Naar de Statenverkiezingen. Buitenland. Stadsnieuws. Prooincienieuws. De tweede étappe. Bij Hooidpijn Ingezonden Mettedeeling Mijnhardt's Poeders ii. Hebben we in ons vorig artikeltje gewezen op den plicht van alle R. K. kiezeressen en kie zers om als principieele Katholieken Zondag as. aan de stemming over de volgorde der can didaten op de officieele lijst deel te nemen, thans willen we trachten de vraag te beant woorden, die wellicht voor velen nog moeilijk heden oplevert: „HOE MOET MEN STEM MEN?' Natuurlijk mag men van ons niet verwach ten, dat wij bepaalde PERSONEN naar voren zullen brengen. In dat opzicht wenschen wij ons van elke beinvloeding te onthouden. Iedere Kiezeres, iedere kiezer bepale in volle vrijheid, naar beste weten, welke candidaat zij (hij) voor de verantwoordelijke post van Statenlid het meest geschikt acht. Iets anders is, dat wij ons wèl geroepen ach ten onzen-lezers een vingerwijzing te geven, een soort van handleiding, voor het bepalen van hun stem, opdat zij organisatorisch zullen stem men, zóó als de R.-K. Staatspartij dat van heil vraagt. En dan meenen wij niet beter te kunnen doen dan hier nogmaals enkele passages te ci- teeren uit de circulaire van 7 November 1930, door het Dagelijksch Bestuur der R.-K. Staats partij gericht tot de besturen der R.-K. Rijks- k'.eskringorganisaties in Nederland, een ;ircu- laire, die indertijd door de Katholieke pers is gepubliceerd en die ten aanzien van de kwestie der candidaatstelling kostbare wenken bevat. Wij lezen in die circulaire o.a. het volgende: Verwaéht mag thans worden, dat on derlinge waardeering en samenwerking voor een gemeenschappelijk Ideaal DAT ZICH VER BOVEN PERSOONS- OF GROEPSBELANG VERHEFT, de in zet dezer verkiezingen (bedoeld zijn de verkiezingen voor JProv. Staten en gemeenteradenRed.), zal zij.n De samenstelling der verschillende lei dende lichamen in onze partij-organi satie, te beginnen met den Partijraad zelf, zou als voorbeeld kunnen dienen van het geslaagde streven naar een redelijke erkenning en tegemoetkoming van allerlei stroomingen en richtingen, die onze partij jong en krachtig hou den. Dat evenwicht mag ook in de Ka tholieke Statenclubs en in onze fracties der gemeenteraden niet verbroken wor den. Het spreekt vanzelf, dat voor het ten deze verantwoordelijke partijorgaan al lereerst bekwaamheid en geschiktheid der te stellen candidaten als maatstaf moeten gelden. Het zakelijk belang eischt dat, en het wijst op een gezond begri.p der kiezers, indien zij zich door kundige voorstanders van het ALGE MEEN BELANG willen doen vertegen- in brons aan J. van den Broecke, werkman in dienst op de boerderij van den heer P. Leen- houts-Risseeuw te Schoondijke. De Zomertijd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in 1931 de vervroeging met één uur van den wettelijktn tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen 15 Mei en zal eindigen 4 October. Weer speelhuizen bij Parijs. ^Nu de commissie voor de algemeene admi nistratie met overgroote meerderheid een gun stig advies uitbrengt op het voorstel tot het openen van het speelhuis van Enghien, het Parijsche Monaco, is het vrij zeker, dat de zoo moeilijk verkregen wet, die de speelhuizen uit Parijs en uit een omgeving van 100 kilometer om de hoofdstad heen hield, een doode ietter za lworden. Zoo pas had de Parijsche raad reeds weer een openlijke regeling gemaakt, om het v bliek gemakkelijk in de gelegenheid te stellen, cp de paardenrennen te spelen. De voorstanders beriepen zich nota bene op de