No. 3736 Vrijdag 27 Februari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Wm Kameroverzicht Builenl. Overzicht Binnenland Buitenland. Provincienieuws. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. Alcoholgebruik bij hinderen. J ECO V I T Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. GEIJKT DE KOERIER Bureaux van Redactie cn Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 mafihden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent ién 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITE IT „Bier is vloeibaar brood." Een pracht reclame-opschrift voor een bier brouwerij, maar tevens een perfide leugen. De meeste reclame-opschriften munten wel niet uit door groote waarheid, maar de schade, die de goedgeloovige gemeenten door het gemis aan waarheid ondervindt, treft gewoonlijk al leen maar 's menschen beurs: men is eenige guldens en een illussie armer géwordén. Voor een dertigtal jaren gold boven geciteerde leu gen nog als waarheid en vele bezorgde en goed meenende ouders gaven aan hun kinderen, die 't vertikten om voldoende te eten, het ge notmiddel „bier", vooral Stout, Dpdat de arm" schapen toch eenig voedsel het vloeibare brood naar binnen kregen. Reeds lang is de ze leugen achterhaald en de wetenschap, dat alcoholgebruik voo rkinderen in hoe kleine hoeveelheden ook (Stout bevat zelfs 6 pCt. al cohol) verderfelijk is voor h'chaam en ziel. is in meer ontwikkelde kringen wel gemeen goed geworden. Geen bierbrouwerij zal dan ock in den tegenwoordigen tijd met genoemde re clameleugen voor den dag durven komen; des te meer treft daarom, dat er nog talrijke ouders zijn, wier geest 30 jaar heeft stilgestaan, wier ontwikkeling pijnlijk ten achter is gebleven en die in goedwillende zorg aan hun kinderen als versterkend middel (soms als zoogenaamd onschuldig genotmiddel) bier toedienen. Perfide leugen! Zij geven hun kinderen in plaats van brood geen steenen, maar vergif, vergif voor de kinderlijke ziel en het kinderlijk lichaam. Alcohol-toediening in den vorm van bier, of nog erger van wijn, werkt op 't groeiende kind niet versterkend, maar belemmert den groei, verstoort de spijsvertering, tast hart en bloed vaten aan en maakt hen vatbaarder voor aller lei ziekten door verzwakking van het weer standsvermogen. Kinderen zouden na bierge bruik er beter uit gaan zien. Wie iaat zich nog door deze gezichtsleugen misleiden: wie houdt den teringblos van den tuberculoselijder voor een teeken van bloeiende gezondheid? Nog verderfelijker dan op het lichaam werkt het bier- en wijngebruik op de psyche der kir. deren. Wij weten allen uit proeven in de laatste 20 jaar genomen, wat de invloed is van den al cohol op de psychische functies van volwas senen: wij weten, dat alcohol een bedwelming-; middel (narcoticum) is, dat vooral de hoogere psychische functies aantast, zelfs in kleine giften terwijl subjectief juist het gevoel op treedt van meer te kunnen presteeren (zoo ligt het perfide bedrog reeds in de alcoholwer king zelf) En die invloed, die reeds bij volwas senen in meer of' mindere mate merkbaar is, werkt op de psyche van het groeiende kind veel en veel sterker. Sufheid in de school, moei lijker leeren, verzwakking van het geheugen en wat nog het ergste 'is, verzwakking van den wil, is de werkelijke oogst van dit „genotvolle versterkingsmiddel." Alcoholgebruik maakt zenuwachtig. Men gaat drinken om zijn zenuwen te kalmeeren en wer kelijk't Schijnt succes te hebben, want men gevoelt zijn angsten en gejaagdheid min der. Maar ook hier weer de misleidende schijn In den grond toch wordt de zenuwachtigheid steeds erger en al maar meer moet men drin ken om zich te bedwelmen en zijn zenuwen niet te voelen. Zoo werkt de alcohol op de ze nuwen van volwassenen, maar nog veel ongusti. ger is zijn invloed op het kind, en niet alleen op het kind, dat reeds zenuwachtig is, dat reeds lijdt