No. 3735 Woensdag 25 Februari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Proletariërs. Uil hel Parlement 8innenland VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PASTREKFHIHG Ho. 52410. F E U I L L ETO N. lil de ll.-k. Staatsparty Do Bodolaroo van Salni-Sulp/ce Ingezonden Mededeeling. (9) DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZER8KRINQ IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Dit vreemde woord hooren wij tegenwoordig algemeen. Het vindt zijn oorsprong bij de oude Romeinen en is afgeleid /an het Latijn- sche „proletarii". Als proletariërs werden in het oude Rome beschouwd allen, die niets be zaten en niets vermochten; rechteloozen, die slechts kinderen (proles) konden voortbren gen. In de Staatsregeling van Servius Tullius werden zij aangeduid als degenen, die niet eens hét laagste vermogen van de laatste der toer. bestaande vijf klassen bezaten. Zij waren vrij gesteld van belasting en wat voor dien tijd verachtelijk was ook van den krijgsdienst. Hun geestelijk leven verschilde weinig van dat der slaven. Die oude proletariërs waren a-s een kudde vee, stompzinnig voortlevend zonder hoogere idealen dan „brood en spelen" iPa- nem et circenses) die zij van de machtige heer schers soms afdwongen door revolutie. De christelijke beschaving heeft aan d't mensch-onwaardig bestaan een einde gemaakt. Na vele eeuwen, na het ontstaan van het mo derne heidendom, dat wij nog herkennen in de tot Mammondienst leidende technische ont wikkeling van onze maatschappij, is men ech ter opnieuw gaan spreken vaa proletariërs. Hel woord vindt nu zijn oorsprong in de so cialistische literatuur. 't Is geen eeretitel, die men hiermede aan de arbeiders geeft. Proletariërs zooals die van het oude Romeinsche rijk kennen wij niet meer. Gelukkig staan de arbeiders moreel en stoffelijk veel hooger dan die slaven Maar hét woord is van beteekenis veranderd. Men gebruikt het nu om aan te duiden, dat de ar beiders over het algemeen nog niet-bezitters, onzelfstandig en veelal rechteloos zijn. Dit is fciet overdreven. De feiten van den dag be wijzen het. Zoodra de zaken slecht gaan, wer den de arbeiders eenvoudig met honderden ont slagen. Zij worden dan niet anders behandeld en gewaardeerd dan de stoffelijke dingen: do grondstoffen, de machines enz. Hunne lccnen maken, evenals die stoffelijke dingen, een deel van dezen kostprijs uit. Moet hierop worden bezuinigd, dan gaan die loonen omlaag of men ontneemt aan de arbeiders hun bestaansmid delen. De loonen zijn aanzienlijk verhoogd; de ar beidsvoorwaarden over het algemeen verbe terd en ook de rechtspositie 's meer gewaar borgd door vakorganisatie en wetgeving. Maar gebleven is eene verschrikkelijke onzekerheid van bestaan, die den spaarzin verzwakt en het sparen of het verwerven van eenig bezit dik wijls onmogelijk maakt. In dien zin zijn honderdduizenden arbeider* inderdaad nog proletariërs. Hoe hen uit dat proletariaat te verlossen? H. 28) Een kwartier later zaten de vicaris van Saint Ambroise, graaf Emmanuel, Ratmond Schloss en dokter Pertuiset aan tafel waarop een mee grooten spoed toebereid maar niettemin uit stekend diner stond en terwijl de reizigers zich aan de verschillende gerechtten te goed deden vertelden zij de avonturen van hun reis door het Duitsche leger waarbij Raoul nog verschei dene bijzonderheden verteldev an de maatre gelen, die men te Parijs tegen het op handen zijnde beleg nam, en hoe men zich op een wan hoplgen tegenstand voorbereidde. De herstellende scheen al zijn krachten terug gekregen te hebben en nam levendig deel aan het gesprek. Toch vreesde de dokter, daar het onderhoud zeer lang duurde en niemand er aan dacht het te staken, dat zijn patiënt cizh te veel zou vermoeien en daarom gaf hij het teeken van scheiden. Nu hebt ge voor vandaag al genoeg gepraat mijn waarde graaf, zeide hij. Gij hebt rust noo dig en ik geloof dat mijnheer de abbé en Ray mond daar niet minder behoefte aan hebben, stel dus hetgeen gij verder nog met elkaar te verhandelen hebt tot morgen uit. Uw neef blijft verscheidene dagen hier, ge zult dus nog genoeg van zijn tegenwoordigheid kunnen ge nieten Wij zullen de zitting daarom nu maar op heffen. De dokter beveelt en ge weet nu een Vergadering van het Bestuur der R. K. Staatspartij. 