Ziek No. 3734 Maandag 23 Februari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de stad van het Vaticaan Kameroverzicht Uit het Parlement. Binnenland Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. FEUILLETON. De Bedelares van Saint-Sulpico. Mijnhardft's Poeders DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, óf 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentien 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITE1T door Prof. Franz Xaver Zimmermann. ROME, 18 Februari 1931. Is het feitelijk nog wel noodig, om van hier uit een beschrijving te geven van de heerlijke en troostvolle redevoering, dte Pius XI bij ge legenheid van den negenden verjaardag van zijn kroning voor de microfoon van het Va- ticaansche Radiostation over geheel de wereld heeft uitgesproken? Met ongehoorde snelheid, tijd en ruimte doorklievend, zijn de woorden van Christus' Stedehouder, met hun zelfde kracht en warmte doorgedrongen tot het oor van vele millioenen menschen, uit bijna alle volkeren, stammen en naties. De gedachten, de vermaningen, de wenschen en verwachtin gen van den opvolger van Sint Petrus, wisten tot iedereen wat te zeggen en aan iedereen wat mee te geven! De Radio heeft binnen enkele jaren een nieu we wereld geopend voor iedereen, die het wil hooren, en daarmee is een nieuwe invloedsfeer voor geest en hart geschapen. De psycholog- sche beteekenns van deze nieuve manier van publiciteit van allerlei wetenschappelijke, ar tistieke en cultureele mededeelingen en 7ods- dienstig-zedelijke waarheden door middel van den luidspreker, is nog niet te schatten. Maar zij is er in ieder geval. En zooals iedere blad zijde van het geschiedenisboek der menschelijkö ontwikkeling en beschavifig, zoo is ook de radio-boodschap, de in enkele seconden over land en zee heensuist, een prachtig iets. Maar de mensch heeft, in tegenstelling met de dieren, jammer genoeg de beklagenswaar dige gave, om technische verbeteringen op on natuurlijke en zelfs vaak schadelijke manieren te gebruiken. Een huisvader, wiens nachtrust steeds werd gestoord door de gillende tonen uit den luidspreker der buren, riep een keer wanhopig-opspringend uit „dat de duivel het ding hale!" De moderne mensch wordt wel wat voorzichtig bij het toepassen van de resultaten der moderne techniek, die hem feitelijk niets anders dan voordeel en geluk zouden moeten aanbrengen. Het groot geheim van de radio is wel, dat de menschen er een goed gebruik van moeten weten te maken. Het overtreft in wezen en waardigheid het ongebruikt laten er. mis bruiken van deze moderne uitvinding. Op het eerste Internationaal Radio-Congre s in München, heeft Dr. Marschall de richting gevende gedachte uitgesproken, dat de kerk naar het voorbeeld der goddelijke Waarheid en Liefde ook de schatten voor het mensch - zijn in den edelsten zin reeds in deze wereld aanbiedt. Want nog heden is de kerk zooals alle eeuwen door de leidsvrouwe naar bijzon dere cultureele bronnen. Wij mogen ons niet afzijdig houden, maar wij zijn verplicht om ons geestelijk erfgoed te bewaren en te verde digen ook in de Radio. 27) De herstellende keek peinzend de blauwe rookwolkjes na, die langzaam naar buiten trok ken, maar telkens dwaalde zijn blik terug naar het hek van het park. Eensklaps meende hij, heel ver op den weg die naar den ingang van het kasteel voelde, een zwart stip te zien, die zich bewoog en 'ang zaam naderkwam. Hij boog zich voorover om beter te kunnen zien. Zijn ledematen waren evenwel nog niet krachtig genoeg om lang die gebogen houding te kunnen volhouden, en de pijn in zijn rug dwong hem weldra in zijn stoel achterover te leunen, zoodat hij niet langer naar de zwarte stip kon staren, die zijn aandacht had getrok ken. Zijn kamenier was echter in het aangren zend vertrek, gereed