moraal en zeggen, dat openlijke instellin gen beter zijn dan de talrijke clandestiene, die zoowel te Parijs, als m de omgeving woekeren, maar het is toch wel een weinig verheffend schouwspel, de overheid de speelzucht te zien aanwakkeren. Alleen het speelhuis van Enghien belooft 80 mlllioen aan den fiscus. Dat verklaart veel, maar is het te rechtvaardigen? Wetsontwerp tegen het onterven van vrouw en kinderen in Engeland. Zooals men zich zal herinneren, heeft iucht- maarschalk sir Sefton Brancker, die bij de ramp van de „R. 101" om het leven is gekomen, in zijn testament zijn persoonlijk vermogen aan een met hem bevriende tooneelspeelstcr vermaakt, zoodat zijn vrouw en zijn zoon niets ontvingen en slechts aangewezen waren op zijn pensioen, om daarvan te leven. Dit heeft aanleiding gegeven tot de indie ning van een wetsontwerp, waarbij het verbo den wordt, bij testament het heele vermogen woordigen. Maar de handhaving van dezen alleszins redelijken eiseh behoeft de door het Dagelijksch Bestuur en door ieder lid van onze Partij wenschelijk geachte veelzijdigheid geenszins in den weg te staan. Moge daarom de a.s. candidaatstelling voor de Provinciale Staten en gemeen teraden in onze kiesvereenigingen ge schieden in goede harmonie, ONDER ERKENNING VAN DE VEELZIJDIGS BELANGEN VAN AL ONZE BEVOL KINGSGROEPEN EN ONDER VERMIJ -» DING VAN EENZIJDIGHEID IN DE AFVAARDIGING. Tot zoover de bewuste circulair?. De gegeven wenken laten o.i. aan duidelijk heid niets te wenschen over. Iedere kiezer kan er den wensch uit lezen, dat hij "Bij het uitbrengen van zijn stem de veelzijdige samenstelling van de Statenfractie voor oogen zal houden, dat hij zal medewer ken om te komen tot een zoo goed mogelijke vertegenwoord:ging van alle groepen en stroo mingen in het college van Provinciale Staten. Wie zóó stemt handelt in den geest van de R. K. Staatspartij. In strijd met dien geest zou het dus geacht moeten worden te adviseeren, dat middenstan ders UITSLUITEND op middenstanders, boeren op boeren, werkgevers op werkgevers, arbei ders op arbeiders, ambtenaren op ambtenaren zullen stemmen. Volkomen in overeenstemming met dien geest daarentegen is het, hier nog eens naar voren te brengen, wat in de laatste vergade ring van afgevaardigden van den Statenkies- kring „Hulst" o.a. door den heer Lockefeer zco duidelijk is gezegd en waarop ook door het Tweede Kamelid, den heer Guit bij diens on langs in dit gewest gehouden propaganda- tournée met zoo grooten nadruk is gewezen, dat namelijk bij de a.s. Statenverkiezingen een on recht dient te worden goedgemaakt, een leemte moet worden aangevuld, door te zorgen, dat ditmaal ÓÓK een arbeidersvertegenwoordiger naar de Staten wordt afgevaardigd. Terecht is gewezen op het groote gevaar, dat en langer negeeren van den wensch van een zoo belang rijke bevolkingsgroep als de arbeiders, voor de Katholieke zaak zou kunnen opleveren, een ge vaar, dat in de huidige tijdsomstandigheden zeker niet denkbeeldig genoemd mag worden. Een beroep is danook alleszins op zijn plaats op den rechtvaardigheidszin, het organisatie- bewustzijn en het saamhoorigheidsgevoel van ons Katholiek kiezerscorps om te zorgen dat ditmaal ÓÓK een arbeiders-candidaat naar de Staten worde afgevaardigd. Daarmee zal dan weer een der vele onloochenbare achterrstanden in ons gewest zijn ingehaald. aan andere personen of instellingen te verma ken, in plaats van voor de nagelaten vrouw en de kinderen te zorgen. Het wetsontwerp is inged'end door miss Rathbone en bepaalt, dat de