De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 27 Febiuaii 1931. Prooincienieuws. Do Bodolaros van Sairtt-Sutpico van 45e Üaargang. No. 3736 Polak, de oud-Voorzitter der S.O A.P. wil niet r aar Rusland. FEUILLETON. Ingezonden Mededeeling (35) Hij weet te goed, hoe hij er bedot wordt! In het sociaal-democratisch hoofdorgaan „Het Volk" schrijft de heer Polak, oud-voor zitter der S.D.A.F., over ue too hem gerichte uitnooüiging, om in Rusland een kijkje te gaan nemen. Polak wijst dat pertinent af en hij mot:veert d t o.m. als volgt: Al zou ik geld toe krijgen, ik ging er niet heen. Ten eerste, omdat het malligheid is, zich te verbeelden, dat uien in een paar weken ook maar 'ets van beteekenis zou kunnen te weten komen omtrent de toestanden op velerlei ge bied in een reusachtig land, van welke taal men titel noch jota kent en waar het overigens niet zou baten als men haar wel kénde, omdat toch niemand iets zou durven zeggen, dat den heerschers onwelvalhg zou kunnen zijn. Ten tweede, omdat ik er geen zin in zou hebben mij te laten bedotten door vertoonin gen van allerlei fraais, dat vermoedelijk ten gerieve van buitenlandsche bezoekers gesticht werd en in stand gehouden wordt. Teh derden, omdat ik bitter weinig opgewekt heid gevoel tot een bezoek aan een land, door een tyran en zijn satellieten geregeerd, waar alle vrijheid gedood is, waar niemand vrijelijk zich mag uiten, waar alle bladen regeerings- organen zijn, waar geen oppositie wordt ge duld, waar men omringd is door spionnen, waar geen mensch veilig is voor zijn medeburger, waar een gruwelijke instelling ais de .Gepoe sluipt en moordt naar willekeur, waar de recht spraak comedie-vertooning en propaganda middel is, waar men mijn partijgenooten ver volgt, verbant, kerkert, martelt en vermoordt, waar hun, die den dictator niet naar de oogen zien, de keuze wordt gelaten tusschen laffe, natuurlijk volkomen onoprechte erkenning van fouten of langzamen of onmiddelijken dood. R. K. Statenkieskring-organisatie „Hulst". Zondag 8 Maart 1931 zal in de R.K. Land- bouwwinterschool te Hulst om 2vj> uur een vergadering van afgevaardigden worden ge houden. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Notulen en Jaarverslag. 3. Rekening Penningmeester. 4. Ingekomen stukken. 5. Rondvraag. 6. Sluitrng. HULST Gemeenteraad. In de Vrijdag gehouden ver gadering van den gemeenteraad, waren de hoe ren Fricot en Wauters afwezig door z ekte, als ook de heer De Cauwer. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend, werden de nieuwbenoemde Raadsleden, de heeren Hoogerhuis en Ver wilghen ter ver gadering toegelaten enlegden de gebruikelijke eeden af. Nadat zij hadden plaats genomen, heette de Voozitter hen welkom, bijzonder den heer Hoogerhuis die thans weer als lid in den Raad is teruggekeerd. De notulen der vorige vergadering worden 29) Bij deze laatste woorden was de toon van den graaf d'Areynes scherp, bijna hardvoch tig geworden. Dokter Pertuiset, die zeer goed begreep wat de graaf met die woorden bedoelde, waagde het op te merken: Voor elke zonde bestaat vergiffenis. Er zijn zonden die gelijk staan met misda den, zeide de grijsaard heftig. God vergeeft alle zonden, sprak de abbé moe ten wij menschen niet in alles Zijn voorbeeld trachten te volgen. Ik kan geen vergiffenis schenken, hernam graaf Emmanuel hardnekkig, neen, ik kan geen vergiffenis schenken aan menschen die zonden hebben bedreven waarvoor niet de minste verontschuldiging bestaat. De dokter achtte het weder noodig tusschen beide te komen. Mijn beste graaf, nu moet ge mij beloven u niet meer op te winden en het gesprek op kal men toon voort te zetten, anders zullen wij mijnheer abbé en ik, ons moeten verwijderen. Als dokter heb ik u kalmte voorgeschreven en ik kan niet dulden dat men mijn voorschriften overschrijdt. Ik zal kalm, zijn stamelde de graaf maar vergeet niet dat er omstandigheden zijn waar EEN HULDE AAN DEN GROOTEN UITVINDER. Bij gelegenheid van Edison's 84sten verjaardag werd te Fort Myers in Florida een nieuwe brug -net den naam „Edison" gedoopt. De uitvinder (in den auto) op weg naar de opening. vastgesteld. In de begrooting van het Vleeschkeurings - bedrijf 1930 wordt wijziging gebracht. Voor de a.s. .verkiezingen worden de leden van het Hoofdstembureau en der stembureaux benoemd. Vastgesteld wordt eene verordening tot aan wijzing der stemlokalen in de beide districten. Voor distr'ct I de Trouwzaal in hét .Stad huis, voor district II het zuidelijke beneden lokaal der Openbare school. Voorgesteld wordt het binnen de gemeen te liggend gedeelte der Absdaalsehe straat in eigendom over te nemen. De polder is bereid het voor niet over te dragen, onder voorwaarde dat de gemeente f 100 betaalt voor de op dat gedeelte staande boomen en het plantrecht dat ook in de toekomst aan de Gemeente blijft, n dat de polder voor het vervolg ontslagen wordt van de verplichte jaarlijksche bijdrage m het onderhoud. