Gevatte Koude Stadsnieuws. Prooineienieuws. Ingezonden Mededeeling Mijnhardt's Poeders Ontwikkelingsavond van de R. K. Werklieden- vereeniging „St. Petrus" Onder voorzitterschap van den heer H. tan Assche werd Vrijdagavond in het patronaat de eerste van een serie ontwikkelingsavonden ge houden, welke door de indertijd opgerichte „Commissie voor ontwikkeling en Ontspan ning" in dit seizoen zijn georganiseerd. Spreker was de Weleerw. hèer Jos. Adriaan- sens, kapelaan onzer parochie, die tot onder werp had gekozen: „Moderne vrijheden". Na een inleidingswoord van den voorzitter, waarin deze o.a. mededeelde, dat men de Eerw. adviseurs der werkliedenorganisaties te Sas van Gent, Westdorpe, Sluiskil en Ter Neuzen bereid gevonden had, om beurten een lezing te komen houden en wees op het groote nut van £eze ontwikkelingsavonden, welke ten doel heb ben, de leden te wapenen tegen de aanvallen, die zij dagelijks van andersdenkende mede arbeiders hebben te doorstaan, kwam de Eerw. spreker aan het woord, wiens welverzorgde le zing door de in flinken getale opgekomen le den met groote aandacht werd gevolgd en aan het slot een dankbaar applaus oogstte, hetwelk door den voorzitter nog met enkele woorden werd onderstreept. Bij de rondvraag vond een interessante ge- dachtenwisseling plaats over het lidmaatschap der arbeiders van de R. K. Kiesvereeniging en het lezen van de „Volkskrant". Duidelijk kwam hierbij naar voren van hoe ontzaglijk groot be lang het is, dat ALLE R. K. arbeiders (en ook hun vrouwen) lid worden van de R. K. Kies vereeniging, waardoor zij gelegenheid krijgen van hun politieke rechten ten volle gebruik te maken Voorts werd duidelijk gemaakt, dat 'tle zen en 't zoodoende steunen van de R.-K. Ar beiderspers, in casu de „Volkskrant" tf-n der machtigste middelen is om den groei en bloei der arbeidersbeweging te bevorderen. De Eerw. adviseur vond hierbij gelegenheid te wijzen op de uiterst leerzame, ontwikkelende artikelen, welke door het Kamerlid Henri Her mans geregeld in „De Zeeuwsche Koerier" wor den geschreven. De discussies hadden het verblijdend resul taat, dat staande de vergadering een commis sie werd gevormd uit leden, die zich vrijwillig hiervoor beschikbaar stelden, om propaganda te maken voor de „Volkskrant". Deze commis sie zal reeds deze week haar werkpro» gram nader vaststellen. Aan het slot vestigde de heer Beaurain, vcor zitter van den R.-K. Fabrieksarbeidersoond neg de aandacht op de in de eerste week van Maart te houden vergadering van genoemden bond, waarin o.a. bestuursverkiezingen »an de oide zullen komen. In overleg met den Eerw. adviseur stellen wij ons voor, van de op de ontwikkelings avonden té houden lezingen telkenmale een overzichtelijk resumé in ons blad op te ne men teneinde de leden der R. K. Arbeiders beweging in de gelegenheid te stellen de gege ven lessen uit te knippen én te bewaren en zoo doende het behandelde door ustige overlezing nog beter in zich te kunnen opnemen teneinde daaruit zooveel mogelijk nut te kunnen trek ken. Van de nummers, waarin deze lessen zullen worden opgenomen zullen wij een beperkt aan tal exemplaren tegen den gereduceer Jen prijs van 3 ct. per nummer voor de leden der R. K. werkliedenvereeniging beschikbaar stellen. Wij stellen ons voor het overzicht, van de door Kap. Adriaansens gehouden lezing in ons nummer van Woensdag a.s. op te nemen. Gevonden in één van de danszalen een gou den damesringetje met steentje. Terug te be komen aan de maréchaussée-kazerne. Varkensverzekering „Algemeen Belang" Op 9 Februari 1931 hield de varkensverzekering Algemeen Belang" hare jaarvergadering in het lokaal van den heer Pr. Hemelsoet. Na opening door den voorzitter en goedkeu ring der notulen brachten secretaris en pen ningmeester verslag uit over het