Hei Wiegekind No. 3731 Maandag 16 Februari 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN mmiENme mma. Kameroverzicht Ascbwoensdag. Binnenland Buitenland. Uit ome Oost. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND FEUILLETON. De Bedelares van Saint-Sulpice. DE ZEEUW Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT Aschwoensdag Met een ceremonie van ontróerenden ernst begint dan de j aarlijksche tijd van boete en versterving. De kerk wijdt de asch, waarmede zij onze hoofden bestrooit. In de dagen toen het geloof der Christenen nog sterker was dan in onzen tijd, legden zij zich grootere boetplegingen op en toen begon met Aschwoensdag de zware Kerkelijke boete tijd, waarin de zondaars van de godsdienstige gemeenschap bleven uitgesloten en in zak en asch aan de kerkdeur moesten staan. Zoo had ook immers de Heer zelf onze zondige voor ouders uit het Paradijs gedreven en over hen het oordeel uitgesproken: „Gij zijt stof en tot stof zult gij wederkeeren". En al nam Hij ons in Zijne oneindige liefde door den dood van* zijn Zoon wederom in zijn genade aan, de weg der boete bespaart Hij ons niet. En A heeft, de Kerk die boeteoefeningen in den loop dei- eeuwen heel wat verzacht, één ding kan zij ons, zondaars, niet toegeven: wel behoeven wij onze kleeren niet te verscheuren, maar ons hart moet vermorzeld zijn, zoodat wij nederig onze schuld bekennen en boete en kruis op ons nemen; het kruis van den lichamelijkcn dood en al het leed dezer aarde. Daarom huigen wij op dezen dag ons hoofd, dat wij maar al te vaak in zondigen trots omhoog hielden, en wij laten het met asch bestrooien. De donkere vlek, die de asch op ons voorhoofd maakt, heeft den vorm van een kruis, het teeken van verlossing en vergeving, die God aan geen tn- kel rouwmoedig hart weigert. Daarom klinkt ook de Introïtus van Asch woensdag steeds weer als een triomflied. „Gij ontfermt u over allen, o Heer, en verafschuwt niets van hetgeen Gij gemaakt hebt en ziet de zonden der menschen voorbij nm wille dei- boetvaardigheid en Gij spaart hen, omdat Gij de Heer onze God zijt". (Introïtus van Asch woensdag). Een eigenaardige gedrukte stemming heerscht in deze dagen over ons land, ja over de geheele wereld. Gelukkig de volkeren, die de beproevingen aannemen en vrijwillig den weg der boete en van het kruis willen gaan. De aanstaande vastentijd zij tenminste voor ons een tijd van rouwmoedige boete en op offerende versterving, waarin wij niet alleen voor eigen schuld voldoening brengen, maar ook Gods genade verkrijgen voor de dwalende broeders. Vóór alles zij onze Vasten gelijk aan dien, welke de Profeet Isaïas in het Epistel van Vrijdag na Aschwoensdag het volk Gods voorschrijft: „Is dit niet veeleer een vasten, dat ik verkies. Maak los de kwellingen der goddeloosheid, ontbind de drukkende banden, laat degenen, die verbrijzeld zijn, vrij, en ver breek eiken last. Bied den hongerige uw biood en breng behoeftigen en zwervelingen in uw huis. Als gij een naakte ziet, kleed hem én versmaad niet uw eigen vleesch". 24) Juist toen hij dit bericht over geseind had en Raoul en Raymond van het perron af zijn kantoor binnentraden, rende van den anderen kant een compagnie Uhlanen in volle vaart op het station aan. Raymond Schloss balde de vuisten van wcede O mijn karabijn, had ki mijn karabijn maar hier, bromde hij tusschen de tanden. De abbé d,Areynes greep hem bij de hand. Geen onvoorzichtigheid,mijn vriend, fluister de hij hem toe, wij moeten voor alles Fenes trates bereiken, denk daar aan. Deze woorden deden de woede van den op perwachtmeester bekoelen, hij zweeg. De Uhlanen maakten zich meester van het station, dat door niemand werd verdedigd. Tegelijkertijd stoomde een trein van Gagny het station binnen, met een regiment Beieren. In