«""Abdijsiroop Gemengd Jtieuws. „Voor de Borst 0 Uit het Buitenland. lli! het Binnenland. _J DE VERNIELDE MACHINES De sneltrein Krakau-Boekarest is op het ran feeerstation Krakau in botsing geweest met den sneltrein uit Warchau. Zes personen verloren bij deze ramp het leven. bra-theater te Enschede, waar de film „lm Westen nichts Neuës" vertoond werd, en uit West-Duitschland groote belangstelling trok. Ze wisten door te dringen tot de Cabine, waar zij vijf spoelen van de film medenamen, om deze even later achter den bioscoop te ver branden. Van de daders heeft men tot nu toe geen spoor kunnen ontdekken. Van een vermoeden, dat de inval door nationaal-socialisten zou zijn gepleegd, kon men geen bevestiging krijgen Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. Kippendiefstallen in den Achterhoek. De laatste maanden wordt de Geldersche Achterhoek onveilig gemaakt door verschillen de kippendieven, die daar 's nachts de hokken plunderen en in Duitschland de gestolen kip pen gemakkelijk kunnen verkoopen. De vorige week stond een kippendief, zekere Ingexonden Meeedeeling (34) Stop vlvtg 'A Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere Wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest Griep - Bronchitis - Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs F!. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDÜS!RöO?-BONBONS (Gestolds Abdijsiroop) B. W. R. uit Terborg voor de Arnhemsche Rechtbank terecht en hoorde IV-, jaar gevan genisstraf tegen zich eischen. Gisteren deed genoemde rechtbank uitspraak in deze -zaak en veroordeelde verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventie ve hechtenis. Tegelijkertijd had zich voor eenzelfde delict te verantwoorden de 20-jarige G. W. A., wo nende te Silvolde, die in de omgeving van Doe tinchem opereerde. Jhr. Mr Nahuys, die het O. M, waarnam, wees er in zijn requisitor op, da" de kippen- diefstallen in den Achterhoek aan de orde van den dag waren den laatsten tijd. Spr. bracht naar voren dat alleen door streng straffen een rechtbank hier eens paal en perk zou kunnen stellen en eischte 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Do aanslag in het Rijksmuseum te Amsterdam Woensdagmorgen is er licht gekomen in de duisternis, die heerschte rondom de zaak van de vernieling van Rembrandt's „Anatomische Les" in het Rijksmuseum. De dader is herkend Er vervoegde zich aan het bureau Leidscheplein een man, die met de grootste stelligheid kon mededeelen, dat hij den ciader, wiens portret reeds in eenige ochtendbladen had gestaan, kende en dat de man woonde in de Utrecht- schedwarsstraat. Onmiddellijk werd een re chercheur met dezen zegsman rnedegestuurd. In het «aangeduide perceel woonde de familie Anceaux. Een juffrouw, die men affeon thuis trof, stond den rechercheur te woord, die haar het portret van den dader toonde met de vraag of zij het herkende. „Dat is mijn broer", gaf ze hem ten antwoord. Uit het verdere onderzoek kwam vast te staan, dat de dader heet W. F. Anceaux. Com missaris Hulsenboom liet onmiddellijk*den va der van den dader op het bureau ontbieden. ~De verklaringen, die hij hier aflegde, kwamen overeen met wat zijn dochter aan den ïecher- cheur had verteld. Anceaux is geboren in 1884; hij is dus 46 jaar oud. Van beroep is hij boekhouder, doch hij is reeds 12 jaar zonder werk. Hij woonde echter thuis, waar hij altijd te eten had. NM- temin Ts het zeer wel mogelijk, dat verbitte ring over deze langdurige