aan angsten en buien, maar ook op het gezonde kind, dat zenuwachtig wordt gemaakt. Alcohol bij kinderen kweekt psychopathen Hoe men ook over het matig gebruik van al cohol in den vorm van bier of wijn bij volwas senen moge denken, voor kinderen beneden de 16 jaar is bier en wijn verderfelijk. Sterke dran ken laat ik vanzelfsprekend buiten beschou wing. Ouders! Indien gij uw kinderen lief hebt, laat U door geen leugen misleiden. Geeft uw kin deren noch bier, noch wijn: laat ze ook niet uit goedigheid meedrinken en verbiedt uw kin deren tenminste tot hun zestiende jaar het bier en wijngebruik. Ouders! Waakt over uw k'nderen! H J SCHIM VAN DER LOEFF, v Geneesheer-Directeur van het St. Annagesticht te Venraij. Ingezonden M*dedeeling (17) DOOP PDOF. L.K.WOLFF/n UTD LL>t:N W.l-L. BIJ ALLE APOlH f. DROü. (van onzen parlementaire medewerker.; De Indische begrooting. De iinancieele toe stand maant tot de grootste voorzichtigheid. Nederland's Koloniaal beleid ten voorbeeld gesteld aan Engeland en Amerika. De algemeene beschouwingen over de In dische Begrooting brachten nog verschillende sprekers op het forum. De inslag van wel haast ieders betoog was, dat de financiën de grootste voorzichtighe id eischen. De begrooting zelf en het kan door den minister niet worden ontkend is eigenlijk een paskwil. De raming geeft een tekort aan van anderhalf mllliöén, terwijl het in werkelijkheid tientallen millioe- nen bedraagt. Nu hoeft men geen schuldigen voor zulk een misrekening te zoeken. De In dische fnanc'ën zijn zwaar afhankelijk van de prijzen der producten en die zijn met spron gen veel vlugger omlaag gegaan, dan de ergste pess'mist had durven vermoeden. Intusschen, het feit van het tekort is er en ernstig werd er dan oo kde aandacht op ge vestigd, dat een voorzichtige politiek ook in dagen van gunstiger conjunctuur dringend gewenscht Is, om minder gunstige perioden als zich thans voordoen, te kunnen opvangen. Zoowel de heer Feber als de heer Colijn be- toogeri dat de politieke lijn, in Indië te volgen moet zijn gericht op een geleidelijk in auto nomie toenemend Nederl-Ind:ë, dat deel blijft uitmaken van het Koninkrijk der Nederlanden. De laatste kwam daarbij scherp op tegen de be wering, zonder eenigen grond of bewijs aan te voeren, van den heer Cramer, ais .ou Neder land in Indië een onderdrukkingspolitiek voe ren. Verstandiger dan derwifs de bevolking te gen Nederland op te zetten, ware 't tot samen werking aan te sporen, wat in het cultureel en stoffelijk belang zou zijn. Hij kon zich daarbij beroepen op een Amerikaansch Staatsman, die in de „New-York Times" Nederlands Koloniaal bestuur aan Engeland en aan de Vereenigde Staten ten voorbeeld stelde. In Spanje heerscht momenteel weer rust. Zal de monarchie zich handhaven? De vlootbe- wapening. Kans op overeenstemming tusschen Frankrijk en Italië Gunstig verloop der be sprekingen in Engelsch-Indië. Wanneer de beste kenners van de Spaansche toestanden elkander in de waardeer;ng van het geen zich de laatste weken in het Iberische schiereiland heeft afgespeeld, radicaal tegen spreken, dan gelooven wij verstandig te doen ons van zelfstandig oordeel te onthouden en eenvoudig die waardeering van anderen te re- gistreeren. Er is dan in Madrid tenslotte een kabinet Aznar voor den dag gekomen, een ka binet, waarin Berenguer, de afgetreden dicta tor, als minister van oorlog fungeert. Voorts zijn alle groepen der bevolking, ook de Cata- loniers, die strijden voor volkomen 'mafhanke- lijkheid, er in opgenomen, behalve de ultra- radicale elementen. Bedoeling vai? het Kabi net is, een eerlijke verkiezing voor te bereiden van een cortes, welke ook constitueerende macht zou hebben, welke dus ook den regee- ringsvorm zou kunnen wijzigen. Deze verkiezin gen zouden iïi Juni of Juli moeten plaats vin den, Feit is, dat dit Kabinet niet ongunstig is ontvangen. De zeer kortstondige