud. Christus heeft het door woord en voorbeeld geleerd; één gelijkheid is er dat allen moeten werken, dat allen de talenten, van God ontvangen, mee ten dienstbaar maken, op de eerste plaats voor eigen persoon en middellijk voor het algemeen welzijn. Door het christendom is er hoogach ting en waardeering gekomen voor den ar beid en het slavenrijk is afgeschaft. Het so cialisme maakt den arbeider trotsch, maar niet gelukkig. Het christendom met zijn eenig ware opvatting over den arbeid verheft den arbeider en dan blijft steeds waar: „Arbeid adelt" en „Arbeid is zalig". De kiezerslijst. Op de op 23 Febr. 1931. in deze gemeente vastgestelde kiezerslijst komen voor: Voor de Staten-Generaal 1340 kiezers. - Voor de Provinciale Staten 1317 kiezers. Voor de gemeenteraad 1287 kiezers. Prijsschieting. Bij de gister gehouden prijs- schieting op de liggende wip, by Aug. de Roeck alhier was de uitslag als volgt: Hoogvogel L. van Waterschoot Sas van Gent Zijvogels Ed. Renique Sas van Gent en L. Kalle. Westdorpe. Kallen L. de Smedt Westdorpe en G. Eintjes Selzaete. Door laatstgenoemde werd nog een extra prijs gewonnen daar hij de meeste vogels had geschoten 4 in getal. Er namen 31 schutters deel. TerneuzenAxel 30 De wedstrijd tusschen AxelTerneuzen welke te Axel gespeeld werd voor den N.V B. is ge wonnen door laatstgenoemde club met 3-0. De belangstelling was zeer druk Voetbal Z. V. B. De aangekondigde wedstrijden van Zondag welke gespeeld zouden worden tusschen Sas- sche Boys—Breskens en Sassche Boys II- Clinge II zijn uitgesteld. Een en ander wegens den sneeuwval. TUUR DE SUPPORTER. Binnenkort zullen ten behoeve van de kerk genootschappen, die over kerktelefonen be schikken, waarvoor de geleidingen van Rijks wege werden beschikbaar gesteld, machtigin gen worden afgegeven voor het gebruik van die telefonen, overeenkomstig het bepaalde in het radio-reglement 1930. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: D P van de Wijgaert, sleepbootkapitein, Tho- lensstraat 52, van Antwerpen. J Verheijden, hotelknecht, Nieuwstraat 56, van Stoppeldijk Vertrokken: L Dessi, mecanicien. Oostkade 19, Sluiskil, naar Axel. M. de Buck, landbouwersknecht, P 102 naar Eecloo (B.) B P S de Koeijer, landbouwersknecht P 102 naar Westdorpe. P Klein, monteur O 187 naar Ceijlon. A C Muste, leeraar R H B S Van Steenber genlaan 17, naar Rotterdam. C A Vink geb. Stuffken, zonder beroep Hee rengracht 8, naar Vlissingen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2