JOOD VISCHHEEL Kerknieuws. Gemengd Jlteuws. Een nieuwe uitvinding, die een ieder gebruiken kan, is wel het sensationeel Zaklucifersdoosje „MAGIC" CAFÉHOUDERS WINKELIERS JAN BOONMAN Molendijk 's Heerenhoek Geeft automatisch één voor één brandende Inciters Heeft het reeds Yerkoopt het al Lucratief artikeltje voor en voor iedereen. Monsterdoosje i 1,50 per stok, per 6 sWs Yoor verkoopers f8, per 12 stuks 115. Franco per post eerst na ontvangst yan postwissel Een Monsterdoosje komt 10 cent portokosten bij, dus f 1,60 Alleen verkrijgbaar yoor geheel ZEELANDbij den Hoofdvertegenwoordiger i PrUs f21.50 per 100 K G. af Rotterdam N.V. HENNEKAM's Viscbmeelbandel. Fabriek en Kantoor Noordwest 42-44 28 Schiedam. Ingezonden Medodeeling Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. ger wordt voortgezet. De kwaliteit van vleeaeh en spek is uitstekend bij slachting een maand na het ophouden der Vischmeelvoeding. Wij hebben alvorens iets te zeggen de fabriek van de N.V. Hennekam bezocht en kennis gemaakt met den voor zijn product zoo enthousiasten directèur. Wij zijn overtuigd dat alles gedaan wordt om voor den verbruiker een loo goed mogelijk- product te verkrijgen. Met de analy ses is deze firma, in tegenstelling met andere firma's heel niet geheimzinnig. Wij deelden dat reeds mede. Een van de middelen cm zijn pro duct zoo goed mogelijk te doen zijn is, dat alle meel voor het opgezakt wordt, groots magneten passeert waarmede alle ijzerdeelen, die nog al eens in het vischmeel voorkomen, verwijderd worden. Er blijft niets in dat verkeerd 's. We zagen een bedrijf, dat aan de strenge eischen van den tegenwoordigen tijd voldoet en dat een product levert dat waard is nog meer dan tot heden bekend en gebruikt te worden. JODIUMHOUDEND VISCHMEEL is ongevaarlijk te vermengen10 °/0 voor biggen en varkens, en 20% in meng voeders voor kippen. JODIUMHOUDEND VISCHMEEL is het eenige voorbehoedmiddel tegen Mond- en Klauwzeer en Coccidiosis. Waarom zoudt gij meer waarde hech ten aan geheime recepten en minder vertrouwen schenken aan openbaringen van jarenlange practische ervaringen, welke eiken toets kunnen weerstaan Zelfovertuiging Daar zijt gij als vee fokker heden ten dage op aangewezen. LITURGIE. Verklaring van het Doorluchtig Episcopaat. „Ons Liturgisch Tijdschrift", "nat orgaan der vijf officieele diocesane liturgischs vereenigin- gen, bevat het volgend schrijven van het Door luchtig Episcopaat van Nederland aan het be- stuur der Federatie van Liturgische Vereeni- gingen: „Naar aanleiding van een streven, dat in den laatsten tijd wordt waargenomen, meent het Doorluchtig Episcopaat goed te doen met te verklaren: 1. dat het verschillende meeningen en nieu we praktijken, die in den laatsten tijd, niet zonder miskenning der waarde van de tot nu toe bestaande, als „ideaal-liturgiseh" of als „li turgisch" worden gepropageerd, niet kan aan vaarden; 2. dat het wel ten sterkste aanbeveelt het bevorderen der liturgische plechtigheden en haar luister, door er voor te zorgen, dat deze zoo waardig, eerbiedig en liturgisch mogeiijk geschieden, om zoo de geloovigen te brengen tot beter begrip en waardeering daarvan en tot actieve deelneming daaraan, vooral door het meezingen der liturgische gezangen; 3. dat het tevens met nadruk wenscht voor te houden, dat daarbij geen veranderingen mo gen worden ingevoerd tegen de voorschriften en verlangens der Kerkelijke Overheid, die in dezen alleen bevoegd is; 4. dat het ten volle erkent de waarde van de Liturgie der Oudheid èn als middel tot be ter begrip onzer tegenwoordige Liturgie èn als model van den waren geest der Liturgische plechtigheden, maar dat het daarmede de oude Liturgie geenszins wil beschouwd zien als het eenig ware en eenig-goed-liturgische; 5. dat het geenszins toelaatbaar acht van de thans geldende Kerkelijke voorschriften en van de thans bestaande wettige gewoonten af te wijken en eigenmachtig tot de oude Lituigie terug te keeren; 6. dat uit eerbied voor de zaak, waar het om gaat, een al te lichtvaardig gebruik van het woord „Liturgisch" dient te worden ver meden. Er ligt in de termen „Liturgie" en „Litur gisch" iets gewijds, iets heiligs. Daarom ligt er ook iets stuitends in het bezigen van deze woor den als reclame voor kunst- of kunstnijverheid.