een oogwenk werd het station bezet, de telegrafist werd van zijn toestel gejaagd en een Beiersche kapitein vroeg op ruwen toon aan de beide reizigers: Wat moet gij hier? Tot antwoord haalde Raoul den brief aan den koning van Pruisen en den aanbevelings brief voor den graaf Von Bismarck uit den binnenzak van zijn ambtsgewaad en vertoonde deze brieven aan den kapitein, die de adres- (Van onzen parlementairen medewerker. Het crediet aan de aardappelmeelindustrie. Wel soepel maar niet renteloos. Het vraag stuk der werkloosheid. Een communist en een socialist aan het woord. Het wetje tot het verleenen van een crediet van vier millioen aan de aardappelmeelin dustrie is met algemeene stemmen, óp die der twee communisten na, door de Kamer aange nomen. Zooals we verwacht hadden, hield mi nister Ruys de Beerenbrouck ten aanzien van de kwestie dat een rente zou moeten worden vergoed, voet bij stuk. Een volslagen rente loos crediet zou al te noodlottige gevolgen voor de schatkist na zich kunnen sleepen. Toen de Minister had verklaard, dat hij het voorstel niet in stemming brengen zou, wanneer een amendement, beoogende het crediet renteloos te verstrekken, zou worden aangenomen, werd dit amendement ingetrokken. Overigens zegde de Minister toe, dat de terugbetaling van het crediet in redelijk verband zou worden ge bracht met den prijs die voor het aardappel meel zou kunnen worden gemaakt. De beide laatste dagen van -de week heeft de Kamer zich bezig gehouden met de lastige ma terie van de werkloosheid. Twee interpellaties waren hierbij gelijktijdig aan de orde; een van den communist De Visser en één van den so ciaal-democraat van den Tempel. Bij de debatten bleek, dat het aantal werk- loozen zoo ongeveer tusschen de 150.000 en 200.000 ligt, een getal waarin heel wat zorge lijkheid ligt besloten. De communist had een aantal middelen te gen het werkloosheidsspook bij de hand. wel ke, het hoeft nauwelijks gezegd, niet au serieux kunnen worden genomen. Hij moest er eens mee in Rusland komen, waar heelemaal geen werkloozensteun meer bestaat, en de werkloozen tot dwangarbeid worden wegge stuurd honderden kilometers van hun woon plaats. De heer v. d. Tempel vatte de zaak rustiger en ernstiger op. Hij bepleitte verhooging tot een beperkt bedrag van de Steunuitkeering en kwam er vooral tegen op, dat de vrouwen van uitkeering zijn uitgesloten. Van verschillende zijden werd hij, vooral in het laatste bijge vallen. Minister Ruys beleefde een soepele toepas- iDgezontien Meoedeeling (10) Moeders, geneest de gesmette I deelen met Purol en houdt het I huidje altijd droog I met Purolpoeder I nv/M Bdde ar,,kelen sen las en nauwkeurig de zegels bekeek. De vicaris van Saint-Ambroise zeide daarop: Mij is een zending opgedragen voor den Rijkskanselier van Pruisen, zooals gij ziet. Na mens de leden van het Corps Diplomatique te Parijs, moet ik deze missive zoo spoedig moge lijk aan den graaf Von Bismarck ter hand stellen. Wees zoo goed mij te zeggen, waar op het oogenblik het hoofdkwartier van den ko ning is. De Beiersche officier voldeed niet aan het verzoek van Raoul, maar vroeg, terwijl hij op Raymond wees. Wie is hij? Mijn bediende. De kapitein keek Raymond vol wantrouwen aan, daarna wenkte hij een sergeant. Deze naderde. Breng die twee Franschen bij den generaal, luidde het bevel. De sergeant gaf een teeken aan de reizigers en beval: Volgt mij. Raoul en Raymond volgden den sergeant naar een der lokalen van het station, waar de bevelhebber over de troepen, die Gagny bezet ten, zijn kwartier genomen had. Ook aan dezen deelde Raoul het doel van zijn reis mede. De generaal antwoordde Het hoofdkwartier is te Meaux, daar zult ge Zijne Excellentie graaf Von Bismarck en Zijne Majesteit Koning Wilhelm vinden. Maar, vroeg de