werkloosheid, die den man in de kracht van zijn leven trof, hem tot dit vreeselijk exces heeft gebracht. Geen van zijn huisgenooten heeft in de voorafgaan de dagen iets bijzonders aan den man kunnen ontdekken. Een. bijl hadden zij niet in huis. De vader had het wapen nog nooit gezien, noch wist hij er iets van, dat zijn zoon een bijl had gekocht. Thans is ook uitgekomen, wat er nu vari de zgn. doofstomheid van den dader waar is. Vol gens verklaring van den vader is hij stok doof, doch stom is hij in het geheel niet. Dade lijk nadat al deze bijzonderheden aan het licht zijn gekomen, heeft commissaris Hulsenbosch den verdachte aan een nieuw verhoor onder worpen. Op papier schreef hij: „Heet U An- caux?" „Neen, antwoordde de man, er moet nog een e tusschen". Dit, en de mededeeling, die hij zich liet ontvallen, dat hij boekhouder was. zijn de eenige woorden, die hij gesproken heeft. Verder blijft hij in een koppig stilzwij gen volharden. De commissaris van het bureau Leidscheplein verzoekt nog aan allen, die Iets omtrent de herkomst van de bijl weten, dit onverwijld aan hem bekend te maken. JSL j Door een stier gedood. Dinsdagmiddag is den bejaarden landbouwer W. Koruering te Rouveen (gem. Staphorst! in den stal door een stier van de fokvereeniging met de horens de borstkas ingedrukt. De onge iukkige overleed spoedig. Kostbare schatten ontdekt door jong meisje met de wichelroede. Men schrijft aan „De Maasbode" uit Rome: Zooals reeds werd medegedeeld; is een jong meisje, signorina Mataloni, er in geslaagd, niet de wichelroede, tal van kostbare schatten te ontdekken in het oude Capena. Sinds eenige dagen verblijft signorina Ma taloni in Pompeï, waarheen zij door prof. Maiuri ontboden werd, om daar met verschil lende archaeologen naar andere verborgen kostbaarheden te zoeken. Zonder dralen begaf zich liet meisje naar de „via delle Taverne" en zeide, dat daar op een plaats, die zij aanwees, in den grond me taal verborgen was. Terstond begon men met het opgravings- werk en inderdaad werd vier meter diep een ouden spiegel gevonden met bronzen omlijsting en tevens een prachtige terracottavaas. Verder wees zij aan, dat zich onder een klein huisje aan de „via del Modesto" goud bevond. Ook hier werden opgravingen gedaan en onge veer vijf meter diep stiet men op een harden zestig theologanten en acht leekebroë'ders. Op 't oogenblik dat het huis instortte, be vonden zich de theologanten in de kapel voor de jaarlijksche retraite. De pater die de re traite preekte, P. Gondringer, oversee van 't Maristenklooster van het eveneens zwaar ge teisterde Hastings, is één van de slachtoffers. De kapel onder wier puinen twee gaters en zeven fraters begraven werden was uic hard steen opgetrokken. Een nieuwe bijbouw, van evengroote omvang als het oudere gedeelte van het scholasticaat, was eerst sinds enkele dagen betrokken. De paters Maristen zijn met de zielzorg der Katholieken in de districten Mapier, Tare dale Hastings en Wairoa belast, waarover deze laatste dagen zooveel geschreven werd. De kloosterprovincie Nieuw-Zeeland omvat met het thans vernielde scholasticaat en het noviciaat, de missieposten onder de Maoris van het aartsbisdom Wellington en van het bisdom Christchurch, 21 huizen en 3 gymnasia. De geteisterde streek hoort tot het aarts bisdom Wellington, aan welks hoofd staan d? oudste bisschop der wereld, mgr. Redwood 92 jaar oud en sinds 57 jaar bisschop ei zijn coadjutor, mgr. O'Shea. BESLOTEN RETRAITE, St. Gerardushuis Seppe Februari. 