Mo. 3737 Maandag 2 Maart 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kameroverzicht Buitenland. Ziek Prooincienienws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND FEUILLETON. De Bedelares van Saïnt-Sulpice. POSTREKENING Ho. 52418. Ingezonden Mededeellng (14) Mijnhardt's Poeders DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Nog steeds de Indische begrootin/. Wie zal cr Gouverneur-Generaal worden? De communisten en socialisten ferm op hun nummer gezet. Nog steeds heeft de Tweede Kamer het oe- grootingsontwerp van Nederl.-Indië niet afge daan, al komt dan het einde in zicht. Minister De Graaf, de oudste minister van het Kabinet, een der ernstigste candidaten blijkbaar voor den zetel van Buitenzorg het schijnt dat hij slechts ja hoeft te zeggen, om het gouver neur-generaalschap in den zak te hebben, maar hij laat onoverkomelijke persoonlijke be zwaren gelden hoort onbewogen de talrijke opmerkingen aan. Hij beheerscht volkomen de stof; zijn antwoorden zijn zakelijk, duidelijk en veelal afdoende. Dat ze niet altijd iedereen ten volle bevredigen ligt niet aan de persoon des ministers. Een Louis de Visser, de com munist, is nooit te bevredigen. Wat deze in- tusschen ditmaal over den toestand in Indië bij elkaar gefantaseerd heeft, is hem duur te staan gekomen. Hij kon niet uitgepraat raken over de onderdrukking, het terrorisme, den dwangarbeid in Indonesië. Met zijn bijtend sarcasme deed de heer Beumer, anti-revolu- tionnair, een groot deel van de rede van den communist woordelijk over. Daarbij verving hij't woord Indonesië door Rusland en bewees met de stukken, dat de laster en achterklap van den communist over Indië, de wreede, vreese- lijke werkelijkheid in Rusland is. 't Spreekt vanzelf dat Lou en David woedend waren. De heer Beumer spaarde overigens ook den soctalistischen spreker Cramer niet, zoodal diens partijgenoot Schaper het voor hem op nemen moest om er den nadruk op te leggen, dat zijn vriend bij al zijn grieven toch ook er kend had, dat Nederland aan de spits staal van de Koloniale mogendheden en dat als de socialisten spreken van „Indië los van Neder land" ze daarmee geenszins bedoelen, dat zulks op stel en sprong moet gebeuren! Men houdt wel het vuur bij het buskruit, maar als er gewaarschuwd wordt, dat daaruit een ontploffing ontstaat, betoogt men dat die slechte veronderstelling op geen enkelen grond berust. 't Was een intermezzo, dat tussehen de droge beschouwingen wat opfleuring bracht. Castel Gandolfo, het Pauselijk zomerverblijf nadert zijn voltooiing. Men meldt uit Rome aan De Maasbode: De herstelwerken op het Pauselijk zomer- 30) Men moet het ijzer smeden als het heet is. Ik heb altijd opgemerkt dat, wanneer een her stellende zijn testament gemaakt heeft de beterschap met sneller schredn toeneemt, een natuurlijk gevolg van de gerustheid, waarin zijn geest zich bevindt door het besef, dat bij zijn plicht gedaan heeft. Laat mijnheer de abbé het testament opstellen. Het is waarschijnlijk, om niet te zeggen zeker, dat gij hier geen ge zegeld papier hebt. Ik heb dat thuis. Als ik straks kom diineeren zal ik een paar vel mee brengen, vindt ge dat goed, mijn oude vriend? De graaf drukte den dokter de hand. Afgesproken, zeide hij, Raoul doet alles met mij wat hij wil. Van avond, als ge terug komt, zal hij ons zijn ontwerp-testament voorlezen en kunnen wij het in orde maken. Zoo is het goed, dat is eerst verstandig ge sproken. De dokter nam afscheid en verzocht den abbé d'Areynes door een teeken hem te volgen Toen zij buiten de kamer waren, riep de dok ter vol geestdrift uit. Gij zijt een braaf mensch, mijnheer de abbé gij hebt een edel hart. Maak spoedig uw ont- werp-testament op, zoodat uw oom het van avond nog kan overschrijven en