Mo. 3733 Vrijdag 20 Febrnari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Biad. Kameroverzicht Builenl. Overzicht Binnenland Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Nd. 52419. RATIONA USME Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent ien 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Wij moeten elkander goed verstaan: nie mand onzer is tegen den technischen en econo mischen vooruitgang. Dat zou vooral voor een katholiek niet te verantwoorden zijn. Maar wij noemen het geen vooruitgang, in geen enkel opzicht, wanneer men door massa-productie weliswaar het product goedkooper maakt, xnasr van slechtere kwaliteit of nieuwe producten aan de markt brengt, waarvan het nut min stens twijfelachtig mag worden genoemd, en men veroorzaakt door dit alles eene voortdu rende en toenemende onzekerheid van be- i staan voor millioenen arbeiders. Rationeel, dat is verstandig geleide pro ductie, moet niet op de eerste plaats zijn ge richt op eene zoo snel en zoo groot mogelijke voortbrengst, maar op het scheppen \Tan vaste werkgelegenheid, onder goede voorwaarden, aan zooveel mogelijk arbeiders, 't Is dus de maatschappij zelve, die men in goeden zin „rationaliseeren" moet. De rationalisatie moei, met andere woorden, niet tot oogmerk hebben het kapitaal tot zoo hoog mogelijke winst tc brengen, maar aan allen, die nuttigen arbeid verrichten, een menschwaardig bestaan te ver schaffen. Dit laatste was het richtsnoer in de chris telijke middeleeuwen. Toen had men werkelijk een „rationeele maatschappij". Het gezond ver stand werd toen niet vertroebeld door Zooge naamde .vrijzinnigheid, die zich afkeert van God's geboden, waarin juist de grootste wijs heid te vinden-is. Later i sgekomen en het is merkwaardig, dat wij hier op ander gebied denzelfden naam aantroffen - het „rationalisme" in de weten schap. Men heeft dit het „geloof der rede" ge noemd en men herinnert zich hoe na de Fransche revolutie de „Godin van de rede" op den troon werd geplaatst, om hiermede aan te duiden, dat men zich geheel zou laten lel den door het beperkte menschenverstand, on afhankelijk van, dus niet verlicht door het ge loof in God. Dit rationalisme baande den weg naar het materialisme. Zich niet meer van Gods wetten afhankelijk gevoelend, God niet meer erken nend, als den Oppereigenaar van alle goede ren, aan Wien wij dus rekenschap verschuldigd zijn voor het gebruik daarvan, kenden de leer lingen van het rationalisme vooral burger lijke leiders van het maatschaopelijk leven slechts één streven, n.l. om zoo groot moge lijken rijkdom te verzamelen zonder te letten op een rechtvaardige verkrijging en verdeeling daarvan. Deze theorie en de hierop steunende prak tijk kwamen in het gevlei van de bedorven menschelijke natuur. Zij won vele aanhangers en zelfs christenen konden zich aan hare be koring niet onttrekken. Welke de gevolgen waren voor de zwakke ren, en voor de maatschappij, toen de r terken zich door dat rationalisme lieten leiden, be hoeven wij niet uiteen te zetten. Ieder is hier mede bekend. En nu is er weinig denkvermogen noodig om verband te leggen tusschen dat „rationalis me,, in de wetenschap en de verschijnselen, welke wij thans waarnemen op het terrein der economie: de heerschappij van het kapitalis me en een „rationalisatie", alleen gericht op versterking van die heerschappij. Eenmaal van den goeden weg afgedwaald, geraakt men al langer hoe meer van huis. H. OP DEN VERJAARDAG DER PAUSKRONING. Ter gelegenheid van den verjaardag der Pauskroning werd in de Sixtijiische Ka pel een pontificale H. Mis opgedragen. Tijdens de plechtigheid, die gecelebreerd werd door kardinaal Locatelli. (Van onzen parlementairen medewerker.) Het werkloosheidsvraagstuk een punt van ern stige bespreking Geen nieuwe