1 Op Zaterdag, 21 Februari jl., 11 uur v.m. hield het Partijbestuur der R. K. Staatspartij een vergadering in het Parkhotel te Amsterdam Met kennisgeving van verhindering waren af wezig de heeren De Bruijn (Dag. Bestuur), Van Hout (Den Bosch), Van Berckel (Leiden), en ter Steege (Overijsel). De overige bestuurs leden waren aanwezig. 1. Van de ingekomen stukken zij in dit kort verslag vemeld de uitnoodiging van het Be stuur der Unie van R. K. Studentenvereenigin gen in verband met eene internationaal te or- gan'seeren vredesactie. De voorzitter mr. Go- seling deelde mede, dat het Dagelijksch Be stuur deze uitnoodiging heeft aanvaard, en dat door hem en den Partijsecretaris de onder lei ding van den R. K. Vredesbond voor dat doel gehouden bijeenkomst werd bijgewoond. Het P. B. hechtte daaraan zijn volle goedkeuring. 2. De voorzitter deed daarna een"ge nede- deelingen namens het D. B. over de werkzaam heden der verschillende commissiesCie. voor Sociale Kamer, Indische Cie., Kiesreglement Cie.), over de voorbereiding van de Partij raadsvergaderingen en van de u.s. Amersfoort- sche Bijeenkomst. Als inleiders over het te be handelen onderwerp (Kapitalisme) zullen daar 1 optreden de heeren Ir. M. Bongaerts, prof. Dr j W. Pompe en Pater Dr G. Vrijmoed. Ook werd medegedeeld, dat het D. B. naar aanleiding van een desbetreffende vraag op de bijeen- j komst van R. K. Gemeenteraadsleden (zie punt 8) overweegt eenige centrale propagandalei- ding te geven voor de gemeenteraadsverkiezin gen, in gelijken geest als voor de Provinciale Statenverkiezingen werd voorgesteld. (Zie punt 4). 3. Hierna werden behandeld de ter goed keuring voorgedragen reglementswijzigingen van de Rijkskieskringorganisaties Leiden, Zee land, Gelderland en Limburg. 4. Een voorstel van het D. B. om ten behoc ve van de propaganda voor de Provinciale Sta tenverkiezingen eenige algemeens politieke r'chtlijnen te geven, werd aangenomen. Een ontwerp-circulaire, samengesteld aan de hand van eene enquête daartoe ingesteld bij de Ka tholieke leden van Gedeputeerde Staten, werd goedgekeurd. Deze gegevens zullen ook ver werkt worden in den vorm van eenige vlug schriften, welke door de centrale partijleiding' verkrijgbaar zullen worden gesteld. 5. Behandeld werd de resolutie inzake de vredespolitiek aangenomen in de vergadering van het Uitvoerend Comité van de internatio naal samenwerkende Katholiek politieke par tijen, gehouden op 5 Januari jl. te Parijs. Door den voorzitter der R. K. Staatspartij werd deze resolutie onderteekend onder voorbehoud van goedkeuring der bevoegde partijorganen Het P. B. besloot deze resolutie ter goedkeuring aan den Partijraad voor te leggen, omdat de Partijraad het party orgaan is bevoegd deze goedkeuring in hoogste instantie te geven. Te vens biedt deze procedure dan de gelegenheid den Partijraad over deze internationale samen werking nader in te lichten en de belangstel ling daarvoor 'n onzen kring' verbreeden 6. Op voorstel van het D. B. werd besloten een schema voor de Jeugdorganisatie in de R. K. Staatspartij, ontworpen door het Partij- secretariaat en in principe door het D. B aan vaard te stellen in handen eener commissie uit het P. B. bestaande uit de heeren Mr J. Hou ben, J. C. Berger, en den Partijsecretaris. Pas toor Overmeer, lid der Jongeren-Commissie in Friesland, zal met deze commissie overleg ple gen. Het is Ge bedoeling, dat in de eerstvolgen de vergadering van het P. B. een uitgewerkte regeling door deze commissie aan het P B. wordt voorgelegd. 