dreiging met •uapejq een algemeene staking is niet doorgegaan. Er j heerscht in Spanje op het oogenblik rust. In tusschen noemt de een het Kabinet Aznar de laatste stuiptrekk'ng van het monarchisme, dat onvoorwaardelijk ten doode is opgeschreven terwijl de ander met even veel stelligheid be weert, dat door de totstandkoming van dit ka binet de posit'e van koning Alfons zeer aan-" merkelijk is versterkt. Wat er van zij, er is al thans dit goeds aan, dat de verantwoordelijke partijleiders de handen in elkaar hebben gesla gen, om een rustige ontwikkeling van den toe stand in het belang des lands zooveel mogelijk te -verzekeren. De vlootbewapenings-wedloop tusschen Frank rijk en Italië heeft Engeland, dat daarin een gevaar ziet voor zichzelf, gedwongen in te grij pen. En zoo zijn een tweetal Engelsche minis ters Henderson en Alexander, naar Parijs ge togen om te trachten *cn regeling tusschen de beide landen te treffen, welke Engeland niet zou dwingen het vlootac- coord dat het met de Vereenig Je Staten en Ja pan heeft gesloten op te zeggen. De besprekin gen te Parijs moeten een zoo gunstigen uit slag hebben gehad, dat de beide ministers er aanleiding in hebben gevonden nun reis tot Ro me uit te breiden, 't Ware te wenschen dat cok daar volledig resultaat werd bereikt, noodzake ïijke voorwaarde voor Frankrijk om zijn toe zeggingen gestand te doen, zoodat tenslotte het drievoudig vlootaccoord in een vijfvoudig zou kunnen worden omgezet. De besprekingen tusschen den Britsch-In- d'schen onderkoning en Gandhi nemen goe den voortgang. De laatste heeft thans volstrek te volmacht gekregen om een regeling af te sluiten. De hoop is dus gewettigd, dat in Br.-In dië de vrede definitief zal worden geteekend. i Mr. PATIJN GEZANT TE ItOME. Jhr. van der Goes naar Cairo. De Staatscourant van Woensdagavond be vat de benoeming tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Caïrcf van Jhr. mr. A. van der Goes, thans i'n gelijke hoedanigheid te Rome. Bij hetzelfde benoemingsbesluit is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome mr. J. A. N. Patijïi. Rusland, het eldorado voor de arbeiders. Naar de „Osservatore" uit Warschau ver neemt, heeft het Russische volkscommissari aat van landbouw, in overleg met het volks commissariaat van arbeid, dezer dagen een nieuw reglement vastgesteld voor de arbeiders in de collectieve landbouwbedrijven, waarin nauwkeur'g de termijnen worden aangegeven, waarbinnen zij het werk, dat hun wordt op gedragen, moeten gereed hebben. Deze nieuwe regeling werd ingevoerd, om dat zeer vele boeren, die op de collectieve land bouwbedrijven werkzaam zijn, niet op tijd met hun werk klaar zijn, of daaraan geen zorg be steden. In het nieuwe reglement wordt bepaald, dat allen, die de hun toevertrouwde landerijen n:et met de grootst mogelijke zorg zullen be bouwen, gestraft zullen worden met verminde ring van hun levensmiddelenrantsoen. Verder heeft het commissariaat van arbeid een schrijven gericht aan de directies der fa brieken, waarin aan deze verzocht wordt, er voor te zorgen, dat het loon der arbeiders nooit de officieel vastgestelde tarieven overschrijdt De fabrieksdirecties, die aan haar arbe'ders premies zullen toekennen, zullen, ook al is deze premie verdiend, streng gestraft worden en uit hun ambt worden ontzet. Ernstige pokken-epidemie te Calcutta. In Calcutta zijn 167 personen aan de pokken overleden. De Indische gezondheidsdienst heeft de laatste 14 dagen meer dan 1 millioen men schen tegen de pokken ingeënt. De voedselvoorziening der Russische steden in gevaar. Naar de „Osservatore" uit Stamboel ver neemt, heeft de crisis in het Zuiden des land;, een stagnatie veroorzaakt in het geheele in- dustrieele leven. Op verschillende stations in het Donetsbek ken staan op het oogenblik meer dan honderd treinen, geladen met kolen, die niet kunnen vertrekken bij gebrek aan