abbé, zou ik, uit onderschei ding voor de politieke zending, waarmee ik be sing van de. regeling en zegde toe, dat wat steunuitkeering aan vrouwen betreft we hebben nog wel een 60.000 vreemde dienst meisjes in het land elk geval op zich zou worden bekeken. Nog werd er op aangedrongen, dat voor zoo ver de steunuitkeering hier en daar nog het karakter van armenzorg draagt, dat karakter er aan zou worden ontnomen. De debatten zijn nog niet tot een einde ge bracht. We weten nu eenmaal: werkloosheid is een chapiter waarop ieder graag >:ijn richt laat vallen. Een verkeersdag ook in ons land. Door den Bond van Vrijwillige Verkeersin- spectiën in Neflerlgito}."'xrp Zaterdag 6 Juni a.s. een algemeene*J^srkèersdag worden ge houden. Deze dag zaHgeWfld zijn aan de be vordering van een veilig verkeer in ons land. H. M. de Koningin en de Prins aan het sterf bed van een Kamerdienaar. Te 's-Gravenhage overleed op 74-jarigen leeftijd in het R. K. Ziekenhuis de heer J. C. Moors, Kamerdienaar bij de Hofhouding van H. M. de Koningin. Daags vóór zijn sterven brachten Koningin Wilhelmina en Prins Hen- Curtiss-vliegveld geslaagde proeven genomer met een vliegtuig, dat zijn vleugels r.utoma-j tisch in den vereischten stand brengt. De piloot steeg zeven maal met dit toestel op zette in de lucht den moter af, en liet. de ma-j chine geheel aan haar" lot over. Het vliegtuig daalde dan rustig op het landingsterrein. De Paus in Nieuw-Zeeland gehoord. De redevoeringen van den Paus en van Mar coni zijn Donderdag in Nieuw Zeeland goed] hoorbaar ontvangen. Geweldige sneeuwval in Oostenrijk. Vrijdagnacht is te Weenen zooveel sneeuw ge vallen, dat het geheele verkeer erdoor ont wricht werd. Twee-honde?d4èn-en-twintig sneeuwploegen en duizenden sneeuwruimers zijn Zaterdagochtend tewerk gesteld. In de buitenwijken was het tramverkeer ge heel stopgezet. Ten gevolge vail den sneeuwval waren ver schillende bovengrondsche elé-ithsche' leidin gen soms geruimen tijd zonder stroom. De spoorweg naar het Zuiden en naar Stier marken is tot ver in beneden Oostenrijk drie meter hoog dichtgesneeuwd. Op sommige plaat .sen komen zelfs de sneeuwploegen niét voor uit. De sneltrein, na^vWoijae en Venetië en de sneltrein Briëst^^lyn-jgghsedert Zacerdag- morgen vijf uur ing&^EfflW De gdèSeren- drik aan den trouwen dienaar nog een be- .v* i treinen kunnen in hel géheel met rijden. In het Noorden en op den Frans Josef-spoorweg is men er.tot-nog toe in geslaagd, het verkeer zonder groote storingen intact ie houden. Eeist tegen den middag is de sneeuwval opgehouden Hongersnood in Arkansas. w urruii «v. De gouverneur van Arkansas heeft per .adio personen zich naar de zaal waar de heer Moors een beroeP gedaan op de milddadigheid dei- verpleegd werd. Om het bed schaarden zich I Amerikanen, om een millioen menschen, die met de vorstelijke personen de echtgenoote en j ^egens droogte in hongersnood verkeeren, te helpen. zoek. De „Rbd" meldt hieromtrent de volgende bijzonderheden: De vorstelijke personen, die geheel onopge merkt de stichting betraden, werden aldaar door den geneesheer-directeur dr. ten Berge en door de Eerw. Moeder Overste ontvangen. Onmiddellijk daarop begaven de Vorstelijke den zoon, fr. Moors S.J., benevens de parochie pastoor de Z. E. heer J. A. Annegarn, die toe valligerwijze aanwezig was. Alhoewel zich bij den zieke cle teekencn van een naderend einde begonnen te vertoonen, heeft deze H. M. de Koningin, die hem op de meest hartelijke wijze toespraak, nog goed kun nen verstaan en begrijpen. In ontroerende taal heeft H. M. de Koningin den trouwen dienaar gedankt voor alles wat de heer Moors aan wijlen H. M.'s vorstelijken vader gedurende diens ziekte had gedaan en ook voor de trouwe diensten am H. M. per soonlijk bewezen. De sympathieke woorden