hem op het eerste tee- ken te hulp te snellen; hij riep: Pierre. Pierre Renand was in een oogwenk bij zijn meester. Mijnheer de graaf? I Uw oogen zijn nog zoo goed of ge twintig jaar waart. Kijk eens daar in de verte op den Weg, door het hek. Wat ziet ge daar? Pierre Renand boog zich uit het venster en Voor de katholieken is er op 12 Februari jl. een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de Rad'o aangebroken, toen de aether door het woord van den Paus gewijd en geheiligd werd. reuzen schreden schreidt het menschelijk vernuft verder. Er zijn nog slechts een twintig tal jaren verstreken schreef: „Pius X aan de telefoon". En dezer dagen bevatten bijna alle bladen een foto waarop te zien was hoe Paus Pius XI door één druk op de knop de mach tige dynamo's van de Vaticaansclie electrische centrale in werking stelden. „Het hoofd van een eeuwen oude instelling", zoo schreef de Osservatore, „die jaren lang be schouwd werd als de groote tegenstander van de vooruitstrevende menschheid die versleten werd als de bevorderaar van ouderwetsche be krompenheid en achterlijkheid bracht de brom mende motoren in werking, de bronnen van licht en kracht. De man die op aarde de hoogst geestelijke heerscher is, zet de machtige kracht bronnen der Materie in beweging. 't Was nog op den vooravond van den ge- denkwaardigen dag waarop een Paus voor het eerst door zijn gesproken woord leeraar der wereld werd! Vanaf den Vaticaanschen heuvel werden de laatste proefuitzendingen gedaan. New York, Sydney, Peking en Bombay werden door Mar coni opgeroepen en zij gaven antwoord. Enkele minuten later komt de Paus voor de micro foon om een enkel woord te spreken, waaitce hij als opvolger van Sint Petrus en als plaats- bekleeder van Christus gerechtigd is: „Tot ge heel de schepping!" In dit korte kwartier stond de Paus naast Marconi en Pater Glan- franchesi in de studio van het zendstation; er waren geen kardinalen daarbij tegenwoordig. Er zijn van die momenten waarin ook de Paus zich eenzaam gevoelt als hij op den hoogsten wachtpost staat. Toen de Paus uit 't radiostation kwam, lag er een lichte blos over zijn anders zoo bleek mar kant gelaat. De H. Vader werd omringd en begeleid door allerlei menschen die door hun leeftijd en ouderdom de oude en de nieuwe tijd symboliseerden, kardinaal Gaspari*'.; de oude staatssecretaris, de Deken van bet H. College Granito di Belmonte die als Prins van een oud Italiaansch koninklijk geslacht in het oude Oostenrijk een veel geroemde nuntius was en Pacelli die als diplomaat der Vredesbood schap van Benedictus XV reeds meer als 10 jkar geleden in het brandpunt der wereld-ge schiedenis stond: niet ver vandaar bevond zich de 80-jarige Graaf Hutten-Czapski, oud lid van den Senaat van Pruisen, thans voorzitter van de Poolsche Malthezerriddevs. Verder de altTijd levendige figuur van Mr. C.'ziaci de i re sident van de katholieke actie, een nieuwe we reld van gedachten en van liefdadigheid! Toen de Paus zegenend voorbijging knielde een groep studenten van het Ethiopisch Semi narie onder leiding van een ouden Pater Ca- pucijn, eerbiedig neer. Ook door het zwarte werelddeel is een lichtstraal gescho ten, ook daar heeft men het woord ier waar- tuurde lang en scherp in de verte. De graaf hernam: Welnu? Mijnheer de graaf ik meen drie gestalten te zien Drie gestalten? Ik bedoel drie mannen, zij komen met snelle schreden op het kasteel af. De kamerdienaar hield de handen boven de oogen om beter te kunnen zien. Mijnheer de graaf! riep hij eensklaps met bevende stem uit, ik meen een geestelijk ge waad te onderscheiden. Een geestelijk gewaad? herhaalde de graaf vol aandoening, maar dan moet het mijn neef, dan moet het Raoul zijn! Ja, ja mijnheer de graaf, h ijis het nu zie ik het duidelijk. Raymond Schloss