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten. Een voorstel om de nieuw gebouwde lokalen aan den Oudheidkundigen Kring in bruikleen af te staan, wordt z.h.st. aangenomen. Voorgesteld wordt om aan F. Dierickx afwij king te verleenen van de algemeen geldende verkoopsvoorwaarden van bouwgronden aan de Burg. Fr. van Waesberghestraat, met alge- meene machtiging aan B. en W. voor de toe komst in dergelijke gevallen, ter voorkoming van stagnat e in het bouwen. Wordt aangeno men. Voorstel om zich uit te spreken of de oprieh ting en instandhouding van eene huishoud school in de gemeente noodig wordt gtacht, waarbij de begroot'ng voor 1932 wordt, cverge legd. De school zal bestuurd worden door de Congregatie der Zusters van Roosendaal en in gericht in veranderde lokalen der Zusterschool alhier, 'n den zin der Nijverheidsonderwijs wet, waarbij het Rijk 70 pCt. bijdraagt en de gemeente 30, doch van de buitenleerlingen 20 pCt. terugkrijgt. Het voorstel wordt gedaan omdat de subsidie voor de bestaande huishoudschool nu ook jaar lijks stijgt en de noodzakelijkheid ervan steeds meer wordt erkend.. Nadat de voorzitter het geheele plan en de begooting nauwkeurig heeft uiteengezet, waar- u't blijkt, dat de kosten niet veel hooger zul- onder het niet mogelijk is zijn kalmte te be waren dingen die men met den besten wil n'et vergeten kan. Vergeten schenkt troost, oom, vermaande de abbé. Ik zal nooit vergeten, al wilde ik het ik zou niet kunnen, dat gevoel ik maar al te goed Er heerschte een oogenbl'k diepe stilte. De jonge priester en dokter Pertuiset wissel den een snellen blik. Zij begrepen elkaar. Die blik was een zwijgende overeenkomst, den oudenman niet tegen spreken. 'ogmaals Raoul, ik moet mijn zaken regelen, opdat de dood mij niet overvalle. Wanneer ik voor veertien dagen overleden was dan zou mijn vermogen verdeeld geworden zijn op een wijze die wel wettig is, maar toch iijnrecht in tegenspraak met mijn wil. Ik verlang mijn na latenschap te vermaken zooals mij dat goed dunkt, iets waarop ik een onbetwistbaar recht heb. Dokter Pertuiset antwoordde: Zeker, mijn waarde graaf, dat recht hebt gij en niemand denkt er aan het u te betwisten, maar het betreft hier een ernstig geval dat na denken vereischt en daarbij kan goede raad niet overbodvg zijn. Wanneer gij dat zelf niet begrepen hadt, dan zoudt ge er niet zoo op aangedrongen hebben, uw neef te spreken. Waartoe zou het ook gediend hebben nem al die moeilijkheden en gevaren te doen trotsee- ren, wanneer gij toch uw eigen inzichten zoudt willen volgen zonder hem te raadplegen. Het ware dan voldoende geweest pen gezegeld vel len zijn dan thans en de heer Lockefeer de voordeelen heeft bepleit, wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. Ingekomen stukken. 1. Dankbetuiging van Comité voor „Her wonnen Levenskracht" voor het weder toege stane subsidie van f 100. 2. Verzoek van het Gemeentebestuur van Arnemuiden, om adhaesie te betuigen aan het door die gemeente aan den Minister van O.K. en W. en de Tweede Kamer der Staten-Gene raal gezonden adres om vrijstelling te willen verleenen van de op 1 Januari 1936, volgens cie Onderwijswet 1920 verplichte invoering van vak j, wat volgens adressante voor de kleine ge meenten te hooge kosten meebrengt, daar deze in het algemeen niet over lokalen cn terreinen voor dit onderwijs beschikken. Wordt besloten aan d't verzoek geen adhaesie te betuigen 3. Dankbetuiging der stichting „Moederheil" te Ginneken, voor het toegestane subsidie van f 25. 4. Verzoek van J. van Waterschoot om tot wederopzegging het onbebouwde stuk grond in de Burg. Fr. v. Waesberghestraat te mogen pachten tegen een jaarlijkschen pachtprijs van f 15. Aangenomen. 