7. Het P. B. hechtte daarna zijn goedkeu- r'ng aan een ontwerp-circulaire te zenden aan de Rijkskieskringorganisaties, waarin mededee ling zal worden gedaan over de uitbreiding van het nstituut van schriftelijke vragen aan de Partijleiding voor Partij raadsleden en Kies-, kringbes turen, nl. ook buiten de rondvraag ter Partijraadsvergadering. De ervaring met de nieuwe regeling van de rondvraag, waarbij vra gen van algemeen staatkundigen aard vooraf moesten worden ingediend, heeft bij de Partij leiding de overtuiging gevestigd, dat op die wijze degelijke voorlicht'ng kan worden gege ven aan belangstellende partijleden over ae- tueele politieke vraagstukken. Hierdoor wordt '»ok gehandeld in den geest van de doelstelling in ons Partij reglement geformuleerd nl. „het bevorderen van de staatkundige ontwikkeling der Katholieke kiezers" Dit contact van infor- matorische aard met de centrale Partijlei ding wordt thans uitgebreid en op breeder grondslag gesteld. De circulaire zal in de R.K. Pers worden bekend gemaakt. 8. Verslag werd ^uitgebracht over de verga dering op 24 Januari 1931 gehouden door het Partij secretariaat (de voorzitter van het D. B was wegens ongesteldheid verhinderd) met de afgevaardigden van de 10 bestaande geweste lijke Centrales of Bonden van R. K Gemeente raadsleden. Op deze vergadering werd het initiatief van het D. B. om te komen tot een landelijk federatief verband der bestaande en nog op te richten Bonden of Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden met onverdeelde in maal, dat hij een dwingeland is, die gehoor zaamd wil worden. De vicaris van Saint-Ambroise drukte zijn oom en vervolgens Raymond en den dokter de hand en liet zich door Pierre Renend naar do kamer brengen, die hij van zijn kinderjaren af bewoond had, wanneer hij op Fenestranges was. Raymond ging met den dokter mee en zocht het huisje aan den zoom van het bosch op, dat hem tot woning verstrekte. Graaf Emmanuel sliep weldra in, nog ge heel vervuld met de gedachte van zijn neef. XVI. Den volgenden morgen ontmoetten de graaf de abbé en de dokter elkaar aan de ontbijttafel en na ontbeten te hebben, begaven zij zich naai de kamer van den herstellende. Wij hebben ernstige zaken te bespreken zeide de graaf d'Areynes tegen zijn neef, en ik verlang dat mijn vriend Pertuiset bij ons ge sprek tegenwoordig zal zijn. Ik ben tot uw orders, oom, antwoordde de abbé, ge kunt over mij beschikken. Hij zette zich neer in een fauteuil tegenover zijn oom, terwijl dokter Pertuiset eveneens plaats nam. Graaf Emmanuel bleef eenige oogenblikken peinzend voor zich uit zitten staren, toen hief h ijlangzaam het hoofd op en begon- Ik ben nu vijf-en-zeventig jaar en :k gevoel dat ik het einde van mijn levenspad nader. Raoul makate een afwerend gebaar en wilde iets zeggen, maar zijn oom liet er hem den tijd niet toe en ging voort: Ja. mijn jongen, ik nader het einde van mijn levenspad. O! ik weet wel dat ik mij, een paar weken geleden nog, zoo niet jong,, dan toch nog sterk en vol levenslust voelde, maar dat is nu geheel anders, de slag die Frankrijk treft, heeft mij een doodelijke wonde toegebracht en ik zal het ongeluk van mijn vaderland niet lang overleven. De ziekte die mij nu aangetast heeft en die voor de bekwaamheid van onzen dokter een oogenblik heeft moeten wijken, is toch een duidelijke waarschuwing dat ik mij op het einde moet voorbereiden. Dank zij Per- tu'set heb ik nog eenigen tijd te leven, maar wie weet hoe kort. Een tweede aanval zal mijn dood zijn, dat weet dokter evengoed als ik dat weet. De dagen, die nog toegekend worden, moet ik als een genadegift beschouwen. Ik heb dan ook lang genoeg geleefd en ik durf mij vleien, dat mijn bestaan niet nutteloos is ge weest. Ik heb er altijd naar gestreefd mijn plicht te doen, mijn geweten verwijt mij niets en daarom heb ik ook geen vrees voor den dood. De graaf d'Areynes moest een oogenblik rus ten, want hij had zich onder het spreken, meer en meer opgewonden. Mijn beste graaf, laten wij nu niet .neer over den dood spreken zeide de dokter, Pertuiset haastig. Ik heb meermalen opgemerkt dat men daarmee vooral na het ontbijt, de spijsverte ring belemmert. De oude edelman glimlachte in hernam: Ik moet er wel over spreken, waarde dekter en wanneer ge bang zijt voor de spijsvertering laat mij dan eens voor een oogenblik