2427 Febr. Vrouwen van Boeren en Tuinders stand. 28Febr.—3Mrt. Meisjes van Boeren- en Tuin dersstand. Maart. 36 Maart Dames v. d. Middenstand. 69 Maart Gereserveerde Retraite 10—13 Maart Meisjes. 1417 Maart Open voor aan te vragen retraite 17—20 Maart Congreganisten (meisjes) 2124 Maart. R.-K. Hanze. RETRAITES VOOR DAMES. Retraitehuis „Klooster van den H. Geest' Uden 24-27 Febr. Leden v. d. Maria-Congregat'ie's uit 8chijndel. 28 Febr.-3 Maart Meisjes. 6- 9 Maart Meisjes uit Berlicum, Rosmalen, Den Dungen, Dinther en Heeswijk. Duizendste Retraite. 10-13 Maart Ongehuwde dames middenstand 14-17 Maart Meisjes. 17-20 Maart huismoeders. 21-24 Maart Meisjes. 28-31 Maart Verloofden. 1- 4 April Dames onderwijzeressen e'i andere dames (Goede Week-Retraite). 7-10 April Ongehuwde dames middenstand. 11-14 April Meisjes. 18-21 April Meisjes. 27 April-1 Mei Ongehuwde dames v. d. deftigen stand. 1-4 Mei Jonge meisjes van patronaten e.d. 4- 7 Mei Gehuwde dames middenstand. 13-16 Mei Leerlingen v. d. huishoudschool van Treebeek. 16-19 Mei Meisjes van St. Oedenrode e.a. 20-23 Mei Gereserveerd. 23-26 Mei Leden v. d. K. J. V. en E. K. uit Nijmegen en omstreken. 30 Mei- 2 Juni Meisjes uit Groot Veldohvcn 2- 5 Juni „St. Anna Congregatie" uit Nijmegen 6- 9 Juni Ongehuwde dames middenstand. 12-15 Juni Meisjes. 15-19 Juni Gehuwde .dames v. d. deftigen stand 20-24 Juni Dames Apotheker-Assistenten e.a. 26-30 Juni Gereserveerd. 4- 7 Juli Meisjes uit Eindhoven. Film uit de cabine geroofd en verbrand. Dinsdagnacht omstreeks 2 uur hebben tot nu toe onbekende gebleven daders zich dcor inklimming toegang verschaft tot het Alham- voorspelling uitkomt. Hier is uw vrijgeleide. De abbé d'Areynes was doodsbleek, hij beefde over al zijn leden en groote zweetdruppels pa relden op zijn voorhoofd. Ik dank Uwe Excellentie,stamelde hij met zwakke stem, die slechts met moeite uit zijn door angst als dichtgeschroefde keel kwam. Hij nan* het vrijgeleide aan en borg het in zijn portefeuille, waar hij zooeven de brieven had geborgen. Bismarck drukte op een tafelbel en terstond trad een van de sergeants binnen. Laat mijnheer den abbé d'Areynes uit, beval de kanselier. Hij begroette Raoul met de hand en ging weer aan het werk. De vicaris van Saint-Ambroise boog :-n volg de dén sergeant. XV. Op het kasteel Fenestranges ging alles beter dan men had durven verwachten. Dank zij de uitmuntende behandeling var- den bekwamen dokter Pertuiset nam graaf Em manuel d'Areynes in beterschap toe; wel wa- J ren zijn ledematen nog altijd verlamd of schoon er toch reeds een we'nig kracht in was gekomen maar de zieke was weer in het bezit van het spraakvermogen. De oude dok ter wanhoopte er niet aan den graaf weer voor geruimen tijd op de been te zullen brengen op voorwaarde echter dat deze de voorschriften zou volgen, die hij hem gegeven had. Hty moest zich tevreden stellen met zeer licht voedsel, geen wijn drinken dan sterk met water verdund, veel minder rooken dan hij gewoon was en zelfs geen klein glaasje cognac of oude kirsch gebruiken. Vooral moest hij zich voortdurend kalm hou den, zich niet opwinden, elke ontroering ver mijden en zich niet boos maken. De minste aanval van woede kon noodlotti ge gevolgen na zich sleepen. De graaf, die een liefhebber was van een fijne tafel en van rooken, die zijn diner gaar ne kruidde met krachtigen wijn en zijn eetlust prikkelde met ouden, geurigen cognac., moest zich nu aan allerlei