geziehtspun- jtten Eenige uitbreiding der steun verleening. De Tweede Kamer heeft ook deze week nog een geheele middag- en avondzitting aan de werkloosheid gewijd en zooals te verwach ten viel er is heel veel gezegd, maar nieuwe gezichtspunten hebben zich niet voorgedaan Jen bizonder lastig heeft men het den minister president niet gemaakt, 't Mag trouwens ge zegd, dat met uitzondering dan van de com munisten die in hol geschreeuw hun kracht zoeken alle fracties de moeilijke aangelegen heid hebben behandeld met den ernst dien zij verdient. Prijzen- en loonpolitiek, tarieven Aan in voerrechten, uitvoerpremies, werkverschaffing bevordering der nationale industrie en natuur lijk ook de vormen der uitkeeringen aan de werkloozen lagen den leden op de lippen be storven. Maar behalve ten aanzien van de uit keeringen. waarvoor hooger normen, breeder toepassing en insluiting ook van de vrouwe lijke werkloozen werd gevraagd, heeft nie mand het gewaagd met scherp geformuleerde eischen voor den dag te komen. Ieder bleek te beseffen, dat het heel gemakkelijk is, critiek te leveren, maar buitengewoon moeilijk iets be ters voor wat wordt gedaan, in de plaats te stellen. Waagde men al een schuchtere noging, dan rezen daartegen dadelijk zooveel bergen van bezwaren, dat de voorsteller maar spoedig in zijn schulp kroop. Zoo ten aanzien van snel leren aanleg van wegen en bruggen, kanalen. Het hoogstmogelijke wordt op dat gebied reeds nu geprestéérd. Versnelling van het tem po ware volgens den premier ongewenscht en zelfs gevaarlijk. De minister hield nog vol, dat de tegenwoordige steunverleenlng allerminst als bedeeling kan worden beschouwd. Bij de uitsluiting (met mogelijkheid van uitzonderin gen voor de gemeenten met veel fabrieksarbeid sters) van de steun verleening had de gedachte voorgezeten, dat de werklooze vrouwen huis- houdelijken arbeid moeten zoeken. De trans portarbeiders vallen zonder eenige uitzondering onder de steunregeling. De arbeiders in de bloembollencultuur zullen er door den minister in worden opgenomen., Ten opzichte van de bouwvakarbeiders achtte de minister een cri sis nog niet aanwezig. Spanje maakt een crisis door. Dictatuur of re publiek? Finland koos zich een anti-commu nist tot president Engeland's financieeJe zorgen. In den toestand in Spanje is een ssnsatio- neele wending gekomen. Berenguer. de miJde dictator, die na Primo de Rivera den norma len constitutioneelen toestand zou voorberei den tegen 1 Maart had hij de verkiezingen reeds uitgeschreven heeft zich genoopt ge zien bij den koning ontslag te vragen, -.mdat hij zich tegen den politieken toestand niet meer opgewassen gevoelde. Die moet in enke le dagen scherp gewijzigd zijn, zoo scherp dat de koning zij-n toevlucht nam tot den kabi netsformateur, die in zijn regeering ook uit gesproken republikeinen wilde opnemen, die eischen, dat in volle vrijheid over den toekom - stigen regeeringsvorm zou kunnen worden be slist. In volle vrijheid, dat wil zeggen, dat de koning zich voor eenigen tijd buitenslands zou begeven, n afwachting tot de constituante tot een monarchie of tot een republiek zou beslui ten. Hoe nu de zaken precies geloopen zijn, valt nog niet met zekerheid te zeggen. Maar feit is, dat de Kabinetsformateur Sanchez Guerra den koning zijn opdracht teruggaf, van het vormen van een sterk anti-monarchistisch Kabinet heeft afgezien. Met dit Kabinet zou de dynastie reeds in een zeer ongunstige po sitie hebben verkeerd. Er staan nu den vorst 2 wegen openófwel 'n nog meer geprononceerd linksch Kabinet, waarmee tegelijk de doods klok over het koningschap zou worden geluid; óf een nieuwe dictatuur. Of den laatste moge lijk is hangt af van de houding van leger en vloot en dat daarin ook roerige elementen schuilen valt niet te