locomotieven. Deze toestand wordt nog verergerd door een sneeuwstorm, die sinds verscheidene dagen in deze streken woedt, zoodat het vervoer van levensmiddelen naar Moskou en Leningrad ge heel gestaakt is. De regeering zag zich genoodzaakt, op- n'euw de rantsoenen levensmiddelen te ver minderen, vooral de hoeveelheid vleesch, dat alleen bestemd is voor arbeiders, die in de mi litaire Industrie werkzaam zijn. HENGSTDIJK. Gemeenteraad. Alle leden zijn aanwezig; één vacature. Voorzitter burgemeester v. Esbroeck; secretaris de heer Hermans. Op de tribune verscheidene belangstellenden Na open'ng richt de voorzitter een welge- meenden nieuwjaarswensch tot de leden en den secretaris. Hij dankt hen voor hunne wel willende en vriendschappelijke medewerkingen drukt den wensch uit, dat dit ook-zoo mo>- blijven in de toekomst. Aan de orde komt: I. Notulen. Deze worden na voorlezing ongewijz'g} goed gekeurd. II. Uitbetaling presentiegelden. III. Ingekomen stukken. 1. Van Ged. St. bericht, dat zij hunne beslis sing omtrent de begrooting 1931, hebben ver daagd tot 1 April. 2. De c'rculaire van Z.Exc. den Commissaris der* Koningin om op de loopend" begrooting een post uit te trekken voor een op te richten politie-cursus, wordt aangenomen vóór ken nisgeving. 3. Het verzoek van het R.K. Schoolbestuur om een voorschot van f 900, wordt rn.et alg. st. toegestaan. 4. Van den heer J. Krleckaert kennisg., dat hij ontslag neemt als raadslid, wegens zijn be noeming tot bouwkundig ambtenaar in de ge meente. 5. Rapport van 't Bestuur der Zeeuwsch- Vlaamsche Landbouwmij. over de Arbeidsbe - middeling wordt voor kennisgeving aangeno men na voorlez'ng der hoofdpunten, 6. Verzoekschrift van de R.K. Werkliëden- vereeniging tot in het leven roepen vaii een steunregeling of tot- het verschaffen van werk gelegenheid. De voorzitter deelt namens het Dag. Best. mede, dat er op werkverschaffing gëen uitzicht is en dat men daarom bereid is een steunre geling in 't leven te roepen. Burg. en Weth. hopen, zoodra de uitkeering bij den Bond ophoudt met een concept-steun regeling gereed te zijn; eerst zal men hierom trent inlichtingen inwinnen en zal tijdig een raadsvergadering worden belegd ter bespreking en vaststelling der normen van u'tkeering. De heer van Heese vraagt of ei geen werk verschaft kan worden bij de landoouwers, zoo als het bewerken van vlas, het zuiveren van afwateringen e.d. De voorzitter verklaart, dat 3. en W. daar naar een onderzoek hebben geda.-ui met als resultaat, dat daarin weinig heil te vinden is om de werkloozen afdoende te heipen. Op de vraag van den heer van Heese of de steunregeling enkel de georganiseerden betreft, antwoordt de voorzitter bevestigend De heer Warrens vraagt of de niet-georga- niseerden ook daarbij betrokken kunnen wor den. De voorzitter verklaart, dat .nen dat regelen kan, maar spreker zelf is er tegen, omdat ze toonen niets over te hebben voor de organi satie. De heer van Deursen: U zegt, dat U e: per soonlijk tegen Is de niet-georganiseeraen in de steunregeling te betrekken, ma ir t is toch ellendig voor iemand, die dan de dupe wordt. De voorzitter verklaart gezegd te hebben, dat men dat regelen kan, maar principieel Is hij er tegen, omdat men niet tot de organisatie toetreedt. Aan B. en W. wordt opgedragen yaqr.'-een concept-steunregeling zorg te dragen. Voorgelezen wordt een circulaire vande Zeeuwsch-Vlaamsche Waterïe'dingmij., waarin de Raad nogmaals op zijn verantwoordelijk heid wordt gewezen en verzocht wordt vóör 25 Jan. te besluiten of hij bij zijn besluit tot ontbinding der maatschappij volhaTd:,, dan wel dit besluit in te trekken en tot storting van 10 pCt. op de aandeelen over te gaan. Vol hardt de Raad bij zijn beslu:t tot ontbinding der Mij., dat acht deze het recht cn billijk, dat de gemeente bijdraagt in de vroegei; gemaakte

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1