onderteekenen niet dat ik een onheil voorzie, zeker niet, maar verblijf in Castel Gandolfo in de Albaner ber gen naderen thans hun voltooiing. Het kleine „Palazzo", dat door de Italiaan- sche regeering aan den H. Vader werd terug geschonken, de „Villa Barberini", wordt thans gerestaureerd. Verder wordt een verbinding aangelegd tus sehen dit gebouw en de kleine villa Cybo, die eveneens eigendom is van den H. Stoel. Deze beide gebouwen zullen op hun beurt worden verbonden met het groote Pauselijk paleis in Castel Gandolfo. Binnen enkele maanden zal dan het oude zomerverblijf der Pausen wederom gereed zijn, om, zooals de bewoners der Albanerbergen ho pen, den H. Vader tijdens de heete zomer maanden in Rome te ontvangen. Schandaal in de Belgische Kamer. De Brusselsche correspondent van De Maas bode meldt: In de Kamerzitting van Donderdagnamiddag heeft de socialistische leider Vanaervelde, ge lijk men weet, bij ordemotie gevraagd, het wets voorstel voor het toelaten der lijkverbranding in België, binnen afzienbaren tijd m het parle ment in bespreking te nemen. De socialist Merlot, die, zooals gemeld, cri- tiek leverde op kardinaal van Roey naar aan leiding van diens moedige uitspraak inzake üc begrafenis van generaal Bernheim, permitteer de zich over de houding van den kardinaal op te merken: „Dat was een werkelijke onbeschoftheid van wege een gesalarieerde van den staat". Een ander socialist, van Belle, deed ër nog een schepje bij. „Laten wij zeggen", zoo zeide hij, „dat het een ondersteunde van dên $?aat betreft". Onder algemeene instemming van de R.K. rechterzijde verklaarde de* nieuwe katholieke leider, Renkin, dat al de katholieken eenstem mig verklaren, dat dé katdlhaal Tiun aller zienswijze heeft vertolkt. „Wij verzetten ons niet tegen de discussie van deze wet", zoo ging hij voort, „doch wel tegen onmiddellijke be spreking ervan, omdat Vandervelde in zijn prioriteitsvraag z'ch laat leiden door overwe gingen, die een protest beteeken1 n tegen den brief van kardinaal van Roey". Hierna werd de motie-Vandervelde aange nomen. De corruptie bij de New-Yorksche politie. Onder leiding van den commissaris Seabury te New-York wordt het onderzoen naar de corruptie onder de New-Yorksche politie f n naar de chantage-praktijken :an t en. aantal hoogere politie-ambtenaren krachtig voortge zet. Eén der hoofdgetuigen, die omtrent deze praktijken zeer veel bijzonderheden wist en be langrijke inlichtingen kon geven, was de 32- jarlge Vivian Gordon, ambtenaresse, die uit den aard van haar functie met verschillende bijzonderheden op de hoogte was. Vrijdag jl. zou zij gehoord worden, doch zij verscheen niet ter plaatse. Thans heeft men in een zeer stil gedeelte van het Van Gort- landt Park haar lijk gevonden. Door middel van een koord, dat zich nog am haar hals bevond, had men haar geworgd, waarschijnlijk, nadat men haar, toen zij zich op weg had begeven om haar getuigenis af :e leggen, met geweld in een auto had gedrongen. Teneinde massa-ontslag te vermijden. Teneinde massa-ontslag te vermijden, heeft het personeel van de Weensche gemeentetram besloten, den voorgestelden verkollen arbeids duur te aanvaarden. Op een vergadering van het personeel, waar van ongeveer 95 pCt. was opgekomen werd met een meerderheid van ruim tweederde tot het goedkeuren van dezen maatregel besloten. De griep in Engeland. In de groote steden van Engeland zijn in de afgeloopen week 500 personen aan griep over leden, waarvan te Londen alleen 100. Drontheim wordt weer Drontheim. De naam van de stad Drontheim, die ver leden jaar in Nidaros herdoopt was, zai vol- gens een besluit van het Odelsting pniouw in Drontheim worden gewijzigd. De bewoners van de stad hadi-n zich legen de benaming Nidaros sterk verzet. alles is helaas