^ producten. Daarenboven wekken die woorden noodzake lijk de gedachten aan een bijzondere sanctie der H. Kerk, wat moet worden voorkomen, waar die volstrekt niet bestaat; 7. dat, waar de Liturgie feitelijk is de door het Kerkelijk Gezag geregelde openbare eere- dienst, het vanzelfsprekend is, dat. bij litur gische beweging en vooral bij liturgische prak tijken op de allereerste plaats moet worden ge vraagd naar de voorschriften van de bevoegde Overheid". (9) Ernstige vechtpartij. Zondagavond heeft te Zwarte Meer onder de gemeente Emmen een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij één persoon werd gedood en één zwaar gewond. In een café zaten drie jongelui, R. V. C. de M. en H. W., allen arbeiders uit Zwarte Meer, die na een woordenwisseling met den 4b-jari gen H. L. en diens 20-jarigen zoon, buiten den strijd voortzetten, waarbij van het mes werd gebruik gemaakt. De 46-jarige K. L. werd zeer zwaar gewond; hij werd per ziekenauto naar het Academisch ziekenhuis te Groningen over gebracht, doch overleed onderweg. Zijn 20- jarige zoon werd ernstig gewond, doch ken na dat Dr. Haverkamp uit Klazinaveen de eerste hulp had verleend, naar huis worden vervoerd teneinde daar verder verpleegd te worden. De drie andere jongelieden werden eveneens ge wond door messteken, doch zij konden, nadat zij door den geneesheer waren verbonden, naar huis terugkeeren. Nog in den loop van den avond werd een onderzoek ingesteld door de maréchaussee van Klazinaveen, waarop V., de M. en W. zijn ge arresteerd en voorloopig in de Maréchaussée- kazerne te Klazinaveen zijn opgesloten. Naar men nader mededeelt Jiep de woorden wisseling over het feit, dat de jonge L. ont kende, betrokken te zijn geweest bij een dief stal, waarbij de drie anderen betrokken waren geweest. In verband met dezen diefstal was hij door de rechtbank te Assen veroordeeld. Niet-alledaagsche redding. Maandagnamiddag vermaakte zich een aan tal broeders en studenten van het Missiehuis te Steijl-Tegelen, op net ijs van de onderge- loopen uiterwaarden der Maas. Ook een kloos terzuster was daar met een tiental pensionai- res van het St Jozefklooster, aldaar. Plotseling zakte een der dames door het ijs. Twee andere dames snelden toe cm te helpen, maar rek zij zakten door het ijs in het onge- v:cr t\.ee Meter diepe water. Toon snelde de kloosterzuster toe, doch ook zij geraakte te wa ter. De broeders en studenten vormden een z.g. ketting en op deze wijze gelukte het de drie pensionaires te redden. De zuster was even wel niet te bereiken, aangezien het water te diep was en het ijs voortdurend afbrokkelde. Een broeder sprong tenslotte gekleed in het ijs koude water en na veel inspanning gelukte het hem de bewustelooze zuster boven water te brengen. Daarop konden beiden uit hun hach- lijke positie worden bevrijd. Een zonderling volksteller. Vrijdagavond meldde zich bij een bewonef van de Bellamystraat te Amsterdam een man aan, die vertelde, dat hij in verband met de volkstelling, de woning moest controleeren. De bewoner van het huls was reeds „ge teld" doch had er geen bezwaar tegen om zijn wor.ing nog eens te laten zien. Nauwelijks was de „volksteller" echter over den drempel of het bleek, dat hij minder on schuldige bedoelingen, dan hij had voorgege ven, voor zijn bezoek had. Onverhoeds wierp hij zich op den eenzamen bewoner van het huis. Deze, hoe verrast ook, verweerde zich krachtdadig en gaf den indrin ger van katoen. Toen de laatste bemerkte, dat hij het onderspit zou delven, nam hij de boe nen. De bewoner van het huis bleef achter, met een klein wondje boven het linkeroog. De politie stelt een onderzoek in. Auto in de modder gezakt. Een bekend Amsterdamsch medicus heeft Zondag met zijn zoon per auto, van Medembl:k uit langs den nieuwen Wieringormeerdijk, het dorp Den Oever op Wieringen trachten te te reiken. Niet lettende op de borden, welke door de direct e der Zuiderzeewerken waren ge plaatst, is men doorgereden en in een gedeelte opgespoten klei terecht gekomen met het ge volg, dat de wagen tot aan de beide assen in de slappe specie wegzakte. Met behulp van toe gesnelde Zuiderzeearbeiders werd getracht den wagen op vasteren bodem te krijgen, hetgeen echter n-et gelukte. Eerst na enkele uren na aankomst van een auto met technisch perso neel uit Medemblik, slaagde men erin den wa gen uit zijn netelige positie