weduwe en de kinderen ten minste 50 pCt. van het persoon lijke vermogen van den man moeten ontvangen Miss Rathbone verdedigde het wetsontwerp met veel vuur en had het succes, dat het, on danks de oppositie van verschillende ccnser vatieve afgevaardigden, tenslotte in tweede lezing met 140 tegen 28 stemmen aangencmcn werd. Anti-godsdienst-propaganda onder soldaten en matrozen in Rusland. Den lsten Maart zullen in sovjet-Rusland 200 scholen worden ingericht, waarin propa gandisten zullen worden opgeleid ter bestrij ding van den godsdienst onder de Russische soldaten en matrozen. Volgens een bijzondere overeenkomst tus schen de sovjetregeering, den generalen staf van het roode leger en het centrale executieve comité der bolsjewistische partij werd een plan opgesteld, volgens hetwelk op 1 Januari 1933 geen enkele soldaat van het roode leger meer mag behooren tot een of andere godsdienstige gemeenschap. Geen communisten meer toegelaten in de V.S De immigratiecommissie van het huis van afgevaardigden heeft een voorstel tot wijziging van de imnr'gratiewet aangenomen, waardoor voortaan niet alleen anarchisten, doch ook communisten uit de Ver. Staten geweerd zullfn worden. HET RUSSISCHE MILITAIRISME. 15 millioen Russische kinderen militair gedr ld Zooals bekend, richtte het Russische volks commissariaat van oorlog eenigen tijd geleden een schrijven aan de hoofden der Russische scholen, waarin werd aangedrongen op de mi litaire vorming der schoolgaande jeugd. Onge veer vijftien millioen kinderen zijn hierbij be trokken. Thans heeft he t volkscommissariaat van oorlog een nieuw document uitgevaardigd waarin de methodes van militaire training, die in de verschillende deelen van Rusland moeten worden toegepast, worden aangegeven. In de Noordelijke districten moet de jeugd worden geoefend voor een verdedigingsoorlog, terwijl in het Zuiden van Rusland de school gaande kinderen getraind moeten worden toor een aanvalsoorlog. Verschillende militaire plannen worden leeds aangegeven. Deze betreffen o.a. een aanval op Roemenië en Polen, de verovering van de Donaumonding en de bezetting van Wilna, Brest-Litowsk en Warschau. Wanneer de roode troepen eenmaal Polen en een gedeelte van Roemenië zullen veroverd hebben, zoo heet het, dan zal Tsjecho-Slo- wakije practisch machteloos zijn. Duitschland wordt als neutraal beschouwd en men rekent er op, dat het een stevig bol werk zal vormen tegen de „Westersche in vasie". Onder de Duitschers, zoo wordt in ge noemd document gezegd, zijn vele vrienden van het communisme. Tenslotte wordt in dit schrijven verklaard, dat het sovjet-leger overal, waar het verschij nen zal, hartelijk door 't proletariaat zal wor den ontvangen, sedert de propaganda daartoe den weg gebaand heeft. Studenten, die in de talen gestudeerd heb ben, of nog studeeren, worden met aandrang verzocht, om zich eventueel beschikbaar te stellen als tolken in de veroverde gebieden. De grooten moeten ook vreemde wapens leeren gebruiken. Een K.W.P.-bericht uit Moskou meldt: De „Krasnaja Swesda", het blad van het roode leger, eischt in een aan een militaire pen ontvloeid artikel, een nauwkeurige studie van de legeruitrusting in het buitenland. De schrijver is van meening, dat het roode leger op dit gebied tot nu toe te weinig deed en dat het 't geschut, de machine- en infan- teriegeweren der Europeesche .legers niet vol doende kent. Het moet mogelijk zijn, de verschillende troe penafdeelingen in het bezit te stellen van mo dellen der buitenlandsche geweren enz., opdat zij