en dokter Pertuiset zijn bij hem. Met een heftig gebaar sprong de herstellen de èensklaps zonder hulp overeind. Het was alsof de nadering van den vicaris van Saint-Ambroise hem niewe krachten schonk. Hij hij, riep hij met vreugdetranen in de oogen, hij, mijn beste Raoul, mijn kind. Einde lijk zal ik hem weerzien. O !ik dank God. dat Hij mij lang genoeg heeft laten leven om Raoul weer te zien. Wees kalm, mijnheer de graaf wat ik u bid den mag, zelde Pierre Renand, verschrikt door de opgewondenheid van zijn meester, dien hij met zacht geweld dwong weer te gaan zitten. Vergeet de voorschriften van den dokter niet. Een al te hevige ontroering zou noodlottig heid gehoord. Ja, in het katholicisme schuilt een cultureele kracht die zich zegenrijk uit strekt tot over de grenzen der wereld tot aan het uiteinde der aarde. Iogeionden Mededeeliog (14) door gevatte koude en bij pijnen van veleilei aard, zullen een der hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoeders, Hoofdpijnpoeders. Verkou iheidspoeders Kiespijnpoeders Hoestpoeders Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnlrardt, Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist De Surinaamsche begrooting door Ue Tweede Kamer vastgesteld. Te weinig belangstelling voor deze rijke Kolonie. De begrooting van Nederlandsch Oost-Indië. Krachtig en tactisch optreden gewenscht. Een waarschuwing te gen overdreven pessimisme. Het tarwewetje in de Eerste Kamer. De begrooting van Suriname, onze Waat- Indische Kolonie, welke een Nederiand's schat kamer genoemd mocht worden, maar thans het moederland jaarlijks millioenen kost, is de Tweede Kamer zonder ^temming gepasseerd. Zonder stemming, maaifctiet tonder dat weer heel wat geneesheeren Ëjun middelen hadden aangeprezen om eindelijk eens tot wat opfleu ring in dit groote gewest te komen. Of het wat helpen zal? Het komt ons voor, dat het gemis aan belangstelling van de groote lichamen in ons land zelf voor deze Kolonie de groote hinderpaal voor opleving vormt. Wanneer de mogelijkheden, welke Suriname biedt eens enrstig onder cogen werden gezien en de handen werden eens in el kaar geslagen, dan, gelooven we, zou blijken, dat de rijkdommen van Suriname evenals wel eer aan een groeiende bevolking en aan ons land zelf ten voordeel zouden kunnen zijn. Met de Indische begrootmg werd vervolgens nog een aanvang gemaakt. Hier is het de eco nomische toestand, gevolgd van de algemeene daling der prijzen, en de opleving van het na tionalisme, welke groote zorgen baart. Het groeiende nat'onale besef, dat Nederlandsch- Indië met Britsch-Indië gemeen heeft, elscht niet slechts krachtig, doch vooral ook tactisch optreden. Van den nieuwen gouverneur-ge», e- raal zal h!er veel afhangen. De Kamer was zco verstandig, hierover niet al te veel te zeggen; de regeering is hiervan te zeer overtuigd, dan dat zij een les, welke haar keuze slechts moei lijker maken kan, van noode zou hebben. Ten aanzien van den economischen toestand kunnen worden. O! deze niet deze niet, antwoordde de herstel lende, zij kan mij slechts versterken, ik gevoel het, de vreugd doet leven. Nog eenige minuten verliepen er, toen snelde Pierre Renand eensklaps naar de deur van de kamer en zette die wijd open. Men hoorde snelle schreden op de marmeren steenen van de gang en daarna op de trap. Kom. kom, mijnheer Raoul, riep Pierre Re nand, kom spoedig binnen. De voetstappen naderden en de abbé d'Arey nes, verscheen, hijgend, uitgeput, bedekt met het stof van den weg en op den voet gevolgd door Raymond en den dokter. Opnieuw sprong graaf Emmanuel op en strek te de armen naar den priester uit. Raoul snelde op hem toe en gedurende eeni ge oogenblikken stonden oom en neef tegen over elkaar, beiden te ontroerd om te kunnen spreken, terwijl de handen van