betwijfelen. De kroon van koning Alfons hangt aan een wel heel teer draadje. Tot president van Finland is gekozen de eerste-fhinister Svinhufud, de lappo-caadidaat, die steeds scherp tegenover de communisten heeft gestaan. Men mag van hem verwachten, dat hij al zijn krachten zal aanwenden, om voortgang van het communisme in Finland tegen te gaan. De Engelsche minister van financiën Snow- den heeft met een buitengewoon pessimistische rede over Engelands schatkist en economie het land voor een paar. dagen in rep on roer ge bracht. De werkloosheid heeft in Engeland dan ook een angstwekkende hoogte bereikt, en eenig verschiet op beterschap ziet Snowden met. Het is dan ook al bezuiniging wat de klok slaat, om den goeden naam, welke Enge land ten aanzien van zijn financiën bezit, te behouden. De Rijksmiddelen in Jan 1931. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofd som en opcenten) over de maand Januari 1931 bedroeg f 43,255,758, tegen f 44,450,585 over de maand Januari 1930. Internationale R. K. Vredesactie. Onder leiding van het bestuur van den R. K. Vredesbond is Woensdagvoormiddag in Den Haag in de zaal van de R. K. Werkgaversver- eeniging, welwillend ter beschikking gesteld, een bijeenkomst gehouden van vertegenwoord gers van een aantal nationale R. K. vereeni- gingen, waaronder met internationale betrek kingen, ter bespreking van het denkbeeld, een internat'önale actie te ontplooien met het gop op de ontwapeningsconferentie te Genève in het volgende jaar. De 'vergadering, bijgewoond door vertegen woordigers van alle uitgenóödlgde vereen'"gin gen, betuigde instemming met de "richtlijnen, door den voorzitter professor Kdrs getrokken en besloot tot samenstelling van eeh comité van actie, waarin met den voorzitter "en den secretaris van den R. K. Vredesbond vertegen woordigers van alle genoodigde Organisaties zullen zitting nemen. Dit comité zal, rekening-houdend met de ter vergadering geopperde denkbeelden, de tctie voorbereiden en leiden. Het bestuur van den R K. Vredesbond ont ving reeds van een belangstellende-m cle actie een bijdrage van f 100 ter bestrijding der kosten. Belgisch fascist "ontvoerd. Sinds Vrijdagavond wordt te Brussel een voormalig Vlaamsch-nationalist, die sinds kor ten tijd lid is van het fascistische „Leg!on Na tionale". Tops geheeten, vermist. Tops blijkt door twee als agent vermomde mannen meegenomen en ontvoerd te zijn. Een zwager van Tops, eveneens Belgisch fas cist, is 's-nachts op straat aangerand en, zwaar gewond. Volgens de fascisten beschikte Tops over pa pieren, waaruit blijkt, dat Vlaamsch-nationalis ten geld uit het buitenland ontvangen. Nader meldt men: De fascist Tops, d e Vrijdagavond -j 1door twee als agent vermomde Vlaamsche nationa listen uit de woning van zijn zwager van Wijns berghe opgelicht en ontvoerd zou zijn, is^Woens dagavond door kennissen op s.traa^ ontmoet. Tops vertelde, dat hij oneèn'gheid met zijn zwager had gehad en daarom diens huis had verlaten. Van een ontvoering was hem niets bekend. De criminaliteit in Italië.. Men meldt uit Rome aan De Maasbode De fasc'stische regeering doet sinds 'aren al het mogelijke, om het volk ook moreel ge zonder te maken en het aantal misdrijven, dat vroeger in Italië zeer hoog was, te dqen ver minderen. it een verslag van den Italiaanschen zfge- vaardigde, Archangeli* blijkt* datde.jn'sdrij- venstatistiek er thans werkelijk veel jgjmstiger uitziet dan vroeger. Sinds 1926 toch ngejnt het aantal nvsdrijven steeds meer en meer. af. Terwijl men in 1926 op iedere 100.000 inwo ners nog 3202 misdadigers telde, d.w.z. voor geheel Italië in totaal 596,384, daalden deze cijfers in 1929 resp. tot 2725 en 534.271 v De waakzaamheid der politie is dan ook in

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1