de behandeling daarvan kunnen leeren. De schrijver van het artikel zegt o.a.: „Als wij de buitenlandsche wapensoorten niet ken nen, dan kunnen we ook den buit niet benut ten, dien we in oorlogstijd zull?n behalen". Cycloon boven Sicilië. Een cycloon, zooals in geen tientallen jaren hier gewoed heeft, heeft thans Sicilië getei sterd en ernstige verwoestingen aangericht. Acht-en-veertig uur lang raasde de orkaan over het eiland, ontwortelde boomen wierp te legraaf-, telefoon- en stroomleidingen cmver, joeg rivieren buiten haar oevers en zette groote geb'eden onder water. Verscheidene personen werden gedood en ve len gewond. Hevig onweder te Brugge De Bruggelingen werden Zaterdagavond door een hevigen slag opgeschrikt. Eerst dacht men, dat er ergens een ontploffing had plaats ge had, doch aldra bleek het dat te midden van een hevige hagelbui, de bliksem in de O.L. Vrouwekerk was ingeslagen waarna het hemel vuur in den vorm van een reusachtigen lich tenden bol door enkele straten snelde, tot gico ten schrik van de voorbijgangers, die door een paniek aangegrepen werden. Verscheidene personen werden door de lucht verplaatsing ter aarde gesmakt en verloren ge durende eenigen tijd het bewustzijn. In de Kerk zelf heeft de bliksem gelukkiger wijze slechts weinig schade aangericht, doch het plotselinge uitgaan van het electrische licht bracht bij de geloovigen eenige ontstelte nis te weeg, zoo zelfs, dat twee dames flauw vielen en weggedragen moesten worden. Kard. Maffi bediend. Uit Pisa wordt gemeld, dat Kardinaal Maffi, d'e reeds geruimen tijd ernstig ziek was en thans bovendien nog lijdende is aan een zware influenza, is voorzien van de H. H. Sacramen ten der Stervenden. Gemeentefinanciën en werkloosheid. Dr. Bracht, de opperburgemeester van Essen, hield een lezing over den noodtoestand van de groote gemeenten, waarin hij er op wees, dat de gemeenten bij de groote werkloosheid haar begrootingen onmogelijk in evenwicht kunnen brengen. In 1913 bedroegen de uitga ven voor maatschappelijk hulpbetoon 7 pCt. van de totale uitgaven, thans 34 pCt. terwijl zij het volgende dienstjaar zelfs tot 51 pCt. zullen stijgen. Het is daarom dringend noodig, dat de ste den geholpen worden, in overeenstemming met haar uitgaven voor sociale doeleinden. Zware sneeuwval in de Alpen. Door het aanhouden van den sneeuwval in Centraal-Zwitserland is het treinverkeer op de Loetsch-bergbaan onderbroken. Ook ver schillende andere lijnen kunnen door de sneeuw niet meer gebruikt worden. Zermatt is volkomen ingesneeuwd. De nieuwgevallen sneeuwlaag is 2 M. dik. Door talrijke lawines zijn hier alle telefoon- en telegraafverbindingen verbroken. Ook An- dermatt is geheel ingesneeuwd. Het opruimingswerk is op de Schoellenen- spoorlijn door gevaar voor lawines niet moge lijk. Op den St. Bernhèrd ligt ?en sneeuwlaag van een dikte van 8 M. In het Formazzatdal werd een ploeg arbei ders aan den ingang van een tunnel door een lawine verrast. Zes arbeiders werden door de sneeuwmassa's begraven. Men is er nog niet in geslaagd, hen te bergen. In de Noord-ïtaliaansche Alpen zijn ver scheidene treinen door de geweldige sneeuw massa's blijven steken. In Tessino valt veel regen. Het lawine-gevaar ln de bergen zoo -:ordt uit Innsbruck gemeld, Is in de laatste dagen zeer toegenomen. Op den Patscherkogel werden vijf dames en heeren door een lawine over vallen. Een hunner bleef ongedeerd. Een dame werd door de sneeuwmassa's op zijde geslingerd en brak beide beenen. De overige drie leden van het gezelschap