Raoul in dei van den graaf rustten. De oude edelman was de eerste die de st'lte afbrak. Mijn kind, mijn beste Raoul! riep hij uit, waarbij elk woord door een snik werd afgebro ken, wat ben ik nu gelukkig. O mijn Raoul, mijn zooii, het is een wonder inderdaad etn wonder, dat ge mij nog levend terug ziet. Dat hebben wij naast God aan mijn braven vriend Pertuiset te danken. De dokter wilde een bescheiden aanmerking maken, maar ook hij was zoo aangedaan dat hij niet meer dan een onverstaanbaar gebrom kon uitbrengen. werd algemeen ingezien, dat die verre van gunstig kan worden genoemd, en dat de zorg voor het bewaren van het financieel ever. wicht meer dan in vorige jaren op den voorgrond moet treden. Niettemin werden in de Kamer waarschuwende stemmen tegen overdreven pes simisme gehoord. Wel werd aangedrongen op bezuiniging ten aanz'en van salarissen; pensi oenen, verloven, verlofstraktementen, onnoodi- ge auto's, ambtenaren ter beschikking enz., maar de productieve volkskracht dient intact te worden gelaten. Trouwens, een m»n of meer sterke vermindering van werkgelegenheid zou slechts koren zijn op den molen \an hen, die in onlusten, oproerige bewegingen en derge lijke het middel zien voor hun politieke oog merken al is daarvan slechts grootere ellende het gevolg. De Eerste Kamer heeft met 23 tegen 20 stem men het zoogenaamd tarwewetje, waarbij de verwerking van een percentage inland^che tarwe in het brood verplichtend wordt gesteld, aangenomen. In de stemming weerspiegelt z'ch het verzet dat het wetje, trouwens ook in de Tweede Kamer, heeft moeten ondervinden. Het Tarwewetje door de Eerste Kamer aangenomen. Donderdag is het tarwewetje met een meer derheid van 3 stemmen door de Eerste Kamer aanvaard. Een radio voor Mgr. Schrijnen. De Radiohond in Limburg heeft voor de ge legenheid der uitzending van de Pauselijke radio-rede, ten paleize van Z. H. Exc. mgr. L. Schrijnen te Roermond een groot radio-toe stel doen plaatsen. Nu is gebleken, dat Mgr. prijs stelt op het blijvend bezit van dit toestel, is het vorige week door het volledig bondsbestuur aange boden. De griep in Engeland. Het aantal sterfgevallen in Londen en de groote steden van Engeland en Wales, tenge volge van de griep, bedroeg de laatste week 456. Dat is 125 meer dan de voorafgaande week. In 1931 heeft de influenza tot dusverre in Londen en de groote steden van Engeland en Wales 1585 slachtoffers geëischt; het vorige jaar in dezelfde periode 434. Opstandige jeugd in Bulgarije De klachten van het Bulgaarsche onderwij zerscorps over de aan hen toevertrouwde jeugd Met veel moeite slaagde hij er eindelijk in te zeggen. Er is nog iemand, dien gij daarvoor moet be danken, mijn waarde graaf, en die uw dank eigenlijk nog meer verdient dan ik, die slechts mijn ambtsplicht heb volbracht, namelijk die brave Raymond. Graaf Emmanuel d'Areynes stak nu ook den opper jachtmeester de hand toe. Ik dank u mijn goed Raymond, ik dank u van ganscher harte, zeide hij, ik wist wel dat ik op u rekenen kon. z Ook Raymond was niet in staat zijn tranen te bedwingen. Hij was zoo gelukkig, de brave Lotharinger, zoo gelukk'g zijn zending goed volbracht en zijn meester deze vreugde geschonken te heb ben De graaf weende. De dokter wilde een einde maken aan de alge meene ontroering en zeide daarom: Komaan, komaan, laten wij nu weer eens een weinig tot kalmte komen. Vergeet niet, beste graaf, dat ik voorgeschreven heb alle ontroe ring te vermijden en denk bovendien eens aan onze reizigers, die vandaag vijftien mijlen te voet afgelegd en sedert vanmorgen acht uur nog niets gegeten hebben. Arme vrienden riep de graaf d'Areynes uit.. Ik ga terstond de nood'ge orders geven zeide Pierre Renand. Hij verliet haastig het vertrek. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1