ontberingen gewennen maar hij hechtte zeer aan het leven en daar om onderwierp hij zich, zonder zelfs te mop peren, aan de strenge eischen van dokter Per- tulset. Zoodra hij het spraakvermogen teruggekre gen had, hield de graaf d'Areynes zich ter stond met de reis van Raymond bezig en hij ondervroeg den dokter omtrent zijn toestand, wilde weten of hij nog zou kunnen leven tot dat de opper jachtmeester met den abbé zou terugkeeren. Op die menigvuldige vragen antwoordde de dokter: Bekommer u niet over uwe ziekte ik verbied u uitdrukkelijk daaraan te denken, dat is mijn zaak en gij ziet wel dat ik mij niet ongerust maak. Thans zoudt gij beter doen aan eigen zaken te denken, aan uw fortuin en aan de be schikkingen die ge wilt nemen. Raymond Schloss zal nu wel te Parijs zijn, daar oen ik zeker van eveneens ben ik zeker dat hU wel een middel zal weten te vinden om spoedig te rug te komen met uw neef, dien waarden abbé d en i kzoo vurig verlang de hand te mogen drukken. Raoul geniet mijn volle vertrouwen zeide dc graaf, ik wil slechts naar zijn raad handelen en ik zal nets doen, zonder hem geraadpleegd te hebben, maar zal hij kunnen komen? Waarom zou hij niet komen, als gij het wenscht? Mijn wensch zal voor hem een bevel zijn dat weet ik wel, maar ik beef als ik denk aan de moeilijkheden, die hij en Raymond zuilen te overwinnen hebben om in ons ongelukkige Lo tharingen te komen, dat thans geheel in de macht van den vijand is. Pijnig uw hersens niet door a noodeloos on gerust te maken, vermaande de dokte.r dat is zeer nadeelig. Nogmaals kalmte veel kalmte dat eisch ik van u. Dagen gingen voorbij. Men schreef reeds 18 September en noch Raoul d'Areynes noch Raymond Schloss hadden teeken van leven gegeven. De tijd kroop langzaam voorbij voor den ar men herstelde, die door dat wachten zenuw achtig werd en die zich meer n meer opwond ondanks de voorschriften van den dokter. De Duitsche luitenant, die door den officier van gezondheid, Blasius Wulff, aan de zorgen van dokter Pertuiset was toevertrouwd, stierf tweedagen nadat Raymond vertrokken was. Aangifte werd gedaan bij ien commandant van het bataljon, dat te Fenestranges lag Eeni ge Duitsche soldaten waren .iet lijk komen weghalen om het naar het dorpskerkhof te brengen en niemand dacht gelukkig aan de uniform, de wapens en het paard van den fee- sneuvelde. Ondanks de nabijheid van den vijand ging alles op Fenestranges weeir .zijn geregelden gang. De graaf herstelde meer en meer en zijn kamerdienaar Pierre Renand, waakte over hem met onverflauwde toewijding en trouw. In den morgen van den 18en had dokter Per tuiset, toen hij zijn patiënt na de dagelijksche visite verliet, beloofd, dat hij des avonds als hij al zijn patiënten had bezocht zou terugkomen om met den graaf te schaken, hun lievelings spel, en die belofte had den graaf d'Areynes geheel opgevroolijkt. Het had zooeven vijf uur geslagen, de zon neeg langzaam ter kimme en wierp het prach tige avondrood over het kasteel met bosschen en weiden, die het omringen. Een heerlijke avond zou volgen op een schoo nen dag. Pierre Renand had den grooten fauteuil van zijn meester voor het geopende venster gerold en daarin zat nu de graaf vol verlangen te staren naar de breede oprijlaan van het kas teel. De dokter had hem vergund een sigaar te rooken en daarvan genoot hij nu met langza me trekjes, ten einde deze versnapering zco lang mogelijk te laten duren. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6