werden bedolven. In het Karwendel-gebied in Noord-Tirool bij de Be'ersche grens heeft Zondag een nieuw lawine-ongeluk plaats gehad. Zeven personen werden onder de sneeuw bedolven. Gelukkig was dicht in de buurt een Alpenhut, zoodat met het reddingswerk kon worden oegonnen. Het gelukte, zes bedolvenen levend uit te gra ven. De zevende kon echter slechts als lijk worden geborgen. (15) en z^ek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei, aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijn poeders. Grieppoeders. Verkoudheids- poeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt .Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist Voetbal. De voetbalvereeniging Sassche Boys zal op eersten en tweeden Paaschdag wedstrijd te Parijs spelen, en wel den eersten Paaschdag tegen de voetbalclub van St. Gobin en den tweeden Paschen tegen de club van de Grands Magasins du Louvre. We vernemen, dat een retourmatch tegen Pinksteren in het voornemen ligt. Werkloozen. Ter Arbeidsbeurze alhier ston den als werkloos ingeschreven: 56 Fabrieksarbeiders. 1 chef monteur. 1 Machinist 1 Timmerman. 5 Losse arbeiders. Tooneeluitvoering te Selzaete. De tooneel- afdeeling van den Katholieken Kring te Sel zaete zal, blijkens de in dit nummer opgeno men annonce, op 1, 8 en 9 Maart opvoeringen geven van het bekende werk van Pol. de Mont „Het Geding van Onzen Heer", passiespel in zes tafereelen. Gezien de bij vorige gelegenhe den behaalde successen, mag stellig öok dit maal een alleszins verzorgde uitvoering worden verwacht. Het overschot der uitvoeringen zal ten goede komen aan school en missie. De Statenverkiezingen De officieele groslijst in den Statenkieskring Sluis ziet er thans als volgt uit. Aernaudts A F Corthals AAM Dobbelaere P de Goossens G J L Hoegen W J M Miliano A H de Overmaat Th M Thomaes B J H Weijde P B v d Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" Zaterdag 28 Februari a.s. des namiddags te 2,45 uur wordt in het hotel „De Graanbeurs" te Hulst een algemeene ledenvergadering ge houden. De agenda vermeldt o.a. Jaarverslag van den Secretaris. Goedkeuring van de rekening over 1930. Vaststelling van de begrooting over 1931 Benoeming van een niéuw Bestuur in ver band met de periodieke aftreding. Mededeelingen van het Bestuur. Na afloop der vergadering bestaat gelegen heid, de nieuwe oudheidkamer van den Kring te bezichtigen. WESTDORPE. Biljarten. Uitslag kampioen-wedstrijd van de biljartclub „Ons Genoegen" Westdorpe. Klasse A. 15 partijen van 30 beurten op 5 biljarts. 1 Omèr Dehulsters 1942 punten, 2 Alfons de Cousemaker 1935, 3 Alfred Verhoosel 1872, 4 Piemie Dumez 1818, 5 Clm. Gfjssels 1516, 8 Prud. Plüym 1468, 7 Edm. de Clercq 1388, 8 Brasl. van Waes 1330, 9 Alfred de'Cousemaker 1295, 10 Vine Kalle 1162, 11 Arth. de Coocker 1155, 12 And. de Smet 1078, 13 Lev. Thomas 1043, 14 M. Hollevoet 1014, 15 Ch. Dehulsters 1013, 16 Ad. Plasschaert 972. Klasse B. 16 partijen van 30 beurten. 1 Mar. Thomas 1538 punten, 2 Prud. Kalle 1181, 3 Leons de Smet 1130, 4 Stef. Briequet 1117, 5 Ad. Plasschaert 1108, 6 Rich. Ysebaert 992, 7 Rob. Remery 988, 8 Adr. Anthonussen 973, 9 Cez. de Moor 923, 10 Edm. van Geetsum 896, 11 Cam. Thomas 865, 12 Frane Kalle 832, 13 George Dehulsters 822, 14 Rem. Notschacle 809, 15 Jos Kalle 801, 16 Ed. Vervaet 607, 17 Alb. Pladet 502. Na een strijd van 3 jaren heeft de Cause- maker zijn plaats als kampioen moeten afstaan aan zijn trouwen opvolger Dehulsters met een.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2