mogelijk. Bij den eersten aan- val heb i,k vrees dat ik tegen een tweede aanval machteloos zal staan en er is slechts zeer wei- j nig noodig om dien tweede aanval te weeg te brengen. j De dokter vrewij derde zich en de abbé na Pierre Renand naar den graaf gezonden te heb ben, want de oude man mocht niet alleen blij ven begaf zich naar zijn kamer om het ont- werp-testament op te maken, zooais zijn edel en onbaatzuchtig hart hem dat .2011 ingeven. Het werk, dat hij op zich had genomen was wel niet groot, maar toch vrij moeilijk en hij was er nauwelijks mede gereed toen dokter Per tuiset weer op het kasteel kwam met het ge zegelde papier bij zich, dat hij beloofd had te zullen meebrengen. Wij moeten den oude man geen tijd ïaten om op zijn besluit terug te komen, dacht hij. Alvorens hij naar den graaf ging, begaf hij zich naar de kamer van Raoul en vroeg: Welnu? Ik ben gereed, mijn waarde dokter, antwoord de de abbé, terwijl hij hem een vel papier liet zien dat geheel beschreven was en waarop ver scheidene doorhalingen en wijzigingen ware»-* aangebracht. Het moet duidelijk en onaan tastbaar zijn en daarom heeft het mij veel moeite gekost, te meer daar ik van dergelijke zaken niet zoo heel goed op de hoogte ben. Zijt ge over uw werk voldaan? vroeg de dokter. Ronduit gezegd, ja, ik geloof niet dat er iets aan ontbreekt. Kom ik niet te laat voor het diner? door gevatte koude en bij pijnen van veleile: aard, zullen een der hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders, i Hoofdpijnpoeders. Verkou dheidspoeders Kiespijnpoeders Hoestpoeders Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt .Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist De Electrificatie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Men schrijft ons uit Hulst: In het nummer van 18 Februari van „Ze- landia" kwam een belangwekkend artikel voor betreffende de electrificatie van Belgisch Oost- Vlaanderen. I Daaruit bleek dat nu alle gemeenten aan het electrisch net zijn aangesloten en dat 95 pCt. der bevolking daarvan gebruik maakt. Door een gelukkige samenwerking tussehen de Provincie, de Gemeenten en de electrici- teltsfabrieken was een dergelijk schitterend resultaat mogelijk, waarbij nog komt, dat de tarieven buitengewoon laag zijn. 1 De wijze van samenwerking, welke in België I gevolgd wordt, verschilt geheel -net de methode in Zeeuwsch-Vlaanderen tussehen de Provin cie, de Gemeenten en de PZEM toegepast. Hierbij valt wel op, dat de werkwijze, welke Neen, het is tegen den gewonen tijd besteld, zeven uur. En het is nu eerst vijf, wanneer er dus nog een veldslag moet geleverd worden, dan heb ben wij nog al dien tijd te winnen. Hebt ge onzen zieke niet meer gezien, nadat ik ben heengegaan? Neen. Zullen we hem dan maar terstond gaan op zoeken? Goed. Zij begaven zich naar de kamer van den graaf. Deze was in zijn fauteud in slaao gevallen. Pierre Renand zat bij hem. Dokter Pertuiset wenkte den kamerdienaar en zeide: Vriend Renand, ik houd niet van dat slapen buiten tijds, daar moeten we ons voor in acht nemen. Te beginnen met morgen moet ge met mijnheer den graaf na het dejeuner dage lijks een wandeling in het park gaan doen en die zoo lang mogelijk rekken. Als hij dan terug komt mag hij een sigaar rooken, maar een zeer lichte. Mijnheer de abbé kan hem zcolar-g hij hier is, den tijd verdrijven met praten of met een partij te schaken, dat zal hem wak ker houden want nogmaals, ik ben Lang veer dat slapen overdag. Zult ge er aan denken, mijnheer de abbé Ge kunt gerust op mij rekenen, dokter. Hoe zacht er ook gesproken was, het wekte den graaf. Hij bewoog zich en sloeg de oogen op Toen hij den dokter zag stak hij hem de in het beginstadium gevolgd werd thans als de verkeerde wordt bestempeld