in uw be roep treden en u een geneesmiddel voorschrij ven. Drink e englas cognac, ik heb :,r nogop het kasteel die ouder is dan ik en ik weet by on stemming begroet. Ook is toen besproken de practische werkwijze der z.g. Advies-Centrale voor Gemeentepolitiek, onderdeel van het Par tij secretariaat welke in wording is. Het secreta riaat van de op te richten Federatie zal aan deze instelling worden opgedragen. Het Partijbestuur nam met voldoening ken- n's van het verslag van bovengenoemde ver gadering. Van meening dat een lapdeiyke fede ratieve samenwerking dei organisaties van R. K. Gemeenteraadsleden, naast de werkzaam heid der z.g. Advies-Centrale en ter aanvul ling dgarvan, een gunst'gen invloei zal hebben op leiding en richting van het gemeente-poli tiek beleid overeenkomstig de Katholiek-staat kundige beginselen, keurde het P. B. het voor stel van het D. B. goed, en stelde de nadere organisatorische uitwerking van dit plan in handen van het D B. 9. Vastgesteld werden datum, plaats en agen da der a s. voorjaarsvergadering van den Par tijraad. Na het reglementair voorgeschreven overleg met den voorzitter van den Partijraad daar over, zullen datum en agenda worden gepu- bliceeifti. Na gehouden rondvraag werd de vergade ring om half 5 gesloten. Steun aan de beetwortelsuikerindustrie. Op de vragen van het Eerste Kamerlid den heer Westerdijk betreffende de indiening van een wetsontwerp tot steun der beetwortelsui kerindustrie heeft de minister van Einnenl. zaken en landbouw geantwoordt dat een wets ontwerp te dezer zake het Departement ver laten heeft. Het is de bedoeling, daardoor neg Invloed te oefenen op den uitzaai in dit voorjaar Een zoo spoedig mogelijke totstandkoming van de maatregelen wordt door den minister eveneens van groot belang geacht te zijn met het oog op het op te maken bouwplan en an dere voorbere'dende maatregelen voor het ko mende oogstjaar. De regeering tracht dan ook de totstandkoming vóór uiterlijk 1 Maart, zoo veel dat mogelijk is, te bevorderen. De minister is van meening, dat het wel licht zonder Rijksingrijpen, als bovenbedoeld, niet algemeen mogelijk zal zijn de fabrieken te laten werken. Wat de aardappelmeelindustrie betreft, ver wijst de minister naar het desbetreffende ont werp van wet, dat thans reeds door de Tweede Kamer is aangenomen. Onderscheidingen Bij Kon. besl. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Naussau verbonden eeremedaille, dervinding hoe dat middel werkt. Hij belde en beval P'erre Renande die ter stond binnentrad, een flesch ouden cognac en drie glazen te brengen. Nadat de glazen gevuld waren ging hij voort: Dus, ik bereid mij voor op een bezoek van den dood, een minder aangenaam bezoek, dat geef ik toe maar waar nu eenmaal niemand aan ontkomen kan. Er zijn ego sten ik ken er de wel honderd jaar zouden willen leven, maar de dood stoort zich n:et aan hen. Daar om, beste Raoul, moet ik orde op mijp zaken stellen. Om die reden, mijn zoon, is Raymond Schloss u uit Parijs gaan halen. Mijn zoon, zoo wil ik u noemen, want mijn liefde voor u kent geen grenzen, ge hebt haar noo t teleurgesteld en is er geen oogenblik in uw leven waarop ge haar onwaardig zijt ge weest. Onder mijn leiding zijr gij opgegroeid tot een edel, rechtschapen mensen fin thans kan ik, oude man, met trots tegen u opzien en mij vol eerbied buigen voor den man, die ge geworden zijt. Gij hebt mijn karakter gij bezit mijn deugden. Ik heb u meermalen getoond, hoeveel invloed gij op myn uitoefen:, ën dik- wyis hebt ge mij goeden raad gegeven. Zoo wij ons al een enkele maal hebben vergist, dan wa ren wij toch te goeden trouw en meenden te doen wat wij beide tot onzen plicht tékenden maar wij hebben ons zelden vergist, Raoul, zeer zelden. Nu is het gedaan, des te erger voor hen die niet, zooals gy, den rechten weg wisten te bewandelen en achting en genegenheid waardig hebben weten blijevn. Dat zyn ondankbaren, waarvoor ik onverschillig ben geworden, die Ik beschouw als vreemdelingen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1