afgeloopen boekjaar. Aangifte werd gedaan van 14 zieke varkens, waarvan is gestorven 1, waarop de voorzitter aan de vergadering opmerkte, dat wij dit boekjaar weer vrij gelukkig geweest zijn De ontvangsten over 1930 bedroegen f 422.19 De uitgaven over 1930 bedroegen f 103,40. Aldus een batig saldo 1930 f 318,79. Het totale bezit dezer vereeniging was op 31 Dec. 1930 groot f 1.728.40. De voorzitter en le den brachten dank aan secretaris en pennlng- hsfce^ter voor hun accuraat werk en hun goed beheer. De aftredende bestuursleden P. IJse- baert, W. Tak en Ch. de Ridder werden bij acclamatie herkozen. Verder deelde de voor zitter aan de vergadering mede, dat het op 1 September 1931, tien jaar zal geleden zjjo dat deze vereeniging werd opgericht en deze te willen herdenken, welke bij de leden instem ming vond waarop een commissie werd geko zen tot samenwerking met het bestuur om deze herdenking te regelen. Hierna werd de vergadering onder dank zegging voor de opkomst gesloten. Prijssch eting. Bij de gisteren gehouden prijs achieting op de liggende wip gegeven door de schuttersvereniging „Nut en Vermaak" ge vestigd bij P. Goethals alhier, waaraan 32 schutters deelnamen was de uitslag als volgt: Hoogvogel A van Waterschoot. Zijvogels, Th. Coone Zuiddorpe en M. Houte pen. Twee extra premie's werden jeschoten door Art. Stevens Overslag en Ed Renique met resp. 4 en 3 vogels. Prijsgaaibolling. Bij de gisteren gehouden prijsgaaibolling bij P. Hemelsoet alhier, v:aar- aan 58 boilers deelnamen was de uitslag als- volgt: Hoogvogel L. Renique. Zijvogels R. Scheffer en Th. Maes Assenede. Achetr wier naam ^en woonplaats is ver meld zijn van Sas van Gent. 04) Bij gevatte Koude en bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's Verkoudheids- poeders. Grieppoeders - - Hoofdpijn poeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. Rheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. WESTDORPE. Gem enteraad. In de Vrijdag jl. gehouden raadszitting werd mededeeling gedaan, dat de volgende stukken waren ingekomen: a. Verslag Commissie tot wering van School verzuim. b. Het schrijven van het gemeentebestuur van Arnemuiden met verzoek om adhaesiebe- tuiging om zijn adres inzake wijziging v. art. 195 der L. O. wet. Beide stukken werden voor kennisgeving aan genomen. Aan het R.-K. Kerkbestuur wordt 'en voor schot van f 1100 verleend op de gemeentelijk vergoeding over 1931. In het stembureau voor de Prov. Staten ver kiezingen werden gekozen tot: leden: de heeren Kalle en .Janssens, plaats vervangend voorzitter de heer Kalle, plaatsver vanged leden de heeren Daelman en de Jonge. Het stembureau van de Raadsverkiezing is als volgt samengesteld: Kalle en v. d. Heyden, leden, de Jonge, plaatverv. voorzitter. de Beleir en Guineau, plaatsverv. leden. Na uitvoerige besprekingen werd het verzoek van de Ned. Ver. v. Fabrieksarbeiders om in voering van een steunregeling met 4 tegen 3 stemmen ingewilligd met dien verstande, dat B en W. worden uitgenoodigd op korten termijn te komen met een ontwerp, waarbij rekening wordt gehouden met de bedragen, in genoemd adres vermeld. Mededeeling werd nog gedaan van een van den minister van Binnenl. zaken ontvangen schrijven, houdende bzreidverklaring om 35% te vergoeden van de loonen voor de werkver schaffing mits die loonen zouden worden vast gesteld op hoogstens f 2,15 per dag. Waar de vorige maal dit maxmum f 2,25 had bedragen lokte een en ander nogal protest uit. ïntus- schen werd besloten, den minister te berichten, dat men met het voorstel accoord gaat. Echter zal alsnog worden getracht het maximum op f 2,25 vastgesteld te krijgen. In verband met het inwilligen van het verzoek inzake steunregeling werden de laatste twee agendapunten n.l. voorstel tot heffing van opcenten