te bevrijden. Station in brand. Maandagnacht is het stationsgebouw te El- ten bij 's-Heerenberg bijna geheel afgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De tionskoffehuishouder kon zich dank zij de waakzaamheid van zijn hond, bijtijds redden. Uit Chicago's Boeven Republiek. Chicago steekt New-York dikwijls de loef af, wdnneer het gaat om sensaties in de misda digers-wereld. Doch wat Qhicago dezen keer te zien gaf aan „officieele" pracht en praal, tart alle vedere vergelijking. Men oordeele zelf! Zaterdag 7 Febr.. was de dag, bestemd voor de begrafenis van het stoffelijk overschot van Joseph Cantano, in de wandeling „Joe de Bakker" geheeten. Deze geschiedde op het Wood lawn Kerkhof, temidden van tooneelen eener ongehoorde verkwisting en met een schier vor stelijk rouwceremonieel. Want „Joe de Bakker was een der voornaamste van de Upper-ten van het boevengilde, dat al evenzeer zijn klassen en standen kent en handhaaft als elke andere meer geregelde samenleving! Deze „Joe de Bakker;; leefde als een gefor tuneerd, beschaafd man in een prachtig huis met tuin, nabij een der parken, niet ver van de zee of „het Meer", zooals het daar in 'hi- cago heet. Hij had zijn eigen bedienden en chauffeurs, bottelier en.... goed bezoldigden particulieren secretaris. Joe hield nu en dan schitterende recepties, Was een beminnelijk en vurig Italiaan, ja, werd op hooge feestdagen geregeld in een der mooiste kerken van Chicago gezien, dicht in de buurt. Men beweerde zelfs, dat een voornaam deel van de bezigheden van zijn secretaris bestond in een „wetenschappe lijk" plegen van liefdadigheid. Enfin Joe de Bakker was Dinsdagnacht op het „veld van eer" d.w.z. bij een felle schietpartij in de beruchte Loop van Chicago, de eigenlijke binnenstad, tusschen de viaduct spoorwegen gelegen, neergeschoten. Men zoekt nog steeds den moordenaar; en heeft reeds een geliefkoosde wijze van doen zware borg tochten geheven van zekere getuigen van den moord. En nu werd deze Siciliaansche (of was het Napoliaansche?) prins onder de boeven grafwaarts gedragen op een manier, waarbij tienduizenden eerzame burgers en arbeiders van Chicago met open mond stonden te kijken. Alleen Tony Pirelli, in de novelle van Edgar Wallace „On the Spot", zou soon begrafenis waardig zijn Het met kogels doorzeefde lichaam van Joe de Bakker was geplaatst in 'n kist van soiled brdns met veel zilverbeslag, die méér dan 20000 dollar gekost had. Maar om de vorstelijkheid ten voeten uit na te apen, was deze kostbare kist weer besloten in een prachtige mahonie houten kist, van 2000 dollar. Niet minder dan 40 open auto's van zwaar kaliber waren vol geladen met bloemstukken en kransen, die vol gens deskundige 'schatting minstens...f 60.300 moeten gekost hejbben. Daar achter kwam dan een andere stoet van meer dan 100 auto s met de weduwe, twee kinderen en de vele ver wanten, Italiaansche en lersche, en eindelijk de „zakenvrienden" van „Joe de Bakker". Een dag van wapenstilstand tusschen boeven en detectives was impliciet vaf- gekondigd. Er was dan ook een sterke delegatie uit de boevenwereld der New-Yorker „republiek van de Bronx, Manhattan en Brooklijn, waar bij alles op z'n Amerikaansch 'n behoor- ijlke groep New Yorksche detectives aanwezig was. Als een practischen voorzorgsmaatregel waren de bandieten haastig en stuk voor stuk gefouilleerd geworden; slechts één v/as er on der hen, die een browning droeg, en hij was in het bezit van een vergunning. Ciro Terranova, beter bekend als „de artis- jokkenkoning", die als oom Cantano een soort maarschalksbaantje haad, opende den stoet in zijn gepantserde auto, omringd door een lijf wacht van 5 desperado's. Daarna kwam een po- litie-escorte, om den weg vrij te houden voor de begrafenis. De lijkwagen zelf v/as een monu ment van Siciliaansch expressionisme. Hij was aan weerszijden begeleid door dranksmokkke- laars op hun motorfietsen. En als laatste bij zonderheid kan gelden, dat hec voornaamste bloemstuk een reusachtige „monolieth*" was van roode rozen en anjers, bijna 5 meter hoog. Het opschrift „Our Pal" (Onze Vriend) vas in goud op een dik satijnen wit lint 't Kwam van Daniel Iamascio, die tegen 15000 p. st. borgtocht als getuige van Joe's moord op vrije voeten was gesteld. (De Tijd.)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6