en dat ze ge leidelijk wordt opgegeven. Zooals men weet was de oorspronkelijke op zet, dat de PZEM den electrischen stroom zou leveren door tusschenkomst /an de Gemeen ten, waarbij deze een grootere of kleinere winst, doch meestentijds een te groote namen ten laste en ten koste van de afnemers. Successievelijk hebben verschillen Je gemeen ten hunne bedrijven weer overgedaan aan de PZEM; zoodat thans in ongeveer 17 gemeen ten rechtstreeks aan de gebruikers levert. Hier onder behooren o.a. de geme'enten Hulst, Ter Neuzen, Axel en Aardenburg. Het getal van 17 zal waarschijnlijk in den loop van dit jaar stijgen tot 19 of 20, wanneer de loopende on derhandelingen tot een accoord leiden. Wat we hier zien voltrekt zich ook n Noord Brabant waar het overgroote deel der gemeen ten hare netten verkocht heeft aan de PNEM. Nu zijn er nog een 14 gemeenten, weldra 12 of 11, met plaatselijke netten die den stroom in het groot bij de PZEM inkoopen. Hiertoe be hooren o.m. Oostburg, Sas van Gent, Zaam- slag en Hontenisse. Nog slechts 4 gemeenten waaronder Sluis en Overslag zijn geheel verstoken van electrlci- teit. Hoelang nog? In de gemeenten met plaatselijke netten wor den in het algemeen door het gemeentebestuur te hooge tarieven toegepast. Daar hoort men nog van 50 cents per K.W.U. Daarentegen kan men spreken van lage ta rieven, althans in vergelijking met Noord-Bra bant, in die plaatsen waar de PZEM recht streeks aan de verbruikers levert. Bijzonder laag zijn in deze gemeenten de vastrechttarieven' voor particulieren voor huis houdelijk gebruik (licht en kracht). Daarbij worden winkels, café's, hotels, scheersalons en dergelijke voor het publiek toegankelijke lo- calitelten met bewoonbare vertrekken gelijk gesteld. Zoo is dezer dagen geconstateerd dat de na volgende lage tarieven werden betaald in een plaats waar de PZEM rechtstreeks volgens het vastrechttarief levert. bij een Door een maandafname van per K.W.U. winkel'er 35 KWU 35 ets. 50 KWU 33 ets. 60 tot 300 KWU 24 ets." 90 KWU 20 ets. 90 KWU 15 ets-. Hotelier 290 KWU 24 ct.3. Door een kantoor bij een jaarveruruik van 400 KWLT gemiddeld 24 ets. Vergelijkt nu deze prijzen eens met het ta rief dat door de gemeentelijke bedrijven in rekening gebracht wordt. De conclusie ligt voor de hand, dat de meeste gemeentelijke bedrijven het best sul len handelen om, in het belang der afnemers zoo spoedig mogelijk hun netten over te doen aan de PZEM. hand toe. Is het al tijd vor het diner? vroeg hij. Neen, antwoordde de dokter, het is even vijf uur, maar daar uw neef ernstige zaken met u te bespreken heeft en ge mij de eer hebt aangedaan mij als oud vriend te verzoeken daarbij tegenwoordig te zijn, hebben wij u gewekt. Ik heb gezegeld papier meegebracht. Is Raoul met zijn werk gereed? vroeg de graaf. Ja oom, antwoordde de jonge priester, ter wijl hij een in vieren gevouwen vel papier toonde, dat hij in de hand hield. De dokter zette zich naast den graaf terwijl de vicaris van Saint-Ambroise aan de tafel plaats nam. Graaf Emmanuel d'Areynes hief zich in zijn fauteuil op om beter te kunnen luisteren. Pierre Renand verwijderde zich bescheiden. Kan ik beginnen, oom? vroeg Raoul. Ja, mijn jongen, ik luister met aandacht. De abbé d'Areynes vouwde hét papier open en las langzaam en duidelijk voor: Dit is mijn testament. Ik, Emmanuel, graaf d'Areynes en heer van Fenestranges, gezond van geest zoo niet van lichaam, bepaal hierbij mijn 'aatsten wil. Door deze testamentaire acte vermaak ik aan mijn nicht, Mare Henriette dAreynes, echtgenoote van Gilbert Rollin, wonende te mijnen huize te Parijs, het vruchtgebruik van een onaantastbaar kapitaal ten bedrage van vier millioen, vijf honderd-duizend francs. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1