op de gemeent-fonds- belasting en wijziging gemeente-begrQoting 1931 aangehoudeu. Bij de rondvraag werd op voorstel van wethouder Kalle besloten, de andere ge meenteraden uit te noodigen, het adres van Westdorpe inzake het weren van buiten- landsche arbeidskrachten te ondersteunen SLUISKIL. Priesterwijding. Naar we vernemen, zal de Eerw. frater Ant. Kaas, omstreeks Passchen priester gewijd worden. De pater behoort tot de Congregatie van de priesters van het H. Sa crament te Brakkenstein Nijmegen. Goed afgeloopen Vrijdag voormiddag was de melkslijter J nabij Stroodorp op de fiets bezig met zijn klanten te bezoeken, toen een auto naderde. Waarschijnlijk door de gladheid van den weg, gleed de auto weg en raakte J., die naast zijn rijwiel liep. Het rijwiel werd bijna geheel vernield, doch J. bekwam slechts enke le kleine schrammen aan het oeen, welke in de R.-K. Verpleging werden verbonden TER NEUZEN. Machineschrijven. Voor het examen machine schrijven aan het instituut Riënts Balt slaag den voor diploma C (het grootste f.nelheids- diploma), daarvoor opgeleid door mej. Nelly van Wel, de jongedames Marie van Damme, Elizabeth van Warendorp en Constance Claes, allen alhier. HULST Bond v. Groote Gezinnen. Gisterenavond heeft de afd. Hulst van den Ned. R.-K. Bond v Groote Gezinnen een propagandavergadering gehouden. De heer van Meegeren, voorzitter van het Hoofdbestuur hield een treffende rede over het onderwerp „Onze Moeders" Mr. v. d. Ven, voorzitter van de afd. Hulst, sprak in zijn slotwoord den wensch uit, dat spoedig meerdere afdeelingen van den bond mochten worden opgericht. BOSCHKAPELLE. (Vervólg). De heer Ferket meent, dat voor dit laatste de verbreedmg van aen weg, loopende van den Dijk naar Stoppeldijkveer in aanmerking kon komen, door het afgraven van den aangrenzen den dijk. De voorzitter licht in, dat zulks al :neer is besproken, doch dat de uitvoering hiervan cp groote bezwaren stuit. Vooreerst moeten de gronden onteigend worden, waarmee veel tijd heengaat; ten tweede moet daarbij het meeste werk verricht worden met kar en paard, dat is dus geen werkverschaffing en hiervoor wordt door het Rijk geen subsidie verleend. De heer Bun betoogt, dat, als er geen pro ductief werk te vinden is, er steun verleend moet worden; 't gaat niet op le zeggen, er is geen geld, er moet iets gebeuren; wij hebben een flink zooitje binnen (bedoeld wordt de ver koopsom van het Electr. net) dat rnoet dus maar worden aangesproken. De voorzitter zou nog eens willen overwegen of er geen prdfcuctief werk te vinden is. De heer Stallaert verklaart er niets voor te voelen om nog langer te overwegen; het duurt weken na weken en de lui ontvangen maar niets. Ik ben in Hulst geweest op de vergade ring en heb daar mooie beloften gehoord, waar bitter weinig van komt: ik ben dus voor steun regeling. De voorzitter: Waar moet de gemeente het geld vandaan halen. De heer Bun: Voor andere dingen komt er wel geld, dat zal nu ook wel Kunnen en moe ten. Wethouder van Damme zegt: Zij keuren de leeningen niet goed en de voorzitter: Nu geld geven en 't volgend jaar de belasting omhoog. De heer Bun vraagt, waar die f 8000 schuld vandaan komen? Spr. meent, dat dit grootelijks te wijten is aan het minder oordeelkundig be leid van B. en W. inzake finantiëele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. De voorzitter wijst op de meerdere groote uit gaven tengevolge van de Onderwijswet, zcoals aan de Hoogere Burgerschool te Ter Neuzen voor aldaar schoolgaande kinderen uit deze gemeente; de navordering van de gemeente Zaamslag van schoolgelden; verder belangrijke vergoedingen voor krankzinnigen en de Tekor ten op vorige begrootingen. De heer Bun meent, dat dit alles toch nog geen f 8000 kan beloopen en tusschen dhr. Stallaert en den