5. Bericht van aanneming door den heer D J A van de Walle, van zijne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur. 6. Accoordverklaring door de Bat. Import Mij, met de door B. en W. gestelde voorwaar den voor plaatsing van een benzine pomp station. 7. Verzoek van G. Vogelvanger, rm ont heffing der pacht van het j ach tieclr: op de B nnenvest. 8. Dankbetuiging van de familie van wij len het Raadslid C. J. van de Walle, voor de betoonde deelneming. 9. Goedkeuring der verhuring van het huis n de Groote Begijnenstraat, aan den heer Willy van Waesberghe. 10. Van het R. K. Kerkbestuur accoordver klaring met de voorwaarden door den Raad gesteld, voor uitkeering van het subsidie voor restauratie der Kerk. 11. Mededeeling dat een redactiefout schu it in art. 2 der verordening tot heffing van het percentage op de persooneele belasting, waarna paper te nemen, daarop een testament te schrijven en den notaris te ontbieden. Maar dat hebt ge niet gedaan, mijnheer en ge hebt den abbé d'Areynes zelf gezegd dat ge hem wildet raadplegen over de regeling van uw sa- kem Gij moet niet toe laten, mijn waarde graaf vergun het mij te zeggen, gij moet niet toe laten, dat de haat u een handelwijze voor schrijft, d e lijnrecht in strijd zou zijn met uw rechtschapen karakter, gij moet niet slecht worden op het oogenblik dat een wet der na tuur u voorschrijft goed te zijn, zocals gij al tijd geweest zijt. Dokter Pertuiset heeft gelijk com, zeide Raoul. De dokter vervolgde. Gij moet zoo over uw fortuin beschikken, dat uw geweten u niets kan verwijten. Mijn geweten zal mij niets verwijten, ant woordde de graaf, en ik zal doen wat mij goed dunkt. De toon waarop hij deze laatste woorden ge sproken had, duldde geen tegenspraak, air hans niet voor het oogenbLk. De dokter en de abbé begrepen dat en zwe gen. Graaf Emmanuel d'Areynes ging voort: Mijn vermogen bedraagt vier millioen vijf honderd-duizend francs met inbegrip van mijn paleis in de rue de Vaugirard te Parijs en het kasteel Fenestranges met de daarbij behooren de goederen, zeer laag getaxeerd. De papieren die dit fortuin, roerend en onroerend verte genwoordigen berusten bij mijn notaris ie Fa- rijs, meester Pinguet, reu des Pyramides no IS dit artikel wordt gewijzigd. Bij de rondvraag wees de heer Verwilghen op de onvoldoende wijze, waarop de straten worden hersteld, na openmaking voor gas of electriciteit als gevolg waarvan dadelijk in zakkingen ontstaan als er zware vrachten over komen. Hij deelt verder mede, 's avonds in den zij weg langs Boschdorp op hoopen grond te zijn gestooten, die, zeker om het water te kunnen laten loopen, midden op den weg lagen. De voorz'tter noemt het eerste een goede opmerking, waarmede rekening zal worden ge Als de plicht my roept tot werken. Dan ben ik niet langer lui; Niets kan my dan tegenhouden, Zelfs geen pypestelenbui. Dan steek ik mijn paraplu op, Niet voor hoed of beste pak, Maar 'k bescherm myn trouwepypje D0UWE EGBERTS, myn tabak. ClingeDoorenbov 20 - 50 ct. per ons iwsckaft li wolken van genot De zu'vere rente bedraagt ongeveer honderd- zeventig duizend francs. Luistert nu naar hetgeen ik besloten heb. Het is mijn wil, en ik zal dien wettig, doen bekracht'gen, dat gij, Raoul, mijn eenlge erf genaam zult zijn. De vicaris van Saint-Ambroise antwoordde: Daar ben ik u zeer dankbaar voor oom, maar ik weiger Graaf Emmanuel zag zijn neef verbaasd aan Gij weigert, herhaalde hij, dat is n et mo gelijk. Het is niet alleen mogelijk, het is zeker. Waarom? Omdat ik het mij als een misdaad zou aan rekenen, 't geheel van een vermogen aan te nemen, waarvan mij slechts de, helft tc.ekomt terwijl op de andere helft iemand recht heeft, die 'n armoedige omstandigheden verkeert. Uw nicht Henriette? zeide de graaf. Ja, mijn nicht Henriette, die evenals ik door u is opgevoed, d e gij even lief gehad hebt als mij. Uw helaas maar al te rechtmatige toorn jegens haar echtgenoot doet u uit het oog verliezen, dat Henriette mij zou kunnen verdenken, baatzuchtig misbruik gemaakt te hebben van mijn invloed op u. Een dergelijke verdenking zou afschuwelijk zijn. j De vicaris van Saint-Ambroise 'er volgde: Juist en daarom moogt ge er mij niet aan blootstellen. Behoefte en honger zijn slechte raadgevers, beste oom, en Henriette en Gil bert lijden honger. Ik ben rijk, want ik bezit geld genoeg om mijn armen te verzorgen. Wat

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5