van de Lands vrouwe tot haren stervenden dienaar gericht, maakten op alle aanwezigen een diepen in druk. Het bezoek van de beide vorstelijke perso nen duurde ongeveer een kwartier. Een vliegtuig dat niet verongelukken kan. Naar Reuter uit New-York seint, zijn op hel last ben geen gebruik mogen .naken van een snelle reisgelegenheid? Ik zal u machtiging verleenen om plaats te nemen in den trein, die ons hier gebracht heeft en die naar Meaux terugkeert om nieuwe troepen te halen. XIV. Een half uur later reed de ledige trein terug en nam den abbé d'Areynes en Raymond Schloss mee naar Meaux. Daar moesten zij zoo spoedig mogelijk trachten een vrijgeleide te krijgen voor hun reis naar Fenestranges. In het spoorwegstation te Meaux moesten de jonge priester en zijn reisgenoot een scherp verhoor ondergaan, voordat hun vergund weid het stationsgebouw te verlaten en zich naar het stadhuis te begeven, waar het hoofdkwar tier zich gevestigd had. Straten en pleinen waren afgezet door infan terie en cavalerie en overal zag men kanonnen, fourrage- en ambulancewagens. Op alle punten van de kleine stad, aimers zoo stil en rustig, heerschte een groote drukte. Niet dan na veel moeite bereikten Raoul en Raymond het stadhuis, want telkens werden zij op hun weg door schildwachten aangehou den en moesten zij op de vragen van luite nants en onderofficieren antwoorden. Voor het stadhuis bleef Raymond Schloss eensklaps staan tegenover een man, die de uniform droeg van officier van gezondheid. Deze maakte eveneenshalt en"toen hij den opperwachtmeester aanzag kon hij een gebaar Hij verklaarde, dat onmiddellijke hulp drin gend gewenscht is, om te voorkomen, da.t velen 1 van deze menschen van den honger sterven. De toestand is allerverschrikkelijkst. Het vee sterft langs de wegen en de gezinnen zijn zon der voedsel. Tot nog toe werden 7716 duizend dollar voor het Roode Kruis-fonds geschonken. Vliegtuig met vijf inzittenden vermist. Het toestel van de K. N. I. L. M. yan den dienst Batavia-Medan vertrok norm lal uit Palembang, doch arriveerde niet te Pakan Ba- j roe, terwijl na passeering van de hoofdplaats Djambi, hetwelk op groote hoogte geschiedde, geen bericht werd ontvangen. Piloot van het vliegtuig is de heer Schott, mecanicien de heer Veen. Het toestel vervoert drie passagiers nl. de heeren Middelkoop, burgemeester van Pe- kalongan, Hovestad, hoofdopzichter van Gou- vernements Bedrijven en Lettinga die te Medan op de mailboot zou stappen. van verwondering niet onderdrukken. Ik vergis mij niet! riep de Lot ha ringer uit, de officier van gezondheid, dokter Blasius Wulff Een gij, antwoordde de Beier, die hem even eens herkende, zijt de opperwachtmeester \an den graaf d'Areynes, dien ik op het kasteel Fenestranges heb behandeld. De vicaris bleef ook staan en zag .>rol be langstelling naar den officier van gezondheid. Juist dokter, antwoordde Raymond Schloss. Hoe komt gij hier te Meaux? is de graaf d'Areynes dood? Toen ik van Fenestranges vertrok leefde mijn geëerbiedigde meester nog en op, zijn be vel ben ik naar Parijs vertrokken er zijn neef, mijnheer den abbé Raoul d'Areynes, vi caris van Saint-Ambroise te gaan afhalen, dien hij wilde spreken. Raymond Schloss wees naar dep jongen geestelijke, die den dokter beleefd groette. Nadat Blasius Wulff den groet van Raoul be antwoord had, zeide deze: Alvorens ik naar Fenestranges kan gaan waar mijn oom mij wacht, moet ik aan den graaf Von Bismarck een brief ter hand stellen van den pauselijken nuntius, in naam van het Corps Diplomatique te Parijs en om mij van deze zending te kwijten, begaf ik mij naar het stadhuis te Meaux. Maar de graaf Von Bismarcx is niet te Meaux, mijnheer de abbé, zeide de officier van gezondheid. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1