secretaris ontspint zich een diepgaande discussie over het aantal verpleeg den in krankzinnigengestichten en daarmede in verband staande onkosten. De heer Stallaert deelt het gevoelen van den heer Bun, nl. dat B. en W. fout hebben. De voorzitter geeft in overweging nog eens uit te zien naar werkverschaffing. ,s De heer Stallaert wil hier niet van weten, overtuigd als hij is, dat, al mocht men daarin slagen, zulks niet het geval zal zijn in de natste toekomst en daar kunnen de werkloozen niet op wachten. De heer Koster leest in verband met deze kwestie een krantenbericht voor, waarin de Minister van Arbeid de regeling heeft vastge steld inzake verlenging van den uitkeerings- duur voor leden van werkloozenkassen in be drijfstakken waar in 1931 van crisiswerkloos heid kan gesproken worden, volgens welke re geling de uitkeering met ten hoogste zes we ken tot een door den Minister te bepalen da tum in 1931 kan worden verlengd op voorstel van de werkloozenkas. De heer Koster bedoeld, dat inmiddels ver lenging vaii steun kan worden aangavraagd. De voorzitter verklaart dat B. en W. niet kun nen ingaan op steunverleening, nij zullen even wel uitzien naar werkverschaffing. De heer Stallaert beveelt aan, dat B. en W. met den voorzitter van de R. K. Werkl.vereeni- ging zullen trachten binnen acht dagen iets te vinden. De voorzitter vraagt of het rekwest van voor melde vereeniging dan wordt aangehouden. De heer Stallaert: Ja, onder voorwaarde, dat er binnen acht dagen door B. en W. productief werk verschaft wordt. De voorzitter: En als er dan nog niets is? De heer Stallaert: Dan een steunregeling in het leven roepen dus geen werk dan steun! De heer Koster is van hetzelfdo gevoelen: is er na 3—4 weken pas werk te vinden, dan moet voorloopig steun verleend worden. De voorzitter vraagt of er veel uitgetrokken zijn? De heer Stallaert antwoordt, dat B. en W. daarnaar hadden moeten informeeren. De heer Bun betoogt, dat B. en W. vroeger, toen er nog geen werkloosheid heerschte, be loofd hebben naar werkverschaffing uit te zien, als het zoover mocht komen. De heer Stallaert vraagt wat doel B. en W. toen had den, wat hadden B. en W. toen op oog? De voorzitter repliceert:: U zijt toch ook raadsleden om daarnaar uit te zien en vraagt of de nood dan zoo nijpend is? De heer Stallaet: Voor U niet! De voorzitter: Er zijn nog niet veel uitge- trokkenen. De heer Stallaert thans schijnt U dat te we ten, hoe kwam U er toe straks te vragen of er veel uitgetrokkenen waren? 7Op de tribune ontstaat gelach, waarop de voorzitter den hamer hanteert). Het voorstel, om het adres aan te houden, wordt met algemeene st. goedgevonden. Bij de rondvraag informeert de heer Stallaert hoe het staat met de brandspuit en toebe- hooren. De voorzitter verklaart niet beter te weten, dan dat alles in goeden staat verkeert. De heer Stallaert: De burgemeester heeft in den Raad te Stoppeldijk verklaard, dat ef niets van deugt. De voorzitter: Daar ben ik niet verantwoor delijk voor, ik zal evenwel voorstellen een on derzoek ernaar te doen. De heer Stallaert: Is er iets aan de voetpa den gedaan? De voorzitter: Neen, men is voornemens ze met koolasch te bestrooien. Op de vraag van den heer Stallaert of B. en W. het voetpad, loopende langs den land bouwer Burm naar den Copwijschen weg heb ben geschouwd, antwoordt de voorzitter ontken nend. De heer Koster zou alvorens koolasch te strooien, de graskanten laten afsteken, ten- ejnde het water kan afvloeien. De heer Stallaert vraagt naar den prijs der koolasch. De voorzitter: Deze is f 25 per wagon plus vervoer. De heer Stallaert dringt dan aan de voet paden daarmee op te knappen. De heer Stallaert zou de verbintenis, die de gemeente met den heer Verbraeken als admini strateur heeft, willen regelen nu hij die functie niet meer bekleedt. De voorzitter: Dit zal gebeuren zoodra het contract met de PZEM geteekend is. De heer Stallaert herinnert aan 't genomen besluit om protest aan te teekenen bij de Kroon inzake de jaarwedderegeling van Burge meester, Secretaris en Ontvanger, dit protest sluit ook in de verhooging der wethouders. Hierna volgt sluiting. HONTEN1SSE. Gemeenteraad. In de Vrijdag jl. gehouden Raadszitting werden enkele vragen beantwoord, uie in de vorige zitting waren gesteld. a. Vraag van de begrotingscommissie tot op richten benzine bewaarplaats op het haventer rein te Walsoorden. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. voor stellen hierop niet in te gaan, daar een tn an der bezwaren meebrengt. Aldus werd besloten. b. Vraag van het raadslid, dhr. Ivens, tot wij ziging der verordening op de schoolgeldheffing Daar de degressie van het schoolgeld in de gemeente naar het oordeel van B en W. goed is geregeld, stelden B. en W: voor hierop niet in te gaan. Aldus besloten. c. Vraag van het raadslid dhr. van Damme, tot afgraven weg Hoefkensdijk en wegnemen bocht in dien weg nabij Cabret. Wethouder de Waal, die namens B. en W. het woord voert, deelt mede, dat B. en W. be twijfelen of vergunning zal worden verkregen tot het verlagen van dezen weg. Verder staan voor verlaging enkele huisjes te dicht bij den weg, waarvan verwijdering groote kosten zou eischen. De bocht wordt niet gevaarlijk ge acht, en voor het wegnemen van deze zou ten zeer groote massa grond noodig zijn, wat ook weer een bezwaar is. Om al deze redenen ach ten B. en W. het niet raadzaam dit werk uit te voeren. Goedgevonden werd, dat de kwestie verbree- den Kerkpad nog eens door B. en W. zal wor den besproken. d. Vraag van den heer Ivens tot toelaten mo toren tot V/2 PK. op lichtleidingenvan het G.E.B. Overeenkomstig het advies van de directie van het G.E.B. adviseeren B. en W. hieraan geen gevolg te geven. Nadat het woord is gevoerd door de heeren Voet en wethouder Adriaansens, wordt goedge vonden een proef te nemen voor den tijd van één jaar. Onder de ingekomen stukken bevonden jJch o.a.: een besluit van Ged. Staten tot het ver- leenen van vrijstelling onderwijs lichamelijke oefeningen; de Koninklijke besluiten tot af wijzing van het beroep van P. Wolfert tegen het beroep van P. Dieleman tegen het besluit van Ged. St. tot toekenning tegemoetkoming kosten schoolbezoek zijner leerplichtige kin deren; van de commissie tot wering van school verzuim, Zuidelijk deel, haar verslag over 1930; schijven van de gemeente Arnemuiden, waarbij wordt gevraagd adhaesie te betuigen, aai een tot H. M. de Koningin gericht adres voor wijzi ging art. 195 der L. O. wet 1920. Aan het verzoek zal worden voldaan. Een verzoek van de Nederl. R. K. volkszang- vereeniging, om subsidie werd afgewezen. Idem een verzoek van P. PauweJs te Kruis- dorp om vermindering van zijn aanslag in de schoolgeldbelasting. Aan de afd. Kloosterzande van den N.C.B. werd de gevraagde subsidie voor den land- bouwcursus verleend. Naar aanleiding van een verzoek van het be stuur St. Vincentiusvereeniging om een jaar- lijksche subsidie werd besloten, medewerking te verleenen om te komen tot een samenwer king tusschen verschillende instellingen oetref fende bedeeling. Besloten werd voorts, niet in te gaan op het bekende schrijven van de Z.V1. Water!. Mij. in zake toetreding Het salaris van den Directeur-Boekhouder van het GHB. werd met ingang van 1 Januari 1931 bepaald op f600. Aan de R.-K. Meisjesschool te Lamswaarde werden de gelden, noodig voor bij bouw van een vierde leslokaal toegestaan. Medewerking zal worden verleend aan de Bijz School Molenhoek voor den verbouw dier school en herbouwen van het brandspuithuisje.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2